Рішення від 13.05.2026 по справі 160/6951/26

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2026 рокуСправа №160/6951/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

23.03.2026 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 20.03.2026 року через систему “Електронний суд» позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 30.01.2026 року №932500170900 про відмову в призначенні/ переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до приписів пункту 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІII та статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в розмірі 60 % від заробітної плати згідно з довідками виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця від 14.01.2026 року №1.3.1-15/01/656 та від 21.01.2026 року №922/1.3.1/В;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи з 03.08.1987 року по 31.03.1994 року, з 05.07.2001 року по 31.10.2018 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 22.01.2026 року переведення (призначення) та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до приписів пункту 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІII та статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ у розмірі 60 % від заробітної плати згідно з довідками виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця №1.3.1-15/01/656 від 14.01.2026 року та №922/1.3.1/В від 21.01.2026 року.

Відповідач не скористався своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву, заяв/клопотань суду не направлено, а відтак враховуючи положення частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.03.2026 року, зазначена вище справа була розподілена та 24.03.2026 року передана судді Пруднику С.В.

30.03.2026 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до свого провадження означену позовну заяву та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, 10.06.2013 ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком відповідно до положень Закону Україн и «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058- IV (далі - Закон № 1058-IV) зі зниженням пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ.

Надалі, керуючись своїм правом, передбаченим статтею 10 Закону № 1058- IV, згідно з якою особі, що має одночасно право на різні види пенсії, призначається один із цих видів пенсії з а її вибором, 22.01.2026 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - ГУ ПФУ у Київській області) із заявою про призначення пенсії (переведення на пенсію) державного службовця відповідно до пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІII (далі - Закон № 889-VIII), статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ).

До цієї заяви, поряд з іншими документами, були долучені довідки виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця від 14.01.2026 № 1.3.1-15/01/656 та від 21.01.2026 № 922/1.3.1/В.

З 01.04.2021 органи Пенсійного фонду застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсій, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Мін'юсті 16.03.2021 № 339/35961.

Враховуючи принцип екстериторіальності, вказана заява була передана на розгляд Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Проте, ОСОБА_1 отримала рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 30.01.2026 року №932500170900 про відмову в перерахунку (призначенні) пенсії державного службовця.

Причиною відмови стало те, що оскільки станом на 01.05.2016 стаж позивача як державного службовця становив лише 7 років 3 місяці 4 дні, у неї відсутні підстави для призначення пенсії згідно з пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII.

Відповідно до довідки за формою РС-право до стажу державної служби був зарахований період роботи з 01.04.1994 по 04.07.2001.

Отже, до стажу державної служби не було зараховано період роботи в органах місцевого самоврядування з 03.08.1987 по 31.03.1994, з 05.07.2001 по 31.10.2018.

Позивач, вважаючи порушеними його права на пенсійне забезпечення, звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом № 889-VIIІ.

За змістом пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723- ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно зі статтею 46 Закону № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III (далі - Закон № 2493-III).

При цьому пунктом 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229 (далі - Порядок № 229) передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII.

Згідно з пунктом 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до пункту 1 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (далі - Порядок № 283), який діяв на час проходження позивачем служби в органах місцевого самоврядування, регламентовано, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених статтею 14 Закону № 2493-III.

У пункті 4 Порядку № 283 закріплено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Відповідно до записів трудової книжки стаж ОСОБА_1 працювала в Броварському міськвиконкомі (Броварської міськради):

03.08.1987 - прийнята на посаду інженера-економіста відділу по комплексному економічному і соціальному розвитку міста;

04.09.1990 - прийнята в планово-економічний відділ на посаду економіста, спеціаліста ІІ категорії; 01.03.1993 - переведена на посаду економіста, спеціаліста ІІ категорії відділу соціально-економічного розвитку і прогнозування;

01.04.1994 - присвоєно 12-й ранг державного службовця;

31.05.1994 - прийняла присягу державного службовця;

28.01.1997 - продовження роботи у відділі соціально-економічного розвитку і прогнозування Управління економіки;

11.07.2001 - прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування та отримала 12-й ранг посадової особи місцевого самоврядування;

01.11.2001 - переведена на посаду спеціаліста І категорії. Успішно пройшла стажування, присвоєно 11-й ранг;

02.01.2003 - переведена на посаду головного спеціаліста у відділі соціально-економічного розвитку та прогнозування Управління економіки;

31.12.2010 - переведена на посаду начальника відділу з питань розвитку підприємництва. Присвоєно 10-й ранг посадової особи місцевого самоврядування;

04.01.2013 - присвоєно черговий 9-й ранг посадової особи місцевого самоврядування за успішну роботу на займаній посаді понад 2 роки;

31.10.2018 - звільнена з посади начальника відділу з питань розвитку підприємництва управління економіки.

Суд звертає увагу на те, що статтею 14 Закону № 2493-III визначено, що встановлюються такі категорії посад, зокрема:

п'ята категорія - посади керуючих справами виконавчих апаратів районних рад, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів районних у містах рад, помічників голів, радників (консультантів), спеціалістів, головних бухгалтерів управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, секретаріатів Київської та Севастопольської міських рад, керівників управлінь, відділів та інших виконавчих органів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад та їх заступників, керівників відділів (підвідділів) у складі самостійних управлінь, відділів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад, посади заступників міських (міст районного значення), сільських, селищних голів з питань діяльності виконавчих органів ради, секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, старост;

шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 229 до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом № 2493-III.

Враховуючи вищевикладене, період роботи позивача на посадах інженера-економіста, економіста, начальника відділу в Броварському міськвиконкомі (Броварської міськради) має зараховуватися до стажу державної служби.

Отже, спірні періоди роботи позивача в органах місцевого самоврядування (з 03.08.1987 по 31.03.1994, з 05.07.2001 по 31.10.2018), зараховуються до стажу державної служби ОСОБА_1 для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Враховуючи наявність у позивача стажу на державній службі понад 20 років (28 років 8 місяців 29 днів) станом на 01.05.2016, можна прийти до висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ, у зв'язку з чим вимоги ОСОБА_1 мають правомірний характер, а рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії (переведенні на пенсію) державного службовця підлягає скасуванню.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладений у постановах Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 735/939/17, від 19.03.2019 у справі № 357/1457/17, від 22.10.2019 у справі № 348/2370/16-а та від 14.11.2019 у справі № 348/2369/16-а, від 22.05.2020 у справі № 263/9612/16-а, який підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Щодо довідок про розмір заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Пунктом 4 Порядку № 622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року.

Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців.

За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно з пунктами 5 і 6 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 823), яка згідно з пунктом 3 застосовується з 01.01.2024, пункти 5 і 6 Порядку № 622 щодо призначення пенсій деяким категоріям осіб викладено в такій редакції:

«5. Довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. за № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 за № 3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

6. У разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.

У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 року здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.

За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 року з урахуванням пункту 4 цього Порядку.».

Пунктом 4 Постанови КМУ № 823 доповнено Порядок додатками 1-6, зокрема:

Додаток 1 до Порядку: довідка про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

Додаток 2 до Порядку: довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця;

Додаток 3 до Порядку: довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі;

Додаток 4 до Порядку: довідка про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

Додаток 5 до Порядку: довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд);

Додаток 6 до Порядку: довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби.

Пунктом 6 Порядку № 622 передбачено, що у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Таким чином, з 01.01.2024 застосовується Порядок № 622 (у редакції Постанови КМУ № 823).

Наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 № 750 затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад.

Отже, окремий порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій застосовується виключно у разі ліквідації державного органу та відсутності правонаступника чи відсутності відповідних посад державної служби.

Відповідно до копії трудової книжки ОСОБА_1 вона звільнена з посади начальника відділу з питань розвитку підприємництва управління економіки виконкому Броварської міської ради, тому саме цей орган має видавати довідки про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця.

Зокрема, для призначення пенсії згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні» положення Закону № 889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII особа подає до органу Пенсійного фонду України довідки про заробітну плату державних службовців за формами згідно з додатками 1-6 до Порядку № 622.

Відповідно до обставин справи виконавчим комітетом Броварської міської ради Броварського району Київської області видано довідку від 14.01.2026 № 1.3.1- 15/01/656 (згідно з додатком 4 Порядку № 622) про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); довідку від 21.01.2026 № 922/1.3.1/В (згідно з додатком № 6 Порядку № 622) про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби.

Форма вказаних довідок відповідає формам довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям відповідно до додатків 4 та 6 Порядку № 622 та містять відомості про складові заробітної плати.

Факт долучення вказаних довідок до заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ підтверджується розпискою-повідомленням про подання документів до пенсійного органу 22.01.2026.

У свою чергу такі довідки є джерелом інформації для обчислення згідно з пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ розміру пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ, розрахунок якої є невід'ємною частиною прийняття рішення органом Пенсійного фонду при її призначенні.

Згідно з частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Отже, здійснюючи переведення позивача з одного виду пенсії на інший Відповідач повинен був враховувати документи про заробітну плату та додаткові документи, що є у пенсійній справі.

Наведені висновки щодо врахування довідок про складові заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 27.01.2023 у справі № 340/4184/21, від 09.04.2024 у справі № 560/9407/22, від 28.01.2025 у справі № 560/2123/24.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд вважає, що відповідачем прийнято протиправне рішення від 30.01.2026 № 932500170900 про відмову в призначенні/ переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до приписів пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІII та статті 37 Закону № 3723-ХІІ в розмірі 60 % від заробітної плати згідно з довідками виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця від 14.01.2026 № 1.3.1-15/01/656 та від 21.01.2026 № 922/1.3.1/В.

Як наслідок, з метою належного та ефективного способу захисту порушених прав позивача варто зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи з 03.08.1987 по 31.03.1994, з 05.07.2001 по 31.10.2018, а також зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити з 22.01.2026 переведення (призначення) та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до приписів пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІII та статті 37 Закону № 3723- ХІІ у розмірі 60 % від заробітної плати згідно з довідками виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця № 1.3.1-15/01/656 від 14.01.2026 та № 922/1.3.1/В від 21.01.2026.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частин 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

У зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору та відсутні докази понесення ним інших судових втрат, жодні судові витрати не належать розподілу та стягненню з відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 30.01.2026 року №932500170900 про відмову в призначенні/ переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до приписів пункту 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІII та статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в розмірі 60 % від заробітної плати згідно з довідками виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця від 14.01.2026 року №1.3.1-15/01/656 та від 21.01.2026 року №922/1.3.1/В.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період роботи з 03.08.1987 року по 31.03.1994 року, з 05.07.2001 року по 31.10.2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 22.01.2026 року переведення (призначення) та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до приписів пункту 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VІII та статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ у розмірі 60 % від заробітної плати згідно з довідками виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця №1.3.1-15/01/656 від 14.01.2026 року та №922/1.3.1/В від 21.01.2026 року.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник