Іменем України
14 травня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/690/26
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
06.04.2026 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
визнати протиправними дії та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.03.2026 № 0046350022219 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до заяви про призначення пенсії від 02.03.2026;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області зарахувати до пільгового стажу роботи по Списку № 1 підземні, затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 року, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період роботи на посаді підземного гірника по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті та гірника очисного забою з 18.06.1996 по 25.05.2000, з 09.02.2009 по 30.06.2022, з 27.10.2022 по 02.03.2026, зарахувати до страхового стажу період навчання в ПТУ№ 91 з 01.09.1991 по 30.06.1994, призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до заяви про призначення пенсії від 02.03.2026;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області внести інформацію про розмір отриманої заробітної плати в період з 01.04.2021 по 30.06.2022 до реєстру застрахованих осіб.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 02 березня 2026 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1. ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.03.2026 р. № 0046350022219 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю пільгового стажу роботи.
В рішенні про відмову від 10.03.2026 зазначено, що пільговий стаж роботи по Списку № 1 становить 01 рік 11 місяців, Страховий стаж - 23 роки 09 місяців 18 днів.
Як вбачається з розрахунку стажу (РС-право) до пільгового стажу роботи по Списку № 1 (підземні роботи за постановою КМУ від 31 березня 1994 р. N 202) не зараховані періоди роботи протягом повного дня під землею з 18.06.1996 по 25.05.2000р; з 09.02.2009 по 30.06.2022; з 27.10.2022 по 01.03.2026.
Загалом не зараховано до списку № 1 ( підземні) - 20 років 08 місяців.
Деякі періоди роботи зараховані до списку № 1 та не зараховані до підземної роботи, а саме: період роботи з 20.05.1999 по 30.06.1999; з 12.02.2009 по 31.12.2009 з 01.09.1991 по 30.06.1994 - навчання в ПТУ № 91 м. Кременна за професією «слюсар монтажник, електрозварювальник ручного зварювання» з 18.06.1996 по 25.05.2000 - на посаді «учень гірника та гірника підземного по ремонту гірничих виробіток з повним робочим днем на підземній роботі» з 09.02.2009 по 31.11.2019 - на посаді «гірника підземного по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті» з 01.11.2019 по 30.06.2022 -на посаді «гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті» з 27.10.2022 по 01.03.2026 ШУ «Дніпровське» на посаді «гірника підземного по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті».
Так, відповідач вказані періоди не зарахував до Списку № 1, та не зарахував до підземних робіт за постановою КМУ № 202, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішення про відмову в призначенні пенсії № 0046350022219 від 10.03.2026 містить роз'яснення щодо причин не зарахування спірних періодів до пільгового стажу роботи по списку №1.
Період навчання з 01.09.1991р. по 30.06.1994р. в ПТУ № 91 м. Кремена за професією «слюсар монтажник, електрозварювальник ручного зварювання» не зараховано до страхового стажу з причини не відповідності прізвища за паспортом ЦАРИЦАНСЬКИЙ прізвищу в дипломі ЦАРІЦАНСЬКИЙ.
Період роботи на посаді « гірника підземного по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті» з 18.06.1996 року по 25.05.2000 року . Відповідач не зарахував до пільгового стажу роботи по списку №1 (підземні) Постанова № 202 від 31.03.1994р., з причини відсутності інформації про проведе атестацію робочих місць при наявності довідок № 28 та № 29 від 10.03.2022р. про підтвердження пільгового характеру роботи.
Період роботи на посаді « гірника підземного по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті» з 09.02.2009 року по 31.10.2019р. та на посаді « гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті» з 01.11.2019 року по 30.06.2022року Відповідач не зарахував до пільгового стажу роботи по списку №1 (підземні) Постанова № 202 від 31.03.1994р., з причини відсутності результатів атестації робочих місць та підпису головного бухгалтера на довідці що підтверджує пільговий характер роботи № 276 від 17.08.2021р.
Період роботи в ВП ШУ «Дніпровське» з 27.10.2022 року по 02.03.2026р. не зарахував до підземного стажу роботи з причини відсутності довіреності на підписанта довідки про пільговву роботу № 158 від 02.03.2026р.
За період роботи з 01 квітня 2021 року по 01 липня 2022року, не зараховано заробітну плату з якої утримувались податки і збори.
Пенсія за віком не призначена по п.1 ч.2 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при наявності стажу роботи по списку № 1 ( підземні) понад 20 років, з урахуванням вимог ст. 28 ЗУ № 1058.
Щодо не зарахування періодів роботи з 18.06.1996 р. по 25.05.2000 р., з 09.02.2009 року по 30.06.2022р., з 27.10.2022р. по 02.03.2026р., на посаді гірника підземного по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті та гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті до пільгового стажу роботи по списку №1 та Постанова № 202 від 31.03.1994р.
Відповідно до даних трудових книжок серії НОМЕР_1 від 02.07.1999р., серії НОМЕР_2 від 27.10.2022р., індивідуальних відомостей про застраховану особу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (ОК-5), в спірний період я працював на підприємствах вугільної промисловості на посаді «підземного гірника по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем під землею». В відомостях з реєстру застрахованих осіб, зазначено, що відпрацьовано повний період та підприємствами, страхові внески сплачені в повному обсязі.
Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) в період моєї роботи на посаді «підземного гірника з ремонту виробок» з 09.02.2009 року по 30.06.2022р., з 27.10.2022р. по 02.03.2026р., спеціальний стаж за кодом звітності ЗП 3014А1, ЗП 3013А1, ЗП3014А2.
Відповідно до постанов правління Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) № 7- 6 від 10.06.2004 «Про затвердження Порядку формування і подачі органам ПФУ відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», № 26-1 від 05.11.2009 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», № 22-2 від 08.10.2010 «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та № 25-2 від 03.12.2013 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління ПФУ від 08.10.2010 № 22-2», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства», встановлено код підстав для обліку спецстажу за ЗП 3014А1, для застрахованих осіб, які є працівниками, що зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці: - код ЗП3014А1- Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років - код ЗП3014А2 - Працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років - код ЗП3013А1 - Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Тобто, при здачі звітів вказаними страхувальниками до органів ПФУ зазначалося, що страхові внески вносилися за вищевказаними професіями за відповідними кодами, що в свою чергу відповідає положенням ст.13, ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому позивач вважає, що Відповідач неправомірно не зарахував до пільгового стажу роботи з повним робочим днем під землею спірні періоди роботи.
Щодо не зарахування до відомостей про застрахованих осіб інформацїї про отриману заробітну плату за період роботи з 01.04.2021 року по 30.06.2022 - відповідно до даних трудової книжки НОМЕР_1 від 02.07.1999р. в період з 01.04.2021року по 30.06.2022 рік позивач працював на посаді « гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті» та отримував заробітну плату. З заробітної плати щомісячно утримувались податки і збори відповідно до норм діючого законодавства. З причини відсутності інформації в реєстрі застрахованих осіб Відповідач не зарахував зазначений період роботи до страхового та пільгового стажу роботи.
В відомостях з реєстру застрахованих осіб зазначено, що позивачем відпрацьовано повний місяць на підприємстві з кодом 26349208 ВП "шахта Новодружеська», страхові внески не сплачені, заробітна плата за цей період виплачена повністю. Робота виконувалась за визначеною посадою протягом повного робочого дня під землею. Відомості щодо спеціального стажу роботи в зазначений період наявні.
Обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несплату страхових внесків законом покладено на підприємство, тому вважаю, що Відповідач непровомірно не зарахував періоди моєї роботи з 01.04.2021р. по 30.06.2022р. Згідно із ст. 20 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Такі ж вимоги передбачає ст. 106 вказаного Закону, згідно якої відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник.
В позивача наявна інформація про розмір отриманої мною заробітної плати в спірний період. Пенсійний фонд має повноваження перевірити підприємство. або внести дані на підставі первинних документів. Відповідно до ст.18 п. 2 ЗУ « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» пенсійний фонд у межах повноважень, визначених цим Законом, та виключно з метою ідентифікації особи для цілей, визначених цим Законом, має право отримувати інформацію з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, в обсязі інформації про особу, передбаченому цим Законом.
З підставами відмови в призначенні пенсії позивач не згодний та вважає, що має достатній пільговий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а отже рішення про відмову у призначенні пенсії підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 08.04.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зобов'язано відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду: відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів, а також заяву ОСОБА_1 по призначення пенсії від 02.03.2026 разом з усіма доданими до неї документами.
Ухвалу суду від 08.04.2026 в електронному вигляді доставлено до Електронного кабінету: 08.04.26 19:30, що підтверджується довідкою про доставку електронного документа.
Відповідач не скористався правом надання відзиву.
Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , має статус внутрішньо переміщеної особи та фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується відомостями з паспорту громадянина України № НОМЕР_4 , довідки про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру, картки платника податків, довідки від 31.10.2024 № 1216-5003510618 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
02.03.2026 ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення пенсії.
До заяви позивачем додано копії диплома НОМЕР_5 з додатком, довідку ВП «Шахта Новодружеська» від 17.08.2021 № 276, довідки ПАТ «Лисичанськвугілля» від 10.03.2022 № 9, довідки ПАТ «Лисичанськвугілля» про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або записів у ній від 10.03.2022 № 28, № 29, довідку ДТЕК «Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Дніпровське» від 02.03.2026 № 158, свідоцтво про народження, засвідчені копії наказів ПРАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» СВП «Шахтоуправління Дніпровське» від 28.01.2022 № 580 тр, від 24.05.2025 № 1090тр, «Про результати атестації робочих місць за умовами праці, для визначення прав працівників на пільгове пенсійне забезпечення за Списками №1 і №2, інші пільги та компенсації».
Автоматичним розподілом справ в електронній підсистемі було визначено, що розгляд заяви позивача здійснюється відділом пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.03.2026 № 0046350022219 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком № 1 (10 років).
Оскаржуване рішення з посиланням на норми пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Порядку №637, Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 р. № 383, обґрунтовано таким:
«…Результати розгляду документів доданих до заяви.
Страховий стаж особи становить 23 роки 9 місяців 12 днів.
За доданими документами до страхового стажу не зараховано період навчання з 01.09.1991 по 06.06.1994, оскільки прізвище особи зазначене в документі про освіту (Царіцанський) не відповідає паспортним даним заявника (Царицанський)
Для зарахування до страхового стажу:
періоду навчання з 01.09.1991 по 06.06.1994, необхідно надати уточнюючу довідку про період навчання за денною формою із зазначенням інформації про присвоєння кваліфікації.
Пільговий стаж за Списком № 1 становить 1 рік 11 днів.
За доданими документами до пільгового стажу не зараховано
періоди з 18.06.1996 по 17.07.1996, 3 04.02.1997 по 25.05.2000 згідно довідок від 10.03.2022 № 28 та № 29, виданих ПАТ «Лисичанськвугілля», оскільки в матеріалах справи відсутня інформація про результати атестації робочих місць за умовами праці;
періоди з 09.02.2009 по 17.08.2021 згідно довідки від 17.08.2021 № 276 виданої АТ «Лисичанськвугілля», оскільки довідка не відповідає Додатку 5 Порядку підтвердження стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки та відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, а саме не зазначено розділ, підрозділ та позицію Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відсутні результати атестації робочих місць за умовами праці, крім того відсутні підписи головного бухгалтера та начальника кадрів та інформація про відсутність зазначених посад за штатним розписом. Зарахувати зазначені періоди згідно Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування також неможливо, оскільки відсутня інформація результати атестації робочих місць за умовами праці з 2010 року,
періоди з 27.10.2022 по 02.03.2026 згідно довідки від 02.03.2026 № 158, виданої ДТЕК «Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Дніпровське», оскільки документ підписано провідним фахівцем групи з адміністрування персоналу на підставі довіреності, сама довіреність відсутня.
Для зарахування до пільгового стажу періодів з 18.06.1996 по 17.07.1996, 3 04.02.1997 по 25.05.2000, необхідно надати інформацію про результати атестації робочих місць за умовами праці;
періодів з 09.02.2009 по 17.08.2021, необхідно надати уточнюючі довідки про пільговий стаж згідно з Додатком 5 записів у ній, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, із вірним посиланням на Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, чинні на період роботи особи, розділ, підрозділ, позицію зазначених Списків та код згідно з Класифікатором професій, також в довідках необхідно зазначити характер виконуваних робіт. Документи повинні бути засвідчені підписом керівника, головного бухгалтера та начальника відділу кадрів (у разі відсутності зазначених посад в штатному розписі надати інформацію, яка підтверджує відсутність зазначених посад);
періоду з 27.10.2022 по 02.03.2026, необхідно надати довіреність на право підпису документів провідним фахівцем групи з адміністрування персоналу..».
Згідно із формою РС-право «Стаж для розрахунку права: ОСОБА_1 , «Алгоритм розрахунку: пенсія за віком (ЗУ № 1058)», страховий стаж позивача становить 23 роки 9 місяців 12 днів:
- 09.06.1994 - 09.04.1996 - військова служба строкова - 1 рік 10 місяців 1 день;
- 18.06.1996 - 23.08.1996 - 0 років 2 місяці 6 днів;
- 24.08.1996 - 04.02.1997 - 0 років 5 місяців 11 днів;
- 05.02.1997 - 19.05.1999 - 2 роки 3 місяці 15 днів;
- 20.05.1999 - 30.06.1999 - Список № 1 - 0 років 1 місяць 11 днів;
- 01.07.1999 - 25.05.2000 - 0 років 10 місяців 25 днів;
- 26.08.2000 - 22.05.2001 - безробіття - 0 років 8 місяців 27 днів;
- 23.05.2001 - 17.05.2022 - безробіття - 0 років 11 місяців 25 днів;
- 03.06.2002 - 21.10.2002 - 00993107 - 0 років 4 місяці 19 днів;
- 22.10.2002 - 03.02.2003 - 00993107 - 0 років 3 місяці 12 днів;
- 28.02.2003- 21.05.2003 - безробіття - 0 років 2 місяці 24 дні;
- 09.02.2009 - 11.02.2009 - 0 років 1 місяць 0 днів;
- 12.02.2009 - 31.12.2009 - Список № 1 - 26349208 - 0 років 11 місяців 0 днів;
- 01.01.2010 - 30.11.2010 - 26349208 - 0 років 11 місяців 0 днів;
- 01.01.2011 - 31.03.2021 - 26349208 - 10 років 3 місяці 0 днів;
- 01.04.2022 - 30.06.2022 - 26349208 - 0 років 0 місяців 0 днів;
- 27.10.2022 - 31.01.2026 - 3 роки 3 місяці 16 днів.
Трудова книжка НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 містить такі записи:
1) 01.09.1991 - 06.06.1994 - ПТУ № 91 м. Кремінна, диплом НОМЕР_5 ;
2) 09.06.1994 - 09.04.1996 - служба в ЗС України, військовий квиток НОМЕР_6 ;
3) 18.06.1996 - прийнятий на шахту «Кремінна» в/о «ЛУ» учнем гірника підземним з повним робочим днем під землею, наказ 121к від 18.06.1996;
4) 23.08.1996 - переведений гірником підземним з повним робочим днем під землею, наказ № 161к від 20.08.1996;
5) 04.02.1997 - переведений гірником з ремонту гірничих виробок підземним з повним робочим днем під землею, наказ 19к від 03.02.1997;
6) 09.12.1999 - робоче місце гірника з ремонту гірничих виробок підземного атестовано з підтвердженням права на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 1, наказ 511 від 09.12.1999;
7) 25.05.2000 - звільнений з шахти за ст. 40 ч.1 КЗпП України у зв'язку з ліквідацією підприємства, наказ 27 к від 12.05.2000;
8) 26.08.2000 - Кремінський центр зайнятості призначено виплату допомоги згідно ст.20 п.1б Закону «Про зайнятість», наказ 270 від 05.06.2000;
9) 22.05.2001 - закінчена виплата допомоги по безробіттю згідно Закону України «Про зайнятість», наказ 2112 від 24.05.2001;
10) 13.05.2001 - призначена виплата допомоги по безробіттю згідно ст 19 Закону, наказ № 2097 б від 23.05.2001;
11) 17.05.2002 - припинена виплата допомоги по безробіттю згідно ст. 30 Закону України «Про зайнятість», наказ № 1507 від 17.05.2002;
Купянський держлісгосп:
12) 03.06.2002 - прийнятий лісорубом ІІІ р. Боровського лісництва тимчасово, наказ № 60-ОК від 12.06.2002;
13) 21.10.2002 - переведений лісорубом ІІ р. тимчасово, наказ № 94-ОК від 21.10.2002;
14) 03.02.2003 - звільнений за ст. 36 п.1 КЗпП України за згодою сторін, наказ № 15-ОК від 03.02.2003;
15) 28.02.2003 - Кремінський РЦЗ розпочата виплата допомоги згідно ст.22 ч.1 п.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», наказ № 623 від 28.02.2003;
16) 21.05.2003 - припинена виплата допомоги по безробіттю згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття», наказ № 1355 від 24.06.2003;
Відокремлений підрозділ «Шахта «Новодружеська» ВАТ «Лисичанськвугілля»:
17) 09.02.2009 - прийнятий підземним гірником з ремонту гірничих виробок четвертого розряду з повним робочим днем під землею, наказ № 52к від 02.02.2009;
18) По результатам атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах сп.1, наказ №901 від 28.11.2009;
19) Відкрите акціонерне товариство «Лисичанськвугілля» з 06.06.2012 перейменоване на Публічне акціонерне товариство «Лисичанськвугілля»;
20) За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах сп.1, наказ № 462 від 25.10.2013;
21) За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах сп.1, наказ № 198 від 01.04.2019;
22) 01.11.2019 - переведено підземним гірником очисного забою з повним робочим днем під землею, наказ № 834к від 01.11.2019;
23) За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах сп.1, наказ № 189 від 01.04.2019;
24) Згідно наказу Міністерства вугільної промисловості від 24.06.2020 № 395 з 24.07.2020 відокремлений підрозділ Шахта Новодружеська ПАТ «Лисичанськвугілля» має назву Відокремлений підрозділ «Шахта Новодружеська» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» Міністерства енергетики України.
Трудова книжка НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 містить такі записи:
Приватне акціонерне товариство «ДТЕК «Павлоградвугілля» Виробничий структурний підрозділ «Шахтоуправління Дніпровське»:
1) 27.10.2022 - прийнятий гірником з ремонту гірничих виробок 4 розряду підземним, з повним робочим днем в шахті, наказ № 209/4к від 26.10.2022;
2) За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1, наказ № 580тр від 28.01.2022;
3) За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1, наказ 1090тр. від 04.03.2025.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише в на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України в м. Києві від 22.12.2014 №28-2, Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).
16.03.2021 за № 339/35961 в Міністерстві юстиції України зареєстровано постанову правління Пенсійного фонду України в м. Києві від 16.12.2020 № 25-1, якою затверджено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1).
Зазначеною постановою правління Пенсійного фонду України в м. Києві від 16.12.2020 № 25-1, зокрема, передбачено можливість застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій.
Згідно із розділом IV п. 4.2 Порядку 22-1 із змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України в м. Києві від 16.12.2020 № 25-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Заяву позивача щодо призначення пенсії розглянуто ГУПФУ в Хмельницькій області з урахуванням принципу екстериторіальності.
Закон № 1058 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058 закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 44 Закону № 1058 встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до положень частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 114 Закону №1058 - працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій - не менше 20 років.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).
Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (застосовується з 1 жовтня 2017 року).
Отже, з огляду на викладене, з 1 жовтня 2017 року за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Частиною першою статті 56 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV:
призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом;
звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи;
порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (абзац перший частини другої, абзац перший частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV).
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до абзаців першого-третього пункту 1.8 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів). Якщо заява пересилається поштою (у випадках, передбачених абзацами четвертим та п'ятим пункту 1.1 цього розділу цього Порядку), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія (абзац четвертий пункту 1.8 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 22-1).
Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637 в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення пенсії) передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.
У разі коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків (пункт 2 Порядку № 637).
Абзац перший пункту 3 Порядку № 637 передбачає, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абзаці другому пункту 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній.
Страховий стаж, набутий до 1 січня 2004 року, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком № 637, а страховий стаж, набутий після 1 січня 2004 року, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).
Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).
Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Щодо періодів роботи позивача на ПАТ «Лисичанськвугілля» з 18.06.1996 по 17.07.1996, з 04.02.1997 по 25.05.2000, з 09.02.2009 по 17.08.2021, та на ДТЕК «Павлоградвугілля» з 27.10.2022 по 02.03.2026, суд зазначає таке.
Згідно з пунктом 1010100а підрозділу 1 “Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І “Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, та пунктом 1010100а підрозділу 1 “Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І “Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (який діяв до 16 січня 2003 року), правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень.
Згідно з пунктом 1.1а підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 (який діяв до 3 серпня 2016 року), правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень.
Згідно з підрозділом 1 “Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І “Гірничі роботи. Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461 (який діє з 3 серпня 2016 року), правом пільгового пенсійного забезпечення користуються працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 (далі - Список № 202).
Згідно з розділом І “Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» Списку № 202 право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, мають усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю) на підземних гірничих роботах в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт.
При цьому, проведення атестації робочих місць для призначення пенсії за віком на пільгових умовах для працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, та працівників провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV не вимагається.
З аналізу вищенаведених положень Списку № 1 та Списку № 202 слідує, що правом пільгового пенсійного забезпечення користуються робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних гірничих роботах в шахтах з видобутку вугілля. Тобто, підземні гірничі роботи в шахтах з видобутку вугілля при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на таких роботах одночасно віднесені до двох списків.
Періоди з 18.06.1996 по 17.07.1996, з 04.02.1997 по 25.05.2000 не зараховано відповідачем до пільгового стажу на підставі довідок від 10.03.2022 № 28 та № 29, виданих ПАТ «Лисичанськвугілля», оскільки в матеріалах справи відсутня інформація про результати атестації робочих місць за умовами праці.
Трудова книжка НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 містить такі записи:
18.06.1996 - прийнятий на шахту «Кремінна» в/о «ЛУ» учнем гірника підземним з повним робочим днем під землею, наказ 121к від 18.06.1996;
23.08.1996 - переведений гірником підземним з повним робочим днем під землею, наказ № 161к від 20.08.1996;
04.02.1997 - переведений гірником з ремонту гірничих виробок підземним з повним робочим днем під землею, наказ 19к від 03.02.1997;
09.12.1999 - робоче місце гірника з ремонту гірничих виробок підземного атестовано з підтвердженням права на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 1, наказ 511 від 09.12.1999;
25.05.2000 - звільнений з шахти за ст. 40 ч.1 КЗпП України у зв'язку з ліквідацією підприємства, наказ 27 к від 12.05.2000.
Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Оскільки трудова книжка НОМЕР_1 містить відомості про атестацію робочих місць позивача за 09.12.1999, у відповідності до вимог Порядку № 383 до пільгового стажу зараховується 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку, тобто періоди з 18.06.1996 по 17.07.1996, з 04.02.1997 по 25.05.2000 мали бути зараховані відповідачем до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 та постановою № 202 на підставі даних трудової книжки, яка містить відомості і про повний робочий день під землею, і про проведену атестацію робочого місця.
Період з 09.02.2009 по 17.08.2021 не зараховано відповідачем до пільгового стажу позивача згідно довідки від 17.08.2021 № 276 виданої АТ «Лисичанськвугілля», оскільки довідка не відповідає Додатку 5 Порядку підтвердження стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки та відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, а саме не зазначено розділ, підрозділ та позицію Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відсутні результати атестації робочих місць за умовами праці, крім того відсутні підписи головного бухгалтера та начальника кадрів та інформація про відсутність зазначених посад за штатним розписом.
Також в оскаржуваному рішенні зазначено, що зарахувати зазначені періоди згідно Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування також неможливо, оскільки відсутня інформація результати атестації робочих місць за умовами праці з 2010 року.
Трудова книжка НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 містить такі записи щодо спірного періоду:
Відокремлений підрозділ «Шахта «Новодружеська» ВАТ «Лисичанськвугілля»:
09.02.2009 - прийнятий підземним гірником з ремонту гірничих виробок четвертого розряду з повним робочим днем під землею, наказ № 52к від 02.02.2009;
По результатам атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на
пенсію за віком на пільгових умовах сп.1, наказ №901 від 28.11.2009;
Відкрите акціонерне товариство «Лисичанськвугілля» з 06.06.2012 перейменоване на Публічне акціонерне товариство «Лисичанськвугілля»;
За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах сп.1, наказ № 462 від 25.10.2013;
За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах сп.1, наказ № 198 від 01.04.2019;
01.11.2019 - переведено підземним гірником очисного забою з повним робочим днем під землею, наказ № 834к від 01.11.2019;
За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах сп.1, наказ № 189 від 01.04.2019;
Згідно наказу Міністерства вугільної промисловості від 24.06.2020 № 395 з 24.07.2020 відокремлений підрозділ Шахта Новодружеська ПАТ «Лисичанськвугілля» має назву Відокремлений підрозділ «Шахта Новодружеська» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» Міністерства енергетики України.
Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) у період лютий 2009 року - серпень 2021 року страхувальником позивача був 26349208 ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ "ШАХТА НОВОДРУЖЕСЬКА" АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ЛИСИЧАНСЬКВУГІЛЛЯ", який звітував щодо позивача по спеціальному стажу за кодом підстави ЗП3013А1 та ЗПЗ014А1 за 10 місяців 2009 року; за 12 місяців 2010 року, за 12 місяців 2011 року, за 12 місяців 2012 року, за 12 місяців 2013 року, за 12 місяців 2014 року, за 12 місяців 2015 року, за 12 місяців 2016 року, за 12 місяців 2017 року, за 12 місяців 2018 року, з листопада 2019 року - за кодами підстав ЗПЗ014А2, ЗП3013А1 та ЗПЗ014А1 - за листопад - грудень 2019 року, за 12 місяців 2020 року, за 12 місяців 2021 року.
Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, який є додатком 8 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 5 листопада 2009 року № 26-1 (далі- Довідник), код підстави ЗПЗ013А1 діє з 05 листопада 1991 року та має назву “Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам», код підстави ЗП3014А1, код підстави ЗПЗ014А2 - працівники провідних професій.
Суд зауважує, що трудова книжка НОМЕР_1 містить відомості про атестацію робочого місця позивача за листопад 2009 року, жовтень 2013 року, квітень 2019 року, листопад 2019 року, та про повний робочий день під землею, тому спірний період повинен бути зарахований до пільгового стажу на підставі відомостей в ОК-5 та трудовій книжці, надання уточнюючої довідки не вимагається.
Щодо відсутності інформації про результати атестації робочих місць за умовами праці з 2010 року у Реєстрі застрахованих осіб суд зауважує, що Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року по справі № 520/15025/16-а висловлено правову позицію щодо проведення атестації робочих місць і вказано, що непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Тому відсутність доказів проведення атестації робочих місць після 21 серпня 1992 року не є підставою для відмови в зарахуванні вказаних періодів роботи позивача до страхового стажу за списком № 1.
Крім цього, трудова книжка містить всі необхідні записи про атестацію робочих місць.
Періоди з 27.10.2022 по 02.03.2026 не зараховано відповідачем до пільгового стажу згідно довідки від 02.03.2026 № 158, виданої ДТЕК «Павлоградвугілля» ВСП «Шахтоуправління Дніпровське», оскільки документ підписано провідним фахівцем групи з адміністрування персоналу на підставі довіреності, сама довіреність відсутня.
Надаючи оцінку зазначеним доводам, суд зауважує, що трудова книжка позивача містить такі записи: Приватне акціонерне товариство «ДТЕК «Павлоградвугілля» Виробничий структурний підрозділ «Шахтоуправління Дніпровське»: 27.10.2022 - прийнятий гірником з ремонту гірничих виробок 4 розряду підземним, з повним робочим днем в шахті, наказ № 209/4к від 26.10.2022; За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1, наказ № 580тр від 28.01.2022; За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1, наказ 1090тр. від 04.03.2025.
Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) у період жовтень 2022 року - березень 2026 року страхувальником позивача було 00178353 ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ", яке звітувало щодо позивача по спеціальному стажу за кодом підстави ЗПЗ014А1 за 5 днів жовтня 2022 року, 30 днів листопада 2022 року, 31 день грудня 2022 року, 12 місяців 2023 року, 12 місяців 2024 року, 12 місяців 2025 року, 31 день січня 2026 року.
Відомості за лютий-березень 2026 року в ОК-5 відсутні.
Суд зауважує, що страховий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком № 637, а страховий стаж, набутий після 01 січня 2004 року, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, до пільгового стажу позивача, який дає право на призначення пенсії за статтею 114 Закону № 1058, має бути зарахований стаж роботи у ПРАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" з 27.10.2022 по 31.01.2026 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Натомість щодо періоду роботи з 01.02.2026 по 02.03.2026, відомості щодо якого відсутні в системі персоніфікованого обліку станом на 06.03.2026 (дата формування виписки), але роботодавцем видано довідку від 02.03.2026 № 158, позивач має право звернутися до роботодавця з заявою щодо внесення уточнених відомостей до ОК-5 стосовно вказаного періоду. Довідка, виходячи з вимог Порядку № 637, може бути надана у разі відсутності відомостей у трудовій книжці, проте починаючи з 01.01.2004 стаж обраховується на підставі відомостей в системі персоніфікованого обліку, а не за даними трудової книжки.
Також відповідачем не зараховано до страхового стажу позивача період навчання з 01.09.1991 по 06.06.1994, оскільки прізвище особи, зазначене у документів про освіту (Царіцанський) не відповідає паспортним даним заявника (Царицанський).
Судом установлено, що згідно з дипломом НОМЕР_5 ОСОБА_1 01 вересня 1991 року вступив до профтехучилища № 91 м. Кремінна Луганської області і 6 червня 1994 року закінчив назване училище за професією слюсар - монтажник, електрозварювальник ручного зварювання із здобуттям середньої освіти, рішенням державної кваліфікаційної комісії від 3 червня 1994 року присвоєно кваліфікацію слюсар - монтажник 4 (четвертого) розряду, електрозварювальник ручного зварювання 3 (третього) розряду. Диплом видано 30 червня 1994 року, реєстраційний № 2459.
Дійсно, написання прізвища позивача, зазначене у дипломі - ОСОБА_2 , не відповідає написанню прізвища у паспорті - ОСОБА_3 .
Відповідно до положень частини третьої статті 59 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі (пункт д) частини третьої статті 59).
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пункт 2.23 Порядку № 22-1 визначає, що при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Судом установлено, що у трудовій книжці позивача НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 наявний запис - 01.09.1991 - 06.06.1994 - ПТУ № 91 м. Кремінна, диплом НОМЕР_5 .
Тобто, в оригіналі трудової книжки, яка надана відповідачеві, міститься належним чином виконаний запис про період навчання, тому цей період належить до зарахування до страхового стажу позивача.
Також суд зазначає, що у трудовій книжці міститься посилання саме на диплом НОМЕР_5 , тобто відомості, зазначені в трудовій книжці, та у дипломі, узгоджуються між собою і не є суперечливими.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області внести інформацію про розмір отриманої заробітної плати в період з 01.04.2021 по 30.06.2022 до реєстру застрахованих осіб суд зазначає таке.
Згідно з формою РС-право період роботи позивача з 01.04.2021 по 30.06.2022 не зарахований до страхового стажу та пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі статті 114 Закону № 1058.
Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) у період лютий 2009 року - серпень 2021 року страхувальником позивача був 26349208 ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ "ШАХТА НОВОДРУЖЕСЬКА" АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ЛИСИЧАНСЬКВУГІЛЛЯ", який звітував щодо позивача по спеціальному стажу за кодами підстав ЗПЗ014А2, ЗП3013А1 та ЗПЗ014А1 - за 30 днів квітня 2021 року, 31 день травня 2021 року, 30 днів червня 2021 року, 31 день липня 2021 року, 31 день серпня 2021 року, 30 днів вересня 2021 року, 31 день жовтня 2021 року, 30 днів листопада 2021 року, 31 день грудня 2021 року, з січня по червень 2022 року відомості про спецстаж у ОК-5 відсутні.
Відомості про заробітну плату позивача за період з 01.04.2021 по 31.12.2021 внесено страхувальником до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5), проте відсутні відомості про сплату страхових внесків.
Щодо періоду з 01.01.2022 по 30.06.2022, як зазначено вище, відомості у Реєстрі взагалі відсутні.
Відповідно до частини четвертої статті 21 Закону № 1058-IV персоніфіковані відомості, внесені до персональної електронної облікової картки застрахованої особи, зберігаються в Пенсійному фонді протягом усього життя цієї особи, а після її смерті - протягом 75 років на паперових носіях та/або в електронній формі за наявності засобів, що гарантують ідентичність паперової та електронної форм документа.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 22 Закону № 1058-IV відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду серед іншого для: підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом; надання застрахованій особі на її вимогу або у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Персоніфіковані відомості, включені до персональної електронної облікової картки застрахованої особи, зберігаються в Пенсійному фонді протягом усього життя особи, а після її смерті - протягом 75 років на паперових та/або електронних носіях за наявності засобів, що гарантують ідентичність паперового та електронного документів (абзац дев'ятий пункту 3 частини третьої статті 20 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI)).
Зміни та уточнення вносяться до відомостей реєстру застрахованих осіб у порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення (частина п'ята статті 20 Закону № 2464-VI).
Згідно з частиною шостою статті 20 Закону № 2464-VI відомості про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску та інші дані, що містяться в реєстрі застрахованих осіб, використовуються для обчислення та призначення страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.
Згідно з пунктами 1, 7 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:
Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб;
Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
За приписами частини першої статті 16 Закону № 2464-VI державний реєстр створюється для забезпечення: ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації; накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про сплату платниками єдиного внеску та про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та обліку виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Державний реєстр складається з реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб. Ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (частина друга, абзац другий частини третьої статті 16 Закону № 2464-VI).
Згідно з абзацами першим, другим частини першої статті 17 Закону № 2464-VI інформація з Державного реєстру використовується з додержанням вимог законів України «Про інформацію» та «Про захист персональних даних» виключно для потреб, визначених цим Законом та законами з окремих видів загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також для призначення всіх видів державної соціальної допомоги та субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до частини другої статті 17 Закону № 2464-VI між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Пенсійним фондом, що ведуть Державний реєстр, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, здійснюється обмін інформацією на безоплатній основі в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, за погодженням з Пенсійним фондом та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Частиною першою статті 18 Закону № 2464-VI визначено, що джерелами формування Державного реєстру є відомості, що надходять до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та Пенсійного фонду від: Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; платників єдиного внеску; застрахованих осіб; Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття; Державного реєстру актів цивільного стану громадян; Єдиного державного демографічного реєстру та розпорядників відомчих інформаційних систем, визначених Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку; центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції (імміграції та еміграції), громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів; податкових органів; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики; центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин; центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів; центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти та науки; державної служби зайнятості; підприємств, установ, організацій та військових частин; територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску; установ (закладів), осіб, які засвідчують тимчасову непрацездатність, у встановленому законодавством порядку; інших джерел, передбачених законодавством.
Податкові органи зобов'язані подавати Пенсійному фонду необхідну для виконання покладених на нього обов'язків інформацію у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та Пенсійним фондом (частина четверта статті 18 Закону № 2464-VI).
Згідно з частинами першою, другою статті 20 Закону №2464-VI реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону. Реєстр застрахованих осіб складається з електронних облікових карток застрахованих осіб, до яких включаються відомості про застрахованих осіб, інформація про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та інформація про виплати за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування і соціальними та іншими виплатами, передбаченими законодавством, та електронного реєстру листків непрацездатності, порядок організації ведення та надання інформації з якого встановлюється Кабінетом Міністрів України. Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є податкові органи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
У свою чергу до обов'язків Пенсійного фонду та його територіальних органів стосовно реєстру застрахованих осіб Державного реєстру відносяться: забезпечення своєчасного внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру; здійснення контролю за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру (частина перша статті 14-1 Закону № 2464-VI).
Згідно із частиною шостою статті 20 Закону № 2464-VI зміни та уточнення вносяться до відомостей реєстру застрахованих осіб у порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Суд також враховує, що порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб визначає Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 8 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення № 10-1).
Відповідно до пункту 4 розділу І «Загальні положення» Положення № 10-1 Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.
Нормами пункту 2 розділу ІІ «Формування Реєстру застрахованих осіб» Положення № 10-1 визначено, що у Реєстрі застрахованих осіб накопичується, зберігається, автоматично обробляється інформація про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інформація, необхідна для обчислення і призначення страхових виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування із: звітності та повідомлень про прийняття працівника на роботу; системи персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; електронних пенсійних справ; системи обліку сплати страхових внесків; фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; відомостей, що подаються застрахованими особами у випадках, передбачених законами та цим Положенням; реєстру страхувальників Державного реєстру; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; звернень громадян до органів Пенсійного фонду України; інших джерел, передбачених законодавством.
Згідно з пунктом 3 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 10-1 відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до пункту 4 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 10-1 у разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником. У разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.
Отже, наведені правові норми дають підстави вважати, що законодавцем встановлений послідовний алгоритм дій щодо внесення відомостей до Реєстру застрахованих осіб, змін та уточнень, згідно з яким органи Пенсійного фонду України вносять такі лише на підставі даних (звітності) наданих страхувальником (роботодавцем) чи його правонаступником та здійснюють контроль за достовірністю таких.
Таким чином, суд зазначає, що аналіз законодавчих норм, що регулюють порядок внесення відомостей про застрахованих осіб до реєстру, дозволяє дійти висновку, що такий обов'язок та, відповідно, відповідальність за правильність заповнення звітності та достовірність даних несе саме страхувальник або уповноважений орган.
Отже, обов'язок подання відомостей про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та іншої інформації, необхідної для обчислення, призначення та здійснення пенсійних виплат та, відповідно, відповідальність за правильність заповнення звітності та достовірність даних покладено саме на страхувальника - ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ "ШАХТА НОВОДРУЖЕСЬКА" АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ЛИСИЧАНСЬКВУГІЛЛЯ".
Відповідно до пунктів 4, 5, 6 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 10-1 територіальні органи Пенсійного фонду України уповноважені вносити відомості про застраховану особу в реєстр застрахованих осіб тільки: 1) у разі ліквідації страхувальника без визначення правонаступника за відповідним рішенням суду, що набрало законної сили; 2) у разі виявлення за результатами перевірки поданих страхувальником недостовірних відомостей про застрахованих осіб та невиконання страхувальником у місячний строк припису щодо усунення цих порушень.
Суд зауважує, що у межах спірних правовідносин позивач не звертався до відповідача з заявою про внесення інформації про розмір отриманої заробітної плати в період з 01.04.2021 по 30.06.2022 до реєстру застрахованих осіб, яка не є тотожною заяві про призначення пенсії.
Відповідне питання не ініційовано позивачем ні перед ГУПФУ в Хмельницькій області, яке розглянуло заяву про призначення пенсії за принципом екстериторіальності, ні перед ГУПФУ в Луганській області за місцезнаходженням страхувальника, відповідач не вирішував питання про внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб, тобто спір між сторонами на момент звернення до суду з цим позовом відсутній.
Таким чином, в рамках цієї справи суд не уповноважений на розгляд питання про внесення таких відомостей до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області внести інформацію про розмір отриманої заробітної плати в період з 01.04.2021 по 30.06.2022 до реєстру застрахованих осіб слід відмовити.
Разом з тим, у оскаржуваному рішенні не зазначено відповідачем підстав незарахування до пільгового стажу періоду роботи позивача за відомостями з Реєстру застрахованих осіб з 01.04.2021 по 31.12.2021, правомірності яких суд міг би надати оцінку при розгляді справи.
Тобто, при повторному розгляді заяви позивача про призначення пенсії з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, відповідач має вирішити питання щодо зарахування до пільгового стажу позивача періоду роботи з 01.04.2021 по 31.12.2021, за який страхувальник звітував щодо позивача по спеціальному стажу за кодами підстав ЗПЗ014А2, ЗП3013А1 та ЗПЗ014А1.
Також суд зауважує, що періоди роботи, за які страхувальники звітували щодо позивача по спеціальному стажу за кодами підстав ЗПЗ014А2, ЗП3013А1 та ЗПЗ014А1, мають бути зараховані як до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за Списком № 1, так і до пільгового підземного стажу за постановою № 202.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з такого.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.03.2026 № 0046350022219 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до заяви про призначення пенсії від 02.03.2026;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.03.2026 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків, наведених судом у рішенні.
Позовна вимога про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не належить до задоволення, оскільки права позивача порушено не внаслідок вчинення протиправних дій, а внаслідок прийняття протиправного рішення.
Вимога про зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до заяви про призначення пенсії від 02.03.2026 до задоволення не належить, оскільки саме відповідач повинен вирішити питання щодо достатності страхового та пільгового підземного стажу позивача для призначення йому пенсії на умовах частини другої статті 114 Закону № 1058, здійснивши обрахування загального страхового стажу та пільгового підземного стажу позивача з урахуванням висновків суду, наведених вище, щодо необхідності зарахування до страхового стажу періоду навчання з 01.09.1991 по 06.06.1994 та необхідності зарахування до пільгового підземного стажу за Списком № 1 та постановою № 202 періодів роботи позивача з 18.06.1996 по 17.07.1996, з 04.02.1997 по 25.05.2000, з 09.02.2009 по 07.08.2021, з 27.10.2022 по 31.01.2026, необхідності вирішення питання щодо можливості зарахування до пільгового підземного стажу періоду роботи з 01.04.2021 по 31.12.2021 за даними Реєстру застрахованих осіб.
Обов'язок відповідача зарахувати певні періоди до страхового та пільгового стажу в повній мірі охоплюється зобов'язанням повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.03.2026 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків, наведених судом у рішенні, і додаткового зобов'язання не потребує.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1064,96 грн.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
З огляду на те, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, судовий збір у розмірі 1064,96 грн належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (29000, Хмельницька обл., місто Хмельницький, вулиця Г.Чекірди, будинок 10 ЄДРПОУ 21318350) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.03.2026 № 0046350022219 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до заяви про призначення пенсії від 02.03.2026.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.03.2026 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків, наведених судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1064,96 (одна тисяча шістдесят чотири гривні 96 коп.) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя А.Г. Секірська