Ухвала від 13.05.2026 по справі 160/14194/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

13 травня 2026 рокуСправа №160/14194/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді:

головуючого судді Рябчук О.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/14194/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

09.03.2026 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/14194/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якій просить суд:

- встановити судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2025 року у справі № 160/14194/25 (залишеного без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2025 року);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати до суду у встановлений судом строк, 10 днів письмовий звіт про виконання судового рішення з зазначенням:

- вжитих заходів щодо виконання рішення;

- розміру нарахованої та виплаченої пенсії за періоди після перерахунку;

- розрахунку та виплати (або невчасної виплати) недоотриманих сум за минулі періоди;

- у разі неподання звіту або невиконання (неналежного виконання) рішення суду - розглянути питання про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до ч. 6 ст. 382 КАС України.

Позивач в обґрунтування заяви зазначив наступне. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2025 року у справі № 160/14194/25 його позов задоволено частково та на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області покладено зобов'язання проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки. Заявник вказує на те, що рішення суду, що набрало законної сили, вже довгий час не виконується Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у зв'язку з чим вважає, що за його виконанням необхідно встановити судовий контроль.

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 09.03.2026р., заяву у справі № 160/14194/25 передано до розгляду судді Рябчук О.С.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2026 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) з 23.03.2026 року.

Копію ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.03.2026 року надіслано сторонам.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області пояснень щодо заяви не було надано.

13.03.2026 року ОСОБА_1 надано клопотання про долучення відповіді ГУ ПФУ у Дніпропетровській області на його звернення та окрім наведеного заявником надано пояснення про невиконання судового рішення відповідачем у справі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 березня 2026 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/14194/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2025 року у справі № 160/14194/25 (залишеного без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2025 року) щодо виплати нарахованої на виконання рішення суду заборгованості.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протягом 30 днів з дня постановлення ухвали, подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2025 року у справі № 160/14194/25 щодо виплати нарахованої на виконання рішення суду заборгованості.

В решті вимог заяви відмовлено.

24.04.2026 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надіслано звіт на виконання ухвали суду від 23.03.2026 року, яким надано пояснення про відсутність бюджетних асигнувань на виплату заборгованості по вчиненим перерахункам за судовими рішеннями. Відповідачем зазначено, що ними вживаються активні дії для погашення покладених зобов'язань та надав числені відповіді Пенсійного фонду України про відсутність бюджетного фінансування на запити ГУ ПФУ в Дніпропетровській області. З огляду на викладене вважають, що в межах покладених зобов'язань ними було вчинено всі необхідні дії та просять затвердити звіт про виконання рішення суду.

Вирішуючи подану заяву по суті, суд зазначає, що правовідносини з приводу судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах унормовані, насамперед, приписами ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Оцінюючи усі докази, надані суду, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 р. у справі № 160/14194/25 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2022 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області №3918 від 25.09.2024 року, виданої станом на 01.01.2022 рік та з 01.02.2023 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області №3918 від 25.09.2024 року, виданої станом на 01.01.2023 рік.

Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2022 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області №3918 від 25.09.2024 року, виданої станом на 01.01.2022 рік та з 01.02.2023 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області №3919 від 25.09.2024 року, виданої станом на 01.01.2023 рік, з урахуванням раніше проведених виплат.

В решті позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 р. у справі № 160/14194/25 набрало законної сили 11.09.2025 р.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 26.02.2026 року №22015-9897/Ф-01/8-0400/26 повідомлено ОСОБА_1 , що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 у справі №160/14194/25 позивачу проведено перерахунок пенсії та нараховано:

- доплата за період з 01.02.2022 по 10.09.2025 складає 167069,98грн., з яких виплачено 477,70грн.;

- доплата пенсії з дати набрання рішенням суду законної сили, а саме з 11.09.2025 по 30.11.2025 складає 11231,17грн., яка повністю була виплачена в листопаді 2025 року.

Розглянувши наданий звіт на виконання встановленого судового контролю з виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

За приписами ст.ст. 129 та 129-1 Конституції України, обов'язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства. Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Ч.ч. 2-3 ст.14 КАС України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Крім того, за ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до приписів ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року № 1402-VIII судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

У рішенні від 15.05.2019 року №2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику Європейського суду з прав людини підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов'язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов'язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі Валерій Фуклєв проти України від 7 червня 2005 року, заява № 6318/03; пункт 43 рішення у справі Шмалько проти України від 20 липня 2004 року, заява № 60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі Юрій Миколайович Іванов проти України від 15 жовтня 2009 року, заява № 40450/04; пункт 64 рішення у справі Apostol v. Georgia від 28 листопада 2006 року, заява № 30779/04).

Отже, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для виконання.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов'язань у межах відповідної справи.

Суд зазначає, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню рішення суду та відновленню порушених прав особи позивача.

Відповідачем не було доведено виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2025 року у справі № 160/14194/25 в повному обсязі.

Таким чином, оскільки відповідачем не виконано рішення суду по даній справі, не було надано звіт про виконання рішення суду та подано заяву про надання додаткового часу для його виконання, суд вважає за необхідне надати додатковий час для подання звіту про виконання рішення суду.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Продовжити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2025 року у справі № 160/14194/25.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протягом 90 днів з дня отримання даної ухвали подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання постанови суду по даній справі.

Відповідно до статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 294-297 КАС України.

Суддя О.С. Рябчук