Справа № 420/23694/25
13 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Балта), Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 з розгляду питань про надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ), в якому просить:
- Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до абз. 8 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
- Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до абз. 8 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він, ОСОБА_1 , має право на відстрочку за п. 8 ч. 1 ст. 23 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», він звернувся з відповідною заявою про надання відстрочки до Відповідача. Станом на дату подання позовної заяви, відповідь на заяву ОСОБА_1 не надходила.
Ухвалою від 29.07.2025 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
18.09.2025 року до суду через систему "Електронний суд" від позивача надійшла заява (вхід. від 19.09.2025 року) про уточнення позовних вимог, відповідно до якої останній просить:
- Визнати протиправною бездіяльність Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 з розгляду питань про надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
- Зобов'язати Комісію при ІНФОРМАЦІЯ_2 з розгляду питань про надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Ухвалою від 30.09.2025 року прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог від 18.09.2025 року (вхід. від 19.09.2025 року). Залучено до участі у справі № 420/23694/25 в якості другого відповідача - Комісію при ІНФОРМАЦІЯ_2 з розгляду питань про надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (адреса: АДРЕСА_1 ). Розгляд адміністративної справи № 420/23694/25 розпочато спочатку.
29.08.2025 року від представника відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 (Балта) надійшов відзив на адміністративний позов, згідно якого останній з позовними вимогами не погоджується та просить у задоволенні позову відмовити. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що ОСОБА_1 звертався листом із заявою про надання відстрочки. В передачі заяви на розгляд комісії було відмовлено у зв'язку із порушенням порядку подання заяви. ІНФОРМАЦІЯ_3 не має повноважень на розгляд заяви про надання відстрочки та забезпечує лише прийом документів. Передачу їх на розгляд комісії та оформлення результатів роботи комісії. Питання надання відстрочки та рішення щодо надання відстрочки від призову по мобілізації належить до компетенції не ІНФОРМАЦІЯ_5 , а комісії утвореної відповідно до вимог п. 57 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ №560 від 16.05.2024 року, адже саме до комісії подається заява, комісія розглядає заяву та комісія приймає рішення у формі протоколу.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ОСОБА_2 ).
21.05.2025 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою, в якій просив: оновити військово-облікові дані ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , виписку з книги протоколів або інший документ, що підтверджує право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 8 ч. 1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; підтвердити його право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 8 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; внести до військово-облікового документа відмітку про відстрочку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , від призову на військову службу під час мобілізації.
Заява від 21.05.2025 року направлена на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 засобами поштового зв'язку 22.05.2025 року.
Як зазначає відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 , у відзиві на позовну заяву в передачі заяви на розгляд комісії було відмовлено у зв'язку із порушенням порядку подання заяви.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військову службу і військовий обов'язок» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII, тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з частинами першою, третьої статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною одинадцятою статті 38 Закону №2232-ХІІ призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
За приписами частини першої статті 39 Закону №2232-XII призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII.
Відповідно до статті 1 цього Закону мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Абзацом 5 статті 1 Закону №3543 визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 22 Закону №3543 визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Так, зокрема, відповідно до частин 3 п.5 статті 22 Закону №3543 під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Поряд з цим, статтею 23 Закону №3543 передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Так, згідно до п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: - усиновлювачі, на утриманні яких перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, на утриманні яких перебуває дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років.
Алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 (далі - Порядок № 560).
Так, у відповідності до пунктів 56, 57 Порядку № 560, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Згідно з п. 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
Відповідно до Переліку документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", який є додатком 5 до Порядку №560, документи, що підтверджують право на відстрочку, за пунктом 8 частини першої статті 23 Закону є зокрема:
- для підтвердження статусу дитини - витяг із рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської чи районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної рад об'єднаної територіальної громади про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;
для патронатних вихователів - рішення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради про влаштування дитини до сім'ї патронатного вихователя та свідоцтво про народження дитини;
для опікунів, піклувальників - рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади або рішення суду про встановлення опіки, піклування та свідоцтво про народження дитини;
для усиновлювачів - рішення суду про усиновлення та свідоцтво про народження дитини;
для прийомних батьків - рішення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради про влаштування дитини до прийомної сім'ї або договір про влаштування дітей на спільне проживання та виховання у прийомній сім'ї за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 565 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 18, ст. 826), свідоцтво про народження дитини;
для батьків-вихователів - рішення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого будинку сімейного типу або договір про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 564 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 18, ст. 825), свідоцтво про народження дитини.
Відповідно до п. 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.
Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.
Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Зі змісту зазначених правових приписів слідує, що до повноважень Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 з розгляду питань про надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відноситься вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, яке здійснюється на підставі особисто поданої заяви заявника (за формою згідно з додатком 4) та документів, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, визначених додатком 5 до Порядку №560.
З матеріалів справи слідує, що 21.05.2025 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою, в якій просив: оновити військово-облікові дані ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , виписку з книги протоколів або інший документ, що підтверджує право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 8 ч. 1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; підтвердити його право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 8 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; внести до військово-облікового документа відмітку про відстрочку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, подання ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Балта) заяви від 21.05.2025 року довільної форми, без дотримання вимог Порядку № 560, зокрема, не за формою згідно з додатком 4, в тому числі не на ім'я голови комісії районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, не є належним способом звернення до відповідного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з такою заявою та, відповідно, не породжує обов'язку її розгляду та прийняття будь-якого рішення.
З урахуванням встановлених обставин, зважаючи на недотримання позивачем приписів Порядку № 560 при зверненні до відповідача із заявою від 21.05.2025 року, суд не вбачає ознак протиправності в бездіяльності відповідача, бездіяльність останнього є законною та обґрунтованою, відповідає іншим вимогам ч.2 ст.2 КАС України, а тому підстав для задоволення вимоги про зобов'язання Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 з розгляду питань про надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими та в їх задоволенні слід відмовити.
Понесені позивачем судові витрати віднести за рахунок позивача.
Керуючись ст.ст.2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ОСОБА_2 ) (адреса: АДРЕСА_1 ), Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 з розгляду питань про надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (адреса: АДРЕСА_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів
.