Справа № 336/5751/25
Провадження № 2/346/472/26
07 травня 2026 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
у складі: головуючого судді: Махно Н.В.
з участю: секретаря: Гломби А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовною заявою Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, -
Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , про стягнення коштів надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Представник позивача, дану позовну заяву мотивує тим, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради знаходиться особова справа по призначенню допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 . Вказує, що 15 червня 2022 року ОСОБА_1 , звернулась до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Зазначає, що згідно рішення Запорізької міської ради від 07.12.2022 № 71 "Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради" та Положення про Департамент задтвердженого додатком 1 до вказаного рішення (опубліковано у відкритому доступі на офіційному сайті Запорізької міської ради в мережі Internet) Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником, серед іншого Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району. Зазначає, що на підставі заяви про взяття на облік внутрішньої переміщеної особи від 15.06.2022 Відповідачу видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 15.06.2022 № 2302-5001757169. Вказує, що після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, 15 червня 2022 року відповідач подала до управління заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Вказує, що на підставі заяви Відповідача від 15.06.2022 та наданих документів їй було призначено державну допомогу з 01.06.2022 у розмірі 2000,00 грн., щомісяця. Вказує, що автоматичне продовження виплати далі до подання заяви про припинення виплати або інших обставин проводиться без додаткового звернення. Зазначає, що 29 липня 2022 року Відповідач самостійно знялась з обліку як ВПО, проте не подала заяву на припинення виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі. Зазначає, що у січні 2024 року спеціалістами Департаменту було встановлено, що ОСОБА_1 , 29 липня 2022 року була знята з обліку у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, а допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам продовжувала отримувати по грудень 2023 року включно. Виплата допомоги була зупинена, та на підставі пункту 11 Порядку 332 проведений розрахунок неправомірно отриманих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 , згідно якого сума переплати допомоги з серпня 2022 року по грудень 2023 року становить 32955,94 грн. Вказує, що 15 січня 2024 року Департаментом на філію Запорізького обласного управління АТ "Ощадбанк" був направлений лист № 04-06/12-71-Ш "Про повернення коштів". Банком з рахунку Відповідача було повернуто 1044,06 грн. Зазначає, що Департаментом на адресу місця проживання ОСОБА_1 , направлялись листи з пропозицією повернути переплачену суму державної соціальної допомоги добровільно, але переплачені кошти Відповідач у добровільному порядку станом на дату подання позову не повернула. Представник позивача просить суд стягнути з ОСОБА_1 , на користь держави в особі Департменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 32955 (тридцять дві тисячі дев'ятсот п'ятдесят п'ять) гривень 94 копійки та судові витрати.
Відповідач попередньо подала до суду відзив на позовну заяву, в якому просила відмовити у повному обсязі у задоволенні позовних вимог позивача про стягнення коштів надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Даний відзив мотивує тим, що вважає позовні вимоги необґрунтованими і не підлягаючими задоволенню. Вказує, що за відсутності зловживань (недобросовісності) з її боку, підстави для стягнення з неї виплачених сум допомоги, призначення, нарахування та виплата якої здійснювалось управлінням соціального захисту населення - відсутні.
У відповідді на відзив представник позивача просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі , а саме стягнути з ОСОБА_1 , на користь держави в особі Департменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 32955 (тридцять дві тисячі дев'ятсот п'ятдесят п'ять) гривень 94 копійки та судові витрати.
У запереченні на відповідь на відзив ОСОБА_1 , заперечувала проти твердження позивача про направлення на її адресу листів з метою добровільного врегулювання спору та просила врахувати її відзив, да відмовити у повному обсязі у задоволенні позовних вимог позивача.
Сторони в судове засідання не з'явились.
Попередньо, представник позивача за довіреністю Купрікова О.О. подала до суду заяву про розгляд справи проводити без участі представника Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач попередньо подала клопотання про розгляд справи без її участі.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши докази по справі, прийшов до висновку, що позов слід задовольнити, з таких підстав. Судом встановлено, що ОСОБА_1 , звернулась про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Встановлено, що згідно рішення Запорізької міської ради від 07.12.2022 № 71 "Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради" та Положення про Департамент задтвердженого додатком 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником, серед іншого Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (а.с. 10-13). Встановлено, що Відповідачу видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 15.06.2022 № 2302-5001757169 (а.с.16). Встановлено й те, що після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, 15 червня 2022 року відповідач подала до управління заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (а.с.15). Встановлено, що спеціалістами Департаменту було встановлено, що ОСОБА_1 , 29 липня 2022 року була знята з обліку у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб (а.с. 18). Встановлено, що 15 січня 2024 року Департаментом на філію Запорізького обласного управління АТ "Ощадбанк" був направлений лист № 04-06/12-71-Ш "Про повернення коштів" (а.с.19). Встановлено, що банком з рахунку Відповідача було повернуто 1044,06 гривень (а.с.20). Згідно довідки-розрахунку переплати встановлено, що по особовому рахунку отримувач ОСОБА_1 , вид допомоги: допомога на проживання ВПО до повернення підлягає сума за період з серпня 2022 по грудень 2023 року: 32955,94 грн. (а.с.21). Встановлено й те, що згідно повідомлення про припинення та повернення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам від 09.02.2024 позивач просив повернути надміру перераховані (виплачені) кошти в сумі 32955,94 грн. за період 01.08.2022 по 31.12.2023 (а.с. 22).
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1,2,3 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Згідно з ч.3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 81 ч.1 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 76 ч.1 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Умови призначення допомоги на проживання визначає Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений Постановою Кабінету Міністрів від 20.03.2022 року № 332. Як вбачається, з матеріалів справи, позивач надавав відповідачу допомогу на проживання відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 20.03.2022 року № 332. Як вбачається, з матеріалів справи, відповідач 29.07.2022 року була знята з обліку у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, а допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам продовжувала отримувати по грудень 2023 року включно.
Відповідно до положень ч.1 ст.1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ч.1 ст. 1214 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави.
Таким чином, повернення надміру виплаченої допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надміру виплачена допомога відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з ОСОБА_1 , на користь держави в особі Департменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 32955 (тридцять дві тисячі дев'ятсот п'ятдесят п'ять) гривень 94 копійки. Кошти в розмірі 32955 (тридцять дві тисячі дев'ятсот п'ятдесят п'ять) гривень 94 копійки. підлягають поверненню відповідачем позивачу, як набуті без достатньої правової підстави. Тому позов слід задовольнити. При подачі позову до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 3028 грн., згідно платіжної інструкції № 6279 від 10 червня 2025 року, тому відповідно до ст. 141 ЦПК України, сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в розмірі 3028 грн.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 76 - 81, 141, 258-259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд,-
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , адреса внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 , на користь держави в особі Департменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, адреса: 69035, м.Запоріжжя, бульвар Марії Примаченко, 3, код ЄДРПОУ: 37573438, надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 32955 (тридцять дві тисячі дев'ятсот п'ятдесят п'ять) гривень 94 копійки, а також суму сплаченого судового збору в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 12.05.2026 року.
Суддя: Махно Н. В.