Рішення від 13.05.2026 по справі 420/31809/25

Справа № 420/31809/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області щодо відмови у листі від 19.03.2025 7006-6369/Ф-02/8-1500/25 у проведенні індексації нарахованої пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.03.2017 року та у застосуванні заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2018-2020 роки при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з 20.09.2021 року і у проведенні перерахунків пенсії у законодавчо встановлених розмірах, з урахуванням збільшення розмірів мінімальної пенсії за віком, та не встановлення статусних та вікових доплат до пенсії; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунки пенсії по інвалідності з 01 березня 2017 року як непрацюючій особі відповідно до статей 27, 28 та частин 2, 3 статті 42 та пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з обов'язковим проведенням щорічної індексації пенсії з урахуванням збільшення розмірів мінімальної пенсії за віком, та встановлення статусних та вікових доплат до пенсії; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 розрахунок пенсії за віком з 20 вересня 2021 року на із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком у розмірі 9118,81 грн. та провести виплату розрахованої пенсії з урахуванням вже отриманих сум.

Ухвалою суду від 08.10.2025 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача вказала, що відповідач протиправно відмовив у індексації нарахованої пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.11.2016 року та у застосуванні заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2019-2020 роки при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком. Поряд з цим, представник позивача вказала, що Одеський окружний адміністративний суд у рішенні від 11 квітня 2024 року у справі № 420/12240/22 зобов'язав відповідача провести ОСОБА_1 призначення та виплату пенсії за віком з 20 вересня 2021 року, тобто пенсія за віком позивачу призначена вперше та відповідно є протиправною відмова у застосуванні заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком за 2018-2020 роки. Також, представник позивача вказала, що листом від 24.02.2025 № 4719-3423/Ф-02/8-1500/25 надані копії рішення розрахунку суми боргу розрахунок заробітку для обчислення пенсії з яких вбачається, що при поновленні пенсії за рішенням суду Головним управлінням сума пенсії з 01.11.2016 року поновлена в твердому розмірі без доплат, перерахунків та підвищень встановлених Законом, що не відповідач нормам діючого законодавства.

20.10.2025 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач зазначив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 по справі №420/12420/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, розпорядженням від 16.12.2024 пенсію по інвалідності поновлено з 01.11.2016 по 19.09.2021 у розмірі 1130,00 грн (в твердому розмірі). А також, пенсію за віком призначено з 20.09.2021 при страховому стажі 23 роки 3 місяців (враховано по 26.07.1996), при середньомісячній заробітній платі 8942,41 грн (3764,40 грн - середня заробітна плата за 2014-2016 роки * 2,37552 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати), визначеній за період з 01.07.1994 по 30.06.1996 згідно довідки про заробітну плату. При цьому, як вказав відповідач, для розрахунку пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2018 - 2020 роки немає підстав. Перерахунки пенсії згідно Постанови №118, №168 та №185 проведено з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024 та оскільки позивач не надав заяву про виплату пенсії або грошової допомоги, після опрацювання рішення суду виплату пенсії припинено до з'ясування, тому перерахунок пенсії з 01.03.2025 не проводився.

22.10.2025 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, згідно якої представник, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 по справі №420/12420/22 частково задоволено позов позивача, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951060123064 від 19.07.2022 року на заміну рішення від 27.06.2022 року №951060123064 про відмову в поновленні пенсії; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Одеській області поновити нарахування та виплату раніше призначеної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.11.2016 року на підставі документів, що знаходяться в пенсійній справі з урахуванням компенсації втрати частини доходів; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Одеській області провести ОСОБА_1 призначення та виплату пенсії за віком з 20 вересня 2021 року на підставі документів за матеріалами пенсійної справи; в задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовлено.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 19.03.2025 № 7006-6369/Ф-02/8-1500/25 повідомлено позивача, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 року по справі № 420/12420/20, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області розпорядженням від 16.12.2024 пенсію по інвалідності поновлено з 01.11.2016 по 19.09.2021 у розмірі 1130,00 (в твердому розмірі). Також, пенсію за віком призначено з 20.09.2021 при страховому стажі 23 роки 3 місяці (враховано по 26.07.1996) при цьому використана середня заробітна плата за 2014-2016 роки.

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-IV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з статтею 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

За правилами частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Водночас частина третя статті 45 Закону №1058-IV встановлює, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Системний аналіз зазначених вище норм законодавства свідчить, що частина третя статті 45 Закону №1058-IV встановлює порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на іншим. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV. Однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Зазначені висновки щодо здійснення призначення пенсії, а не переведення згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17 (провадження № 11-731апп18).

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи те, що позивачу з 2016 року призначено пенсію за інвалідністю та з 20.09.2021 року - пенсію за віком, відповідач мав призначити позивачу пенсію з 20.09.2021, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки, тобто показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунки пенсії по інвалідності з 01 березня 2017 року як непрацюючій особі відповідно до статей 27, 28 та частин 2, 3 статті 42 та пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з обов'язковим проведенням щорічної індексації пенсії з урахуванням збільшення розмірів мінімальної пенсії за віком, та встановлення статусних та вікових доплат до пенсії, суд зазначає наступне.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 19.03.2025 № 7006-6369/Ф-02/8-1500/25 повідомлено позивача, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.04.2024 року по справі № 420/12420/20, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області розпорядженням від 16.12.2024 пенсію по інвалідності поновлено з 01.11.2016 по 19.09.2021 у розмірі 1130,00 (в твердому розмірі).

Відповідно ч.ч.1, 3 ст. 28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено абзацом першим частини першої цієї статті, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Для пенсій, призначених після 01 січня 2018 року, мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим цієї частини, виплачується після досягнення особою віку 65 років. До досягнення цього віку таким особам може бути призначена державна соціальна допомога на умовах і в порядку, визначених Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Відповідно ч.3 ст. 42 Закону №1058-IV з 01 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Частинами 1, 2 ст. 42 Закону №1058-ІV встановлено, що пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Відповідно до Закону України від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" (далі Закон №2148-VІІІ) було виключено ч.1 ст. 42 Закону №1058-IV та викладено у новій редакції ч.2 ст. 42 цього Закону.

Зокрема, положеннями абз.абз.1, 2 ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV (в редакції від 11 жовтня 2017 року) було установлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Вказаним Законом України від 03 жовтня 2017 №2148-VIII було доповнено статтю 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03 липня 1991 №1282-XII частиною 5, якою визначено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Законом України від 15 лютого 2022 №2040-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства" було внесено зміни, серед іншого, до абза.1 ч.2 ст. 42 Закону №1058-IV та передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 01 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Одночасно Законом України від 15 лютого 2022 року №2040-IX було викладено у новій редакції ч.5 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та установлено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.абз.2, 3 ч.2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Суд зазначає, що протягом всього періоду наявності спірних правовідносин у цій справі, норми Закону №1058-IV у тій чи іншій редакції передбачали перерахунок раніше призначених пенсій з метою забезпечення індексації пенсії.

Крім індексації пенсії, передбаченої ч.1 ст. 42 Закон №1058-ІV, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, за минулий рік зросла, з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, крім випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році був менший, ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.

Розділ XV Закону №1058-ІV доповнено п.4-3 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03 жовтня 2017, відповідно до якого пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01 жовтня 2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Також Постановою Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" від 20 лютого 2019 року №124 (далі Постанова №124) установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.ч.2 ст. 42 Закону №1058-ІV затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

Постановою Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" від 20 лютого 2019 року №124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.ч.2 ст. 42 Закону №1058-ІV (далі Порядок №124), яким визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії відповідно до ч.ч.2 ст. 42 Закону №1058-ІV.

01 квітня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", згідно п.п.1, 2 якої у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" №127 від 22 лютого 2021 року (далі Постанова №127), якою установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

Враховуючи вищенаведені правові норми діючого законодавства, суд зазначає, що перерахунок пенсії на виконання рішення суду повинен був автоматично розрахувати пенсію позивача за матеріалами пенсійної справи, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму у відповідному році, з урахуванням масових перерахунків згідно з постановами Кабінету Міністрів України, прийнятими відповідно до Порядку №124 на виконання ч.2 ст. 42 Закону №1058-ІV.

Водночас, відповідачем всупереч вказаним нормам законодавства не було проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням підвищень, індексації, передбачених Законом України.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, суд зважує на його ефективність з точки зору статті 13 "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод" та враховує положення "Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень", прийняті Комітетом Міністрів 11.03.1980, а саме суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

За приписами ч.2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Фактично, необхідною передумовою застосування ч. 2 ст. 9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.

Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб'єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Враховуючи викладене, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області щодо відмови у листі від 19.03.2025 7006-6369/Ф-02/8-1500/25 у проведенні індексації нарахованої пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.03.2017 року та у застосуванні заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2018-2020 роки при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з 20.09.2021 року і у проведенні перерахунків пенсії у законодавчо встановлених розмірах, з урахуванням збільшення розмірів мінімальної пенсії за віком, та не встановлення статусних та вікових доплат до пенсії; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунки пенсії по інвалідності з 01 березня 2017 року як непрацюючій особі відповідно до статей 27, 28 та частин 2, 3 статті 42 та пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з обов'язковим проведенням щорічної індексації пенсії з урахуванням збільшення розмірів мінімальної пенсії за віком, та встановлення статусних та вікових доплат до пенсії; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 розрахунок пенсії за віком з 20 вересня 2021 року на із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком у розмірі 9118,81 грн. та провести виплату розрахованої пенсії з урахуванням вже отриманих сум, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача та оскільки вимозі про зобов'язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за другу(похідну) вимогу позивача не стягувався, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судового збору у розмірі 968,96 грн.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області щодо відмови у листі від 19.03.2025 7006-6369/Ф-02/8-1500/25 у проведенні індексації нарахованої пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.03.2017 року та у застосуванні заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2018-2020 роки при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з 20.09.2021 року і у проведенні перерахунків пенсії у законодавчо встановлених розмірах, з урахуванням збільшення розмірів мінімальної пенсії за віком, та не встановлення статусних та вікових доплат до пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунки пенсії по інвалідності з 01 березня 2017 року як непрацюючій особі відповідно до статей 27, 28 та частин 2, 3 статті 42 та пунктів 4-1, 4-3 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з обов'язковим проведенням щорічної індексації пенсії з урахуванням збільшення розмірів мінімальної пенсії за віком, та встановлення статусних та вікових доплат до пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 розрахунок пенсії за віком з 20 вересня 2021 року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком у розмірі 9118,81 грн. та провести виплату розрахованої пенсії з урахуванням вже отриманих сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, вул. Канатна 83, м.Одеса) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра