м. Вінниця
12 травня 2026 р. Справа № 120/16432/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши в письмовому проваджені звіт про виконання судового рішення в справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема, зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення (основні, додаткові та одноразові види) з 20 квітня 2022 року по 19 травня 2023 року (які фактично були виплачені в цей період), виходячи при цьому з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01 січня 2022 року та Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01 січня 2023 року, а також врахувавши раніше виплачені суми таких виплат; зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток, обчисливши її розмір із розміру місячного грошового забезпечення з урахуванням сум додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", врахувавши раніше виплачені суми такої компенсації.
17.02.2026 року представник позивача звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року шляхом зобов'язання військову частину подати до суду звіт про виконання судового рішення. Заява обґрунтована приписами статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Так, заявник вказує на те, що відповідач, знаючи, що рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року набрало законної сили 12.12.2025 року, ухиляється від його виконання. Водночас статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судові рішення, які набрали законної сили є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади. А тому з метою виконання судового рішення слід встановити судовий контроль за його виконанням шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання такого рішення.
Ухвалою суду від 23.02.2026 року заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року у справі №120/16432/24 задоволено. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 подати до 23.04.2026 року звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року у справі №120/16432/24, в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення (основних, додаткових та одноразових видів) з 20.04.2022 року по 19.05.2023 року (які фактично були виплачені в цей період), виходячи при цьому з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022 року та Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01.01.2023 року, а також в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток, обчисливши її розмір із розміру місячного грошового забезпечення з урахуванням сум додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
23.04.2026 року від представника відповідача надійшов звіт про виконання судового рішення, у якому вказав, що 05.12.2025 року, 07.02.2026 року, 04.04.2026 року фінансово-економічною службою Військової частини НОМЕР_1 направлено заявку №Ф-2220 до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо необхідності фінансування видатків за КЕКВ 2800 "Інші поточні видатки" для виконання рішення суду по справі №120/16432/24.
Представник відповідача вказав, що станом на момент подання звіту, Військова частина НОМЕР_1 вживає всіх можливих заходів щодо виконання рішення суду 10.09.2025 року. Оскільки кошти Військова частина НОМЕР_1 отримує від фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_1 , то Військова частина НОМЕР_1 не має змоги самостійно розпоряджатись бюджетними коштами чи змінювати фінансування.
Зазначає, що невиконання рішення суду від 10.09.2025 року в повному обсязі, обумовлено відсутністю належного фінансування Військової частини НОМЕР_1 , яка є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та який вчиняє залежні від нього дії для виконання судових рішень.
Представник відповідача вказав, що виконання рішення суду повністю буде здійснено негайно після надходження коштів з державного бюджету на підставі поданих заявок.
Враховуючи наведене, представник відповідача просить прийняти звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року у справі №120/16432/24.
28.04.2026 року представник позивача подав заперечення на звіт, у яких зазначив, що вважає доводи відповідача викладені у звіті необґрунтованими.
Надаючи оцінку поданому відповідачем звіту про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною 1 статті 382-3 КАС України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Відповідно до частини 8 статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, суд своєю ухвалою встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на кожного з членів колегіального органу, які не подали зазначений звіт.
Положеннями частини 3 статті 382-1 КАС України передбачено, що встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців
Суд зауважує, що законодавець не визначив наслідки подання заяви про продовження строку на подання звіту, відтак, слід застосувати аналогію закону, а саме частину 2 статті 121 КАС України, яка визначає, що встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Як зазначалось судом вище, рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема, зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення (основні, додаткові та одноразові види) з 20 квітня 2022 року по 19 травня 2023 року (які фактично були виплачені в цей період), виходячи при цьому з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01 січня 2022 року та Законом України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" станом на 01 січня 2023 року, а також врахувавши раніше виплачені суми таких виплат; зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток, обчисливши її розмір із розміру місячного грошового забезпечення з урахуванням сум додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", врахувавши раніше виплачені суми такої компенсації.
Натомість, на момент подання представником Військової частини НОМЕР_1 заяви про виконання ухвали суду від 23.02.2026 року, матеріали справи не містять доказів виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року саме в зазначений спосіб.
Водночас, у своїх запереченнях представник позивача зазначає, що разом із звітом представником Військової частини НОМЕР_1 надано заявку з сумою 111878,00 грн., що належить до виплати ОСОБА_1 , однак вказує, що з даного звіту не можливо перевірити правильність нарахованих позивачу сум, оскільки відсутні будь-які розрахунки сум перерахованого на виконання рішення суду грошового забезпечення за період з 19.04.2022 року по 19.05.2023 року.
Суд наголошує, що відповідачем не доведено вжитих достатніх та вичерпних заходів з метою виконання рішення суду, а подання Військовою частиною НОМЕР_1 заявок №Ф-2220 до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо необхідності фінансування не свідчить про повне його виконання.
Разом з тим, на момент подання відповідачем звіту про виконання судового рішення, відповідь на вищевказані заявки щодо необхідності фінансування до Військової частини НОМЕР_1 не надходила.
При цьому, звіт поданий представником Військової частини НОМЕР_1 не містить підтвердження нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 19.04.2022 року по 19.05.2023 року на виконання рішення суду від 10.09.2025 року.
З огляду на викладене, надані пояснення не містять даних виконання рішення суду від 10.09.2025 року.
Враховуючи вищезазначені обставини та беручи до уваги, той факт, що відповідачем не вжито достатніх заходів для виконання судового рішення, суд дійшов висновку про продовження строку для подання звіту до 13.07.2026 року.
Керуючись статтями 121, 248, 256, 382-1, 382-3 КАС України, -
Продовжити строк для подання звіту про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10.09.2025 року у справі №120/16432/24 до 13.07.2026 року.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Дончик Віталій Володимирович