Рішення від 13.05.2026 по справі 380/20209/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2026 рокусправа № 380/20209/25

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Крутько О.В., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області (далі відповідач) у якій з врахуванням уточнень заявлені позовні вимоги:

визнати протиправною бездіяльність Солонківської сільської ради, яка полягає у невжитті безпосередньо передбачених законом заходів щодо: припинення незаконного підняття рівня дороги будівельними відходами; блокування природного сходження води; відновлення природного рельєфу місцевості; відновлення меліоративної мережі в межах та поза межами садівничого товариства «Будівельник»; забезпечення належного поверхневого водовідведення; забезпечення благоустрою та безпечного користування дорогою загального користування;

зобов'язати Солонківську сільську раду провести комісійне обстеження ділянок, дороги загального користування зі складанням акту на території садівничого товариства «Будівельник» та поза межами товариства;

визнати об'єкти (насипи /дамби) незаконними та зобов'язати їх демонтувати.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що на дорозі загального користування, яка веде до садівничого товариства «Будівельник», а також у межах садівничого товариства Сабатович О.Д. та ОСОБА_2 здійснили два штучні написи (дамби) із будівельних відходів, чим підняли рівень дороги, змінили природний рельєф, заблокували природне сходження води, спрямували водні потоки безпосередньо на приватні земельні ділянки позивача та інших осіб, спричинили загрозу затоплення, руйнування майна та ліній електропередач (ЛЕП), порушили будівельні, екологічні, природоохоронні та земельні норми. Солонківська сільська рада, яка є органом місцевого самоврядування, наділеним повноваженнями забезпечувати благоустрій, водовідведення, утримання доріг та захист довкілля, не вчила необхідних заходів, попри багаторазові звернення. 14.11.2025 працівники ОТГ, замість демонтажу, здійснили землевпорядні роботи, які ще більше змінили рельєф, зняли верхній шар ґрунту вздовж ЛЕП, утворивши заглиблення, яке спрямовує воду безпосередньо на приватні ділянки позивача та третіх осіб. 18.11.2025 позивач звернувся з письмовим інформаційним запитом до голови ОТГ з приводу протиправних дій працівників, проте відповідач звернення та запити позивача належним чином не розглянув. Позивач вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність та звернувся до суду.

Відповідач проти позову не заперечив, відзиву на позовну заяву не подав, про розгляд справи у спрощеному позовному провадженні повідомлений належним чином.

За приписами частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до частини п'ятої та восьмої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Встановлені обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є власником земельної ділянки площею 0,0424 га кадастровий номер: 4623681800:08:000:0395, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , яку він придбав за договором купівлі-продажу від 07.12.2017 № 6379.

Ділянка позивача з однієї сторони межує з землями загального користування (дорога).

ОСОБА_1 , а також ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 звернулись до голови Солонківської ОТГ з колективним зверненням від 19.09.2025, у якому повідомили про порушення природоохоронного та будівельного законодавства, а саме вказали, що ОСОБА_8 та ОСОБА_2 здійснюють підсипку та підняття рівня полотна прилеглої до їх ділянок дороги будівельним сміттям (цегла, гіпсоблоки, піноблоки, залишки бетону) та засипають зверху дрібними будівельними відходами, просили провести перевірку фактів незаконного використання несанкціонованих будівельних відходів для підняття рівня дороги, та скласти акт перевірки та притягнути винних осіб до адміністративної відповідальності, видати припис щодо припинення робіт і ліквідації незаконних робіт.

За результатами колективного звернення працівниками Солонківської сільської ради проведені землевпорядні роботи на дорозі загального користування, яка знаходиться біля земельних ділянок вищевказаних фізичних осіб.

У подальшому ОСОБА_1 звернувся до голови Солонківської сільської ради з скаргою (інформаційний лист) від 17.11.2025, у якій повідомив про протиправні дії представників Солонківської сільської ради під час проведення робіт з облаштування дороги загального користування, а саме зазначив: «під час проведення будівельних робіт не був створений кювет для водовідведення з іншої сторони дороги для відводу води з меліоративної мережі та пагорба; було здійснено механічне спрямування води в низовину, на певному відрізку дороги працівники ОТГ додатково підняли рівень дороги; через зняття поверхневого ґрунту (захисної смуги) дороги та викорчовування дерев та кущів вздовж дороги посилено ризик затоплення земельних ділянок»; просив негайно усунути недоліки виконаних робіт, пов'язані з зміною рельєфу дороги та скерування водовідведення через земельні ділянки, провести службове розслідування щодо незаконних дій працівників ОТГ та надати відповідь на звернення.

Відповіді на зазначену скаргу позивач не отримав та звернувся до суду з цим позовом.

Норми права, що підлягають застосуванню та висновки щодо правозастосування.

За змістом ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).

Частиною першою статті 6 Закону №280/97-ВР визначено, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Згідно із частиною першою статті 10 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності українського народу від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ст.33 Закону 280/97-ВР одним із повноважень виконавчого органу сільських, селищних, міських рад у галузі охорони навколишнього природного середовища є здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

Згідно із частиною першою статті 3 Земельного кодексу України (далі ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель (частина друга статті 4 Земельного кодексу України).

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення регулює Закон N 393/96-ВР.

Стаття 3 Закону N 393/96-ВР визначає, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Згідно з статтею 7 Закону N 393/96-ВР звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.

Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Відповідно до статті 20 Закону N 393/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Як слідує з матеріалів справи позивач неодноразово звертався до відповідача з приводу порушення вимог законодавства під час проведення робіт з облаштування дороги загального користування, яка веде до СТ «Будівельник» і межує з його земельною ділянкою. Зокрема ОСОБА_1 направив голові Солонківської сільської ради скаргу (інформаційний лист) від 17.11.2025, у якій повідомив про протиправні дії представників Солонківської сільської ради під час проведення робіт з облаштування дороги загального користування та просив негайно усунути недоліки виконаних робіт, пов'язані з зміною рельєфу дороги та скерування водовідведення через земельні ділянки, провести службове розслідування щодо незаконних дій працівників ОТГ та надати відповідь на звернення.

Відповідач не надав доказів належного розгляду заяв, скарг позивача, не покликався на відсутність повноважень на розгляд таких скарг, не подав відзиву на позовну заяву та не спростував позовні вимоги.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд дослідив матеріали справи, оцінив докази та дійшов висновку про протиправну бездіяльність відповідача щодо розгляду звернень позивача.

З метою захисту прав позивача необхідно зобов'язати відповідача розглянути звернення (скаргу) ОСОБА_1 з приводу порушення вимог законодавства під час проведення робіт з облаштування дороги загального користування, провести обстеження дороги загального користування на території СТ «Будівельник», скласти акт обстеження та надати письмову відповідь за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 .

Щодо вимог про визнання об'єктів (насипів/дамб) на дорозі загального користування протиправними та зобов'язання їх демонтувати, то такі вимоги є передчасними, оскільки відповідач не здійснив обстеження дороги на території СТ «Будівельник», не склав акт обстеження, тобто не зафіксував здійснення таких робіт та не встановив осіб, які провели протиправні (спірні) будівельні роботи. Тому у задоволенні цієї вимоги належить відмовити.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Судові витрати покласти на відповідача відповідно до задоволених позовних вимог

Керуючись статтями 2, 8-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 293, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Солонківської сільської ради щодо розгляду звернення ОСОБА_1 з приводу порушення вимог законодавства під час проведення робіт з облаштування дороги загального користування.

Зобов'язати Солонківську сільську раду розглянути звернення (скаргу) ОСОБА_1 з приводу порушення вимог законодавства під час проведення робіт з облаштування дороги загального користування, провести обстеження дороги загального користування на території СТ «Будівельник», скласти акт обстеження та надати письмову відповідь за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 .

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Солонківської сільської ради Львівського району Львівської області (адреса: 81131, Львівська обл., с. Солонка, вул. Центральна, 3, ЄДРПОУ: 04369699) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.) сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКрутько Олена Василівна