Справа № 420/16021/25
13 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасувати рішення комісії при Головному управління Пенсійного фонду України в Одеській області про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах від 21 березня 2025 року (протокол №2), рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 155950023546 від 03.04.2025 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи на посаді тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.08.1987 року по 15.10.1987 року, з 15.01.1990 року по 29.01.2000 року, з 30.01.2000 року по 02.02.2004 року, з 01.05.2004 року по 30 листопада 2007 року, з 12 березня 2008 року по 31 жовтня 2008 року та з 06 березня 2009 року по 31 травня 2010 року; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 на посаді трактористамашиніста, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до ч.З ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: - період навчання у середньому професіонально-технічному училищі за професією тракториста-машиніста широкого профілю з вмінням виконувати роботи слюсаряремонтника II розряду з 01 вересня 1984 року по 24 липня 1987 року, період проходження військової служби в лавах Радянської армії з 20 листопада 1987 року по 04 листопада 1989 року, періоди роботи з 01.08.1987 року по 15.10.1987 року, з 15.01.1990 року по 29.01.2000 року, з 30.01.2000 року по 02.02.2004 року, періоди роботи з 01.05.2004 року по 30 листопада 2007 року, з 12 березня 2008 року по 31 жовтня 2008 року та з 06 березня 2009 року по 31 травня 2010 року; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити з 27 березня 2025 року ОСОБА_1 , пенсію за віком на пільгових умовах, як трактористу-машиністу, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції, відповідно до п. 3 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою суду від 26.05.2025 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що вважає необґрунтованим рішення комісії при Головному управління Пенсійного фонду України в Одеській області про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах від 21 березня 2025 року (протокол №2) та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №155950023546 від 03.04.2025 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і просить суд задовольнити позов у повному обсязі. Як вказав позивач, матеріалами справи підтверджується його стаж роботи, достатнього для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, як трактористу-машиністу, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції, відповідно до п. 3 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що безпідставно не враховано відповідачем.
10.06.2026 до суду від представника відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач вказав, що позивач звернувся із заявою до Комісії при Головному управлінні про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах. До заяви були надані сканкопія трудової книжки серії НОМЕР_1 , витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення сільськогосподарського виробничого кооперативу «Василівка» (далі - СВК «Василівка») з 27.06.2008, архівна довідка відділу трудового архіву Болградської міської ради Одеської області від 09.10.2024 № 1336/03-21 (колгосп ім. Леніна, колективне сільськогосподарське підприємство «Жовтневе» (далі - КСП «Жовтневе», СВК «Жовтневе»), архівні довідки про періоди роботи відділу трудового архіву Болградської міської ради Одеської області від 27.11.2024 №1547/03-21, результати перевірки достовірності документів, поданих для оформлення пенсії від 06.02.2025 № № 1500-0904-1/993, індивідуальні відомості про застраховану особу форми ОК-5, військовий квиток НОМЕР_2 , де встановлено, що позивач працював на посаді тракториста колгоспу ім. Карла Маркса (КСП «Василівське», СПК «Василівка») з 01.08.1987 по 15.10.1987, з 15.01.1990 по 29.01.2000, з 30.01.2000 по 02.02.2004, а в період з 20.11.1987 по 04.11.1989 проходив строкову військову службу в Збройних силах. За результатами перевірки наданих документів, поданих для оформлення пенсії від 06.02.2025 №№ 1500-0904-1/993 встановлено, що позивач за весь період роботи значиться на тракторі з ОСОБА_2 або з ОСОБА_3 чи з ОСОБА_4 , що не підтверджує постійну зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспі, що стало підставою для відмови у підтвердженні періодів роботи з 01.08.1987 по 15.10.1987, з 15.01.1990 по 29.01.2000, 3 30.01.2000 по 02.02.2004 на посаді тракториста-машиніста відповідно до пп 3 п 2 ст 114 розділу XIV-1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі- Закон № 1058). По-друге, відповідно до п 3 ч 2 ст 114 Закону №1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах мають чоловіки, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. Відповідно до п «в» ч 1 ст 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, трактористи-машиністи безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. При цьому, як вказав відповідач, визначальними обставинами для встановлення пільгового характеру спірного стажу є встановлення факту роботи позивача на посаді тракториста та встановлення безпосередньої зайнятості позивача у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах. Поряд з цим, позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління від 21 березня 2025 року №2 та зобов'язати зарахувати до пільгового стажу періоди роботи на посаді тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до ч.3 ст.114 Закону № 1058 з 01.08.1987 року по 15.10.1987 року, з 15.01.1990 року по 29.01.2000 року, з 30.01.2000 року по 02.02.2004 року, з 01.05.2004 року по 30 листопада 2007 року, з 12 березня 2008 року по 31 жовтня 2008 року та з 06 березня 2009 року по 31 травня 2010 року, однак період роботи з 01.05.2004 року по 30 листопада 2007 року, з 12 березня 2008 року по 31 жовтня 2008 року та з 06 березня 2009 року по 31 травня 2010 року не було предметом розгляду на Комісії Головного управління та по вказаному періоду відмова не винесена, у зв'язку з чим вимога позивача в цій частині є передчасною.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою від 27.03.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, як трактористу - машиністу, відповідно до п.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням комісії при Головному управління Пенсійного фонду України в Одеській області про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах від 21 березня 2025 року (протокол №2), відмовлено ОСОБА_1 у підтвердженні періодів роботи з 01.08.1987 по 15.10.1987, з 15.01.1990 по 29.01.2000, з 30.01.2000 по 02.02.2004 на посаді тракториста-машиніста відповідно до підпункту 3 пункту 2 статті 114 розділу ХІV-1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки, згідно результатів перевірки достовірності документів, поданих для оформлення пенсії від 06.02.2025 №№ 1500-0904-1/993, за весь період роботи ОСОБА_1 значиться на тракторі з ОСОБА_2 , або з ОСОБА_5 , або з ОСОБА_4 , що не підтверджує постійну зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспі.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №155950023546 від 03.04.2025 року відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За доданими документами до пільгового стажу не зараховано періоди з 01.08.1987 по 15.10.1987, з 15.01.1990 по 29.01.2000, з 30.01.2000 по 02.02.2004, на підставі рішення комісії при Головному управління Пенсійного фонду України в Одеській області про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах від 21 березня 2025 року (протокол №2). Також не зараховано період з 01.05.2004 по 30.11.2007, з 12.03.2008 по 31.10.2008, з 06.03.2009 по 31.05.2010 згідно довідки від 26.02.2025 №19, виданої ПСП «Агропобутсервіс», оскільки зазначена посада(тракторист) не відповідає посаді згідно п.3 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(тракторист -машиніст).
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (в подальшому - Закон №1058-ІV).
Статтею 1 Закону №1058-IV передбачено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону №1058-IV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.114 Закону № 1058-ІV, чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Приписами ст. 24 Закону № 1058-ІV передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
До набрання чинності Законом № 1058-ІV питання пенсійного забезпечення, в тому числі й порядок обчислення стажу для призначення пенсій, регулювалися Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. №1788-XII (в подальшому - Закон № 1788-XII).
Відповідно до ч.1 ст.56 Закону №1788-XII, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Згідно з ст.62 Закону №1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637 (в подальшому - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядок №637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до п. 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
З наведених норм вбачається, що основним документом, що підтверджує стаж роботи особи є трудова книжка, однак при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виникає необхідність надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників для підтвердження стажу роботи.
Судовим розглядом встановлено, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №155950023546 від 03.04.2025 року відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За доданими документами до пільгового стажу не зараховано періоди з 01.08.1987 по 15.10.1987, з 15.01.1990 по 29.01.2000, з 30.01.2000 по 02.02.2004, на підставі рішення комісії при Головному управління Пенсійного фонду України в Одеській області про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах від 21 березня 2025 року (протокол №2);
Також не зараховано період з 01.05.2004 по 30.11.2007, з 12.03.2008 по 31.10.2008, з 06.03.2009 по 31.05.2010 згідно довідки від 26.02.2025 №19, виданої ПСП «Агропобутсервіс», оскільки зазначена посада(тракторіст) не відповідає посаді згідно п.3 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(тракторист -машиніст).
При цьому, оскільки позивачу не було відмовлено оскаржуваними рішеннями у зарахуванні до стажу роботи позивача періоди його навчання (01.09.1984-24.07.1987), проходження військової служби ( з 20.11.1987 по 04.11.1989), суд приходить висновку, що позовні вимоги в частині зарахування вказаних періодів до пільгового стажу роботи позивача, є передчасними та задоволенню не підлягають.
Як зазначалось представником відповідача у відзиві на позовну заяву та підтверджується матеріалам справи, до заяви були надані сканкопія трудової книжки серії НОМЕР_1 , витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення сільськогосподарського виробничого кооперативу «Василівка» (далі - СВК «Василівка») з 27.06.2008, архівна довідка відділу трудового архіву Болградської міської ради Одеської області від 09.10.2024 № 1336/03-21 (колгосп ім. Леніна, колективне сільськогосподарське підприємство «Жовтневе» (далі - КСП «Жовтневе», СВК «Жовтневе»), архівні довідки про періоди роботи відділу трудового архіву Болградської міської ради Одеської області від 27.11.2024 №1547/03-21, результати перевірки достовірності документів, поданих для оформлення пенсії від 06.02.2025 № № 1500-0904-1/993, індивідуальні відомості про застраховану особу форми ОК-5, військовий квиток НОМЕР_2 , де встановлено, що позивач працював на посаді тракториста колгоспу ім. Карла Маркса (КСП «Василівське», СПК «Василівка») з 01.08.1987 по 15.10.1987, з 15.01.1990 по 29.01.2000, з 30.01.2000 по 02.02.2004, а в період з 20.11.1987 по 04.11.1989 проходив строкову військову службу в Збройних силах.
Записи в трудовій книжці колхозника позивача від 07.12.1987, щодо спірних періодів роботи на посаді тракториста -машиніста, тракториста виконані чітко, зрозуміло та в повному обсязі, містять інформацію про періоди роботи та займану посаду, реквізити відповідних наказів (протоколів, рішень), на підставі яких вони внесені.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснений в листі Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №7.
До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві.
Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо.
Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва.
Єдина назва професії тракторист-машиніст, запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист.
До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення.
Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.
Таким чином, умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини другої статті 114 Закону №1058-IV є виконання особою робіт на посаді тракториста-машиніста; безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства; досягнення відповідного віку; наявність кількості відповідного стажу.
Аналогічні правові висновки містяться у постановах Верховного Суду від 22.05.2018 у справі № 683/977/17, від 08.05.2018 у справі № 672/455/17.
Відповідно до пункту 20 «Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від12.08.1993 № 637 (далі Порядок №637) у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій. Додатково стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) в довідці наводяться відомості про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що законодавством України встановлено пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах.
Такі висновки викладені Верховним Судом в постановах від 27 лютого 2018 року у справі № 681/813/17, від 21.11.2019 року у справі № 501/3014/16-а, від 27 квітня 2020 року у справі № 648/1613/17, від 16 січня 2023 року у справі №171/843/17(2-а/171/46/17).
Відтак, матеріалами справи підтверджено, що позивач у спірні періоди виконував роботу тракториста сільськогосподарського виробництва та був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції.
Доказів визнання недостовірними записів у трудовій книжці чи у поданих довідках щодо спірного періоду роботи позивача, відповідачем суду не надано, а тому їх безпідставно не взято до уваги при обрахуванні пільгового стажу роботи, необхідного для призначення пенсії відповідно до пункту 3 частини другої статті 114 Закону №1058-IV.
Отже, документи, що були надані позивачем із заявою про призначення пільгової пенсії, містять всі необхідні відомості для врахування спірних періодів до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до пункту 3 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV.
При цьому, щодо посилання відповідача у рішенні комісії, яким відмовлено ОСОБА_1 у підтвердженні періодів роботи з 01.08.1987 по 15.10.1987, з 15.01.1990 по 29.01.2000, з 30.01.2000 по 02.02.2004 на посаді тракториста-машиніста на те, що за весь період роботи ОСОБА_1 значиться на тракторі з ОСОБА_2 , або з ОСОБА_5 , або з ОСОБА_4 , що не підтверджує постійну зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспі, суд зазначає, що вказане рішення ґрунтується на припущеннях, не підтверджується жодними доказами та спростовується поясненнями позивача, що роботи виконувались цілодобово та за ТЗ закріплювались 2 працівника.
Враховуючи викладене, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправним та скасувати рішення комісії при Головному управління Пенсійного фонду України в Одеській області про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах від 21 березня 2025 року (протокол №2), рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 155950023546 від 03.04.2025 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є обґрунтованими.
Водночас, суд, під час прийняття рішення у справі, враховує, що дії зобов'язального характеру щодо розгляду заяви позивача з прийняттям відповідного рішення має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про призначення позивачу пенсії, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 16 жовтня 2024 року (справа № 140/14380/23), від 24 травня 2024 року (справа № 460/17257/23), від 07 травня 2024 року (справа № 460/38580/22).
Статтею 58 Закону №1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та здійснює підготовку документів для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Отже, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Суд зазначає, що судом надавалась оцінка правомірності відмови в призначенні пенсії, в межах мотивів, наведених відповідачем у спірному рішенні, в той час як в цій справі, вирішення питання про призначення пенсії, а також обчислення, перерахунок та виплата пенсії належить до дискреційних повноважень органів Пенсійного фонду України.
Враховуючи викладене та те, що суд прийшов висновку про передчасність у зарахуванні до стажу роботи позивача періодів його навчання і проходження військової служби, яким не надавалась оцінка Пенсійним фондом у оскаржуваних рішеннях, суд вважає, що похідні позовні вимоги позивача, з огляду і на передчасність зобов'язання відповідача призначити пенсію, підлягають частковому задоволенню шляхом:
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи на посаді тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.08.1987 року по 15.10.1987 року, з 15.01.1990 року по 29.01.2000 року, з 30.01.2000 року по 02.02.2004 року, з 01.05.2004 року по 30 листопада 2007 року, з 12 березня 2008 року по 31 жовтня 2008 року та з 06 березня 2009 року по 31 травня 2010 року;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.03.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, як трактористу-машиністу, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції, відповідно до п. 3 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінюючи викладене в сукупності, суд вважає, що позов позивача підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача та оскільки вимозі про зобов'язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за другу(похідну) вимогу позивача не стягувався, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідачів за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судового збору у розмірі 2422,40 грн.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії при Головному управління Пенсійного фонду України в Одеській області про підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах від 21 березня 2025 року (протокол №2).
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 155950023546 від 03.04.2025 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи на посаді тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.08.1987 року по 15.10.1987 року, з 15.01.1990 року по 29.01.2000 року, з 30.01.2000 року по 02.02.2004 року, з 01.05.2004 року по 30 листопада 2007 року, з 12 березня 2008 року по 31 жовтня 2008 року та з 06 березня 2009 року по 31 травня 2010 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.03.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, як трактористу-машиністу, безпосередньо зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції, відповідно до п. 3 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні іншої частини позовних вимог -відмовити.
Стягнути з Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна 83,) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн(одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Стягнути з Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 21318350, м.Хмельницький, вул. Чекірди Гната 10) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн(одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра