Постанова від 13.05.2026 по справі 160/29206/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2026 року м. Дніпросправа № 160/29206/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2025 року (суддя Юрков Е.О.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2025 року позов задоволено частково.

Суд вирішив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №047250020117 від 04 вересня 2025 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу роботи ОСОБА_1 період роботи з 03.10.1997 р. по 05.05.1999 р., період отримання допомоги по безробіттю з 10.10.2016 р. по 06.03.2017 р. та періоди роботи на території рф з 26.03.2010 р. по 04.03.2010 р.; з 07.04.2014 р. по 24.12.2014 р.; з 24.04.2017 по 14.12.2017 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.08.2025 року про призначення пенсії за віком з урахуванням висновків суду.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Відповідачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти постанову про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині зарахування до страхового стажу періоди роботи з 26.03.2010 р. по 04.03.2010 р.; з 07.04.2014 р. по 24.12.2014 р.; з 24.04.2017 по 14.12.2017 р. в російській федерації.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не було враховано, що Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 639 дію Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про трудову діяльність та соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн, вчиненої 14.01.1993, припинено. На сьогодні двосторонні угоди/договори в галузі пенсійного законодавства між Україною та росією не укладено.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як було встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 27.08.2025 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №047250020117 від 04 вересня 2025 року у призначенні пенсії за віком відмовлено та зазначено, що вік заявника 61 рік 03 місяці. Страховий стаж особи становить 29 років 10 місяців 01 день. Результати розгляду документів, доданих до заяви: до страхового стажу не зараховано періоди:- згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 від 25.11.1980 (далі- трудова книжка): роботи з 03.10.1997 по 05.05.1999, оскільки відсутні підстави внесення запису про звільнення; роботи на території російської федерації з 26.03.2010 по 04.03.2011, з 07.04.2014 по 24.12.2014, з 24.04.2017 по 14.12.2017, оскільки з 01.01.2023 російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992. В зв'язку з цим, до страхового стажу зараховуються періоди роботи на території РРФСР по 31.12.1991; отримання допомоги по безробіттю з 10.10.2016 по 06.03.2017, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) відсутні дані про отримання допомоги. Відповідно до пп. 2 п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який затверджено Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, період отримання допомоги по безробіттю підтверджується, зокрема, з 01 січня 2010 року індивідуальними відомостями про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб;- роботи з 02.01.1986 по 01.08.1986, згідно з довідкою від вересня 1986 року № 52, оскільки відсутні підстави видачі довідки та документ не засвідчено печаткою закладу. В трудовій книжці відсутній запис про період роботи. Заявник працює. Дата з якої особа матиме право на пенсійну виплату 25.05.2027. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. Висновок: відсутнє право на призначення пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 31 рік.

Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність оскарженого рішення не було доведено.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;.

Відповідно до статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 1, 2, 27 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Як встановлено судом першої інстанції згідно даних трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 25.11.1980 року:

- 25.11.1980 р. - 24.11.1981 р. - робота в Марганецькому електроремонтному підприємстві;

- 25.05.1982 р. - 20.06.1984 р. - служба в Радянській Армії;

- 23.08.1984 р. - прийнятий електромонтером 5 розряду до Марганецького МВВС;

- 25.10.1984 р. - звільнений за власним бажанням;

- 19.11.1984 р. - 19.07.1985 р. - робота електромеханіком по ремонту і обслуговуванню обчислювальної техніки 5 розряду в Марганецькому гірничо-збагачувальному комбінаті;

- 11.10.1985р. - 06.12.1985 р. - робота водієм Автобази №4 Дніпропетровського виробничого автоуправління м. Орджонікідзе;

- 12.09.1986 р. - 03.03.1988 р. - робота слюсарем 3-го розряду на Меблевій фабриці;

- 10.03.1988 р. - 06.02.1989 р. - робота електромонтером в Марганецькому МВВС;

- 01.06.1989 р. - 31.08.1989 р. - робота електромонтером на Південному Радіозаводі м. Жовті Води;

- 20.10.1989 р. - 08.01.1990 р. - робота радіомеханіком 4 розряду у ВРЗ Марганецького ГЗК;

- 23.01.1990 р. - 04.07.1992 р. - робота радіомеханіком на Нікопольському заводі «Бутрадіотехніка»;

- 21.09.1992 р. - 29.09.1997 р. - робота електромонтером 5 розряду в Марганецькому МВВС;

- 03.10.1997 р. - 05.05.1999 р. - робота заступником директора в ТОВ «Торнадо»;

- 27.05.1999 р. - 01.04.2000 р. - робота електромонтером в Марганецькому МВВС;

- 25.06.2000 р. - 20.03.2001 р. - виплата допомоги по безробіттю;

- 21.03.2001 р. - 01.06.2002 р. - робота електромонтером 5 розряду в Марганецькому МВВС;

- 21.08.2002 р. - 30.04.2003 р. - виплата допомоги по безробіттю;

- 01.05.2003 р. - 06.12.2007 р. - робота електромонтером в Марганецькому ВДСО при Нікопольському ДВ УМВС України в Дніпропетровській області;

- 06.05.2008 р. - 17.07.2009 р. - робота електромонтером в Нікопольському МВДСО УДСО при УМВС України в Дніпропетровській області;

- 26.03.2010 р. - 04.03.2011 р. - робота слюсарем-ремонтником по ремонту електрообладнання в ТОВ «Конго» рф;

- 16.07.2012 р. - 14.02.2014 р. - робота слюсарем контрольно-вимірювальних пристроїв та автоматики в КП «Марганецьке виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» ДО»;

- 07.04.2014 р. - 24.12.2014 р. - робота електрослюсарем в ЗАТ «Артель старателів «Вітім» рф;

- 10.10.2016 р. - 06.03.2017 р. - виплата допомоги по безробіттю;

- 24.04.2017 р. - 14.12.2017 р. - робота електрослюсарем в ЗАТ «Артель старателів «Вітім» рф;

- 19.02.2018 р. - 02.05.2018 р. - виплата допомоги по безробіттю;

- 03.05.2018 р. - 03.08.2018 р. - робота в ПАТ «ДТЕК Дніпрообленерго»;

- 20.08.2018 р. - 26.09.2018 р. - виплата допомоги по безробіттю;

- 10.03.2020 р. - 17.08.2020 р. - робота електриком на ТОВ «Металургпромтехзбут»

- 19.05.2021 р. - 13.06.2021 р. - виплата допомоги по безробіттю;

- 29.06.2021 р. - 31.01.2022 р. - виплата допомоги по безробіттю;

- 01.01.2022 р. - прийнятий в ПП «Авталекс» на посаду оператора заправних станцій, де і працює по цей час.

В трудових книжках наявні підписи осіб, підтверджуючих записи, та печатки підприємств.

Щодо періодів роботи з 26.03.2010 по 04.03.2011, з 07.04.2014 по 24.12.2014, з 24.04.2017 по 14.12.2017, оскільки з 01.01.2023 російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

Суд першої інстанції вірно врахував, що вказані записи про роботу в трудовій книжці є послідовними, чіткими, без перекреслень чи виправлень, містять підпис відповідальних осіб та печатки підприємства.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про міжнародні договори України» чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Одним із міжнародних договорів з питань пенсійного забезпечення, який підписала Україна, стала багатостороння Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року, зобов'язання за якою взяли на себе дев'ять держав - учасниць СНД, в тому числі Україна та Російська Федерація (далі - Угода).

Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди (стаття 5 Угоди).

Відповідно до статті 1 Угоди пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Статтею 6 Угоди встановлено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.

Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.

Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Відповідно до статті 7 Угоди при переселенні пенсіонера в межах держав - учасниць Угоди виплата пенсії за попереднім місцем проживання припиняється, якщо пенсія того ж виду передбачена законодавством держави за новим місцем проживання пенсіонера.

Розмір пенсії переглядається відповідно до законодавства держави - учасниці Угоди за новим місцем проживання пенсіонера з дотриманням умов, передбачених пунктом 3 статті 6 цієї Угоди.

Статтею 8 Угоди встановлено, що органи, що здійснюють пенсійне забезпечення в державах - учасницях Угоди, співпрацюють між собою у порядку, який визначається угодою між їхнім центральними органами.

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1.

Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Згідно із пунктом 1.9 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачений чіткий перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, в якому такий документ як атестат про припинення пенсії відсутній.

Пунктом 4.12 Порядку № 22-1 передбачено, що при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці орган, що призначає пенсію, не пізніше трьох робочих днів з дня одержання заяви надсилає запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначає пенсію, за попереднім місцем проживання (реєстрації) пенсіонера. Пенсійна справа не пізніше п'яти робочих днів з дня одержання запиту пересилається органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).

Суд вірно врахував відсутність підстав для відмови в зарахування стажу набутого на території Російської Федерації в період дії угоди від 13.03.1992 року.

Суд вірно визнав помилковими доводи відповідача щодо не зарахування періодів роботи з 26.03.2010 по 04.03.2011, з 07.04.2014 по 24.12.2014, з 24.04.2017 по 14.12.2017, оскільки з 01.01.2023 російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

Доводи апеляційної скарги вказаного не спростовують.

Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Постанова у повному обсязі складена 13 травня 2026 року.

Головуючий - суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш