Ухвала від 14.05.2026 по справі 913/697/13-г

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61612, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про повернення заяви про видачу дублікату наказу

14 травня 2026 року м. Харків Справа № 913/697/13-г

Провадження №26/913/697/13-г

За позовом Прокурора Сватівського району в інтересах держави в особі Сватівської міської ради, м. Сватове Луганської області

до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвода» в особі Сватівської дільниці Старобільського управління ТОВ «Луганськвода», м. Сватове Луганської області

про відшкодування збитків, завданих об'єкту благоустрою в розмірі 385 581 грн 31 коп.

Суддя Смола С.В.

Без виклику учасників справи

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Сватівського району в інтересах держави в особі Сватівської міської ради звернувся до Господарського суду Луганської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвода» в особі Сватівської дільниці Старобільського управління ТОВ «Луганськвода» про стягнення з відповідача збитків, завданих об'єкту благоустрою в розмірі 302 471 грн 76 коп.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Луганської області від 30.05.2013 у справі №913/697/13-г позовні вимоги задоволені частково; стягнуто з відповідача на користь позивача збитки в сумі 251 448 грн 00 коп., в доход Державного бюджету України судовий збір у сумі 5 028 грн 96 коп.; у решті позову - відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 22.07.2013 рішення Господарського суду Луганської області від 30.05.2013 залишено без змін.

Зазначене рішення набрало законної сили 22.07.2013 і на його виконання 02.08.2013 видано відповідні накази.

Ухвалою від 13.07.2015 господарським судом з власної ініціативи відновлено втрачену справу №913/697/13-г у такій частині:

- ухвала про порушення провадження у справі від 05.03.2013;

- рішення Господарського суду Луганської області від 30.05.2013;

- постанова Донецького апеляційного господарського суду від 22.07.2013;

- наказ Господарського суду Луганської області від 02.08.2013 №913/697/13-г про стягнення судового збору в сумі 5 028 грн 96 коп.;

- наказ Господарського суду Луганської області від 02.08.2013 №913/697/13-г про стягнення збитків у сумі 251 448 грн 00 коп.

Ухвалою від 13.07.2015 відмовлено Сватівській міській раді у видачі дублікату наказу Господарського суду Луганської області №913/657/13-г від 02.08.2013 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвода» в особі Сватівської дільниці Відокремленого підрозділу «Старобільське управління Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвода» на користь Сватівської міської ради збитків у сумі 251 448 грн 00 коп.

Ухвалою від 31.03.2016 задоволено заяву Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про видачу дублікату наказу Господарського суду Луганської області від 02.08.2013 №913/697/13-г; видано Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області дублікат наказу Господарського суду Луганської області від 02.08.2013 №913/697/13-г.

Ухвалою від 12.09.2016 задоволено подання Ленінського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області №42 від 16.01.2016 про видачу дубліката наказу господарського суду Луганської області від 02.08.2013 №913/697/13-г про стягнення з відповідача на користь державного бюджету України судового збору в сумі 5 028 грн 96 коп.; видано Ленінському відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області дублікат наказу Господарського суду Луганської області від 02.08.2013 №913/967/13-г про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвода», м.Луганськ, кв. Пролетаріату Донбасу, 166, ідентифікаційний код 35554719 в особі Сватівської дільниці Відокремленого підрозділу «Старобільське управління Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвода», Старобільський район, с. Чмирівка, вул. Повітрянофлотська, 52б, ідентифікаційний код 3593694, в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, МФО 804013, код отримувача 37991503, одержувач - УДКСУ у м. Луганську, банк - ГУ ДКСУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22030001, символ 206, судового збору в сумі 5 028 грн 96 коп.

01.05.2026 (дата оформлення відповідного поштового відправлення) Сватівська міська військова адміністрація Сватівського району Луганської області засобами поштового зв'язку звернулась до Господарського суду Луганської області з заявою від 30.04.2026 №08-14/1025 про видачу дублікату наказу Господарського суду Луганської області, у якій просить видати дублікат наказу Господарського суду Луганської області від 02.08.2013 у справі №913/967/13-г про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвода», м.Луганськ, кв. Пролетаріату Донбасу, 166, ідентифікаційний код 35554719 в особі Сватівської дільниці Відокремленого підрозділу «Старобільське управління Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвода», Старобільський район, с. Чмирівка, вул. Повітрянофлотська, 52б, ідентифікаційний код 3593694, на користь Сватівської міської ради, м. Сватове, пл. 50-річчя Перемоги, 36, ідентифікаційний код 04051804, збитків у сумі 251 448 грн 00 коп.

В обґрунтування заяви заявник зазначив, що на даний час Сватівська міська рада Луганської області та міський голова не виконують покладені на них Конституцією України та Законами України повноваження.

Відповідно до Указу Президента України «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Луганській області» від 23.09.2022 №665/2022 та на виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану» утворено Сватівську міську військову адміністрацію Сватівського району Луганської області.

Згідно даних Автоматизованої системи виконавчого провадження встановлено, що на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) перебував наказ Господарського суду Луганської області від 02.08.2013 №913/967/13-г про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвода» в особі Сватівської дільниці Відокремленого підрозділу «Старобільське управління Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвода» на користь Сватівської міської ради збитків у сумі 251 448 грн 00 коп.

15.08.2013 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.

18.08.2021 державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документу стягувачу.

На даний час фізичний доступ до документів Сватівської міської ради Луганської області відсутній у зв'язку із тимчасовою окупацією території Сватівської міської територіальної громади.

Указав, що рішення Господарського суду Луганської області від 30.05.2013 у справі №913/697/13-г е виконано, інформація щодо повторного пред'явлення наказу до виконання у заявника відсутня.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.05.2026 заява передана на розгляд судді Смолі С.В.

Розглянувши вказану заяву, суд виходить із такого.

Відповідно до ст.326 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Згідно із ч.1 ст.327 ГПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Відповідно до ч.2 ст.170 ГПК України письмова заява, клопотання чи заперечення підписується заявником або його представником. До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, що подається на стадії виконання судового рішення, у тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надсилання (надання) іншим учасникам справи (провадження) з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Заявником до заяви на підтвердження доказів направлення цієї заяви про видачу дубліката наказу іншим учасникам справи доданий фіскальний чек від 01.05.2026, з якого вбачається, що отримувачем рекомендованого листа є Луганська обласна прокуратура.

Частиною 1 ст.172 ГПК України встановлено, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов'язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Відповідно до абз.2 ч.7 ст.42 ГПК України якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов'язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов'язку надсилання копій документів такому учаснику справи.

Отже, у разі звернення до суду з відповідною заявою у письмовому вигляді, належним доказом її направлення іншим учасникам справи є лист з описом вкладення, проте в порушення зазначених приписів процесуального закону Сватівською міською військовою адміністрацією Сватівського району Луганської області до заяви доданий лише фіскальний чек.

Наведене свідчить про порушення заявником приписів ч.2 ст.170 ГПК України.

Відповідно до ч.4 ст.170 ГПК України суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду. Суд повертає письмову заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду також у разі, якщо її подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.

Крім того, суд зазначає таке.

Підпунктом 19.4 пп.19 п.1 розділу XI «Перехідні положення» ГПК України передбачено, що у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ухвала про видачу чи відмову у видачі дубліката виконавчого документа може бути оскаржена в апеляційному та касаційному порядку.

Суд зауважує, що в порушення пп.19.4 пп.19 п.1 розділу XI «Перехідні положення» ГПК України заявником до заяви про видачу дублікату наказу доказів сплати судового збору у встановленому Законом порядку та розмірі не надано.

Отже, відсутність доказів сплати судового збору унеможливлюють видачу дубліката наказу.

Позивачем у справі та стягувачем за наказом Господарського суду Луганської області від 02.08.2013 №913/967/13-г про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвода» в особі Сватівської дільниці Відокремленого підрозділу «Старобільське управління Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськвода» збитків у сумі 251 448 грн 00 коп. є Сватівська міська рада.

Отже, право на звернення до суду з заявою про видачу дубліката виконавчого документу має саме стягувач - Сватівська міська рада, а не Сватівська міська військова адміністрація Сватівського району Луганської області.

Суд зазначає, що первісно позов пред'являвся прокурором Сватівського району в інтересах держави в особі Сватівської міської ради, яка на той час була належним позивачем за заявленими вимогами.

Частиною 3 ст.140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Відповідно до ст.143 Конституції України місцеві органи самоврядування затверджують програми соціально-економічного розвитку і контролюють їх виконання, затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання.

Частиною 1 ст.6 «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Згідно з п.3 ч.1, ч.5 ст.78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках, передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану». Повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених пунктом 3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.

Частиною 2 ст.10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування: 1) начальник військової адміністрації: крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови; може затвердити тимчасову структуру виконавчих органів сільської, селищної, міської ради (для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду); 2) апарат сільської, селищної, міської ради та її виконавчого комітету, інші виконавчі органи (з урахуванням абзацу третього пункту 1 цієї частини), комунальні підприємства, установи та організації відповідної територіальної громади підпорядковуються начальнику відповідної військової адміністрації.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 в Україні з 24.02.2022 введено воєнний стан.

На виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Луганській області» від 23.09.2022 №665/2022 постановлено на виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану» утворити Сватівську міську військову адміністрацію Сватівського району Луганської області (набрав чинності 27.09.2022).

Відомості про державну реєстрацію Сватівської міської військової адміністрації Сватівського району Луганської області внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 13.10.2022.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 03.11.2022 №2705-ІХ «Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Сватівському, Старобільському, Щастинському районах Луганської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування: 1) начальники Сватівської міської, Білокуракинської, Красноріченської, Лозно-Олександрівської, Нижньодуванської, Троїцької селищних та Коломийчиської сільської військових адміністрацій Сватівського району, Старобільської міської, Біловодської, Білолуцької, Марківської, Міловської, Новопсковської селищних, Чмирівської та Шульгинської сільських військових адміністрацій Старобільського району, Щастинської міської, Новоайдарської, Станично-Луганської селищних, Нижньотеплівської та Широківської сільських військових адміністрацій Щастинського району Луганської області: крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом України «Про правовий режим воєнного стану», здійснюють повноваження відповідних сільських, селищних та міських рад, їх виконавчих комітетів, відповідних сільських, селищних, міських голів; можуть затвердити тимчасову структуру виконавчих органів відповідної сільської, селищної, міської ради (для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду); 2) апарати Коломийчиської, Нижньотеплівської, Чмирівської, Широківської, Шульгинської сільських, Біловодської, Білокуракинської, Білолуцької, Красноріченської, Лозно-Олександрівської, Марківської, Міловської, Нижньодуванської, Новоайдарської, Новопсковської, Станично-Луганської, Троїцької селищних, Сватівської, Старобільської, Щастинської міських рад та їх виконавчих комітетів, інші виконавчі органи (з урахуванням абзацу третього пункту 1 частини другої статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»), комунальні підприємства, установи та організації відповідних територіальних громад підпорядковуються начальникам відповідних військових адміністрацій населених пунктів у Сватівському, Старобільському, Щастинському районах Луганської області.

Ця постанова набрала чинності з моменту її опублікування 08.11.2022.

Отже, повноваження Сватівської міської ради припинилися у відповідності до Указу Президента України «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Луганській області» від 23.09.2022 №665/2022 та Закону України «Про правовий режим воєнного стану», натомість з 08.11.2022 ці повноваження набула Сватівська міська військова адміністрація Сватівського району Луганської області.

Відповідно до ст.52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Ураховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про необхідність залучення до участі у справі Сватівської міської військової адміністрації Сватівського району Луганської області, пл. 50 річчя Перемоги, буд. 36, м. Сватове Луганської області, 92600, ідентифікаційний код 44793830, як правонаступника позивача - Сватівської міської ради, пл. 50 річчя Перемоги, буд. 36, м. Сватове Луганської області, 92600, ідентифікаційний код 04051804.

Згідно з ч.ч.1-3, 5 ст.334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

При цьому суд зауважує, що оскільки з заявою про видачу дубліката виконавчого документу може звертатися стягувач, яким Сватівська міська військова адміністрація Сватівського району Луганської області наразі не є, вирішення цього питання можливе лише одночасно або після вирішення судом питання про заміну сторони у виконавчому провадженні/виконавчому документі (наказі) до відкриття виконавчого провадження.

З огляду на викладене суд приходить до висновку про необхідність повернення заяви Сватівської міської військової адміністрації Сватівського району Луганської області від 30.04.2026 №08-14/1025 про видачу дубліката виконавчого документу заявнику без розгляду.

Повернення заяви Сватівської міської військової адміністрації Сватівського району Луганської області з указаних підстав не перешкоджає повторному зверненню до суду з цього питання.

Керуючись ст.ст.52, 170, 232 - 234, пп.19.4 пп.19 п.1 розділу XI «Перехідні положення» ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Залучити до участі у господарській справі №913/697/13-г Сватівську міську військову адміністрацію Сватівського району Луганської області, пл. 50 річчя Перемоги, буд. 36, м. Сватове Луганської області, 92600, ідентифікаційний код 44793830, як правонаступника позивача - Сватівської міської ради, пл. 50 річчя Перемоги, буд. 36, м. Сватове Луганської області, 92600, ідентифікаційний код 04051804.

2. Замінити позивача у справі - Сватівську міську раду, пл. 50 річчя Перемоги, буд. 36, м. Сватове Луганської області, 92600, ідентифікаційний код 04051804, його правонаступником - Сватівською міською військовою адміністрацію Сватівського району Луганської області, пл. 50 річчя Перемоги, буд. 36, м. Сватове Луганської області, 92600, ідентифікаційний код 44793830.

3. Заяву від 30.04.2026 №08-14/1025 про видачу дубліката виконавчого документу повернути Сватівській міській військовій адміністрації Сватівського району Луганської області без розгляду.

Ухвала набрала законної сили з моменту її підписання 14.05.2026 у відповідності до ст.235 ГПК України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 ГПК України та порядку, визначеному ст.257 ГПК України.

Інформацію у справі можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: https://court.gov.ua/fair/sud5014.

Суддя Сергій СМОЛА