Рішення від 13.05.2026 по справі 160/8509/26

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2026 року Справа № 160/8509/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калугіної Н.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Міністерства юстиції України до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄКАТЕРИНОСЛАВСЬКА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ» про припинення діяльності юридичної особи,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просять суд:

- припинити діяльність юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄКАТЕРИНОСЛАВСЬКА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ» (код ЄДРПОУ: 34884706, керівник - Семинога Тарас Михайлович; місцезнаходження: АДРЕСА_1 ).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України від 15.05.2003р. №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» у найменуванні юридичних осіб забороняється використання символіки російської імперської політики. Згідно з п. 3, 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 21.03.2023р. № 3005-IX «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» юридичні особи зобов'язані привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із вимогами цього Закону, а в разі невиконання їх діяльність підлягає забороні в установленому порядку. Оскільки найменування відповідача містить заборонену символіку російської імперської політики, то це є підставою для припинення діяльності зазначеної юридичної особи у судовому порядку.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2026 рокуприйнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за правилами ст. 263 КАС України.

Роз'яснено відповідачу про необхідність подати до суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази - у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, дотримуючись, вимог ст. 162 КАС України.

Копія ухвали про відкриття провадження, а також позовна заява з додатками направлена за місцем знаходження (реєстрації) відповідача, яке підтверджується відомостями з Єдиного державного демографічного реєстру - 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул.Висоцького (АНД район), будинок 2А, квартира 7.

04.05.2026 на адресу суду повернувся конверт з вказаною копією ухвали з відміткою відділення поштового зв'язку про причини повернення - “закінчення встановленого терміну зберігання», який долучений до матеріалів справи.

Відповідно до ч.11 ст. 126 КАС України, розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Разом з тим, відзив на позов до суду відповідачем не подано.

Згідно з частиною 6 статті 162, частиною 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Зважаючи на вищевикладене, судом здійснено розгляд справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та повідомлення та (або) виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд встановив, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ЄКАТЕРИНОСЛАВСЬКА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ" (скорочене найменування - ТОВ "ЄКАТЕРИНОСЛАВСЬКА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ") зареєстровано 24.01.2007, код ЄДРПОУ: 34884706, керівник Кучеренко Катерина Вячеславівна, місцезнаходження: Україна, 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул.Висоцького (АНД район), будинок 2А, квартира 7, види економічної діяльності юридичної особи є: 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний).

Наказом Мін'юсту від 04.12.2023 № 4150/5 затверджено Положення про Комісію з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал- соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», згідно з яким, відповідно до покладених завдань Комісія забезпечує проведення правової експертизи юридичної особи, діяльність, найменування та/або символіка яких досліджуються на відповідність вимогам Закону № 3005-ІХ, підготовка за результатами правової експертизи правових висновків про відповідність/ невідповідність діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону № 3005- ІХ.

У позовній заяві представник позивача зазначив, що проведеним моніторингом відповідності найменування юридичної особи вимогам Закону № 3005-ІХ встановлено, що найменування юридичної особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЄКАТЕРИНОСЛАВСЬКА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ" (скорочене найменування - ТОВ "ЄКАТЕРИНОСЛАВСЬКА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ") не відповідає вимогам цього Закону.

06.01.2026 Міністерство юстиції України направило на адресу відповідача лист «Щодо вжиття заходів» № 1294/19.2.2/33-26 з проханням не пізніше трьох робочих днів з дня отримання цього листа надати пояснення щодо неприведення свого найменування у відповідність з вимогами Закону № 3005 протягом місяця з дня набрання ним чинності для подальшого розгляду на засіданні Комісії.

Вказаний лист був надісланий на адресу відповідача засобами поштового зв'язку, але не був вручений та повернутий позивачу із позначкою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою».

У зв'язку із цим, Комісією було проведено правову експертизу на відповідність найменування Відповідача вимогам Закону № 3005-ІХ та призначено на 20.03.2026 засідання Комісії, відомості про що опубліковано на офіційному веб-сайті Мін'юсту.

За результатами проведеної правової експертизи на відповідність найменування відповідача вимогам Закону № 3005-ІХ Комісією складено Правовий висновок від 20.03.2026 № 11 «Про невідповідність найменування вимогам Закону України «Про засудження та заборону російської імперської політики в Україні і деколонізації топонімії» Товариства з обмеженою відповідальністю "ЄКАТЕРИНОСЛАВСЬКА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ", що був затверджений заступником Міністра юстиції Оленою Ференс 20.03.2026.

За результатами правової експертизи Комісією встановлено, що повне найменування об'єкта правової експертизи: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЄКАТЕРИНОСЛАВСЬКА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ». Найменування об'єкта правової експертизи не відповідає частині другій статті 4 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», оскільки відповідно до фахового висновку щодо належності назв географічних об'єктів, об'єктів топонімії, юридичних осіб та об'єктів права власності, у яких використано назву географічного об'єкту Російської імперії міста Катеринослав та похідні від неї утворення, до символіки російської імперської політики, затвердженого 20 жовтня 2025 року Головою Експертної комісії Українського інституту національної пам'яті з питань визначення належності об'єктів до символіки російської імперської політики Віктором Брехуненком, поява географічного об'єкта Катеринослав (рос. Екатеринослав) стала одним із результатів реалізації російської імперської політики на території Вольностей Війська Запорозького Низового, на яких згідно з указом Катерини ІІ від 30 березня 1783 року було утворено адміністративно-територіальну одиницю Російської імперії Катеринославське намісництво (способом об'єднання Азовської та Новоросійської губерній). Російськоімперський топонім Катеринослав (рос. Екатеринослав) став символічним утіленням колоніальної політики, ланкою загальної імперської стратегії, спрямованої на викорінення української топонімії та впровадження загальноімперської системи назв для географічних об'сктів задля формування єдиного імперського простору та символічного маркування (символічної приватизації) завойованої української території, її подання надалі як нібито питомої. Ліквідація автентичних українських історичних назв та насадження відповідних імперських топонімних маркерів призвели до появи назв Катеринослав, Слисаветград, Катеринопіль, Павлоград, Константиноград, Олександрівськ, Новомосковськ, Новоросійськ, Новоград-Волинський та ін.

Комісією були взяті до уваги роз'яснення, надіслані листом Українського інституту національної пам'яті від 19.12.2025 № 3465/2.2-06-25 (вх. № 221912-11-25 від 22.12.2025), відповідно до яких найменування юридичних осіб, у яких використано назву географічного об'єкту Російської імперії міста Катеринослав та похідні від неї утворення («Екатеринослав», «Скатеринослав», «Скатеринославська», «Єкатеринославський» тощо), відповідно до підпункту «є» пункту 4 частини першої статті Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», належать до символіки російської імперської політики.

Доказів оскарження або втрати юридичної сили Правовим висновком матеріали справи не містять.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до пункту 18 Порядку прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки", "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №354 від 27.05.2015 (далі - Порядок №354) Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Закону №3005-IX та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Закону №3005-IХ, а такі дані визначаються у правовому висновку.

Частиною 5 ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" №755-IV від 15.05.2003, визначено, що у найменуванні юридичних осіб забороняється використовувати символіку російської імперської політики відповідно до Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".

Правові засади засудження російської імперської політики в Україні, заборони пропаганди її символіки та встановлює порядок ліквідації символіки російської імперської політики визначає Закон №3005-ХІ.

У пункту "є" частини 4 статті 2 Закону №3005-IX, визначено, що символіка російської імперської політики - символіка, що включає, зокрема, назви підприємств, установ, організацій на території України, яким присвоєні імена або псевдоніми осіб, які відповідають критеріям, встановленим підпунктами "в" і "г" цього пункту.

Пунктом "в" частини 4 статті 2 Закону №3005-IX визначено, що символіка російської імперської політики - символіка, що включає зображення, пам'ятники, пам'ятні знаки, написи, присвячені особам, які обіймали керівні посади в органах влади і управління, політичних організаціях, партіях, збройних формуваннях Російського царства (Московського царства), Російської імперії, Російської республіки, Російської держави, Російської Соціалістичної Федеративної Радянської Республіки, Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки, Союзу Радянських Соціалістичних Республік, Російської Федерації, територіальних утворень, адміністративно-територіальних одиниць, у тому числі невизнаних, що створювалися під час реалізації російської імперської політики на окупованих, анексованих чи в інший спосіб зайнятих Російським царством (Московським царством), Російською імперією, Російською республікою, Російською державою, Російською Соціалістичною Федеративною Радянською Республікою, Російською Радянською Федеративною Соціалістичною Республікою, Союзом Радянських Соціалістичних Республік, Російською Федерацією територіях, і брали участь або сприяли реалізації російської імперської політики (крім зображень, пам'ятників, пам'ятних знаків, написів, присвячених особам, пов'язаним із захистом політичних, економічних, культурних прав Українського народу, розвитком української національної державності, науки, культури), працівникам радянських органів державної безпеки всіх рівнів.

Пунктом "г" частини 4 статті 2 Закону №3005-IX визначено, що символіка російської імперської політики - символіка, що включає зображення, пам'ятники, пам'ятні знаки, написи, присвячені особам, які публічно, у тому числі в медіа, у літературних та інших мистецьких творах, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії.

Частиною першої статті 3 Закону № 3005-IX встановлено, що російська імперська політика визнається злочинною та засуджується.

Відповідно до ст. 4 Закону №3005-IX пропаганда російської імперської політики та її символіки забороняється. Присвоєння географічним об'єктам, юридичним особам та об'єктам права власності назв, що глорифікують, увічнюють, пропагують або містять символіку російської імперської політики, а також держави-терориста (держави-агресора) або її визначні, пам'ятні, історичні та культурні місця, населені пункти, дати, події, забороняється.

Пунктами 3, 4 ст.8 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №3005-IX передбачено, що юридичні особи, політичні партії, інші об'єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі недодержання вимог цього Закону зобов'язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із цим Законом.

У разі недодержання вимог цього Закону юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян, зазначеними у пункті 3 цієї статті, їхня діяльність підлягає забороні у встановленому законом порядку, крім випадків, якщо юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вжито заходів для додержання вимог цього Закону, а неможливість державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом, зумовлена об'єктивними причинами.

Відповідно до п. 1 Положення «Про Міністерство юстиції України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 228 від 02.07.2014, Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань, зокрема, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб підприємців.

Пунктом 18-14 Положення передбачено, що на Мінюст покладено завдання по прийняттю рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Закону України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки та/або Закону України Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії.

Законодавством передбачена процедура встановлення невідповідності найменування юридичної особи вимогам Закону №3005-IX, що передує зверненню Мін'юсту до суду із вимогами про заборону її діяльності.

Пунктом 3 Порядку №354 визначено, що Мін'юст безпосередньо або через територіальні органи забезпечує постійний моніторинг відповідності найменування та/або символіки, матеріалів реєстраційної справи юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів.

Підставою проведення правової експертизи, згідно п. 4 Порядку №354, може бути ініціатива Мін'юсту.

Пунктом 7 Порядку №354 передбачено, що для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів утворюється Комісія з питань дотримання Законів України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки, Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії (далі - Комісія). Комісія є постійно діючим колегіальним консультативно-дорадчим органом при Мін'юсті, склад та положення якої затверджуються наказом Мін'юсту.

У ході судового розгляду справи судом встановлено, що наказом Мін'юсту від 26.07.2023 № 1853/7 (зі змінами) створено Комісію та затверджено її склад.

Згідно з пунктами 14, 15,18 Порядку №354, предметом правової експертизи є, зокрема, найменування об'єкта правової експертизи. За результатами правової експертизи щодо кожного об'єкта складається окремий правовий висновок про відповідність або невідповідність його діяльності, найменування та/або символіки вимогам Законів. Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Законів та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Законів.

У той час, матеріалами справи підтверджено, що Міністерство юстиції України направило на адресу відповідача лист "Щодо вжиття заходів" № 1294/19.2.2/33-26 від 06.01.2026 з вимогою вжиття заходів на виконання вимог Закону №3005-ХІ та надання пояснень щодо не приведення свого найменування у відповідність з вимогами цього Закону протягом місяця з дня набрання ним чинності для подальшого розгляду на засіданні Комісії.

Вказаний лист був надісланий на адресу відповідача засобами поштового зв'язку, але не був вручений та повернутий позивачу із позначкою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою».

Враховуючи вищевказані обставини, Комісія провела правову експертизу на відповідність найменування відповідача вимогам Закону №3005-ІХ та призначила на 20.03.2026 засідання, відомості про що опублікувала на офіційному веб-сайті Мін'юсту. За результатами проведеної правової експертизи на відповідність найменування відповідача вимогам Закону №3005-ІХ Комісією складено правовий висновок від 20.03.2026 № 11 "Про невідповідність найменування вимогам Закону України "Про засудження та заборону російської імперської політики в Україні і деколонізації топонімії" Товариства з обмеженою відповідальністю «Єкатеринославська будівельна компанія», який був затверджений заступником Міністра юстиції 20.03.2026.

Проаналізувавши встановлені обставини справи, які підтверджені відповідними доказами суд дійшов висновку, що Міністерство юстиції України дотрималося законодавчо визначеної процедури щодо встановлення невідповідності найменування юридичної особи-відповідача вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону російської імперської політики в Україні і деколонізації топонімії"» шляхом проведення правової експертизи та затвердження її результатів.

У свою чергу з боку відповідача не надані позивачу та суду відомості про наявні об'єктивні причини неможливості виконання об'єктом правової експертизи вимог Закону №3005-IX.

При цьому, за приписами ч.2 ст.7 Закону №3005-IX у разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вимог цього Закону їхня діяльність підлягає припиненню (забороні) в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо відмови у здійсненні перерахунку на підставі оновленої довідки, а тому наявні правові підстави для задоволення позову.

Розподіл судових витрат здійснити відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 5, 14, 241-246, 255, 263, 295 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Припинити діяльність юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄКАТЕРИНОСЛАВСЬКА БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ» (код ЄДРПОУ 34884706, кінцевий бенефіціарний власник юридичної особи - ОСОБА_1 ; керівник - Кучеренко Катерина Вячеславівна, місцезнаходження: АДРЕСА_2 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 13.05.2026.

Суддя Н.Є. Калугіна