Справа № 752/15560/24
Провадження №: 1-кп/752/1009/26
13 травня 2026 року м. Київ
Голосіївський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спеціального судового провадження кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000105 від 01 квітня 2024 року, за обвинуваченням
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, котрий народився м. Сєвєродонецьк Луганської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
за участю прокурора ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
установив:
1.Формулювання обвинувачення, визнане судом доведеним.
Громадянин України ОСОБА_3 , перебуваючи на тимчасово окупованій території України Автономної Республіки Крим, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, взяв участь у проведенні окупаційною владою РФ незаконних виборів на вказаній території, а також був обраним до незаконних органів влади за наступних обставин.
11 січня 2023 року незаконно створеною «Территориальной изберательной комиссией города Алушты Республики Крым», розташованою за адресою: пл. Радянська, 1 у м. Алушта Автономна Республіка Крим, прийнято рішення № 78/418-2 щодо проведення додаткових виборів депутатів т.зв. «представительского органа муниципального образования городского округа Алушта Республики Крым - Алуштинского городского совета Республики Крым второго созыва по одномандатному избирательному округу № 2».
У цей же час громадянин України ОСОБА_3 , перебуваючи у м. Алушта - тимчасово окупованій території України Автономна Республіка Крим, подав свою кандидатуру до незаконно створеного виборчого об'єднання «Алуштинского местного отделения Крымского регионального отделения Всероссийской политической партии «ЕДИНАЯ РОССИЯ» в якості кандидата на вибори. У зв'язку з чим 30 січня 2023 року зазначеним виборчим об'єднанням останнього висунуто кандидатом від вказаної партії по «Алуштинскому городскому одномандатному избирательному округу № 2».
Уподальшому рішенням «Территориальной избирательной комиссии города Алушты Республики Крым» № 84/459-2 від 22 лютого 2023 року громадянина України ОСОБА_3 зареєстровано «кандидатом в депутаты второго созыва по Алуштинскому городскому одномандатному избирательному округу № 2» для участі у вказаних виборах.
За результатами виборів 02 квітня 2023 року громадянина України ОСОБА_3 обрано депутатом «Алуштинского городского совета Республики Крым второго созыва по одномандатному избирательному округу № 2».
21 липня 2023 року громадянин України ОСОБА_3 , перебуваючи за адресою: пл. Радянська, 1 у м. Алушта Автономної Республіки Крим, як депутат «Алуштинского городского совета Республики Крым», в результаті добровільно наданої ним згоди був обраний та призначений на посаду «председателя комиссии по вопросам развития санаторно-курортного комплекса, туризма, здравоохранения, образования, культуры, молодежной политики, спорта, занятости и социальной защиты населения» у цьому незаконному органі влади.
Таким чином, ОСОБА_3 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме колабораційна діяльність, тобто участь громадянина України у проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, а також добровільне обрання до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території.
2.Статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що передбачає відповідальність за кримінальне правопорушення, винним у вчиненні якого визнається обвинувачений.
Відповідно до ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачено кримінальну відповідальність за добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, або добровільне обрання до таких органів, а також участь в організації та проведенні незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території або публічні заклики до проведення таких незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території.
3.Позиції сторін та інших учасників судового провадження.
Прокурор в судовому засіданні вказав на доведеність винуватості ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення наявними в матеріалах кримінального провадження документами. Просив призначити ОСОБА_3 покарання за ч. 5 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 8 років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування на строк 12 років.
Захисник не заперечував проти доведеності винуватості ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення. З урахуванням обставин вчинення правопорушення та даних про особу обвинуваченого, просив призначити ОСОБА_3 мінімальне покарання у межах санкції ч. 5 ст. 111-1 КК України.
4.Обставини здійснення всіх можливих передбачених законом заходів щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей спеціального судового провадження (in absentia).
Розгляд кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого (in absentia) в порядку спеціального судового провадження, при цьому за участю захисника.
Відповідне рішення судом прийнято за клопотанням прокурора на підставі приписів ч. 5 ст. 139, ч. 3 ст. 323 КПК України у зв'язку з неприбуттям обвинуваченого, відносно якого здійснювалось спеціальне досудове розслідування, на виклики суду без поважної причини більш як два рази, та наявністю інформації що останній з метою уникнення кримінальної відповідальності переховується на території Автономної Республіки Крим, де відповідно до наявних у органу досудового розслідування даних проживає і працює.
Наявність у обвинуваченого відповідної освіти, достатніх знань щоб усвідомлювати незаконний характер своїх дій, неодноразові публікації у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та на офіційному веб-сайті суду повідомлень про виклик до суду, дають суду підстави вважати, що обвинувачений знає або повинен знати про розпочате щодо нього кримінальне провадження.
З 27 березня 2014 року АТ «Укрпошта» припинила приймання та пересилання до материкової частини України всіх видів поштових відправлень, адресованих на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим.
У зв'язку з обґрунтованою неможливістю надсилання судових викликів засобами поштового зв'язку на адресу проживання обвинуваченого та відсутністю іншої можливості викликати його для участі у кримінальному провадженні, на виконання приписів ч. 8 ст. 135, ст. 297-5, ч.3 ст. 323 КПК України повістки про виклик останнього неодноразово публікувалися в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме в газеті Урядовий кур'єр, на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та на офіційному веб-сайті суду. Також про дату, час і місце судових засідань щоразу повідомлявся захисник.
В силу приписів ч. 8 ст. 135, ст. 297-5, ч.3 ст. 323 КПК України з моменту відповідного опублікування повісток про виклик до суду обвинувачений вважається належним чином ознайомленим з їх змістом.
Обвинувачений знав або повинен знати про розпочате відносно нього кримінальне провадження, а отже мав можливість реалізувати своє право на захист і доступ до правосуддя, при цьому таким правом не скористався.
5.Докази на підтвердження встановлених судом обставин, а також мотиви неврахування окремих доказів.
Судом досліджено наступні докази:
повідомлення заступника начальника ГУ - начальника 2 управління (з дислокацією у м. Херсон) ГУ СБ України в АР Крим від 06 квітня 2023 року про те, що з 31 березня 2023 року по 02 квітня 2023 року на ТОТУ АР Крим пройшло голосування на додаткових виборах депутатів другого скликання по одномандатним виборчим округам № 2 - до т.зв. «Алуштинської міської ради Республіки Крим» та № 5 - до т.зв. «Ялтинської міської ради Республіки Крим». За результатами вищевказаного незаконного виборчого процесу громадянами України добровільно зайнято посади, пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Кримського півострова, у т.ч. в окупаційних адміністраціях держави-агресора, а також добровільне обрання до таких органів, зокрема: депутатом Алуштинської міської ради Республіки Крим другого скликання по одномандатному виборчому округу № 2 з результатом у 83,5% обрано ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , ІПН - НОМЕР_2 );
протокол огляду речей і документів від 17 січня 2024 року, відповідно до якого у відкритих джерелах мережі Інтернет за запитом «единая россия алушта» виявлено наявність інформації, датованої 20 лютого 2023 року про проведення додаткових виборів в депутати Алуштинської міської ради по одномандатному виборчому округу № 2, біографію кандидата в депутати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , його виборчу програму, а також отримано фото ОСОБА_3 ;
висновок експерта за результатами проведення судової портретної експертизи № 2222/24-35 від 12.03.2024, відповідно до якого у отриманому органом досудового розслідування фото кандидата в депутати Алуштинської міської ради по одномандатному виборчому округу № 2 ОСОБА_3 та фотознімку в особовій картці Державної міграційної служби України на ім'я ОСОБА_3 зображена одна й та ж особа;
протокол огляду речей і документів від 17 січня 2024 року, відповідно до якого у відкритих джерелах мережі Інтернет на сторінці «Центральной изберательной комиссии Республики Крым» виявлено рішення «Территоральной изберательной комиссии города Алушты Республики Крым» № 92/494-2 від 02 квітня 2023 року та № 92/495-2 від 02 квітня 2023 року, відповідно до яких додаткові вибори депутата Алуштинської міської ради Республіки Крим другого скликання по одномандатному виборчому округу № 2, призначені на 02 квітня 2023 року, визнано такими, що відбулися, є дійсними та депутатом Алуштинської міської ради Республіки Крим другого скликання по одномандатному виборчому округу № 2 обрано ОСОБА_3 ;
протокол огляду речей та документів від 18 січня 2024 року, відповідно до якого у відкритих джерелах мережі Інтернет на сторінці «Изберательной комиссии Республики Крым» виявлено рішення «Территоральной изберательной комиссии города Алушты Республики Крым» № 78/418-2 від 11 січня 2023 року відповідно до якого, було призначено додаткові вибори депутата Алуштинської міської ради Республіки Крим другого скликання по одномандатному виборчому округу № 2 на 02 квітня 2023 року;
протокол огляду речей та документів від 18 січня 2024 року, відповідно до якого у відкритих джерелах мережі Інтернет на сторінці «Изберательной комиссии Республики Крым» виявлено рішення «Территоральной изберательной комиссии города Алушты Республики Крым» № 84/459-2 від 22 лютого 2023 року відповідно до якого ОСОБА_3 , висунутого виборчим об'єднанням «Алуштинское местное отделение Крымского регионального отделения Всероссийской политической партии «ЕДИНАЯ РОССИЯ», зареєстровано кандидатом у депутати Алуштинської міської ради Республіки Крим другого скликання по одномандатному виборчому округу № 2;
протокол огляду речей та документів від 18 січня 2024 року, відповідно до якого у відкритих джерелах мережі Інтернет на сторінці «Изберательной комиссии Республики Крым» виявлено відомості щодо висунутих і зареєстрованих кандидатів у депутати на додаткових виборах депутатів Алуштинської міської ради Республіки Крим другого скликання по одномандатному виборчому округу № 2, серед яких ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
протокол огляду речей та документів від 19 січня 2024 року, відповідно до якого у відкритих джерелах мережі Інтернет на сайті т.зв. «Алуштинский городской совет» відкрито скан-копію документу з назвою «О принятии Устава муниципального образования городской округ Алушта Республики Крым», датований 14.11.2014 та має № 5/1, в якому на 24-25 сторінках виявлено «ст. 25 Депутат Алуштинского городского совета», зі змісту якої вбачається обов'язки останнього. Під час огляду сайту «https://alushta.rk.gov.ru» у підпункті «Контактная информация» виявлено наступні дані: «Алуштинский городской совет Почтовый адрес: пл. Советская, 1, г.Алушта, Республика Крым, 298516»;
протокол огляду від 04 липня 2023 року, відповідно до якого у відкритих джерелах мережі Інтернет за запитом «голощапов алексеевич вборы» відкрилася сторінка з Інтернет-видання «Новости Ялта24», в якій висвітлено результати незаконного виборчого процесу по одномандатному виборчому округу № 2 - до т.зв. «Алуштинської міської ради Республіки Крим», а саме ОСОБА_3 . Далі на офіційній сторінці цетральної виборчої комісії рф висвітлені результати «Дополнительных виборов депутата Алущтинсковго городского совета Республики Крым второго созыва по одномандатному изберательному округу № 2», перемогу на яких здобув ОСОБА_3 , та ідентифікаційні дані ОСОБА_3 як кандидата в депутати. Далі за пошуком « ОСОБА_6 (ИНН НОМЕР_3 )» висвітлені установи, в яких ОСОБА_3 був або являється керівником. Далі на сторінці «Вконтакте», яка перебуває в особистому користуванні ОСОБА_3 , висвітлені зображення висунення останнього кандидатом в депутати;
інформацією про особу ОСОБА_3 з Державної міграційної служби України, відповідно до якої останньому видавася паспорт громадянина України № НОМЕР_1 та паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_4 від 28.10.2014;
лист Адміністрації Державної прикордонної служби України № 76/14/91-1910 від 13.04.2023, відповідно до якого ОСОБА_3 24.04.2019 виїхав з території України через пункт пропуску Мілове і більше на територію України не повертався;
лист заступника керівника Офісу Президента України № 45-01/385 від 26.04.2023, відповідно до якого матеріали стосовно припинення громадянства України ОСОБА_3 згідно із поданою ним заявою або внаслідок втрати громадянства України на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства у встановленому порядку не надходили.
Дослідивши вказані докази, надавши їм оцінку, суд дійшов висновку про доведеність винуватості ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме колабораційна діяльність, тобто участь громадянина України у проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, а також добровільне обрання до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території.
Досліджені докази свідчать про добровільну участь ОСОБА_3 у проведенні окупаційною владою РФ незаконних виборів на території АРК, висунення його кандидатом в депутати та обрання до незаконних органів влади. Даних про те, що інкриміновані дії ОСОБА_3 вчинив під впливом фізичного тиску чи примусу матеріали справи не містять.
Зібрані докази є належними, допустимими, узгоджуються між собою та у своїй сукупності поза розумним сумнівом підтверджують винуватість ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення. Підставі вважати їх недостовірними у суду немає.
6.Мотиви зміни обвинувачення.
Відповідно до вимог ст. 337 КПК України судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта, крім випадків, передбачених цією статтею.
З метою ухвалення справедливого судового рішення та захисту прав людини і її основоположних свобод суд має право вийти за межі висунутого обвинувачення, зазначеного в обвинувальному акті, лише в частині зміни правової кваліфікації кримінального правопорушення, якщо це покращує становище особи, стосовно якої здійснюється кримінальне провадження.
Підстав для зміни обвинувачення чи визнання частини обвинувачення необґрунтованою судом не встановлено.
7.Обставини, які пом'якшують та обтяжують покарання.
Обставин, що пом'якшують покарання, судом не встановлено.
Обставини, що обтяжують покарання, згідно з обвинувальним актом в провину обвинуваченому не ставляться.
8.Мотиви призначення покарання, звільнення від відбування покарання.
Згідно зі ст. 50, ст. 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначено покарання необхідне й достатнє для її виправлення і попередження нових кримінальних правопорушень. Виходячи з указаної мети й принципів справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання повинно бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного.
При призначенні покарання суд зважає на тяжкість вчиненого кримінального правопорушення, яке згідно зі ст. 12 КК України є тяжким злочином, спрямованим проти основ національної безпеки України, дані про особу обвинуваченого, котрий до кримінальної відповідальності притягається вперше, продовжує працювати у незаконних органах влади на тимчасово окупованій території України.
З огляду на вищевказані обставини, суд вважає за необхідне призначити обвинуваченому покарання у межах санкції ч. 5 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади та з конфіскацією майна.
9.Підстави для задоволення цивільного позову або відмови у ньому.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не пред'явлено.
10. Мотиви ухвалення інших рішень щодо питань, які вирішуються судом при ухваленні вироку, та положення закону, якими керувався суд.
Речові докази відсутні.
Процесуальні витрати на залучення експерта підлягають стягненню з обвинуваченого на користь держави.
Обраний відносно ОСОБА_3 слідчим суддею в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до набрання вироком законної сили підлягає залишенню без зміни.
Керуючись статтями 94, 124, 135, 139, 193, 297-1, 297-5, 323, 368, 370, 374, 376, 615 КПК України, суд
ухвалив:
Визнати ОСОБА_3 винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та призначити йому покарання за ч. 5 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 8 років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування на строк 12 років, з конфіскацією всього майна, яке є його власністю.
Початок строку відбування покарання обчислювати з моменту затримання ОСОБА_3 .
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави процесуальні витрати на залучення експерта в сумі 6815,52 грн за проведення судової портретної експертизи № 2222/24-35 від 12.03.2024.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції, якщо його не буде скасовано.
Вирок може бути оскаржений до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Голосіївський районний суд м. Києва.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити учасникам судового провадження.
Повідомлення про ухвалений вирок опублікувати в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Суддя ОСОБА_1