Рішення від 13.05.2026 по справі 520/24147/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

13 травня 2026 року № 520/24147/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Немишлянської окружної прокуратури міста Харкова в інтересах Харківської обласної державної (військової) адміністрації, Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації до ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Немишлянської окружної прокуратури міста Харкова звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- зобов'язати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) укласти з уповноваженим органом охорони культурної спадщини на умовах і в порядку, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768, охоронний договір на частину пам'ятки містобудування та архітектури місцевого значення «Квартал 1, 2, 4, 5, Жилий будинок, Дитячі заклади ХТЗ», прийняту на облік рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів від 30.04.1980 № 334 під охоронним номером 63 та занесену до Державного реєстру нерухомих пам'яток України наказом Міністерства культури та інформаційної політики від 04.06.2020 № 1883, охоронний номер 7225-Ха, а саме на нежитлове приміщення цокольного поверху № ХХХІІ, загальною площею 10,4 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1130328863101); нежитлові приміщення цокольного поверху № 147, 149, 149а, 149б, 149в, 149г, 149д, 150, 150а, 150б, 150в, 150г, 150д, 151, 151а, ХХІХ-1а, загальною площею 118,2 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 788329863101); нежитлові приміщення цокольного поверху № ХХХІХ-2, 152-:-160, загальною площею 143,0 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 47251463101); нежитлові приміщення 1-го поверху № 112, 114- :-116, 116а, 118-:-120, 118а, 122, загальною площею 114,5 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 44925363101).

В обґрунтування позовної заяви позивачем зазначено, що відповідач є власником об'єкту культурної спадщини, пам'ятки містобудування та архітектури місцевого значення «Квартал 1, 2, 4, 5, Жилий будинок, Дитячі заклади ХТЗ», прийняту на облік рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів від 30.04.1980 № 334 під охоронним номером 63 та занесену до Державного реєстру нерухомих пам'яток України наказом Міністерства культури та інформаційної політики від 04.06.2020 № 1883, охоронний номер 7225-ХА, тому представник прокуратури вважає, що відповідач у відповідності до статті 23 Закону України «Про охорону культурної спадщини» зобов'язаний був у місячний строк укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір, однак у визначений законом строк не вчиняють зазначених дій.

Ухвалою суду від 19.09.2025 року прийнято адміністративну справу до розгляду, відкрито спрощене провадження у справі.

Копію ухвали направлено відповідачу у засобами поштового зв'язку, про що в матеріалах справи міститься довідка про доставку документа, разом з тим поштове відправлення було повернуто до суду.

Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч.5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову та заперечень проти нього, суд встановив таке.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на праві власності належать наступні об'єкти нерухомого майна: нежитлове приміщення цокольного поверху № ХХХІІ, загальною площею 10,4 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по АДРЕСА_1 (підстава набуття права власності - договір дарування нежитлового приміщення від 06.12.2018 № 1853); нежитлові приміщення цокольного поверху № 147, 149, 149а, 149б, 149в, 149г, 149д, 150, 150а, 150б, 150в, 150г, 150д, 151, 151а, ХХІХ-1а, загальною площею 118,2 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по АДРЕСА_1 (підстава набуття права власності - договір дарування нежитлових приміщень від 12.12.2017 № 2519); нежитлові приміщення цокольного поверху № ХХХІХ-2, 152-:-160, загальною площею 143,0 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по АДРЕСА_1 (підстава набуття права власності - договір дарування від 26.07.2013 № 2017); нежитлові приміщення 1-го поверху № 112, 114-:-116, 116а, 118-:-120, 118а, 122, загальною площею 114,5 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по АДРЕСА_1 (підстава набуття права власності - договір дарування від 26.07.2013 № 2018).

Як вбачається з матеріалів справи, будинок за адресою: АДРЕСА_1 належить до складу пам'ятки містобудування та архітектури місцевого значення «Квартал 1, 2, 4, 5, Жилий будинок, Дитячі заклади ХТЗ», охоронний № 7225-ХА, що занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України наказом Міністерства культури та інформаційної політики від 04.06.2020 № 1883 та прийнята на облік рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів від 30.04.1980 № 334 під охоронним № 63.

Листом Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації від 09.05.2025 № 05-25/1473 також підтверджено, що будівля за адресою: вул. Миру, 20, м. Харків належить до складу пам'ятки містобудування та архітектури місцевого значення «Квартал 1, 2, 4, 5, Жилий будинок, Дитячі заклади ХТЗ», охоронний № 7225-ХА, занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України наказом Міністерства культури та інформаційної політики від 04.06.2020 № 1883 та (прийнята на облік рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів від 30.04.1980 № 334 під охоронним № 63).

Також, як вбачається з листа Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації від 09.05.2025 № 05-25/1473 на даний час з Відповідачем охоронних договорів на зазначену пам'ятку культурної спадщини не укладено, Департаментом на адресу відповідача скеровано припис від 03.04.2025 № 05-25/878 з вимогою укласти охоронний договір, який відповідачем не виконано. Звернень щодо укладення охоронного договору до Департаменту від ОСОБА_1 не надходило.

Отже, Департаментом заходи, спрямовані на захист інтересів держави з вказаного питання не вживалися. Департамент не заперечує щодо вжиття заходів представницького характеру із зазначеного питання органами прокуратури.

Таким чином, враховуючи встановлені окружною прокуратурою підстави для вжиття представницьких повноважень шляхом захисту інтересів держави в особі Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації та Харківської обласної державної (військової) адміністрації з метою зобов'язання ОСОБА_1 укласти охоронні договори на частину пам'ятки містобудування та архітектури місцевого значення «Квартал 1, 2, 4, 5, Жилий будинок, Дитячі заклади ХТЗ» - нежитлове приміщення цокольного поверху № ХХХІІ, загальною площею 10,4 кв.м; нежитлові приміщення цокольного поверху № 147, 149, 149а, 149б, 149в, 149г, 149д, 150, 150а, 150б, 150в, 150г, 150д, 151, 151а, ХХІХ-1а, загальною площею 118,2 кв.м; нежитлові приміщення цокольного поверху № ХХХІХ-2, 152-:-160, загальною площею 143,0 кв.м.; нежитлові приміщення 1-го поверху № 112, 114-:-116, 116а, 118-:-120, 118а, 122, загальною площею 114,5 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по вул. Миру, 20 у м. Харкові, керівника Немишлянської окружної прокуратури міста Харкова в інтересах Харківської обласної державної (військової) адміністрації, Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації подано до суду даний позов.

Отже, надаючи оцінку заявленим позовним вимогам, суд зазначає таке.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами 4, 5 статті 54 Конституції України передбачено, що культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.

Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь регулюються Законом України "Про охорону культурної спадщини". Охорона об'єктів культурної спадщини визнається одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Отже, держава в особі її органів зобов'язана забезпечувати на своїй території охорону об'єктів культурної та історичної спадщини, вживати заходи для здійснення обліку таких об'єктів, запобіганню руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечувати їх захист, збереження та утримання, що, головним чином, спрямовано на захист суспільного (публічного) інтересу.

Згідно з частинами першою, другою статті 24 Закону України "Про охорону культурної спадщини" власник або уповноважений ним орган, користувач зобов'язані утримувати пам'ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору. Використання пам'ятки повинно здійснюватися відповідно до режимів використання, встановлених органами охорони культурної спадщини, у спосіб, що потребує як найменших змін і доповнень пам'ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.

Статтею 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" передбачено, що усі власники пам'яток, щойно виявлених об'єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на пі об'єкти зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.

Таким чином, охоронний договір є актом за участю суб'єкта владних повноважень та співвласника пам'ятки культурної спадщини, має форму договору, визначає взаємні права та обов'язки його учасників у публічно-правовій сфері (реалізація державного управління охороною культурної спадщини) і укладається на підставі статті 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини". Укладання такого договору відбувається замість видання індивідуального акта органу охорони культурної спадщини, яким покладається на власника зобов'язання щодо забезпечення збереження пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини.

Укладання охоронних договорів спрямоване на реалізацію державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Такими договорами не вирішується питання власності на об'єкт культурної спадщини, а встановлюється режим використання пам'яток та відповідальність за порушення такого режиму.

Законом передбачається обов'язкове укладення власником пам'ятки чи її частини охоронного договору з відповідним органом культурної спадщини вже після переходу права власності.

Відтак, охоронний договір, укладений на підставі статті 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини", є адміністративним договором.

Такий висновок викладений у постанові Верховного Суд від 23.12.2019 у справі №806/1536/18.

Частиною третьою статті 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" передбачено, що порядок укладання охоронних договорів та їхні типові форми затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку укладення охоронних договорів на пам'ятки культурної спадщини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768 (далі Порядок №1768) дія цього Порядку поширюється на укладення, зміну та припинення охоронного договору між власником (користувачем) пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини або уповноваженим ним органом (особою) незалежно від форми власності на зазначені об'єкти та відповідним органом охорони культурної спадщини.

Пунктом 5, 6 Порядку №1768 зафіксовано, що Охоронний договір укладається на пам'ятку чи її частину за видами об'єктів культурної спадщини. В охоронному договорі зазначається режим використання пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини, у тому числі території, на якій вони розташовані.

Пунктом 12 Порядку №1768 встановлено, що власник (користувач) пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини або уповноважений ним орган (особа) зобов'язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини у власність (користування) укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини.

Після внесення об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України або набуття ним правового статусу щойно виявленого об'єкта культурної спадщини відповідний орган охорони культурної спадщини в письмовій формі повідомляє власнику (користувачу) цього об'єкта або уповноваженому ним органу (особі). У такому разі власник (користувач) пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини або уповноважений ним орган (особа) зобов'язаний укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання такого повідомлення (пункт 13 Порядку №1768).

Відповідно до пункту 17 Порядку №1768 до охоронного договору додаються: 1) акт технічного стану пам'ятки (форма якого визначається МКСК) з фотофіксацією, що не перевищує трьох місяців до дати укладення охоронного договору. Для комплексів (ансамблів) складається окремий акт на кожну їх складову. Акт технічного стану поновлюється не рідше ніж раз на п'ять років. Якщо стан пам'ятки або її частини значно змінився після проведення робіт на пам'ятці, - протягом п'яти календарних днів після його зміни; 2) опис культурних цінностей і предметів, які належать до пам'ятки, розташовуються на її території чи пов'язані з нею і становлять історичну, наукову, художню цінність, з визначенням місця і умов зберігання та використання; 3) технічний паспорт; 4) план пам'ятки чи її частини у масштабі 1:100, 1:200 (можуть бути у складі технічного паспорта); 5) план території пам'ятки; 6) паспорт пам'ятки (форма якого визначається МКСК).

Таким чином, юридичні або фізичні особи, у власності або користуванні яких перебувають об'єкти культурної спадщини чи їх частини, зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір встановленого зразка до якого мають бути додані додаткові документи.

Як вбачається з матеріалів справи, будівля за адресою: АДРЕСА_1 , належить до складу пам'ятки містобудування та архітектури місцевого значення «Квартал 1, 2, 4, 5, Жилий будинок, Дитячі заклади ХТЗ», охоронний №7225-ХА, занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України наказом Міністерства культури та інформаційної політики від 04.06.2020 №1883 та (прийнята на облік рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів від 30.04.1980 №334 під охоронним №63).

Також судом встановлено, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на праві власності належать наступні об'єкти нерухомого майна: нежитлове приміщення цокольного поверху № ХХХІІ, загальною площею 10,4 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по АДРЕСА_1 (підстава набуття права власності - договір дарування нежитлового приміщення від 06.12.2018 № 1853); нежитлові приміщення цокольного поверху № 147, 149, 149а, 149б, 149в, 149г, 149д, 150, 150а, 150б, 150в, 150г, 150д, 151, 151а, ХХІХ-1а, загальною площею 118,2 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по АДРЕСА_1 (підстава набуття права власності - договір дарування нежитлових приміщень від 12.12.2017 № 2519); нежитлові приміщення цокольного поверху № ХХХІХ-2, 152-:-160, загальною площею 143,0 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по АДРЕСА_1 (підстава набуття права власності - договір дарування від 26.07.2013 № 2017); нежитлові приміщення 1-го поверху № 112, 114-:-116, 116а, 118-:-120, 118а, 122, загальною площею 114,5 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по АДРЕСА_1 (підстава набуття права власності - договір дарування від 26.07.2013 № 2018).

Враховуючи викладене, відповідач, як власник пам'ятки містобудування та архітектури місцевого значення, зобов'язаний був у продовж місяця з моменту набуття права власності на будівлю, укласти з уповноваженим органом охорони культурної спадщини на умовах і в порядку, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768 охоронний договір.

Оскільки станом на час розгляду даної адміністративної справи охоронний договір на зазначену пам'ятку архітектури не укладено, а власник будівлі з відповідними заявами до Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації не звертався, тому суд дійшов висновків про наявність правових підстав для зобов'язання останнього у продовж одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти з Департаментом культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації охоронний договір на об'єкт культурної спадщини, на умовах і в порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768.

За таких обставин суд, за правилами, встановленим статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно із приписами ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов керівника Немишлянської окружної прокуратури міста Харкова (бульвар Богдана Хмельницького, будинок 36А, місто Харків, Харківський район, Харківська область, 61099, код ЄДРПОУ: 0291010824), в інтересах Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації (майдан Свободи, будинок 5, Держпром, 1-й під'їзд, 4-й поверх, місто Харків, Харківська область, Харківський район, 61022, код ЄДРПОУ:02230856) та Харківської обласної державної (військової) адміністрації (вулиця Сумська, будинок 64, місто Харків, 61002, код ЄДРПОУ: 23912956) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сирний Дім" (вул. Каденюка, буд. 12, кв. 9, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61100 РНОКПП: 3066314399) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) укласти з уповноваженим органом охорони культурної спадщини на умовах і в порядку, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768, охоронний договір на частину пам'ятки містобудування та архітектури місцевого значення «Квартал 1, 2, 4, 5, Жилий будинок, Дитячі заклади ХТЗ», прийняту на облік рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів від 30.04.1980 № 334 під охоронним номером 63 та занесену до Державного реєстру нерухомих пам'яток України наказом Міністерства культури та інформаційної політики від 04.06.2020 № 1883, охоронний номер 7225-Ха, а саме на нежитлове приміщення цокольного поверху № ХХХІІ, загальною площею 10,4 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1130328863101); нежитлові приміщення цокольного поверху № 147, 149, 149а, 149б, 149в, 149г, 149д, 150, 150а, 150б, 150в, 150г, 150д, 151, 151а, ХХІХ-1а, загальною площею 118,2 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 788329863101); нежитлові приміщення цокольного поверху № ХХХІХ-2, 152-:-160, загальною площею 143,0 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 47251463101); нежитлові приміщення 1-го поверху № 112, 114- :-116, 116а, 118-:-120, 118а, 122, загальною площею 114,5 кв.м, в житловому будинку літ. «А-6», розташованому по АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 44925363101).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мельников Р.В.