13 травня 2026 року
м. Київ
справа №420/30611/24
адміністративне провадження №К/990/15255/26
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Стародуба О.П., суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М., перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.11.2025 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2026
у справі № 420/30611/24 за позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради, Виконавчого комітету Одеської міської ради, Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідачів спеціаліста відділу дозвільно-декларативних процедур Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради Стоматової Олени Миколаївни, Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради про визнати протиправною та нечинною норму «Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (нова редакція)», визнання протиправним та скасування рішення про відмову переведення дачного будинку у жилий будинок,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправною та нечинною норму Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (нова редакція), затвердженого рішенням Одеської міської ради від 03.11.2021 р. № 671-VIII, в частині Розділу 2 пункту 2.2 підпункту 2.2.8, за яким, завданням та функціями відповідача Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради є покладання на нього завдань за прийняттям рішення про переведення дачних чи садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки або про відмову в такому переведенні;
- зобов'язати відповідача Одеську міську Раду скасувати підпункт 2.2.8 пункт 2.2. в Розділі 2 норму Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (нова редакція), затвердженого рішенням Одеської міської ради від 03.11.2021 р.№ 671-VIII, за якою, завданням та функціями відповідача Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради є покладання на нього завдань за прийняттям рішення про переведення дачних чи садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки або про відмову в такому переведенні;
- зобов'язати Одеську міську раду прийняти рішення, яким передати функції прийняття рішення про переведення дачних чи садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки або про відмову в такому переведенні покласти на Виконком Одеської міської Ради;
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про відмову переведення дачного будинку у жилий будинок 0401:8707-1129-0403-3420 від 14.08.2024;
- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Одеської міської ради щодо не прийняття рішення про переведення дачного будинку зі складовими частинами об'єкта нерухомого майна, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, і належить позивачу ОСОБА_1 на праві приватної власності в житловий будинок у відповідності до положень Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки, затвердженою постановою КМУ №321 від 29.04.2015;
- зобов'язати виконавчий комітет Одеської міської ради розглянути зазначену заяву ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 та прийняти рішення про переведення дачного будинку зі складовими частинами об'єкта нерухомого майна, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та належить позивачу ОСОБА_1 на праві приватної власності в житловий будинок у відповідності до положень Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.11.2025 позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради «Про відмову переведення дачного будинку у жилий будинок» від 14.08.2025 року, внесене до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва за № DH01:8707-1129-0403-3420.
Зобов'язано Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеськоі? міськоі? ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.07.2024 року, внесену до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва 06.08.2024 року за № BH01:8685-8613-0518-9975, про переведення дачного будинку зі складовими частинами об'єкта нерухомого майна, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , в житловий будинок, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Вирішено питання судових витрат.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач та відповідач подали апеляційні скарги.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2026 апеляційну скаргу Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради - залишено без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.11.2025 змінено.
Абзац третій резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.11.2025 викладено наступним чином:
"Зобов'язати Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.07.2024 року внесену до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва 06.08.2024 року за № BH01:8685-8613-0518-9975 та прийняти рішення про переведення дачного будинку зі складовими частинами об'єкта нерухомого майна, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у відповідності до положень "Порядку переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам у жилі будинки" у житловий будинок".
В решті рішення залишено без змін.
04.04.2026 до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах надійшла касаційна скарга через підсистему "Електронний суд".
Ухвалою Верховного Суду від 22.04.2026 касаційну скаргу залишено без руху. Встановлено скаржнику строк у десять днів з дня вручення копії ухвали для усунення недоліків касаційної скарги, протягом якого скаржнику необхідно було для уточнити підстави касаційного оскарження судових рішень.
На виконання вимог ухвали на адресу Верховного Суду надійшла заява про усунення недоліків касаційної скарги.
З матеріалів касаційної скарги вбачається, що недоліки касаційної скарги усунуто скаржником, підстави для залишення касаційної скарги без руху, її повернення чи відмови у відкритті касаційного провадження відсутні.
Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 328 КАС України підставою касаційного оскарження рішення суду апеляційної інстанції є неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права у випадку, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку.
Як на підставу касаційного оскарження скаржник покликається на те, що суди першої та апеляційної інстанцій не врахували висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постановах Верховного Суду від 11.09.2023 у справі № 320/258/19, від 21.12.2019 у справі №826/14366/15, від 09.04.2020 у справі №807/150/16, від 24.06.2021 у справі №560/3160/20, від 01.02.2022 у справі №160/1936/21, від 26.09.2023 у справі №320/2015/22, 18.05.2022 у справі №200/13074/18-а, від 26.10.2022 у справі №600/2150/21-а, від 15.11.2019 у справі №826/198/16, від 26.02.2020 у справах №464/5088/15-а та №826/13788/15, від 12.10.2020 у справі №814/435/18, від 26.01.2021 у справі №826/10130/18, від 17.02.2021 у справі №640/21784/19, від 28.04.2021 у справі №1.380.2019.003061, від 18.05.2022 у справі №826/12131/17, 28.04.2021 у справі №640/3098/20, від 07.07.2022 у справі №200/4397/19-а, від 05.12.2023 у справі №160/17894/22.
Доводи касаційної скарги скаржника вказують на наявність передбачених пунктом 1 частини 4 статті 328 КАС України підстав касаційного оскарження, обгрунтованість яких підлягає перевірці під час касаційного перегляду справи, що є підставою для відкриття касаційного провадження.
Відповідно до частини 1 статті 334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Керуючись статтями 329-332, 335, 338 КАС України,
Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.11.2025 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2026 у справі № 420/30611/24.
Витребувати з Одеського окружного адміністративного суду справу № 420/30611/24.
Надіслати учасникам справи копії ухвали разом із копіями касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.
Протягом десяти днів з дня отримання цієї ухвали учасники справи мають право подати відзив на касаційну скаргу, а також докази надсилання його копій іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не оскаржується.
Судді
О.П. Стародуб
А.А. Єзеров
В.М. Кравчук