13 травня 2026 року м. ДніпроСправа № 360/301/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання рішення суду в адміністративній справі № 360/301/24 за адміністративним позовом адвоката Дашко Юрія Івановича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року у справі №360/301/24 адміністративний позов адвоката Дашко Юрія Івановича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ: 22933548, адреса: 08500, Київська область, м.Фастів, вул.Саєнко Андрія, буд.10) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 22 січня 2024 року № 4273/03-16 про відмову ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058 на пенсію державного службовця відповідно до пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІ.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області прийняти рішення про переведення ОСОБА_1 за заявою від 15 січня 2024 року, зареєстрованої за №129, з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV на пенсію державного службовця відповідно до пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІ з дня звернення - 15 січня 2024 року, зарахувавши до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи в податкових органах з 15.12.1992 по 29.05.2008 та з 09.12.2010 по 12.02.2016.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2025 року рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 р. у справі № 360/301/24 - залишено без змін.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року у справі №360/301/24 набрало законної сили 19.03.2025.
31.03.2025 Луганським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист щодо «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області прийняти рішення про переведення ОСОБА_1 за заявою від 15 січня 2024 року, зареєстрованої за №129, з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV на пенсію державного службовця відповідно до пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІ з дня звернення - 15 січня 2024 року, зарахувавши до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи в податкових органах з 15.12.1992 по 29.05.2008 та з 09.12.2010 по 12.02.2016».
Старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) 23.04.2025 прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 77869258.
30.01.2026 через підсистему «Електронний суд» від адвоката Дашко Юрія Івановича в інтересах ОСОБА_1 , надійшла заява, в якій просив встановити судовий контроль за виконанням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року по справі №360/301/24 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області протягом 15 днів з дня отримання ухвали, подати до Луганського адміністративного суду звіт про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року по справі №360/301/24.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2026 року встановлено судовий контроль та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області протягом одного місяця з дня отримання копії цієї ухвали подати звіт про повне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року у справі № 360/301/24.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2026 року прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року у справі № 360/301/24 та встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для подання звіту про повне виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22.05.2024 у справі № 360/301/24 - два місяці з дня отримання ухвали.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області через підсистему «Електронний суд» надіслано письмові пояснення від 05.05.2026 1000-0905-7/52013 щодо повного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року у справі №360/301/24.
В обґрунтування пояснень зазначено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року у справі № 360/301/24 Головним управлінням вжито наступні заходи:
- зараховано до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи в податкових органах з 15.12.1992 по 29.05.2008 та з 09.12.2010 по 12.02.2016, що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії № 909150140967 від 24.04.2025 та відображається у розрахунку стажу ОСОБА_1 за формою РС-право;
- переведено з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV на пенсію державного службовця відповідно до пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІ з дня звернення, а саме з 15 січня 2024 року, що в свою чергу підтверджується рішенням про перерахунок пенсії № 909150140967 від 24.04.2025;
- проведено перерахунок з врахуванням довідок про заробітну плату ОСОБА_1 за періоди роботи в податкових органах з 15.12.1992 по 29.05.2008 та з 09.12.2010 по 12.02.2016 відповідно до рішення від 24.04.2026 № 909150140967.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області перевірено пенсійну справу ОСОБА_1 , рішення від 24.04.2026 № 909150140967 завізовано. Надаємо рішення від 24.04.2026 № 909150140967 як підтвердження проведеного перерахунку з врахуванням довідок про заробітну плату ОСОБА_1 за періоди роботи в податкових органах з 15.12.1992 по 29.05.2008 та з 09.12.2010 по 12.02.2016,з дня звернення, а саме з 15 січня 2024 року.
Просив прийняти до розгляду письмові пояснення та докази щодо повного виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року у справі №360/301/24 Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Адвокатом Дашко Юрія Івановича в інтересах ОСОБА_1 через підсистему «Електронний суд» надіслано заперечення щодо звіту про повне виконання рішення суду.
В обґрунтування заперечень вказано, що дійсно Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувало згідно зазначеного рішення суду періоди роботи в податкових органах з 15.12.1992 по 29.05.2008 та з 09.12.2010 по 12.02.2016 до періодів роботи державної служби, що підтверджується розрахунком стажу форма РС-право.
Щодо переведення на пенсію державного службовця за приписами відповідно до пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІ, вказано, що ОСОБА_1 при поданні 15.01.2024 заяви на переведення з пенсії за віком на пенсію держслужбовця разом із заявою про переведення надала органу Пенсійного фонду Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії (файл в електронному кабінеті ПФУ 222430994_дов1.PDF), а також Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) про склад заробітної плати ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу аналітики та управління ризиками Управління внутрішнього аудиту Луганської обласної державної адміністрації за грудень 2023 року (файл в електронному кабінеті ПФУ 222430994_дов.PDF) за встановленими на той час формами для їх врахування при обрахунку пенсії державного службовця за правилами ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІ та п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622.
Надані ОСОБА_1 довідки про склад заробітної плати за останньою займаною нею посадою державного службовця, яку вона займала перед зверненням із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, відображають складові заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу аналітики та управління ризиками Управління внутрішнього аудиту Луганської обласної державної адміністрації за грудень 2023 року. Вони видані у відповідності до положень Порядку №622 (у редакції на дату звернення) та за формами, встановленими постановою Правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017 року, в редакції яка діяла станом на момент її звернення - 15.01.2024 року. І такі довідки були надані саме для обрахунку пенсії державного службовця за правилами 37 Закону України "Про державну службу" та Порядку №622.
Разом із попереднім звітом про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року у справі № 360/301/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області було надано рішення від 06.03.2026 № 909150140967 про перерахунок пенсії а також розрахунок заробітку для обчислення пенсії за грудень 2023 року, які саме враховували надані ОСОБА_1 довідки при розрахунку їй розміру пенсії. Згідно зазначених документів середньомісячний заробіток для обчислення був визначений у сумі 53849,35 грн. Відповідно розмір пенсії було розраховано з урахуванням максимального розміру пенсії у сумі 25950,00 грн.
Натомість, як вбачається зі звіту та документів, поданих Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області, пенсія ОСОБА_1 з 15.01.2024 була розрахована не з урахуванням наданих нею довідок, а на підставі самостійно отриманих довідок та у порядку, які не діяли на момент її звернення за переведенням пенсії на пенсію державного службовця. До того ж, довідки були отримані за період, коли ОСОБА_1 не працювала.
Орган Пенсійного фонду України самостійно отримав довідки за формами, які були введені в дію на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2024 року №823, яка набрала чинності 20 липня 2024 року.
Згідно розрахунку заробітку для обчислення, наданого поданих Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області зі звітом від 06.05.2026, для обчислення пенсії в порушення нормативних актів, що діяли на момент звернення ОСОБА_1 15.01.2024, взятий за основу січень 2024 року за формами та за період згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2024 року №823, яка ще не існувала і не діяла на момент звернення ОСОБА_1 за переведенням пенсії на пенсію державного службовця. Згідно зазначеного розрахунку для обчислення пенсії був взятий середньомісячний заробіток за січень 2024 року у сумі 27085,00 грн за посадою, на якій вона раніше працювала. При цьому розраховано розмір пенсії з 15.01.2024 у сумі 16251,00 грн (60% від 27085,00 грн.).
Але такий розрахунок не відповідає положенням п. 4 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 04.09.2016 року в редакції, що діяла на момент звернення ОСОБА_1 , зокрема абз. 6 п. 4 зазначеного Порядку, який визначає, що «за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі».
Спірні відносини щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію державного службовця виникли 15.01.2024 у зв'язку із її зверненням із відповідною заявою щодо переведення її з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058 на пенсію державного службовця відповідно до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723- ХІ. А тому при здійсненні розрахунку розміру пенсії слід керуватися законодавством, яке діяло на момент виникнення спірних відносин, а не нормами права, які були введені у дію пізніше, і стосуються осіб та правовідносин, які виникають після їх введення в дію.
ОСОБА_1 не зверталася до Управління внутрішнього аудиту Луганської обласної державної адміністрації із заявою про видачу їй довідок про складові заробітної плати за січень 2024 року, та не надавала їх органам Пенсійного фонду України, та не просила провести перерахунок на підставі таких довідок. Зазначені довідки були безпідставно запитані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганські області, натомість перерахунок мало зробити саме Головне управлінням Пенсійного фонду України у Київській області.
ОСОБА_1 не перебувала на момент звернення із заявою 15.01.2024 на державній службі, то необхідно було б тоді брати довідку за формою додатку №3, а не за формою додатку №2. До того ж у такій довідці мали б бути зазначені усі надбавки та премії, які виплачувалися працівнику на посаді, яку займала особа, що звернулася за пенсією. Натомість Довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою додатку №2 до Порядку №622 не відповідає необхідній формі та не містить необхідних відповідних даних, які мали бути включені у довідку за формою додатку №3. Довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою додатку №2 видається на особу, що перебуває на момент звернення на державній службі.
А тому самочинне отримання органом Пенсійного фонду України довідок про складові заробітної плати за січень 2024 року, за формами введеними постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2024 року №823, та проведення розрахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування довідок, наданих нею при зверненні із заявою 15.01.2024, не може бути належним виконанням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року у справі № 360/301/24.
Також вказано, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області вже вкотре у звітах зазначається, що перерахунок з врахуванням довідок про заробітну плату ОСОБА_1 за періоди роботи в податкових органах з 15.12.1992 по 29.05.2008 та з 09.12.2010 по 12.02.2016.
Жодних довідок про заробітну плату за періоди роботи в податкових органах з 15.12.1992 по 29.05.2008 та з 09.12.2010 по 12.02.2016 відповідно ОСОБА_1 не подавала при зверненні 15.01.2024 із заявою про переведення її з пенсії за віком на пенсію державного службовця. Взагалі не зрозуміло, що це за довідки і де їх взяло Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.
ОСОБА_1 при поданні 15.01.2024 заяви на переведення з пенсії за віком на пенсію держслужбовця разом із заявою про переведення надала органу Пенсійного фонду Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, а також довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) про склад заробітної плати ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу аналітики та управління ризиками Управління внутрішнього аудиту Луганської обласної державної адміністрації за грудень 2023 року (за останньою займаною нею посадою на державній службі) за встановленими на той час формами для їх врахування при обрахунку пенсії державного службовця за правилами ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІ та п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622.
Адвокат вказує, що зазначені довідки мають враховуватися Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області для розрахунку пенсії державного службовця у відповідності до ст. 37 Закону України "Про державну службу", а не якісь інші довідки.
Саме зазначені довідки були враховані при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 при перерахунку згідно рішення від 06.03.2026 № 909150140967, наданого з попереднім звітом. Але в послідуючому, з незрозумілих причин, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області було проведено зовсім інший перерахунок на підставі безпідставно отриманих ним довідок від Управління внутрішнього аудиту Луганської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати за січень 2024 року.
Отже проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області перерахунок пенсії з 15.01.2024 згідно рішення від 24.04.2026 № 909150140967 та перерахунок пенсії з 01.03.2026 згідно рішення від 24.04.2026 № 909150140967 не можна вважати повним та належним виконанням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року по справі №360/301/24, оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області зроблено перерахунок пенсії на пенсію державного службовця з 15.01.2024 без урахування наданих нею при зверненні із заявою 15.01.2024 довідок про склад заробітної плати за грудень 2023 року.
Просив врахувати зазначені заперечення при здійсненні судового контролю за виконанням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року по справі №360/301/24.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судом на розгляд постановлено питання щодо зобов'язання відповідача надати письмові пояснення з приводу виконання рішення суду без урахування наданих ОСОБА_1 довідок про склад заробітної плати за грудень 2023 року при зверненні із заявою 15.01.2024 з урахуванням доводів, викладених в запереченнях адвоката Дашко Юрія Івановича в інтересах ОСОБА_1 .
З огляду на викладені обставини, для повного, всебічного та об'єктивного розгляду вказаної заяви та дотримання принципів адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача надати вищевказані пояснення.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 382, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області у строк 7 (сім) днів з дня отримання ухвали надати до суду через підсистему «Електронний суд» письмові пояснення з приводу виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2024 року у справі № 360/301/24 без урахування наданих ОСОБА_1 довідок про склад заробітної плати за грудень 2023 року при зверненні із заявою 15.01.2024 з урахуванням доводів, викладених в запереченнях адвоката Дашко Юрія Івановича в інтересах ОСОБА_1 .
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.М. Басова