Справа № 420/1949/25
14 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами загального позовного провадження (у письмовому провадженні) питання про зупинення провадження по справі для забезпечення права на участь у судовому засіданні,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом Кодимського споживчого товариства до Виконавчого комітету Кодимської міської ради, Кодимської міської ради, Комісії з визначення та відшкодуванням збитків власникам землі та землекористувачам Кодимської міської ради, в якому позивач, зокрема, просить:
- визнати протиправним та нечинним рішення Виконавчого комітету Кодимської міської ради № 1 від 22.12.2020 року «Про затвердження Регламенту виконавчого комітету Кодимської міської ради» підписане першим заступником Кодимського міського голови Олегом Чернійчуком;
- скасувати рішення Виконавчого комітету Кодимської міської ради, Подільського району, Одеської області від 17.11.2023 року № 795 «Про створення комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам»;
- скасувати рішення Виконавчого комітету Кодимської міської ради Подільського району Одеської області від 26.01.2024 року № 851 «Про затвердження акту з визнання обсягу збитків від 28 грудня 2023 року № 1»;
- скасувати Акт комісії з визначення обсягу збитків № 1 від 28.11.2023 року, складений комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам створеної відповідно до рішення виконавчого комітету Кодимської міської ради № 795 від 17.11.2023 року.
Ухвалою суду від 01.04.2025 року із занесенням до протоколу судового засідання залучено в якості відповідача Комісію з визначенням та відшкодуванням збитків власникам землі та землекористувачам створена відповідно до рішення виконавчого комітету Кодимської міської ради №795 від 17.11.2023 року. Розгляд справи розпочато спочатку.
Ухвалою суду від 27.05.2025 року продовжено на тридцять днів строк для проведення підготовчого провадження по адміністративній справі.
16.06.2025 року до суду за вхід. №ЕС/60208/25 від представника Кодимського споживчого товариства надійшло клопотання про зупинення провадження по справі до набрання законної сили судовим рішенням в справі № 420/4348/24.
Ухвалою суду від 24.03.2025 року із занесенням до протоколу підготовчого засідання закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
14.05.2026 року до суду за вхід. №ЕС53220/26 надійшло клопотання представника відповідачів про відкладення розгляду справи у зв'язку із хворобою представника.
З огляду на необхідність забезпечення права сторін на висловлення своєї правової позиції та забезпечення права на участь у судовому засіданні представника, з огляду на обмежені строки розгляду справи по суті, судом розглянуто питання про зупинення провадження по справі.
Розглянувши питання про зупинення провадження по справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Так, згідно з пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.
Приписами ч. 4 ст. 9 КАСУ визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
З урахуванням того, що сторонами не реалізовано право на участь у судовому засіданні та висловлення своєї правової позиції, а також у зв'язку з обмеженістю строків розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі з метою дотримання процесуальних прав осіб.
Право на змагальні провадження повинно надаватись у задовільних умовах: сторона у справі повинна мати можливість ознайомитись із доказами у суді, і коментувати їх існування, зміст та достовірність у належній формі у встановлений час (“Krim Бш та інші проти Чеської республіки», § 42; “Іммебль Груп Коссер проти Франції», § 26), за необхідності, отримати відкладення справи (“Івон проти Франції», § 39).
Довіра сторін суду заснована на знанні того, що у них була можливість висловити погляди щодо кожного документа у справі (у тому числі документи, що суд отримав за своїм клопотанням: (“К. С. проти Фінляндії», § 22, “Нідерьост-Хубер проти Швейцарії», §29; “Пеллеґріні проти Італії», § 45).
Принцип “рівності сторін» є складовою більш широкого розуміння поняття справедливого судового розгляду. Умова “рівності сторін» у розумінні “справедливого балансу» між сторонами фактично застосовується як у цивільних, так і у кримінальних провадженнях (“Фелдбрюгге проти Нідерландів», § 44).
Зміст забезпечення “справедливого балансу» між сторонами: рівність сторін передбачає, що кожній стороні має бути надана можливість представляти справу і докази, в умовах, що не є суттєво гіршими за умови опонента: (“Домбо Бегеер Б.В. проти Нідерландів», § 33).
Кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом (“Кресс проти Франції», “Ф.С.Б. проти Італії», “Т. проти Італії» та “Кайя проти Австрії»).
З огляду на необхідність дотримання судом вказаних процесуальних гарантій, з метою забезпечення принципу рівності сторін по справі та забезпечення справедливого балансу, а також у зв'язку з обмеженістю строку для розгляду справи, суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження по справі.
Пунктом 1 частини 2 статті 236 КАС України визначено, що суд може зупинити провадження у справі в разі:
- захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов'язковою, - до одужання
Положення цієї норми передбачає право суду зупинити провадження у разі неможливості прибуття сторін до суду.
Аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
На другій стадії процесу правозастосування - при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено - є прогалина в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин - це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач - долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Вказане знайшло своє відображення у ч.6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Отже, застосовуючи аналогію закону, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі для надання додаткових пояснень на підставі ст. 236 КАС України з метою дотримання конвенційних принципів щодо забезпечення справедливого балансу і рівності сторін.
Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 44, 236, 256, 293-297 КАС України, суд,
Зупинити провадження по справі №420/1949/25 за позовом Кодимського споживчого товариства до Виконавчого комітету Кодимської міської ради, Кодимської міської ради, Комісії з визначення та відшкодуванням збитків власникам землі та землекористувачам Кодимської міської ради про ро визнати протиправними та нечинним рішення, скасування рішень та акту - до 08.06.2026 року.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 293-297 КАС України.
Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА