м. Вінниця
14 травня 2026 р. Справа № 120/1137/26
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Чернюк Алли Юріївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на протиправність рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що оформлене протоколом № 1 від 02.01.2026, яким йому відмовлено в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 02.02.2026 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позовну заяву, з поясненнями по суті заявлених вимог та доданням підтверджуючих документів.
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому він заперечував щодо задоволення позовних вимог зазначивши, що комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 прийнято обґрунтоване рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки ним не було надано один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення - батька ОСОБА_2 здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю І чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ.
Також відповідач вказує на дискреційні повноваження ІНФОРМАЦІЯ_1 , в частині надання позивачу бажаної ним відстрочки.
23.02.2026 року представником позивача подано відповідь на відзив.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується відміткою про взяття на облік у військово-обліковому документі ОСОБА_1 №090720231320252600024, виданому 22.11.2024 ІНФОРМАЦІЯ_5 .
У позивача є брат - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження позивача серії НОМЕР_1 , виданим 18.11.1999 Жданівською сільською радою Хмільницького району Вінницької області, та свідоцтвом про народження брата позивача серії НОМЕР_2 , виданим 07.05.1998 Жданівською сільською радою Хмільницького району Вінницької області.
Брат позивача - ОСОБА_1 має інвалідність з дитинства та на даний час є особою з інвалідністю І «А» групи, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААА №330021, виданою 24.03.2016 Вінницькою міжрайонною МСЕК, згідно якої ОСОБА_1 встановлена інвалідність безтерміново та він потребує стороннього догляду та допомоги.
Відповідно до Висновку про наявність порушення функції організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі №102, виданого 11.02.2025 лікарсько-консультативною комісією КНП «Війтівецький центр первинної медико-санітарної допомоги» брату позивача - ОСОБА_1 рекомендовано отримання соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи
Також, відповідно до Висновку про наявність порушення функції організму, через які особа не може самостійно пересуватися та/або самообслуговуватися і потребує постійного стороннього догляду №165, виданого 30.12.2025 лікарсько-консультативною комісією КНП «Війтівецький центр первинної медико-санітарної допомоги» брату позивача - ОСОБА_1 визначено потребу в постійному сторонньому догляді.
На підставі вказаного, довідкою ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15.08.2025 №6539, ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (здійснює догляд за рідним братом, який є особою з інвалідністю І «А» групи) на строк до 04.11.2025.
З метою продовження строку раніше наданої відстрочки, позивачем 03.11.2025 через центр надання адміністративних послуг Війтівецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області подано на ім'я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву №20251103-17409 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» до якої було додано документи, що підтверджують право на відстрочку, а саме:
- військово-обліковий документ позивача;
- паспорт позивача;
- витяг з реєстру територіальної громади щодо адреси місця проживання позивача;
- документи, які підтверджують родинні зв'язки позивача з братом (свідоцтво про народження позивача та свідоцтво про народження брата позивача);
- паспорт та РНОКПП брата позивача;
- витяг з реєстру територіальної громади щодо адреси місця проживання брата позивача;
- довідка до акта огляду медико-соціальної експертною комісією серії 12 ААА №330021, видана 24.03.2016 Вінницькою міжрайонною МСЕК, згідно якої брату позивача - ОСОБА_1 встановлена І група інвалідність безтерміново;
- висновок про наявність порушення функції організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі №102, виданий 11.02.2025 лікарсько-консультативною комісією КНП «Війтівецький центр первинної медико-санітарної допомоги» згідно якого брат позивача - ОСОБА_1 потребує постійного догляду;
- акт встановлення факту здійснення особою постійного догляду №7, виданий 17.02.2025 комісією Війтівецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області, згідно якого позивач дійсно здійснює постійний догляд за братом;
- заяву брата позивача - ОСОБА_1 , в якій зазначено, що він обирає своїм доглядачем позивача.
- рішення Хмільницького районного суду від 10.01.2003 щодо розірвання шлюбу укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 (батьками позивача та його брата);
- свідоцтво про смерть ОСОБА_4 (матері позивача та його брата) серії НОМЕР_3 , видане 08.09.2021 Виконавчим комітетом Війтівецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області.
17.11.2025 позивачем через центр надання адміністративних послуг Війтівецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області було отримано повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_2 №20251103-17409 щодо рішення про відмову в наданні відстрочки.
Як слідує зі змісту вказаного повідомлення, відповідачем за результатами розгляду заяви позивача №20251103-17409 прийнято рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яке оформлене протоколом від 14.11.2025 №44, причини відмови - не надано один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд.
30.12.2025 позивач повторно звернувся голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою №20251229-261615 щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» до якої додано документи, що підтверджують право на відстрочку, у тому числі документи, що підтверджують відсутність членів сім'ї першого ступеня споріднення у брата - ОСОБА_1 , який є особою з інвалідністю І групи та потребує постійного догляду, а саме:
- військово-обліковий документ позивача;
- паспорт та РНОКПП позивача;
- витяг з реєстру територіальної громади щодо адреси місця проживання позивача;
- документи, які підтверджують родинні зв'язки позивача з братом (свідоцтво про народження позивача серії НОМЕР_1 , видане 18.11.1999 Жданівською сільською радою Хмільницького району Вінницької області, та свідоцтво про народження брата позивача серії НОМЕР_2 , видане 07.05.1998 Жданівською сільською радою Хмільницького району Вінницької області).
- паспорт та РНОКПП брата позивача;
- витяг з реєстру територіальної громади щодо адреси місця проживання брата позивача;
- довідку до акта огляду медико-соціальної експертною комісією серії 12 ААА №330021, видану 24.03.2016 Вінницькою міжрайонною МСЕК, згідно якої брату позивача - ОСОБА_1 встановлена І «А» група інвалідність безтерміново;
- висновок про наявність порушення функції організму, через які особа не може самостійно пересуватися та/або самообслуговуватися і потребує постійного стороннього догляду №165, виданий 30.12.2025 лікарсько-консультативною комісією КНП «Війтівецький центр первинної медико-санітарної допомоги» згідно якого брат позивача - ОСОБА_1 потребує постійного стороннього догляду;
- акт встановлення факту здійснення особою постійного догляду №51, виданий 16.12.2025 комісією Війтівецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області, згідно якого позивач дійсно здійснює постійний догляд за братом та в нього відсутні члени сім'ї першого ступеня споріднення;
- заяву брата позивача - ОСОБА_1 , в якій зазначено, що він обирає своїм доглядачем позивача.
- рішення Хмільницького районного суду від 10.01.2003 щодо розірвання шлюбу укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 (батьками позивача та його брата);
- свідоцтво про смерть ОСОБА_4 (матері позивача та його брата) серії НОМЕР_3 , видане 08.09.2021 Виконавчим комітетом Війтівецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області;
- довідку Війтівецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області від 03.11.2025 №345 видану позивачу про те, що його батько ОСОБА_2 , разом із сім'єю не проживає, участі у догляді сина не приймає, місце проживання його не відоме;
- талон-повідомлення єдиного обліку №14442 про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію, виданий 17.11.2025 капітаном поліції Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області Бевз Л.В., згідно якого заяву позивача щодо допомоги у встановленні місця проживання батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстровано в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» (журналі єдиного обліку) Хмільницький районний відділ поліції ГУ НП у Вінницькій області за №14442;
- лист Хмільницького районного відділу поліції ГУ НП у Вінницькій області №333859-2025 від 28.11.2025 адресований позивачу, в якому зазначено, що Хмільницьким районним відділом поліції здійснено ретельну перевірку повідомлення щодо встановлення місця проживання гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , з яким втрачений зв'язок з 2015 року та встановлено, що відповідно до наявної інформації гр. ОСОБА_2 проживає в м. Ростов-на-Дону російської федерації та на даний час встановити точну адресу проживання гр-на ОСОБА_2 в м. Ростов-на-Дону російської федерації не представляється можливим у зв'язку із війною та втратою будь-яких дипломатичних відносин. На території України гр-н ОСОБА_2 не проживає;
- довідку ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15.08.2025 №6539, згідно якої позивачу надано відстрочку до 04.11.2025.
Однак, повідомленням №25 від 02.01.2026 року позивача проінформовано про відсутність підстав для надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Вважаючи дії відповідача щодо відмови в наданні відстрочки протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які, зокрема, приписані до призовних дільниць зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки) для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи).
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, позивач має брата, який є особою з інвалідністю І групи, у зв'язку з чим, ним зокрема 30.12.2025 було подано через центр надання адміністративних послуг Війтівецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області на ім'я голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» до якої додано документи, що підтверджують право на відстрочку, у тому числі документи, що підтверджують відсутність членів сім'ї першого ступеня споріднення у брата - ОСОБА_1 , який є особою з інвалідністю І групи та потребує постійного догляду, а саме:
- військово-обліковий документ позивача;
- паспорт та РНОКПП позивача;
- витяг з реєстру територіальної громади щодо адреси місця проживання позивача;
- документи, які підтверджують родинні зв'язки позивача з братом (свідоцтво про народження позивача серії НОМЕР_1 , видане 18.11.1999 Жданівською сільською радою Хмільницького району Вінницької області, та свідоцтво про народження брата позивача серії НОМЕР_2 , видане 07.05.1998 Жданівською сільською радою Хмільницького району Вінницької області).
- паспорт та РНОКПП брата позивача;
- витяг з реєстру територіальної громади щодо адреси місця проживання брата позивача;
- довідку до акта огляду медико-соціальної експертною комісією серії 12 ААА №330021, видану 24.03.2016 Вінницькою міжрайонною МСЕК, згідно якої брату позивача - ОСОБА_1 встановлена І «А» група інвалідність безтерміново;
- висновок про наявність порушення функції організму, через які особа не може самостійно пересуватися та/або самообслуговуватися і потребує постійного стороннього догляду №165, виданий 30.12.2025 лікарсько-консультативною комісією КНП «Війтівецький центр первинної медико-санітарної допомоги» згідно якого брат позивача - ОСОБА_1 потребує постійного стороннього догляду;
- акт встановлення факту здійснення особою постійного догляду №51, виданий 16.12.2025 комісією Війтівецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області, згідно якого позивач дійсно здійснює постійний догляд за братом та в нього відсутні члени сім'ї першого ступеня споріднення;
- заяву брата позивача - ОСОБА_1 , в якій зазначено, що він обирає своїм доглядачем позивача.
- рішення Хмільницького районного суду від 10.01.2003 щодо розірвання шлюбу укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 (батьками позивача та його брата);
- свідоцтво про смерть ОСОБА_4 (матері позивача та його брата) серії НОМЕР_3 , видане 08.09.2021 Виконавчим комітетом Війтівецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області;
- довідку Війтівецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області від 03.11.2025 №345 видану позивачу про те, що його батько ОСОБА_2 , разом із сім'єю не проживає, участі у догляді сина не приймає, місце проживання його не відоме;
- талон-повідомлення єдиного обліку №14442 про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію, виданий 17.11.2025 капітаном поліції Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області Бевз Л.В., згідно якого заяву позивача щодо допомоги у встановленні місця проживання батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстровано в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» (журналі єдиного обліку) Хмільницький районний відділ поліції ГУ НП у Вінницькій області за №14442;
- лист Хмільницького районного відділу поліції ГУ НП у Вінницькій області №333859-2025 від 28.11.2025 адресований позивачу, в якому зазначено, що Хмільницьким районним відділом поліції здійснено ретельну перевірку повідомлення щодо встановлення місця проживання гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , з яким втрачений зв'язок з 2015 року та встановлено, що відповідно до наявної інформації гр. ОСОБА_2 проживає в м. Ростов-на-Дону російської федерації та на даний час встановити точну адресу проживання гр-на ОСОБА_2 в м. Ростов-на-Дону російської федерації не представляється можливим у зв'язку із війною та втратою будь-яких дипломатичних відносин. На території України гр-н ОСОБА_2 не проживає;
- довідку ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15.08.2025 №6539, згідно якої позивачу надано відстрочку до 04.11.2025.
Факт подання позивачем через центр надання адміністративних послуг відповідачу вищевказаного переліку документів разом із заявою №20251229-261615 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, підтверджується описом вхідного пакету документів, сформованим адміністратором ЦНАП Війтівецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області, в якому зазначено дату реєстрації: 29.12.2025 та реєстраційний номер: 20251229-261615 (реєстраційний номер відповідає номеру заяви поданої 30.12.2025 позивачем через ЦНАП)
Однак, відповідачем прийнято рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», причини відмови - не надано один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд.
Відповідно до положень п. 56, 57, 58, 58-1 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії.
За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані особисто через центри надання адміністративних послуг подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. До заяви додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації відповідним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом не пізніше ніж протягом одного робочого дня з дня її отримання.
Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за членами сім'ї другого ступеня споріднення, які є особами з інвалідністю I або II групи, зазначеними у п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначають у заяві, зазначеній у п. 58 цього Порядку, про відсутність членів сім'ї першого ступеня споріднення особи, за якою вони здійснюють догляд.
Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.
Відповідно до положень п. 60 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. У разі позитивного рішення у протоколі окремо зазначається строк, на який надано відстрочку, та строк дії відповідних законних підстав (настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку). У разі відмови у наданні відстрочки у протоколі зазначаються причини такої відмови.
У разі прийняття комісією рішення про відмову у наданні відстрочки заявникові не пізніше ніж на наступний робочий день з дати прийняття такого рішення повідомляється про це у способи, визначені цим пунктом, за формою згідно з додатком 7.
Рішення комісії може бути оскаржене у судовому порядку.
Відповідно до Додатку 5 до «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560, для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» подаються наступні документи: для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8); для особи, за якою здійснюється догляд, - один із таких документів, що підтверджує інвалідність особи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення, тощо.
Відповідно до п. 1, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем разом із заявою від 30.12.2025 надано відповідачу документи, які підтверджують, що батько - ОСОБА_2 не спілкується з синами з 2015 року та проживає на території російської федерації, що свідчить про його фактичну відсутність в розумінні приписів п. 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та відповідно неможливість здійснення ним постійного догляду за своїм сином - ОСОБА_1 , який є особою з інвалідністю І «А» групи
Таким чином, посилання відповідача у спірному рішенні на ненадання позивачем документів, які підтверджують неможливість батька позивача здійснювати постійний догляд за сином (братом позивача), а саме документів про потребу батька у догляді, є безпідставним.
Варто зазначити, що постійний догляд - це фактична, соціально-побутова дія, спрямована на забезпечення життєдіяльності особи, яка через стан здоров'я потребує сторонньої допомоги.
При цьому, до підгрупи «А» I групи інвалідності належать особи з виключно високим ступенем втрати здоров'я, який спричиняє виникнення потреби у постійному сторонньому нагляді, догляді або допомозі інших осіб і фактичну нездатність до самообслуговування.
В даному випадку, позивач єдиний, хто має можливість здійснювати постійний догляд за братом - ОСОБА_1 , який є особою з інвалідністю І «А» групи, та фактично здійснює такий догляд, що підтверджується вищевказаними документами, відповідно у разі призову його на військову службу під час мобілізації, брат позивача фактично залишиться без догляду та будь-якої сторонньої допомоги, необхідних йому за станом здоров'я, що призведе до порушення його прав, передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»..
Суд вважає, що позивач підтвердив інвалідність свого брата, потребу у сторонньому догляді за ним, фактичній догляд позивачем за своїм братом та не можливість інших осіб доглядати за братом.
Обґрунтування позивачем неможливості догляду за братом їх батьком та не прийняття участі в виховані ним своїх дітей, суд вважає належним підтвердження відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення, які можуть здійснювати постійний догляд братом позивача.
В той же час, судом враховано, що довідкою ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15.08.2025 №6539, ОСОБА_1 вже було надано відповідачем відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за аналогічних підстав (здійснює догляд за рідним братом, який є особою з інвалідністю І «А» групи) на строк до 04.11.2025.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що надання позивачем відповідачу згадуваних вище документів було цілком достатньо для надання ОСОБА_1 відстрочки від призову відповідно до пункту 14 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII, а тому, рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що оформлене протоколом № 1 від 02.01.2026, яким йому відмовлено в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", є протиправним.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача надати відстрочку від призову на військову службу, суд зважає на таке.
Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міністерством оборони України.
Відповідно до абз. 9 пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Із системного аналізу наведених вище норм слідує, що відповідач є органом військового управління, який забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, а тому саме на нього покладено обов'язок щодо прийняття рішення надання відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час.
Водночас, як вже згадувалося вище, порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки.
Відповідно до п. п. 56, 57 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Згідно з пунктом 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (п. 59 Порядку № 560).
Відповідно до пункту 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача необхідно керуватись принципом верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Оскільки відповідачем протиправно відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, які є необґрунтованими, а інших підстав для відмови не вбачається, тому, виходячи з обставин цієї справи, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача прийняти рішення про надання позивачеві відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами ч. 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судові витрати зі сплати судового збору підлягають розподілу відповідно до положень частини 1 статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73 - 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом № 1 від 02.01.2026, в частині відмови ОСОБА_1 в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 прийняти рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
Стягнути на користь ОСОБА_1 , сплачений судовий збір в сумі 1331,20 (одна тисяча триста тридцять одна гривня 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 )
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 в особі комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 )
Суддя Чернюк Алла Юріївна