Рішення від 13.05.2026 по справі 320/38155/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2026 року м. Київ № 320/38155/23

Київський окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Перепелиці А.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області;

- зобов'язати Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України зарахувати до страхового стажу період з 06.05.1986 по 08.05.1986 та з 26.05.1986 по 28.05.1986 ОСОБА_1 відповідно до довідки про заробітну плату від 12.06.2012 №116, яка видана ПАТ «Спеціалізована пересувна механізована колона-241» та здійснити перерахунок і виплату пенсії із збереженням інших виплат.

Позовні вимоги обґрунтовано протиправністю дій відповідача щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу позивача періодів роботи з 06.05.1986 по 08.05.1986 та з 26.05.1986 по 28.05.1986, зазначених у довідці ПАТ «Спеціалізована пересувна механізована колона-241» від 12.06.2012 №116 про заробітну плату, оскільки документи, подані під час призначення пенсії, підтверджували відомості, викладені у зазначеній довідці, зокрема, щодо сплати роботодавцем страхових внесків із сум заробітної плати за періоди роботи в зоні відчуження з 06.05.1986 по 08.05.1986 та з 26.05.1986 по 28.05.1986.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.10.2023 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії з огляду на непідтвердженість первинними документами суми заробітної плати за періоди роботи в зоні відчуження з 06.05.1986 пр 08.05.1986 та з 26.05.1986 пр 28.05.1986.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши надані сторонами належні та допустимі докази окремо та в їх сукупності, встановивши фактичні обставини справи, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Голвному управління Пенсійного фонду України у Київській області та одержує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач 10.03.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії, зарахувавши до страхового стажу періоди з 06.05.1986 по 08.05.1986 та з 26.05.1986 по 28.05.1986 відповідно до довідки про заробітну плату 12.06.2012 №116, яка видана ПАТ «Спеціалізована пересувна механізована колона-241».

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 08.05.2023 №1000-0202-8/68486 позивача повідомлено, що відповідно до акту перевірки неможливо провести перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати, оскільки відсутні первинні документи в архіві ПАТ «Спеціалізована пересувна механізована колона-241» для підтвердження сум заробітної плати за період роботи в зоні відчуження з 06.05.1986 по 08.05.1986, 26.05.1986 по 28.05.1986, у зв'язку з чим позивачу було надано також відповідь відповідно до листа від 17.04.2023 №1000-0208-8/57431.

Не погоджуючись із такою відмовою відповідача у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

За змістом статті 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

З 01.01.2004 набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), який, згідно з преамбулою, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Отже, з 01.01.2004 Закон №1058-IV є основним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

За правилами, визначеними частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Частиною четвертою статті 24 Закону №1058-IV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9, і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно з частинами першою, другою статті 43 Закону №1058-IV перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до частини другої статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1 (далі - Порядок №22-1).

Підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 визначено, що для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назви первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Таким чином, обов'язковою умовою врахування для обчислення пенсії заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція застосування норм права у спірних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 у справі № 358/1179/17, від 17.04.2018 у справі № 376/2559/17, від 25.09.2018 у справі № 539/1386/17, від 10.07.2019 у справі № 539/2726/16-а та від 05.03.2020 у справі № 539/3234/16-а.

Згідно з нормами пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Відповідно до пункту 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Отже, підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії є довідки про заробітну плату (дохід), видані підприємствами, установами чи організаціями на основі первинних документів про нарахування такої заробітної плати.

З матеріалів справи вбачається, що для здійснення перерахунку пенсії позивачем на підтвердження стажу та заробітної плати надано відповідачу, зокрема, довідку від 12.06.2012 №116 про заробітну плату за період роботи у ПАТ «Спеціалізована пересувна механізована колона-241» з 06.05.1986 по 08.05.1986 та з 26.05.1986 по 28.05.1986.

Суд зауважує, що додатками до вказаної довідки є стверджуючі документи про роботу в зоні відчуження.

Відповідно до вимог наказу Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України від 20.08.1998 №41 «Про затвердження переліку типових документів», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 17.09.1998 № 576/3016, та наказу Міністерства юстиції України від 12.04.2012 за № 578/5 на підприємство покладається обов'язок зберігання архівних документів, які можуть бути використані для підтвердження законних прав громадян, зокрема, на нарахування пенсій, різних видів матеріальної допомоги та компенсацій, інших виплат і пільг терміном у 75 років.

Як убачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 08.05.2023 № 1000-0202-8/68486, підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача з урахуванням довідки від 12.06.2012 №116 стала відсутність в архіві ПАТ «Спеціалізована пересувна механізована колона-241» первинних документів, необхідних для підтвердження сум заробітної плати за періоди роботи в зоні відчуження з 06.05.1986 по 08.05.1986 та з 26.05.1986 по 28.05.1986.

Суд вважає безпідставними та необґрунтованими посилання відповідача на відсутність первинних документів в архіві ПАТ «Спеціалізована пересувна механізована колона-241» як на підставу для відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки від 12.06.2012 № 116, виданої ПАТ «Спеціалізована пересувна механізована колона-241», оскільки зловживань з боку позивача не встановлено, довідку для перерахунку пенсії видано уповноваженою особою, доказів недостовірності зазначених у ній відомостей щодо заробітної плати не надано, а також не подано інших розрахунків сум заробітної плати позивача за спірний період. За таких обставин підстави для неврахування при обчисленні пенсії позивача даних про заробітну плату, зазначених у довідці від 12.06.2012 № 116, відсутні.

При цьому, судом враховується правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а та від 31.10.2019 у справі №683/1814/16-а.

Окрім того, суд враховує, що разом з заявою про перерахунок пенсії позивачем було надано відповідачу відповідні копії документів, а саме:

- табеля обліку робочого часу в ПАТ «Спеціалізована пересувна механізована колона-241» за 22.12.1992, де згідно наказу №75, проведено доплата за роботу в зоні відчуження за 1986 рік;

- довідки від 05.01.1998 №67, в якій зазначено, що згідно з розпорядження Бориспільського райвоєнкомату та штабу ЦО м. Бориспіль СПМК-241 з 01 березня 1986 року до 01 липня 1986 року направляла співробітника СПМК ОСОБА_2 в розпорядження Бориспільського райвоєнкомату 6-8 травня та 26-28 травня 1986 року в 30-ти кілометрову зону (зону відчуження) с.Копачі Чорнобильського району, що підтверджується довідкою від 07.05.1991 за №4/38.

Відповідно до постанови Ради Міністрів та Укрпрофради від 10.07.1996 №207-7 позивачу була виплачена доплата за роботу в зоні відчуження в розмірі 450,66 крб.

Разом з тим, відповідно до довідки від17.12.2015 №568/6-15, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 був призваний ІНФОРМАЦІЯ_2 на навчальні збори і направлений в розпорядження Чорнобильського РК КПУ для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, де перебував 06 травня 1986 року по 08 травня 1986 року та з 26 травня 1986 року по 28 травня 1986 року.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що відповідач обрав упереджений підхід при наданні оцінки спірної довідки та неправомірно відмовив позивачу у зарахуванні для обчислення його пенсії зазначеної у такій довідці заробітної плати за періоди роботи у зоні відчуження з 06.05.1986 по 08.05.1986 та з 26.05.1986 по 28.05.1986.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у цьому випадку належить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи з 06.05.1986 по 08.05.1986 та з 26.05.1986 по 28.05.1986 відповідно до довідки про заробітну плату від 12.06.2012 №116, яка видана ПАТ «Спеціалізована пересувна механізована колона-241» та здійснити перерахунок і виплату пенсії із збереженням інших виплат починаючи з дати звернення - 10.03.2023.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Під час звернення з даним позовом до суду позивач судовий збір не сплачував, оскільки є звільненим від сплати судового збору. Таким чином, судовий збір за рахунок відповідача на користь позивача відшкодуванню не підлягає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періодів його роботи з 06.05.1986 по 08.05.1986 та з 26.05.1986 по 28.05.1986 відповідно до довідки про заробітну плату від 12.06.2012 №116, виданої ПАТ «Спеціалізована пересувна механізована колона-241».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (адреса: 08500, Київська область, місто Фастів, вулиця Саєнка Андрія, 10, код ЄДРПОУ 22933548) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) періоди його роботи з 06.05.1986 по 08.05.1986 та з 26.05.1986 по 28.05.1986 відповідно до довідки про заробітну плату від 12.06.2012 №116, виданої ПАТ «Спеціалізована пересувна механізована колона-241» та здійснити перерахунок і виплату пенсії із збереженням інших виплат починаючи з 10.03.2023.

Підстави для розподілу судових витрат - відсутні.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Перепелиця А.М.