12 травня 2026 року Справа № 320/48430/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши у місті Києві матеріали адміністративної справи за позовом Київського міського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКО АССІСТАНС» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Київське міське відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (код ЄДРПОУ 22869098; 03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 104) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКО АССІСТАНС» (код ЄДРПОУ 40530789; Україна, 04073, пр-т. С. Бандери, буд. 34-В) у якому просить суд стягнути з відповідача на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю грошову суму в рахунок адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 58601,95 грн.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2025 року відкрите провадження в адміністративній справі. Справу визначено розглядати одноособово суддею Панченко Н.Д. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
З матеріалів справи судом встановлено, що у матеріалах справи наявне клопотання представника ТОВ «ЕКО АССІСТАНС» про залишення позову без розгляду, в якому відповідач зазначив про пропуск позивачем строку звернення до суду. Так, представник відповідача зазначив, що частиною другою статті 122 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 239 суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Згідно із приписами частини третьої, четвертої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Розглянувши подане клопотання, перевіривши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої - другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
При цьому, предметом позову є стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю.
Таким спеціальним строком для звернення до суду у спірних правовідносинах є визначений частиною 4 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21.03.91 N 875-XII (далі - Закон N 875-XII, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) шестимісячний строк звернення до суду для стягнення адміністративно-господарських санкцій.
Норми спеціального законодавства мають пріоритет перед загальними нормами в певних сферах правовідносин, оскільки вони створені для врегулювання конкретних, специфічних ситуацій. Загальне законодавство застосовується лише тоді, коли спеціальним законом не передбачено врегулювання певних правових питань.
Суд звертає увагу, що посилання відповідача на правову позицію Верховного Суду, відповідно до якої передбачено тримісячний строк звернення до суду суб'єкта владних повноважень у спірних правовідносинах не є релевантною, оскільки така була сформована під час дії старої редакції статті 20 Закону N 875-XII, яка передбачала тримісячний строк звернення до суду.
Натомість, 21.08.2024 прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сферах охорони здоров'я, реабілітації, соціального захисту та державної реєстрації окремих об'єктів санітарних заходів" N 3911-IX, відповідно до якого частину четверту статті 20 Закону N 875-XII викладено в такій редакції:
"Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. Позови про стягнення адміністративно-господарських санкцій і пені пред'являються протягом шести місяців після закінчення строку для самостійної сплати, встановленого частиною четвертою цієї статті".
Отже, для звернення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до суду із позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені застосовуються строки, передбачені частиною 4 статті 20 Закону N 875-XII (в редакції Закону N 3911-IX), тобто шість місяців після закінчення строку для самостійної сплати цих санкцій.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість заяви відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, тому у задоволенні такої необхідно відмовити.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволені заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКО АССІСТАНС» про залишення позовної заяви без розгляду відмовити.
Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Панченко Н.Д.