Рішення від 13.05.2026 по справі 340/8066/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/8066/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до 16 регіональної військово-лікарської комісії (вул. Стрийська, 73а, м. Львів,79031, ЄДРПОУ 08380628)

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 , через свого представника - адвоката Грабовську В.В., звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_2 регіональної військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо не здійснення розгляду скарги ОСОБА_1 щодо перегляду причинно-наслідкового зв'язку його захворювання, встановленого військово-лікарською комісією в/ч НОМЕР_3 у формі довідки ВЛК №5613 від 30.04.2024 року як такі, що пов'язані із захистом Батьківщини;

- зобов'язати відповідача, 16 регіональну військово-лікарську комісію Збройних Сил України (м. Львів, вул. Стрийська, 73а, Код ЄДРПОУ 08380628) розглянути скаргу ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про перегляд причинно-наслідкового зв'язку його захворювання, встановленого постановою військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_3 у формі довідки ВЛК №5613 від 30.04.2024 року як такі, що пов'язані із захистом Батьківщини.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що не погоджуючись із висновками постанови військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_3 у формі довідки ВЛК №5613 від 30.04.2024, звернувся зі скаргою до відповідача. Воднораз, за результатами розгляду скарги відповідач не прийняв рішення. Вважаючи таку бездіяльність протиправною позивач звернувся до суду.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти позовних вимог. Зазначивши, що скаргу позивача було належним чином розглянуто, про результат розгляду було позивача повідомлено листами від 02.10.2025 та 14.11.2025.

Позивач скерував до суду відповідь на відзив, у якій доводи відповідача заперечив та підтримав раніше заявлені позовні вимоги.

Судом вчинені такі процесуальні дії та розглянуті заяви і клопотання сторін у справі:

- ухвалою суду (суддя Казанчук Г.П.) від 03 грудня 2025 року відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін;

- згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07 січня 2026 року, справу передано на розгляд судді О.В. Кравчук;

- ухвалою судді від 02 лютого 2026 року справу прийнято до провадження у справі; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

30 квітня 2024 року ОСОБА_1 , після отриманих ним поранень та набутих захворювань, пройшов медичний огляд гарнізонної ВЛК в/ч НОМЕР_3 .

За результатами проведеного гарнізонною ВЛК в/ч НОМЕР_3 медичного огляду складено довідку ВЛК №5613 від 30.04.2024 в якій зазначено наступне. Діагноз та постанова про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Наслідки вогнепального осколкового поранення 05.01.2023 м'яких тканин лівого стегна лікованого оперативно 05.01.2023 ??О вогнепальної рани, 06.01.2023 ВХО рани з накладанням первинно-відтермінованих швів у вигляді зміцнілого післяопераційного рубця без порушення функції. Поранення, ТАК, пов'язане з захистом Батьківщини. Довідка про обставини поранення №1888 від (17.02.2023, видана командиром військової частини НОМЕР_4 . Згідно класифікації отриманих травм дана травма відноситься до легких (наказ МОЗ України №370 від 04.07.2007р). Розлад адаптації 3 мнестичними проявами. Хронічна правобічна змішана приглухуватість IV ступеню. Хронічна лівобічна сенсоневральна приглухуватість І ступеню. Остеохондроз, спондилоартроз шийного, грудного відділів хребта ускладнений протрузіями міжхребцевих дисків C4-C5, C5-C6, C6-C7, Th6-Th7 з больовим синдромом при фізичному навантаженні та незначним порушенням стато-динамічної функції хребта. Хронічний гастродуоденіт, рідкорецидивуючий перебіг, ремісія. Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби. На підставі статті: 366, 17в, 52в, 64в, 78в, гр. ІІ Розкладу хвороб: Обмежено придатний до військової служби. Непридатний до служби у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спец спорудах; придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах

Не погоджуючись з висновками, викладеними у довідці ВЛК №5613 від 30.04.2024, позивачем 16 липня 2025 року направив скаргу до 11 регіональної військово-лікарської комісії скаргу.

До скарги додані:

- копія Висновку (Довідки) ВЛК №5613 від 30.04.2024;

- копія виписки від 20.08.2019 ;

- копія виписки від 18.09.2020 р

- копія довідки №1691 від 12.05.2025 ;

- копія довідки №3589 від 25.10.2023 ;

- копія медичної характеристики від 18.07.2024;

- копія посвідчення УБД серії НОМЕР_5 від 20.09.2016 р

- копія доручення для надання безоплатної вторинної правничої допомоги №1519 від 24.06.2025;

- копія згоди на обробку персональних даних від 24.06.2025.

Відповідно до поштового повідомлення про вручення лист було отримано адресатом 18.07.2025 року.

Не отримавши відповіді, позивач через свого представника звернувся до відповідача із запитом щодо розгляду його скарги.

Листами №1190/5/7708 від 02.10.2025 та № 1190/5/9430 від 14.11.2025 відповідач повідомив, що відповідно до вимог п. 21.25 глави 21 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зі змінами, зареєстрованого в Міністерстві Положення) юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800, позивачеві слід надати: довідку про проходження військової служби; довідку командира про обставини травми (поранення); витяг із наказу по стройовій частині; медичну книжку за період служби і участі в бойових діях; амбулаторну карту з поліклініки по місцю проживання. Без вказаних документів розгляд порушеного позивачем питання неможливий.

Вважаючи, що відповідачем не розглянуто його скаргу у встановлений чинним законодавством спосіб та не прийнято за результатами розгляду скарги відповідного рішення, позивач звернувся до суду.

Частина друга статті 19 Конституції України зобов?язує органи державної влади, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та четвертої статті 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 №2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до ст.70 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" від 19.11.1992 № 2801-XII, Військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, відповідно до частини десятої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, зокрема, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

За п.1.2 глави 1 розділу І Положення, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ; встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Пунктом 2.1 розділу І Положення № 402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Згідно з пунктом 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров'я (установах).

Відповідно до п. п. 2.3.1 розділу І Положення № 402 ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

Відповідно до п. п. 2.3.3 розділу І Положення № 402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також:

розроблення та участь у розробленні проектів нормативно-правових актів, посібників, методичних рекомендацій з питань військово-лікарської експертизи;

розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України та МОЗ України медичних показань для військово-професійного призначення призовників до видів Збройних Сил України, родів військ та за військовими спеціальностями;

розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України науково обґрунтованих вимог до стану здоров'я військовослужбовців з метою максимального збереження їх на військовій службі, запобігання необґрунтованого їх звільнення із Збройних Сил України за станом здоров'я;

перевірка якості лікувально-профілактичної роботи у цілях військово-лікарської експертизи серед військовослужбовців у військових частинах і закладах охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України;

організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти);

розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи;

аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК, здійснення контролю за роботою підпорядкованих ВЛК та надання їм методичної і практичної допомоги;

проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями-спеціалістами аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи;

організація та керівництво науковою роботою з питань військово-лікарської експертизи у підпорядкованих ВЛК;

підготовка та вдосконалення персоналу для ВЛК;

прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України;

проведення спільно з МОЗ України аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, медичного огляду призовників та розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи.

У силу пункту 2.3.4. глави 2 Розділу І Положення, ЦВЛК має право:

- оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;

- перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи;

- перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах;

- перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров'я (установах), медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи;

- запитувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме:

- виписки (витяги) з матеріалів службового (спеціального) розслідування, матеріалів дізнання, досудового розслідування, а також витяги з наказів, актів;

- особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі запиту оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу);

- архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років);

- залучати головних медичних фахівців Збройних Сил України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших закладів охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи;

- перевіряти у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) і закладах охорони здоров'я (установах) організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів;

- направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд, військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів;

- запитувати від закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи;

- надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів та інших осіб;

- розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України;

- надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).

Відповідно до п. 2.3.5, Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Згідно п. п. 2.4.2, 2.4.5, 2.4.6, 2.4.10 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону з питань військово-лікарської експертизи підпорядковуються усі позаштатні ВЛК регіону.

ВЛК регіону має право, зокрема: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК.

Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.

Відповідно до п. п. 2.8.1, 2.8.3 розділу І Положення № 402, ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.

ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.

Згідно п. 2.8.4, 2.8.5 розділу І Положення № 402, на ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення.

У порядку контролю на ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, області, міста Києва покладається огляд (переогляд) осіб відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення.

Відповідно до п. 3.3 розділу І Положення № 402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення.

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров'я.

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_3 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить, що Положення № 402 визначає порядок оскарження дій (бездіяльності) чи постанови ВЛК районного ТЦК та СП, відповідно до якого, такі дії (бездіяльність) чи постанови можуть бути предметом перегляду у ВЛК обласного ТЦК та СП. У свою чергу, предметом оскарження до ЦВЛК можуть бути дії (бездіяльність) чи рішення ВЛК обласного ТЦК та СП, а також ВЛК регіону. Таким чином, Положення № 402 визначають предмет оскарження до ЦВЛК.

Загально прийняте розуміння "протиправної бездіяльності суб'єкта владних повноважень" визначається як зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Отже, для визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною адміністративний суд не може обмежитися лише одним фактом неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій, а й зобов'язаний також з'ясувати і перевірити наявність або відсутність конкретних причин, умов та обставин, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. При цьому, важливе значення мають: юридичний зміст, значимість, тривалість та межі бездіяльності, підстави її припинення, а також шкідливість бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.

Аналогічне визначення розуміння "протиправної бездіяльності суб'єкта владних повноважень" міститься у постанові Верховного Суду України від 13 червня 2017 року у справі № 21-1393а17.

Верховний Суд України у постанові від 24 листопада 2015 року по справі № П/800/259/15 (21-3538а15) зазначив, що сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити.

Матеріали справи свідчать, що не погоджуючись із Постановою (довідкою) військово-лікарської комісії від 30.04.2024 позивач подав скаргу до 16 регіональної військово-лікарської комісії Збройних Сил України скаргу. До скарги долучено перелік наявної у позивача медичної документації, необхідної для прийняття рішення з скаргою.

Як зазначалось, рішення ВЛК можуть бути предметом перегляду у ВЛК регіону та ЦВЛК.

Тобто, предмет оскарження заявлений представником позивача до регіональної ВЛК, відповідає визначеному у Положенні № 402 (дії (бездіяльність) чи рішення ВЛК). У свою чергу, РВЛК при розгляді заяви/скарги на рішення підпорядкованих ВЛК свій висновок повинна оформлювати вмотивованою постановою з викладенням всіх обставин та аргументів.

Отже, відповідач за результатами розгляду скарги позивача, зобов'язаний був розглянути її та прийняти рішення по суті порушених питань.

Листи 16 регіональної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 02.10.2025 та 14.11.2025 містять правову позицію суб'єкта владних повноважень, але не вирішують по суті вимог позивача та не зобов'язують військово-лікарську комісію в/ч НОМЕР_3 дотримуватися певної моделі поведінки.

З огляду на викладене, суд погоджується з позивачем, що листи 16 регіональної військово-лікарської комісії Збройних Сил України не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а саме - індивідуальним актом, у розумінні статті 4 КАС України, оскільки відповідь, викладена у листі, містить правову позицію відповідача з конкретного кола питань, носить інформаційний характер та не створює для позивача чи інших осіб певних правових наслідків.

За таких обставин і правових підстав, суд вважає за необхідне забезпечити ефективний захист прав ОСОБА_1 , шляхом визнання протиправною бездіяльності НОМЕР_2 регіональної військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо нездійснення у встановленому законом порядку розгляду скарги ОСОБА_1 щодо перегляду причинно-наслідкового зв'язку його захворювання, встановленого військово-лікарською комісією в/ч НОМЕР_3 у формі довідки ВЛК №5613 від 30.04.2024 року як такі, що пов'язані із захистом Батьківщини та зобов'язати 16 регіональну військово-лікарську комісію Збройних Сил України розглянути скаргу ОСОБА_1 на постанову військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_3 у формі довідки ВЛК №5613 від 30.04.2024, з прийняттям постанови відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402.

Отжк, позовна заява є обґрунтованою і підлягає задоволенню.

Судові витрати щодо сплати судового збору, які підлягали б розподілу на підставі статті 139 КАС України, у справі відсутні. Докази понесення позивачем судових витрат на професійну правничу допомогу наразі суду не подані.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до 16 регіональної військово-лікарської комісії (вул. Стрийська, 73а, м. Львів,79031, ЄДРПОУ 08380628) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_2 регіональної військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо нездійснення у встановленому законом порядку розгляду скарги ОСОБА_1 стосовно перегляду причинно-наслідкового зв'язку його захворювання, встановленого військово-лікарською комісією в/ч НОМЕР_3 у формі довідки ВЛК №5613 від 30.04.2024 року як такі, що пов'язані із захистом Батьківщини.

Зобов'язати 16 регіональну військово-лікарську комісію Збройних Сил України розглянути скаргу ОСОБА_1 на постанову військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_3 у формі довідки ВЛК №5613 від 30.04.2024, з прийняттям постанови відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.В. КРАВЧУК