Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
13 травня 2026 р. № 640/11527/20
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нью Ойл" до Головного управління ДПС у місті Києві як відокремленого підрозділу ДПС України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, визнання протиправними дій, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Нью Ойл" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою, в якій просить суд:
- визнати неправомірними дії Комісії Головного управління Державної податкової служби у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних по віднесенню платника податку - Товариства з обмеженою відповідальністю «Нью Ойл» до переліку таких платників податків, які відповідають критеріям ризиковості;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.02.2020 №22128 про відповідність платника податку на додану вартість - Товариства з обмеженою відповідальністю «Нью Ойл» критеріям ризиковості платника податку;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12.05.2020 №98191 про відповідність платника податку на додану вартість - Товариства з обмеженою відповідальністю «Нью Ойл» критеріям ризиковості платника податку;
- зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у м. Києві виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Нью Ойл» з переліку ризикових платників податків.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.05.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, до Харківського окружного адміністративного суду згідно супровідного листа № 01-19/1430/25 від 31.01.2025 передано 742 (сімсот сорок дві) судові справи згідно з актом приймання-передачі від 31.01.2025.
Ухвалою суду адміністративну справу прийнятно до розгляду в порядку спрощеного провадження, передбаченому статтею 257 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія, вищезазначеної ухвали, надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа до Електронного кабінету, яка міститься в матеріалах справи.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що дії та рішення відповідача є протиправними та такими, що суперечать нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Представником відповідача надано до суду відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
У період з 27.04.2026 по 11.05.2026 суддя Панов М.М. перебував у щорічній відпустці, тому вирішення вказаної справи здійснюється в перші робочі дні після відпустки.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
З матеріалів позовної заяви встановлено, що 13.02.2020 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято Рішення про відповідність платника податку на додану вартість - ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «НЬЮ ОЙЛ» критеріям ризиковості платника податку №22128.
Підставою відповідності Товариство критеріям ризиковості платника згідно оскаржуваного вішення від 13.02.2020 зазначено п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, а саме:
«В ході аналізу баз даних ДПС України отримано податкову інформацію: у ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «НЬЮ ОЙЛ» для здійснення господарської діяльності відсутнє придбання послуг з перевезення або власний транспорт, відсутні орендовані або придбані складські приміщення».
30.04.2020 Товариство через електронний кабінет платника податків, в передбаченому п. 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 за №1165 (надалі за текстом - «Порядок №1165»), звернулось до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (надалі за текстом - «Відповідач») із заявою вих. 05-2020 від 29.04.2020 про виключення Товариства з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з абз. 7 п. 6 Порядку №1165 Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до абз. 10 п. 6 Порядку №1165 документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
- інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
До заяви вих. 05-2020 від 29.04.2020, що була подана 30.04.2020, Товариством з обмеженою відповідальністю "Нью Ойл" було надано Відповідачу пояснення та наступні документи: копія Довідки Головного управління ДПС у м. Києві від 02.03.2020 року №662/26-15-32-07/43109181; копія Договору поставки нафтопродуктів №1047/2/211 8 від 01.10.2019, укладеного між ПАТ ТФПНК «Укртатнафта» та ТОВ «НЬЮ ОЙЛ»; копія специфікацій на поставку нафтопродуктів відповідно до Договору поставки нафтопродуктів №1047/2/2118 від 01.10.2019; копії Додаткових угод до Договору поставки нафтопродуктів №1047/2/2118 від 01.10.2019; копії Актів приймання - передачі нафтопродуктів до Договору поставки нафтопродуктів №1047/2/2118 від 01.10.2019; копії Актів приймання - передачі зі зберігання до Договору поставки нафтопродуктів №1047/2/2118 від 01.10.2019; копії Актів коригування цін нафтопродуктів згідно Договору поставки нафтопродуктів №1047/2/2118 від 01.10.2019; копії Актів повернення Товару до Договору поставки нафтопродуктів №1047/2/2118 від 01.10.2019; копія Договору поставки нафтопродуктів №1-НО/2019 від 01.10.2019, укладеного між ТОВ «НЬЮ ОЙЛ» та ТОВ «ВИЛКОСТ»; копія Додаткових угод до Договору поставки нафтопродуктів №1-НО/2019 від 01.10.2019; копії видаткових накладних за період з жовтня 2019 року по грудень 2019 року, січень 2020 року; копії Актів приймання - передачі нафтопродуктів до Договору поставки нафтопродуктів №1-НО/2019 від 01.10.2019; копія сертифікату відповідності І/А:056:П00070-18; копія сертифікату відповідності ЦА:056:П00069-18; копія сертифікату відповідності 11 /\: 056:1100066-18; копія Ліцензії ДФС України на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі за реєстраційним №990614201901782.
Таким чином, Товариство надало Відповідачу пояснення та копії відповідних документів, у відповідності до вимог абз. 10 п. 6 Порядку №1165, в спростування зазначених в оскаржуваному рішенні від 13.02.2020 підстав для визнання його таким, що підлягає критеріям ризиковості.
12.05.2020 з електронного кабінету платника податків, Товариству стало відомо, що Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних, з урахуванням отриманих від Товариства пояснень та документів, що подані 30.04.2020. прийнято Рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №98191 (надалі за текстом - «оскаржуване рішення від 12.05.2020»).
При цьому, підставою відповідності Товариство критеріям ризиковості платника згідно оскаржуваного рішення від 12.05.2020 зазначено п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків, однак зазначено зовсім інші підстави, ніж були зазначені в оскаржуваному рішенні від 13.02.2020, а саме:
«Використовуючи бази даних ДПС України, надані пояснення та копії документів, проведено аналіз ТОВ «НЬЮ ОЙЛ» (43109181), в процесі якого встановлено, що підприємство реалізоване пальне на ТОВ «Вилкост» (42979687) та ТОВ «НЬЮ ОЙЛ» (43109181), якими здійснюється ризикова діяльність, товар не відслідковується по ланцюгу продажу.
Позивач вважає, що дії Комісії Головного управління Державної податкової служби у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі додаткових накладних по віднесенню Товариства до переліку таких платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, є неправомірними, оскаржувані рішення від 13.02.2020 та від 12.05.2020 прийняті з порушенням податкового законодавства, є незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
Враховуючи вищезазначене, позивач звернувся до суду з даним позовом.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Основним видом діяльності Товариство з обмеженою відповідальністю «Нью Ойл» є «Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами» (КВЕД 46.71).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального»:
- оптова торгівля пальним - це діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;
- місце оптової торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування;
- місце зберігання пального - це місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» суб'єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання.
18.09.2019 Товариство отримало ліцензію ДФС України «на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі» за реєстраційним номером 990614201901782, яка діє по 18.09.2024 року.
У період з 21.02.2020 року по 28.02.2020 року Головним управлінням ДПС у м. Києві проведено фактичну перевірку ТОВ «НЬЮ ОЙЛ» з питань дотримання вимог чинного законодавства, яке регулює придбання, зберігання та реалізацію пального, за результатами якої складено Довідку від 02.03.2020 року №662/26-15-32-07/43109181.
В ході фактичної перевірки, ТОВ «НЬЮ ОЙЛ» Головному управлінню ДПС у м. Києві було надано наступні документи:
- копії актів приймання-передачі нафтопродуків за період жовтень 2019 року та січень 2020 року;
-копії видаткових накладних за період жовтень 2019 року та січень 2020 року;
- копію Договору поставки нафтопродуктів №1047/2/2118 від 01.10.2019 року, укладеного між ПАТ «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» та ТОВ «НЬЮ ОИЛ» з додатковими угодами до нього;
- копію Договору поставки нафтопродуктів №1-НО/2019 віл 01.10.2019 року, укладеного між ТОВ «НЬЮ ОИЛ» та ТОВ «ВИЛКОСТ» з додатковими угодами до нього;
- картку рахунку 281 за 01.07.2019 - 21.02.2020;
- картку рахунку 3614 за 01.07.2019 - 21.02.2020;
- картку рахунку 6314 за 01.07.2019 - 21.02.2020;
- оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 за вересень 2019 року;
- оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 за жовтень 2019 року;
- оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 за листопад 2019 року;
- оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 за грудень 2019 року;
- оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 за січень 2020 року;
- оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 за 01.02.2020 - 21.02.2020;
- копії сертифікатів відповідності.
Також, як зазначає позивач, в ході перевірки ТОВ «НЬЮ ОЙЛ» контролюючому органу були надані письмові пояснення (вих. №04-2020 від 04.02.2020 року), що підприємство здійснює оптову закупівлю паливно детальних матеріалів на пряму у українського виробника ПММ - ПАТ «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» (ідентифікаційний код юридичної особи 152307) згідно договору поставки нафтопродуктів № 1047/2/2118 від 01.10.2019 року.
Підприємство здійснює оптовий продаж паливно мастильних матеріалів ТОВ «ВИЛКОСТ» (ідентифікаційний код юридичної особи 42979687) на підставі договору № 1-НО/2019 від 01.10.2019 року.
Договорів на зберігання та транспортування нафтопродуктів не складалися, оскільки у цьому немає потреби тому, що приймання від постачальника та передача покупцю відбувається в один день в одному й теж самому резервуарі.
Придбання та реалізація нафтопродуктів здійснюється на складі виробника за адресою м. Кременчук, вул. Свіштовська, 3 та оформлюється актами прийому-передачі.
Фактичне переміщення нафтопродуктів на інші склади/нафтобази не здійснюється. Перехід права власності з ПАТ «Укртатнафта» на ТОВ «НЬЮ ОЙЛ» та з ТОВ «НЬЮ ОЙЛ» на ТОВ «ВИЛКОСТ» згідно умов договорів здійснюється на умовах EXW одночасно. В момент наливу нафтопродукта в бензовоз кінцевого покупця право власності на нафтопродукти вже не належить ТОВ «НЬЮ ОЙЛ».
Таким чином, Товариство здійснює господарську діяльність з оптової торгівлі нафтопродуктами без фізичної його передачі (відпуску, відвантаження) та без зберігання пального, має відповідну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі, то для здійснення господарської діяльності ТОВ «НЬЮ ОЙЛ» не потребується придбання послуг з перевезення або власний транспорт, або необхідності орендувати або придбавати складські приміщення.
У Довідці від 02.03.2020 року №662/26-15-32-07/43109181, за результатами перевірки Товариства, Головним управлінням ДПС у м. Києві, серед іншого, зазначено, що:
- ТОВ «НЬЮ ОЙЛ» за період з 01.07.2019 року по 21.02.2020 року здійснювало придбання та реалізацію пального без фізичної його передачі (відпуску, відвантаження) (що, зокрема, було предметом перевірки контролюючим органом та не виявлено будь-яких порушень з цього приводу);
- обсяги оприбуткованого та реалізованого ТОВ «НЬЮ ОЙЛ» пального підтверджуються наданими до перевірки актами приймання-передачі та видатковими накладними, зокрема, щодо контрагента ТОВ «ВИЛКОСТ».
В той же час, в оскаржуваних рішеннях від 13.02.2020 та від 12.05.2020, податковий орган, всупереч своїм же висновкам, що вказані у Довідці від 02.03.2020 року №662/26-15-32-07/43109181, зазначає про відповідність Товариства критеріям ризиковості за надуманих підстав, зокрема, «відсутність придбання послуг з перевезення або власний транспорт, відсутні орендовані або придбані складські приміщення» та «товар не відслідковується по ланцюгу продажу», що свідчить про неправомірність дій податкового органу по віднесенню Товариства до переліку таких платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
Щодо висновків контролюючого органу про те, що «товар не відслідковується по ланцюгу продажу» слід зазначити, що статтею 61 Конституції України задекларовано індивідуальний характер юридичної відповідальності.
Тобто, Товариство має відповідати лише за господарські операції, безпосереднім учасником яких він є, та не зобов'язаний відслідковувати повний ланцюг походження та реалізації придбаного товару. Можливе порушення податкового законодавства контрагентом не може покладати відповідальність і на іншого суб'єкта господарювання.
Норми Податкового кодексу України не ставлять у залежність право платника податку на формування податкового кредиту від фактичної сплати сум податків до бюджету постачальником товарів по ланцюгу поставки, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв'язку з придбанням товарів, призначених для використання у його господарській діяльності, сплатив ПДВ в ціні придбаних товарів.
Відповідні правові позиції зазначені у численних постановах Верховного Суду України та Верховного Суду, зокрема, від 10.09.2018 року по справі №826/8016/13-а, від 10.09.2018 року по справі №826/25442/15, від 11.09.2018 року у справі №810/2677/17 та інших.
До того ж, оскаржувані рішення контролюючого органу від 13.02.2020 та зід 12.05.2020 не містить належної мотивації підстав і причин віднесення Товариства з обмеженою відповідальністю «Нью Ойл» до ризикових платників податків.
Відповідно до положень Порядку №1165, внесення Товариства до переліку ризикових платників перешкоджає провадженню господарської діяльності останнього з огляду на те, що оскаржувані рішення є підставою для автоматичного зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
Отже, прийняття контролюючим органом рішення про присвоєння Товариству з обмеженою відповідальністю «Нью Ойл» ознак ризикового платника податків змінює його правовий режим реєстрації податкових накладних в Реєстрі з абсолютною невідворотністю призводить до зупинення реєстрації будь-якої складеної цією собою податковою накладною в реєстрі, а рішення Комісії регіонального рівня про реєстрацію вписаною такою особою податкової накладної в Реєстрі не виконується одразу, а надсилається до Комісії центрального рівня для ревізії та узгодження, що є порушенням прав та законних інтересів Товариства за відсутності жодних обґрунтованих на те підстав.
В постанові Верховного Суду від 18.02.2020 по справі №360/1776/19 зазначено правову дозицію, відповідно до якої:
«Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.
Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності».
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача буде визнання неправомірними дії Комісії Головного управління Державної податкової служби у м. Києві та зобов'язання Головного управління Державної податкової служби у м. Києві виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Нью Ойл» з переліку ризикових платників податків
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Нью Ойл" є такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Нью Ойл" (вул. Межигірська, буд. 87А, літ. В, м. Київ, 04080, ЄДРПОУ 43109181) до Головного управління ДПС у місті Києві як відокремленого підрозділу ДПС України (вул. Шолуденка, буд. 33/19 м. Київ, 04116, ЄДРПОУ ВП 44116011) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, визнання протиправними дій - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Комісії Головного управління Державної податкової служби у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних по віднесенню платника податку - Товариства з обмеженою відповідальністю «Нью Ойл» до переліку таких платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.02.2020 №22128 про відповідність платника податку на додану вартість - Товариства з обмеженою відповідальністю «Нью Ойл» критеріям ризиковості платника податку.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 12.05.2020 №98191 про відповідність платника податку на додану вартість - Товариства з обмеженою відповідальністю «Нью Ойл» критеріям ризиковості платника податку.
Зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у м. Києві виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Нью Ойл» з переліку ризикових платників податків.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Нью Ойл" (ЄДРПОУ 43109181) судові витрати в загальному розмірі 8408 (вісім тисяч чотириста вісім) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у місті Києві як відокремленого підрозділу ДПС України (ЄДРПОУ ВП 44116011).
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Панов