Миколаївський районний суд Одеської області
Справа № 508/287/26
Номер проведження 2/508/262/26
13 травня 2026 року
Миколаївський районний суд
Одеської області
В складі головуючого судді Горобця В.Л.
Секретаря Товт Т.В.
Розглянувши у судовому засіданні в селищі Миколаївка цивільну справу у підготовчому загальному провадженні за позовом ОСОБА_1 до Чернівської сільської ради, Березівського району, Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин.
16.06.2005 року в с. Каховка, Миколаївського району, Одеської області, Україна, помер рідний брат позивача ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з права на земельну часту (пай) як члену КСП «Шляхом Леніна» с. Левадівка, Миколаївського району, Одеської області, що підтверджується Сертифікатом на право на земельну часту (пай) Серія ОД №0154218.
На підставі Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-ІХ п.15. Миколаївський район Одеської області реорганізовано шляхом об'єднання з іншими районами в Березівський район Одеської області.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. № 720-р «Адміністративні центри та території територіальних громад Одеської області» п. 2. Перелік територіальних громад Одеської області: Андрієво-Іванівська територіальна громада з центром в с. Андрієво-Іванівка до складу входять територіальні громади (населені пункти) Андрієво- Іванівська, Ісаївська, Левадівська, Настасіївська, Скосарівська.
Левадівська сільська рада, Миколаївського району, Одеської області реорганізована шляхом приєднання до Андрієво-Іванівської сільської ради, Березівського району, Одеської області.
5 лютого 2025 року Андрієво-Іванівська сільська рада, Березівського району, Одеської області змінила назву на Чернівська сільська рада, Березівського району, Одеської області.
Після смерті брата вона від спадщини не відмовилася, але вона не могла вчасно подати заяву так як є пенсіонеркою, перебувала у скрутному матеріально становищі.
Коли позивачка звернулася до приватного нотаріуса з питання оформлення спадщини то оглянувши надані нею документи нотаріус повідомив, що вона пропустила строк на подачу заяви про прийняття спадщини, та рекомендував їй звернутися із позовною заявою до суду про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Крім того нотаріус звернув увагу про неможливість встановлення родинних відносин так як відсутнє свідоцтво про народження брата.
Для отримання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України вона зверталася до Державного архіву Одеської області, але отримала відповідь що у книзі реєстрації актів про народження села Миколаївка (Андрієво-Іванівського району Одеської області (смт. Миколаївка Березівського (Миколаївського) району, Одеської області за 1938 рік, яка частково втрачена у період окупації та воєнних дій 1941-1944 років, запису про народження ОСОБА_2 не виявлено.
Також, для поновлення актового запису про народження брата вона зверталася до Березівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Одеса ), проте отримала відповідь що поновити актовий запис про народження може тільки особисто заявник і тому вирішувати дане питання по суті їй потрібно у судовому порядку.
В зв'язку з викладеним приватний нотаріус рекомендував їй звернутися до суду для встановлення факту родинних відносин між нею і братом ОСОБА_2 . Тому вона вимушена звернутися до суду так, як іншої можливості підтвердити зазначений факт чинним законодавством не передбачено.
Позивачка вже зазначала причину пропущення терміну на звернення до нотаріальної контори. На її думку дана причина пропуску строку на подачу заяви про прийняття спадщини є поважною.
Встановлення факту родинних відносин їй необхідно для прийняття спадщини після смерті брата.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, однак надала суду заяву, в якій позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача Чернівської сільської ради, Березівського району, Одеської області в судове засідання не з'явився, однак надав суду заяву, в якій позов визнає, не заперечує проти його задоволення, просить справу розглянути в його відсутність.
Згідно ст. 200 ч. 3 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Оскільки відповідач позов визнав та подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, суд приходить до висновку про ухвалення рішення по справі в підготовчому судовому засіданні.
Згідно ст. 247 ч. 2 ЦПК України у зв'язку з неявкою в судове засідання сторін, які беруть участь у справі, фіксуваня судового процесу технічними засобами не здійснювалось.
Оцінивши зібрані по справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити. Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 с. Каховка Миколаївського району Одеської області, Україна, є рідним братом ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки смт. Миколаївка Миколаївського району Одеської області.
Визначити для ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , додатковий строк тривалістю в три місяці, починаючи з наступного дня після набрання чинності рішення суду, для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 с. Каховка Миколаївського району Одеської області, Україна.
Данні обставини підтверджуються матеріалами справи: інформаційним листом приватного нотаріуса Сологуб О.А. ( а.с. 6 ), копією свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ( а.с. 7 ), копією свідоцтва про народження ОСОБА_4 та копією свідоцтва про одруження ОСОБА_5 ( а.с. 8 ), копією паспорта ОСОБА_1 ( а.с. 9 - 10 ), Адвокатським запитом ( а.с. 11 ), відповідю на запит ( а.с. 12 ), сімейним фото ( а.с. 13 ), копією Сертифікату на право на земельну частку пай ( а.с. 14 ), пенсійним посвідченням ОСОБА_1 ( а.с. 15 ).
На підставі ст. 1272 Цивільного кодексу України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визнати йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно статті 315 ч. 1 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Керуючись ст. ст. 19; 77; 200; 247; 258; 263; 268; 273; 315; 354 ЦПК України, ст. 1272 ЦК України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Чернівської сільської ради, Березівського району, Одеської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин - задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 с. Каховка Миколаївського району Одеської області, Україна, є рідним братом ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки смт. Миколаївка Миколаївського району Одеської області.
Визначити для ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , додатковий строк тривалістю в три місяці, починаючи з наступного дня після набрання чинності рішення суду, для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 с. Каховка Миколаївського району Одеської області, Україна.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня повного складання тексту рішення, а стороною що не була присутня в судовому засіданні з дня отримання копії рішення до Одеського апеляційного суду.
Суддя: Горобець В.Л.