Ухвала від 12.05.2026 по справі 320/36312/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття звіту про виконання судового рішення

12 травня 2026 року м.Київ справа № 320/36312/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про виконання рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, у якому просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 пенсії, виходячи з 88% від сум грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром з 01.04.2019;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснювати виплату нарахованої ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з 88% від сум грошового забезпечення, без її обмеження максимальним розміром та з урахуванням передбаченими постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 за № 118 індексації у сумі 2563.27 грн., від 24.02.2023 за № 168 індексації у сумі 1500.00 грн. та від 23.02.2024 за № 185 індексації у сумі 1500,00 грн. починаючи з 01.04.2019 з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо застосування до пенсії ОСОБА_1 обмеження максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб, починаючи з 01.04.2019.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити пенсію ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019, з врахуванням індексації, нарахованої відповідно до постанов Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 №118, від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від 23 лютого 2024 року №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», без обмеження пенсії максимальним розміром, виходячи з 88% від сум грошового забезпечення.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві задоволено частково.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року скасовано.

Ухвалено нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 пенсії, виходячи з 88% від сум грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, починаючи з 01.04.2019 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснювати виплату нарахованої ОСОБА_1 пенсії, відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з 88% від сум грошового забезпечення, без її обмеження максимальним розміром, починаючи з 01.04.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

10.07.2025 матеріали справи надійшли на адресу Київського окружного адміністративного суду.

02.12.2025 на адресу суду через підсистему "Електронний суд" від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 у справі №320/36312/24.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду 16.12.2025 заяву позивача про встановлення судового контролю задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві у 30-денний строк з моменту отримання цієї ухвали (її тексту, отриманого засобами телекомунікаційного зв'язку) подати до суду звіт про виконання рішення у цій справі з відповідними доказами.

19.01.2026 на адресу суду через систему “Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві надійшов звіт про виконання судового рішення, розглянувши який, суд дійшов висновку про необхідність призначення судового засідання задля вирішення питання прийнятності поданого звіту та можливого накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві у разі встановлення факту невиконання рішення суду у цій справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.04.2026 призначено судове засідання для розгляду питання щодо прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 16.01.2026 №2600-0904-8/7699 про виконання судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 у справі №320/36312/24 на 05 травня 2026 року о 12:30 год.

У судове засідання, призначене на 05 травня 2026 року, з'явились представники сторін.

Розглянувши матеріали справи, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої-другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Як зазначено вище, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснювати виплату нарахованої ОСОБА_1 пенсії, відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з 88% від сум грошового забезпечення, без її обмеження максимальним розміром, починаючи з 01.04.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві у звіті про виконання судового рішення від 16.01.2026 №2600-0904-8/7699 зазначило, що у вересні 2025 року на виконання рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії на рівні 88% грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром. Після перерахунку пенсії на виконання рішення суду позивачу була нарахована заборгованість за період з 01.04.2019 по 30.06.2021 в розмірі 51753,76 грн. З 01.04.2019 розмір пенсії до виплати становить 18479,88 грн.

Крім того, відповідач зазначає, що період виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 по справі №320/36312/24 перетинається з періодом виконання попередніх рішень судів. Отже, доплата на виконання зазначеного рішення суду починаючи з 01.07.2021 відсутня.

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії від 22.09.2025 пенсія позивача, перерахована на виконання рішення суду, станом на 01.04.2019 становить 18479,88 грн. (88% від суми грошового забезпечення + 2 категорія ЧАЕС). Обмеження пенсії максимальним розміром відсутнє.

Також, відповідно до долученого розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, відповідач здійснив нарахування коштів за період з квітня 2019 року по червень 2021 року у розмірі 51756,76 грн.

Відповідач звертає увагу, що облік фінансових зобов'язань, що виникають внаслідок нарахування коштів на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі "Реєстр судових рішень" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (далі - ІКІС ПФ).

Також наголошено на тому, що Головним управлінням внесено до автоматизованої бази даних у підсистемі "Реєстр судових рішень" ІКІС ПФ відомості про зобов'язання з виплати заборгованості позивачу на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 у справі №320/36312/24 в сумі 51756,76 грн.

Розглянувши поданий відповідачем звіт про виконання судового рішення, суд зазначає, що подання особою, на користь якої ухвалено судове рішення, заяви в порядку статті 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням такого рішення спрямоване на забезпечення належного виконання судового рішення.

Виконання судового рішення є умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист. Визначена статтею 382 КАС України процедура судового контролю за виконанням судового рішення спрямована на забезпечення обов'язкового виконання судового рішення, ухваленого на користь особи, задля реального захисту та поновлення її прав, свобод, інтересів, що зазнали порушення, без гарантування яких неможливо забезпечити право кожного на судовий захист.

Верховний Суд у постанові від 10.02.2022 у справі №160/13013/19 зазначив, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

У судовому зсіданні позивач стверджував, що його претензії до відповідача щодо невиконання рішення суду у цій справі полягають у тому, що незважаючи на наявність судового рішення на теперішній час його пенсія обмежена максимальним розміром.

Водночас, з протоколу про перерахунок пенсії від 22.09.2025 вбачається, що на виконання рішення суду у цій справі відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 без обмеження максимального розміру та в розмірі 88% від суми грошового забезпечення. Розмір пенсії після перерахунку склав 18479,88 грн. З розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії вбачається, що відповідачем здійснено нарахування коштів за період з квітня 2019 року по червень 2021 року у розмірі 51756,76 грн.

Отже, матеріалами справи підтверджується виконання рішення суду в частині здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії в розмірі 88% від суми грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.04.2019, що підтверджується протоколом про перерахунок.

Здійснення обмеження пенсії позивача максимальним розміром у подальшому, зокрема, при проведенні наступного перерахунку у зв'язку зі зміною нормативного регулювання, проведення індексації пенсії, застосуванню обмежуваних коефіцієнтів відповідно до постанов Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» від 03.01.2025 №1, «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану» від 30.12.2025 №1778 тощо не пов'язано з цією справою.

За таких обставин, суд вважає за необхідне прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 16.01.2026 №2600-0904-8/7699 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 у справі №320/36312/54.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.243,248, 382 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 16.01.2026 №2600-0904-8/7699 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 у справі №320/36312/54.

Копію ухвали надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам).

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Суддя Дудін С.О.