13 травня 2026 року
м. Київ
справа № 320/18485/23
адміністративне провадження № К/990/45399/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шишова О.О.,
суддів: Васильєвої І.А., Яковенко М.М.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АКС Моторс» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «АКС МОТОРС» на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2025 року (постановлену в складі колегії суддів: головуючого судді Ключковича В.Ю., суддів: Беспалова О.О., Грибан І.О.)
УСТАНОВИВ;
І. Суть спору
1. Товариство з обмеженою відповідальністю «АКС Моторс» (далі - позивач, товариство) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (далі - відповідач, податковий орган), у якому просить визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 27.02.2023 №№000149680701, 000149690701.
2. Обґрунтовуючи позовні вимоги Товариство зазначило, що товарно-матеріальні цінності, щодо яких було здійснено вибіркову перевірку та встановлено їх надлишок порівняно із кількістю, зазначеною в «Оборотно-сальдовій відомості по рахунку 281 за 23 січня 2023 р.», належить іншим підприємствам, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «ВАЛСОРІМ ЛОГІСТІКС» надає послуги зі зберігання та складського обліку товарів на складі, та інформація про яких є конфіденційною. Проте, варто зауважити, що не визначення підприємств-зберігачів таких ТМЦ не підтверджує наявності у позивача надлишку фактичної кількості його товарних залишків на складі.
ІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
3. Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2024 року позовні вимоги задоволено повністю.
3.1. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 27.02.2023 №000149680701 та №000149690701. Також було вирішено питання щодо розподілу судових витрат зі сплати судового збору.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що не визначення підприємств-зберігачів таких товарно-матеріальних цінностей не підтверджує наявності у позивача надлишку фактичної кількості його товарних залишків на складі; первинні документи підтверджують передачу товару на пакування з метою виконання договірних зобов'язань.
5. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2025 року скасовано рішення Київського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2024 року та прийнято нове судове рішення, яким відмовлено у задоволені позовних вимог.
6. Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, зміст, форма, дати та порядок укладення наведених вище договорів не підтверджують доводи позивача у частині виявленої нестачі товарно-матеріальних цінностей.
ІІІ. Провадження в суді касаційної інстанції
7. Товариство не погодившись з постановою суду апеляційної інстанції подало касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права щодо відмови у задоволені позовних вимог, просить скасувати постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2025 року у справі №320/18485/23 та залишити в силі рішення Київського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2025 року.
7.1. Позивач зазначає, що проведення платником податку на вимогу контролюючого органу під час проведення податкової перевірки інвентаризації товарів є єдиним встановленим законом засобом доказування нестачі чи наявності товарів у платника податку і, відповідно, використання чи невикористання платником податку таких товарів в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Указані висновки викладені у постановах Верховного Суду від 26.09.2023 справа№640/19859/21, від 08.07.2025 справа № 640/31479/21, від 30.05.2025 справа № 420/373/24, від 05.12.2024 справа № 300/525/23.
7.2. Позивач указує, що в матеріалах справи наявна інвентаризація товарів (том 4 а.с. 183-250, том 5 а.с. 1-142), яка була проведена на вимогу Відповідача та яка абсолютно відповідає вимогам Положення 879, а також підтверджує відсутність будь-яких нестач, що виключає використання товарів не у господарській діяльності.
Ураховуючи надання ТОВ «АКС МОТОРС» інвентаризаційного опису, ТОВ «АКС МОТОРС» виконано покладений на нього обов'язок передбачений пп. 20.1.9 п. 20.1 ст. 20 ПК України та проведено інвентаризацію основних засобів, товарно- матеріальних цінностей, під час здійснення виїзної документальної позапланової перевірки, у зв'язку з чим підтверджено наявність товарних залишків, а отже висновки суду апеляційної інстанції та податкового органу є безпідставними.
При цьому, така інвентаризація була проігнорована як судом апеляційної інстанції так і власне Відповідачем. Наведене свідчить про безпідставність посилання суду апеляційної інстанції на положення підпункту «г» пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України та законність нарахування «компенсаційних» зобов'язань з ПДВ.
8. Податковий орган надіслав відзив на касаційну скаргу, в якому вказує на правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права та просить залишити скаргу без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції без змін.
IV. Установлені судами фактичні обставини справи
9. Суди попередніх інстанцій установили, що Головним управлінням ДПС у м. Києві відповідно до п.п. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, у зв'язку зі змінами у пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, унесеними Законом України від 03 листопада 2022 року № 2719-1Х «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо приватизації державного і комунального майна, яке перебуває у податковій заставі, та забезпечення адміністрування погашення, податкового боргу» та відповідно до рішення ДПС про результати розгляду скарги від 07.11.2022 №14079/6/99-00-06-01-03-06, яким виявлено невідповідність висновків акта документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АКС МОТОРС» (код ЄДРПОУ 42881453) від 15.07.2022 №16699/Ж5/26-15-07-01-03/42881453 щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за грудень 2021 року від'ємного значення з податку на додану вартість вимогам законодавства та неповним з'ясуванням при проведенні перевірки питань, що повинні бути перевірені під час її проведення для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, та здійсненням дисциплінарних проваджень стосовно посадових осіб Головного управління ДПС у м. Києві, які здійснювали таку перевірку (накази Головного управління ДПС у м. Києві від 06.12.2022 № 120-дс, № 121-дс «Про порушення дисциплінарного провадження»), на підставі наказу Державної податкової служби України від 05.01.2023 № 7, наказу ГУ ДПС у м. Києві від 10.01.2023 №62-п, проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «АКС МОТОРС» (код ЄДРПОУ 42881453, надалі скорочено ГОВ «АКС МОТОРС») з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні за грудень 2021 року від'ємного значення з податку на додану вартість у порядку контролю за правильністю висновків акта документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «АКС МОТОРС» (код ЄДРПОУ 42881453) від 15.07.2022 №16699/Ж5/26-15-07-01 -03/42881453, за результатами якої 03.02.2023 складено акт №9251/ж5/26-15-07-01-03/42881453 (далі по тексту Акт перевірки).
10. Актом перевірки встановлено порушення п. 189.1 ст. 189, абз. «г» п. 198.5 ст. 198 ПК України, що призвело до завищення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, на загальну суму 3 554 492,00грн., у тому числі за грудень 2021 року на суму 3 554 492,00 грн, та заниження ПДВ на загальну суму 3 335 521,00грн., у тому числі по періодам: за грудень 2021 року на суму 3 335 521,00грн.; п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 ПК України відсутність реєстрації податкових накладних на загальну суму 6 890 013,00грн., у тому числі за грудень 2021 року на суму 6 890 013,00грн.
11. На підставі встановленого порушення відповідачем 27.02.2023 прийняті податкові повідомлення-рішення: №000149680701, яким за порушення п. 189.1 ст. 189, абз. «г» п. 198.5 ст. 198 ПК України позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ за грудень 2021 року у розмірі 3 554 492,00грн. та №000149690701, яким за порушення п. 189.1 ст. 189, абз. «г» п. 198.5 ст. 198 ПК України позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 4 169 401,00грн., у тому числі за податковим зобов'язанням у розмірі 3 335 521,00грн. та за штрафними санкціями у розмірі 833 880,00грн.
12. У порядку адміністративного оскарження податкові повідомлення-рішення від 27.02.2023 рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 01.05.2023 №10578/6/99-00-06-01-03-06 залишені без змін, а скарга - без задоволення.
13. Товариство, не погоджуючись з таким діями відповідача та прийнятими ним податковими повідомленнями-рішеннями, звернулося з позовом до суду.
V. Оцінка Верховного Суду
14. Верховний Суд, переглянувши оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у спірних правовідносинах, відповідно до частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), виходить з такого.
15. Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
16. Відповідно до статті 62 ПК України одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
17. Підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що господарська діяльність - це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
18. Згідно з п. 44.1 ст. 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
19. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
20. Згідно з п.п. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
21. Відповідно до пункту 198.1 статті 198 ПК України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема, з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг.
22. Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг (пункт 198.2 статті 198 ПК України).
23. Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг.
24. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (пункт 198.3 статті 198 ПК України).
25. Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу (пункт 198.6 статті 198 ПК України).
26. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
27. Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
28. Згідно з п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
29. Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому ст. 183 цього Кодексу (п. 201.8 ст. 201 ПК України).
30. До обов'язкових реквізитів податкової накладної, перелік яких закріплений в п.201.1 ст. 201 ПК України, законодавець відносить: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду; й) індивідуальний податковий номер.
31. Згідно з п.200.1 ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
32. Пунктом 200.4 статті 200 ПК України встановлено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
33. Особливості визначення бази оподаткування в разі постачання товарів/послуг в окремих випадках встановлено ст. 189 ПК України. Зокрема, у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання (п.п.189.1 ст.189)
34. Відповідно до обставин справи між сторонами виник спір щодо дотримання позивачем податкового законодавства при декларуванні за грудень 2021 року від'ємного значення з податку на додану вартість.
35. Так, в ході проведення контролюючим органом спірної перевірки головному бухгалтеру ТОВ «АКС МОТОРС» вручено під підпис запит ГУ ДПС у м. Києві від 18.01.2023 №1676/1/26-15-07-01-03 з проханням провести інвентаризацію товарів на складі 23.01.2023, відповідно до пп. 20.1.9 п. 20.1 ст. 20 ПК України, п. 7 Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 №879, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.10.2014 за №1365/26142 (із змінами та доповненнями) (том 5 а.с.21).
36. ТОВ «АКС МОТОРС» надано для проведення інвентаризації «Оборотно-сальдовая ведомость по счету 281 за 23 января 2023г.», у якій відображено залишки товарів в розрізі найменувань товарів в кількості 188 431 шт. на загальну суму 68 221 374,36 грн, одиниця виміру (кол.), фактична наявність за даними бухгалтерії (том 1 а.с.91-250, том 2 а.с.1-158).
37. Здійснюючи вибіркову перевірку номенклатурних позицій ТМЦ, наявних на складі 23.01.2023 за адресою с. Мила, по вул. Комарова, 25 літера «А» та зазначених в «Оборотно- сальдовая ведомость по счету 281 за 23 января 2023г.», контролюючим органом встановлено розбіжності між фактичними залишками та кількістю зазначеною у відомості, а саме:
акумулятор AGM 70 Ah/760 A (R+278x 175x190), 1620012780; код для НН 8507102090; кількість по відомості шт. - 628; фактична кількість штук - 627; вартість по відомості - 2 307 271,21 грн.; відхилення шт. (-1);
ремкомплект приводу ГРМ К07532Х5; код для НН 8409910000; кількість по відомості шт. - 372; фактична кількість штук - 370; вартість по відомості - 1 181 442,58 грн.; відхилення шт. (-2);
комплект цепі ГРМ K055569XS; код для НН 7315119000; кількість по відомості шт. - 245; фактична кількість штук - 127; вартість по відомості - 474 762,85 грн.; відхилення шт. (-118);
паливний фільтр KL 914; код для НН 8421230090; кількість по відомості шт. - 219; фактична кількість штук - 124; вартість по відомості - 254 509,95 грн.; відхилення шт. (-95);
комплект ГРМ 77 01 477 048; код для НН 4016995290; кількість по відомості шт. - 196; фактична кількість штук - 201; вартість по відомості - 217 872,87 грн.; відхилення шт. (+5);
вкладиші шатунні 77 972 600; код для НН 8483308090; кількість по відомості шт. - 50; фактична кількість штук - 55; вартість по відомості - 61 116,39 грн.; відхилення шт. (+5);
гальмівні колодки 6284 605 102; код для НН 8708309198; кількість по відомості шт. - 44; фактична кількість штук - 0; вартість по відомості - 38 927,17 грн.; відхилення шт. (-44);
гальмівний диск R1020PCA; код для НН 8708309198; кількість по відомості шт. - 44; фактична кількість штук - 32; вартість по відомості - 51 600,58 грн.; відхилення шт. (-12);
поршень 87-117900-00; код для НН 8409910000; кількість по відомості шт. - 23; фактична кількість штук - 19; вартість по відомості - 46 850,59 грн.; відхилення шт. (-4);
приводний вал 200 758; код для НН 8708999798; кількість по відомості шт. - 2; фактична кількість штук - 1; вартість по відомості - 9 410,45 грн.; відхилення шт. (-1);
кронштейн 82 00 378 211; код для НН 4016995290; кількість по відомості шт. - 18; фактична кількість штук - 4; вартість по відомості - 24 599,62 грн.; відхилення шт. (-14);
олива моторна Diesel leichtlauf 10w-40 20 л 108 647; код для НН 2710198100; кількість по відомості шт. - 18; фактична кількість штук - 0; вартість по відомості - 24 420,72 грн.; відхилення шт. (-18);
амортизатор Sachs 315 134 82 00 728 279; код для НН 8708803598; кількість по відомості шт. - 18; фактична кількість штук - 0; вартість по відомості - 26 368,66 грн.; відхилення шт. (-18);
амортизатор Рено 82 00 728 279; кількість по відомості шт. - 0; фактична кількість штук - 16; відхилення шт. (+16);
ремонтний комплект щеплення 3000 951 024; код для НН 8708939098; кількість по відомості шт. - 16; фактична кількість штук - 21; вартість по відомості - 99 262,32 грн.; відхилення шт. (+5);
комплект зчеплення 3000 725 001; код для НН 8708939098; кількість по відомості шт. - 16; фактична кількість штук - 14; вартість по відомості - 67 637,11 грн.; відхилення шт. (-2);
комплект ременя ГРМ Skoda SuperB III (3V3) 2.0 TDI 03/15-(Вир-во INA) CT1168WP1; код для НН 4010360000; кількість по відомості шт. - 15; фактична кількість штук - 11; вартість по відомості - 58 674,33 грн.; відхилення шт. (-4);
форсунка паливна Trafic, Opel Vivaro 2.0dCi 77 01 476 567; код для НН 8409990000; кількість по відомості шт. - 14; фактична кількість штук - 13; вартість по відомості - 77 487,92грн.; відхилення шт. (-1);
щеплення (к-кт.) 235 mm 2.8TDI//JTD 97-02/Boxer 2.8HDI 821359; кількість по відомості шт. - 3; фактична кількість штук - 0; вартість по відомості - 13 483,92 грн.; відхилення шт. (-3);
гальмівні колодки 08-062; код для НН 8708309198; кількість по відомості шт. - 3; фактична кількість штук - 13; вартість по відомості - 1 528,59 грн.; відхилення шт. (+10);
капот 7703 077 117; код для НН 8708299000; кількість по відомості шт. - 1; фактична кількість штук - 0; вартість по відомості - 5 642,00 грн.; відхилення шт. (-1);
комплект зчеплення LUK 835 149; код для НН 8708939098; кількість по відомості шт. - 1; фактична кількість штук - 0; вартість по відомості - 7 724,50 грн.; відхилення шт. (-1);
шарнір GSP 644009; код для НН 8708509998; кількість по відомості шт. - 1; фактична кількість штук - 0; вартість по відомості - 585,52 грн.; відхилення шт. (-1);
компресор, кондиціонер 699143; код для НН 8414308990; кількість по відомості шт. - 1; фактична кількість штук - 0; вартість по відомості - 5246,85 грн.; відхилення шт. (-1);
ліхтар задній лівий, Audi А6 97-01 441-1943L-UE; код для НН 8512200090; кількість по відомості шт. - 1; фактична кількість штук - 0; вартість по відомості - 584,01 грн.; відхилення шт. (-1);
олива моторна Synthoil high tech 5W-40 5 л, 1925; код для НН 3403199010; кількість по відомості шт. - 1; фактична кількість штук - 0; вартість по відомості - 1391,01 грн.; відхилення шт. (-1);
набір замків GAAL0914; код для НН 8301200090; кількість по відомості шт. - 1; фактична кількість штук - 2; вартість по відомості - 287,03 грн.; відхилення шт. (+1);
наконечник рульової тяги CEN-147-L; код для НН 8708949998; кількість по відомості шт. - 1; фактична кількість штук - 0; вартість по відомості - 336,30 грн.; відхилення шт. (-1);
датчник зносу гальмівної колодки К690; код для НН 9031808000; кількість по відомості шт. - 1; фактична кількість штук - 0; вартість по відомості - 154,77 грн.; відхилення шт. (-1);
комплект АКПП BMW + мастило 1068.298.061; код для НН 8708409998; кількість по відомості шт. - 1; фактична кількість штук - 0; вартість по відомості - 4118,79грн.; відхилення шт. (-1);
блок-ступичний підшипник SKF VKBA 5314; код для НН 8482200000; кількість по відомості шт. - 1; фактична кількість штук - 0; вартість по відомості - 2645,25 грн.; відхилення шт. (-1);
ресорна пружина 4015610; код для НН 7320208990; кількість по відомості шт. - 4; фактична кількість штук - 2; вартість по відомості - 2499,45 грн.; відхилення шт. (-2);
комплект щеплення 828 342; код для НН 8708939098; кількість по відомості шт. - 4; фактична кількість штук - 5; вартість по відомості - 12757,25 грн.; відхилення шт. (+1).
38. Податковий орган дійшов висновку про наявність нестачі та надлишку товарно-матеріальних цінностей.
39. На підставі наведеного, контролюючий орган дійшов висновку, що на порушення п. 189.1. ст. 189, абз. «г» п. 198.5 ст. 198 ПК України ТОВ «АКС МОТОРС» не нарахувало податкові зобов'язання з ПДВ по операціях з придбання товарів, які використано в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, на загальну суму 6 890 013,00 грн, що призвело до заниження податкових зобов'язань з ПДВ за грудень 2021 року на суму 6 890 013,00 грн та не зареєструвало відповідну податкову накладну.
40. Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні врегульовані положеннями Законом України від 16.07.1999 №996-ХІV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі - Закон №996-ХІV у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
41. Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, на підставі даних, не підтверджених документами.
42. Відповідно до визначення терміну "первинний документ", яке наведене в статті 1 Закону №996-ХІV - це документ, який містить відомості про господарську операцію.
43. Таким документом є первинний документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо її закінчення.
44. Згідно вимог статті 9 Закону №996-ХІV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
45. Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
46.Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
47. Статтею 1 Закону №996-ХІV передбачено, що господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
48. Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку (частина друга статті 3 Закону №996-ХІV).
49. Суд апеляційної інстанції надаючи оцінку доказам щодо проведеної інвентаризації та наявності оборотних активів на балансі позивача суд апеляційної інстанції зазначив, що Позивачем надана лише оборотньо-сальдова відомість по рахунку 281 за 23.01.2023 року, таким чим суд апеляційної інстанції зазначив про неможливість ототожнення оборотньо-сальдової відомості з інвентаризаційними описом.
50. Також суд апеляційної інстанції вказував, що зміст, форма, дати та порядок укладення договорів не підтверджують доводи позивача у частині виявленої нестачі товарно-матеріальних цінностей.
51. Однак колегія суддів уважає вказаний висновок суду апеляційної інстанції передчасним, виходячи х наступного.
52. Так, з матеріалів справи судом встановлено, що згідно даних «Єдине вікно подання електронної звітності» та «Єдиного реєстру податкових накладних» контролюючим органом з'ясовано, що ТОВ «ВАЛСОРІМ ЛОГІСТІКС» (код ЄДРПОУ 42759447) надаються послуги з номенклатурою «Зберігання Товарів Замовника на Складі Виконавця», «Складський облік Товарів Замовника на Складі Виконавця» наступним підприємствам: ТОВ «АКС МОТОРС» (код ЄДРПОУ 42881453), ТОВ «ДАНІ - ПАРТС» (код ЄДРПОУ 38176172), ТОВ «Перфектавто» (код ЄДРПОУ 42393323).
53. Товарно-матеріальні цінності, щодо яких було здійснено вибіркову перевірку та встановлено їх нестачу порівняно із кількістю, зазначеною в «Оборотно-сальдовій відомості по рахунку 281 за 23 січня 2023 р.», яких не було на складі в момент проведення перевірки у зв'язку із тим, що товари (включно з товарами у кількості встановленої вибірковою перевіркою нестачі), суд першої інстанції вказував, що останні були передані на пакування та комплектування ТОВ «ВАЛСОРІМ ЛОГІСТІКС» відповідно до укладеного з останнім Договору про надання послуг від 01.09.2019 року на підставі замовлень клієнтів з метою виконання ТОВ «АКС МОТОРС» взятих на себе зобов'язань за договорами купівлі-продажу авто-запчастин.
54. Відповідно до частини 2 статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" податкова звітність ґрунтується на даних бухгалтерського обліку. Згідно частини 1 статті 9 вказаного Закону, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
55. Тобто, для бухгалтерського обліку мають значення лише ті документи, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій (видаткові накладні, акти виконаних робіт та інші).
56. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені (п.5 ст.9 Закону № 996).
57. Згідно з пп. 2.1 та пп. 2.4 статті 2 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затв. наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 № 88, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 05.06.95 за № 168/704 (далі за текстом - Положення № 88), первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
58. Відповідно до п.2.5 Положення № 88, документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою. Електронний підпис накладається відповідно до законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
59. Отже, первинні документи, зокрема рахунки на оплату, видаткові накладні, податкові накладні, товарно-транспортні накладні, акти здачі-приймання робіт (надання послуг) оформлені відповідно до вимог, встановлених Законом № 996 та Положенням № 88 та складені в момент проведення кожної господарської операції або (якщо це неможливо) безпосередньо після її завершення є підставою для включення даних по проведеним господарським операціям до податкового обліку платника податку.
60. Згідно зі статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції.
61. Із системного аналізу вказаних вище правових норм, можливо дійти висновку, що для отримання права на формування податкового кредиту із сум податку на додану вартість, сплачених в ціні придбаного товару (робіт, послуг), та права на віднесення витрат по його придбанню до складу валових витрат, платник повинен мати податкові накладні, первинні бухгалтерські документи, видані на реально отриманий товар (роботи, послуги), призначені для використання у власній господарській діяльності. Таким чином, відображення господарської операції у податковому обліку повинно здійснюватись відповідно до її реального економічного змісту на підставі первинних документів бухгалтерського обліку.
62. При цьому, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів для цілей ведення податкового обліку лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків. Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов'язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами Податкового кодексу України.
63. На підтвердження настання реальних наслідків позивачем до матеріалів справи додано: договори куплі-продажу, специфікації, рахунки на оплату та копії видаткових накладних виписаних позивачем.
64. Колегія суддів звертає увагу на те, що судом апеляційної інстанції необхідно дослідити (встановити) факт здійснення кожної господарської операції (реалізація за договором куплі-продажі ТМЦ) руху активів, економічній меті таких операцій; поясненням сторін та іншим доказам, поданим у справі та чим він підтверджується, з'ясувати чи надавались контролюючому органу під час перевірки чи при наданні заперечень на акт перевірки, документи які підтверджують або спростовують такі операції.
65.Колегія суддів наголошує, що остаточний висновок реалізації спірних Товарно-матеріальних цінностей має бути зроблений за наслідками аналізу усіх наявних у справі доказів і матеріалів в їх системній сукупності та взаємозв'язку зі змістом укладених правочинів.
66. Висновок суду апеляційної інстанції на те, що міст, форма, дати та порядок укладення наведених вище договорів не підтверджують доводи позивача у частині виявленої нестачі товарно-матеріальних цінностей зроблений без аналізу всіх доказів наданих під час судового розгляду справи.
67. У своїй усталеній практиці Верховний Суд послідовно виходить із того, що формальні недоліки первинних документів самі по собі не є достатньою підставою для заперечення реальності операції, якщо з інших документів можливо встановити її зміст та обсяг; реальність наданих послуг та їх спрямованість на господарську діяльність платника податків мають оцінюватися з урахуванням всіх первинних документів, договорів, актів, звітів, бухгалтерських даних, інформації про рух активів, обсягів наданих послуг, способу їх виконання та фактичного результату; суд має перевірити відповідність даних податкової звітності даним бухгалтерського обліку та встановити, чи відображають надані документи фактичну господарську операцію у її економічній суті.
68. Отже визначальним у цій справі є встановлення реалізації спірних Товарно-матеріальних цінностей, які були відсутні під час інвентаризація товарів.
69. Також підлягає дослідженню сама інвентаризація товарів (том 4 а.с. 183-250, том 5 а.с. 1-142), яка була проведена на вимогу Відповідача, на предмет наявності / відсутності номенклатурних позицій ТМЦ (нестачі та надлишку товарно-матеріальних цінностей) під час вибіркової перевірки наявних на складі 23.01.2023 із врахуванням договорів куплі-продажи.
70. З урахуванням обмежених повноважень касаційного суду (які не дають касаційній інстанції права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні), колегія суддів змушена визнати, що неврахування апеляційним судом судової практики суду касаційної інстанції, проведення апеляційного розгляду справи з порушенням визначених КАС України правил призвело, зокрема, до не дослідження зібраних у справі доказів, що не дає ані можливості, ані правових підстав суду касаційної інстанції підтримати аргументи, викладені в касаційній скарзі, щодо необхідності скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.
71. На думку Суду, правова оцінка відповідних порушень, що лягли в основу спірного індивідуального акта, апеляційним судом за відповідними правилами КАС України (глава 1 розділ ІІІ), вимагає ретельної перевірки на підставі відповідних доказів з урахуванням викладених в апеляційній скарзі та відзиві на апеляційну скаргу підстав та доводів.
72. Задоволення поставлених у касаційній скарзі вимог, з огляду на наведені вище порушення апеляційного суду, вимагає встановлення обставин у справі та оцінки відповідних доказів. Однак суд касаційної інстанції не наділений такими повноваженнями за відповідними нормами КАС України.
73. За змістом частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд повинен: визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі позовних вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів, і вжити заходів для виявлення та витребування доказів.
74. Принцип всебічного, повного та об'єктивного дослідження доказів судом при розгляді адміністративної справи закріплений частиною першою статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначений принцип передбачає, зокрема, всебічну перевірку доводів сторін, на які вони посилаються в підтвердження своїх позовних вимог чи заперечень на позов.
75. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частина 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України).
76. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими та електронними доказами; висновками експертів, показаннями свідків (стаття 72 Кодексу адміністративного судочинства України).
77. Для повного, об'єктивного та всебічного з'ясування обставин справи суду необхідно дослідити докази, надати належну правову оцінку як кожному окремому доказу та сукупності доказів, які міститься в матеріалах справи або витребовуються, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, з посиланням на це в мотивувальній частині свого рішення, враховуючи при цьому відповідні норми матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
78. Під час нового розгляду справи слід взяти до уваги вказане та встановити обставини реальності чи відсутності такої у спірних господарських операціях на підставі наявних у справі доказів та первинних документів в сукупності, з наданням обґрунтованої та об'єктивної оцінки доводам як позивача так і відповідача з відображенням такої у мотивувальній частині рішення.
79. Згідно статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим, тобто таким, що ухвалене відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
80. Оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції вказаним вимогам не відповідає.
81. Відповідно до пункту 2 частини першої статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і передати справу повністю або частково на новий розгляд, зокрема за встановленою підсудністю або для продовження розгляду.
82. За правилами частини другої статті 353 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо суд не дослідив зібрані у справі докази, за умови висновку про обґрунтованість заявлених у касаційній скарзі підстав касаційного оскарження, передбачених пунктами 1, 2, 3 частини другої статті 328 цього Кодексу; або суд встановив обставини, що мають істотне значення, на підставі недопустимих доказів.
VI. Судові витрати
83. Оскільки справа направляється на новий розгляд, розподіл судових витрат відповідно до частини шостої статті 139 КАС України не здійснюється.
84. Керуючись статтями 341, 345, 349, 353, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд,
1.Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «АКС Моторс» - задовольнити частково.
2. Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2025 року скасувати, справу № 320/18485/23 направити на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і не може бути оскаржена.
Головуючий О.О. Шишов
Судді І.А. Васильєва
М.М. Яковенко