Справа №766/1906/22
н/п 1-кп/766/1449/26
06.05.2026 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
представника потерпілого ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
обвинуваченого ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 12021231020000804 від 07.12.2021 за обвинуваченням ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсона, громадянина України, раніше не судимий, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, -
встановив:
Згідно обвинувального акту, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являючись відповідно до наказу Херсонського міського голови № 1002-к від 27.12.2017 року директором департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради, код ЄДРПОУ 37465590 (м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 45), будучи службовою особою, займаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, згідно з приміткою 1 ст. 364, ч. 3 ст.18 КК України, керуючись правами та обов'язками, передбаченими Положенням про департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської рад, що затверджене рішенням Херсонської міської ради № 2251 від 20.12.2019 (далі - Положення) та посадовою інструкцією директора департаменту житлово - комунального господарства Херсонської міської ради, що затверджено Херсонським міським головою 06.09.2015 (далі - Посадова інструкція) мав повноваження на керівництво Департаментом ЖКГ, його організаційно господарською діяльністю, а також повноваження на розпорядження коштами Департаменту ЖКГ, вчинив в період часу з 26.03.2019 по 27.12.2019 (більш точні час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) неналежно виконував свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам за наступних обставинах. Зокрема, згідно п.п. 5.1. Положення Департамент очолює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади міським головою в порядку, визначеному законодавством; згідно п.п. 5.3.10. здійснює організаційну роботу, спрямовану на реалізацію завдань, покладених на Департамент, у відповідній сфері управління. У процесі виконання завдань забезпечує співробітництво Департаменту з іншими виконавчими органами міської ради, органами державної влади, органами місцевого самоврядування, представницькими органами, а також з підприємствами, установами, організаціями, об'єднаннями громадян. Крім того, згідно п.п. 5.3.16. Директор Департаменту виступає розпорядником коштів в межах, затверджених бюджетом, та забезпечує їхнє використання за цільовим призначенням через начальників відділів, управлінь, секторів, що входять до складу Департаменту, здійснює контроль за використанням ними коштів, у тому числі юридичних осіб.Також, згідно п.п. 1.4. Посадової інструкції, директор департаменту у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами відповідних міністерств та держкомітетів, підзаконними нормативно-правовими актами, що стосуються розвитку відповідних сфер департаменту, розпорядженнями голови облдержадміністрації, рішеннями міської ради, її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, інструкцією з діловодства у виконавчих органах міської ради, правилами внутрішнього трудового розпорядку виконавчих органів міської ради, регламентом Херсонської міської ради та регламентом виконавчих органів Херсонської міської ради, кодексом професійної етики, положенням про департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради. Згідно п.п.2.1. Директор департаменту здійснює керівництво діяльністю департаменту та забезпечує виконання покладених на департамент завдань. Згідно п.п.2.2. Контролює роботу працівників департаменту, визначає ступінь відповідальності заступників, керівників управлінь, відділів, секторів та інших посадових осіб і працівників, які входять до складу департаменту. Згідно п.п.2.6. У межах компетенції видає накази з основної діяльності, які обов'язковими для виконання на території м. Херсона всіма органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами громадянами. Згідно п.п.2.18. Виступає розпорядником коштів департаменту в межах, затверджених бюджетом та забезпечує їх використання за цільовим призначенням через начальників відділів, управлінь, секторів, що входять до департаменту, здійснює контроль за використанням ними коштів. Згідно п.п.2.19. Укладає та розриває договори (контракти), стороною в яких виступає департамент та в межах повноважень департаменту, погоджує контракти з керівниками підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління департаменту. Згідно п.п.2.23. Відкриває рахунки в органах Державного казначейства. Згідно п.п.2.27. Контролює виконання рішень міської ради, розпоряджень міського голови, виконавчого комітету в межах делегованих йому повноважень та компетенції. Згідно п.п.2.31. Виконує інші доручення міського голови, заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради згідно з розподілом обов'язків. Згідно п.п.2.32. У межах делегованих повноважень організовує здійснення контролю підпорядкованим виконавчим органом за належною експлуатацією й організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства. Згідно п.2.33. Здійснення інших функцій, необхідних для виконання покладених на департамент завдань та реалізації повноважень. Згідно п.п.3.2. Одержувати в установленому порядку від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію, необхідну для виконання покладених на нього завдань. Згідно п.п.3.3. У межах наданих повноважень організовувати перевірки та здійснювати контроль за виконанням встановлених вимог або договірних зобов'язань щодо забезпечення життєдіяльності міста підприємствами житлово- комунального господарства міста, іншими суб'єктами господарювання незалежно від форм власності, громадянами, які постійно або тимчасового проживають на території міста. Згідно п.п.3.4. Залучати фахівці органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до його компетенції. Згідно п.п.3.8. Вимагати якісного та у повному обсязі виконання працівниками департаменту посадових обов'язків. Згідно п.п.3.11. Виступати позивачем в судах із питань, що належать до повноважень департаменту, відшкодовування матеріальної шкоди, завданої міському комунальному господарству в сфері експлуатації житлового фонду, інших об'єктів комунального та шляхового господарства, озеленення, навколишнього природного середовища. Згідно п.п. 3.12. Директор департамент користується також іншими правами, передбаченими законами України та іншими нормами чинного законодавства.
Також, згідно п.п.4.1. Директор Департаменту несе відповідальність:
- перед міським головою та заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради згідно з розподілом обов'язків за ефективне та цільове використання бюджетних коштів департаментом згідно своїх повноважень та за невиконання покладених на департамент завдань;
- за правопорушення, скоєне в процесі виконання своїх посадових обов'язків, в межах, визначених діючим законодавством України;
- за недотримання обмежень, пов'язаних із прийняттям на службу до органу місцевого самоврядування та її проходження у відповідності до чинного законодавства.
За таких обставин встановлено, що 26.03.2019 між Департаментом житлово- комунального господарства Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 37465590) в особі директора ОСОБА_6 (далі - Замовник) з одного боку та ПП «Евробуд Альянс» (код ЄДРПОУ 38013959) в особі директора ОСОБА_7 (далі - Підрядник) з іншої, укладено договір №146 (далі - Договір) на Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення вул. Перекопська, 169 (внутрішньодворове) у м. Херсоні. За результатами виконання робіт за вищевказаними договорами ОСОБА_7 18 квітня 2019 року, перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 45, в денний час доби (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), усвідомлюючи протиправність своїх дій, передбачаючи негативні наслідки та бажаючи їх настання, умисно, керуючись корисливими мотивами, направленими на заволодіння чужим майном, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс завідомо недостовірні відомості до офіційного документу -акту №5 приймання виконаних будівельних робіт між Департаментом ЖКГ Херсонської міської ради та ПП «Евробуд Альянс» за квітень 2019 року від 18.04.2019 року по Капітальному ремонту електромереж зовнішнього освітлення вул. Перекопська, 169 (внутрішньодворове) у м. Херсоні, а саме відомості щодо вартості матеріалів - світильників діодних 50 Вт, згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи № 43/21 від 17.09.2021, проведеної судовим експертом ОСОБА_8 , оскільки завищення вартості світильників становить 14 510, 53 грн. 26.03.2019 між Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 37465590) в особі директора ОСОБА_6 (далі - Замовник) з одного боку та ПП «Евробуд Альянс» (код ЄДРПОУ 38013959) в особі директора ОСОБА_7 (далі - Підрядник) з іншої, укладено договір №149 (далі - Договір) на Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення дитячого майданчика по вул. Залаегерсег, 19a y м. Херсоні. За результатами виконання робіт за вищевказаними договорами ОСОБА_7 18 квітня 2019 року, перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 45, в денний час доби (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), усвідомлюючи протиправність своїх дій, передбачаючи негативні наслідки та бажаючи їх настання, умисно, керуючись корисливими мотивами, направленими на заволодіння чужим майном, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс завідомо недостовірні відомості до офіційного документу - акту № 4 приймання виконаних будівельних робіт між Департаментом ЖКГ Херсонської міської ради та ПП «Евробуд Альянс» за квітень 2019 року від 18.04.2019 року по Капітальному ремонту електромереж зовнішнього освітлення дитячого майданчика по вул. Залаегерсег, 19а у м. Херсоні, а саме відомості щодо вартості матеріалів - світильників діодних 50 Вт, оскільки згідно висновку судової будівельно -технічної експертизи № 43/21 від 17.09.2021, проведеної судовим експертом ОСОБА_8 , завищення вартості світильників становить 14 510, 53 грн. 26.03.2019 між Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 37465590) в особі директора ОСОБА_6 (далі - Замовник) з одного боку та ПП «Евробуд Альянс» (код ЄДРПОУ 38013959) в особі директора ОСОБА_7 (далі - Підрядник) з іншої, укладено договір №152 (далі - Договір) на Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення вул. 28-ї Армії, 5 (внутрішньодворове) у м. Херсоні. За результатами виконання робіт за вищевказаними договорами ОСОБА_7 18 квітня 2019 року, перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 45, в денний час доби (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), усвідомлюючи протиправність своїх дій, передбачаючи негативні наслідки та бажаючи їх настання, умисно, керуючись корисливими мотивами, направленими на заволодіння чужим майна, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс завідомо недостовірні відомості до офіційного документу - акту № 3 приймання виконаних будівельних робіт між Департаментом ЖКГ Херсонської міської ради та ПП «Евробуд Альянс» за квітень 2019 року від 18.04.2019 року по Капітальному ремонту електромереж зовнішнього освітлення вул. 28- Армії, 5 (внутрішньодворове) у м. Херсоні, а саме відомості щодо вартості матеріалів - світильників діодних 50 Вт, оскільки згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи № 43/21 від 17.09.2021, проведеної судовим експертом ОСОБА_8 , завищення вартості світильників становить 17 412, 63 грн. 26.03.2019 між Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 37465590) в особі директора ОСОБА_6 (далі - Замовник) з одного боку та ПП «Евробуд Альянс» (код ЄДРПОУ 38013959) в особі директора ОСОБА_7 (далі - Підрядник) з іншої, укладено договір №155 (далі - Договір) на Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення вул. Університетська, 179-а (внутрішньодворове) у м. Херсоні. За результатами виконання робіт за вищевказаними договорами ОСОБА_7 18 квітня 2019 року, перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 45, в денний час доби (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), усвідомлюючи протиправність своїх дій, передбачаючи негативні наслідки та бажаючи їх настання, умисно, керуючись корисливими мотивами, направленими на заволодіння чужим майном, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс завідомо недостовірні відомості до офіційного документу - акту № 2 приймання виконаних будівельних робіт між Департаментом ЖКГ Херсонської міської ради та ПП «Евробуд Альянс» за квітень 2019 року від 18.04.2019 року по Капітальному ремонту електромереж зовнішнього освітлення вул. Університетська, 179-а (внутрішньодворове) у м. Херсоні, а саме відомості щодо вартості матеріалів - світильників діодних 50 Вт, оскільки згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи № 43/21 від 17.09.2021, проведеної судовим експертом ОСОБА_8 , завищення вартості світильників становить 11 608, 42 грн. 27.03.2019 між Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 37465590) в особі директора ОСОБА_6 (далі - Замовник) з одного боку та ПП «Евробуд Альянс» (код ЄДРПОУ 38013959) в особі директора ОСОБА_7 (далі - Підрядник) з іншої, укладено договір №158 (далі - Договір) на Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення вул. Університетська, 122 (внутрішньодворове) у м. Херсоні. За результатами виконання робіт за вищевказаними договорами ОСОБА_7 18 квітня 2019 року, перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 45, в денний час доби (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), усвідомлюючи протиправність своїх дій, передбачаючи негативні наслідки та бажаючи їх настання, умисно, керуючись корисливими мотивами, направленими на заволодіння чужим майном, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс завідомо недостовірні відомості до офіційного документу - акту №1 приймання виконаних будівельних робіт між Департаментом ЖКГ Херсонської міської ради та ПП «Евробуд Альянс» за квітень 2019 року від 18.04.2019 року по Капітальному ремонту електромереж зовнішнього освітлення вул. Університетська, 122 (внутрішньодворове) у м. Херсоні, а саме відомості щодо вартості матеріалів світильників діодних 50 Вт, оскільки згідно висновку судової будівельно- технічної експертизи № 32/21 від 30.08.2021, проведеної судовим експертом ОСОБА_8 , завищення вартості світильників становить 14 210, 53 грн. 29.05.2019 між Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 37465590) в особі директора ОСОБА_6 (далі - Замовник) з одного боку та ПП «Евробуд Альянс» (код ЄДРПОУ 38013959) в особі директора ОСОБА_7 (далі - Підрядник) з іншої, укладено договір №516 (далі - Договір) на Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення вул. Івана Богуна, 82, 82-а (внутрішньодворове) у м.Херсоні. За результатами виконання робіт за вищевказаними договорами ОСОБА_7 18 серпня 2019 року, перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 45, в денний час доби (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), усвідомлюючи протиправність своїх дій, передбачаючи негативні наслідки та бажаючи їх настання, умисно, керуючись корисливими мотивами, направленими на заволодіння чужим майном, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс завідомо недостовірні відомості до офіційного документу - акту №1 приймання виконаних будівельних робіт між Департаментом ЖКГ Херсонської міської ради та ПП «Евробуд Альянс» за серпень 2019 року від 13.08.2019 року по Капітальному ремонту електромереж зовнішнього освітлення вул. Івана Богуна, 82, 82-a (внутрішньодворове) у м. Херсоні, а саме відомості щодо вартості матеріалів - світильників діодних 50 Вт, оскільки згідно висновку судової будівельно- технічної експертизи № 43/21 від 17.09.2021, проведеної судовим експертом ОСОБА_8 , завищення вартості світильників становить 28 421, 05 грн. 29.05.2019 між Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 37465590) в особі директора ОСОБА_6 (далі - Замовник) з одного боку та ПП «Евробуд Альянс» (код ЄДРПОУ 38013959) в особі директора ОСОБА_7 (далі - Підрядник) з іншої, укладено договір №519 (далі - Договір) на Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення вул. Стрітенська, 15-б (внутрішньодворове) у м. Херсоні. За результатами виконання робіт за вищевказаними договорами ОСОБА_7 13 серпня 2019 року, перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 45, в денний час доби (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), усвідомлюючи протиправність своїх дій, передбачаючи негативні наслідки та бажаючи їх настання, умисно, керуючись корисливими мотивами, направленими на заволодіння чужим майном, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс завідомо недостовірні відомості до офіційного документу - акту № 1 приймання виконаних будівельних робіт між Департаментом ЖКГ Херсонської міської ради та ПП «Евробуд Альянс» за серпень 2019 року від 13.08.2019 року по Капітальному ремонту електромереж зовнішнього освітлення вул. Стрітенська, 15-б (внутрішньодворове) у м. Херсоні, а саме відомості щодо вартості матеріалів - світильників діодних 50 Вт, оскільки згідно висновку судової будівельно- технічної експертизи № 43/21 від 17.09.2021, проведеної судовим експертом ОСОБА_8 , завищення вартості світильників становить 14 210, 53 грн. 29.05.2019 між Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 37465590) в особі директора ОСОБА_6 (далі - Замовник) з одного боку та ПП «Евробуд Альянс» (код ЄДРПОУ 38013959) в особі директора ОСОБА_7 (далі - Підрядник) з іншої, укладено договір №522 (далі - Договір) на Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення просп. Адмірала Сенявіна, 166, корп. 1, 3, 6 (внутрішньодворове) у м. Херсоні. За результатами виконання робіт за вищевказаними договорами ОСОБА_7 13 серпня 2019 року, перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 45, в денний час доби (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), усвідомлюючи протиправність своїх дій, передбачаючи негативні наслідки та бажаючи їх настання, умисно, керуючись корисливими мотивами, направленими на заволодіння чужим майном, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс завідомо недостовірні відомості до офіційного документу - акту приймання виконаних будівельних робіт між Департаментом ЖКГ Херсонської міської ради та ПП «Евробуд Альянс» за серпень 2019 року від 13.08.2019 року по Капітальному ремонту електромереж зовнішнього освітлення просп. Адмірала Сенявіна, 166, корп. 1, 3, 6 (внутрішньодворове) у м. Херсоні, а саме відомості щодо вартості матеріалів світильників діодних 50 Вт, згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи № 32/21 від 30.08.2021, проведеної судовим експертом ОСОБА_8 , завищення вартості світильників становить 65 260, 26 грн. 30.05.2019 між Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 37465590) в особі директора ОСОБА_6 (далі - Замовник) з одного боку та ПП «Евробуд Альянс» (код ЄДРПОУ 38013959) в особі директора ОСОБА_7 (далі - Підрядник) з іншої, укладено договір №528 (далі - Договір) на Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення вул. Чорноморська, 26, 28 (внутрішньодворове) у м. Херсоні. За результатами виконання робіт за вищевказаними договорами ОСОБА_7 13 серпня 2019 року, перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 45, в денний час доби (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), усвідомлюючи протиправність своїх дій, передбачаючи негативні наслідки та бажаючи їх настання, умисно, керуючись корисливими мотивами, направленими на заволодіння чужим майном, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс завідомо недостовірні відомості до офіційного документу - акту приймання виконаних будівельних робіт між Департаментом ЖКГ Херсонської міської ради та ПП «Евробуд Альянс» за серпень 2019 року від 13.08.2019 року по Капітальному ремонту електромереж зовнішнього освітлення вул. Чорноморська, 26, 28 (внутрішньодворове) у м. Херсоні, а саме відомості щодо вартості матеріалів - світильників діодних 50 Вт, згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи № 43/21 від 17.09.2021, проведеної судовим експертом ОСОБА_8 , завищення вартості світильників становить 23 216, 84 грн.
10.12.2019 між Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 37465590) в особі директора ОСОБА_6 (далі - Замовник) з одного боку та ПП «Евробуд Альянс» (код ЄДРПОУ 38013959) в особі директора ОСОБА_7 (далі - Підрядник) з іншої, укладено договір №1486 (далі - Договір) на Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення вул. Покришева, 8 (внутрішньодворове) у м. Херсоні. За результатами виконання робіт за вищевказаними договорами ОСОБА_7 27 грудня 2019 року, перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 45, в денний час доби (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), усвідомлюючи протиправність своїх дій, передбачаючи негативні наслідки та бажаючи їх настання, умисно, керуючись корисливими мотивами, направленими на заволодіння чужим майном, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс завідомо недостовірні відомості до офіційного документу - акту №1 приймання виконаних будівельних робіт між Департаментом ЖКГ Херсонської міської ради та ПП «Евробуд Альянс» за грудень 2019 року від 27.12.2019 року по Капітальному ремонту електромереж зовнішнього освітлення вул. Покришева, 8 (внутрішньодворове) у м. Херсоні, а саме відомості щодо вартості матеріалів - світильників діодних 50 Вт, згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи № 32/21 від 30.08.2021, проведеної судовим експертом ОСОБА_8 , завищення вартості світильників становить 26 118, 95 грн. 16.12.2019 між Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 37465590) в особі директора ОСОБА_6 (далі - Замовник) з одного боку та ПП «Евробуд Альянс» (код ЄДРПОУ 38013959) в особі директора ОСОБА_7 (далі - Підрядник) з іншої, укладено договір №1521 (далі - Договір) на Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення вул. Некрасова (від просп. 200 річчя Херсону до вул. Ціолковського у м. Херсоні. За результатами виконання робіт за вищевказаними договорами ОСОБА_7 21 грудня 2019 року, перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 45, в денний час доби (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), усвідомлюючи протиправність своїх дій, передбачаючи негативні наслідки та бажаючи їх настання, умисно, керуючись корисливими мотивами, направленими на заволодіння чужим майном, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс завідомо недостовірні відомості до офіційного документу - акту №1 приймання виконаних будівельних робіт між Департаментом ЖКГ Херсонської міської ради та ПП «Евробуд Альянс» за грудень 2019 року від 21.12.2019 року по Капітальному ремонту електромереж зовнішнього освітлення вул. Некрасова (від просп. 200 річчя Херсону до вул. Цілковського у м. Херсоні, а саме відомості щодо вартості матеріалів - світильників діодних 50 Вт, згідно висновку судової будівельно- технічної експертизи № 43/21 від 17.09.2021, проведеної судовим експертом ОСОБА_8 , завищення вартості світильників становить 14 580, 34 грн. 21.12.2019 між Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 37465590) в особі директора ОСОБА_6 (далі - Замовник) з одного боку та ПП «Евробуд Альянс» (код ЄДРПОУ 38013959) в особі директора ОСОБА_7 (далі - Підрядник) з іншої, укладено договір №1542 (далі - Договір) на Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення просп. Ушакова, 64 (внутрішньодворове) м. Херсоні. За результатами виконання робіт за вищевказаними договорами ОСОБА_7 27 грудня 2019 року, перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 45, в денний час доби (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), усвідомлюючи протиправність своїх дій, передбачаючи негативні наслідки та бажаючи їх настання, умисно, керуючись корисливими мотивами, направленими на заволодіння чужим майном, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс завідомо недостовірні відомості до офіційного документу - акту №1 приймання виконаних будівельних робіт між Департаментом ЖКГ Херсонської міської ради та ПП «Евробуд Альянс» за грудень 2019 року від 27.12.2019 року по Капітальному ремонту електромереж зовнішнього освітлення просп. Ушакова, 64 (внутрішньодворове) у м. Херсоні, а саме відомості щодо обсягів робіт, згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи № 32/21 від 30.08.2021, проведеної судовим експертом ОСОБА_8 , завищення обсягів робіт становить 802, 00 грн. 20.12.2019 між Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 37465590) в особі директора ОСОБА_6 (далі - Замовник) з одного боку та ПП «Евробуд Альянс» (код ЄДРПОУ 38013959) в особі директора ОСОБА_7 (далі - Підрядник) з іншої, укладено договір №1546 (далі - Договір) на Поточний ремонт електромереж зовнішнього освітлення вул. Державіна (від вул. Ракетної до Гринька) у м. Херсоні. За результатами виконання робіт за вищевказаними договорами ОСОБА_7 23 грудня 2019 року, перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. Ярослава Мудрого, 45, в денний час доби (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), усвідомлюючи протиправність своїх дій, передбачаючи негативні наслідки та бажаючи їх настання, умисно, керуючись корисливими мотивами, направленими на заволодіння чужим майном, зловживаючи своїм службовим становищем, вніс завідомо недостовірні відомості до офіційного документу - акту №1 приймання виконаних будівельних робіт між Департаментом ЖКГ Херсонської міської ради та ПП «Евробуд Альянс» за грудень 2019 року від 23.12.2019 року на Поточний ремонт електромереж зовнішнього освітлення вул. Державіна (від вул. Ракетної до Гринька) у м. Херсоні, а саме відомості щодо вартості матеріалів - світильників діодних 50 Вт, згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи № 43/21 від 17.09.2021, проведеної судовим експертом ОСОБА_8 , завищення вартості світильників становить 4 054, 80 грн. На підставі вищезазначених актів, платіжних доручень № 558 від 27.12.2019 р, №539 від 27.12.2019 р., №110 від 27.12.2019 р., №111 від 27.12.2019 р., №41 від 13.08.2019 р., №39 від 13.08.2019 р., №44 від 13.08.2019 р., №42 від 13.08.2019 р., №8 від 19.04.2019 р., №7 від 19.04.2019 р., № 6 від 19.04.2019 р., №4 від 19.04.2019 р., №5 від 19.04.2019 р., перераховано кошти на загальну суму 1196980, 00 гривень на банківський рахунок ПП «Евробуд Альянс» IBAN: НОМЕР_1 . Разом з тим, згідно висновку експерта судової будівельно-технічної експертизи №32/21, проведеної 30.08.2021 встановлено наступне.
Вартість фактично виконаних робіт на об'єкті «Поточний ремонт електромереж зовнішнього освітлення вул. Покришева (внутрішньодворове) у м. Херсоні» не відповідає вартості, зазначеній в акті №1 приймання виконаних вартості будівельних робіт за грудень 2019 року та складає 108 185,05 гривень. Завищення вартості світильників становить 26 118,95 гривень;
Вартість фактично виконаних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення просп. Адмірала Сенявіна, 166, корп. 1,3,6 (внутрішньодворове) у м. Херсоні» не відповідає вартості, зазначеній в акті №1 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року та складає 65 260,26 гривень. Завищення вартості робіт за рахунок завищення вартості світильників становить 19 894,74 гривень;
Вартість фактично виконаних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення вул. Університетської, 122 (внутрішньодворове) у м. Херсоні» не відповідає вартості, зазначеній в акті №1 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2019 року та складає 48 990,47 гривень. Завищення вартості робіт за рахунок завищення вартості матеріалів становить 14 210,53 гривень;
Вартість фактично виконаних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення просп. Ушакова, 64 (внутрішньодворове) у м. Херсоні» не відповідає вартості, зазначеній в акті № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року та складає 88 076,00 гривень. Вартість завищених обсягів робіт складає 802,00 гривні.
Також згідно висновку експерта судової будівельно-технічної експертизи №43/21, проведеної 17.09.2021 встановлено наступне.
Вартість фактично виконаних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення по вул. Перекопській, 169 у м. Херсоні» не відповідає вартості, зазначеній в акті №5 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2019 року та складає 48 609,47 гривень. Завищення вартості світильників становить 14 510,53 гривень;
Вартість фактично виконаних робіт на об'єкті «Поточний ремонт електромереж зовнішнього освітлення по вул. Державіна (від вул. Ракетної до вул. Гринька) не відповідає вартості, зазначеній в акті №1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року та складає 54 605,20 гривень. Завищення вартості світильників становить 4 054,80 гривень;
Вартість фактично виконаних робіт на об'єкті «Поточний ремонт електромереж зовнішнього освітлення по вул. Некрасова (від просп. 200-річчя Херсону до вул. Ціолковського)» не відповідає вартості, зазначеній в акті №1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року та складає 176 571,66 гривень. Завищення вартості світильників становить 14 580,34 гривень;
Вартість фактично виконаних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення по вул. Стрітенській, 15-б (внутрішньодворове) у м. Херсоні» не відповідає вартості, зазначеній в акті №1 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року та складає 53 208,47 гривень. Завищення вартості світильників становить 14210,53 гривень;
Вартість фактично виконаних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення по вул. Івана Богуна, 82, 82-а (внутрішньодворове) у м. Херсоні'не відповідає вартості, зазначеній в акті №1 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року та складає 109 764,95 гривень. Завищення вартості світильників становить 28 421,05 гривень;
Вартість фактично виконаних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення по вул. Університетська, 179-а у м. Херсоні» не відповідає вартості, зазначеній в акті №2 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2019 року та складає 41 802,58 гривень. Завищення вартості світильників становить 11 608,42 гривень;
Вартість фактично виконаних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення вул. 28 Армії, 5 (внутрішньодворове) у м. Херсоні» не відповідає вартості, зазначеній в акті №3 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2019 року та складає 53 188,37 гривень. Завищення вартості світильників становить 17 412,63 гривень;
Вартість фактично виконаних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення дитячого майданчику по вул. Залаегерсег, 19-а у м.м. Херсоні» не відповідає вартості, зазначеній в акті №4 приймання виконаних будівельних робіт за квітень 2019 року та складає 53 543,47 гривень. Завищення вартості світильників становить 14 510,53 гривень.
Також, згідно висновку експерта судово-товарознавчої експертизи № 3878, проведеної 29.09.2021 встановлено наступне.
Ринкова вартість нового світлодіодного світильника «Horoz Electric», потужністю 50 W станом на квітень 2019 року ймовірно могла складати 544,08 гривень з ПДВ; Ринкова вартість нового світлодіодного світильника «Horoz Electric», потужністю 50 W станом на грудень 2019 року ймовірно могла складати 518,34 гривень з ПДВ; Ринкова вартість нового світлодіодного світильника «Horoz Electric», потужністю 100 W станом на грудень 2019 року ймовірно могла складати 1208,07 гривень з ПДВ; Ринкова вартість нового світлодіодного світильника «Horoz Electric», потужністю 50 W станом на серпень 2019 року ймовірно могла складати 551,91 гривень з ПДВ; Ринкова вартість нового світлодіодного світильника «Feron», потужністю 50 W станом на серпень 2019 року ймовірно могла складати 604,32 гривень з ПДВ; Ринкова вартість нового світлодіодного світильника «Feron», потужністю 50 W станом на квітень 2019 року ймовірно могла складати 595,74 гривень з ПДВ.
За таких обставин, ОСОБА_7 заволодів бюджетними коштами Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради на загальну суму 203 551,89 гривень, чим спричинено матеріальну шкоду на зазначену суму.
Таким чином, ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді директора департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради, знаходячись за адресою: Херсонська область, місто Херсон, вул. Ярослава Мудрого, буд. 45, керуючись правами та обов'язками, передбаченими Положенням про департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради, що затверджене рішенням Херсонської міської ради № 2251 від 20.12.2019 (далі - Положения) та посадовою інструкцією директора департаменту житлово - комунального господарства Херсонської міської ради, що затверджено Херсонським міським головою 06.09.2015, будучи службовою особою, займаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, в період часу з 26.03.2019 по 27.12.2019 (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено) вчинив службову недбалість, тобто неналежне виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, зокрема визначених п.п. 5.1., п.п. 5.3.10., п.п. 5.3.16., Положення та п.п.1.4, п.п.2.1., п.п.2.2., п.п.2.6., п.п.2.18., п.п.2.19., п.п.2.23., п.п.2.27., п.п.2.31, п.п.2.32., п.2.33., п.п.3.2., п.п.3.3., п.п.3.4., п.п.3.8., п.п.3.11., п.п. 3.12. та п.п. 4.1. Посадової інструкції, виступаючи розпорядником коштів департаменту в межах, затверджених бюджетом та забезпечує їх використання за цільовим призначенням через начальників відділів, управлінь, секторів, що входять до департаменту, здійснює контроль за використанням ними коштів, будучи відповідальною особою за укладання та розрив договорів (контрактів), стороною в яких виступає департамент та в межах повноважень департаменту, погодження контрактів з керівниками підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління департаменту, організовувати перевірки та здійснювати контроль за виконанням встановлених вимог або договірних зобов'язань щодо забезпечення життєдіяльності міста підприємствами житлово-комунального господарства міста, іншими суб'єктами господарювання незалежно від форм власності, громадянами, які постійно або тимчасового проживають на території міста, не організував перевірку умов договорів підряду з капітального ремонту №146 від 26.03.2019, №149 від 26.03.2019, №152 від 26.03.2019, №155 від 16.03.2019, №158 від 27.03.2019, №516 від 29.05.2019, №519 від 29.05.2019, №522 від 29.05.2019, №528 від 30.05.2019, №1486 від 10.12.2019, №1521 від 26.12.2019, №1542 від 21.12.2019, №1546 від 20.12.2019, що укладалися, шляхом підписання, між Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 37465590) в особі директора ОСОБА_6 (замовник) з одного боку та ПП «Евробуд Альянс» (код ЄДРПОУ 38013959) в особі директора ОСОБА_7 (підрядник), актів приймання виконаних будівельних робіт ф-2кб2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт і витрат за вищевказаними договорами, та в подальшому підписавши вищезазначені акти приймання виконаних будівельних робіт ф-2кб2в та платіжні доручення № 558 від 27.12.2019 року, № 539 від 27.12.2019 року, № 110 від 27.12.2019 року, № 111 від 27.12.2019 року, № 41 від 13.08.2019 року, № 39 від 13.08.2019 року, № 44 від 13.08.2019 року, № 42 від 13.08.2019 року, № 8 від 19.04.2019 року, № 7 від 19.04.2019 року, № 6 від 19.04.2019 року, № 4 від 19.04.2019 року, № 5 від 19.04.2019 року, що призвело відповідно до висновку експерта № 3878 від 29.09.2021, до зайвого перерахунку Департаментом житлово-комунального господарства Херсонської міської ради на рахунок ПП «Євробуд Альянс» директором якого є ОСОБА_7 грошових коштів у сумі 203551 гривень, 89 копійок, що завдало матеріальну шкоду, яка в сто і більше разів перевищують неоподаткований мінімум доходів громадян та є істотною шкодою.
Дії ОСОБА_6 кваліфіковано за ч. 1 ст. 367 КК України, як службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.
Під час судового засідання захисник заявила клопотання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.367 КК України, на підставі ст. 49КК України у зв'язку із закінченням строків давності, просила закрити кримінальне провадження.
Обвинувачений підтримав клопотання захисника.
Прокурор не заперечував проти закриття кримінального провадження щодо ОСОБА_6 , вважаючи наявними достатні підстави для звільнення ОСОБА_6 , від кримінальної відповідальності.
Представник потерпілого не заперечувала щодо даного клопотання.
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що наявні достатні підстави для звільнення ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності, з огляду на таке.
Кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності (п. 1 ч. 2ст. 284 КПК України).
Згідно ч. 1ст.285КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч. 3ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
За правилами п. 2 ч. 1 ст.49КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки - три роки у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.
Перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила кримінальне правопорушення, ухилилася від досудового розслідування або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з'явлення особи із зізнанням або її затримання, а з часу вчинення кримінального проступку - два роки. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення кримінального правопорушення минуло п'ятнадцять років (п. 1 ч. 1 ст. 49 КК України).
Перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин, за винятком нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк не більше двох років (ч. 3ст. 49 КК України).
Обвинувачений більше до кримінальної відповідальності не притягувався , у кримінальному провадженні відсутні відомості щодо ухилення обвинуваченого від досудового розслідування або суду.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 367 КК України, на підставі ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності, закривши кримінальне провадження.
Порядок вирішення цивільного позову в кримінальному провадженні регламентований главою 9 КПК України. Нормами кримінального процесуального закону, зокремаст. 129 КПК України, встановлено, що рішення про повне або часткове задоволення цивільного позову може бути винесене лише у разі визнання обвинуваченого винним у вчиненні кримінального правопорушення і ухвалення обвинувального вироку чи винесення постанови про застосування до особи примусових заходів виховного або медичного характеру. Вирішення цивільного позову у разі закриття провадження по справі суперечить вказаним вище нормам закону.
Враховуючи системний аналіз зазначених норм КПК України, суд дійшов висновку, що цивільний позов не підлягає розгляду у випадках закриття кримінального провадження як на досудовому розслідуванні, так і в суді.
Тому, у зв'язку із необхідністю закриття кримінального провадження щодо обвинуваченого, заявлений цивільний позов слід залишити без розгляду.
Керуючись ст. ст.284-288,314,369,372,376 КПК України, ст. 49 КК України, суд, -
Звільнити ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 367 КК України, на підставі ст.49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності, закривши кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 12021231020000804 від 07.12.2021.
Позовну заяву Херсонської міської ради Херсонської області до ОСОБА_6 про відшкодування шкоди завданої кримінальним правпорушенням - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена протягом7(семи)днів з дня її проголошення до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
СуддяОСОБА_1