печерський районний суд міста києва
Справа № 757/4608/26-п
11 травня 2026 року м.Київ
Суддя Печерського районного суду м. Києва Соловйов Олег Леонідович, розглянувши матеріали, які надійшли від Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , голови політичної партії «Україна - наш дім», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
З протоколу про адміністративне правопорушення № 50-32/38 від 19.01.2026 настає, що ОСОБА_1 , як голова політичної партії «Україна - наш дім», порушив порядок подання Звіту, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 212-21 КУпАП.
Судом вживались заходи щодо належного повідомлення ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи, останній в судове засідання не з'явився.
Суд вважає за можливе здійснити розгляд справи без участі ОСОБА_1 , враховуючи положення ст.268 КУпАП.
Дослідивши адміністративні матеріали, а саме: Протокол про адміністративне правопорушення від 19.01.2026 № 50-32/38 стосовно ОСОБА_1 , повідомлення на сайті НАЗК про неподання звіту про майно, доходи і зобов'язання фінансового характеру політичною партією «Партія промисловців і підприємців України» за ІІІ квартал 2025 року, копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відомості про склад керівних та контрольно-ревізійних органів політичної партії «Україна - наш дім», копію протоколу №4 позачергового з'їзду політичної партії «Україна - наш дім» від 05.04.2024, лист НАЗК про надання пояснень та складання протоколу №50-20/102969-25 від 25.12.2025, лист НАЗК про надання пояснень та складання протоколу №50-21/674-26 від 07.01.2026, акт №50-29/28 від 16.01.2026 про неявку ОСОБА_1 , лист НАЗК щодо ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення №50-21/3108-26 від 19.01.2026, суд приходить до висновку що вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення підтверджується наявними доказами.
До такого висновку суд приходить враховуючи наступне.
Так, ст. 17 ч. 9 ЗУ «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон), передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до п.п. З, 4 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129, - політична партія подає до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IV квартал до 10 лютого наступного за звітним періодом року.
Ст. 17 ч. 20 ЗУ «Про політичні партії в Україні», зазначає, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк (далі - Список), розміщений на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/83499/.
У пункті «132» вищевказаного Списку зазначено політичну партію «Україна - наш дім», що підтверджує неподання керівником Партії Звіту за ІІІ квартал 2025 року.
Отже, станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 як головою політичної партії «Україна - наш дім» не подано до Національного агентства Звіт за ІІІ квартал 2025 року, про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства та доданий до протоколу.
У частині 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія зобов'язана подати до Національного агентства Звіт (у т.ч. її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.
Згідно з п.п. 1, 2 розділу II та п.п. 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
У ст. 3 Закону передбачено, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
У відповідності до ст. 19 ч. 1 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності; заборона політичної партії.
Так, повноваження ОСОБА_1 як голови політичної партії «Україна - наш дім» підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які долучені до матеріалів справи, де він зазначений як керівник, такі відомості не змінені та не скасовані, а тому саме він несе відповідальність за виявлені порушення.
Враховуючи норми ст. 19 Закону, а також приписи ст.ст. 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа Партії.
Таким чином, неподання Звіту керівником політичної партії «Партія промисловців і підприємців України» за ІІІ квартал 2025 року до 10 листопада 2025 року є порушенням вимог ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».
Отже, ОСОБА_1 , як посадова особа (керівник Партії) вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене ст.212-21 КУпАП.
Ст.14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Таким чином, ОСОБА_1 , як посадова особа (керівник Партії), підлягає притягненню до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що посягає на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Дослідивши та оцінивши докази в справі, суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, доведена повністю зібраними по справі доказами в розумінні ст. 251 КУпАП, які оцінено судом у відповідності до норм ст. 252 КУпАП за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Враховуючи обставини справи, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, суд приходить до висновку про те, що необхідним й достатнім покаранням для ОСОБА_1 , з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, буде адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, а тому з ОСОБА_2 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суд -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 (п'ять тисяч сто) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір, що становить 665 грн. 60 коп.
Роз'яснити, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена Київського апеляційного суду протягом десяти днів із дня її винесення.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців із дня її винесення. При оскарженні постанови про накладення адміністративного стягнення постанова підлягає виконанню після залишення скарги без задоволення.
Суддя О.Л. Соловйов