Постанова від 07.05.2026 по справі 910/10819/25

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" травня 2026 р. Справа№ 910/10819/25

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Євсікова О.О.

суддів: Алданової С.О.

Корсака В.А.

за участю:

секретаря судового засідання: Лукінчук І.А.,

представників сторін:

від позивача: Мневець О.М. (в залі суду),

від відповідача: Мельник О.В. (в залі суду),

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Український Бізнес-Центр»

на рішення Господарського суду міста Києва від 29.12.2025 (повний текст складено 30.01.2026)

у справі № 910/10819/25 (суддя Удалова О.Г.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Український Бізнес-Центр»

до Акціонерного товариства «Київгаз»

про визнання незаконним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст і підстави вимог, що розглядаються.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Український Бізнес-Центр» (далі - Центр) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою, у якій просить визнати незаконним та скасувати рішення № 1/15-5/007 засідання постійної діючої комісії (далі - комісія) Акціонерного товариства «Київгаз» (далі - Товариство) з розгляду актів про порушення про задоволення акта про порушення №0077 від 02.04.2025 з нарахування позивачу необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в обсязі 4016,94 куб. м на суму 104 658,70 грн.

Центр вважає, що рішення №1/15-5/0077 від 15.05.2025 комісії Товариства з розгляду акта №0077 від 02.04.2025 про порушення прийняте з порушенням положень Кодексу ГРС, оскільки воно було прийняте за його відсутності та про результати розгляду акта про порушення Центр дізнався з листа від 04.06.2025 за вих. № 2611/28, яким Товариство повідомило Центр про задоволення акта №0077 від 02.04.2025 про порушення на засіданні комісії з розгляду актів про порушення 15.05.2025, в результаті чого споживачу було розраховано необлікований (донарахований) об'єм природного газу згідно пп. 1 п. 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС з 07:00 18.11.2024 до 07:00 27.01.2025 в розмірі 4 916,94 куб. м на загальну суму 104 658,70 грн.

За доводами Центру, розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 4 916,94 куб. м на загальну суму 104 658,70 грн за ознакою кількості газоспоживаючого обладнання на об'єкті споживача та їх характеристик споживання природного газу є некоректним, що є підставою для визнання рішення комісії відповідача №1/15-5/0077 від 15.05.2025 незаконним, оскільки нарахування проведено виходячи з всього наявного на об'єкті обладнання, без його розподілу на відповідні ЗВТ.

Також позивач наполягає на тому, що не порушував строк повірки ЗВТ, оскільки у зв'язку з введенням правового режиму воєнного стану станом на 02.04.2025 на територію міста Києва розповсюджуються положення п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) №440. Центр стверджує, що встановлена дата чергової повірки лічильника газу Самгаз G4 зав. № 2985983 - 17.11.2024, тобто у період опалювального періоду. Відповідно до п. 3 постанови КМУ №440 подання споживачем на повірку лічильника газу Самгаз G4 зав. № 2985983 повинно бути забезпечено в проміжок часу з 01.05.2025 до 31.07.2025, а тому висновок відповідача про те, що Центр порушив пп. 4 п. 2 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС (порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача) не відповідає нормам чинного законодавства України, яке регулює спірні питання в умовах воєнного стану.

Позивач вважає, що оскільки строк повірки не є пропущеним відповідно до п. 3 постанови КМУ №440, період нарахування повинен визначатись за іншим показником - з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ, але Товариство не виконало такого розрахунку, а тому рішення №1/15-5/0077 від 15.05.2025 є незаконним і з цієї підстави.

Позиції учасників справи.

Товариство у відзиві на позовну заяву проти заявлених до нього вимог заперечило та просило відмовити у їх задоволенні.

Товариство зазначило, що за фактом використання ЗВТ у складі комерційного ВОГ після закінчення терміну їх періодичної повірки споживач порушив вимоги ч. 3 ст. 18, ч. 1 та п. 5 ч. 2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу»; абз. 3 п. 3.2 розділу ІІІ та пп. 5, 6 п. 7.4 розділу VII договору розподілу; п. 1, 3, 4 глави 1, п. 1 глави 6, п. 1, 2, 8 глави 7 розділу Х Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС).

Згідно з пп. 4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень, внаслідок яких Оператор ГРС змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належить пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

Товариство вважає, що факт порушення споживачем (Центром) вимог договору розподілу, Кодексу ГРС та Закону України «Про ринок природного газу» у вигляді пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, є доведеним, оскільки наявні в матеріалах справи докази однозначно засвідчують той факт, що споживач не дотримався належного контролю за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та не забезпечив покладені на нього чинним законодавством та договором розподілу обов'язки, використовуючи лічильник газу G4 зав. №2985983 після закінчення терміну його чергової повірки, який за результатами чергової повірки був визнаний непридатним до використання в якості ЗВТ.

Відповідно до п. 5.2 розділу V договору розподілу визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по споживачу (позивач) здійснюється на межі балансової належності між Товариством та споживачем (позивач) на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРС та цим договором.

Згідно з ч. 1 та п. 5 ч. 2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушенням на ринку природного газу зокрема є використання приладів обліку природного газу, не повірених або не атестованих в установленому порядку.

Відповідно до п. 1 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Здійснення повірки та ремонту ЗВТ проводить власник цього комерційного ВОГ, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах.

Главою 7 розділу X Кодексу ГРС встановлений порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах споживачів, що не є побутовими. Так, власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацією проведення їх періодичної повірки. Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити оператору ГРМ письмове повідомлення про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати; забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування; у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж / монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. У разі пропущеним терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу XI Кодексу.

Відповідно до пп. 4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належить пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

Згідно з пп. 1 п. 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача (…), за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: (…) при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період (…) з дати початку прострочення періодичної повірки до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Відповідно до п. 17, 18 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (далі - Закон №1314) періодична повірка засобів вимірювальної техніки - це повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал); повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам.

Згідно зі ст. 17 Закону №1314 законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту. Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, встановлюється КМУ. Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності. Суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.

Після введення воєнного стану на всій території України постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2022 №412 (далі - Постанова №412) було установлено, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану та протягом місяця після його припинення чи скасування, чинні на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях.

Дія постанови №412 поширювалась на усі законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, визначені в Переліку №374, та на період дії чинності Постанови №412 змінювався законодавчо встановлений порядок періодичної повірки для таких ЗВТ.

Разом з тим, п. 4 постанови КМУ від 07.04.2023 №440 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану» (далі - Постанова №440) було визнано такою, що втратила чинність, Постанову №412.

Постанова №440 набрала чинності 04.06.2023 та в цей день одночасно втратила чинність постанова №412, тобто було відновлено законодавчо врегульовану обов'язкову повірку ЗВТ, а власники (балансоутримувачі) законодавчо регульованих ЗВТ (крім лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників), терміни чинності повірки яких скінчився протягом дії Постанови №412, зобов'язані були не пізніше 04.06.2023 подати усі ЗВТ, що перебувають в експлуатації (крім лічильників), для проведення повірки.

Товариство зазначає, що із системного аналізу змісту положень постанови №440 слід виснувати, що словосполучення «закінчення опалювального періоду», яке використовується в п. 2 і 3 цієї постанови, є єдиною разовою відкладальною обставиною відповідно до положень ч. 1 ст. 212 ЦК України для подання на повірку тільки лічильників, для всіх інших ЗВТ із набранням чинності Постановою №440 був відновлений звичайний законодавчо врегульований порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів.

Щодо міжповірочних інтервалів ЗВТ в період воєнного стану ДП «Укрметртестстандарт» в листі від 08.08.2023 №15-09.02/115 зазначило: «Враховуючи те, що опалювальний період у м. Києві закінчився з 8 квітня 2023 року, усі вищезазначені лічильники м. Києва, термін чинності свідоцтв про повірку яких скінчився протягом дії Постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2022 року №412 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану» (далі - Постанова №412) повинні були бути надані для проведення повірки не пізніше 7 липня 2023 року. Також звертаємо увагу на пункти 1 та 5 Постанови, відповідно до яких усі інші законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки (окрім лічильників) у м. Києві, термін чинності свідоцтв про повірку яких скінчився протягом дії Постанови 412, повинні були бути надані для проведення повірки не пізніше 4 червня 2023 року.».

Центр надав відповідь на відзив, у якій зазначив, що постанова №440 від 07.04.2023 прийнята з метою забезпечення єдності вимірювань у державі в умовах воєнного та надзвичайного стану, що власне, визначено в її назві - «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану». Воєнний стан в Україні введено Указом Президента України № 64/22 від 24.02.2022, який продовжується кожні три місяці та діє до цього часу. Отже, пп. 1 п. 4 глави 4 розділу XІ Кодексу ГРС підлягає застосуванню до спірних правовідносин з урахуванням положень п. 3 постанови КМУ від 07.04.2023 №440 в частині строків повірки лічильника газу Самгаз G4 зав. №2985983, яку мало бути забезпечено в проміжок часу з 01.05.2025 по 31.07.2025.

На думку позивача, саме такий алгоритм строків повірки в період воєнного стану зазначений у листі ДП «Укрметртестстандарт» від 08.08.2023 № 15-09.02/115, на який посилається відповідач, незалежно від року настання дати повірки, оскільки воєнний стан діяв на час закінчення строку повірки в 2024 році та діє до цього часу.

Центр зауважує, що фактичні дії щодо повірки лічильника газу Самгаз G4 зав. № 2985983 виконано чітко з дотриманням строків, встановлених п. 3 постанови КМУ №440. Так, заяву позивача до АТ «Київгаз» про направлення представника для розпломбування ВОГ на державну повірку газових лічильників зареєстровано відповідачем за № 418 від 27.01.2025. Таке звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати відповідно до пп. 1 п. 2 глави 7 розділу X Кодексу ГРС. Фактичне розпломбування, перевірка ВОГ на об'єкті споживача відбулась 02.04.2025, тобто згідно з положеннями п. 3 постанови КМУ №440, що спростовує висновки Товариства в частині дії зазначеної постанови КМУ лише у 2023 році, оскільки 10-денний строк на перевірку та розпломбування ВОГ за положеннями Кодексу ГРС не дотримано, а тому, на думку позивача, діють строки згідно з постановою КМУ №440.

Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та мотиви його прийняття.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 29.12.2025 у задоволенні позову відмовлено повністю.

Суд погодився з доводами відповідача про те, що факт порушення споживачем вимог договору розподілу, Кодексу ГРС та Закону України «Про ринок природного газу» у вигляді пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, є доведеним, оскільки наявні в матеріалах справи докази однозначно засвідчують той факт, що споживач не дотримався належного контролю за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та не забезпечив покладені на нього чинним законодавством та договором розподілу обов'язки, використовуючи після закінчення терміну його чергової повірки лічильник газу G4 зав. № 2985983, який за результатами чергової повірки був визнаний непридатним до використання у якості ЗВТ.

При цьому суд відхилив доводи позивача про непорушення ним строку повірки ЗВТ та про те, що у цьому випадку застосовуються положення п. 3 постанови №440.

За висновком суду, позивач не довів та не обґрунтовував наявність підстав для визнання незаконним та скасування оскаржуваного рішення.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів.

Не погодившись з рішенням Господарського суду міста Києва від 29.12.2025, Центр звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою. У поданій апеляційній скарзі скаржник просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 29.12.2025 у справі №910/10819/25 та ухвалити нове рішення про задоволення позову ТОВ «Український Бізнес-Центр» до АТ «Київгаз» про визнання незаконним та скасування рішення. Стягнути з АТ «Київгаз» на користь ТОВ «Український Бізнес-Центр» судові витрати понесені в суді апеляційної інстанції у вигляді судового збору в сумі 3 633,60 грн та на професійну правничу допомогу в розмірі 15 000,00 грн.

Позивач вважає висновки суду першої інстанції щодо тлумачення строків дії постанови №440 хибними та такими, що свідчать про неправильне застосування норм матеріального права у розумінні ч. 2 ст. 277 ГПК України, за якими неправильним застосуванням норм матеріального права вважається неправильне тлумачення закону, або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

На думку Центру, суд першої інстанції, надаючи тлумачення п. 3 постанови №440, виявив вибірковість та односторонність на користь відповідача, посилаючись на лист ДП «Укрметртестстандарт» від 08.08.2023 №15-09.02/115, який не є нормою права та носить інформативний характер.

Скаржник зазначає, що Верховний Суд, розглянувши справу у подібних правовідносинах, у постанові від 02.10.2025 у справі № 918/1074/24 виснував, що вказана постанова не визначає, після завершення якого саме опалювального сезону (2022-2023 років чи 2023-2024 років) повинні бути здійсненні вказані дії, у зв'язку з чим суд першої інстанції помилково не взяв таку норму до уваги. Згідно з ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд у постанові від 02.10.2025 у справі № 918/1074/24 зазначив таке. Враховуючи, що строк дії позитивних результатів періодичної повірки лічильника газу GMS G100 закінчився 27.01.2024 (під час опалювального сезону 2023-2024) та те, що постанова КМУ №440 чинна і надає право відповідачу подати на повірку лічильник газу протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду, Верховний Суд вважає висновки місцевого господарського суду про доведення такого порушення як пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, та наявність підстав для донарахування об'єму розподіленого (спожитого) природного газу за період з 00:00 год 28.01.2024 по 13:00 год 20.06.2024 передчасними.

За обставинами справи, що розглядається, з урахуванням п. 3 постанови КМУ №440, подання споживачем на повірку лічильника газу Самгаз G4 зав. № 2985983 повинно бути забезпечено в проміжок часу з 01.05.2025 по 31.07.2025, оскільки дата чергової повірки - 17.11.2024, тобто в період опалювального періоду. Таким чином, за доводами апелянта, має місце відсутність у даному випадку факту доведення зафіксованого в акті №0077 від 02.04.2025 такого порушення як пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим (підп. 4 п. 2 Глави 2 Розділу ХІ ГРС), та, відповідно, відсутність підстав для донарахування об'єму розподіленого (спожитого) природного газу, оскільки на час проведення відповідачем перевірки позивач не пропустив строк повірки засобів вимірювальної техніки, у зв'язку із чим у відповідача були відсутні підстави для складання акта про порушення від 02.04.2025 у цій частині, а тому відсутні підстави для нарахування Центру 104 658,70 грн за порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим. А це своєю чергою є підставою для скасування оскаржуваного рішення та ухвалення нового про задоволення позовних вимог Центру.

В апеляційній скарзі Центр також зазначив, що поніс судові витрати на професійну правничу допомогу в суді апеляційної інстанції пропорційно від загальної суми договору від 11.06.2025 у розмірі 15 000,00 грн.

Центр надав додаткові пояснення до апеляційної скарги, у яких заперечив проти доводів Товариства про те, що постанова КМУ №440 від 07.04.2023 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану» обмежена дією в часі лише на опалювальний період 2022-2023 років. Як в суді першої інстанції, так й в апеляційній скарзі Центр з посиланням на положення ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» зазначав про хибність такого висновку сторони відповідача, оскільки така процесуальна позиція суперечить висновкам Верховного Суду в подібних правовідносинах, викладеним у постанові від 02.10.2025 у справі № 918/1074/24.

Центр зазначив, що Верховний Суд у межах розгляду справи №907/650/24 вирішував питання застосування до спірних правовідносин п. 3 постанови КМУ від 07.04.2023 №440 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану», якою визначено, що подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України, крім територій, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї постанови, забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду.

Позиції учасників справи.

Від Товариства відзив на апеляційну скаргу не надійшов.

Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.02.2026 сформовано колегію у складі: головуючий суддя Євсіков О.О., судді Корсак В.А., Алданова С.О.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 12.02.2026 витребувано у Господарського суду міста Києва матеріали справи №910/10819/25 та відкладено вирішення питань, пов'язаних з рухом апеляційної скарги, які визначені главою 1 розділу IV ГПК України, за апеляційною скаргою Центру на рішення Господарського суду міста Києва від 29.12.2025 до надходження матеріалів справи №910/10819/25.

23.02.2026 матеріали справи №910/10819/25 надійшли до Північного апеляційного господарського суду.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 24.02.2026 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Центру на рішення Господарського суду міста Києва від 29.12.2025 у справі №910/10819/25. Розгляд справи призначено на 30.03.2026. Запропоновано учасникам справи надати відзив на апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня вручення копії даної ухвали. Роз'яснено апелянту право подати до суду відповідь на відзив протягом десяти днів з дня вручення йому відзиву на апеляційну скаргу.

У судовому засіданні 04.05.2026 суд протокольно оголосив перерву у розгляді справи до 07.05.2026, про що повідомив Товариство відповідною ухвалою.

Межі розгляду справи судом апеляційної інстанції.

Статтею 269 ГПК України встановлено межі перегляду справи в суді апеляційної інстанції.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч. 1).

Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (ч. 2).

Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього (ч. 3).

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 4).

У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції (ч. 5).

Згідно з ч. 1 ст. 271 ГПК України апеляційні скарги на ухвали суду першої інстанції розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Обставини справи, встановлені судом першої інстанції, перевірені та додатково встановлені апеляційним господарським судом.

Центр є споживачем послуг Товариства з розподілу природного газу по об'єкту за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 52, на підставі заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) від 01.08.2017.

На об'єкті позивача постачання / споживання природного газу здійснюється за двома окремими лініями, а саме:

- на лінії №1 встановлено газове обладнання (плита газова ПГ-6 - 1 шт. номінальною потужністю 1,8 м3/год; плита газова ПГ-4 - 1 шт. номінальною потужністю 1,2 м3/год) та встановлений комерційний вузол обліку газу - лічильник газу G4 зав. №2985983, строк повірки - не рідше одного разу у 8 років;

- на лінії №2 встановлено газове обладнання (газова фритюрниця - 1 шт. номінальною потужністю 6 м3/год; гриль газовий - 1 шт. номінальною потужністю 1,96 м3/год; духова шафа газова - 1 шт. номінальною потужністю 0,23 м3/год) та встановлений комерційний вузол обліку газу - лічильник газу G6 зав. № 3049008, строк повірки - не рідше одного разу у 8 років.

Відповідно до заяви-приєднання режим роботи газовспоживаючого обладнання становить 24 год сім днів на тиждень.

Відповідно до підписаного Центром акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін на балансі та в експлуатаційній відповідальності позивача знаходяться усі внутрішньобудинкові газопроводи і газове обладнання, газовий лічильник та інші законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки у складі комерційного ВОГ.

Підписані Центром акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін та заява-приєднання є невід'ємними частинами договору розподілу.

Договір розподілу є діючим, газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт позивача не припинялось.

12.01.2024 за результатами перевірки комерційного ВОГ на об'єкті споживача був складений і підписаний акт №Д.В.-12.01/1 контрольного огляду вузла обліку газу про те, що на об'єкті споживача використовуються ЗВТ:

- лічильник газу G4 зав. №2985983 - дата повірки 17.11.2016, дата чергової повірки - не пізніше 17.11.2024;

- лічильник газу G6 зав. №3049008 - дата повірки 04.05.2017, дата чергової повірки - не пізніше 04.05.2025.

На об'єкті споживача підключено до системи внутрішнього газопостачання та використовується ГСО у складі: плита газова ПГ-4 «Zanussi»; плита газова ПГ-6 «Zanussi» - 1 шт.; гриль газовий; духова шафа газова «Zanussi».

Комерційний облік обсягів фактичного споживання природного газу на об'єкті здійснюється по комерційному ВОГ споживача.

27.01.2025 Товариство отримало лист Центру, у якому Центр просив направити представника для розпломбування лічильників газу на державну повірку.

02.04.2025 на об'єкті споживача (Центру) складено акт №В-02.04/2 обстеження вузла обліку газу, згідно з яким було розпломбовано лічильник газу G4 зав. №2985983 та лічильник газу G6 зав. №3049008 для їх демонтажу на повірку. На період повірки зазначених лічильників газу на лінії №2 припинено газопостачання на період повірки ЗВТ, на лінії №1 газопостачання відбувається та не припинялося.

Акт №В-02.04/2 від 02.04.2025 свідчить про обстеження вузла обліку газу (ВОГ) у складі:

- ЗВТ Самгаз G4, заводський номер 2985983, дата повірки 17.11.2016;

- ЗВТ Самгаз G4, заводський номер 3049008, дата повірки 01.09.2017.

Згідно з актом обстеження, підписаним представниками Центру та Товариства, показники лічильника газу: 32929/8718 м3, зазначено перелік газоспоживаючого обладнання: плита газова «Зануссі»; плита газова «Зануссі»; г/гриль; газова духовка «Зануссі»; фритюрниця, про пломбування / розпломбування ВОГ.

02.04.2025 за результатом перевірки комерційного ВОГ на об'єкті споживача встановлено пропущення строків чергової повірки лічильника газу G4 зав. № 2985983 (строк чергової повірки - не пізніше 17.11.2024) з вини споживача, що не є побутовим, про що складено акт №0077 про порушення.

Так, 02.04.2025 на об'єкті Центру за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 52, провідний інженер Товариства Володько В.В. у присутності представника споживача (Центру) склав акт №0077 про порушення, яким встановив порушення Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), а саме пп. 4 п. 2 глави 2 розділу XI - пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, а саме лічильника газу.

Актом зафіксовано: показання лічильника (ЗВТ) на дату складання акта - 32 929; порушення не усунуто, ЗВТ розпломбовано.

Комісія Оператора ГРМ з розгляду цього акта буде проводити засідання 15.05.2025 о 10:00 за адресою: м. Київ, вул. Руслана Лужевського, 18. На засідання запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої особи.

До акта додано акт обстеження ВОГ №В-02.04/2.

Акт підписали представники Товариства та Центру.

Відповідно до довідки №39-1-3/05474-20250408 від 08.04.2025 ДП «Укрметртестстандарт» про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки лічильник газу Самгаз G4, зав. №2985983, вимірювальний засіб не відповідає вимогам підпункту 11.4 ДСТУ 9035:2000 «Лічильники газу для побутових потреб та комерційного обліку. Методика повірки», оскільки відносна похибка перевищує максимально допустимі значення.

За результатами повірки лічильника газу Самгаз G4, зав. №3049008, ДП «Укрметртестстандарт» видало свідоцтво №39-1-3/05473-20250408 від 08.04.2025 про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки про його відповідність вимогам ДСТУ 9035:2000 «Лічильники газу для побутових потреб та комерційного обліку. Методика повірки».

15.05.2025 постійно діюча комісія Товариства з розгляду актів про порушення на засіданні розглянула акт №0077 від 02.04.2025 про порушення, складений на об'єкті споживача - Центру, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 52, та прийняла рішення №1/15-5/0077, яким акт №0077 від 02.04.2025 про порушення задоволено у повному обсязі.

На підставі рішення комісії №1/15-5/0077 та відповідно до п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС був складений акт-розрахунок №1/15-5/0077 від 15.05.2025 необлікованого об'єму природного газу і його вартості за розрахунковий період з 07:00 год 18.11.2024 до 07:00 год 27.01.2025, який склав 4 916,54 м3 (після віднімання фактично нарахованого об'єму та обсягу природного газу протягом періоду порушення: 5 040,00 м3 - 123,46 м3 = 4 916,54 м3) на загальну суму 104 658,70 грн (з ПДВ).

На підставі затвердженого акта-розрахунку №1/15-5/0077 Центру виставлено рахунок на оплату №1/15-5/0077 від 15.09.2020 на загальну суму 104 658,70 грн (з ПДВ).

Джерела права та мотиви, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови.

Кодекс ГРС розроблений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» та визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення: 1) надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб'єктів ринку природного газу відповідної якості; 2) комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу; 3) доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об'єктів будівництва або існуючих об'єктів (умови технічного доступу); 4) доступу суб'єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); 5) механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб'єктами ринку природного газу (п. 1, 2 глави 1 розділу І).

Згідно з п. 4, 5 глави 1 розділу І Кодексу ГРС у цьому Кодексі терміни вживаються у таких значеннях:

засіб вимірювальної техніки/ЗВТ - технічний засіб, включаючи лічильник газу, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики;

заява-приєднання - складена за встановленою формою письмова заява споживача, що засвідчує його волевиявлення на приєднання до договору розподілу природного газу та містить персоніфіковані дані споживача та його об'єкта;

лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку;

об'єм природного газу - кількість газу (м куб.), виміряна вузлом обліку природного газу або визначена в результаті інших регламентних процедур, передбачених цим Кодексом;

опалювальний період - період з 01 жовтня по 30 квітня включно;

Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління;

повірка лічильника газу - встановлення придатності до застосування лічильника газу на підставі результатів контролю його метрологічних характеристик, що здійснюється в установленому законодавством порядку;

споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.

Скорочення, що застосовуються у цьому Кодексі, мають такі значення:

ВОГ - вузол обліку природного газу;

ГРМ - газорозподільна система;

ГТС - газотранспортна система України;

ЗВТ - засоби вимірювальної техніки.

Главою 2 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування.

Відповідно до пп. 4 п. 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.

У разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого, зокрема при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ (п. 4 глави 4 розділу XІ Кодексу ГРС).

Відповідно до п. 1, 4 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу. У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали, або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

Згідно з п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості (п. 11 глави 5 розділу ХІІ Кодексу ГРС).

Відповідно до пп. 1 п. 1 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Згідно з п. 1, 8 глави 7 розділу Х Кодексу ГРС власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.

У разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ цього Кодексу.

У разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини Оператора ГРМ (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників споживача) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується з урахуванням фактичних даних ЗВТ по якому пропущений термін повірки.

Пунктом 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

Відповідно до п. 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проєктній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.

Відповідно до п. 17, 18 ч. 1 статті 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (далі - Закон) у цьому Закону наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

- періодична повірка засобів вимірювальної техніки - це повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал);

- повірка засобів вимірювальної техніки - сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам.

Згідно зі ст. 17 Закону законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.

Таким чином, суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.

З метою забезпечення єдності вимірювань у державі в умовах воєнного та надзвичайного стану КМУ у п. 1-3 Постанови №440 установив, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повідку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану, чинні: на територіях, тимчасово окупованих Російською Федерацією, на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на відповідних територіях; на територіях активних бойових дій протягом шести місяців з дати завершення бойових дій на таких територіях відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - перелік); на територіях можливих бойових дій протягом шести місяців з дати припинення можливості бойових дій на таких територіях відповідно до переліку.

Подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на територіях, які включені до переліку, забезпечується: на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного і надзвичайного стану на відповідних територіях, але не раніше дня закінчення опалювального періоду; на територіях активних бойових дій протягом шести місяців з дати завершення бойових дій на таких територіях відповідно до переліку, але не раніше дня закінчення опалювального періоду; на територіях можливих бойових дій протягом шести місяців з дати припинення можливості бойових дій на таких територіях відповідно до переліку, але не раніше дня закінчення опалювального періоду.

Подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України, крім територій, зазначених у п. 1 і 2 цієї постанови, забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду.

Згідно з п. 5 Постанова№440 набирає чинності через 30 календарних днів з дня її опублікування.

У постанові 02.10.2025 у справі №918/1074/24 Верховний Суд відзначив, що Постанова №440 не визначає, після завершення якого саме опалювального сезону (2022-2023 років чи 2023-2024 років) повинні бути здійсненні дії з повірки газового лічильника, у зв'язку з чим суд першої інстанції помилково не взяв таку норму до уваги.

Враховуючи, що строк дії позитивних результатів періодичної повірки лічильника газу GMS G100 закінчився 27.01.2024 (під час опалювального сезону 2023-2024) та те, що Постанова КМУ №440 чинна і надає право відповідачу подати на повірку лічильник газу протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду, Верховний Суд вважає висновки місцевого господарського суду про доведення такого порушення як пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, та наявність підстав для донарахування об'єму розподіленого (спожитого) природного газу за період з 00:00 год 28.01.2024 по 13:00 год 20.06.2024 передчасними.

У справі, що розглядається, місцевий суд також дійшов висновку, що словосполучення «закінчення опалювального періоду», яке використовується в пунктах 2 і 3 Постанови № 440, є єдиною разовою відкладальною обставиною відповідно до положень частини першої статті 212 ЦК України, для подання на повірку тільки лічильників (тобто стосується виключно опалювального сезону 2022-2023 років). Для всіх інших ЗВТ із набранням чинності Постановою № 440 було відновлено звичайний законодавчо врегульований порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, у зв'язку з чим п. 3 Постанови № 440 до спірних правовідносин не застосовується.

Проте апеляційний суд відзначає, що у Постанові №440 дійсно взагалі відсутня вказівка про те, після завершення якого саме опалювального сезону (зокрема, його період(и)) має бути забезпечене подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України, крім територій, зазначених у п. 1 і 2 цієї постанови, протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду, а тому відсутні підстави вважати, що ця постанова не застосовується до опалювального сезону 2024-2025 років.

Суд встановив, що територія м. Київ, де знаходиться Центр, на момент проведення перевірки та нарахування спірної суми не належала до переліку територій, тимчасово окупованих російською федерацією або територій активних і можливих бойових дій, а тому до позивача застосовується п. 3 Постанови №440, на виконання якого споживач повинен був забезпечити подання на повірку лічильника газу протягом трьох місяців після закінчення того опалювального періоду, під час якого закінчився строк дії позитивних результатів періодичної повірки лічильника.

Колегія суддів у своїх висновках враховує і те, що у практиці судочинства застосовується (і в цій справі застосовний також) загальний принцип in dubio pro tributariо (пріоритет з найбільш сприятливим для особи тлумаченням норми права): у разі якщо норма закону або іншого нормативного акта, виданого на основі закону, або якщо норми різних законів або нормативних актів дозволяють неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов'язків особи у її взаємовідносинах з державою, тлумачення такого закону здійснюється на користь особи (суб'єкта приватного права).

І хоча в цій справі вирішується виключно приватноправовий спір, він заснований на належному і правильному застосуванні правил, встановлених державою (Постанова № 440). А отже, якщо такі правила дозволяють неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов'язків особи, яка перебуває у менш сприятливій позиції (є об'єктом відповідних перевірок і має нести відповідальність), то таке тлумачення має застосовуватись на її користь.

Суд зазначає, що встановлені вище за текстом цієї постанови обставини свідчать, що на об'єкті позивача постачання / споживання природного газу здійснюється за двома окремими лініями, а саме:

- на лінії №1 встановлено газове обладнання (плита газова ПГ-6 - 1 шт. номінальною потужністю 1,8 м3/год; плита газова ПГ-4 - 1 шт. номінальною потужністю 1,2 м3/год) та встановлений комерційний вузол обліку газу - лічильник газу G4, зав. №2985983, строк повірки - не рідше одного разу у 8 років;

- на лінії №2 встановлено газове обладнання (газова фритюрниця - 1 шт. номінальною потужністю 6 м3/год; гриль газовий - 1 шт. номінальною потужністю 1,96 м3/год; духова шафа газова - 1 шт. номінальною потужністю 0,23 м3/год.) та встановлений комерційний вузол обліку газу - лічильник газу G6, зав. № 3049008, строк повірки - не рідше одного разу у 8 років.

12.01.2024 за результатами перевірки комерційного ВОГ на об'єкті споживача був складений і підписаний акт №Д.В.-12.01/1 контрольного огляду вузла обліку газу про те, що на об'єкті споживача використовуються ЗВТ:

- лічильник газу G4 зав. №2985983 - дата повірки 17.11.2016, дата чергової повірки - не пізніше 17.11.2024;

- лічильник газу G6 зав. №3049008 - дата повірки 04.05.2017, дата чергової повірки - не пізніше 04.05.2025.

Акт № В-02.04/2 від 02.04.2025 свідчить про перевірку вузла обліку газу (ВОГ) у складі:

- ЗВТ Самгаз G4, заводський номер 2985983, дата повірки 17.11.2016;

- ЗВТ Самгаз G4, заводський номер 3049008, дата повірки 01.09.2017.

Щодо лічильника газу G6 зав. №3049008, дата повірки 04.05.2017, дата чергової повірки не пізніше 04.05.2025, суд констатує, що станом на дату складання акта №0077 від 02.04.2025 дата чергової повірки, визначена актом №Д.В.-12.01/1 від 12.01.2024, не настала. У будь-якому разі за результатами повірки лічильника газу Самгаз G4 зав. №3049008 ДП «Укрметртестстандарт» видало свідоцтво №39-1-3/05473-20250408 від 08.04.2025 про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки про його відповідність вимогам ДСТУ 9035:2000 «Лічильники газу для побутових потреб та комерційного обліку. Методика повірки».

Щодо лічильника газу G4 зав. № 2985983 (строк чергової повірки - не пізніше 17.11.2024) колегія суддів зазначає, що, з урахуванням положень Постанови №440 та наведених вище за текстом цієї постановив висновків апеляційного суду та Верховного Суду, споживач (Центр) повинен був забезпечити подання на повірку лічильника газу протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду, під час якого закінчився строк дії позитивних результатів періодичної повірки лічильника.

Як повідомило Товариство у відзиві, 27.01.2025 воно отримало лист Центру, у якому той просив направити представника для розпломбування лічильників газу на державну повірку.

Таким чином, оскільки згідно з п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС опалювальний період - період з 01 жовтня по 30 квітня включно і Центр звернувся до Товариства з листом, у якому просив Товариство направити представника для розпломбування лічильників газу на державну повірку, 27.01.2025, є підстави для висновку про те, що Центр звернувся до Товариства з дотриманням положень Постанови №440 щодо строку, протягом якого він (Центр) повинен був забезпечити подання на повірку лічильника газу (не лише до, а ще й протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду).

Наведене свідчить про те, що Центр не пропустив строк чергової повірки лічильника газу G4 зав. № 2985983, а отже підстави для складання акта про таке порушення, зокрема, акта №0077 від 02.04.2025 про порушення, були відсутні.

Відповідно, рішення комісії Товариства, прийняте за результатами розгляду акта №0077 від 02.04.2025 про порушення, є незаконним та має бути скасоване.

Щодо листа від 08.08.2023 № 15-09.02/115 ДП «Укрметртестстандарт», на який послався суд першої інстанції, обґрунтовуючи своє рішення, колегія суддів зазначає таке.

ДП «Укрметртестстандарт» у листі від 08.08.2023 №15-09.02/115 стосовно міжповірочних інтервалів ЗВТ в період воєнного стану зазначило: «Враховуючи те, що опалювальний період у м. Києві закінчився з 8 квітня 2023 року, усі вищезазначені лічильники м. Києва, термін чинності свідоцтв про повірку яких скінчився протягом дії Постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2022 року № 412 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану» (далі - Постанова № 412) повинні були бути надані для проведення повірки не пізніше 7 липня 2023 року. Також звертаємо увагу на пункти 1 та 5 Постанови, відповідно до яких усі інші законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки (окрім лічильників) у м. Києві, термін чинності свідоцтв про повірку яких скінчився протягом дії Постанови 412, повинні були бути надані для проведення повірки не пізніше 4 червня 2023 року».

Суд встановив, що 12.01.2024 за результатами перевірки комерційного ВОГ на об'єкті споживача був складений і підписаний акт №Д.В.-12.01/1 контрольного огляду вузла обліку газу про те, що на об'єкті споживача використовується в т.ч. лічильник газу G4 зав. №2985983 - дата повірки 17.11.2016, дата чергової повірки - не пізніше 17.11.2024.

Постанова №412 втратила чинність з 04.06.2023, а отже, з урахуванням того, що дата чергової повірки лічильника газу G4 зав. №2985983 - не пізніше 17.11.2024, то зазначена у цьому листі інформація не є актуальною у справі, що розглядається.

Колегія суддів відзначає, що з огляду на приписи ст. 269 ГПК України здійснює перегляд оскаржуваного рішення у межах доводів апеляційної скарги, а тому не надає оцінки іншим доводам Центру, наведеним у позовній заяві на обґрунтування його вимог.

Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги.

Як зазначено у п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Суду у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03 від 28.10.2010).

Європейський суд з прав людини вказав, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст. 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, №63566/00, §23, ЄСПЛ, від 18.07.2006).

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 277 ГПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: 1) нез'ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону, або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.

Судові витрати.

У зв'язку із задоволенням апеляційної скарги позивача витрати за її подання відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 74, 129, 269, 275-277, 281-284 ГПК України, Північний апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Український Бізнес-Центр» на рішення Господарського суду міста Києва від 29.12.2025 у справі №910/10819/25 задовольнити.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 29.12.2025 у справі №910/10819/25 скасувати.

3. Прийняти нове судове рішення, яким позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення №1/15-5/007 від 15.05.2025 засідання постійної діючої комісії Акціонерного товариства «Київгаз» з розгляду актів про порушення про задоволення акта про порушення №0077 від 02.04.2025.

Стягнути з Акціонерного товариства «Київгаз» (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 14, оф. 21А, код ЄДРПОУ 2344701432) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Український Бізнес-Центр» 3 028,00 грн судового збору.

4. Стягнути з Акціонерного товариства «Київгаз» (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 14, оф. 21А, код ЄДРПОУ 2344701432) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Український Бізнес-Центр» 3 633,60 грн судового збору за подання апеляційної скарги.

5. Стягнути з Акціонерного товариства «Київгаз» (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 14, оф. 21А, код ЄДРПОУ 2344701432) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Український Бізнес-Центр» 15 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу в суді апеляційної інстанції.

6. Доручити Господарському суду міста Києва видати відповідні накази.

7. Справу повернути до суду першої інстанції.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення.

Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та в строк, передбачені ст. 287 - 289 ГПК України.

Повний текст постанови складено 12.05.2026.

Головуючий суддя О.О. Євсіков

Судді С.О. Алданова

В.А. Корсак