Справа № 420/1591/26
13 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенніОдеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» (код ЄДРПОУ 39785646, місце знаходження: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-Б, офіс 263) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місце знаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) та Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, місце знаходження: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду 22 січня 2026 року через підсистему Електронний суд (сформовано 21.01.2026) надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» (код ЄДРПОУ 39785646, місце знаходження: м. Одеса, вул.. Середньофонтанська, 19-Б, офіс 263) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місце знаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) та Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, місце знаходження: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8), в якій просить:
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Одеській області, а саме:
- рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13396014/39785646 від 28.10.2025;
- рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13396015/39785646 від 28.10.2025;
- рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13396016/39785646 від 28.10.2025.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних:
- податкову накладну № 17 від 13.11.2024 датою її подання на реєстрацію;
- податкову накладну № 32 від 20.11.2024 датою її подання на реєстрацію;
- податкову накладну № 48 від 27.11.2024 датою її подання на реєстрацію.
Також, представник просить стягнути судові витрати.
Ухвалою від 26 січня 2026 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Так, зазначені позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані рішення, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних є протиправними, у зв'язку з чим підлягають скасуванню.
На обґрунтування вказаних тверджень представник зазначив, що 28.02.2018 між ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» як Постачальником та ТОВ «КВІКМІЛЗ УКРАЇНА» як Замовником укладено Договірпоставки № 2.
Згідно з Специфікацією № 1 від 31.10.2019 до Договору поставки № 2 від 28.02.2018 Постачальник поставляє Замовнику, окрім іншого, «Цукор-стік 10 грам».
13.11.2024 Позивачем за Договором поставки № 2 від 28.02.2018 поставлено ТОВ «КВІКМІЛЗ УКРАЇНА» «Цукор-стик 10 гр» в кількості 11000 шт. на суму 2 640,00 грн. (в т.ч. ПДВ), що підтверджується видатковою накладною № 38897 від 13.11.2024, а також товарно-транспортною накладною № Р38897 від 13.11.2024, відповідно до яких товар поставлено вантажоодержувачу та прийнято його відповідальною особою.
За фактом поставки товару сформовано податкову накладну № 17 від 13.11.2024 року.
03.12.2024 ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» отримано Квитанцію відповідно до якої реєстрація податкової накладної № 17 від 13.11.2024 зупинена.
20.11.2024 Позивачем за Договором поставки № 2 від 28.02.2018 поставлено ТОВ «КВІКМІЛЗ УКРАЇНА» «Цукор-стик 10 гр» в кількості 13200 шт. на суму 3 168,00 грн. (в т.ч. ПДВ), що підтверджується видатковою накладною № 39317 від 20.11.2024, а також товарно-транспортною накладною № Р39317 від 20.11.2024, відповідно до яких товар поставлено вантажоодержувачу та прийнято його відповідальною особою.
Позивачем, керуючись п. 187.1 ст. 187 ПК України, за першою подією (тобто після здійснення поставки товару Замовнику) складено податкову накладну № 32 від 20.11.2024 року.
06.12.2024 ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» отримано Квитанцію відповідно до якої реєстрація податкової накладної № 32 від 20.11.2024 зупинена.
27.11.2024 Позивачем за Договором поставки № 2 від 28.02.2018 поставлено ТОВ «КВІКМІЛЗ УКРАЇНА» «Цукор-стик 10 гр» в кількості 11000 шт. на суму 2 640,00 грн. (в т.ч. ПДВ), що підтверджується видатковою накладною № 39907 від 27.11.2024, а також товарно-транспортною накладною № Р39907 від 27.11.2024, відповідно до яких товар поставлено вантажоодержувачу та прийнято його відповідальною особою.
Позивачем, керуючись п. 187.1 ст. 187 ПК України, за першою подією (тобто після здійснення поставки товару Замовнику) складено податкову накладну № 48 від 27.11.2024 на загальну суму 2 640,00 грн. (в т.ч. ПДВ).
17.12.2024 ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» отримано Квитанцію відповідно до якої реєстрація податкової накладної № 48 від 27.11.2024 зупинена.
Представник звертає увагу суду, що виконання ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» зобов'язань за Договором поставки № 2 від 28.02.2018 по вищевказаним поставкам товару «Цукор-стик 10 гр» стало можливим, зокрема, у зв'язку з придбанням ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» у ПСП «АГРОФІРМА СВІТАНОК» (код ЄДРПОУ 03754024) товару «Цукор білий кристалічний». Факт поставки товару підтверджується видатковою накладною № ПР-0000976 від 25.03.2024, товарно-транспортною накладною № ПР-0000714 від 25.03.2024. Якість товару підтверджено Декларацією виробника (перевірка якості виконання вимірювань) № 816 від 25.03.2024 та Сертифікатом відповідності ДП «Київський обласний науково виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації». Також факт поставки підтверджується Договором-заявкою № 25/03 від 25.03.2024 з ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), Актом надання транспортних послуг № 26/03-24 від 26.03.2024. Оплата за товар та транспортні послуги підтверджується виписками по рахунку ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» в ПАТ «БАНК ВОСТОК» за період з 01.03.2024 по 31.03.2024.
Також виконання ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» зобов'язань за Договором стало можливим, зокрема, у зв'язку з придбанням товару «Плівка ПП 190 мм ПЕЕЛ 50 мк 500 м» у ТОВ «ПЕТРУЦАЛЕК» (код ЄДРПОУ 30646815), що підтверджується видатковою накладною № 93104163 від 20.03.2024 та товарно-транспортною накладною № 93104163 від 20.03.2024. Оплата за товар підтверджується випискою по рахунку ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» в ПАТ «БАНК ВОСТОК» за період з 01.03.2024 по 31.03.2024.
Зупиняючи реєстрацію податкових накладних, за змістом всіх Квитанцій податковим органом зазначено, що податкові накладні складено та подано платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
На переконання ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ», фактичною підставою для відмови в реєстрації вищезазначених податкових накладних є прийняття Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області щодо Позивача - ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» - рішення про відповідність/ невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 87476 від 23.07.2024, яким ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» включено до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Разом з тим, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.10.2024 у справі № 420/25467/24 визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області про відповідність/ невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 87476 від 23.07.2024 року, а також зобов'язано Головне управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. 12.12.2024 постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду у справі № 420/25467/24 вищезазначене судове рішення залишено без змін.
Представник позивача зазначив, що зупиняючи реєстрацію усіх вищенаведених податкових накладних, контролюючим органом не зазначено у Квитанціях які саме документи запропоновано надати платнику податків, щоб реєстрація податкових накладних стала можливою.
На переконання платника податків, формальне зазначення у Квитанціях пропозиції щодо надання додаткових документів є лише дублюванням норми підпункту 3 пункту 11 Порядку № 1165 та пункту 5 Порядку № 520.
На думку представника позивача, оскаржувані рішення є формальними та об'єктивно не містять чіткого визначення правомірних підстав та мотивів їх прийняття. Надіслані ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» пояснення та первинні документи відповідали приписам чинного законодавства України та були достатньою підставою для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.Оскільки умови пропозицій податкового органу, які наведено за змістом Квитанцій, не були направленими на одержання від платника податків конкретних матеріалів та відповідно надавали Позивачу підстави самостійно визначати перелік необхідних документів, ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» через електронний кабінет платника податків до кожної із податкових накладних надіслано Комісії регіонального рівня пояснення та усі первинні документи, що підтверджують реальність господарських операцій Позивача з його контрагентами.
Також додатково представник зазначив, що і після блокування наведених у даному позові податкових накладних, щодо яких прийнято Оскаржувані рішення, та набранням законної сили рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.10.2024 у справі № 420/25467/24, податковим органом здійснювалася реєстрація податкових накладних, які складено за фактом аналогічних господарських операцій Позивача з ТОВ «КВІКМІЛЗ УКРАЇНА» за Договором поставки № 2 від 28.02.2018, про що свідчать роздруківки з Електронного кабінету платника Позивача за 04.12.2024, 11.12.2024, 18.12.2024, 25.12.2024.
З наведених підстав представник позивача просить задовольнити позовні вимоги.
Через канцелярію суду 10.02.2026 року (сформовано в підсистемі Електронний суд 09.02.2026) від ГУ ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач проти задоволення позову заперечував та просив відмовити в задоволенні позову повністю, з огляду на таке.
Згідно з квитанцією №1 зупинено реєстрацію податкових накладних №17 від 13.11.2024, №32 від 20.11.2024, №48 від 27.11.2024 року та повідомлено, що : Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 13.11.2024 №17 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку).
Відповідно до Порядку прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 (зі змінами) ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» подано до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку Повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (далі - Повідомлення) та додано додатки. Зокрема, копії документів: договір, видаткова накладна, товарно-транспортна накладна, інші.
При розгляді відповідних документів комісія уповноважена надавати оцінку наданим первинним документам у частині підтвердження/не підтвердження ними реальності господарської операції та/або достатності наданих документів для відповідного підтвердження.
ГУ ДПС в Одеській області наголошує, що наданими позивачем копіямидокументів та поясненнями неможливо встановити реальність здійсненої господарської операції, що знайшла відображення в спірній податковій накладній.
За результатами розгляду документів Комісією регіонального рівня прийнято від 28.10.2025 № 13396014/39785646, № 13396015/39785646, № 13396016/39785646 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.
В наданих ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» документах до Повідомлення відсутні обов'язкові реквізити на первинному документі, а саме: видатковій накладній.
Крім того, станом на дату прийняття Комісією регіонального рівня рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» перебувало в переліку платників податку на додану вартість, які відповідають критеріям ризиковості.
Таким чином, підсумовуючи вищенаведене, контролюючий органстверджує, що рішення комісії ГУ ДПС в Одеській області №13396014/39785646 від 28.10.2025, №13396015/39785646 від 28.10.2025, №13396016/39785646 від 28.10.2025 про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних №17 від 13.11.2024, №32 від 20.11.2024, №48 від 27.11.2024 року прийнято в межах чинного законодавства, а твердження позивача щодо його протиправності є необґрунтованим та недоведеним належними та допустимими доказами.
Через канцелярію суду 11.02.2026 року (сформовано в підсистемі ЕС 10.02.2026 року) від представника позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до змісту якої представник заперечує проти доводів відповідача та наполягає на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заперечення на відповідь на відзив до суду не надходили.
Через канцелярію суду 16.02.2026 року на пропозицію суду, представником позивача було надані роздруковані додатки до позовної заяви поданої в електронній формі.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» зареєстровано 08.05.2015 року.
Основний вид господарської діяльності: 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками.
Судом встановлено, що з метою здійснення господарської діяльності 28.02.2018 року між ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» (постачальник) та ТОВ «КВІКМІЛЗ УКРАЇНА» (замовник) було укладено договір поставки №2, відповідно до умов якого постачальник зобов'язується поставити та передати у власність замовника товар, відповідно до заявки, наданої замовником. Замовник зобов'язується прийняти цей товар та оплатити його на умовах, визначених цим договором. (п. 1.1 договору)
Ціна, кількість, асортимент обумовлюється в специфікаціях до даного договору, які погоджуються сторонами попередньо, додаються до цього договору та є невід'ємною частиною. (п. 1.2 договору)
Замовник сплачує за товар, що поставляється за цінами, зазначеними в рахунку на відповідну партію товару. (п. 4.1 договору)
Відповідно до специфікації №1 до Договору постачальник має поставити замовнику товар «цукор білий кристалічний фасований по 10 гр» в кількості 30800 шт на суму з ПДВ 7268,80 грн.
Відповідно до додаткової угоди №1 від 31.10.2019 року, сторони погодили внести зміни до договору, зокрема в п. 1.2 викласти в такій редакції: «ціна, кількість, асортимент в специфікаціях до даного договору попередньо погоджується сторонами».
Також, вказаною угодою пунктом №3 внесено зміни до специфікації №1, а саме зазначено розширений список товару який постачальник поставить на адресу замовника.
Судом встановлено, що виконання умов вказаного договору стало можливим завдяки, зокрема, у зв'язку з придбанням ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» у ПСП «АГРОФІРМА СВІТАНОК» (код ЄДРПОУ 03754024) товару «Цукор білий кристалічний».
Факт поставки товару підтверджується видатковою накладною № ПР-0000976 від 25.03.2024, товарно-транспортною накладною № ПР-0000714 від 25.03.2024.
Якість товару підтверджено Декларацією виробника (перевірка якості виконання вимірювань) № 816 від 25.03.2024 та Сертифікатом відповідності ДП «Київський обласний науково виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації».
Також факт поставки підтверджується Договором-заявкою № 25/03 від 25.03.2024 з ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), Актом надання транспортних послуг № 26/03-24 від 26.03.2024.
Оплата за товар та транспортні послуги підтверджується виписками по рахунку ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» в ПАТ «БАНК ВОСТОК» за період з 01.03.2024 по 31.03.2024.
Також, у зв'язку з придбанням товару «Плівка ПП 190 мм ПЕЕЛ 50 мк 500 м» у ТОВ «ПЕТРУЦАЛЕК» (код ЄДРПОУ 30646815), що підтверджується видатковою накладною № 93104163 від 20.03.2024 та товарно-транспортною накладною № 93104163 від 20.03.2024.
Оплата за товар підтверджується випискою по рахунку ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» в ПАТ «БАНК ВОСТОК» за період з 01.03.2024 по 31.03.2024
Так, судом встановлено, що на виконання умов Договору Поставки постачальником поставлено товар «Цукор-стик 10 гр»:
- в кількості 11000 шт. на суму 2 640,00 грн з ПДВ, про що свідчить видаткова накладна №38897 від 13.11.2024 року та товарно-транспортна накладна № Р38897 від 13.11.2024 року.За надані послуги постачальником виставлено рахунок на оплату №129 від 13.11.2024 року та сформовано податкову накладну № 17 від 13.11.2024 року на суму 2640,00 грн;
- в кількості 13200 шт. на суму 3168,00 грн з ПДВ, про що свідчить видаткова накладна № 39317 від 20.11.2024 року та товарно-транспортна накладна №Р39317 від 20.11.2024 року. За надані послуги постачальником виставлено рахунок на оплату №130 від 20.11.2024 рокута сформовано податкову накладну № 32 від 20.11.2024 року на суму 3168,00 грн;
- в кількості 11000 шт. на суму 2640,00 грн з ПДВ, про що свідчить видаткова накладна № 39907 від 27.11.2024 року та товарно-транспортна накладна №Р39907 від 27.11.2024 року. За надані послуги постачальником виставлено рахунок на оплату №133 від 27.11.2024 рокута сформовано податкову накладну № 48 від 27.11.2024 року на суму 2640,00 грн.
Відповідно до квитанцій, реєстрації вказаних ПН зупинено, з однакових підстав, а саме: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
На пропозицію податкового органу позивачем булонадано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 46 від 24.10.2025 року, до яких додано 22 додатки серед яких і змістовні пояснення та у графі пояснення вказано «постачання товарів ТОВ «Квікмілз України» у листопад 2024 р».
Проте, 28.10.2025 року відповідач за результатами розгляду наявних документів прийняв рішення про відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН:№ 13396014/39785646, № 13396015/39785646 та № 13396016/39785646.
Підставою для відмови у реєстрації вказано: надання платником податків копій документів складених з порушенням законодавства.
Додаткова інформація: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; наявність податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій.
Не погодившись із прийнятими рішеннями, позивач звернувся зі скаргами щодо їх оскарження, проте у їх задоволенні було відмовлено, а рішення регіонального рівня залишені без змін.
Не врахування пояснень та додаткових документів на підтвердження реального здійснення господарських операцій, стало підставою для звернення позивача до суду із цим позовом.
Судом також досліджено всі надані до податкового органу первинні документи серед яких:копія договору поставки, акти звірки взаєморозрахунків, копії платіжних інструкцій, виписка з банку, копії видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, рахунків на оплату, заявки, оборотно-сальдові відомості та інші.
Крім того, судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.10.2024 року по справі № 420/25467/24 позов - задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 87476 від 23.07.2024 року.Зобов'язано Головне управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» (код ЄДРПОУ: 39785646) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.12.2024 року апеляційну скаргу залишено без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року - залишено без змін.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю, з огляду на таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).
Аналізуючи правомірність прийняття оскаржуваного рішення, що є змістом правовідносин у цій справі, відповідно до приписів ст. 2 КАС України, суд виходить із такого.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України.
Згідно з пп. «а», «б» п. 185.1 ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 ПК України).
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.п.14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Пунктом 201.16 статті 201 ПК України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246) (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2245-VIII Кабінету Міністрів України доручено до 1 березня 2018 року визначити порядок зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону, привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити перегляд та приведення центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
З 01.02.2020 року діє Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019р. №1165 (далі - Порядок № 1165), якийвизначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Згідно з п. 3 Порядку №1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації).
Відповідно до п. 5, п.6 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Відповідно до п. 10, п. 11 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Так, судом встановлено, що в порядку встановленого податковим законодавством за фактом надання послуг/виконання робіт, позивачем було сформовано та направлено на реєстрацію такі ПН № 17 від 13.11.2024 року, № 32 від 20.11.2024 року та № 48 від 27.11.2024 року.
Відповідно до квитанцій реєстрації вказаних ПН зупинено, з однакових підстав, а саме: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
У Додатку 1 до Порядку № 1165 встановлено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість.
Пунктом 8 зазначених Критеріїв визначено такі критерії ризиковості платника податку на додану вартість: «У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).
Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Разом із тим, пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку № 520).
Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Таким чином, зміст переліку документів, встановлений п.5 Порядку №520 свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як п.185.1 ст.185, так і п.187.1 ст.187 ПКУ.
Судом встановлено, що не погодившись із рішенням № 87476 від 23.07.2024 року про свою відповідність критеріям ризиковості платника податків, оскаржив його до суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.10.2024 року по справі № 420/25467/24 позов - задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 87476 від 23.07.2024 року.Зобов'язано Головне управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» (код ЄДРПОУ: 39785646) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.12.2024 року апеляційну скаргу залишено без задоволення, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2024 року - залишено без змін.
Так, на пропозицію податкового органу позивачем було надано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 46 від 24.10.2025 року, до яких додано 22 додатки серед яких і змістовні пояснення та у графі пояснення вказано «постачання товарів ТОВ «Квікмілз України» у листопад 2024 р».
Разом з тим, наведений у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних перелік документів є формальним, оскільки повністю дублює приписи п. 5 Порядку № 520, без врахуванням особливостей господарської операції між позивачем та його контрагентом.
Таким чином, у контролюючого органу були наявні достатні документи для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операції, а наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.
Проте, 28.10.2025 року відповідач за результатами розгляду наявних документів прийняв рішення про відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН: № 13396014/39785646, № 13396015/39785646 та № 13396016/39785646.
Підставою для відмови у реєстрації вказано: надання платником податків копій документів складених з порушенням законодавства.
Додаткова інформація: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; наявність податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій.
Оцінивши надані сторонами докази та виходячи із вищенаведених норм права, суд доходить висновку, що відповідачем прийнято оскаржувані рішення помилково, з огляду на таке.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що основний вид господарської діяльності підприємства: 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками.
Судом встановлено, що з метою здійснення господарської діяльності 28.02.2018 року між ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» (постачальник) та ТОВ «КВІКМІЛЗ УКРАЇНА» (замовник) було укладено договір поставки №2.
Відповідно до специфікації №1 до Договору постачальник має поставити замовнику товар «цукор білий кристалічний фасований по 10 гр» в кількості 30800 шт на суму з ПДВ 7268,80 грн.
Відповідно до додаткової угоди №1 від 31.10.2019 року, сторони погодили внести зміни до договору, зокрема пунктом №3 внесено зміни до специфікації №1, а саме зазначено розширений список товару який постачальник поставить на адресу замовника.
Судом встановлено, що виконання умов вказаного договору стало можливим завдяки, зокрема, у зв'язку з придбанням ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» у ПСП «АГРОФІРМА СВІТАНОК» (код ЄДРПОУ 03754024) товару «Цукор білий кристалічний».
Факт поставки товару підтверджується видатковою накладною № ПР-0000976 від 25.03.2024, товарно-транспортною накладною № ПР-0000714 від 25.03.2024.
Якість товару підтверджено Декларацією виробника (перевірка якості виконання вимірювань) № 816 від 25.03.2024 та Сертифікатом відповідності ДП «Київський обласний науково виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації».
Також факт поставки підтверджується Договором-заявкою № 25/03 від 25.03.2024 з ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), Актом надання транспортних послуг № 26/03-24 від 26.03.2024.
Оплата за товар та транспортні послуги підтверджується виписками по рахунку ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» в ПАТ «БАНК ВОСТОК» за період з 01.03.2024 по 31.03.2024.
Також, у зв'язку з придбанням товару «Плівка ПП 190 мм ПЕЕЛ 50 мк 500 м» у ТОВ «ПЕТРУЦАЛЕК» (код ЄДРПОУ 30646815), що підтверджується видатковою накладною № 93104163 від 20.03.2024 та товарно-транспортною накладною № 93104163 від 20.03.2024.
Оплата за товар підтверджується випискою по рахунку ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» в ПАТ «БАНК ВОСТОК» за період з 01.03.2024 по 31.03.2024
Так, судом встановлено, що на виконання умов Договору Поставки постачальником поставлено товар «Цукор-стик 10 гр»:
- в кількості 11000 шт. на суму 2 640,00 грн з ПДВ, про що свідчить видаткова накладна №38897 від 13.11.2024 року та товарно-транспортна накладна № Р38897 від 13.11.2024 року. За надані послуги постачальником виставлено рахунок на оплату №129 від 13.11.2024 року;
- в кількості 13200 шт. на суму 3168,00 грн з ПДВ, про що свідчить видаткова накладна № 39317 від 20.11.2024 року та товарно-транспортна накладна №Р39317 від 20.11.2024 року. За надані послуги постачальником виставлено рахунок на оплату №130 від 20.11.2024 року;
- в кількості 11000 шт. на суму 2640,00 грн з ПДВ, про що свідчить видаткова накладна № 39907 від 27.11.2024 року та товарно-транспортна накладна №Р39907 від 27.11.2024 року. За надані послуги постачальником виставлено рахунок на оплату №133 від 27.11.2024 року.
Так, за фактом поставки товару позивачем сформовані та направлені на реєстрацію податкові накладні, які в подальшому були зупинені.
Крім того, матеріалами справи підтверджується, що позивачем до податкового органу надавались додаткові розгорнуті пояснення разом з повідомленням, в яких представник детальніше розкрив суть господарської діяльності підприємства у співпраці з контрагентом, зокрема спірних господарських операцій та надав докази на підтвердження їх реальності, наявності матеріально-технічної можливості надавати такий вид послуг.
До даних пояснень було додано повний перелік документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Аналіз наданих копій первинних документів надає можливість встановити наявність трудової та технічної можливості позивача щодо реальностінадання такого виду послуг.
Суд відхиляє доводи представника відповідача викладені у відзиві, з підстав того, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, а у подальшому в рішенні про відмову у реєстрації ПН, платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів.
Твердження представника позивача, щодо відсутності обов'язкових реквізитів на первинному документі, а саме: видатковій накладній відхиляються судом з огляду на таке.
Документом, що підтверджує факт передачі постачальником товару покупцю є видаткова накладна.
Вимоги до оформлення видаткової накладної визначає ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» і п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку № 88.
Так, первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити:назву документа (форми);дату складання;назву підприємства, від імені якого складено документ;зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Якщо первинний документ містить інформацію про дату (період) надання послуг, виконання робіт або найму (оренди), то відсутність передбачених абзацами шостим і сьомим цієї частини реквізитів із сторони замовника послуг (робіт) або наймача (орендаря) не є порушенням вимог до оформлення первинного документа, за умови що такий порядок документування господарських операцій передбачено договором, укладеним у письмовій формі, і такі господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку в періоді їх здійснення. Дія положень цього абзацу не поширюється на вимоги до документування господарських операцій, оплата за які здійснюється за рахунок публічних коштів; господарських операцій, здійснених на виконання договорів найму (оренди) державного або комунального майна; договорів будівельного підряду, проектно-вишукувальних робіт; договорів про пожертву, благодійну або гуманітарну допомогу.
Відповідно до п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку № 88 документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою. Електронний підпис накладається відповідно до законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Використання при оформленні первинних документів факсимільного відтворення підпису допускається у порядку, встановленому законом, іншими актами цивільного законодавства.
Повноваження на здійснення господарської операції особи, яка в інтересах юридичної особи або фізичної особи - підприємця одержує основні засоби, запаси, нематеріальні активи, грошові документи, цінні папери та інші товарно-матеріальні цінності згідно з договором, підтверджуються відповідно до законодавства. Такі повноваження можуть бути підтверджені, зокрема, письмовим договором, довіреністю, актом органу юридичної особи тощо.
Так, аналізуючи спірні видаткові накладні, суд зазначає, що вони містять назву документа, дату складання, назви постачальника та покупця, зміст і обсяг господарської операції, суму ПДВ, одиницю виміру господарської операції, посади осіб, які провели господарську операцію та особисті підписи осіб, які здійснили господарську операцію скріплені печатками обох підприємств.
Таким чином, доводи представника відповідача є необґрунтованими.
Стосовно тверджень представника відповідача викладених у відзиві на позовну заяву, що станом на дату прийняття Комісією регіонального рівня рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» перебувало в переліку платників податку на додану вартість, які відповідають критеріям ризиковості також відхиляються судом, з огляду на те, що як вже було зазначено, рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку № 87476 від 23.07.2024 року скасовано.
Таким чином, зупинення податкових накладних, виписаних позивачем не відповідає умовам критеріїв ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій та контролюючим органом, порушено вимоги Порядку № 1165.
Відповідно до ч. п. 25, 26, 27 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. Комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.
Згідно з п. 44 Порядку № 1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Згідно з додатку до Порядку № 520 в рішенні про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних обов'язково зазначаються конкретні документи.
Так, як вбачається з матеріалів справи в оскаржуваному рішенні, податковим органом було зазначено підставою для відмови у реєстрації податкової накладної «надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».
В графі «податкова інформація» (зазначити конкретні документи) оскаржуваного рішення, вказано: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні, наявність податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій.
Аналізуючи зазначену, як підставу для відмови у реєстрації поданої податкової накладної в ЄРПН, суд зазначає, що контролюючим органом не наведено конкретних документів, які саме складені чи сформовані позивачем з порушенням норм законодавства, а лише узагальнено зазначено перелік можливих документів.
Таким чином, суд доходить висновку, що матеріали справи не містять належних і достатніх доказів спростування відповідачами тверджень позивача, наведення відповідних мотивів прийняття спірного рішення та неврахування наданих позивачем документів, а відтак, підтверджень правомірності рішення податкового органу, у зв'язку з чим, таке рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН є протиправним та підлягає скасуванню.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 17 від 13.11.2024 року, № 32 від 20.11.2024 року та № 48 від 27.11.2024 року, суд зазначає таке.
Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
В даному випадку, зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем податкові накладні є дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права, а тому суд доходить висновку, що вказані позовні вимоги є правомірними та належать задоволенню повністю.
Відповідно до ч.1,3ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідачі, заперечуючи проти позову не довели, з посиланням на відповідні докази, правомірності своїх рішень, а тому позовні вимоги належать задоволенню повністю.
Враховуючи, що позов задоволено у повному обсязі сплачений судовий збір підлягає поверненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління на користь позивача в розмірі 7987,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» (код ЄДРПОУ 39785646, місце знаходження: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 19-Б, офіс 263) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місце знаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) та Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, місце знаходження: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8)про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування №13396014/39785646 від 28.10.2025року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа,8) зареєструвати податкову накладну № 17 від 13.11.2024 року,подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» (код ЄДРПОУ 39785646, місце знаходження: м. Одеса, вул.. Середньофонтанська, 19-Б, офіс 263) в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її подання.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування №13396015/39785646 від 28.10.2025 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа,8) зареєструвати податкову накладну № 32 від 20.11.2024 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» (код ЄДРПОУ 39785646, місце знаходження: м. Одеса, вул.. Середньофонтанська, 19-Б, офіс 263)в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її подання.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування №13396016/39785646 від 28.10.2025року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа,8) зареєструвати податкову накладну № 48 від 27.11.2024 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» (код ЄДРПОУ 39785646, місце знаходження: м. Одеса, вул.. Середньофонтанська, 19-Б, офіс 263) в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місце знаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) сплачений судовий збір на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ФАБРИКА СМАКУ» (код ЄДРПОУ 39785646, місце знаходження: м. Одеса, вул.. Середньофонтанська, 19-Б, офіс 263) в розмірі 7987,20 грн (сім тисяч дев'ятсот вісімдесят сім гривень 20 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко