13.05.2026 р. № 400/2729/26
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Ярощука В.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , ,
доДержавної екологічної інспекції України, ,
простягнення середнього заробітку в сумі 147114,88 грн,
14 березня 2026 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції України про стягнення з Державної екологічної інспекції України на користь ОСОБА_1 147114,88 грн середнього заробітку за час затримки у виконанні постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду щодо поновлення його на посаді начальника Державної екологічної інспекції у Миколаївській області з 16.12.2025 по 14.03.2026.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.05.2026 позов ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції України задоволено повністю, стягнуто з Державної екологічної інспекції України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за затримку виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 07.07.2022 в адміністративній справі № 400/6412/21 про поновлення на посаді за період з 16.12.2025 по 14.03.2026 в сумі 147114,88 гривні.
Відповідно до частин першої та другої статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання (частина п'ята статті 249 КАС України).
Згідно з частино дев'ятою статті 249 КАС України окрема ухвала стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, надсилається прокурору або органу досудового розслідування, які повинні надати суду відповідь про вжиті ними заходи у визначений в окремій ухвалі строк. За відповідним клопотанням прокурора або органу досудового розслідування вказаний строк може бути продовжено.
Так, час розгляду справи № 400/2729/26 Миколаївський окружний адміністративний суд встановив, що наказом Державної екологічної інспекції України від 20.07.2021 № 94-тр/р ОСОБА_1 звільнено з посади начальника Держекоінспекції України у Миколаївській області - головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Миколаївської області, відповідно до пункту 11 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу», у зв'язку з ліквідацією територіального органу.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 07.07.2022 в адміністративній справі № 400/6412/21, зокрема:
визнано протиправним та скасовано наказ Державної екологічної інспекції України від 20.07.2021 № 94-тр/р про звільнення ОСОБА_1 з посади начальника Державної екологічної інспекції України у Миколаївській області - головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Миколаївської області;
визнано протиправним та скасовано наказ Державної екологічної інспекції у Миколаївській області від 20.07.2021 № 76-о «Про оголошення наказу Державної екологічної інспекції України від 20 липня 2021 року № 94-тр/р «Про звільнення ОСОБА_1 »;
поновлено позивача на посаді начальника Державної екологічної інспекції у Миколаївській області - головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Миколаївської області з 20.07.2021;
стягнуто з Державної екологічної інспекції у Миколаївській області на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 21.07.2021 до 07.07.2022 в сумі 105204,36 грн, з відрахуванням до бюджету обов'язкових платежів.
Надалі Миколаївський окружний адміністративний суд неодноразово ухвалював рішення про стягнення з Державної екологічної інспекції України на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки у поновленні на посаді, а саме рішення:
від 23.12.2022 у справі № 400/4729/22, яке набрало законної сили 12.05.2023, про стягнення за період з 08.07.2022 по 10.10.2022 середнього заробітку в розмірі 154010,89 грн;
від 25.07.2023 у справі № 400/1444/23, яке набрало законної сили 30.10.2023, про стягнення за період з 11.10.2022 по 20.02.2023 середнього заробітку в розмірі 209178,97 грн;
від 20.09.2023 у справі № 400/9937/23, яке набрало законної сили 14.02.2024, про стягнення за період з 21.02.2023 по 01.08.2023 середнього заробітку в розмірі 266645,72 грн;
від 29.01.2024 у справі № 400/13880/23, яке набрало законної сили 05.06.2024, про стягнення за період з 02.08.2023 по 10.11.2023 середнього заробітку в розмірі 167802,91 грн;
від 20.05.2024 у справі № 400/1772/24, яке набрало законної сили 23.05.2024, про стягнення за період з 11.11.2023 по 23.02.2024 середнього заробітку в розмірі 172400,25 грн;
від 21.10.2024 у справі № 400/6127/24, яке набрало законної сили 27.03.2025, про стягнення за період з 24.02.2025 по 28.06.2025 середнього заробітку в розмірі 206880,30 грн;
від 10.11.2025 у справі № 400/6353/25, яке набрало законної сили 15.01.2026, про стягнення за період з 21.03.2025 по 18.06.2025 середнього заробітку в розмірі 147114,88 грн;
від 13.01.2026 у справі № 400/10022/25, яке набрало законної сили 16.04.2026, про стягнення за період з 19.06.2025 по 16.09.2025 середнього заробітку в розмірі 147114,88 грн;
від 24.03.2026 у справі № 400/13449/25, яке станом на 13.05.2026 не набрало законної сили, про стягнення за період з 17.09.2025 по 15.12.2025 середнього заробітку в розмірі 27370,24 грн (позов задоволено частково, загальна ціна позову - 147114,88 грн);
від 13.05.2026 у справі № 400/2729/26, яке станом на 13.05.2026 не набрало законної сили, про стягнення за період з 16.12.2025 по 14.03.2026 середнього заробітку в розмірі 147114,88 гривні.
Також у провадженні Київського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа № 320/23264/25 про стягнення з Державної екологічної інспекції України на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки у поновленні на посаді за період з 29.06.2024 по 20.03.2025 у розмірі 434448,63 гривні.
Таким чином, внаслідок невиконання Державною екологічною інспекцією України протягом 3 років 10 місяців постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 07.07.2022 в адміністративній справі № 400/6412/21 на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції України, тобто коштів Державного бюджету України, судовими рішеннями, що набрали законної сили, було присуджено до стягнення середній заробіток за затримку виконання судового рішення в загальному розмірі 1 471 148 (Один мільйон чотириста сімдесят одна тисяча сто сорок вісім) гривень 80 копійок.
Крім цього, у провадженні адміністративних судів перебувають адміністративні справи щодо стягнення на користь ОСОБА_1 з Державної екологічної інспекції України середнього заробітку за затримку виконання судового рішення на загальну суму 728 678 (Сімсот двадцять вісім тисяч шістсот сімдесят вісім) гривень 39 копійок.
Пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275 (далі - Положення № 275), закріплено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економіки, довкілля та сільського господарства і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно з пунктом 10 Положення № 275 Держекоінспекцію очолює Голова, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства про державну службу.
Голова Держекоінспекції призначає на посаду та звільняє з посади керівників та заступників керівників територіальних органів Держекоінспеції відповідно до законодавства про державну службу (підпункт 14 пункту 12 Положення № 275).
Відтак саме до повноважень Голови Держекоінспекції належить виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 07.07.2022 в адміністративній справі № 400/6412/21 в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді керівника територіального органу Держекоінспекції: начальника Державної екологічної інспекції у Миколаївській області - головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Миколаївської області
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 65 Закону України «Про державну службу» дисциплінарними проступками є невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень.
Згідно з частинами першою та другою статті 367 Кримінального кодексу України (далі - КК України) службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб, -
карається штрафом від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
2. Те саме діяння, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, -
карається позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.
Пунктом 4 примітки 1 до статті 364 КК України встановлено, що тяжкими наслідками у статтях 364-367 вважаються такі наслідки, які у двісті п'ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що в діяннях Голови Державної екологічної інспекції України наявні ознаки:
дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 5 частини другої статті 65 Закону України «Про державну службу»;
складу злочину, передбаченого частиною другою статті 367 КК України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне довести до відома Генерального прокурора та Міністра економіки, довкілля та сільського господарства України про виявлені судом обставини для вжиття належних заходів реагування.
Керуючись статтями 241, 242, 243, 246, 249, 256, 293-295, 297 КАС України, суд
1. Довести до відома Генерального прокурора та Міністра економіки, довкілля та сільського господарства України про виявлені судом обставини для вжиття відповідних заходів реагування.
2. Про результати розгляду окремої ухвали та вжиті заходи письмово проінформувати Миколаївський окружний адміністративний суд до 05.08.2026.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
4. Ухвала може бути оскаржена окремо від рішення суду. Апеляційна скарга на цю ухвалу подається безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Ярощук В.Г.