13 травня 2026 року м. Дніпросправа № 160/36773/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Шальєвої В.А.,
суддів: Чередниченка В.Є., Іванова С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2026 року (суддя Савченко А.В.) в справі № 160/36773/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДСНС) про:
визнання протиправними дій щодо зазначення у довідці про розмір його грошового забезпечення від 02 вересня 2025 року № 4373 станом на 01 січня 2023 рік розміру премії в неналежному розмірі у відсотках;
зобов'язання скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, в якій, в тому числі на підставі Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2018 року №623, вказати премію в розмірі 365%, обчислених з урахуванням розмірів, встановлених окладів станом на 2023 рік, для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2026 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Апелянт звертає увагу, що судом першої інстанції не враховано висновки Верховного Суду, за якими надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону № 2262-XII на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові КМУ № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Листом № 49-8 01-4103/49-8 07 від 27.11.2024 року 8 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області надало інформаційну довідку, відповідно до якої за аналогічною/прирівняною посадою «командир відділення у званні старшого прапорщика служби цивільного захисту 8 ДПРЗ ГУ ДСНС у Дніпропетровській області» станом на 01.01.2023, розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та розмір щомісячної премії, становлять: - надбавка за особливість проходження служби 50%; - премія 365%, тому відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 саме такі розміри складових грошового забезпечення включаються до довідок про грошове забезпечення, які подаються з метою обчислення або перерахунку пенсії. Саме факт виплати, а не формальна дата видання наказу, має юридичне значення.
У відзиві відповідач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.08.2025 у справі №160/4850/25 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області складено та направлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку від 02.09.2025 №4373 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії.
Вказана довідка складена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 на ім'я ОСОБА_1 за посадою командир відділення 19 ДПРЧ 8 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2023, складається з таких складових та у таких розмірах: посадовий оклад 1830,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 1560,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) 2875,50 грн., надбавка за особливості проходження служби (50%) 4632,75 грн., премія (70%) 3381,00 грн., всього грошового забезпечення 17279,25 грн.
У спірний період (починаючи на 01.01.2023) грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту здійснювалось з урахуванням наказу голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій України від 13.01.2023 №НС-35 “Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році», прийнятого на виконання Постанови №704 та Інструкції №623.
З метою впорядкування окремих питань грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту головою Державної служби України з надзвичайних ситуацій України затверджено наказ від 13.01.2023 №НС-35 “Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році» (далі - Наказ №НС-35), згідно із пунктом 1 якого зобов'язано керівників органів та підрозділів цивільного захисту:
1.1. Установлювати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Особам рядовою і начальницького складу служби цивільного захисту, які займають посади, перелік яких затверджено наказом ДСНС від 24.11.2021 №769дск (зі змінами), розмір зазначеної надбавки може встановлюватися до 70 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Першим заступникам (заступникам) керівників органів та підрозділів цивільного захисту розмір надбавки га особливості проходження служби може встановлюватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
1.2. Здійснювати, починаючи з січня 2023 року (премія за грудень 2022 р.), щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби, з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС).
Відповідно до пункту 2 Наказу №НС-35 цей наказ застосовується з 01.01.2023 і поширюється на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходять службу в органах і підрозділах.
Суд першої інстанції вважав, що вказаний наказ є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-XII.
Крім того, пунктом 2 наказу №НС-35 чітко визначено, що цей наказ застосовується з 01.01.2023 і поширюється лише на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходять службу в органах і підрозділах.
Тому суд першої інстанції дійшов висновку, що встановлені зазначеним рішенням розміри премії не можуть розповсюджуватися на осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, та не є підставою для перерахунку їх пенсії відповідно до Закону № 2262-XII.
З огляду на викладене, зважаючи, що станом на 01.01.2023 в розумінні вимог статті 63 Закону №2262-XII відсутнє рішення Кабінету Міністрів України, яке б передбачало умови, порядок та розміри проведення перерахунку пенсій, призначених у відповідності до вказаного Закону, а збільшення розміру грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за аналогічною посадою, яке зумовлено особистою участю такого працівника в загальний результат служби в умовах воєнного стану, не може розцінюватися як передбачена законодавством підстава для перерахунку пенсії позивачу, суд першої інстанції дійшов висновку, що при оформленні та видачі довідки від 02.09.2025 №4373 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 відповідач діяв на підставі та у межах повноважень, що визначені Конституцією та законами України, тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Суд визнає висновок суду першої інстанції обґрунтованим, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» по лінії ДСНС.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2025 року у справі №160/4850/25 ГУ ДСНС у Дніпропетровській області складено та направлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку від 02 вересня 2025 року №4373 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії за посадою, яку займав на день звільнення, - командир відділення 19 ДПРЧ 8 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області.
У довідці вказано наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 1830,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1560,00 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 2875,50 грн, надбавка за особливості проходження служби (50%) - 4632,75 грн, премія (70%) - 3381,00 грн, всього грошового забезпечення - 17279,25 грн.
Спірним в цій справі є питання розміру надбавки за особливості проходження службу та премії, яка зазначена у довідках про розмір грошового забезпечення, для цілей перерахунку пенсії.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 1 та 2 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103.
Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року ухвалено постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова № 704), якою, зокрема, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років, у тому числі військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу. Ця постанова набрала чинності з 01 березня 2018 року.
Пунктом 2 постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
У пункті 3 постанови № 704 передбачено виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Надання повноважень щодо установлення порядку виплати не наділяє державні органи повноваженням встановлювати складові, розмір та інші умови грошового забезпечення, які визначено Кабінетом Міністрів України.
У пункті 8 постанови № 740 зазначено, що умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються цією постановою та іншими актами Кабінету Міністрів України.
Підпунктом 1 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати, зокрема, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.
Постанова № 704 не передбачає конкретний відсоток надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовця чи премії.
В той же час, граничні розміри надбавок визначаються керівником державного орану в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення, залежно від розміру посадового окладу, виконуваних обов'язків та напрямку діяльності відповідного підрозділу.
Зазначене свідчить, що надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями та премія мають тимчасовий характер, а їх виплата дозволена за наявності підстав та тільки у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання військовослужбовців.
З метою впорядкування окремих питань грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту головою Державної служби України з надзвичайних ситуацій України затверджено наказ від 13 січня 2023 року №НС-35 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році» (далі - наказ №НС-35), згідно із пунктом 1 якого зобов'язано керівників органів та підрозділів цивільного захисту:
1.1. Установлювати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Особам рядовою і начальницького складу служби цивільного захисту, які займають посади, перелік яких затверджено наказом ДСНС від 24.11.2021 №769дск (зі змінами), розмір зазначеної надбавки може встановлюватися до 70 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Першим заступникам (заступникам) керівників органів та підрозділів цивільного захисту розмір надбавки га особливості проходження служби може встановлюватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.
1.2. Здійснювати, починаючи з січня 2023 року (премія за грудень 2022 р.), щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби, з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС).
Відповідно до пункту 2 наказу №НС-35 цей наказ застосовується з 01 січня 2023 року і поширюється на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходять службу в органах і підрозділах.
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що наказ №НС-35 є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-XII.
При цьому, цей наказ поширюється лише на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходять службу в органах і підрозділах.
Відповідно, встановлені цим наказом розміри надбавок на особливості проходження служби та премії не можуть розповсюджуватися на осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Отже, накази ДСНС України про встановлення або скасування відповідних додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовця, а також їх відсоткового розміру від посадового окладу не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Подібного правового висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13 травня 2020 року у справі №592/5164/16-а, зазначивши, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців.
Також висновки суду першої інстанції узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладених у постановах від 17.09.2024 у справі № 520/17089/23, від 11.06.2024 у справі № 520/17087/23 та від 30.10.2024 у справі № 520/19420/23.
Суд зазначає, що на відповідача покладена функція із складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття урядом рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
У спірних правовідносинах таким рішенням уряду є постанова №704, а також зміна розміру посадового окладу у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у січні 2023 року.
Збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема, премії, на підставі розпорядчих документів ДСНС, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому.
Зважаючи на зазначене, суд погоджує висновок суду першої інстанції про відсутність у відповідача підстав для визначення в оновленій довідці від 02 вересня 2025 року №4373 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, який враховується для перерахунку пенсії, премії 365%.
Посилання апелянта на лист № 49-8 01-4103/49-8 07 від 27.11.2024 року 8 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області щодо установлення за аналогічною/прирівняною посадою «командир відділення у званні старшого прапорщика служби цивільного захисту 8 ДПРЗ ГУ ДСНС у Дніпропетровській області» станом на 01.01.2023 розміру премії 365%, який, на думку апелянта, має бути зазначений у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії суд відхиляє з підстав, наведених вище.
Верховним Судом в рішенні від 05 березня 2024 року у зразковій справі № 380/19324/23 (Пз/990/6/23), залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року, викладений наступний правовий висновок:
«…надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.».
Суд зазначає, що за позицією Верховного Суду в зазначеній зразковій справі має враховуватися середні розміри, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
При цьому суд зауважує, що за висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним в постанові від 13 травня 2020 року у справі №592/5164/16-а, встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оборони України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Премія є складовою грошового забезпечення військовослужбовця та належить до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Проте виплата премії здійснюється за наявності певних умов й тільки в межах кошторисних асигнувань, передбачених для оплати праці на відповідний рік; премії носять індивідуальний характер і залежать від результатів служби конкретного працівника, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.
Суд відхиляє посилання позивача на лист № 49-8 01-4103/49-8 07 від 27.11.2024 року 8 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області розмір надбавки за особливості проходження станом 01.01.2023 становить - 50% (посадового окладу, окладу за військове (спеціальне звання), надбавки за вислугу років) та розмір премії - 365% (від посадового окладу), адже зазначені розміри надбавки та премії визначені наказом керівника ДСНС, яким зобов'язано встановлювати розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, яке є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-XII, дія цього?розпорядження не розповсюджується на військовослужбовців, які звільнені з військової служби.
Крім того, наказ не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Отже, встановлені зазначеним наказом розміри надбавок на особливості проходження служби та премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців, та не є підставою для перерахунку їх пенсії відповідно до Закону № 2262-XII.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 17 вересня 2024 року у справі № 520/17089/23, від 11 червня 2024 року у справі № 520/17087/23 та від 30 жовтня 2024 року у справі № 520/19420/23.
Суд відхиляє посилання позивача на висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 05 березня 2024 року у зразковій справі №380/19324/23,?адже рішення у вказаній справі ухвалене за інших фактичних обставин та з іншим правовим регулюванням, при цьому справа, що переглядається зараз в апеляційному порядку, не відповідає ознакам типової справи, які визначені у зразковій справі №380/19324/23.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Оскільки предметом позову в цій справі є дії (рішення) суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2026 року в справі № 160/36773/25 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2026 року в справі № 160/36773/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати ухвалення 13 травня 2026 року та відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Повне судове рішення складено 13 травня 2026 року.
Суддя-доповідач В.А. Шальєва
суддя В.Є. Чередниченко
суддя С.М. Іванов