Рішення від 05.05.2026 по справі 905/1253/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

05.05.2026 Справа №905/1253/25

Господарський суд Донецької області у складі:

судді Фурсової С.М.

за участю секретаря судового засідання Сазонова В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, 25; код ЄДРПОУ 0010227)

до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (84302, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Комерційна, будинок 8; код ЄДРПОУ 00131268)

про стягнення 14 202 894, 44 гривень

за участю:

від позивача: Бова Я.О.

від відповідача: Дем'яненко О.І.

РУХСПРАВИ

Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» про стягнення 14 202 894, 44 гривень, з яких: 14 109 533,86 гривень заборгованість, 53 481,54 гривень 3% річних, 39 879,04 гривень інфляційні втрати.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на невиконання відповідачем зобов'язань за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0518-03041-ПД від 01.01.2024 в частині своєчасного виконання зобов'язань зі сплати за надані послуги з диспетчерського управління у період з серпня 2025 по жовтень 2025.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 09.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження; встановлено учасникам справи процесуальні строки для подання заяв по суті справи, доказів; призначено підготовче засідання на 12.01.2026.

Від представників сторін надходили заяви про участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції, які було задоволено відповідною ухвалою.

25.12.2025 від Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» надійшло клопотання про продовження процесуального строку на подання відзиву на позовну заяву до 09.01.2026.

Листом Господарського суду Донецької області повідомлено, що у зв'язку з перебуванням судді Фурсової С.М. з 19.12.2025 по 09.01.2026 включно у відпустці, розгляд заяв та клопотань сторін з процесуальних питань вирішуватиметься суддею після виходу з відпустки.

Від відповідача 07.01.2026 надійшов відзив на позовну заяву.

Позивачем 12.01.2026 подано відповідь на відзив.

В судовому засіданні 12.01.2026 розглянуто клопотання Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» про продовження процесуального строку на подання відзиву та задоволено його.Отже, поданий відповідачем 07.01.2025 відзив на позовну заяву вважається таким, що поданий в межах встановленого судом процесуального строку.

Також, у судовому засіданні 12.01.2026 представником відповідача було повідомлено про те, що він не ознайомлений з відповіддю на відзив, поданою представником позивача 12.01.2026, у зв'язку з чим заявив клопотання про відкладення підготовчого засідання для ознайомлення з цими документами та подання заперечень.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 12.01.2026 відкладено підготовче засідання по справі на 29.01.2026. Продовжено відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив.

Від Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» 29.01.2026 отримано клопотання про зупинення провадження у справі до закінчення перегляду об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи № 914/2625/23.

В судовому засіданні 29.01.2026 розглянуто та задоволено клопотання Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» про зупинення провадження у справі.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 29.01.2026 зупинено провадження по справі №905/1253/25 до закінчення перегляду Об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи № 914/2625/23 та оприлюднення повного тексту постанови. Зобов'язано учасників справи повідомити Господарський суд Донецької області про усунення обставин, що зумовили зупинення провадження в даній справі.

До господарського суду 10.04.2026 надійшло клопотання від Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» про поновлення провадження у справі у зв'язку з постановленням 20.03.2026 Об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду постанови за результатами перегляду справи № 914/2625/23 та оприлюдненням повного тексту постанови.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 16.04.2026 поновлено провадження у справі №905/1253/25, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, призначено підготовче засідання на 30.04.2026.

Від представника позивача 22.04.2026 надійшли додаткові пояснення у справі.

Представником відповідача через підсистему «Електронний суд» 30.04.2026 подано клопотання про відкладення підготовчого засідання у справі, у зв'язку з неможливістю бути присутньою у судовому засіданні.

У судовому засіданні 30.04.2026 представник позивача не заперечував проти закриття підготовчого провадження та переходу до розгляду справи по суті, питання щодо розгляду клопотання представника відповідача про відкладення підготовчого засідання по справі залишив на розсуд суду.

Судом було розглянуто клопотання представника відповідача про відкладення підготовчого засідання та відмовлено у його задоволенні.

Ухвалою суду від 30.04.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 05.05.2026.

Відповідачем 05.05.2026 подано додаткові пояснення.

У судовому засіданні 05.05.2026 представник позивача наполягав на задоволенні позову з підстав викладених у ньому та відповіді на відзив.

Представник відповідача наголосив, що відповідачем не заперечуються позовні вимоги, окрім вимоги про стягнення 19 582,32 гривень 3% річних нарахованих на суми попередньої оплати.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,

ВСТАНОВИВ

01.01.2024 Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» (відповідач, користувач) шляхом подання заяви-приєднання до договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління з Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго» (позивач, виконавець, оператор системи передачі), приєдналося до публічного договору приєднання, за типовою формою, яка розміщена на офіційному сайті позивача за посиланням https://ua.energy/.

Повідомленням №01/70377 від 20.12.2023 позивач підтвердив, що відповідач приєднаний до умов договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління; ідентифікатор договору №0518-03041-ПД; дата акцептування 01.01.2024.

За змістом вказаного повідомлення зазначено, що з моменту акцептування заяви-приєднання до договору в порядку встановленому Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №309 (зі змінами) (КСП), користувач набуває всіх прав та зобов'язань за договором і несе відповідальність за їх невиконання (неналежне виконання) згідно з умовами договору, КСП та чинним законодавством України.

Наказом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» «Про затвердження умов договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління» від 22.12.2023 №742, відповідно до ст. 634 Цивільного кодексу України, Закону України «Про ринок електричної енергії» та Кодексу системи передачі, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №309 (із змінами, внесеними постановою НКРЕКП від 29.09.2023 №1763) затверджено, зокрема, умови договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, які набирають чинності з 01.01.2024.

Відповідно до п.п. 1.1-1.2 договору останній є публічним договором приєднання та встановлює порядок і умови надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління користувачам системи передачі (далі - користувач). Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання користувача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору. Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року №309 (далі - КСП), та є однаковими для всіх користувачів.

За цим договором оператор системи передачі (ОСП) безперервно надає послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, а саме управління режимами роботи ОЕС України з виробництва, передачі, забезпечення планових перетоків електричної енергії по міждержавних лініях зв'язку ОЕС України з енергосистемами суміжних країн, розподілу та споживання електричної енергії для забезпечення здатності енергосистеми задовольняти сумарний попит на електричну енергію та потужність у кожний момент часу з дотриманням вимог енергетичної, техногенної та екологічної безпеки (далі - послуга) (п.2.1 договору).

Згідно з п. 2.2 договору користувач зобов'язується здійснювати оплату за надану послугу відповідно до умов цього договору.

Відповідно до п.п. 3.1-3.2 договору ціна цього договору визначається як сума нарахованої фактичної вартості послуг за сукупністю розрахункових періодів наростаючим підсумком за календарний рік. Розрахунковим періодом за цим договором є 1 календарний місяць. Оплата послуг здійснюється за тарифом, який встановлюється НКРЕКП відповідно до затвердженої ним методики (порядку) та оприлюднюється ОСП на офіційному вебсайті https://ua.energy/. Тариф застосовується з дня набрання чинності постановою, якою встановлено тариф, якщо більш пізній строк не визначено такою постановою.

Обсяг наданої послуги визначається відповідно до розділу ХІ Кодексу системи передачі. Планова та/або фактична вартість послуги визначається як добуток діючого на момент надання послуги тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління та планового та/або фактичного обсягу послуги в розрахунковому періоді. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України (п.п. 3.3-3.4 договору).

У п. 3.5 договору сторони погодили, що користувач здійснює поетапну оплату планової вартості послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із зазначеною системою платежів і розрахунків:

1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду;

2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду;

3 платіж - до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.

Згідно з п. 3.6 договору плановий обсяг послуги, що використовується для визначення планової вартості послуги, визначається на підставі даних Адміністратора комерційного обліку (далі - АКО) за кожну декаду розрахункового періоду.

Відповідно до п. 3.7 договору користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання послуги, наданих ОСП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронній формі. Вартість фактично наданої послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно). Акти надання послуги направляються користувачам до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно). Коригування обсягів та вартості фактично наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за наступною версією даних комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в «Системі управління ринком», що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку. Оплату вартості послуги, після коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання послуги (включно), або акт надання послуги щодо проведення донарахувань в минулих періодах (включно). Акти надання послуги та акти коригування до актів надання послуги та рахунки у відповідному розрахунковому періоді виконавець ОСП направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає користувачу два примірники акта надання послуги та/або акта коригування до актів надання послуги в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони.

Згідно з п. 3.8 договору користувач здійснює підписання актів надання послуги та актів коригування до актів надання послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 робочих днів з дня їх отримання користувачем. У разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий період актом надання послуги користувач має право оскаржити зазначені в акті надання послуги вартість та/або фактичний обсяг послуги шляхом направлення ОСП (АКО) та ППКО повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов'язання у встановлений цим договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акта надання послуги, та вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей. У разі підтвердження розбіжностей ППКО користувача надає АКО актуальні дані для здійснення врегулювання. Врегулювання розбіжностей здійснюється в терміни та відповідно до вимог додатка 10 до Правил ринку та відображаються в акті коригування.

Відповідно до п.13.1 договору він набирає чинності з дня його акцептування, зазначеної в повідомленні ОСП, і діє до 31 грудня (включно) року, у якому акцептована заява-приєднання. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії цього Договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов, шляхом направлення відповідного повідомлення.

Наказом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» «Про затвердження умов договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління» від 07.06.2024 №344, відповідно до ст. 634 Цивільного кодексу України, Закону України «Про ринок електричної енергії» та Кодексу системи передачі, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №309 (із змінами, внесеними постановою НКРЕКП від 29.09.2023 №1763) затверджено, зокрема, умови договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління в новій редакції.

Наказом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» «Про затвердження умов договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління» від 06.08.2025 №627, відповідно до ст. 634 Цивільного кодексу України, Закону України «Про ринок електричної енергії» та Кодексу системи передачі, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №309 (із змінами, внесеними постановою НКРЕКП від 15.07.2025 №11053 та від 29.07.2025 №1144) затверджено, зокрема, умови договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління в новій редакції. Визнано таким, що втратив чинність, наказ НЕК «Укренерго» від 07.06.2024 №344 з моменту публікації наказу на офіційному веб-сайті НЕК «Укренерго»

Наведені вище умови публічного договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління є ідентичними за змістом умовам, викладеним в редакції наказу Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» від 06.08.2025 №627.

Позивач у період з серпня по жовтень 2025 року складав акти надання послуги з диспетчерського (оперативно-технічного) управління:

- від 31.08.2025 за серпень 2025 року на фактичний обсяг 37309,324МВт*год. на суму 4 431 004,56 гривень;

- від 30.09.2025 за вересень 2025 року на фактичний обсяг 34777,506МВт*год. на суму 4 130 315,72 гривень;

- від 31.10.2025 за жовтень 2025 року на фактичний обсяг 46716,291МВт*год. на суму 5 548 213,58 гривень.

Акти про надання послуг підписані сторонами без зауважень із застосуванням електронних цифрових підписів.

Згідно з ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають, зокрема, з договорів. Аналогічні положення встановлені і в ст.ст. 173-175 Господарського кодексу України.

За змістом ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовник) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцю вказану послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до п.6.1 глави 6 розділу ХІ Кодексу системи передачі, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №309 (далі - Кодекс), договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління визначає організаційні, технічні та фінансові умови, на яких ОСП здійснює диспетчерське (оперативно-технологічне) управління в ОЕС України. Договір встановлює обов'язки та права сторін у процесі оперативного та перспективного планування, експлуатації обладнання, диспетчерського управління та балансування енергосистеми в реальному часі та її захисту в надзвичайних ситуаціях, а також формування, обробки, передачі та відображення даних під час регламентованого обміну інформацією.

Дослідивши зміст договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0518-03041-ПД від 01.01.2024, суд дійшов висновку, що він є належною підставою для виникнення у сторін відповідних прав та обов'язків.

Відповідач у відзиві на позов та додаткових поясненнях від 05.05.2026 визнав існування заборгованості у визначеному заявником розмірі.

За таких обставин позовна вимога ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» про стягнення з відповідача заборгованості за Договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління від 01.01.2024 №0518-03041-ПД у розмірі 14 109 533,86 гривень є правомірною, належним чином обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Згідно з ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч.1 ст.193 Господарського кодексу України та ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У п.п. 3.5, 3.7 договору сторони погодили, що користувач здійснює поетапну оплату планової вартості послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із зазначеною системою платежів і розрахунків:

1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду;

2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду;

3 платіж - до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.

Користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання послуги, наданих ОСП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу, з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронній формі. Оплату вартості послуги, після коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання послуги (включно), або акт надання послуги щодо проведення донарахувань в минулих періодах (включно). Як підтверджується матеріалами справи та не спростовано відповідачем, останньому направлялись через систему Аскод рахунки та акти надання послуг.

Суд звертає увагу, що аналізуючи зміст умов договору, у відповідача спочатку виникає обов'язок зі здійснення поетапної планової вартості послуги у строки, встановлені в п. 3.5 договору, з подальшим перерахунком за фактичний обсяг послуги у строки, встановлені в п. 3.7 договору.

Оплата планової вартості послуги, так і остаточний розрахунок за фактичний обсяг послуги по суті є одним і тим самим зобов'язанням з оплати послуги, що надається у відповідному розрахунковому періоді, розподіл такого обов'язку на окремі платежі у часі (попередня оплата, остаточний розрахунок) не створює умов для припинення існування таких частин зобов'язання.

Невиконане зобов'язання зі сплати кожного чергового планового платежу існує у часі з моменту його виникнення і не припиняється по закінченню розрахункового місця, а підлягає виконанню в межах проведення розрахунку за фактичний обсяг наданої послуги.

Оскільки укладеним між сторонами договором визначений саме такий порядок розрахунків за надану послугу як оплата планових платежів та оплата за актом надання послуги, то невиконання або неналежне виконання користувачем як зобов'язання з оплати планового обсягу на умовах попередньої оплати, так і зобов'язання з оплати фактичного обсягу послуги, отриманої за розрахунковий місяць, є порушенням виконання грошового зобов'язання і передбачає застосування правових наслідків порушення зобов'язання та настання відповідальності за порушення грошового зобов'язання, зокрема, згідно з нормами статей 611, 625 Цивільного кодексу України.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 09.11.2022 у справі №904/5899/21, від 24.11.2022 у справі №927/713/21, від 23.11.2023 у справі №925/654/22, від 15.07.2025 у справі № 914/3621/23.

Тож позивач заявив до стягнення інфляційні втрати у розмірі 39 879,04 гривень та 3% річних у розмірі 53 481,54 гривень. При цьому зазначені відсотки річних нараховано за принципом «безперервного прострочення»: на суму кожної декади окремо - за кожним рахунком, виставленим на оплату планової вартості послуги, а після виставлення підсумкового Акта за фактичний обсяг наданої послуги - на загальну суму боргу за відповідний розрахунковий місяць.

Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Дослідивши наданий позивачем розрахунок 3% річних, враховуючи викладені вище висновку суду щодо наявності у відповідача обов'язку зі здійснення оплати поетапної планової вартості послуги у строки, встановлені в п. 3.5 договору, з подальшим перерахунком за фактичний обсяг послуги у строки, встановлені в п. 3.7 договору, суд дійшов висновку про правомірність визначення початку періоду прострочення з урахуванням визначених строків поетапної оплати планових платежів.

Перевіривши розрахунок інфляційних втрат та 3% річних, суд встановив, що він є арифметично та методологічно правильним у зв'язку з чим позовні вимоги задовольняються в повному обсязі.

Щодо заперечень відповідача проти нарухування 3% річних на суми попередньої оплати з посиланням на правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 20.03.2026 у справі № 914/2625/23.

У вказаній постанові Верховний Суд сформував правовий висновок, відповідно до якого нарахування 3% річних на підставі статті 625 ЦК України на планові обсяги передачі електроенергії можливе виключно, якщо це передбачено умовами договору і таким договором передбачено порядок визначення цих обсягів.

При цьому, на переконання суду, правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду у справі № 914/2625/23, не є релевантною до спірних правовідносин у цій справі та не підлягає застосуванню з огляду на наступне.

Так, у п. 8.17-8.19 означеної постанови від 20.03.2026 у справі №914/2625/23 вказано, що:

«Типовий договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (у редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин), який є додатком 5 до Кодексу системи передачі, передбачає, що:

- вартість послуги за розрахунковий період визначається як добуток обсягу наданої послуги на значення тарифу, що діє у визначений розрахунковий період (пункт 2.3);

- розрахунок за надану послугу здійснюється на умовах часткової попередньої оплати вартості послуги за поточний розрахунковий період згідно із нижчезазначеною системою платежів і розрахунків:

до ______ числа розрахункового місяця - __________ % вартості послуги;

до ______ числа розрахункового місяця - __________ % вартості послуги;

до ______ числа розрахункового місяця - __________ % вартості послуги.

Плановий обсяг послуги на розрахунковий період визначається на основі наданих Користувачем і погоджених ОСП повідомлень щодо планового обсягу передачі електроенергії на розрахунковий період (пункт 2.4);

- оплата послуги здійснюється на підставі рахунків, наданих виконавцем або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою "Системи управління ринком", за умови наявності електронного підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді, у порядку, визначеному законодавством (пункт 2.7).

8.18. Водночас, як встановили суди попередніх інстанцій, згідно з умовами Договору сторони погодили, що: вартість послуги за розрахунковий період визначається як добуток обсягу наданої послуги на значення тарифу, що діє у визначений розрахунковий період (пункт 2.3 Договору); розрахунок за надану послугу здійснюється на умовах часткової попередньої оплати вартості послуги за поточний розрахунковий період згідно із нижчезазначеною системою платежів і розрахунків: до 10 числа розрахункового місяця 35% вартості послуги; до 20 числа розрахункового місяця 35% вартості послуги; до останнього банківського дня календарного місяця 30% вартості послуги (пункт 2.4 Договору); виконавець надає користувачу акт надання послуги до 4-го числа місяця, наступного за розрахунковим (пункт 2.5 Договору); планові обсяги передачі електроенергії користувач зобов'язаний подавати виконавцю до 10-ї доби місяця, що передує розрахунковому місяцю; виконавець протягом 3 днів їх погоджує і повертає користувачу (пункт 10.1 Договору).

8.19. Отже, на відміну від Типового договору в умовах укладеного сторонами Договору, які визначають порядок оплати за надану позивачем послугу, хоча і встановлено обов'язок відповідача здійснювати часткову попередню оплату (пункт 2.4), проте у такому випадку слід виходити з вартості наданих послуг, а не вартості планових обсягів послуги (оплата планових обсягів не передбачена).».

У зв'язку з чим Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду дійшов висновку, що в розглядуваній справі відсутні підстави для тлумачення судом умов Договору з урахуванням норм Типового договору, який передбачає поетапну оплату планового обсягу послуг, оскільки таке тлумачення не враховує погодженого сторонами у Договорі порядку оплати за надану позивачем послугу і така умова Договору не визнавалася недійсною в судовому порядку.

Верховний суд також зауважив, що у справі № 914/3621/23 за позовом НЕК «Укренерго» до ПрАТ «Львівобленерго» про стягнення заборгованості, про відступ від висновків Верховного Суду у якій ставиться питання перед об'єднаною палатою, суди якраз і виходили з конкретних погоджених сторонами умов договору (спір стосувався стягнення заборгованості за цим самим договором, що й у справі № 914/2625/23, але за інший період), а саме зі змісту пункту 2.4, у якому визначено, що розрахунок за надану послугу здійснюється трьома частинами в процентному відношенні від вартості послуги, та зі змісту пункту 2.3, де зазначено, що вартість послуги за розрахунковий період визначається як добуток обсягу наданої послуги на значення тарифу, що діє у визначений розрахунковий період.

Зазначене узгоджується з висновком об'єднаної палати, який наведений вище.

Одночасно, відхиляючи доводи скаржника (НЕК «Укренерго») з посиланнями на висновки Верховного Суду, викладених у постановах зі справ №912/1941/21, №925/654/22, № 927/713/21, №904/5899/21, № 914/1653/23, об'єднана палата зазначила таке:

« 8.33. У справі № 912/1941/21 за позовом НЕК «Укренерго» до ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» про стягнення заборгованості, на яку посилається скаржник, Верховний Суд, залишаючи без змін судові рішення попередніх інстанцій, зазначив: «Договором про надання послуг для розрахунку за ним встановлено два види обсягу послуги - плановий та фактичний, які використовуються одночасно та не виключають один одного.

Крім того у разі якщо фактичний обсяг оплати користувачем послуги перевищує суму, зазначену в акті приймання-передачі наданої послуги, ОСП (за заявою користувача) протягом п'яти банківських днів з дня отримання заяви повертає користувачу надлишок коштів або враховує їх як оплату послуги наступних розрахункових періодів.

У зв'язку з цим плановий обсяг послуги підлягає оплаті на умовах попередньої оплати протягом розрахункового місяця, а фактичний обсяг встановлюється після закінчення такого розрахункового місяця протягом 3 банківських днів з моменту отримання акта приймання-передачі послуги. У разі якщо оплачений плановий обсяг виявився вище фактичного, то вказана різниця або повертається користувачу, або враховується як оплата в наступні розрахункові періоди.

Звідси при розрахунку за послуги з передачі електричної енергії користувач та ОСП зобов'язані використовувати як плановий, так і фактичний обсяг послуги одночасно, які є взаємопов'язаними та не замінюють один одного, тобто у користувача відсутнє право вибору - платити за плановий обсяг чи за фактичний обсяг. Користувач зобов'язаний здійснити оплату планового обсягу на умовах попередньої оплати протягом розрахункового місяця, а після закінчення відповідного місяця визначити необхідність сплати фактичного обсягу послуг, отриманих за такий розрахунковий місяць».

Водночас скаржник, посилаючись на висновки Верховного Суду у справі № 912/1941/21, залишає поза увагою те, що у пункті 163 означеної постанови Верховний Суд наголосив, що порядок оплати планових обсягів послуг передбачений типовим договором про надання послуг з передачі електричної енергії, яка виражається в поетапній попередній оплаті планових обсягів послуг, а в пункті 18 постанови зазначено, що за умовами пункту 6.2 договору користувач здійснює поетапну попередню оплату планової вартості послуги ОСП.

8.34. У справі № 925/654/22 за позовом НЕК «Укренерго» до ТОВ «Черкасиенергозбут» про стягнення заборгованості Верховний Суд, скасовуючи в частині постанову суду апеляційної інстанції та направляючи справу у скасованій частині на новий апеляційний розгляд, виходив, зокрема, з того що у положеннях пункту 6.2 договору визначено, що користувач здійснює поетапну передоплату планової вартості послуги ОСП; за умовами договору плановий обсяг послуги підлягає оплаті на умовах попередньої оплати протягом розрахункового місяця, а фактичний обсяг встановлюється після закінчення такого розрахункового місяця протягом 3-х банківських днів з моменту отримання акта приймання-передачі послуги. Отже, при розрахунку за послуги користувач та ОСП зобов'язані використовувати як плановий, так і фактичний обсяг послуги одночасно, які є взаємопов'язаними та не замінюють один одного, тобто у користувача відсутнє право вибору - платити за плановий обсяг чи за фактичний обсяг. Користувач зобов'язаний здійснити оплату планового обсягу на умовах попередньої оплати протягом розрахункового місяця, а після закінчення відповідного місяця визначити необхідність сплати фактичного обсягу послуг, отриманих за такий розрахунковий місяць.

8.35. У справі № 927/713/21 за позовом НЕК «Укренерго» до ТОВ «Енера Чернігів» про стягнення заборгованості суд касаційної інстанції, залишаючи без змін судові рішення попередніх інстанцій, виходив, зокрема, з того що за умовами договору плановий обсяг послуги підлягає оплаті на умовах попередньої оплати протягом розрахункового місяця, а фактичний обсяг встановлюється після закінчення такого розрахункового місяця протягом 3-х банківських днів з моменту отримання акта приймання-передачі послуги. У разі якщо оплачений плановий обсяг виявився вище фактичного, то вказана різниця або повертається користувачу, або враховується як оплата в наступні розрахункові періоди.

8.36. У справі 904/5899/21 за позовом НЕК «Укренерго» до ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» про стягнення заборгованості, на яку також посилається скаржник, суд касаційної інстанції, скасовуючи в частині судові рішення попередніх інстанцій та направляючи справу на новий розгляд, виходив, зокрема, з того що порядок оплати планових обсягів послуг передбачений пунктом 6.2 договору про надання послуг, який виражається в поетапній попередній оплаті планових обсягів послуг. Водночас фактичний обсяг послуги визначається на підставі даних щодо обсягів споживання (пункт 4.1 договору). Отже, при розрахунку за послуги користувач та ОСП зобов'язані використовувати як плановий, так і фактичний обсяг послуги одночасно, які є взаємопов'язаними та не замінюють один одного.

8.37. Отже, установлені обставини у справах, на які посилається скаржник, не є подібними зі справою, судові рішення в якій переглядаються, з огляду на відмінність установлених фактичних обставин у справах, що впливають на зміст відповідних правовідносин, а саме умов договору.».

У цій справі (№905/1253/25) з умов Договору, які встановлюють порядок оплати, вбачається, що Договором передбачено поетапну оплату планової вартості послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно із зазначеною системою платежів і розрахунків:

1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду;

2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду;

3 платіж - до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду..

Планова та/або фактична вартість послуги визначається як добуток діючого на момент надання послуги тарифу на плановий та/або фактичний обсяг послуги в розрахунковому періоді (п.3.4).

Згідно з п. 3.6 договору плановий обсяг послуги, що використовується для визначення планової вартості послуги, визначається на підставі даних Адміністратора комерційного обліку (далі - АКО) за кожну декаду розрахункового періоду.

Пунктом 4.2.19 договору передбачено обов'язок Користувача (відповідача) надавати ОСП свої прогнози споживання та виробництва електричної енергії згідно з вимогами КСП.

Пунктом 5.5 глави 5 розділу VI КСП визначено, що Користувачі мають забезпечити точне прогнозування споживання (відбору)/виробництва (відпуску) електричної енергії та своєчасне надання даних ОСП.

Форми, обсяги та терміни подання інформації, що стосується оперативного прогнозування, визначає ОСП для кожної категорії Користувача відповідно до вимог, зазначених у пунктах 5.7 і 5.8 цієї глави, а також з урахуванням вимог Правил ринку, та оприлюднює їх на власному вебсайті в мережі Інтернет (п. 5.6 гл.5 р. VI КСП).

Такому обов'язку користувача кореспондує обов'язок ОСП (позивача) - аналізувати надані костувачем прогнозовані, річні, квартальні, місячні обсяги виробництва електроенергії і потужності на годину максимального навантаження на електростанціях (п. 4.1.10. договору).

Відповідно до п. 1.1.2 гл. 1.1 р. 1 Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307 (далі - Правила ринку) система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс, що включає низку підсистем, що забезпечують управління всіма необхідними базами даних, реєстрами та виконання розрахунків, що визначені цими Правилами.

Згідно з п. 1.11.1 гл. 1.11 р. 1 Правил ринку за допомогою системи управління ринком здійснюється управління всіма процесами, зокрема, виконанням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів.

Система управління ринком забезпечує, зокрема, проведення розрахунків на ринку (виконання всіх розрахункових процесів), включаючи адміністрування остаточних позицій СВБ та розрахунку розмірів дебетів/кредитів рахунків учасників ринку (п. 8), обмін інформацією з учасниками ринку і функціонування необхідних баз даних (п. 9), адміністрування комерційного обліку (п. 13), формування актів купівлі- продажу (п. 17).

Адміністратор розрахунків надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком. Авторизація користувачів системи відбувається із застосуванням особистого кваліфікованого електронного підпису (п. 1.11.8 гл. 1.11 р. 1 Правил ринку).

Інформація про роботу системи управління ринком є публічно доступною, відомою усім учасникам ринку електричної енергії, розміщена на офіційному вебсайті НЕК «Укренерго».

На підставі статті 53 Закону України «Про ринок електричної енергії» та Кодексу комерційного обліку електричної енергії (п. 2.2.2), затвердженого

Постановою НКРЕПКП від 14.03.2018 р. № 311 оператор системи передачі (ПрАТ «НЕК «Укренерго») виконує функції Адміністратора комерційного обліку (АКО), та здійснює такі функції:

- адміністрування відносин щодо комерційного обліку електричної енергії шляхом формування проектів відповідних нормативних документів, впровадження їх у нормативно-правове поле, контролю їх дотримання учасниками ринку та постачальниками послуг комерційного обліку (ППКО), вирішення спірних питань та врегулювання суперечок, нагляду за станом комерційного обліку на ринку електричної енергії;

- забезпечення реєстрації ППКО та автоматизованих систем, що забезпечують комерційний облік електричної енергії;

- забезпечення реєстрації об'єктів та точок комерційного обліку;

- створення та управління централізованими базами даних комерційного обліку електричної енергії інформаційно-комунікаційної платформи Datahub;

- формування даних комерційного обліку, в тому числі формування оціночних даних, отримання валідованих даних від ППКО, визначення їхньої придатності до використання, профілювання, формування сертифікованих даних, центральна агрегація даних комерційного обліку;

- надання даних комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків, учасникам ринку та іншим уповноваженим сторонам;

- здійснення інших функцій, передбачених Кодексом комерційного обліку.

Формування та передача даних комерційного обліку, регулюється порядком підготовки та надання даних комерційного обліку постачальниками послуг комерційного обліку електричної енергії, що є публічно доступним, та розміщений за наступним посиланням: https://ua.energy/uchasnikam_rinku/administrator-komertsijnogo-obliku/formuvannya-ta-peredacha-danyh-komertsijnogo-obliku/ (далі-Порядок).

Відповідно до положень вказаного Порядку, Постачальники послуг комерційного обліку (далі - ППКО) мають забезпечити щоденне завантаження даних комерційного обліку електричної енергії на платформу Датахаб Адміністратора комерційного обліку (далі - АКО).

Дані комерційного обліку в системі MMS (система управління ринком) в залежності від дати надання та цільового призначення класифікуються по наступним версіям та релізам:

- Останній реліз ДКО Версії 1 - використовуються для щодекадних розрахунків з АР за небаланси, щомісячних розрахунків з ОСП за послуги передачі та диспетчеризації, щомісячних розрахунків з ОСР за послуги розподілу;

Останній реліз ДКО Версії 2 - використовується для щомісячних та квартальних розрахунків врегулювання з АР за небаланси, коригувальних розрахунків з ОСП за послуги передачі та диспетчеризації, коригувальних розрахунків з ОСР за послуги розподілу;

Останній реліз ДКО Версії 3 - використовується для розрахунків другого врегулювання з АР за небаланси, коригувальних розрахунків з ОСП за послуги передачі та диспетчеризації, коригувальних розрахунків з ОСР за послуги розподілу. При цьому, з травня 2023 року АКО в рамках реалізації заходів з забезпечення функціонування центральної інформаційно- телекомунікаційної платформи «Датахаб» та ведення централізованого реєстру точок комерційного обліку (РТКО) на ринку електричної енергії, а також централізованого керування та інформаційного обміну даними комерційного обліку для здійснення розрахунків на ринку електричної енергії, здійснює прийом від ППКО електронних документів з даними комерційного обліку в Датахаб (не через MMS).

Отже, на підставі наданих ППКО (відповідачем) на адресу АКО (позивача) відповідно до умов укладеного Договору та вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, формуються відповідні релізи за відповідними версіями (акти та рахунки), так за версією 1 розраховується планові (щодекадні) нарахування, за версією 2 розраховуються щомісячні фактичні нарахування, а за версіями 3 розраховуються акти корегування. Враховуючи наявність розбіжностей у даних за трьома версіями саме і відбувається різниця у нарахуваннях за надані послуги у виставлених розрахункових документах.

Таким чином, позивач як АКО відповідно до Правил ринку та умов Договору на підставі даних комерційного обліку, сформованих і направлених відповідачем через платформу Datahub позивачу, здійснює відповідні планові та фактичні нарахування.

Відповідно до п. 3.7 договору користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання послуги, наданих ОСП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронній формі. Оплату вартості послуги, після коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта надання послуги (включно), або акт надання послуги щодо проведення донарахувань в минулих періодах (включно).

За положеннями п. 3.9 договору у разі, якщо фактичний обсяг оплати користувачем послуги перевищує суму нарахованої вартості послуги за цим договором, ОСП (за заявою користувача) протягом 5 робочих днів з дня отримання заяви повертає користувачу надлишок коштів або самостійно враховує їх як оплату послуги наступних періодів (у випадку відсутності заяви користувача про повернення надлишку коштів).

Тобто, акт приймання-передачі послуги за календарний місяць підсумовує обсяг та вартість наданої послуги за відповідний місяць та включає в себе 3 планові платежі, а оплаті підлягає різниця між сумою зазначеною в акті за вирахуванням оплачених планових платежів. У разі якщо оплачений плановий обсяг виявився вище фактичного, то вказана різниця або повертається користувачу, або враховується як оплата в наступні розрахункові періоди.

Звідси при розрахунку за послуги з передачі електричної енергії позивач та відповідач зобов'язані використовувати як плановий, так і фактичний обсяг послуги одночасно, які є взаємопов'язаними та не замінюють один одного, тобто у відповідача відсутнє право вибору - платити за плановий обсяг чи за фактичний обсяг. Користувач зобов'язаний здійснити оплату планового обсягу на умовах попередньої оплати протягом розрахункового місяця, а після закінчення відповідного місяця визначити необхідність сплати фактичного обсягу послуг, отриманих за такий розрахунковий місяць.

Таким чином, з аналізу умов укладеного між сторонами Договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0518-03041-ПД від 01.01.2024 встановлено:

- обов'язок Користувача (відповідача) здійснювати поетапну оплату саме планової вартості послуги;

- порядок визначення розміру такої планової вартості послуги (на підставі даних АКО (позивача), який, в свою чергу, формує їх на підставі даних користувача (відповідача);

- порядок визначення розміру фактичної вартості послуги;

- порядок оплати (доплати) фактичної вартості послуги чи повернення надлишку/зарахування надлишку сплачених коштів.

У частинах першій та другій статті 530 ЦК України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно зі сталою та послідовною позицією Верховного Суду статтею 530 ЦК України не визначена форма пред'явлення вимоги кредитором, а тому останній може здійснити своє право як шляхом надіслання платіжної вимоги-доручення, так і шляхом звернення до боржника з листом, телеграмою, надіслання йому рахунка (рахунка-фактури) тощо.

Об'єднана палата у постанові від 20.03.2026 у справі №914/2625/23 зазначила, що форма не може превалювати над змістом, відповідно, з'ясовуючи зміст документа, необхідно виходити з його буквального та логічного змісту.

Водночас основною первинною ознакою будь-якої господарської операції, як-то надання послуг чи виконання робіт, є її реальність. Правові наслідки створює саме господарська операція (реальне надання послуг/виконання робіт), а не первинні документи.

Отже, виставлення рахунку на оплату (який містить підставу, суму та реквізити для оплати) може бути кваліфіковано як вимогу в розумінні частини другої статті 530 ЦК України за умови, якщо:

- договором передбачена попередня оплата товарів (робіт, послуг), чітко визначений розмір такої оплати, але строк здійснення попередньої оплати у договорі не визначений;

- господарська операція відбулася (реальне надання послуг/виконання робіт).

У даному ж випадку, Договором передбачена попередня оплата послуг, чітко визначений розмір такої оплати (порядок її визначення), строк здійснення попередньої оплати. До того ж акти приймання-передачі послуги за календарний місяць включають в себе обсяг наданих послуг за 3 плановими платежами, а для оплати виставлено рахунки, що становлять різницю між сумою зазначеною в акті за вирахуванням сум планових платежів, тобто така послуга була реально надана.

Тож виставлені позивачем рахунки є вимогою (вимогами) у розумінні частини другої статті 530 ЦК України.

За змістом пп. 63 п. 1.2.1 гл. 1.2 р. I Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (далі - Кодекс КО) сертифіковані дані комерційного обліку (сертифіковані дані) - набір даних комерційного обліку за встановлений період для точки або групи точок комерційного обліку після їх перевірки АКО, що використовується всіма учасниками для розрахунків на ринку електричної енергії. Згідно з п. 9.14.1 гл. 9.14 р. IX Кодексу КО АКО має передавати АР та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам. Учасники ринку та АР використовують для розрахунків та інших комерційних цілей виключно сертифіковані дані щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії, що отримані від АКО та зберігаються у нього для кожної ТКО (п. 9.14.3 гл. 9.14 р. IX Кодексу КО).

Так, на офіційному сайті НЕК «Укренерго» розміщено повідомлення за посиланням: https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3254430-ukrenergo-zaprovadilo-sistemu-elektronnogo-dokumentoobigu-z-kontragentami.html , в якому повідомлено, що для удосконалення та пришвидшення зовнішнього документообігу, а також оперативної та зручної взаємодії з контрагентами, НЕК «Укренерго» на основі автоматизованої системи контролю і організації діловодства (АСКОД) впровадило електронну платформу «Укренерго онлайн» (Сервіс).

Через «Укренерго онлайн»/Сервіс постачальники та споживачі можуть отримувати рахунки на оплату послуг з передачі електроенергії та з диспетчерського (оперативного-технологічного) управління, акти надання послуг, видаткові накладні, договори та додаткові угоди тощо.

Таким чином, усі документи, на підставі яких нарахована основна заборгованість (зокрема планова) відповідачу є належним чином підписаними або надісланими через сервіс електронного документообігу, що визначено умовами Договору та Правилами ринку.

За таких обставин нарахування 3% річних на суми декадних рахунків, розрахованих на підставі планових обсягів, визначених даними АКО, у даній справі є правомірним.

Зазначене узгоджується із правовими висновками, викладеними у постановах Верховного Суду у схожих до спірних правовідносинах, зокрема, постанові Верховного Суду від 10.12.2024 у справі №914/1653/23.

Відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Разом з тим правовий висновок (правова позиція) - це виклад тлумачення певної норми права (або низки норм), здійснене Верховним Судом (Верховним Судом України) під час розгляду конкретної справи, обов'язкове для суду та інших суб'єктів правозастосування під час розгляду та вирішення інших справ у разі існування близьких за змістом або аналогічних обставин спору (пункт 18.6 постанови Великої Палати Верховного Суду від 27.03.2024 у справі № 191/4364/21).

Однах висновки Верховного Суду, викладені у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 20 березня 2026 року у справі № 914/2625/23 за позовом Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Приватного акціонерного товариства «Львівобленерго» про стягнення заборгованості за договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, на які покликається відповідач, не є релевантними до спірних правовідносин у цій справі з огляду на відмінність обставин (умов Договорів) у справі, судові рішення в якій переглядалались об'єднаною палатою, та у цій справі (№905/1253/25).

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та статтями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам, на які посилаються позивач та відповідач як на підставу своїх вимог та заперечень, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Щодо розподілу судових витрат

Враховуючи, що відповідач визнав позов у частині вимог на суму 14 183 312,12 гривень до початку розгляду справи по суті, відповідно до ч. 1 ст. 130 ГПК України та ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», позивач має право на повернення з Державного бюджету України 50 відсотків судового збору, сплаченого за ці вимоги, що становить 85 099,87 гривень.

Згідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору в іншій частині покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ

Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» про стягнення 14 202 894, 44 гривень, з яких: 14 109 533,86 гривень заборгованість, 53 481,54 гривень 3% річних, 39 879,04 гривень інфляційні втрати - задовольнити.

Стягнути з Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (84302, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Комерційна, будинок 8; код ЄДРПОУ 00131268) на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок №25; код ЄДРПОУ 00100227) 14 109 533,86 гривень заборгованості, 53 481,54 гривень 3% річних, 39 879,04 гривень інфляційних втрат, а також витрати зі сплати судового збору в розмірі 85 334,87 гривень.

Повернути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок №25; код ЄДРПОУ 00100227) судовий збір в розмірі 85 099,87 гривень, сплачений згідно платіжної інструкції №AU.GV-1267 від 03.12.2025.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.

У судовому засіданні 05.05.2026 проголошено та підписано вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 14.05.2026.

Позивач: Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок №25; код ЄДРПОУ 00100227)

Відповідач: Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» (84302, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Комерційна, будинок 8; код ЄДРПОУ 00131268)

Суддя С.М. Фурсова