м. Вінниця
14 травня 2026 р. Справа № 120/1626/26
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Вінницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Вінницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Вінницькій області № 13503071/3048812755 від 11.12.2025 відмовлено в реєстрації податкової накладної №1 від 07.11.2025.
На переконання позивача, вказане рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки позивачем надано додаткові письмові пояснення та копії документів на повідомлення контролюючого органу стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Крім цього, на думку позивача, ним подані усі необхідні документи, які підтверджують правомірність та реальність здійснення ним господарської операції, у зв'язку з чим, звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 16.02.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
04.03.2026 через підсистему "Електронний суд" від відповідачів надійшли відзиви на позовну заяву, у яких вони заперечують щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема відповідачі вказали на законність та обґрунтованість прийнятого рішення про відмову в реєстрації податкової накладної фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в Єдиному реєстрі податкових накладних. З огляду на викладене, представник відповідача вважає, що підстави для задоволення даного адміністративного позову відсутні.
27.03.2026 позивачем подано відповіді на вказані відзиви.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є господарюючим суб'єктом, основним видом діяльності якого згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є вирощування зернових (крім рису), бобових культур насіння олійних культур - КВЕД:01.11.
ФОП ОСОБА_1 перебуває на обліку ГУ ДПС у Вінницькій області, Тиврівська державна податкова інспекція, дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі фізичних осіб-підприємців - 22.03.2023, 2001490000000011609, дата реєстрації платника ПДВ - 01.02.2023 року.
07.11.2025 між ФОП ОСОБА_1 (Постачальником) та ТОВ «ТЕССЛАГРУП» (Покупцем) було укладено договір постачання №5745 від 07.11.2025 та Додаткову угоду №3314-1 від 07.11.2025.
Згідно п. 1, п. 3 Додаткової угоди №3314-1 від 07.11.2025 Постачальник зобов'язувався поставити і передати у власність, а Покупець прийняти та оплатити кукурудзу 3 класу. Кількість товару - 140.900 (сто сорок т. 900 кг). тонн +/-5% за вибором Покупця.
Відповідно п. 4 Додаткової угоди №3314-1 від 07.11.2025 умови поставки ПАТ на ТОВ «ЗЕРНОЛІЯ», що знаходиться за адресою: м. Жмеринка, вул. Ярослава Мудрого, 2.
07.11.2025 вказаний товар у кількості 140,9 т. вартістю 742933,80 грн. (із ПДВ) було поставлено Покупцю за вказаною адресою, що підтверджується видатковою накладною №1 від 07.11.2025.
За наслідками вказаної господарської операції з ТОВ «ТЕССЛАГРУП» та за фактом виникнення зобов'язання «за правилом першої події» 07.11,2025 ФОП ОСОБА_1 було складено податкову накладну за №1 від 07.11.2025 року, де загальна сума господарської операції становить 742933,80 грн., з них ПДВ 91237,48 грн, яку засобами електронного зв'язку направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатами розгляду ПН №1 від 07.11.2025 року позивачем від відповідача отримано Квитанцію про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових рішень №9360786778 за формою F1490902, якою зупинена реєстрація цієї ПН у зв'язку із тим, що: обсяг постачання товару/послуги 1005, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток З Порядку). Додатково запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Також відповідачем запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують реєстрацію продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймав ня-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків: документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування; реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
З метою розблокування ПН №1 направив відповідачу пояснення від 27.11.2025 з описом реальності господарської операції за ПН №1, що свідчило про обов'язок її реєстрації, та копіями документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН №1.
На підставі вищевикладених пояснень відповідач надіслав позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податково накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким повідомив позивача про необхідність надати додаткові пояснення та / або документи для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, а саме копії документів: первинних документів щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Також у графі «Додаткова інформація» Повідомлення зазначено, що: «Платником надано договір з ТОВ «Поділляагрозахист» поганої якості. Також, не надано акт звірки. Проведеним аналізом встановлено значне перевищення обсягів виробництва кукурудзи (валового збору), а саме 16,87 т/га над середньостатистичним показником по Вінницькій області за 2025рік (середній збір 7,5 т/га».
В подальшому, позивач звернувся до відповідача з додатковими поясненнями від 09.12.2025 року з наданням підтверджуючих первинних та розрахункових документів, що передбачені Договором та пояснень щодо здійсненої господарської операції за зупиненою ПН.
Розглянувши відповідні пояснення з доданими до них документами, Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Вінницькій області прийняла рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13503071/3048812755 від 11.12.2025, яким відмовила в реєстрації ПН №1.
Вказане рішення було оскаржено позивачем до ДПС, однак рішенням від 25.12.2026 року відповідна скарга залишена без задоволення а спірне рішення без змін.
Не погоджуючись з таким рішенням контролюючого органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Податковий кодекс України (далі по тексту - ПК України) є спеціальним законом з питання оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Так, згідно п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно з п.201.16. ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 (далі по тексту Порядок №1165) визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п. 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з п.11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Пунктом 25 Порядку № 1165 визначено, що комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з п.26 Порядку № 1165 комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Відповідно до п.4, п.5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженого наказом Міністерства Фінансів України № 520 від 12.12.2019 року (далі по тексту Порядок №520) у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з п.11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Пунктом 13 Порядку №520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Так, судом встановлено, що 07.11.2025 між ФОП ОСОБА_1 (Постачальником) та ТОВ «ТЕССЛАГРУП» (Покупцем) було укладено договір постачання №5745 від 07.11.2025 та Додаткову угоду №3314-1 від 07.11.2025.
Згідно п. 1, п. 3 Додаткової угоди №3314-1 від 07.11.2025 Постачальник зобов'язувався поставити і передати у власність, а Покупець прийняти та оплатити кукурудзу 3 класу. Кількість товару - 140.900 (сто сорок т. 900 кг). тонн +/-5% за вибором Покупця.
Відповідно п. 4 Додаткової угоди №3314-1 від 07.11.2025 умови поставки ПАТ на ТОВ «ЗЕРНОЛІЯ», що знаходиться за адресою: м. Жмеринка, вул. Ярослава Мудрого, 2.
07.11.2025 вказаний товар у кількості 140,9 т. вартістю 742933,80 грн. (із ПДВ) було поставлено Покупцю за вказаною адресою, що підтверджується видатковою накладною №1 від 07.11.2025.
За наслідками вказаної господарської операції з ТОВ «ТЕССЛАГРУП» та за фактом виникнення зобов'язання «за правилом першої події» 07.11,2025 ФОП ОСОБА_1 було складено податкову накладну за №1 від 07.11.2025 року, де загальна сума господарської операції становить 742933,80 грн., з них ПДВ 91237,48 грн, яку засобами електронного зв'язку направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За результатами розгляду ПН №1 від 07.11.2025 року позивачем від відповідача отримано Квитанцію про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових рішень №9360786778 за формою F1490902, якою зупинена реєстрація цієї ПН у зв'язку із тим, що: обсяг постачання товару/послуги 1005, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток З Порядку). Додатково запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Також відповідачем запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують реєстрацію продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймав ня-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків: документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування; реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
З метою розблокування ПН №1 направив відповідачу пояснення від 27.11.2025 з описом реальності господарської операції за ПН №1, що свідчило про обов'язок її реєстрації, та копіями документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН №1.
На підставі вищевикладених пояснень відповідач надіслав позивачу Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податково накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким повідомив позивача про необхідність надати додаткові пояснення та / або документи для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, а саме копії документів: первинних документів щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Також у графі «Додаткова інформація» Повідомлення зазначено, що: «Платником надано договір з ТОВ «Поділляагрозахист» поганої якості. Також, не надано акт звірки. Проведеним аналізом встановлено значне перевищення обсягів виробництва кукурудзи (валового збору), а саме 16,87 т/га над середньостатистичним показником по Вінницькій області за 2025рік (середній збір 7,5 т/га».
В подальшому, позивач звернувся до відповідача з додатковими поясненнями від 09.12.2025 року з наданням підтверджуючих первинних та розрахункових документів, що передбачені Договором та пояснень щодо здійсненої господарської операції за зупиненою ПН.
Так, як встановлено судом та не заперечується відповідачами, позивачем додатково надано пояснення з окреслених питань, зокрема, на вимогу контролюючого органу було зроблено та додано якісну сканкопію договору №01-05-ІФ-С від 01.05.2025, укладеного з «Поділляагрозахист».
Оскільки контролюючим органом було не вказано, які саме акти звірки не надано, до вказаних додаткових пояснень ФОП ОСОБА_1 було надано акти звірок зі всіма контрагентами, з якими він співпрацював в ході вирощування вищезазначеної продукції, зокрема із ТОВ «РОЗМАЙ АГРО», ТОВ «АГРОПАРТНЕР», ТОВ «ПОДІЛЛЯАГРОЗАХИСТ», СФГ «Володимир», а також надано акт звірки із ТОВ «ТЕССЛАГРУП».
Окрім того, було наведено технологію вирощування кукурудзи, яка забезпечила отримання урожайності в обсягах подальшого постачання та надано довідку по контрактах за період 07.11.2025-12.11.2025 ТОВ «ТЕССЛАГРУП», в якому зазначено фактичну вологість та залікову вагу прийнятої кукурудзи.
Таким чином, ФОП ОСОБА_1 було надано усі вказані податковим органом документи та надано додаткові пояснення, які підтверджуються реальність здійснення господарської операції та були підставою для прийняття рішення про реєстрації податкової накладної.
Відтак, на думку суду, позивачем виконано вимоги контролюючого органу щодо надання документів на повідомлення про надання пояснень від 09.12.2025.
Водночас, не перевіривши відповідність поданих документів на предмет їх достатності для прийняття рішення про реєстрацію спірної податкової накладної, контролюючим органом прийнято спірне рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Надаючи оцінку спірному рішенню суд вважає за необхідне наголосити, що у випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».
У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».
Аналогічна правова позиція висвітлена у постанові Верховного суду від 24.03.2025 у справі № 140/32696/23.
Так, судом встановлено та не заперечується відповідачем, що підставою для прийняття спірного рішення контролюючим органом визначено «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку», графа додаткова інформація (зазначити конкретні документи) контролюючим органом не заповнена, що суперечить зазначеним вище нормам чинного законодавства.
З огляду на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної, натомість формально без надання оцінки прийняв спірне рішення.
Крім того, суд враховує позицію Верховного Суду в постановах від 07.12.2022 року по справі № 500/2237/20 та від 19.07.2023 року по справі № 420/7850/22, в яких виходив з того, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, рішення комісії Головного управління ДПС у Вінницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13503071/3048812755 від 11.12.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 07.11.2025 є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи викладене, суд для ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 07.11.2025 днем її фактичного подання.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат понесених позивачем при сплаті судового збору суд виходив з того, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Разом з тим, відповідні суми судового збору та витрат на правничу допомогу підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області, оскільки саме рішення комісії регіонального рівня призвело до виникнення спірних правовідносин.
Керуючись ст.ст. 73 - 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Вінницькій області № 13503071/3048812755 від 11.12.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 07.11.2025.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 податкову накладну №1 від 07.11.2025 датою її фактичного подання на реєстрацію.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, Вінницька область, 21028, код ЄДРПОУ: ВП 44069150)
Відповідач: Державна податкова служба України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ: 43005393)
Суддя Чернюк Алла Юріївна