Справа № 640/33300/21 Суддя (судді) першої інстанції: Мінаєва Катерина Володимирівна
11 травня 2026 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Коротких А.Ю.,
суддів Єгорової Н.М.,
Чаку Є.В.,
при секретарі Керімові К.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу в частині, -
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду, Товариство з обмеженою відповідальністю "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити повністю. Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення неповно досліджено обставини, що мають значення для справи та неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права.
12 грудня 2025 року на адресу суду надійшов відзив від Державної служби геології та надр України, в якому відповідач просить залишити без задоволення апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши учасників справи, суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат» отримало спеціальний дозвіл на користування надрами № 3571 від 20 грудня 2004 року, а саме на видобування залізних руд на Кременчуцькому (Галещинському) родовищі, що знаходиться в Кременчуцькому районі Полтавської області.
Відповідно до наказу від 09.03.2017 року № 117 Державна служба геології та надр України продовжила ТОВ «Біланівський ГЗК» Спеціальний дозвіл строком на 20 років до 20 грудня 2036 року.
Рішенням Ради національної безпеки та оборони України від 18.06.2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеним в дію Указом Президента України №266/2021 від 24.06.2021 року, відповідно до статті 5 Закону України «Про санкції» вирішено, зокрема, застосувати персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) до юридичних осіб згідно з додатком 2 (пункт 2); Кабінету Міністрів України разом зі Службою безпеки України та Національним банком України забезпечити реалізацію і моніторинг ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), передбачених пунктом 2 цього рішення.
Відповідно до пункту 536 Додатку 2 до вказаного рішення РНБО до Товариства з обмеженою відповідальністю «Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат» застосовано обмежувальний захід анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами. Строк застосування безстроково.
Наказом Державної служби геології та надр України від 05.07.2021 року № 502 «Про анулювання спеціальних дозволів на користування надрами» відповідно до Закону України «Про санкції», рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.06.2021 «Про застосування персональних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеного в дію Указом Президента України від 24.06.2021 року №266/2021, та Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174, наказано анулювати спеціальні дозволи на користування надрами згідно переліку, що додається (пункт 3).
У вказаному Переліку міститься власник спеціального дозволу на користування надрами - Товариство з обмеженою відповідальністю «Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат».
Вважаючи протиправним наказ Державної служби геології та надр України від 05.07.2021 року № 502 в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Біланівський ГЗК», позивач звернувся до суду із позовною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною першою статті 2 Закону України від 14.08.2014 року № 1644-VII «Про санкції» (далі - Закон № 1644-VII) визначено, що правову основу застосування санкцій становлять Конституція України, міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закони України, нормативні акти Президента України, Кабінету Міністрів України, рішення Ради національної безпеки та оборони України, відповідні принципи та норми міжнародного права. Підставою для застосування санкцій також є вчинення іноземною державою, іноземною юридичною особою, юридичною особою, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземцем, особою без громадянства, а також суб'єктами, які здійснюють терористичну діяльність, дій, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, стосовно іншої іноземної держави, громадян чи юридичних осіб останньої (частина третя цієї статті).
Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 1644-VII видами санкцій згідно з цим Законом є, серед іншого, анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами.
Відповідно до частин першої, третьої, п'ятої-шостої статті 5 Закону № 1644-VII пропозиції щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій виносяться на розгляд Ради національної безпеки та оборони України Верховною Радою України, Президентом України, Кабінетом Міністрів України, Національним банком України, Службою безпеки України.
Рішенням Ради національної безпеки та оборони України від 18.06.2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введеним в дію Указом Президента України №266/2021 від 24.06.2021 року, відповідно до статті 5 Закону України «Про санкції» вирішено, зокрема, застосувати персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) до юридичних осіб згідно з додатком 2 (пункт 2); Кабінету Міністрів України разом зі Службою безпеки України та Національним банком України забезпечити реалізацію і моніторинг ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), передбачених пунктом 2 цього рішення (пункт 3).
Відповідно до пункту 536 Додатку 2 до вказаного рішення РНБО до Товариства з обмеженою відповідальністю «Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат» застосовано обмежувальний захід анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами. Строк застосування безстроково.
Отже, до позивача застосовані обмежувальні заходи у вигляді анулювання або зупинення ліцензії та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення їх спеціальних дозволів на користування надрами.
Згідно з частиною третьою статті 106 Конституції України встановлено, що Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України.
Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра (у редакції Закону України від 13.04.2020 року № 554-IX, чинній на момент спірних правовідносин) визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Відповідно до частини другої статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2020 року № 1172, чинній на момент спірних правовідносин).
В п.22 Порядку № 615 визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України «Про нафту і газ» та «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Згідно абзацами першим, одинадцятим, дванадцятим пункту 24 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про надання, переоформлення, продовження строку дії, внесення змін до дозволу, зупинення дії, поновлення дії, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу розміщуються протягом п'яти робочих днів на офіційному веб-сайті відповідного органу. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про надання, переоформлення, продовження строку дії, внесення змін до дозволу, зупинення дії, поновлення дії, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Отже, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Під час розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що підставою для винесення оскаржуваного наказу Державної служби геології та надр України від 05.07.2021 року № 502 є рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.06.2021 року «Про застосування персональних санкцій спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введене в дію Указом Президента України від 24.06.2021 року №266/2021.
Вказане рішення Ради національної безпеки і оборони України позивач не оскаржував в судовому порядку та воно є чинним.
Указ Президента України від 24.06.2021 року №266/2021 також є чинним.
Отже, відповідач, приймаючи наказ від 05.07.2021 року № 502 про анулювання дії спеціального дозволу, наданого раніше Товариству з обмеженою відповідальністю «Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат», фактично реалізовував свої повноваження, які йому надані законами на виконання Указу Президента України від 24.06.2021 року №266/2021, який є обов'язковим до виконання.
Основним аргументом позивача у цій справі є порушення процедури анулювання спеціального дозволу на користування надрами, зокрема, він наголошує, що анулювання дозвільного документа можливе лише з вичерпного переліку підстав, передбаченого законом. Враховуючи відсутність згоди позивача на припинення дії спеціального дозволу, анулювання могло відбутися лише в судовому порядку.
Частиною сьомою статті 4-1 Закону України від 06.09.2005 року № 2806-IV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» (в редакції Закону України від 04.12.2020 року № 1071-IX, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що дозвільний орган анулює документ дозвільного характеру з таких підстав:
звернення суб'єкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру;
наявність в Єдиному державному реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань відомостей про припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення та ліквідації, якщо інше не встановлено законом;
наявність в Єдиному державному реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань відомостей про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Абзацом восьмим частини сьомої вказаної статті встановлено, що законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра слідує, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому, питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Разом з тим, згідно з частиною третьою статті 26 Кодексу України про надра, законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Водночас, ані Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», ані Кодекс України про надра не встановлює судового порядку припинення права користування надрами в інших випадках, передбачених законодавством.
У цьому контексті суд акцентує увагу, що судовий порядок звернення дозвільного органу передбачає звернення з відповідним позовом в порядку адміністративного судочинства. При цьому КАС України у статті 5 визначив, що суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України. Положеннями пункту 5 частини першої статті 19 Кодексу встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.
Таким чином, в даному випадку підставою для анулювання спеціального дозволу на користування надрами, наданого ТОВ «Біланівський ГЗК», є норми Закону України «Про санкції», яким одним із видів санкцій визначено анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, який реалізований Указом Президента України від 24.06.2021 року №266/2021.
Зі змісту частини першої статті 1 Закону України «Про санкції» слідує, що з метою захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, протидії терористичній діяльності, а також запобігання порушенню, відновлення порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави можуть застосовуватися спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи.
В даному випадку рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.06.2021 року «Про застосування персональних санкцій спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», яке введене в дію Указом Президента України від 24.06.2021 року № 266/2021 року, є підставою для реалізації Державною службою геології та надр України повноважень для винесення оскаржуваного наказу від 05.07.2021 року №502 про анулювання спеціальних дозволів користування надрами, однак вказане рішення РНБО позивачем не оскаржувалося, незгода ж рішенням відповідача - наказом Державної служби геології та надр України №502 від 05.07.2021 року «Про анулювання спеціальних дозволів на користування надрами» в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 20.12.2004 року №3571, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат», мотивована порушенням процедури його прийняття, що не встановлено судом під час розгляду справи.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки Державна служба геології та надр України, як суб'єкт владних повноважень, діяв в межах повноважень та у спосіб що визначені законами та Конституцією України.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 325, 328 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя: Коротких А.Ю.
Судді: Єгорова Н.М.
Чаку Є.В.
Повний текст виготовлено: 12 травня 2026 року.