печерський районний суд міста києва
Справа № 757/23656/26-к
30 квітня 2026 року м. Київ
Печерський районний суд міста Києва у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в межах кримінального провадження за № 62025000000000389 від 10.04.2025, відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця с. Довговоля Володимирецького району Рівненської області, громадянина України, фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255, ч. 5 ст. 191 КК України,
та скаргу сторони захисту на незаконне затримання підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
за участі:
прокурора - ОСОБА_5 ,
підозрюваного - ОСОБА_4 ,
захисників - адвокатів ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 за погодженням з прокурором другого відділу першого управління Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 , звернувся до слідчого судді із клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні № 62025000000000389 від 10.04.2025, відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Копія клопотання та матеріалів на його обґрунтування відповідно до ч. 2 ст. 184 КПК України вручені стороні захисту 29.04.2026 о 20 год. 14 хв.
Так, Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000000389 від 10.04.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 255 (в редакції закону № 2341-III від 5.04.2001), частиною 5 статті 191 (в редакції закону № 2341-III від 5.04.2001) та іншими статями Кримінального кодексу України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні забезпечується групою прокурорів з числа прокурорів Офісу Генерального прокурора.
Слідчий зазначає, що у вказаному провадженні ОСОБА_4 підозрюється у розтраті чужого (державного) майна, яке перебувало у його віданні, шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчиненій повторно, за попередньою змовою групою осіб, у складі злочинної організації та в особливо великих розмірах, тобто у скоєнні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого частиною п'ятою статті 191 (в редакції Закону від 05.04.2001 № 2341-III) КК України, а тому жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти наявним ризикам, з урахуванням вагомості наявних доказів про вчинення кримінальних правопорушень та перешкоджання слідству.
Необхідність застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою слідчий обґрунтовує тим, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, що передбачає можливість призначення покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна, що вже саме по собі може бути вагомою підставою і мотивом для підозрюваного переховуватися від слідства та суду.
На даний час існують ризики того, що він, перебуваючи на волі, усвідомлюючи тяжкість вчинених кримінальних правопорушень та реальність покарання, може переховуватися від органів досудового розслідування або суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків, експертів, спеціалістів у кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Менш суворі запобіжні заходи не достатні для запобігання вищевказаним ризикам.
Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду; незаконно впливати на свідків у цьому провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання з підстав в ньому зазначених. Сторона обвинувачення вважає, що запобіжний захід у вигляді тримання під вартою є єдиним можливим заходом забезпечення процесуальної поведінки підозрюваного.
Підозрюваний та його захисники заперечили щодо задоволення клопотання, посилаючись на письмові заперечення, що долучені до матеріалів клопотання. Захисник зазначив, що стороною обвинувачення не доведені мета застосування запобіжного заходу, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, може здійснити дії, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України. Також вказали щодо необґрунтованості підозри ОСОБА_4 , у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, оскільки ані повідомлення про підозру, ані клопотання про застосування запобіжного заходу, не містять відомостей про конкретні факти матеріальної дійсності, які нібито мали місце і є підставою для висунення повідомлення про підозру за інкримінованим злочином. Також, сторона захисту вказує на відсутність ризиків, про які зазначає сторона обвинувачення. Просили відмовити у задоволенні клопотання, або застосувати запобіжний захід, не пов'язаний з триманням під вартою. Зауважили, що запитуваний розмір застави є непропорційним і фактично каральним, тобто є завідомо непомірною.
Окремо, стороною захисту у судовому засіданні подано скаргу на незаконне затримання ОСОБА_4 в порядку ст. 208 КПК України. Сторона захисту вважає затримання підозрюваного незаконним, необгрунтованим та таким, що порушує права та інтереси особи. Зазначили, що на час затримання ОСОБА_4 підстави, передбачені ч. 1 ст. 208 КПК України, були відсутні.
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, перевіривши клопотання та дослідивши докази, якими обґрунтовується клопотання, заперечення та докази, якими обґрунтовуються такі заперечення, документи, які характеризують особу підозрюваного, заяви про взяття підозрюваного на поруки, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Так, слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62025000000000389 від 10.04.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 255 (в редакції закону № 2341-III від 5.04.2001), частиною 5 статті 191 (в редакції закону № 2341-III від 5.04.2001) та іншими статями Кримінального кодексу України.
Суть підозри обрунтовано наступним чином.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Після призначення ОСОБА_4 на посаду голови правління (президента) ПрАТ «Укрпрофтур», він мав доступ до всієї інформації щодо об'єктів нерухомого майна, що перебувало у віданні ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ним суб'єктів господарської діяльності.
Надалі, у ОСОБА_4 виник злочинний умисел з корисливих мотивів приймати прийняти рішення щодо розтрати державного майна, а саме: цілісних майнових комплексів, інших об'єктів нерухомого майна, їх окремих частин, що перебували у віданні ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ним суб'єктів господарської діяльності.
Після цього, ОСОБА_4 з використанням свого службового становища, зловживаючи при цьому своїми повноваженнями, організував незаконне укладення договорів купівлі-продажу державного майна та інших правочинів, розраховуючи отримувати від цієї злочинної діяльності матеріальну вигоду у виді грошових коштів, а також набуття, володіння та розпорядження майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі здійснення правочинів стосовно такого майна, у великому розмірі (організація легалізації (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом) за наступних обставин.
ОСОБА_4 , у період часу приблизно з листопада 2012 року по березень 2016 року, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, обіймаючи посаду голови правління (президента) ПрАТ «Укрпрофтур», будучи обраним головою наглядових рад, створених ПрАТ «Укрпрофтур» підконтрольних суб'єктів господарської діяльності на всій території України, перебуваючи у місті Києві та інших містах, діючи з корисливих мотивів, розуміючи, що самостійно він не зможе реалізувати свій злочинний умисел, спрямований на розтрату державного майна в особливо великих розмірах, прийняв рішення створити, а в подальшому створив та здійснював керівництво стійким ієрархічним злочинним об'єднанням (злочинною організацією), до якого в різний період часу залучив голову Федерації професійних спілок України ОСОБА_8 , голову правління ПрАТ «Рівнетурист» ОСОБА_9 , секретаря наглядової ради ПрАТ «Рівнетурист» ОСОБА_10 , засновника та директора ТОВ «Турист Сервіс» ОСОБА_11 та інших не встановлених досудовим слідством осіб, які зорганізувалися для спільної діяльності з метою безпосереднього вчинення особливо тяжких злочинів учасниками цієї організації, а саме розтраті в особливо великих розмірах державного майна, яке перебувало у віданні ПрАТ «Рівнетурист» та, в подальшому, його легалізації (відмивання). За вказаними фактами ОСОБА_4 в окремому кримінальному провадженні притягнуто до кримінальної відповідальності.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , здійснюючи керівництво створеним ним ієрархічним злочинним об'єднанням (злочинною організацією), в різний період часу також залучив до участі в такому об'єднанні голову наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_12 , голову правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 , голову правління ПрАТ «Львівтурист» ОСОБА_14 , начальника відділу майнових питань ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_15 , начальника управління маркетингу та розвитку туризму ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_16 та інших невстановлених на цей час досудовим слідством осіб, які зорганізувалися для спільної діяльності з метою безпосереднього вчинення особливо тяжких злочинів учасниками цієї організації, а саме розтрати в особливо великих розмірах державного майна, яке перебувало у віданні ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарської діяльності в тому числі ПрАТ «Вінницятурист», а саме - туристичного комплексу «Поділля».
До складу злочинної організації ОСОБА_4 вирішив залучити осіб, які в силу своїх вмінь, займаного службового становища, були наділені повноваженнями щодо прийняття розпорядчих рішень про відчуження цілісних майнових комплексів, їх часток та іншого державного майна або сприяти у їх прийнятті, і своїми діями могли забезпечити реалізацію намічених ним цілей.
Таким чином, ОСОБА_4 здійснюючи свою злочинну діяльність у складі зазначеної злочинної організації, як організатор та керівник такої злочинної організації, в кожному окремому випадку за невстановлених на цей час слідством обставин залучав до участі в ній осіб, у тому числі посадових осіб ФПУ та ПрАТ «Укрпрофтур» та інших підконтрольних їм суб'єктів господарської діяльності, які, приймаючи розпорядчі рішення, укладаючи відповідні правочини, мали забезпечити реалізацію злочинного плану щодо розтрати державного майна в особливо великих розмірах, яке перебувало у віданні ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ним суб'єктів господарювання (в тому числі ПрАТ «Вінницятурист»), а фактично знаходилось у державній власності.
Згідно з проведеним розподілом ролей ОСОБА_4 , як організатор та керівник злочинної організації, займаючи керівну посаду у ПрАТ «Укрпрофтур», використовуючи адміністративний тиск, уживав заходів щодо обрання себе головою наглядових радах підконтрольних суб'єктів господарської діяльності (в тому числі ПрАТ «Вінницятурист»), з метою контролю фінансово - господарської діяльності таких підприємств, що дало йому можливість вирішувати в межах компетенції широкий спектр питань, у тому числі впливати у незаконний спосіб на прийняття розпорядчих рішень щодо відчуження цілісних майнових комплексів та іншого майна ПрАТ «Укрпрофтур» та створених ними суб'єктів господарювання.
Постановою наглядової ради приватного акціонерного товариства «Укрпрофтур» № П-101-1 від 06.11.2012 ОСОБА_4 з 07.11.2012 обрано головою правління приватного акціонерного товариства «Укрпрофтур» (далі - ПрАТ «Укрпрофтур»).
Наказом № 162-к від 07.11.2012 ОСОБА_4 приступив до виконання повноважень голови правління ПрАТ «Укрпрофтур».
Відповідно до розділу 1 «Загальні положення» Статуту ПрАТ «Укрпрофтур» (код ЄДРПОУ 02605473), затвердженого Рішенням чергових загальних зборів акціонерів ПрАТ «Укрпрофтур» від 11.04.2012 № Р-30-9, Українське закрите акціонерне товариство по туризму та екскурсіях «Укрпрофтур» створено шляхом реорганізації (перетворення) Української республіканської ради по туризму та екскурсіях у назване товариство, змінило своє найменування на приватне акціонерне товариство «Укрпрофтур» у зв'язку з приведенням його діяльності у відповідність з вимогами Закону України «Про акціонерні товариства».
Згідно з п. 1.3 розділу 1 Статуту Товариство діє на підставі Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України «Про акціонерні товариства», «Про цінні папери та фондовий ринок», «Про національну депозитарну систему та особливості обігу цінних паперів в Україні», інших законодавчих актів та цього Статуту.
Розділом 7 «Органи управління товариством», а саме п. 7.37 Статуту, визначено, що правління є колегіальним виконавчим органом Товариства, що здійснює управління поточною діяльністю Товариства. Правління Товариства підзвітне загальним зборам і наглядовій раді та організовує виконання їх рішень.
Відповідно до абзацу 2 п. 7.38 Статуту до складу правління за посадою входить, зокрема, голова правління, який очолює роботу правління.
Згідно із п. 7.46 голова правління обирається та звільняється наглядовою радою Товариства.
Згідно з п. 7.39 до компетенції правління входить вирішення всіх питань, пов'язаних із керівництвом та поточною діяльністю Товариства, за винятком питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів та наглядової ради Товариства.
Пунктом 7.46 передбачено такі повноваження голови правління ПрАТ «Укрпрофтур»:
- без довіреності діє від імені Товариства, представляє Товариство в Україні та за кордоном, вчиняє від імені Товариства юридичні дії в межах, визначених цим Статутом, представляє інтереси Товариства у взаємовідносинах із державними та іншими організаціями, установами, юридичними особами і громадянами, а також судових інстанціях різних рівнів, підписує від імені Товариства договори, угоди, контракти тощо, рішення щодо укладення яких прийняті органами управління Товариства, відповідно до компетенції відкриває рахунки в установах банків у національній та іноземній валюті (п. 7.46.2);
- видає накази, розпорядження і дає вказівки, обов'язкові для своєчасного і точного виконання працівниками апарату Товариства (п. 7.46.3);
- затверджує розподіл функціональних обов'язків між членами правління, скликає засідання правління, визначає порядок денний та головує на них (п. п. 7.46.4, 7.46.6);
- організовує бухгалтерський, оперативний та статистичний облік та звітність, внутрішній аудит і фінансовий контроль в Товаристві, юридичне, економічне та інформаційне забезпечення діяльності Товариства, контроль за збереженням, раціональним використанням майна Товариства, отриманням передбачуваного прибутку, підписує на надає наглядовій раді квартальні та річні звіти Товариства до їх оприлюднення та (або) подання на розгляд загальних зборів акціонерів (п. 7.46.10);
- підписує договори, угоди та інші документи від імені Товариства, рішення про укладення (видачу) яких видано уповноваженим органом Товариства в межах його компетенції відповідно до положень цього Статуту (п. 7.46.21);
- здійснює інші функції, які необхідні для забезпечення діяльності Товариства та виконання рішень органів управління Товариства, згідно з чинним законодавством, контрактом та внутрішніми документами Товариства (п. 7.46.20);
- має інші повноваження, права та обов'язки, визначені Статутом.
Протягом 2012 - 2019 років до Статуту ПрАТ «Укрпрофтур» вносились зміни, а саме:
- 04.04.2013 відповідно рішення річних загальних зборів ПрАТ «Укрпрофтур» від 04.04.2013 (протокол № 33);
- 02.04.2014 відповідно рішення загальних зборів ПрАТ «Укрпрофтур» від 02.04.2014 (протокол № 34);
- 22.04.2016 відповідно рішення загальних зборів ПрАТ «Укрпрофтур» від 22.04.2016 № Р-38-14;
- 05.04.2017 відповідно рішення загальних зборів ПрАТ «Укрпрофтур» від 05.04.2017 № Р-40-13;
- 24.04.2019 відповідно рішення загальних зборів ПрАТ «Укрпрофтур» від 24.04.2019 № Р-44-9, внаслідок яких положення, що регламентують повноваження голови правління ПрАТ «Укрпрофтур», суттєво не змінювались, окрім редакції Статуту, затвердженої 05.04.2017 відповідно до рішення загальних зборів ПрАТ «Укрпрофтур» від 05.04.2017 № Р-40-13, якою замість голови правління введено посаду президента ПрАТ «Укрпрофтур», яку обійняв ОСОБА_4 з аналогічними голові правління повноваженнями.
Частиною другої статті 54 Закону України «Про акціонерні товариства» від 18.09.2008 № 514-VI визначено, що голова наглядової ради організовує її роботу, скликає засідання наглядової ради та головує на них, відкриває загальні збори, організовує обрання секретаря загальних зборів, якщо інше не передбачено статутом акціонерного товариства, здійснює інші повноваження, передбачені статутом та положенням про наглядову раду.
Так, ОСОБА_4 , перебуваючи у складі наглядових рад ПрАТ «Вінницятурист» та інших підконтрольних ПрАТ «Укрпрофтур» підприємств та будучи її головою, згідно з статутами таких товариств мав відповідні права, обов'язки та повноваження.
Відповідно до частини третьої статті 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_4 у силу наданих йому повноважень, перебуваючи з 06.11.2012 по 11.11.2025 на посаді голови правління (з 05.04.2017 Президента) ПрАТ «Укрпрофтур», а також будучи обраним головою наглядових рад ПрАТ «Вінницятурист», а також інших підпорядкованих підприємств, виконував обов'язки щодо здійснення керівництва трудовим колективом та ділянкою роботи, а також щодо розпорядження майном, а отже, був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками, тобто був службовою особою.
Однак свої службові повноваження на вказаних посадах ОСОБА_4 використовував у злочинних цілях з метою розтрати державного майна - цілісних майнових комплексів, інших об'єктів нерухомості, які перебували у віданні ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчиненого з корисливих мотивів, у складі злочинної організації та в особливо великих розмірах, розраховуючи отримувати від цієї злочинної діяльності матеріальну вигоду у виді грошових коштів.
При цьому, ОСОБА_4 перебуваючи на зазначених посадах був обізнаний про норми законодавства України, якими визначався правовий статус майна, що знаходилось на території колишньої Української РСР після проголошення 24.08.1991 незалежності Республіки Україна, у тому числі щодо правового статусу майна, що знаходилось у віданні колишньої Укрпрофради, яка в єдиній системі профспілок колишнього Союзу РСР представляла республіканську організацію і мала статус юридичної особи, та продовжувало залишатись у віданні Федерації профспілок України, ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, а саме що:
- Декларацією про державний суверенітет України, прийнятою 16.07.1990 Верховною Радою Української РСР, проголошено державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки, в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах, та що відповідно до частини 3 розділу VI цієї Декларації земля, її надра, повітряний простір, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території Української РСР, природні ресурси її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, весь економічний і науково-технічний потенціал, що створений на території України, є власністю її народу, матеріальною основою суверенітету Республіки і використовуються з метою забезпечення матеріальних і духовних потреб її громадян;
- постановою Верховної Ради Української РСР від 29.11.1990 № 506-XII «Про захист суверенних прав власності Української РСР» введено мораторій на території республіки на будь-які зміни форми власності та власника державного майна до введення у дію Закону Української РСР про роздержавлення майна;
- постановою Верховної Ради Української РСР від 24.08.1991 № 1427-VI «Про проголошення незалежності України» проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України та що з моменту проголошення незалежності чинними на території України є тільки Конституція, закони, постанови Уряду та інші акти законодавства республіки;
- Указом Президії Верховної Ради України від 30.08.1991 № 1452-XII «Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави» та статтями 1, 3 Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» від 10.09.1991 № 1540-XII, прийнятого відповідно до пункту 13 частини другої статті 97 Конституції Української РСР від 20.04.1978, якою встановлено, що до виключної компетенції Верховної Ради Української РСР відносилось, зокрема, здійснення законодавчого регулювання відносин власності, а також визначено, що майно та фінансові ресурси підприємств, установ, організацій та інших об'єктів союзного підпорядкування, розташованих на території України, визнано державною власністю України, а також що статтею 4 вказаного Закону передбачено, що рішення державних органів, органів громадських, політичних, кооперативних, інших організацій і підприємств, посадових осіб, а також договори та інші угоди, прийняті чи здійснені на основі законодавства СРСР щодо зміни власника і форм власності, а також створення акціонерних та спільних підприємств за участю органів влади та управління Союзу РСР, після прийняття Постанови Верховної Ради України від 24.08.1991 «Про проголошення незалежності України» без узгодження з відповідними органами управління, визначеними Кабінетом Міністрів України, вважаються недійсними;
- постановою Верховної Ради України від 14.02.1992 № 2116-XII «Про управління майном підприємств, установ та організацій, що є у загальнодержавній власності» функції з управління державним майном покладено на Кабінет Міністрів України, а після набрання чинності постановою Верховної Ради України від 07.07.1992 № 2558-XII «Про Тимчасове положення про Фонд державного майна України» - на Фонд державного майна України;
- постановою Верхової Ради України від 10.04.1992 № 2268-XII «Про майнові комплекси та фінансові ресурси громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташовані на території України» визначено, що майно та фінансові ресурси розташованих на території України підприємств, установ та об'єктів, що перебували у віданні центральних органів цих організацій, до визначення правонаступників загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР тимчасово передаються Фонду державного майна України;
- постановою Верховної Ради України від 04.02.1994 № 3943-ХІІ «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР», передбачено, що з метою збереження майна загальносоюзних громадських організацій колишнього СРСР в інтересах громадян України, тимчасово, до законодавчого визначення суб'єктів права власності майна загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташованого на території України, зазначене майно є загальнодержавною власністю, та що Фонд державного майна України здійснює право розпорядження цим майном у процесі приватизації та повноваження орендодавця майнових комплексів підприємств і організацій;
- згідно зі статтею 4 Закону України «Про власність» від 07.02.1991 № 697- XII лише власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном, що статтею 34 вказаного Закону визначено, що загальнодержавну (республіканську) власність складають, зокрема, об'єкти соціально-культурної сфери або інше майно, а статтею 33 цього Закону передбачено, що управління державним майном від імені народу (населення адміністративно-територіальної одиниці) здійснює відповідно Верховна Рада України і місцеві Ради народних депутатів України, а також уповноважені ними державні органи, які уповноважені управляти державним майном, вирішують питання створення підприємств і визначення цілей їх діяльності, реорганізації і ліквідації, здійснюють контроль за ефективністю використання і схоронністю довіреного їм державного майна та інші правомочності відповідно до законодавчих актів України;
- згідно з тимчасовим положенням про Фонд державного майна України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 07.07.1992 № 2558-XII, та Закону України від 09.12.2011 № 4107-VI «Про Фонд державного майна України», з прийняттям якого наведене положення втратило чинність, Фонд державного майна України є державним органом, який здійснює державну політику в сфері приватизації державного майна, а згідно з частиною першою статті 1 вказаного Закону Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, що належить до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та оціночної діяльності.
Відповідно до статуту професійних спілок СРСР, затвердженого постановою XVIII з'їзду профспілок СРСР від 01.01.1987, вони мали статус загальносоюзної громадської організації.
Щодо майна загальносоюзних громадських організацій колишнього СРСР, у зв'язку із законодавчою невизначеністю правонаступників майна загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР та з метою його збереження в інтересах громадян України Верховна Рада України постановою від 04.02.1994 № 3943 - ХІІ «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР» (ІV) встановила, що тимчасово, до законодавчого визначення суб'єктів права власності майна загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташованого на території України, зазначене майно є загальнодержавною власністю.
На виконання постанови Верховної Ради України від 01.11.1996 № 461/96-ВР «Про проект Постанови Верховної Ради України про тлумачення Постанови Верховної Ради України «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР», Фондом державного майна України разом з громадськими організаціями за участю відповідних органів державної влади проведено інвентаризацію майна загальносоюзних громадських організацій станом на 24.08.1991 та складено переліки суб'єктів, зокрема Федерації професійних спілок України, у володінні яких знаходилось це майно, розташоване на території України. Зазначені переліки 01.04.1997 надіслані на адресу Верховної Ради України.
Таким чином, передача майнових комплексів у відання Української республіканської ради профспілок, правонаступником якої після розпаду СРСР стала рада Федерації незалежних профспілок України, а у подальшому - Федерація професійних спілок України, жодним чином не мала наслідком зміну форми власності переданого майна, яке так і залишилося державним.
Отже, майно, що розташоване на території України та перебувало у віданні загальносоюзної громадської організації, а на момент створення Федерації професійних спілок України, ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», ЗАТ «Укрпрофтур» тощо перебувало у державній власності, не могло бути відчужене без згоди його власника - держави в особі Фонду державного майна України.
Таким чином, ОСОБА_4 було достовірно відомо, що відповідно до вказаних нормативних актів, прийнятих Верховною Радою Української РСР та Верховною Радою України як вищими законодавчими органами Української РСР та Республіки Україна, які повною мірою узгоджуються та відповідають положенням статті 10 Конституції Української РСР від 20.04.1978 про те, що основу економічної системи України становить соціалістична власність на засоби виробництва у формі державної (загальнонародної) і колгоспно - кооперативної власності та що соціалістичною власністю є також майно профспілкових та інших громадських організацій, необхідне їм для здійснення статутних завдань, після прийняття постанови Верховної Ради України від 24.08.1991 «Про проголошення незалежності України» майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташоване на території України, до якого відноситься також майно профспілкових організацій, до законодавчого визначення правонаступників такого майна перебувало у державній (загальнонародній) власності та функції з управління цим майном, у тому числі щодо розпорядження ним у процесі приватизації, покладалися спочатку на Кабінет Міністрів України, а з 07.07.1992 - на Фонд державного майна України.
Водночас ОСОБА_4 також був обізнаний про те, що 06.10.1990 відбувся XV з'їзд профспілок Української РСР, перетворений за рішенням делегатів в I установчий з'їзд незалежних профспілок України, на якому було ухвалено Декларацію про утворення Федерації незалежних профспілок України, проголошено як незалежність профспілок України від державних і господарських органів республіки та СРСР, так і відмову від діяльності відповідно до Статуту профспілок СРСР; прийнято положення про Федерацію незалежних профспілок України, затверджене рішенням з'їзду, яким визначено її правовий статус, організаційну структуру, права та обов'язки, у тому числі й майнові, та, зокрема, передбачено, що Рада Федерації незалежних профспілок України є правонаступником Укрпрофради, яка в єдиній системі профспілок колишнього Союзу РСР представляла республіканську організацію і мала статус юридичної особи, а основні фонди, майно, які належали Укрпрофраді в особі ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», ЗАТ «Укрпрофтур» тощо, і необхідне для виконання цілей та завдань Федерації незалежних профспілок України, становлять її власність і охороняються законом.
Прийнятою 27.10.1990 на XIX з'їзді профспілок СРСР постановою «Про власність профспілок СРСР», профспілкові об'єкти визначено єдиною власністю профспілок СРСР, правонаступником власності якої є Всезагальна конфедерація профспілок СРСР, а в подальшому Президія Ради
Загальної конфедерації профспілок СРСР 18.11.1990 прийняла постанову «Про затвердження Договору про закріплення прав по володінню, користуванню і розпорядженню профспілковим майном», згідно з яким Федерації незалежних профспілок України були передані права з володіння, користування і розпорядження профспілковим майном, яке перебувало на території України і належало Всесоюзній центральній раді профспілкових союзів та її правонаступнику - Загальній конфедерації праці, та що постановою Ради Фонду профспілкового майна Загальної конфедерації праці від 16.01.1992 було підтверджене це рішення.
Федерацію незалежних профспілок України 21.11.1992 перейменовано у Федерацію професійних спілок України.
Водночас ОСОБА_4 , зважаючи на займану керівну посаду та обсяг виконуваних службових обов'язків, достовірно знав про те, що рішення I установчого з'їзду незалежних профспілок України з питань власності на майно, яке знаходилось у віданні Укрпрофради, а також щодо передачі Федерацією незалежних профспілок України АТ «Укрпрофоздоровниця» та АТ «Укрпрофтур», які в подальшому були реорганізовані в ПрАТ «Укрпрофоздоровниця» та ПрАТ «Укрпрофтур», у власність майна, яке раніше знаходилось у віданні профспілок Союзу РСР як загальносоюзної громадської організації, були прийняті в порушення положень статті 10 Конституції Української РСР від 20.04.1978, постанови Верховної Ради Української РСР від 29.11.1990 № 506-XII «Про захист суверенних прав власності Української РСР», Указу Президії Верховної Ради України від 30.08.1991 № 1452-XII «Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави» та Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» від 10.09.1991 № 1540-XII, якими визначено, що майно профспілкових організацій, у тому числі колишнього Союзу РСР, розташоване на території України, їх фінансові ресурси, є державною (загальнонародною) власністю України, а також що з 29.11.1990 набув чинності мораторій на території Республіки Україна на будь-які зміни форми власності та власника державного майна до введення у дію Закону про роздержавлення майна, а тому вказані рішення органів громадських організацій, до яких відноситься Федерація незалежних профспілок України, перейменована в Федерацію професійних спілок України, прийняті чи здійснені на основі законодавства СРСР щодо зміни власника і форм власності, є незаконними за своєю сутю, не породжують будь-яких правових наслідків і є недійсними.
Зважаючи на це, ОСОБА_4 повністю усвідомлював, що цілісні майнові комплекси профспілкових організацій та інше майно, у тому числі колишнього Союзу РСР, розташоване на території України, мало статус державного (загальнонародного) майна і функції щодо розпорядження цим майном у процесі приватизації покладались виключно на державні органи - Кабінет Міністрів України, а з 07.07.1992 - на Фонд державного майна України.
Таким чином, Федерація професійних спілок України, її членські організації та суб'єкти господарювання, засновані на профспілковому майні, до законодавчого визначення правонаступників такого майна мали право тільки користуватись цим майном у процесі здійснення їх статутної діяльності, тобто вказане майно, яке перебувало у державній (загальнонародній) власності, знаходилось у їх віданні і жодних дій, спрямованих на зміну власності на це майно та інше розпорядження ним, вони не вправі були здійснювати.
Згідно з матеріалами засідання Президії ФПУ від 06.11.2014, на якому обговорювалося, зокрема, питання «Про Стратегію управління профспілковим майном в інтересах людини праці», окремими членами Президії прямо вказувалося, що на законодавчому рівні майно профспілкам не належить ( ОСОБА_17 ); що згідно з рішенням Верховного Суду України від 16.09.2014 питання суб'єкта власності на профспілкове майно не врегульоване, а тому воно залишається державною власністю, з огляду на що відсутні підстави для реалізації ФПУ майна загальносоюзних громадських організацій ( ОСОБА_18 ); що все майно, передане профспілкам, належить державі ( ОСОБА_19 ).
Однак, ОСОБА_4 задля реалізації своїх злочинних намірів вирішив ігнорувати вимоги чинного законодавства України та своїми діями намагався створювати у членів ФПУ, профспілкових організацій, що входили до її складу, та суб'єктів господарювання, заснованих на профспілковому майні, хибне уявлення про нібито наявність підстав для розпорядження цим майном, яке фактично перебувало у державній (загальнонародній) власності.
Також, ОСОБА_4 у своїй злочинній діяльності вирішив скористатись прийнятими раніше у протиправний спосіб окремими рішеннями місцевих органів державної влади, згідно з якими ПрАТ «Укрпрофтур» та заснованими ними суб'єктами господарювання, без наявності правовстановлюючих документів, були оформлені та незаконно видані свідоцтва про право власності на окремі майнові комплекси та майно, яке фактично знаходилось у державній (загальнонародній) власності і тільки перебувало у їх віданні.
Такі правочини, що порушували публічний порядок та були спрямовані на незаконне отримання права на державне майно, відповідно до приписів частини другої статті 228 Цивільного кодексу України вважалися нікчемними, тобто не створювали юридичних наслідків, а отже, не зумовлювали переходу / набуття / зміни / встановлення / припинення прав ні для кого, і ОСОБА_4 у силу займаного службового становища про це було достеменно відомо.
Для надання вигляду законності своїм злочинним діям та створення уяви про нібито колективну відповідальність за їх наслідки функціонерів профспілкових організацій ОСОБА_4 розробив план діяльності злочинної організації щодо відчуження державного майна, згідно з якими розподілив між членами злочинної організації ролі та узгодив певний алгоритм дій, що мав надати їх діям вигляд правомірності та запобігти у подальшому їх притягненню до кримінальної відповідальності, а тим самим передбачив ряд кроків з їх укриття шляхом нібито погодження відчуження майна з боку створених колегіальних органів у системі Федерації професійних спілок України, утворених нею Федерацій професійних спілок регіонального рівня та суб'єктів господарської діяльності, достовірно знаючи про їх нікчемність для укладення правочинів з відчуження майна.
Так, планом протиправної діяльності злочинної організації було передбачено, що уповноваженими особами суб'єктів господарської діяльності, у віданні яких перебувають відповідні об'єкти нерухомого майна, спершу описується занедбаний технічний стан таких об'єктів нерухомості та збитковість за результатами господарської діяльності, його неможливість використання в поточній діяльності товариства; після чого проводиться його занижена оцінка підконтрольними експертами для того, щоб майбутній визначений покупець здійснив офіційну мінімальну оплату; у подальшому посадовими особами відповідних суб'єктів господарювання та ПрАТ «Укрпрофтур» готуються та подаються до Федерації професійних спілок України відповідні документи про надання дозволу на реалізацію попередньо визначеного об'єкта нерухомого майна, що перебував у їх віданні; після надання наглядовою радою ПрАТ «Укрпрофтур» та президією Федерації професійних спілок України згоди на відчуження об'єкта нерухомого майна, який планується відчужити на користь третіх осіб, скликається засідання загальних зборів відповідного суб'єкта господарювання, на яких остаточно затверджується рішення щодо реалізації визначеного нерухомого майна, а уповноваженою особою оформлюється нотаріальна угода купівлі-продажу цього об'єкта нерухомого майна або укладаються інші правочини, предметом якого є таке майно.
Водночас ОСОБА_4 , розуміючи, що самостійно він не зможе реалізувати свій злочинний умисел, спрямований на розтрату державного майна в особливо великих розмірах членами злочинної організації, яке перебувало у віданні ПрАТ «Укрпрофтур» та створених ними суб'єктів господарювання, і досягти поставлених цілей, враховуючи існуючі особливості розгляду питань щодо прийняття розпорядчих рішень про відчуження майна, встановлених Положенням про розпорядження майном Федерації профспілок України, затвердженим постановою Ради ФПУ від 12.03.2009 № Р-6-5, відповідно до пункту 3.1 якого прийняття розпорядчих рішень щодо відчуження цілісних майнових комплексів є виключною компетенцією Ради ФПУ за умови попередньої згоди постійної комісії Ради ФПУ з майнових питань та Президії ФПУ, перебуваючи у місті Києві, у не встановленому під час досудового розслідування місці, у період з листопада 2012 року по березень 2016 року, точні дата і час слідством не встановлені, прийняв рішення створити стійке, ієрархічне об'єднання (злочинну організацію) для спільної діяльності з метою безпосереднього вчинення вказаних особливо тяжких злочинів. За вказаними фактами ОСОБА_4 в окремому кримінальному провадженні притягнуто до кримінальної відповідальності.
Зокрема, ОСОБА_4 здійснюючи керівництво вказаною злочинною організацією, вирішив у кожному окремому випадку, в залежності від територіальності і підконтрольних суб'єктів господарювання, у відданні яких знаходяться об'єкти нерухомого майна, залучати посадових осіб ПрАТ «Укрпрофтур» та інших підконтрольних їй суб'єктів господарської діяльності з метою незаконного відчуження того чи іншого нерухомого майна.
Надалі, здійснюючи керівництво злочинною організацією ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що прийняття розпорядчих рішень про відчуження цілісних майнових комплексів значною мірою буде залежати від особистої позиції керівника Федерації профспілок України, в один із днів березня 2014 року, точні дата та час слідством не встановлені, звернувся до ОСОБА_8 , який на той час, як перший заступник голови ФПУ, виконував згідно з постановою Ради ФПУ від 27.02.2014 № Р-7-2 обов'язки голови Федерації, та запропонував йому вчиняти спільно з ним та іншими посадовими особами Федерації профспілок України і ПрАТ «Укрпрофтур», пов'язаним з прийняттям розпорядчих рішень щодо відчуження цілісних майнових комплексів, розтрату державного майна в особливо великих розмірах, а саме: цілісних майнових комплексів, санаторіїв, пансіонатів, готелів, об'єктів нерухомості, які перебували у віданні ФПУ, ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, шляхом незаконного укладення договорів купівлі-продажу цього державного майна, обіцяючи одержання матеріальної вигоди від зазначеної злочинної діяльності.
ОСОБА_8 , обіймаючи з 27.02.2014 згідно з постановою Ради ФПУ від 27.02.2014 № Р-7-2 посаду першого заступника голови Федерації та одночасно виконуючи обов'язки голови ФПУ, будучи службовою особою, повною мірою усвідомлюючи, що цілісні майнові комплекси профспілкових організацій та інше майно, у тому числі колишнього Союзу РСР, розташоване на території України, відповідно до прийнятих зазначених вище нормативних актів, прийнятих Верховною Радою Української РСР та Верховною Радою України, а саме: постанови Верховної Ради Української РСР від 29.11.1990 № 506-XII «Про захист суверенних прав власності Української РСР», Указу Президії Верховної Ради України від 30.08.1991 № 1452-XII «Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави», Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» від 10.09.1991 № 1540-XII, постанови Верховної Ради України «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР» від 04.02.1994 № 3943-ХІІ та інших, мало статус державного (загальнонародного) майна, а також що з 29.11.1990 набув чинності мораторій на території Республіки Україна на будь-які зміни форми власності та власника державного майна до введення у дію Закону про роздержавлення майна, у зв'язку з чим функції щодо розпорядження цим майном у процесі приватизації покладалися виключно на державні органи - Кабінет Міністрів України, а з 07.07.1992 - на Фонд державного майна України, діючи умисно, із корисливих мотивів, розраховуючи отримувати від запропонованої йому ОСОБА_4 злочинної діяльності матеріальну вигоду у виді грошових коштів, прийняв цю пропозицію ОСОБА_4 , дав добровільну згоду на вступ до злочинної організації та вчинення у її складі розтрати державного майна в особливо великих розмірах, яке перебувало у віданні ФПУ, ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, тобто у вчиненні у складі злочинної організації особливо тяжких злочинів.
У подальшому, згідно з рішенням VII з'їзду Федерації професійних спілок України від 24.03.2016 ОСОБА_8 був обраний головою ФПУ строком на 5 років (постанова від 24.03.2016 № 7з-6), а рішенням VIII з'їзду Федерації професійних спілок України від 25.05.2021 його знову обрано на цю посаду строком на 5 років (постанова від 25.05.2021 № 8з-6).
Відповідно до частини третьої статті 18 Кримінального кодексу України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_8 у силу наданих повноважень виконував обов'язки щодо здійснення керівництва трудовим колективом та ділянкою роботи, а отже, був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками, тобто був службовою особою.
Отримавши згоду ОСОБА_8 на участь у злочинній організації та вчиненні розтрати державного майна, ОСОБА_4 приступив до наступного етапу злочинної діяльності, який полягав у призначенні на керівні посади в структурних підрозділах Федерації профспілок України осіб, від яких залежало прийняття необхідних рішень щодо розпорядження майном, яке перебувало у віданні ФПУ, ПрАТ «Укрпрофоздоровниця», ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, яким він особисто довіряв та які повинні були увійти до складу злочинної організації.
Надалі, здійснюючи керівництво злочинною організацією ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що прийняття розпорядчих рішень про відчуження цілісних майнових комплексів залежить від голови наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур», в один із днів у період з 05.04.2017 до 07.06.2017, точні дата та час слідством не встановлені, звернувся до ОСОБА_12 , який на той час перебував на посаді голови наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур», обраного на посаду рішенням наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» № П-137-1 від 05.04.2017, та запропонував йому вчиняти спільно з ним та іншими посадовими особами Федерації профспілок України та ПрАТ «Укрпрофтур», пов'язаними з прийняттям розпорядчих рішень щодо відчуження цілісних майнових комплексів, готелів, об'єктів нерухомого майна, які перебували у віданні ФПУ, ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, шляхом незаконного укладення договорів купівлі-продажу цього державного майна, обіцяючи одержанням матеріальної вигоди від зазначеної злочинної діяльності, тобто увійти до складу злочинної організації з метою вчинення особливо тяжких злочинів - розтрати державного майна на користь третіх осіб.
ОСОБА_12 , обіймаючи з 05.04.2017 згідно з постановою наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» № П-137-1 від 05.04.2017 посаду голови наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур», будучи службовою особою, повною мірою усвідомлюючи, що нерухоме майно, яке перебувало у відання ФПУ, ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, відповідно до зазначених нормативних актів, прийнятих Верховною Радою Української РСР та Верховної Ради України, а саме: постанови Верховної Ради Української РСР від 29.11.1990 № 506-XII «Про захист суверенних прав власності Української РСР», Указу Президії Верховної Ради України від 30.08.1991 № 1452-XII «Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави», Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» від 10.09.1991 № 1540-XII, постанови Верховною Радою України «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР» від 04.02.1994 № 3943-ХІІ та інших, мало статус державного (загальнонародного) майна, а також що з 29.11.1990 набув чинності мораторій на території Республіки Україна на будь-які зміни форми власності та власника державного майна до введення у дію Закону про роздержавлення майна, у зв'язку з чим функції щодо розпорядження цим майном у процесі приватизації покладались виключно на державні органи - Кабінет Міністрів України, а з 07.07.1992 - на Фонд державного майна України, діючи умисно, із корисливих мотивів, розраховуючи отримувати від запропонованої йому ОСОБА_4 злочинної діяльності матеріальну вигоду у виді грошових коштів, прийняв цю пропозицію ОСОБА_4 дав добровільну згоду на вступ до злочинної організації та вчинення у її складі розтрати державного майна в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні у складі злочинної організації особливо тяжкого злочину.
Відповідно до Положення про наглядову раду ПрАТ «Укрпрофтур», затвердженого рішенням річних загальних зборів акціонерів ПрАТ «Укрпрофтур» № Р-40-14 від 05.04.2017, голова наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур»:
- організовує роботу наглядової ради, розподіляє обов'язки між членами наглядової ради та здійснює контроль за реалізацією рішень наглядової ради;
- скликає засідання наглядової ради та головує на них, затверджує порядок денний засідань, організовує ведення протоколів засідань та підписує їх;
- підписує протоколи засідань наглядової ради та інші документи, які затверджені (прийняті) наглядовою радою або складені на виконання прийнятого наглядовою радою рішення;
- протягом 10 днів з дати обрання президента укладає з ним контракт від імені Товариства;
- забезпечує організацію виконання рішень загальних зборів та наглядової ради.
Згідно з частиною третьою статті 18 Кримінального кодексу України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином ОСОБА_12 у силу наданих повноважень виконував обов'язки з організації роботи наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» та ділянкою роботи, а отже, був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками, тобто був службовою особою.
Зокрема, протягом березня 2014 року - серпня 2017 року ОСОБА_4 з метою розпорошення відповідальності за прийняті ним, як головою наглядових рад ПрАТ «Вінницятурист» та інших створених ПрАТ «Укрпрофтур» територіальних підрозділів, рішення, запропонував керівнику управління економіки та корпоративних прав Департаменту корпоративних прав та майна Федерації професійних спілок України ОСОБА_10 вступити до злочинної організації та складати і підписувати як секретар у майбутньому рішення наглядових рад таких структурних підрозділів ФПУ про відчуження державного майна, що перебувало у їх віданні. При цьому, ОСОБА_4 запевнив ОСОБА_10 , що задум вчинення особливо тяжких злочинів узгоджено з іншими співучасниками - членами злочинної організації - головою Федерації професійних спілок України ОСОБА_8 , який згідно з розподілом функції мав забезпечити прикриття діяльності злочинної організації і, як її учасник, організувати ухвалення рішень та особисто підписати документи про нібито погодження відчуження майна з метою надання вигляду законності ухваленим рішенням, а також головами правління ПрАТ «Вінницятурист» та іншими створеними ПрАТ «Укрпрофтур» регіональними підприємствами, які в кожному окремому випадку мали взяти на себе роль активного виконавця особливо тяжкого злочину - ініціювати ухвалення та погодження рішень про відчуження майна в ієрархічній системи ФПУ, членами злочинної організації та безпосередньо вчинити особливо тяжкі злочини шляхом укладення та підписання договорів купівлі-продажу майна та інших правочинів.
ОСОБА_10 згідно з розпорядженням голови Федерації професійних спілок України ОСОБА_8 № 81-к від 29.05.2012 переведений на посаду керівника управління економіки та корпоративних прав ФПУ Департаменту корпоративних прав та майна ФПУ. Одночасно ОСОБА_10 перебував у складі наглядових рад ПрАТ «Вінницятурист» та інших створених ПрАТ «Укрпрофтур» регіональних підприємств, відповідно до чого мав певні права та обов'язки, передбачені статутами таких підприємств.
Відповідно до частини третьої статті 18 Кримінального кодексу України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_10 у силу наданих повноважень виконував обов'язки зі здійснення контролю за діяльністю ПрАТ «Вінницятурист» та інших створених ПрАТ «Укрпрофтур» регіональних підприємств, вирішення фінансово-господарських питань, а також щодо розпорядження майном, а отже, був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками, тобто був службовою особою.
ОСОБА_10 , будучи службовою особою, повною мірою усвідомлюючи, що цілісні майнові комплекси профспілкових організацій та інше майно, у тому числі колишнього Союзу РСР, розташоване на території України, відповідно до зазначених нормативних актів, прийнятих Верховною Радою Української РСР та Верховною Радою України, а саме: постанови Верховної Ради Української РСР від 29.11.1990 № 506-XII «Про захист суверенних прав власності Української РСР», Указу Президії Верховної Ради України від 30.08.1991 № 1452-XII «Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави», Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» від 10.09.1991 № 1540-XII, постанови Верховної Ради України «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР» від 04.02.1994 № 3943-ХІІ та інших, мало статус державного (загальнонародного) майна, а також що з 29.11.1990 набув чинності мораторій на території Республіки Україна на будь-які зміни форми власності та власника державного майна до введення у дію Закону про роздержавлення майна, у зв'язку з чим функції щодо розпорядження цим майном у процесі приватизації покладались виключно на державні органи - Кабінет Міністрів України, а з 07.07.1992 - на Фонд державного майна України, діючи умисно, із корисливих мотивів, розраховуючи отримувати від запропонованої йому ОСОБА_4 злочинної діяльності матеріальну вигоду у виді грошових коштів, прийняв цю пропозицію ОСОБА_4 дав добровільну згоду на вступ до злочинної організації та вчинення у її складі розтрати державного майна в особливо великих розмірах, яке перебувало у віданні ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, тобто у вчиненні у складі злочинної організації особливо тяжкого злочину.
Отримавши згоду ОСОБА_10 на участь у злочинній організації та у вчиненні нею особливо тяжких злочинів, ОСОБА_4 з метою відведення підозр у його причетності та особистої заінтересованості у результатах діяльності злочинної організації та вчинені нею особливо тяжких злочинів в свої інтересах, продовжив підшукання виконавців злочинів та осіб, які виконають функції пособництва у розтраті чужого майна.
Керуючи злочинною організацією у складі зазначених посадових осіб Федерації профспілок України, ПрАТ «Укрпрофтур» та інших не встановлених на цей час досудовим розслідуванням осіб, у тому числі голови ФПУ ОСОБА_8 , ОСОБА_4 спільно з ними розробив план вчинення особливо тяжких злочинів, пов'язаних із вчиненням розтрати державного майна, яке перебувало у віданні ФПУ, ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, розподілив між учасниками злочинної організації ролі, а також узгодив певний алгоритм дій, що, на думку останніх, мало надати їхнім діям вигляд правомірності та у подальшому запобігти притягненню до кримінальної відповідальності.
Серед іншого, ОСОБА_4 як організатор та керівник злочинної організації, який займав посаду президента ПрАТ «Укрпрофтур», за не встановлених на цей час слідством обставин, спільно з іншими учасниками злочинної організації, розробив план розтрати чужого майна, що перебувало у віданні підконтрольного йому суб'єкта господарської діяльності, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого злочинною організацією, в особливо великому розмірі, а саме туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, що перебувало у віданні ПрАТ «Вінницятурист».
У не встановлені досудовим розслідуванням місці і час, ОСОБА_4 , достовірно знаючи про те, що 04.05.2017 між ПрАТ «Вінницятурист» та ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» укладено Договір найму нежитлових будівель та споруд туристичного комплексу «Поділля», відповідно до якого Наймодавець передав, а Наймач прийняв у тимчасове платне користування (в найм) для здійснення господарської діяльності нежитлові будівлі та споруди туристичного комплексу «Поділля», що розташовані за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, з метою незаконного відчуження вказаного державного майна вирішує здійснити незаконний його продаж ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО», яке має першочергове право викупу орендованого майна, частинами.
З цією метою, ОСОБА_4 , у період з червня 2015 року по травень 2017 року, більш точний час слідством не встановлений, вирішив залучити до участі в злочинній організації інших осіб із числа посадових осіб ФПУ, ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, які мали забезпечити реалізацію злочинного плану щодо розтрати державного майна в особливо великих розмірах, а саме туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, що перебувало у віданні ПрАТ «Вінницятурист», а фактично знаходилось у державній власності.
Згодом, вчиняючи дії із залучення додаткових учасників злочинної організації, ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що прийняття розпорядчих рішень стосовно об'єкта нерухомого майна - туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, що перебувало у віданні ПрАТ «Вінницятурист», з червня 2015 року по травень 2017 року, точні дата та час слідством не встановлені, звернувся до ОСОБА_13 , який на той час перебував на посаді голови правління ПрАТ «Вінницятурист», обраний на посаду рішенням наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» № ПР-105-1 від 25.06.2015, призначений 26.06.2015 на посаду наказом голови правління ПрАТ «Вінницятурист» № 15 від 26.06.2015, та запропонував йому вчиняти спільно з ним та іншими посадовими особами Федерації профспілок України та ПрАТ «Укрпрофтур», пов'язаних з прийняттям розпорядчих рішень щодо відчуження цілісного майнового комплексу, розтрату державного майна в особливо великих розмірах, а саме: туристичного комплексу «Поділля» ПрАТ «Вінницятурист» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, який перебував у віданні ПрАТ «Вінницятурист», шляхом незаконного укладення договорів купівлі-продажу, інших правочинів стосовно цього державного майна, обіцяючи одержання матеріальної вигоди від зазначеної злочинної діяльності, тобто увійти до складу злочинної організації з метою вчинення особливо тяжких злочинів - розтрати державного майна - туристичного комплексу «Поділля» ПрАТ «Вінницятурист» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, на користь третіх осіб.
Відповідно до Статуту ПрАТ «Вінницятурист», затвердженого рішенням річних загальних зборів ПрАТ «Вінницятурист» (протокол № 27 від 26.04.2016):
- обрання, припинення повноважень (звільнення голови правління здійснюється наглядовою радою Товариства з підстав та в порядку, встановлених законом, цим Статутом, а також контрактом, укладеним з головою правління. Права та обов'язки голови правління Товариства визначаються чинним законодавством, цим Статутом, а також контрактом, що укладається з головою правління, в якому визначається строк повноважень, права, обов'язки і відповідальність, умови матеріального забезпечення, звільнення, інші умови за погодженням сторін. Від імені Товариства контракт підписує голова наглядової ради або уповноважена на це особа;
- без довіреності діє від імені Товариства відповідно до рішень правління, в тому числі представляє інтереси Товариства в Україні та за кордоном, вчиняє від імені Товариства юридичні дії в межах, визначених цим Статутом, представляє інтереси Товариства у взаємовідносинах із державними та іншими організаціями, установами, юридичними особами і громадянами, а також у судових інстанціях усіх рівнів, підписує від імені Товариства договори, угоди, контракти (в тому числі трудові) тощо, рішення щодо укладення яких прийняті органами управління Товариства в межах компетенції, визначеної Статутом, відкриває рахунки в установах банків у національній та іноземній валюті;
- розпоряджається коштами та майном Товариства в порядку та межах, визначених цим Статутом, укладеним з ним контрактом.
Між головою наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_4 та головою правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 24.06.2016 укладено контракт, відповідно до якого голова правління:
- очолює, керує та організовує роботу виконавчого органу Товариства - правління відповідно до Положення про правління Товариства та Статуту Товариства (п. 1.3);
- є повноваженим представником Товариства при реалізації прав, повноважень, функцій та обов'язків, що передбачені законодавчими актами України, Статутом Товариства, цим контактом та рішеннями загальних зборів, наглядової ради, правління Товариства (п. 1.7);
- вирішує питання діяльності Товариства, за винятком питань, що відповідно до Статуту Товариства віднесені до компетенції загальних зборів, наглядової ради та правління Товариства (п. 2.3.1);
- без довіреності діє від імені Товариства, представляє Товариство в Україні та за кордоном, вчиняє від імені Товариства юридичні дії в межах, визначених Статутом Товариства, представляє інтереси Товариства у взаємовідносинах із державними та іншими організаціями, установами, юридичними особами та громадянами, а також судових інстанціях різних рівнів, підписувати від імені Товариства договори, угоди, контракти тощо, рішення щодо укладення яких прийняті органами управління Товариства відповідно до їх компетенції, відкривати рахунки в установах банків у національній та іноземній валюті в порядку, встановленому Статутом Товариства (п. 2.3.2);
- приймає та звільняє з роботи працівників апарату Товариства, несе персональну відповідальність за збереження і правильність ведення трудових книжок працівників Товариства, в порядку визначеному законодавством та Статутом Товариства (п. 2.3.7);
- підписує від імені правління колективний договір, зміни та доповнення до нього (п. 2.3.8);
- затверджує штатний розпис апарату Товариства (згідно структури, затвердженої наглядовою радою), посадові інструкції, положення про структурні підрозділи, графік відпусток працівників апарату Товариства, застосовує до працівників заходи заохочення та дисциплінарної відповідальності; погоджує дати надання відпусток керівникам дочірніх підприємств, філій і - представництв, інших відокремлених підрозділів Товариства (п. 2.3.9);
- вносить на розгляд правління, загальних зборів, наглядової ради питання, пов'язані з діяльністю Товариства (п. 2.3.13);
- здійснює керівництво Товариством, організовує та забезпечує ефективну виробничо-господарську та іншу діяльність (п. 2.4.1);
- розпоряджається коштами та майном Товариства в порядку і межах, визначених Статутом Товариства, цим контрактом (п. 2.4.3);
- підписує договори, угоди та інші документи від імені Товариства, рішення про укладення (видачу) яких прийнято уповноваженим органом Товариства в межах його компетенції відповідно до положень Статуту Товариства (п. 2 4.7);
- ефективно використовує майно товариства і отримує прибуток, що передбачається його річними фінансовими планами згідно із затвердженим порядком (п. 2.4.10);
- забезпечує контроль за збереженням, раціональним використанням майна Товариства, отримання передбачуваного прибутку (п. 2.4.14);
- несе персональну відповідальність за результати фінансово-господарської діяльності Товариства (п. 2.4.15);
- забезпечує дотримання вимог законодавства України (п. 2.4.20);
- підписує документи фінансового, матеріального, майнового, розрахункового та кредитного характеру, в тому числі звіти й баланси в порядку та в межах, визначених Статутом Товариства (п. 2.4.25);
- у разі невиконання або неналежного виконання обов'язків за цим контрактом голова правління несе відповідальність згідно із законодавством України та положенням цього контракту (п. 4.1);
- голова правління несе матеріальну відповідальність за шкоду, завдану Товариству внаслідок порушення покладених на нього обов'язків, у порядку, передбаченому законодавством (п. 4.2).
Рішенням річних загальних зборів акціонерів ПрАТ «Вінницятурист» затверджено Статут ПрАТ «Вінницятурист» (протокол № 27 від 26.04.2016) визначено права, обов'язки та повноваження голови правління, які тотожні компетенції, визначеній контрактом від 24.06.2016.
Між Головою наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_4 та головоюправління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 14.05.2018 укладено додаткову угоду до контракту від 24.06.2016.
У подальшому, між головою наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_4 і головою правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 25.06.2019 укладено новий контракт строком на три роки, відповідно до тексту якого права, обов'язки та повноваження голови правління ПрАТ «Вінницятурист» суттєво не змінювались.
Крім того, 14.04.2020 затверджено нову редакцію Статуту ПрАТ «Вінницятурист» (протокол загальних зборів акціонерів ПрАТ «Вінницятурист» № 33 від 14.04.2020), відповідно до якої права, обов'язки та повноваження голови правління, які тотожні компетенції, визначеній контрактом від 24.06.2016, зі змінами, внесеними додатково визначеній угодою від 14.05.2018, а також контрактом від 25.06.2019, не змінились.
Відповідно до частини третьої статті 18 Кримінального кодексу України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином ОСОБА_13 у силу наданих повноважень виконував обов'язки зі здійснення керівництва трудовим колективом, а також щодо розпорядження майном, а отже, був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками, тобто був службовою особою.
ОСОБА_13 , будучи службовою особою, обіймаючи з 26.06.2015 згідно з постановою наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» № ПР-105-1 від 25.06.2015 посаду голови правління ПрАТ «Вінницятурист», будучи службовою особою, повною мірою усвідомлюючи, що туристичний комплекс «Поділля» ПрАТ «Вінницятурист» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, відповідно до зазначених нормативних актів, прийнятих Верховною Радою Української РСР та Верховної Ради України, а саме: постанови Верховної Ради Української РСР від 29.11.1990 № 506-XII «Про захист суверенних прав власності Української РСР», Указу Президії Верховної Ради України від 30.08.1991 № 1452-XII «Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави», Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» від 10.09.1991 № 1540-XII, постанови Верховною Радою України «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР» від 04.02.1994 № 3943-ХІІ та інших, мало статус державного (загальнонародного) майна, а також що з 29.11.1990 набув чинності мораторій на території Республіки Україна на будь-які зміни форми власності та власника державного майна до введення у дію Закону про роздержавлення майна, у зв'язку з чим функції щодо розпорядження цим майном у процесі приватизації покладались виключно на державні органи - Кабінет Міністрів України, а з 07.07.1992 - на Фонд державного майна України, діючи умисно, із корисливих мотивів, розраховуючи отримувати від запропонованої йому ОСОБА_4 злочинної діяльності матеріальну вигоду у виді грошових коштів, прийняв цю пропозицію ОСОБА_4 та надав добровільну згоду на вступ до злочинної організації та вчинення у її складі розтрати державного майна в особливо великих розмірах, яке перебувало у віданні ПрАТ «Вінницятурист», тобто у вчиненні у складі злочинної організації особливо тяжкого злочину.
Отримавши згоду ОСОБА_13 на участь у злочинній організації та у вчиненні її членами особливо тяжкого злочину, ОСОБА_4 , продовжив підшукувати інших учасників злочинної організації.
Надалі, протягом травня - липня 2017 року, ОСОБА_4 з метою розподілу відповідальності за прийняті ним, як головою наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», рішення, запропонував начальнику відділу майнових питань ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_15 вступити до злочинної організації та представляти корпоративні інтереси ПрАТ «Укрпрофтур» 02.08.2017 на позачергових загальних зборах ПрАТ «Вінницятурист» з правом участі на цих зборах та голосувати 100 відсотками пакета акцій ПрАТ «Укрпрофтур» з питань порядку денного цих зборів, а саме: брати участь у голосуванні з усіх питань, вносити пропозиції щодо організаційних питань їх проведення та приймати відповідні рішення, зокрема: проголосувати «За» у питанні про відчуження частки 8/25 державного майна - туристичного комплексу «Поділля», розташованого за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, на засіданні позачергових загальних зборів ПрАТ «Вінницятурист» від 02.08.2017. При цьому, ОСОБА_4 , запевнив ОСОБА_15 , що задум вчинення особливо тяжких злочинів узгоджено із іншими співучасниками - членами злочинної організації - Головою Федерації професійних спілок України ОСОБА_8 , який згідно з розподілом функцій мав забезпечити прикриття діяльності злочинної організації і як її учасник організувати ухвалення рішень та особисто підписати документи про нібито погодження відчуження майна з метою надання вигляду законності ухваленим рішенням, а також головою правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 , який мав взяти на себе роль активного виконавця особливо тяжких злочинів - ініціювати ухвалення та погодження рішень про відчуження майна в ієрархічній системи ФПСУ членами злочинної організації та безпосередньо вчинити особливо тяжкі злочини шляхом укладення та підписання договорів купівлі-продажу майна за заниженими цінами.
ОСОБА_15 згідно з наказом президента ПрАТ «Укрпрофтур» № 17-к від 06.04.2017 переведено на посаду начальника відділу майнових питань ПрАТ «Укрпрофтур».
Разом із тим президентом ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_4 17.07.2017 надано довіреність № 31-д, видану начальнику відділу майнових питань ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_15 , якою уповноважено останнього представляти корпоративні інтереси ПрАТ «Укрпрофтур» 02.08.2017 на позачергових загальних зборах ПрАТ «Вінницятурист» з правом участі у цих зборах та голосувати 100 відсотками пакета акцій ПрАТ «Укрпрофтур» з питань порядку денного цих зборів, а саме: брати участь у голосуванні з усіх питань, вносити пропозиції щодо організаційних питань їх проведення та приймати відповідні рішення.
Таким чином, ОСОБА_15 делеговано повноваження представника ПрАТ «Укрпрофтур» на позачергових загальних зборах ПрАТ «Вінницятурист» приймати відповідні рішення, відповідно до чого він мав певні права та обов'язки.
Так, Статутом ПрАТ «Вінницятурист», затвердженим Рішенням річних загальних зборів акціонерів ПрАТ «Вінницятурист» 25.04.2016 (протокол № 27 від 26.04.2016), загальні збори Товариства є вищим органом управління Товариства, які вирішують будь-які питання діяльності Товариства, у тому числі й ті, що передані загальними зборами до компетенції іншим органам Товариства.
Проект порядку денного загальних зборів та порядок денний загальних зборів Товариства затверджуються наглядовою радою Товариства, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених законом, - акціонерами, які цього вимагають (п. 8.10).
Наглядова рада приймає рішення про скликання позачергових загальних зборів Товариства або про відмову в такому скликанні протягом 10 днів з моменту отримання вимоги про їх скликання (п. 8.15).
Загальні збори веде голова загальних зборів, повноваження якого виконує особа, визначена за рішенням загальних зборів. Для ведення протоколу загальні збори обирають секретаря загальних зборів. Усі протоколи загальних зборів мають бути підписані головою і секретарем загальних зборів, прошиті, засвідчені підписом голови правління та завірені печаткою Товариства. (п. 8.17).
Рішення про надання згоди на вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 25 відсотків, але менша ніж 50 відсотків вартості активів, за даними останньої річної фінансової звітності Товариства, приймається простою більшістю голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах. (п. 8.20).
До виключної компетенції загальних зборів належить, зокрема:
- визначення основних напрямів діяльності Товариства (п. 8.26.1);
- внесення змін до Статуту Товариства (п. 8.26.2);
- обрання членів наглядової ради та затвердження умов цивільно-правових договорів, що укладаються з ними, встановлення розміру їх винагороди, обрання особи, яка уповноважується на підписання, розірвання договорів з членами наглядової ради (п. 8.26.17);
- прийняття рішення про припинення повноважень членів наглядової ради, за винятком випадків, передбачених законом (п. 8.26.18);
- прийняття рішення про надання згоди на вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна, робіт та послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 25 відсотків вартості активів, за даними останньої річної фінансової звітності Товариства (п. 8.26.22);
- прийняття рішення про надання згоди на відчуження і передачу в оренду, довірче управління, у спільну чи інвестиційну діяльність, здійснення будь-якого іншого обтяження чи обмеження щодо цілісних майнових комплексів Товариства та його дочірніх підприємств, філій, представництв, інших відокремлених підрозділів; (п. 8.26.28);
- здійснення інших повноважень відповідно до Статуту.
Відповідно до частини третьої статті 18 Кримінального кодексу України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином ОСОБА_15 у силу наданих йому спеціальних повноважень виконував обов'язки з визначення основних напрямів діяльності ПрАТ «Вінницятурист» фінансово-господарських питань, а також щодо розпорядження майном, а отже, був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками, тобто був службовою особою.
ОСОБА_15 , будучи службовою особою, повною мірою усвідомлюючи, що цілісні майнові комплекси профспілкових організацій та інше майно, у тому числі колишнього Союзу РСР, розташоване на території України, відповідно до зазначених нормативних актів, прийнятих Верховною Радою Української РСР та Верховною Радою України, а саме: постанови Верховної Ради Української РСР від 29.11.1990 № 506-XII «Про захист суверенних прав власності Української РСР», Указу Президії Верховної Ради України від 30.08.1991 № 1452-XII «Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави», Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» від 10.09.1991 № 1540-XII, постанови Верховної Ради України «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР» від 04.02.1994 № 3943-ХІІ та інших, мало статус державного (загальнонародного) майна, а також що з 29.11.1990 набув чинності мораторій на території Республіки Україна на будь-які зміни форми власності та власника державного майна до введення у дію Закону про роздержавлення майна, у зв'язку з чим функції щодо розпорядження цим майном у процесі приватизації покладались виключно на державні органи - Кабінет Міністрів України, а з 07.07.1992 - на Фонд державного майна України, діючи умисно, із корисливих мотивів, розраховуючи отримувати від запропонованої йому ОСОБА_4 злочинної діяльності матеріальну вигоду у виді грошових коштів, прийняв цю пропозицію ОСОБА_4 та дав добровільну згоду на вступ до злочинної організації та вчинення у її складі розтрати державного майна в особливо великих розмірах, яке перебувало у віданні ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, тобто у вчиненні у складі злочинної організації особливо тяжкого злочину.
Отримавши згоду ОСОБА_15 на участь у злочинній організації та у вчиненні нею особливо тяжких злочинів, ОСОБА_4 з метою відведення підозр у його причетності та особистої заінтересованості у результатах діяльності злочинної організації та вчиненні нею особливо тяжких злочинів у своїх інтересах, продовжив підшуковувати виконавців злочину та осіб, які виконають функції пособництва у розтраті чужого майна.
У подальшому, вчиняючи дії зі створення злочинної організації, ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що прийняття розпорядчих рішень щодо об'єкту нерухомого майна - туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, що перебувало у віданні ПрАТ «Вінницятурист», у період з вересня 2020 року по липень 2021 року, точні дата та час слідством не встановлені, звернувся до ОСОБА_14 , який на той час перебував на посаді голови правління ПрАТ «Львівтурист», обраний на посаду рішенням наглядової ради ПрАТ «Львівтурист» № ПР-51-2 від 25.11.2019, призначений 26.11.2019 на посаду наказом голови правління ПрАТ «Львівтурист» № 76-к від 26.11.2019, та запропонував йому вчиняти спільно з ним та іншими посадовими особами Федерації профспілок України та ПрАТ «Укрпрофтур», пов'язаних з прийняттям розпорядчих рішень щодо відчуження цілісного майнового комплексу, розтрату державного майна в особливо великих розмірах, а саме: туристичного комплексу «Поділля» ПрАТ «Вінницятурист» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, який перебував у віданні ПрАТ «Вінницятурист», шляхом укладення договорів позики, іпотечного договору, інших правочинів стосовно цього державного майна, з метою одержання матеріальної вигоди від зазначеної злочинної діяльності, тобто увійти до складу злочинної організації з метою вчинення особливо тяжких злочинів - розтрати державного майна - туристичного комплексу «Поділля» ПрАТ «Вінницятурист» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, на користь третіх осіб.
Відповідно до Статуту ПрАТ «Львівтурист», затвердженого рішенням річних загальних зборів ПрАТ «Львівтурист» (протокол 34 від 16.04.2020):
- обрання, припинення повноважень (звільнення) голови правління здійснюється наглядовою радою Товариства з підстав та в порядку, встановлених законом, цим Статутом, а також контрактом, укладеним з головою правління. Права та обов'язки голови правління Товариства визначаються чинним законодавством, цим Статутом, а також контрактом, що укладається з головою правління, в якому визначається строк повноважень, права, обов'язки і відповідальність, умови матеріального забезпечення, звільнення, інші умови за погодженням сторін. Від імені Товариства контракт підписує голова наглядової ради або уповноважена на це особа;
- без довіреності діє від імені Товариства відповідно до рішень правління, в тому числі представляє інтереси Товариства в Україні та за кордоном, вчиняє від імені Товариства юридичні дії в межах, визначених цим Статутом, представляє інтереси Товариства у взаємовідносинах із державними та іншими організаціями, установами, юридичними особами і громадянами, а також у судових інстанціях усіх рівнів, підписує від імені Товариства договори, угоди, контракти (в тому числі трудові) тощо, рішення щодо укладення яких прийняті органами управління Товариства в межах компетенції, визначеної Статутом, відкриває рахунки в установах банків у національній та іноземній валюті;
- розпоряджається коштами та майном Товариства в порядку та межах, визначених цим Статутом, укладеним з ним контрактом.
Між головою наглядової ради ПрАТ «Львівтурист» ОСОБА_4 та головою правління ПрАТ «Львівтурист» ОСОБА_14 25.11.2019 укладено контракт, відповідно до якого голова правління:
- очолює, керує та організовує роботу виконавчого органу Товариства - правління відповідно до Положення про правління Товариства та Статуту Товариства (п. 1.3);
- є повноваженим представником Товариства при реалізації прав, повноважень, функцій та обов'язків, що передбачені законодавчими актами України, Статутом Товариства, цим Контрактом та рішеннями загальних зборів, наглядової ради, правління Товариства (п. 1.7);
- вирішує питання діяльності Товариства, за винятком питань, що відповідно до Статуту Товариства віднесені до компетенції загальних зборів, наглядової ради та правління Товариства (п. 2.3.1);
- без довіреності діє від імені Товариства, представляє Товариство в Україні та за кордоном, вчиняє від імені Товариства юридичні дії в межах, визначених Статутом Товариства, представляє інтереси Товариства у взаємовідносинах із державними та іншими організаціями, установами, юридичними особами і громадянами, а також судових інстанціях різних рівнів, відкриває рахунки в установах банків у національній та іноземній валюті в порядку, встановленому Статутом Товариства, підписує від імені Товариства договори, угоди, контракти тощо, рішення щодо укладення яких прийняті органами управління Товариства відповідно до їх компетенції (п. 2.3.2);
- приймає та звільняє з роботи працівників апарату Товариства, несе персональну відповідальність за збереження і правильність ведення трудових книжок працівників Товариства в порядку, визначеному законодавством та Статутом Товариства (п. 2.3.7);
- підписує від імені правління колективний договір, зміни та доповнення до нього (п. 2.3.8);
- розробляє штатний розпис апарату Товариства (згідно зі структурою, затвердженою наглядовою радою) та подає на затвердження наглядовій раді Товариства, затверджує посадові інструкції, положення про структурні підрозділи, графік відпусток працівників апарату Товариства, застосовує до працівників заходи заохочення та дисциплінарної відповідальності; погоджує дати надання відпусток керівникам дочірніх підприємств, філій і представництв, інших відокремлених підрозділів Товариства (п. 2.3.9);
- вносить на розгляд правління, загальних зборів, наглядової ради питання, пов'язані з діяльністю Товариства (п. 2.3.13);
- здійснює керівництво Товариством, організовує та забезпечує ефективну виробничо-господарську та іншу діяльність, виконує завдання в порядку, встановленому законодавством України, Статутом Товариства, рішеннями органів управління Товариства (п. 2.4.1);
- розпоряджається коштами та майном Товариства в порядку і межах, визначених Статутом Товариства, цим Контрактом (п. 2.4.3);
- підписує договори, угоди та інші документи від імені Товариства, рішення про укладення (видачу) яких прийнято уповноваженим органом Товариства в межах його компетенції відповідно до положень Статуту Товариства (п. 2 4.7);
- ефективно використовує майно товариства і отримує прибуток, що передбачається його річними фінансовими планами згідно із затвердженим порядком (п. 2.4.10);
- несе персональну відповідальність за результати фінансово-господарської діяльності Товариства, достовірність інформації, викладеної у фінансовому звіті Товариства за відповідний період, за наявності боргів до бюджету, по виплаті заробітної плати працівникам Товариства та за прострочену дебіторську і кредиторську заборгованість Товариства (п. 2.4.14);
- забезпечує підготовку, скликання та проведення засідань загальних зборів, наглядової ради та ревізійної комісії Товариства (п. 2.4.18);
- підписує документи фінансового, матеріального, майнового, розрахункового та кредитного характеру, в тому числі звіти й баланси в порядку та в межах, визначених Статутом Товариства (п. 2.4.31);
- у разі невиконання або неналежного виконання обов'язків за цим Контрактом голова правління несе відповідальність згідно із законодавством України та положенням цього Контракту (п. 4.1);
- голова правління несе матеріальну відповідальність за шкоду, завдану Товариству внаслідок порушення покладених на нього обов'язків, у порядку, передбаченому законодавством (п. 4.2).
Рішенням річних загальних зборів ПрАТ «Львівтурист» затверджено Статут ПрАТ «Львівтурист» (протокол № 34 від 16.04.2020), визначено права, обов'язки та повноваження голови правління, які тотожні компетенції, визначеній Контрактом від 25.11.2019.
Між головою наглядової ради ПрАТ «Львівтурист» ОСОБА_4 та головою правління ПрАТ «Львівтурист» ОСОБА_14 20.12.2019, 12.02.2020, 25.11.2020 та 23.03.2021 укладено додаткові угоди до Контракту від 25.11.2019.
Відповідно до частини третьої статті 18 Кримінального кодексу України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_14 у силу наданих повноважень виконував обов'язки зі здійснення керівництва трудовим колективом та ділянкою роботи, а також щодо розпорядження майном і грошовими коштами товариства, а отже, був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками, тобто був службовою особою.
ОСОБА_14 , будучи службовою особою, обіймаючи з 26.11.2019 згідно з постановою наглядової ради ПрАТ «Львівтурист» № ПР-51-2 від 25.11.2019 посаду голови правління ПрАТ «Львівтурист», повною мірою усвідомлюючи, що туристичний комплекс «Поділля» ПрАТ «Вінницятурист» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, відповідно до зазначених нормативних актів, прийнятих Верховною Радою Української РСР та Верховної Ради України, а саме: постанови Верховної Ради Української РСР від 29.11.1990 № 506-XII «Про захист суверенних прав власності Української РСР», Указу Президії Верховної Ради України від 30.08.1991 № 1452-XII «Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави», Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» від 10.09.1991 № 1540-XII, постанови Верховної Ради України «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР» від 04.02.1994 № 3943-ХІІ та інших, мало статус державного (загальнонародного) майна, а також що з 29.11.1990 набув чинності мораторій на території Республіки Україна на будь-які зміни форми власності та власника державного майна до введення у дію Закону про роздержавлення майна, у зв'язку з чим функції щодо розпорядження цим майном у процесі приватизації покладались виключно на державні органи - Кабінет Міністрів України, а з 07.07.1992 - на Фонд державного майна України, діючи умисно, із корисливих мотивів, розраховуючи отримувати від запропонованої йому ОСОБА_4 злочинної діяльності матеріальну вигоду у виді грошових коштів, прийняв цю пропозицію ОСОБА_4 та дав добровільну згоду на вступ до злочинної організації та вчинення у її складі розтрати державного майна в особливо великих розмірах, яке перебувало у віданні ПрАТ «Вінницятурист», тобто у вчиненні у складі злочинної організації особливо тяжкого злочину.
Отримавши згоду ОСОБА_14 на участь у злочинній організації та у вчиненні нею особливо тяжких злочинів, ОСОБА_4 з метою відведення підозри у його причетності та особистої заінтересованості у результатах діяльності злочинної організації та вчиненні нею особливо тяжких злочинів у свої інтересах, продовжив підшуковувати виконавців злочину та осіб, які виконають функції пособництва у розтраті чужого майна.
Надалі, протягом червня - серпня 2021 року, ОСОБА_4 з метою розпорошення відповідальності за прийняті ним, як головою наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», рішення, запропонував начальнику управління маркетингу та розвитку туризму ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_16 вступити до злочинної організації та представляти корпоративні інтереси ПрАТ «Укрпрофтур» 10.08.2021 на позачергових загальних зборах ПрАТ «Вінницятурист» з правом участі на цих зборах та голосувати 100 відсотками пакета акцій ПрАТ «Укрпрофтур» з питань порядку денного цих зборів у порядку, а саме: брати участь у голосуванні з усіх питань, вносити пропозиції щодо організаційних питань їх проведення та приймати відповідні рішення, зокрема: проголосувати «За» у питанні про відчуження частки 339/500 державного майна - туристичного комплексу «Поділля», розташованого за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, на засіданні позачергових загальних зборів ПрАТ «Вінницятурист» від 10.08.2021. При цьому, ОСОБА_4 запевнив ОСОБА_16 , що задум вчинення особливо тяжких злочинів узгоджено з іншими співучасниками - членами злочинної організації - головою Федерації професійних спілок України ОСОБА_8 , який згідно з розподілом функції мав забезпечити прикриття діяльності злочинної організації і як її учасник організувати ухвалення рішень та особисто підписати документи про нібито погодження відчуження майна з метою надання вигляду законності ухваленим рішенням, а також головою правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 , який мав взяти на себе роль активного виконавця особливо тяжких злочинів - ініціювати ухвалення та погодження рішень про відчуження майна в ієрархічній системи ФПСУ членами злочинної організації та безпосередньо вчинити особливо тяжкі злочини шляхом укладення і підписання договорів купівлі-продажу майна за заниженими цінами.
ОСОБА_16 згідно з наказом президента ПрАТ «Укрпрофтур» № 17-к від 06.04.2017 переведено на посаду начальника управління маркетингу та розвитку туризму ПрАТ «Укрпрофтур».
Разом із тим, президентом ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_4 05.08.2021 надано довіреність № 23-д, видану начальнику управління маркетингу та розвитку туризму ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_16 , якою уповноважено останнього представляти корпоративні інтереси ПрАТ «Укрпрофтур» 10.08.2021 на позачергових загальних зборах ПрАТ «Вінницятурист» з правом участі на цих зборах та голосувати 100 відсотками пакету акцій ПрАТ «Укрпрофтур» з питань порядку денного цих зборів, а саме: брати участь у голосування з усіх питань, вносити пропозиції щодо організаційних питань їх проведення та приймати відповідні рішення.
Крім того, президентом ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_4 05.08.2021 надано довіреність № 24-д, видану начальнику управління маркетингу та розвитку туризму ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_16 , якою уповноважено останнього представляти корпоративні інтереси ПрАТ «Укрпрофтур» 09.08.2021 на позачергових загальних зборах ПрАТ «Львівтурист» з правом участі на цих Зборах та голосувати 100 відсотками пакета акцій ПрАТ «Укрпрофтур» з питань порядку денного цих зборів, зокрема: брати участь у голосуванні з усіх питань, вносити пропозиції щодо організаційних питань їх проведення та приймати відповідні рішення.
Таким чином, ОСОБА_16 делеговано повноваження представника ПрАТ «Укрпрофтур» на позачергових загальних зборах ПрАТ «Львівтурист», а також на позачергових загальних зборах ПрАТ «Вінницятурист», приймати відповідні рішення, відповідно до чого він мав певні права та обов'язки.
Так, Статутом ПрАТ «Львівтурист», затвердження Рішенням річних загальних зборів акціонерів ПрАТ «Львівтурист» 16.04.2020 (протокол № 34 від 16.04.2020), загальні збори Товариства є вищим органом управління Товариства, які вирішують будь-які питання діяльності Товариства, крім тих, що віднесені до виключної компетенції наглядової ради законом або статутом.
Проект порядку денного загальних зборів та порядок денний загальних зборів Товариства затверджуються наглядовою радою Товариства, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених законом, - акціонерами, які цього вимагають (п. 7.10).
Наглядова рада приймає рішення про скликання позачергових загальних зборів Товариства або про відмову в такому скликанні протягом 10 днів з моменту отримання вимоги про їх скликання (п. 7.15).
Загальні збори веде голова загальних зборів, повноваження якого виконує особа, визначена за рішенням загальних зборів. Для ведення протоколу загальні збори обирають секретаря загальних зборів. Усі протоколи загальних зборів мають бути підписані головою і секретарем загальних зборів, прошиті, засвідчені підписом голови правління та завірені печаткою Товариства. (п. 7.17).
Рішення про надання згоди на вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 25 відсотків, але менша ніж 50 відсотків вартості активів, за даними останньої річної фінансової звітності Товариства, приймається простою більшістю голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах. (п. 7.20).
До виключної компетенції загальних зборів належить, зокрема:
- визначення основних напрямків діяльності Товариства (п. 7.25.1);
- внесення змін до Статуту Товариства (п. 7.25.2);
- обрання членів наглядової ради та затвердження умов цивільно-правових договорів, що укладаються з ними, встановлення розміру їх винагороди, обрання особи, яка уповноважується на підписання, розірвання договорів з членами наглядової ради (п. 7.25.17);
- прийняття рішення про припинення повноважень членів наглядової ради, за винятком випадків, передбачених законом (п. 7.25.18);
- прийняття рішення про надання згоди на вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна, робіт та послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 25 відсотків вартості активів, за даними останньої річної фінансової звітності Товариства (п. 7.25.22);
- здійснення інших повноважень відповідно до Статуту.
Статутом ПрАТ «Вінницятурист», затвердженим Рішенням річних загальних зборів акціонерів ПрАТ «Вінницятурист» 14.04.2020 (протокол № 33 від 14.04.2020), загальні збори Товариства є вищим органом управління Товариства, які вирішують будь-які питання діяльності Товариства, крім тих, що віднесені до виключної компетенції наглядової ради законом або статутом.
Проект порядку денного загальних зборів та порядок денний загальних зборів Товариства затверджуються наглядовою радою Товариства, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених законом, - акціонерами, які цього вимагають (п. 8.10).
Наглядова рада приймає рішення про скликання позачергових загальних зборів Товариства або про відмову в такому скликанні протягом 10 днів з моменту отримання вимоги про їх скликання (п. 8.15).
Загальні збори веде голова загальних зборів, повноваження якого виконує особа, визначена за рішенням загальних зборів. Для ведення протоколу загальні збори обирають секретаря загальних зборів. Усі протоколи загальних зборів мають бути підписані головою і секретарем загальних зборів, прошиті, засвідчені підписом голови правління та завірені печаткою Товариства. (п. 8.17).
Рішення про надання згоди на вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 25 відсотків, але менша ніж 50 відсотків вартості активів, за даними останньої річної фінансової звітності Товариства, приймається простою більшістю голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах. (п. 8.20).
До виключної компетенції загальних зборів належить, зокрема:
- визначення основних напрямів діяльності Товариства (п. 8.26.1);
- внесення змін до Статуту Товариства (п. 8.26.2);
- обрання членів наглядової ради та затвердження умов цивільно-правових договорів, що укладаються з ними, встановлення розміру їх винагороди, обрання особи, яка уповноважується на підписання, розірвання договорів з членами наглядової ради (п. 8.26.17);
- прийняття рішення про припинення повноважень членів наглядової ради, за винятком випадків, передбачених законом (п. 8.26.18);
- прийняття рішення про надання згоди на вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна, робіт та послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 25 відсотків вартості активів, за даними останньої річної фінансової звітності Товариства (п. 8.26.22);
- прийняття рішення про надання згоди на відчуження і передачу в оренду, довірче управління, у спільну чи інвестиційну діяльність, здійснення будь-якого іншого обтяження чи обмеження щодо цілісних майнових комплексів Товариства та його дочірніх підприємств, філій, представництв, інших відокремлених підрозділів; (п. 8.26.28);
- здійснення інших повноважень відповідно до Статуту.
Відповідно до частини третьої статті 18 Кримінального кодексу України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином ОСОБА_16 , у силу наданих йому спеціальних повноважень виконував обов'язки з визначення основних напрямів діяльності ПрАТ «Вінницятурист», ПрАТ «Львівтурист», фінансово-господарських питань, а також щодо розпорядження майном, а отже, був наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками, тобто був службовою особою.
ОСОБА_16 , будучи службовою особою, певною мірою усвідомлюючи, що цілісні майнові комплекси профспілкових організацій та інше майно, у тому числі колишнього Союзу РСР, розташоване на території України, відповідно до зазначених нормативних актів, прийнятих Верховною Радою Української РСР та Верховною Радою України, а саме: постанови Верховної Ради Української РСР від 29.11.1990 № 506-XII «Про захист суверенних прав власності Української РСР», Указу Президії Верховної Ради України від 30.08.1991 № 1452-XII «Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави», Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» від 10.09.1991 № 1540-XII, постанови Верховної Ради України «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР» від 04.02.1994 № 3943-ХІІ та інших, мало статус державного (загальнонародного) майна, а також що з 29.11.1990 набув чинності мораторій на території Республіки Україна на будь-які зміни форми власності та власника державного майна до введення у дію Закону про роздержавлення майна, у зв'язку з чим функції щодо розпорядження цим майном у процесі приватизації покладались виключно на державні органи - Кабінет Міністрів України, а з 07.07.1992 - на Фонд державного майна України, діючи умисно, із корисливих мотивів, розраховуючи отримувати від запропонованої йому ОСОБА_4 злочинної діяльності матеріальну вигоду у виді грошових коштів, прийняв цю пропозицію ОСОБА_4 та дав добровільну згоду на вступ до злочинної організації та вчинення у її складі розтрати державного майна в особливо великих розмірах, яке перебувало у віданні ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, тобто у вчиненні у складі злочинної організації особливо тяжких злочинів.
ОСОБА_4 , здійснюючи керівництво, створеної ним злочинної організації, до складу якої входили зазначені посадові особи Федерації профспілок України, ПрАТ «Укрпрофтур», інших створених ними суб'єктів господарської діяльності та інших не встановлених на цей час досудовим розслідуванням осіб, повідомив іншим учасникам цієї злочинної організації план її діяльності з вчинення особливо тяжких злочинів, який передбачав, що ОСОБА_13 , як голова правління ПрАТ «Вінницятурист», забезпечить прийняття рішень Правління ПрАТ «Вінницятурист» та особисто підпише документи про недоцільність подальшого використання активів, звернеться з відповідним листом до засновника ПрАТ «Вінницятурист» - ПрАТ «Укпрофтур» для ухвалення рішень про відчуження майна та подальшого забезпечення укриття кримінального правопорушення членами злочинної організації ОСОБА_8 і ОСОБА_12 шляхом погодження вчинюваних правочинів керівними органами ФПУ та ПрАТ «Укрпрофтур», після чого відповідними учасниками злочинної організації укладатимуться договори купівлі-продажу такого нерухомого майна та/або інші правочини.
Так, ОСОБА_4 , як організатор, керівник та активний учасник злочинної організації, визначив свою та розподілив між іншими учасниками ролі у вчиненні особливо тяжких злочинів, які були обумовлені визначеними злочинними функціями членів злочинної організації, а саме:
Зокрема, на ОСОБА_4 (Президент ПрАТ «Укрпрофтур», голова наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», голова наглядової ради ПрАТ «Львівтурист») покладено виконання функцій керівника злочинної організації та її члена - співвиконавця особливо тяжкого злочину, а саме:
- загальне керівництво діями злочинної організації, визначення часу та місця вчинення узгоджених співучасниками дій;
- залучення до складу злочинної організації нових учасників; розподілення обов'язків між учасниками злочинного угруповання та координації їх злочинних дії; визначення об'єктів злочинного посягання та спільно з іншими учасниками злочинної організації планування вчинення особливо тяжких злочинів, у тому числі залучення до участі у злочинах інших осіб; спрямування, об'єднання та координація зусиль учасників злочинного угруповання при підготовці та під час вчинення розтрати державного майна в особливо великих розмірах, а також інших осіб, які залучалися для виконання певних задач і могли бути не обізнані з протиправністю вчинюваних дій;
- забезпечення укриття факту вчинення злочину шляхом нібито погодження дій співучасників у юридично незначущих інституціях Федерації професійних спілок України та заснованих нею суб'єктів господарської діяльності;
- організація засідань наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» і підписання рішень про відчуження нерухомого майна та інших правочинів;
- організація проведення позачергових загальних зборів ПрАТ «Вінницятурист» та підписання Рішень про відчуження нерухомого майна та інших правочинів;
- організація засідань наглядової ради ПрАТ «Львівтурист» і підписання рішень про залучення грошових коштів інших суб'єктів господарювання;
- організація проведення позачергових загальних зборів ПрАТ «Львівтурист» і підписання рішень про залучення грошових коштів інших суб'єктів господарювання;
- вчинення інших дій, зумовлених обраним способом вчинення кримінальних правопорушень.
На ОСОБА_8 (голова ФПСУ) як активного учасника злочинної організації та особу, що здійснювала прикриття її діяльності в якості пособництва у вчиненні особливо тяжкого злочину, було покладено наступні функції:
- участь у визначенні об'єктів злочинного посягання та в спільному з іншими учасниками злочинної організації плануванні вчинення особливо тяжких злочинів;
- участь у вчиненні розтрати державного майна, яке перебувало у віданні ФПСУ, ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, шляхом зловживання своїми службовими повноваженнями керівника ФПСУ;
- впливати, використовуючи займане службове становище, у тому числі в незаконний спосіб, на прийняття відповідних розпорядчих рішень про відчуження майна;
- у межах компетенції підписувати документи, які були необхідні для реалізації злочинного плану, зокрема постанови Президії ФПСУ та Ради ФПСУ з питань відчуження майна ФПСУ, ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання;
- створювати умови для приховування злочинної діяльності, які полягали у підготовці, прийнятті та виданні актів ФПСУ щодо їх права власності на майно, яке перебувало у віданні ФПСУ, ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, у тому числі того майна, щодо якого членами злочинної організації здійснювалось незаконне відчуження.
На ОСОБА_12 (голова наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур») як активного учасника злочинної організації та особу, що здійснювала прикриття її діяльності шляхом пособництва у вчиненні особливо тяжкого злочину, було покладено такі функції:
- участь у визначенні об'єктів злочинного посягання та в спільному з іншими учасниками злочинної організації плануванні вчинення особливо тяжких злочинів;
- безпосередню участь у вчиненні розтрати державного майна, яке перебувало у віданні ФПСУ, ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, шляхом зловживання своїми службовими повноваженнями голови наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур»;
- впливати, використовуючи займане службове становище, у тому числі в незаконний спосіб, на прийняття відповідних розпорядчих рішень щодо відчуження майна;
- у межах компетенції підписувати документи, які були необхідні для реалізації злочинного плану, зокрема постанови наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» з питань відчуження майна ФПСУ, ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, залучення позики ПрАТ «Львівтурист» тощо.
На ОСОБА_10 (керівник управління економіки та корпоративних прав Федерації професійних спілок Департаменту корпоративних прав та майна Федерації професійних спілок України), який виконував обов'язки секретаря наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», як активного учасника злочинної організації та виконавця особливо тяжкого злочину було покладено такі функції:
- виконання вказівок організатора та узгоджених дій щодо вчинення кримінального правопорушення;
- участь у вчиненні розтрати державного майна, яке перебувало у віданні ФПСУ, ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, шляхом зловживання своїми службовими повноваженнями секретаря наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист»;
- організація прийняття розпорядчих рішень, підготовка документів з оформлення відповідних рішень щодо відчуження майна та їх особисте підписання;
- створення умов для приховування діяльності злочинної організації, які полягали у підготовці, прийнятті та виданні рішень ПрАТ «Укрпрофтур» та ПрАТ «Вінницятурист», у тому числі того майна, щодо якого членами злочинної організації здійснювалося незаконне відчуження.
На ОСОБА_13 (голова правління ПрАТ «Вінницятурист») як активного учасника злочинної організації та виконавця особливо тяжкого злочину було покладено такі функції:
- виконання вказівок організатора та узгоджених дій співвиконавців кримінального правопорушення;
- залучення до складу злочинної організації нових учасників; визначення об'єктів злочинного посягання та спільно з іншими учасниками злочинної організації планування вчинення особливо тяжких злочинів, у тому числі залучення до участі у злочинах інших осіб;
- підписання ініціативних листів щодо відчуження майна ПрАТ «Вінницятурист» та їх погодження в ієрархічній структурі ФПСУ;
- проведення засідань правління ПрАТ «Вінницятурист» та підписання протоколів за результатами їх проведення;
- організація проведення оцінювання майна, що підлягало відчуженню, за заниженою вартістю;
- укладення договорів про відчуження нерухомого майна;
- вчинення інших дій, зумовлених обраним способом вчинення кримінальних правопорушень.
На ОСОБА_15 (начальник відділу майнових питань ПрАТ «Укрпрофтур»), якому делеговано повноваження представника ПрАТ «Укрпрофтур» на позачергових загальних зборах ПрАТ «Вінницятурист», проведення відповідного голосування, як активного учасника злочинної організації та виконавця особливо тяжкого злочину було покладено такі функції:
- виконання вказівок організатора та узгоджених дій щодо вчинення кримінального правопорушення;
- участь у визначенні об'єктів злочинного посягання та в спільному з іншими учасниками злочинної організації плануванні вчинення особливо тяжкого злочину;
- участь у вчиненні розтрати державного майна, яке перебувало у віданні ФПСУ, ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, шляхом зловживання своїми службовими повноваженнями, представляючи корпоративні інтереси ПрАТ «Укрпрофтур» на позачергових загальних зборах «Вінницятурист» 02.08.2017;
- створення умов для приховування діяльності злочинної організації, які полягали у голосуванні «За» надання згоди на продаж майна на позачергових загальних зборах ПрАТ «Вінницятурист», у тому числі майна, щодо якого членами злочинної організації вчинювалося незаконне відчуження.
На ОСОБА_14 (голова правління ПрАТ «Львівтурист») як активного учасника злочинної організації та виконавця особливо тяжкого злочину було покладено такі функції:
- виконання вказівок організатора та узгоджених дій співвиконавців кримінального правопорушення;
- підписання ініціативних листів щодо залучення для ПрАТ «Львівтурист» грошових коштів та їх погодження в ієрархічній структурі ФПСУ;
- проведення засідань правління ПрАТ «Львівтурист» та підписання протоколів за результатом їх проведення;
- організація конкурсу із продажу нерухомого майна;
- укладення договору позики, невиконання умов такого договору;
- вчинення інших дій, зумовлених обраним способом вчинення кримінального правопорушення.
На ОСОБА_16 (начальник управління маркетингу та розвитку туризму ПрАТ «Укрпрофтур»), якому делеговано повноваження представника ПрАТ «Укрпрофтур» на позачергових загальних зборах ПрАТ «Вінницятурист» та позачергових загальних зборах ПрАТ «Львівтурист», проведення відповідного голосування, як активного учасника злочинної організації та виконавця особливо тяжкого злочину було покладено такі функції:
- виконання вказівок організатора та узгоджених дій щодо вчинення кримінального правопорушення;
- участь у визначенні об'єктів злочинного посягання та в спільному з іншими учасниками злочинної організації плануванні вчинення особливо тяжкого злочину;
- участь у вчиненні розтрати державного майна, яке перебувало у віданні ФПСУ, ПрАТ «Укрпрофтур» та інших створених ними суб'єктів господарювання, шляхом зловживання своїми службовими повноваженнями, представляючи корпоративні інтереси ПрАТ «Укрпрофтур» на позачергових загальних зборах «Вінницятурист» 02.08.2017, 10.08.2021 та позачергових загальних зборах «Львівтурист» 09.08.2021;
- створення умови для приховування діяльності злочинної організації, які полягали у голосуванні «За» надання згоди на залучення позики та передачі майна у заставу на позачергових загальних зборах ПрАТ «Львівтурист» та загальних зборах ПрАТ «Вінницятурист» відповідно, у тому числі майна, щодо якого членами злочинної організації здійснювали незаконне відчуження.
Створена за вказаних обставин ОСОБА_4 злочинна організація відзначалася стійкістю, яка забезпечувалася згуртованістю її учасників, відібраних за ознакою корупційного світосприйняття дійсності та можливостей, наданих фактом перебування на керівних посадах у Федерації професійних спілок України, ПрАТ «Укрпрофтур» та ПрАТ «Вінницятурист», ПрАТ «Львівтурист», які постійно взаємодіяли між собою з питань поточної службової діяльності, тобто були відомі один одному в різних аспектах.
Крім того, згуртованість осіб, які входили до складу злочинної організації, мала своє виявлення у наявності постійних внутрішніх зв'язків між її членами, дотриманні правил конфіденційності при обміні інформацією щодо вчинення злочинів, встановлених правилах поведінки у взаємовідносинах між собою та високим рівнем узгодженості у вчиненні дій на виконання спільного злочинного плану, відомого учасникам злочинної організації у кожному випадку вчинення окремого злочину.
Також, стійкість злочинної організації забезпечувалася стабільністю її діяльності, тобто системністю та детальною організацією функціонування групи в цілому та кожного її учасника як єдиного цілого, що знаходило відображення у детальному розподілі функцій кожного учасника злочинної організації, здатності до заміни учасників, наявності матеріальних засобів для забезпечення функціонування цієї організації, попередньою обумовленістю засад кругової поруки задля прикриття фактів незаконної діяльності у разі загрози бути викритими.
Ієрархічність створеної ОСОБА_4 злочинної організації полягала у підпорядкованості її учасників організатору та керівнику і забезпечувала певний порядок керування таким об'єднанням, а також сприяла збереженню функціональних зв'язків та принципів взаємозалежності його учасників або структурних частин при здійсненні спільної злочинної діяльності.
На виконання спільного злочинного плану учасники злочинної організації ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_20 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та інші невстановлені на цей час учасники злочинної організації, діючи умисно та скоординовано, переслідуючи корисливий мотив, у період з квітня 2017 року по листопад 2022 року вчиняли у складі злочинної організації розтрату чужого (державного) майна в особливо великих розмірах, що відповідно до приписів частини шостої статті 12 Кримінального кодексу України є особливо тяжким злочином.
Зокрема, шляхом прийняття розпорядчих рішень про відчуження вказаного об'єкта нерухомого майна, яке перебувало у віданні ПрАТ «Вінницятурист», а фактично знаходилась у державній власності, та укладення незаконних договорів купівлі-продажу цього майна й інших правочинів щодо зазначеного майна злочинною організацією у період з квітня 2017 року по листопад 2022 року вчинено розтрату чужого майна - туристичного комплексу «Поділля», розташованого за адресою: Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4:
05.09.2017 - шляхом укладення договору купівлі-продажу 8/25 частки туристичного комплексу «Поділля» (приміщення в підвалі літ. «п/А2» з № 43 по № 72 площею 394,4 кв. м; І-й поверх літ. «А2»: частина приміщення № 137 площею 48,3 кв. м., приміщення з № 138 по № 164 площею 710,6 кв. м; ІІ-й поверх: приміщення з 190 по № 214 площею 614,0 кв. м; ІІІ-й поверх: приміщення з № 241 по № 253 площею 144,7 кв. м, всього загальною площею - 1912,0 кв. м).
10.11.2017 - шляхом укладення договору купівлі-продажу 1/500 частки туристичного комплексу «Поділля» (будівля сараїв літ. «В», «Г», «Д», ворота № 1,4, підпірна стіна № 5).
06.10.2022 - шляхом укладання низки правочинів щодо 339/500 частки туристичного комплексу «Поділля» (приміщення готелю літ. «А» - загальною площею 3868.0 кв. м, котельні літ. «Б» загальною площею 202.5 кв. м, огорожі № 2, 3, мостіння 1): 10.08.2021 договору позики грошових коштів, 12.08.2021 договору поруки та 16.08.2021 іпотечного договору щодо вказаного майна та звернення предмету іпотеки у зв'язку з невиконанням зобов'язань за договорами позики.
Унаслідок протиправної діяльності такої злочинної організацієї, а також участі у ній згаданих осіб приміщення туристичного комплексу «Поділля», розташованого за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, стали предметом ряду удаваних правочинів, в результаті яких ОСОБА_4 та іншими учасниками злочинної організації вчинено розтрату чужого майна на загальну суму 63 468 852 грн.
Таким чином, ОСОБА_4 будучи службовою особою, обґрунтовано підозрюється у керівництві створеної ним злочинної організації з метою вчинення особливо тяжких злочинів, а також участі у ній та у злочинах, вчинюваних такою організацією, тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 255 (в редакції Закону від 05.04.2001 № 2341-III) КК України.
Також ОСОБА_4 , здійснюючи керівництво діями злочинної організації та приймаючи у ній безпосередню участь, неодноразово вчиняв розтрату державного майна, яке перебувало у віданні ПрАТ «Укрпрофтур» та заснованих ним суб'єктів господарської діяльності, шляхом зловживання своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, тобто особливо тяжкі злочини.
З цією метою, ОСОБА_4 у своїй злочинній діяльності вирішив скористатися прийнятими раніше у протиправний спосіб окремими рішеннями місцевих органів державної влади, згідно з якими ПрАТ «Укрпрофтур» та засновані ним суб'єкти господарської діяльності, без наявності правовстановлюючих документів, оформили та незаконно отримали свідоцтва про право власності на окремі майнові комплекси та майно, яке фактично знаходилось у державній (загальнонародній) власності і тільки перебувало у їх віданні.
Такі правочини, що порушували публічний порядок та були спрямовані на незаконне отримання права на державне майно, відповідно до приписів частини друга статті 228 Цивільного кодексу України вважалися нікчемними, тобто не створювали юридичних наслідків, а отже, не зумовлювали переходу / набуття / зміни / встановлення / припинення прав ні для кого, і ОСОБА_4 , у силу займаного службового становища, про це було достовірно відомо.
У не встановлені досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 04.04.2017, у ОСОБА_4 виник злочинний умисел на розтрату державного майна, а саме 8/25 часток туристичного комплексу «Поділля» ПрАТ «Вінницятурист» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, в інтересах ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО».
ОСОБА_4 , будучи Головою наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», маючи доступ до документів указаного товариства, дізнався про те, що всупереч вказаним нормативним актам рішенням Вінницької міської ради № 1736 від 30.12.1999 оформлено право колективної власності на туристичний комплекс на вул. Пушкіна, 4, за Вінницьким обласним закритим акціонерним Товариством по туризму та екскурсіях «Вінницятурист», на підставі якого видане Свідоцтво про право власності на туристичний комплекс від 30.12.1999.
Згодом, рішенням виконкому Вінницької міської ради № 1582 від 28.07.2005 оформлено право власності на будівлі та споруди туристичного комплексу на вул. Пушкіна, 4, на підставі якого видано свідоцтво від 28.07.2005 про право власності на будівлі та споруди туристичного комплексу на вул. Пушкіна, 4, що складаються з приміщень: літери «п/А» - готель - підвал пp.№1-№29 - 516,3 кв.м; - літери «п/A1» - цокольний поверх - пр.№30-№41 - 113,2 кв.м; - літери «п/А2» - підвал - пр.№42-№72 - 395,7 кв.м. Усього по підвалах літери «п/А1», «п/А2» - 508,9 кв.м. Усього по підвалах літери «П/А», «п/А1», «п/А2» - 1025,2 кв.м. - літери «А» - І поверх - пр.№73 -№164 - 906,3 кв.м. ІІ поверх пр.№171- №189 - 495,5 кв.м. - літери «А2» - ІІ поверх - пр.№190-№214 - 614,0 кв.м. Усього по ІІ поверху - 1179,5 кв.м. ІІІ поверх - пр.№215-№240 - 489,8 кв.м. - літери «А2» - пр.№241-№253 - 144,7 кв.м. Усього по ІІІ поверху 634,6 кв.м. IV поверх - пр.№254-№278 491,6 кв.м. V поверх - пр.№279-№304 - 496,2 кв.м. VІ поверх - пр.№305 - №333 - 492,6 кв.м. Усього по літері «А» - загальна площа - 5780,0 кв.м - літери «Б» - кательня І поверх - пр.№1-№6 - 202,5 кв.м - літери «В» - сарай - літери «Г» - сарай - літери «Д» - сарай - №1 - ворота. - №2-№3 - огорожа. - №4 - ворота - №5 - підпірна стіна - І - мостіння.
За вчинення умисних протиправних дій, що виразились у зловживанні службовим становищем, тобто, умисному, в інтересах Вінницького обласного закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Вінницятурист», використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки, незаконне оформлення права власності на будівлі та споруди туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, службових осіб Вінницької міської ради, а саме: колишнього секретаря Вінницької міської ради ОСОБА_21 та колишнього начальника юридичного управління Вінницької міської ради ОСОБА_22 притягнуто до кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 364 КК України, що підтверджується ухвалами Вінницький міський суд Вінницької області від 15.07.2025 у справі № 127/16876/25 та від 03.09.2025 у справі № 127/16872/25 відповідно.
Так, ОСОБА_4 , перебуваючи на вказаній посаді, був обізнаний про наявність у ПрАТ «Вінницятурист» рентабельного активу - туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, з метою незаконного відчуження вказаного нерухомого майна, за довіреністю від імені ПрАТ «Вінницятурист» уклав з ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» договір від 04.04.2017 найму нежитлових будівель та споруд туристичного комплексу «Поділля», що перебував у віданні ПрАТ «Вінницятурист».
При цьому, ОСОБА_4 було достовірно відомо про те, що ПрАТ «Вінницятурист» є правонаступником Вінницького обласного закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Вінницятурист», створеного Радою Українського закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Укрпрофтур» (постанова від 09.12.1998, додаток до протоколу № 33/4) шляхом реорганізації обласного дочірнього підприємства «Вінницятурист» Українського закритого акціонерного товариства «Укпрофтур».
ОСОБА_4 , будучи службовою особою ПрАТ «Укрпрофтур», діючи умисно, з корисливими мотивом та метою, у складі злочинної організації, вирішив у порушення діючого законодавства України незаконно відчужити майно - 8/25 часток туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, що є державним майном і передане у відання ПрАТ «Вінницятурист», засновником якого є ПрАТ «Укрпрофтур», а засновником останнього - Федерація професійних спілок України, для ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО», шляхом вчинення удаваних правочинів та за заниженою вартістю.
З метою укриття слідів кримінального правопорушення, для надання вигляду законності своїм злочинним діям та створення уяви про нібито колективну відповідальність за їх наслідки функціонерів профспілкових організацій ОСОБА_4 розробив план дій злочинної організації з відчуження державного майна, з яким розподілив між членами злочинної організації ролі та узгодив певний алгоритм дій, що мав надати їх діям вигляду правомірності та запобігти у подальшому їх притягненню до кримінальної відповідальності, а тим самим передбачив ряд кроків з їх укриття шляхом нібито погодження відчуження майна з боку створених колегіальних органів у системі Федерації професійних спілок України та суб'єктів господарської діяльності, усвідомлюючи їх нікчемність для укладення протиправних правочинів щодо відчуження такого майна.
Так, планом протиправної діяльності злочинної організації щодо розтрати державного майна передбачено, що уповноваженими особами ПрАТ «Вінницятурист» спершу описується занедбаний технічний стан об'єкта нерухомості та збитковість за результатами господарської діяльності, його неможливість використання в поточній діяльності товариства; після чого проводиться його занижена оцінка підконтрольними експертами для того, щоб майбутній визначений покупець здійснив офіційну мінімальну оплату; у подальшому працівниками правління ПрАТ «Вінницятурист» та ПрАТ «Укрпрофтур» готуються та подаються до Федерації професійних спілок України відповідні документи про надання дозволу на реалізацію попередньо визначеного об'єкта нерухомого майна, що перебував у віданні ПрАТ «Вінницятурист»; після надання президією Федерації професійних спілок України та Наглядовою радою ПрАТ «Укрпрофтур» згоди на відчуження об'єкта нерухомого майна, який планується продати ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО», Наглядовою радою ПрАТ «Вінницятурист» скликається засідання загальних зборів акціонерів ПрАТ «Вінницятурист», на яких остаточно затверджується рішення щодо реалізації визначеного майна, що нібито стає підставою для уповноваженої ПрАТ «Вінницятурист» особи оформити нотаріальну угоду купівлі-продажу такого об'єкта нерухомого майна.
У подальшому, на виконання вказаного злочинного плану, відповідно до розподілу ролей у створеній злочинній організації, діючи умисно та скоординовано між собою, всупереч Указу Президії Верховної Ради України від 30.08.1991 № 1452-XII «Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави», Закону України від 10 вересня 1991 року № 1540-XII «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України», постанови Верхової Ради України від 10 квітня 1992 року № 2268-XII «Про майнові комплекси та фінансові ресурси громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташовані на території України», постанови Верховної Ради України від 04 лютого 1994 року № 3943 - ХІІ «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР», 29.05.2017 голова правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 , перебуваючи в приміщенні ПрАТ «Вінницятурист» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, склав та підписав документ - лист № 240 на адресу ПрАТ «Укрпрофтур» щодо розгляду питання про реалізацію ресторанного блоку (8/25 часток) туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4.
За результатами опрацювання вказаного листа, з метою укриття слідів кримінального правопорушення та маскування причетності конкретних осіб, учасників злочинної організації, з метою створення уявної видимості правомірності відчуження об'єкта нерухомого майна, шляхом прийняття органами управління Федерації професійних спілок України, ПрАТ «Укрпрофтур» та ПрАТ «Вінницятурист» відповідних колегіальних рішень про надання згоди на відчуження державного майна намагаючись таким чином уникнути у майбутньому кримінальної відповідальності, питання про розгляд зазначеного листа ПрАТ «Вінницятурист» та доцільності подальшого використання окремих об'єктів нерухомого майна, що перебувало у віданні ПрАТ «Вінницятурист», ОСОБА_4 включено до порядку денного засідання наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» від 07.06.2017 питання про можливу реалізацію клопотання голови правління ПрАТ «Вінницятурист» № 240 від 29.05.2017 щодо подальшого використання в господарській діяльності ПрАТ «Вінницятурист» будівлі ресторанного блоку (8/25 часток) туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, за результатами якого, на виконання плану дій злочинної організації, цього ж дня ОСОБА_12 згідно з розподілом ролей учасників цієї злочинної організації підписав постанову наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» № П-138-10, відповідно до якої вважається за можливе реалізація клопотання голови правління ПрАТ «Вінницятурист» № 240 від 29.05.2017 щодо подальшого використання в господарській діяльності ПрАТ «Вінницятурист» будівлі ресторанного блоку (8/25 часток) туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4.
ОСОБА_4 , як Президент ПрАТ «Укрпрофтур», діючи у складі злочинної організації, з метою реалізації заздалегідь обумовленого плану, на виконання рішення наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» від 07.06.2017 № П-138-10 підписав лист ПрАТ «Укрпрофтур» від 09.06.2017 № 396, скерований до Федерації професійних спілок України, з пропозицією надання згоди на відчуження будівлі ресторанного блоку (8/25 часток) туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4.
За результатами розгляду вказаного листа ПрАТ «Укрпрофтур» та доданих до нього документів, на виконання плану дій злочинної організації, 22.06.2017 ОСОБА_8 підписав рішення Президії Федерації професійних спілок України № П-9-16, яким дав згоду на відчуження майна - будівлі ресторанного блоку (8/25 часток) туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, таким чином надав вигляду законності діям учасників злочинної організації.
При цьому, ОСОБА_4 та інші учасники злочинної організації, займаючи відповідні посади, були наділені повноваженнями щодо вирішення питань захисту майнових прав та інтересів Федерації професійних спілок України, а також заснованих нею юридичних осіб, у тому числі ПрАТ «Укрпрофтур» та ПрАТ «Вінницятурист», а отже, їм було достовірно відомо вимоги чинних нормативно-правових актів України та судової практики з приводу того, що розташоване на території України майно, яке перебувало у віданні Федерації професійних спілок України, ПрАТ «Укрпрофтур» та створених ними суб'єктів господарської діяльності, є державною власністю, стосовно якого існує визначений законодавством України порядок відчуження.
Таким чином, ОСОБА_4 створюючи хибне уявлення про нібито законність протиправних дій членів злочинної організації з відчуження нерухомого майна - 8/25 частки туристичного комплексу «Поділля» (приміщення в підвалі літ. «п/А2» з № 43 по № 72 площею 394,4 кв. м; літ. «А2» - І-й поверх - частина приміщення № 137 площею 48,3 кв. м, приміщення з № 138 по № 164 площею 710,6 кв. м; ІІ-й поверх: приміщення з 190 по № 214 площею 614,0 кв. м; ІІІ-й поверх з № 241 по № 253 - площею 144,7 кв. м., - загальною площею 1912,0 кв. м), що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, будучи впевненим у власній безкарності, достовірно знаючи про те, що відповідно до п. 8.26.22 Статуту ПрАТ «Вінницятурист», затвердженого річними загальними зборами акціонерів ПрАТ «Вінницятурист» 25.04.2016 (протокол № 27 від 26.04.2016), вказане питання входить до виключних повноважень загальних зборів ПрАТ «Вінницятурист», вирішив організувати проведення позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ «Вінницятурист» із зазначеного питання.
З метою реалізації злочинного плану на розтрату нерухомого майна - 8/25 часток туристичного комплексу «Поділля», Президент ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_4 , виніс на розгляд наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», яке відбулось 29.06.2017 під його головуванням, за адресою: місто Київ, вул. Раїси Окіпної, 2, питання про скликання позачергових загальних зборів ПрАТ «Вінницятурист» 02.08.2017, на якому розглядатиметься питання відчуження вказаного майна.
Цього ж дня, на засіданні наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», перебуваючи у своєму службовому кабінеті за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, 2, заслухавши голову наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_4 про необхідність проведення позачергових загальних зборів ПрАТ «Вінницятурист», члени наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» проголосували одноголосно про скликання позачергових загальних зборів ПрАТ «Вінницятурист» 02.08.2017, на яких розглядатиметься питання відчуження вказаного майна.
У подальшому, ОСОБА_4 підписав підготовлений та підписаний членом злочинної організації ОСОБА_10 протокол № 124 засідання наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» від 29.06.2017, на якому обговорювалось питання та приймалося рішення, в тому числі про скликання позачергових загальних зборів ПрАТ «Вінницятурист» 02.08.2017, на яких розглядатиметься питання відчуження нерухомого майна ПрАТ «Вінницятурист», нежитлових приміщень, що становлять 8/25 часток будівель та споруд туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4.
Після зазначеного засідання наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», ОСОБА_4 , перебуваючи у своєму службовому кабінеті за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, 2, підписав підготовлений ОСОБА_10 проект постанови наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» № ПР-124-2, якою скликано позачергові загальні збори ПрАТ «Вінницятурист» на 02.08.2017.
Згодом, на виконання злочинного плану, діючи у складі злочинної організації, ОСОБА_12 згідно з розподілом ролей злочинної організації, за результатами голосування на засіданні наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур», підписав постанову наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» № П-139-4 від 06.07.2017, якою уповноважив президента ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_4 та інших представників акціонера, діючих за дорученням президента товариства, представляти корпоративні права ПрАТ «Укрпрофтур» на позачергових загальних зборах акціонерів ПрАТ «Вінницятурист», що відбудуться 02.08.2017, а також доручив вказаним представникам акціонера, зазначеним у пункті 1 даної Постанови, голосувати пакетом акцій, що належать ПрАТ «Укрпрофтур», з питань порядку денного загальних зборів ПрАТ «Вінницятурист», заснованого за участю ПрАТ «Укрпрофтур», в інтересах та на користь акціонерного товариства, в тому числі про реалізацію нерухомого майна ПрАТ «Вінницятурист», голосувати «За».
Разом із цим, президент ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_4 17.07.2017, який мав намір уникнути відповідальності, створюючи хибне уявлення про нібито законність протиправних дій членів злочинної організації, надав довіреність № 31-д, видану начальнику відділу майнових питань ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_15 , якою уповноважив останнього представляти корпоративні інтереси ПрАТ «Укрпрофтур» 02.08.2017 на позачергових загальних зборах акціонерів ПрАТ «Вінницятурист» з правом участі на цих Зборах та голосувати 100 відсотками пакета акцій ПрАТ «Укрпрофтур» з питань порядку денного цих зборів, а саме: брати участь у голосуванні з усіх питань, вносити пропозиції щодо організаційних питань їх проведення та приймати відповідні рішення.
Так, 02.08.2017 за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, на виконання постанови наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» № ПР-124-2 проведено позачергові загальні збори акціонерів ПрАТ «Вінницятурист», на яких заслухали доповідь голови правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 , який на виконання злочинного плану запропонував надати згоду на реалізацію нежитлових вбудованих приміщень туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4.
Приймаючи участь за довіреністю 02.08.2017 на позачергових загальних зборах акціонерів ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_15 у приміщенні ПрАТ «Вінницятурист» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, на виконання злочинного плану, будучи учасником злочинної організації, згідно з розподілом ролей злочинної організації, проголосував «За» реалізацію нерухомого майна ПрАТ «Вінницятурист» та підписав рішення позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ «Вінницятурист» № Р-29-4 від 02.08.2017, яким надано згоду на реалізацію нежитлових вбудованих приміщень загальною площею 1 912,0 кв.м, що становить 8/25 часток будівель та споруд туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4.
З метою реалізації злочинного плану на розтрату нерухомого майна - 8/25 часток туристичного комплексу «Поділля», Президент ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_4 , виніс на розгляд наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», що відбулось 08.08.2017 під його головуванням, за адресою: місто Київ, вул. Раїси Окіпної, 2, питання про реалізацію нерухомого майна ПрАТ «Вінницятурист» для ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО».
Цього ж дня, на засіданні наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», перебуваючи за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, 2, заслухавши доповідь члена наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_23 про пропозицію затвердити ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» покупцем окремих приміщень туристичного комплексу «Поділля» загальною площею 1912,0 кв.м, що становить 8/25 часток будівель та споруд туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, за що члени наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» проголосували одноголосно.
У подальшому, ОСОБА_4 08.08.2017, перебуваючи у службовому кабінеті за адресою: місто Київ, вулиця Раїси Окіпної, 2, підписав підготовлений та підписаний членом злочинної організації ОСОБА_10 протокол № 126 засідання наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» від 08.08.2017 на якому обговорювалось, зокрема, питання реалізації нерухомого майна ПрАТ «Вінницятурист», а саме затвердження ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» покупцем такого майна, та підготовлений останнім проект постанови наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» № ПР-126-1 від 08.08.2017, якою затверджено ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» покупцем окремих приміщень туристичного комплексу «Поділля» загальною площею 1 912,0 кв.м, а саме: приміщення в підвалі літ. «п/А2» з № 43 по № 72 площею 394,4 кв. м; І-й поверх літ. «А2»: частини приміщення № 137 площею 48,3 кв. м, приміщення з № 138 по № 164 площею 710,6 кв. м.; ІІ-й поверх: приміщення з 190 по № 214 площею 614,0 кв. м; ІІІ-й поверх: приміщення з № 241 по № 253 площею 144,7 кв. м., що становить 8/25 часток будівель та споруд за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4.
Після того як були виконані всі необхідні процедурні питання, передбачені діючими відомчими нормативно-методичними документами ФПУ та ПрАТ «Укрпрофтур» щодо відчуження майна 05.09.2017 у приміщенні офісу № 7 за адресою: м. Вінниця, Соборна, 56, голова правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 , як учасник злочинної організації, вчиняючи дії згідно з розподілом ролей злочинної організації, спрямовані на розтрату державного майна в особливо великих розмірах, діючи умисно, спільно та узгоджено з її керівником ОСОБА_4 , а також іншими учасниками ОСОБА_8 , ОСОБА_12 , ОСОБА_10 й іншими учасниками злочинної організації, діючи на підставі рішення позачергових загальних зборів ПрАТ «Вінницятурист» № Р-29-4 від 02.08.2017 (Продавець), в порушення положень статті 10 Конституції Української РСР від 20.04.1978, постанови Верховної Ради Української РСР від 29.11.1990 № 506-XII «Про захист суверенних прав власності Української РСР», Указу Президії Верховної Ради України від 30.08.1991 № 1452-XII «Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави» та Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» від 10.09.1991 № 1540-XII «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України», Постанови Верхової Ради України від 10.04.1992 № 2268-XII «Про майнові комплекси та фінансові ресурси громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташовані на території України», Постанови Верховної ради України від 04.02.1994 № 3943 - ХІІ «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР» підписав з директором ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» ОСОБА_24 (Покупець) договір купівлі-продажу 8/25 часток туристичного комплексу «Поділля», що розташований за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, за 7 546 498,00 грн, посвідчений приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу ОСОБА_25 .
Отримані від продажу 8/25 часток туристичного комплексу «Поділля» грошові кошти посадові особи ПрАТ «Вінницятурист» використали на власний розсуд у господарській діяльності підприємства.
За вказаних обставин ОСОБА_4 , як службова особа, своїми умисними діями, вчиненими з корисливими мотивом та метою, у складі злочинної організації, до якої увійшли інші її учасники: Голова ФПУ ОСОБА_8 , Голова Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_12 , керівник управління економіки та корпоративних прав департаменту корпоративних прав та майна ФПУ ОСОБА_10 , Голова правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 , Голова правління ПрАТ «Львівтурист» ОСОБА_14 , начальник відділу майнових питань ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_15 , начальник управління маркетингу та розвитку туризму ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_16 , вчинив розтрату нерухомого майна - 8/25 часток туристичного комплексу «Поділля» (приміщення в підвалі літ. «п/А2» з № 43 по № 72 площею 394,4 кв. м; І-й поверх літ. «А2»: частина приміщення № 137 площею 48,3 кв. м., приміщення з № 138 по № 164 площею 710,6 кв. м; ІІ-й поверх: приміщення з 190 по № 214 площею 614,0 кв. м; ІІІ-й поверх: приміщення з № 241 по № 253 площею 144,7 кв. м, всього загальною площею - 1912,0 кв. м.) туристичного комплексу «Поділля», розташованого за адресою: Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, ринкова вартість складає 13 658 097 грн, що в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення та завдало збитки державі в особі Фонду державного майна України в особливо великих розмірах.
Таким чином, ОСОБА_4 будучи службовою особою, обґрунтовано підозрюється у розтраті чужого (державного) майна, яке перебувало у його віданні, шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчиненій повторно, за попередньою змовою групою осіб, у складі злочинної організації та в особливо великих розмірах, тобто у скоєнні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого частиною п'ятою статті 191 (в редакції Закону від 05.04.2001 № 2341-III) КК України.
ОСОБА_4 , продовжуючи свою злочинну діяльність, здійснюючи керівництво діями злочинної організації та приймаючи у ній безпосередню участь, неодноразово вчиняв розтрату державного майна, яке перебувало у віданні ПрАТ «Укрпрофтур» та заснованих ним суб'єктів господарської діяльності, шляхом зловживання своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, тобто особливо тяжкі злочини.
З цією метою, ОСОБА_4 у своїй злочинній діяльності вирішив скористатись прийнятими раніше у протиправний спосіб окремими рішеннями місцевих органів державної влади, згідно з якими ПрАТ «Укрпрофтур» та засновані ним суб'єкти господарської діяльності, без наявності правовстановлюючих документів, оформили та незаконно отримали свідоцтва про право власності на окремі майнові комплекси та майно, яке фактично знаходилось у державній (загальнонародній) власності і тільки перебувало у їх віданні.
Такі правочини, що порушували публічний порядок та були спрямовані на незаконне отримання права на державне майно, відповідно до приписів частини 2 статті 228 Цивільного кодексу України вважалися нікчемними, тобто не створювали юридичних наслідків, а отже не зумовлювали переходу / набуття / зміни / встановлення / припинення прав ні для кого, і ОСОБА_4 , в силу займаного службового становища, про це було достовірно відомо.
У невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 04.04.2017 у ОСОБА_4 виник злочинний умисел на розтрату державного майна, а саме: 1/500 частки туристичного комплексу «Поділля» ПрАТ «Вінницятурист» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, в інтересах ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО».
ОСОБА_4 , будучи Головою Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», маючи доступ до документів вказаного Товариства, дізнався про те, що всупереч вказаних нормативних актів рішенням Вінницької міської ради № 1736 від 30.12.1999 оформлено право колективної власності на туристичний комплекс по вул. Пушкіна, 4, за Вінницьким обласним закритим акціонерним Товариством по туризму та екскурсіях «Вінницятурист», на підставі якого видане Свідоцтво про право власності на туристичний комплекс від 30.12.1999.
Згодом, рішенням виконкому Вінницької міської ради № 1582 від 28.07.2005 оформлено право власності на будівлі та споруди туристичного комплексу по вул. Пушкіна, 4, на підставі якого видано Свідоцтво від 28.07.2005 про право власності на будівлі та споруди туристичного комплексу по вул. Пушкіна, 4, що складаються з приміщень: літери «п/А» - готель - підвал пp.№1-№29 - 516,3 кв.м; - літери «п/A1» - цокольний поверх - пр.№30-№41 - 113,2 кв.м; - літери «п/А2» - підвал - пр.№42-№72 - 395,7 кв.м. Всього по підвалах літери «п/А1», «п/А2» - 508,9 кв.м. Всього по підвалах літери «П/А», «п/А1», «п/А2» - 1025,2 кв.м. - літери «А» - І поверх - пр.№73 -№164 - 906,3 кв.м. ІІ поверх пр.№171- №189 - 495,5 кв.м. - літери «А2» - ІІ поверх - пр.№190-№214 - 614,0 кв.м. Всього по ІІ поверху - 1179,5 кв.м. ІІІ поверх - пр.№215-№240 - 489,8 кв.м. - літери «А2» - пр.№241-№253 - 144,7 кв.м. Всього по ІІІ поверху 634,6 кв.м. IV поверх - пр.№254-№278 491,6 кв.м. V поверх - пр.№279-№304 - 496,2 кв.м. VІ поверх - пр.№305 - №333 - 492,6 кв.м. Всього по літері «А» - загальна площа - 5780,0 кв.м. - літери «Б» - кательня І поверх - пр.№1-№6 - 202,5 кв.м. - літери «В» - сарай - літери «Г» -сарай - літери «Д» - сарай - №1 - ворота. - №2-№3 - огорожа. - №4 - ворота - №5 - підпірна стіна - І - мостіння.
За вчинення умисних протиправних дій, що виразились у зловживанні службовим становищем, тобто, умисному, в інтересах Вінницького обласного закритого акціонерного Товариства по туризму та екскурсіях «Вінницятурист», використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки, незаконне оформлення права власності на будівлі та споруди туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, службових осіб Вінницької міської ради, а саме: колишнього секретаря Вінницької міської ради ОСОБА_21 та колишнього начальника юридичного управління Вінницької міської ради ОСОБА_22 притягнуто до кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 364 КК України, що підтверджується ухвалами Вінницький міський суд Вінницької області від 15.07.2025 у справі № 127/16876/25 та від 03.09.2025 у справі № 127/16872/25 відповідно.
Так, ОСОБА_4 , перебуваючи на вказаній посаді, був обізнаний про наявність у ПрАТ «Вінницятурист» рентабельного активу - туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, з метою незаконного відчуження вказаного нерухомого майна, за довіреністю від імені ПрАТ «Вінницятурист» уклав з ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» договір від 04.04.2017 найму нежитлових будівель та споруд туристичного комплексу «Поділля», що перебував у віданні ПрАТ «Вінницятурист».
При цьому, ОСОБА_4 було достовірно відомо про те, що ПрАТ «Вінницятурист» є правонаступником Вінницького обласного Закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Вінницятурист», створеного Радою Українського закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Укрпрофтур» (постанова від 09.12.1998, додаток до протоколу № 33/4) шляхом реорганізації обласного дочірнього підприємства «Вінницятурист» Українського закритого акціонерного товариства «Укпрофтур».
ОСОБА_4 , будучи службовою особою ПрАТ «Укрпрофтур», діючи умисно, з корисливими мотивом та метою, у складі злочинної організації, вирішив у порушення діючого законодавства України незаконно відчужити майно - 1/500 частки приміщення туристичного комплексу «Поділля» ПрАТ «Вінницятурист» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, яка є державним майном і передана у відання ПрАТ «Вінницятурист», засновником якого є ПрАТ «Укрпрофтур», а засновником останнього - Федерація професійних спілок України, слід шляхом вчинення удаваних правочинів та за заниженою вартістю, передати у власність іншим суб'єктам господарської діяльності.
Для надання вигляду законності своїм злочинним діям та створення уяви про нібито колективну відповідальність за їх наслідки функціонерів профспілкових організацій, ОСОБА_4 розробив план діяльності злочинної організації щодо відчуження державного майна, згідно якого розподілив між членами злочинної організації ролі та узгодив певний алгоритм дій, що мав надати їх діям вигляд правомірності та запобігти у подальшому їх притягненню до кримінальної відповідальності, а тим самим передбачив ряд кроків з їх укриття шляхом ніби то погодження відчуження майна з боку створених колегіальних органів у системі Федерації професійних спілок України та суб'єктів господарської діяльності, достовірно знаючи про їх нікчемність для укладання правочинів по відчуженню майна.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, реалізуючи злочинний умисел на розтрату чужого майна, що перебувало у віданні підконтрольного йому суб'єкту господарської діяльності ПрАТ «Вінницятурист», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, організованою групою в особливо великому розмірі ОСОБА_4 , приймаючи участь у злочинній організації, спільно з іншими її учасниками, у період з вересня по листопад 2017 року організував схему відчуження 1/500 частки туристичного комплексу «Поділля» (будівля сараїв літ. «В», «Г», «Д», ворота № 1,4, підпірна стіна, № 5), розташованого за адресою: Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, за наступних обставин.
Так, на виконання свого злочинного плану на розтрату чужого майна, що перебувало у відданні підконтрольного йому суб'єкта господарювання ПрАТ «Вінницятурист», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, організованою групою в особливо великому розмірі, діючи умисно та скоординовано організованою групою, всупереч Указу Президії Верховної Ради України від 30 серпня 1991 року № 1452-XII «Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави», Закону України від 10 вересня 1991 року № 1540-XII «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України», Постанови Верхової Ради України від 10 квітня 1992 року № 2268-XII «Про майнові комплекси та фінансові ресурси громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташовані на території України», Постанови Верховної ради України від 04 лютого 1994 року № 3943 - ХІІ «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР», Голова Правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 01.11.2017, перебуваючи у приміщенні ПрАТ «Вінницятурист» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, склав та підписав документ - лист № 248 ПрАТ «Вінницятурист» про прийняття рішення щодо відчуження об'єкту нерухомого майна - 1/500 частки туристичного комплексу «Поділля» (будівля сараїв літ. «В», «Г», «Д», ворота № 1,4, підпірна стіна, № 5), що скеровано до ПрАТ «Укрпрофтур».
При цьому, ОСОБА_4 та інші учасники злочинної організації, займаючи відповідні посади, були наділені повноваженнями щодо вирішення питань захисту майнових прав та інтересів Федерації професійних спілок України, а також заснованих нею юридичних осіб, у тому числі ПрАТ «Укрпрофтур» та ПрАТ «Вінницятурист», отже їм було достовірно відомо вимоги діючих нормативно-правових актів України та судової практики з приводу того, що розташоване на території України майно, яке перебувало у віданні Федерації професійних спілок України, ПрАТ «Укрпрофтур» та створених ними суб'єктів господарської діяльності, є державною власністю, стосовно якого існує визначений законодавством України порядок відчуження.
Таким чином, ОСОБА_4 створюючи хибне уявлення про нібито законність протиправних дій членів злочинної організації стосовно відчуження нерухомого майна - 8/25 частки туристичного комплексу «Поділля» (приміщення в підвалі літ. «п/А2» з № 43 1/500 частки туристичного комплексу «Поділля» ПрАТ «Вінницятурист» (будівля сараїв літ. «В», «Г», «Д», ворота № 1,4, підпірна стіна, № 5), що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, будучи впевненим у власній безкарності, достовірно знаючи про те, що відповідно до п. 8.35.19 та п. 8.35.20 Статуту ПрАТ «Вінницятурист», затвердженого Річними Загальними зборами акціонерів ПрАТ «Вінницятурист» 25.04.2016 (протокол № 27 від 26.04.2016), вказане питання входить до виключних повноважень Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», вирішив організувати проведення засідання Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» із зазначеного питання.
Таким чином, ОСОБА_4 створивши хибне уявлення про ніби то законність протиправних дій членів злочинної організації по відчуженню нерухомого майна - 1/500 частки туристичного комплексу «Поділля» ПрАТ «Вінницятурист» (будівля сараїв літ. «В», «Г», «Д», ворота № 1,4, підпірна стіна, № 5), що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, будучи впевненим у власній безкарності, 08.11.2017, не маючи на те законних прав і повноважень, перебуваючи на посаді Президента ПрАТ «Укрпрофтур», що є мажоритарним власником акцій ПрАТ «Вінницятурист», використовуючи своє службове становище, а саме Голови Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», всупереч Указу Президії Верховної Ради України від 30 серпня 1991 року № 1452-XII «Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави», Закону України від 10 вересня 1991 року № 1540-XII «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України», Постанови Верхової Ради України від 10 квітня 1992 року № 2268-XII «Про майнові комплекси та фінансові ресурси громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташовані на території України», Постанови Верховної ради України від 04 лютого 1994 року № 3943 - ХІІ «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР», організував проведення засідання Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» із зазначеного питання.
Так, 08.11.2017 перебуваючи у службовому кабінеті за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, 2, в порушення вказаного законодавства України, ОСОБА_4 провів засідання Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», на якому заслухали члена Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_23 , який запропонував надати згоду на відчуження нежитлових будівель і споруд туристичного комплексу «Поділля» за ціною визначеною експертною оцінкою, за що члени Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» проголосували одноголосно.
У подальшому, ОСОБА_4 цього ж дня, перебуваючи у службовому кабінеті за адресою: місто Київ, вулиця Раїси Окіпної, 2, підписав підготовлений та підписаний членом злочинної організації ОСОБА_10 протокол засідання Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» № 130 від 08.11.2017, в якому, в тому числі, зазначено про згоду на відчуження вказаного майна ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО».
Разом з цим, 08.11.2017 ОСОБА_10 підготовлено проект постанови Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» № ПР-130-2, якою надано згоду на відчуження вказаного майна ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО», яку цього ж дня, перебуваючи у своєму службовому кабінеті за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, 2, підписав ОСОБА_4 .
Після цього, 10.11.2017 у приміщенні за адресою: м. Вінниця, пр-т Коцюбинського, 78-В, Голова правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 , який діяв на підставі Статуту Товариства (Продавець), в порушення положень статті 10 Конституції Української РСР від 20.04.1978, постанови Верховної Ради Української РСР від 29.11.1990 № 506-XII «Про захист суверенних прав власності Української РСР», Указу Президії Верховної Ради України від 30.08.1991 № 1452-XII «Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави» та Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» від 10.09.1991 № 1540-XII, згідно з розподілом ролей учасників злочинної організації, підписав з директором ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» ОСОБА_24 (Покупець) договір купівлі-продажу 1/500 частки нежитлових будівель і споруд туристичного комплексу «Поділля» ПрАТ «Вінницятурист» (будівля сараїв літ. «В», «Г», «Д», ворота № 1,4, підпірна стіна, № 5) за 31 731 грн., посвідчений приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу ОСОБА_26 .
Отримані від продажу частини туристичного комплексу «Поділля» грошові кошти посадові особи ПрАТ «Вінницятурист» використали на власний розсуд у господарській діяльності підприємства.
За вказаних обставин ОСОБА_4 , як службова особа, своїми умисними діями, вчиненими з корисливими мотивом та метою, у складі злочинної організації, до якої увійшли інші її учасники: Голова ФПУ ОСОБА_8 , Голова Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_12 , керівник управління економіки та корпоративних прав департаменту корпоративних прав та майна ФПУ ОСОБА_10 , Голова правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 , Голова правління ПрАТ «Львівтурист» ОСОБА_14 , начальник відділу майнових питань ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_15 , начальник управління маркетингу та розвитку туризму ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_16 , вчинив розтрату нерухомого майна - 1/500 частки туристичного комплексу «Поділля» (будівля сараїв літ. «В», «Г», «Д», ворота № 1,4, підпірна стіна, № 5) туристичного комплексу «Поділля», розташованого за адресою: Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, ринкова вартість якого складає 624 162 грн., що в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення та завдало збитки державі в особі Фонду державного майна України в особливо великих розмірах.
Таким чином, ОСОБА_4 будучи службовою особою, обґрунтовано підозрюється у розтраті чужого (державного) майна, яке перебувало у його віданні, шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчиненій повторно, за попередньою змовою групою осіб, у складі злочинної організації та в особливо великих розмірах, тобто у скоєнні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого частиною п'ятою статті 191 (в редакції Закону від 05.04.2001 № 2341-III) КК України.
ОСОБА_4 , продовжуючи свою злочинну діяльність, здійснюючи керівництво діями злочинної організації та приймаючи у ній безпосередню участь, неодноразово вчиняв розтрату державного майна, яке перебувало у віданні ПрАТ «Укрпрофтур» та заснованих ним суб'єктів господарської діяльності, шляхом зловживання своїм службовим становищем, в особливо великих розмірах, тобто особливо тяжкі злочини.
З цією метою, ОСОБА_4 у своїй злочинній діяльності вирішив скористатись прийнятими раніше у протиправний спосіб окремими рішеннями місцевих органів державної влади, згідно з якими ПрАТ «Укрпрофтур» та засновані ним суб'єкти господарської діяльності, без наявності правовстановлюючих документів, оформили та незаконно отримали свідоцтва про право власності на окремі майнові комплекси та майно, яке фактично знаходилось у державній (загальнонародній) власності і тільки перебувало у їх віданні.
Такі правочини, що порушували публічний порядок та були спрямовані на незаконне отримання права на державне майно, відповідно до приписів частини 2 статті 228 Цивільного кодексу України вважалися нікчемними, тобто не створювали юридичних наслідків, а отже не зумовлювали переходу / набуття / зміни / встановлення / припинення прав ні для кого, і ОСОБА_4 , в силу займаного службового становища, про це було достовірно відомо.
У невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 04.04.2017 у ОСОБА_4 виник злочинний умисел на розтрату державного майна, а саме: 339/500 часток туристичного комплексу «Поділля» ПрАТ «Вінницятурист» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, в інтересах ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО».
ОСОБА_4 , будучи Головою Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», маючи доступ до документів вказаного Товариства, дізнався про те, що всупереч вказаних нормативних актів рішенням Вінницької міської ради № 1736 від 30.12.1999 оформлено право колективної власності на туристичний комплекс по вул. Пушкіна, 4, за Вінницьким обласним закритим акціонерним Товариством по туризму та екскурсіях «Вінницятурист», на підставі якого видане Свідоцтво про право власності на туристичний комплекс від 30.12.1999.
Згодом, рішенням виконкому Вінницької міської ради № 1582 від 28.07.2005 оформлено право власності на будівлі та споруди туристичного комплексу по вул. Пушкіна, 4, на підставі якого видано Свідоцтво від 28.07.2005 про право власності на будівлі та споруди туристичного комплексу по вул. Пушкіна, 4, що складаються з приміщень: літери «п/А» - готель - підвал пp.№1-№29 - 516,3 кв.м; - літери «п/A1» - цокольний поверх - пр.№30-№41 - 113,2 кв.м; - літери «п/А2» - підвал - пр.№42-№72 - 395,7 кв.м. Всього по підвалах літери «п/А1», «п/А2» - 508,9 кв.м. Всього по підвалах літери «П/А», «п/А1», «п/А2» - 1025,2 кв.м. - літери «А» - І поверх - пр.№73 -№164 - 906,3 кв.м. ІІ поверх пр.№171- №189 - 495,5 кв.м. - літери «А2» - ІІ поверх - пр.№190-№214 - 614,0 кв.м. Всього по ІІ поверху - 1179,5 кв.м. ІІІ поверх - пр.№215-№240 - 489,8 кв.м. - літери «А2» - пр.№241-№253 - 144,7 кв.м. Всього по ІІІ поверху 634,6 кв.м. IV поверх - пр.№254-№278 491,6 кв.м. V поверх - пр.№279-№304 - 496,2 кв.м. VІ поверх - пр.№305 - №333 - 492,6 кв.м. Всього по літері «А» - загальна площа - 5780,0 кв.м. - літери «Б» - кательня І поверх - пр.№1-№6 - 202,5 кв.м. - літери «В» - сарай - літери «Г» -сарай - літери «Д» - сарай - №1 - ворота. - №2-№3 - огорожа. - №4 - ворота - №5 - підпірна стіна - І - мостіння.
За вчинення умисних протиправних дій, що виразились у зловживанні службовим становищем, тобто, умисному, в інтересах Вінницького обласного закритого акціонерного Товариства по туризму та екскурсіях «Вінницятурист», використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки, незаконне оформлення права власності на будівлі та споруди туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, службових осіб Вінницької міської ради, а саме: колишнього секретаря Вінницької міської ради ОСОБА_21 та колишнього начальника юридичного управління Вінницької міської ради ОСОБА_22 притягнуто до кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 364 КК України, що підтверджується ухвалами Вінницький міський суд Вінницької області від 15.07.2025 у справі № 127/16876/25 та від 03.09.2025 у справі № 127/16872/25 відповідно.
Так, ОСОБА_4 , перебуваючи на вказаній посаді, був обізнаний про наявність у ПрАТ «Вінницятурист» рентабельного активу - туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, з метою незаконного відчуження вказаного нерухомого майна, за довіреністю від імені ПрАТ «Вінницятурист» уклав з ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» договір від 04.04.2017 найму нежитлових будівель та споруд туристичного комплексу «Поділля», що перебував у віданні ПрАТ «Вінницятурист».
При цьому, ОСОБА_4 було достовірно відомо про те, що ПрАТ «Вінницятурист» є правонаступником Вінницького обласного Закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Вінницятурист», створеного Радою Українського закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Укрпрофтур» (постанова від 09.12.1998, додаток до протоколу № 33/4) шляхом реорганізації обласного дочірнього підприємства «Вінницятурист» Українського закритого акціонерного товариства «Укпрофтур».
ОСОБА_4 , будучи службовою особою ПрАТ «Укрпрофтур», діючи умисно, з корисливими мотивом та метою, у складі злочинної організації, вирішив у порушення діючого законодавства України незаконно відчужити майно - 339/500 часток приміщення туристичного комплексу «Поділля» ПрАТ «Вінницятурист» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, які є державним майном і передані у відання ПрАТ «Вінницятурист», засновником якого є ПрАТ «Укрпрофтур», а засновником останнього - Федерація професійних спілок України, слід шляхом вчинення удаваних правочинів та за заниженою вартістю, передати у власність іншим суб'єктам господарської діяльності.
Для надання вигляду законності своїм злочинним діям та створення уяви про ніби то колективну відповідальність за їх наслідки функціонерів профспілкових організацій, ОСОБА_4 розробив план діяльності злочинної організації щодо відчуження державного майна, згідно якого розподілив між членами злочинної організації ролі та узгодив певний алгоритм дій, що мав надати їх діям вигляд правомірності та запобігти у подальшому їх притягненню до кримінальної відповідальності, а тим самим передбачив ряд кроків з їх укриття шляхом ніби то погодження відчуження майна з боку створених колегіальних органів у системі Федерації професійних спілок України та суб'єктів господарської діяльності, достовірно знаючи про їх нікчемність для укладання правочинів по відчуженню майна.
Так, планом протиправної діяльності злочинної організації щодо розтрати державного майна передбачено, що уповноваженими особами ПрАТ «Вінницятурист» спершу описується занедбаний технічний стан об'єкта нерухомості та збитковість за результатами господарської діяльності, його не можливість використання в поточній діяльності товариства; після чого проводиться його занижена оцінка підконтрольними експертами для того, щоб майбутній визначений покупець здійснив офіційну мінімальну оплату; у подальшому працівниками правління ПрАТ «Вінницятурист» та ПрАТ «Укрпрофтур» готуються та подаються до Федерації професійних спілок України відповідні документи про надання дозволу на реалізацію попередньо визначеного об'єкта нерухомого майна, що перебував у віданні ПрАТ «Вінницятурист»; після надання Наглядовою радою ПрАТ «Укрпрофтур» та президією Федерації професійних спілок України згоди на відчуження об'єкту нерухомого майна, який планується відчужити ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО», Наглядовою радою ПрАТ «Вінницятурист» скликається засідання Загальних зборів ПрАТ «Вінницятурист», на яких остаточно затверджується рішення щодо реалізації визначеного майна, а уповноваженою ПрАТ «Вінницятурист» особою підписується нотаріальна угода купівлі-продажу цього об'єкта нерухомого майна.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, реалізуючи злочинний умисел на розтрату чужого майна, що перебувало у віданні підконтрольного йому суб'єкту господарської діяльності ПрАТ «Вінницятурист», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, організованою групою в особливо великому розмірі, ОСОБА_4 приймаючи участь у злочинній організації, спільно з іншими її учасниками, у період з червня 2020 року по жовтень 2022 року організував схему відчуження 339/500 частки туристичного комплексу «Поділля» (приміщення готелю літ. «А» - загальною площею 3868.0 м2, котельні літ. «Б» - загальною площею 202.5 м2, огорожі № 2, 3, мостіння 1), розташованого за адресою: Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4.
На виконання злочинного плану, діючи умисно та скоординовано злочинною організацією, всупереч Указу Президії Верховної Ради України від 30 серпня 1991 року № 1452-XII «Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави», Закону України від 10 вересня 1991 року № 1540-XII «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України», Постанови Верхової Ради України від 10 квітня 1992 року № 2268-XII «Про майнові комплекси та фінансові ресурси громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташовані на території України», Постанови Верховної ради України від 04 лютого 1994 року № 3943 - ХІІ «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР», 09.06.2020 Голова Правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 , перебуваючи у приміщенні ПрАТ «Вінницятурист» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, склав та підписав документ - лист № 9 ПрАТ «Вінницятурист» про прийняття рішення щодо відчуження об'єкту нерухомого майна - 339/500 частки туристичного комплексу «Поділля» (приміщення готелю літ. «А» - загальною площею 3868.0 м2, котельні літ. «Б» - загальною площею 202.5 м2, огорожі № 2, 3, мостіння 1), який було скеровано до ПрАТ «Укрпрофтур».
ОСОБА_4 , як Президент ПрАТ «Укрпрофтур», діючи у складі злочинної організації, з метою реалізації заздалегідь обумовленого плану, за результатами розгляду листа ПрАТ «Вінницятурист» № 9 від 09.06.2020, цього ж дня, перебуваючи у службовому кабінеті ПрАТ «Укрпрофтур» за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, 2, підписав лист ПрАТ «Укрпрофтур» № 221 до Федерації професійних спілок України з пропозицією надання згоди на відчуження будівель та спору туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, а саме: 339/500 часток туристичного комплексу «Поділля» (приміщення готелю літ. «А» - загальною площею 3868.0 м2, котельні літ. «Б» - загальною площею 202.5 м2, огорожі № 2, 3, мостіння 1).
За результатом розгляду вказаного листа ПрАТ «Укрпрофтур» № 221 від 09.06.2020 та доданих до нього документів, на виконання плану діяльності злочинної організації, 23.06.2020 ОСОБА_8 , перебуваючи у приміщенні ФПУ за адресою: м. Київ, Майдан Незалежності, 2, підписав рішення Президії Федерації професійних спілок України № П-24-15, яким надав згоду на відчуження майна - 339/500 часток туристичного комплексу «Поділля» (приміщення готелю літ. «А» - загальною площею 3868.0 м2, котельні літ. «Б» - загальною площею 202.5 м2, огорожі № 2, 3, мостіння 1), що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4.
У подальшому, 22.09.2020 на адресу ПрАТ «Укрпрофтур» надійшов лист заступника Голови ФПУ ОСОБА_27 № 11/01-29/645 від 18.09.2020, відповідно до якого 339/500 часток туристичного комплексу «Поділля» (приміщення готелю літ. «А» - загальною площею 3868.0 м2, котельні літ. «Б» - загальною площею 202.5 м2, огорожі № 2, 3, мостіння 1), що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, відповідно до Стратегії управління профспілковим майном в інтересах людини праці, перебуває у переліку суб'єктів господарювання майнового комплексу ФПУ І групи, які потребують особливого правового регулювання.
Зокрема, враховуючи вимоги Стратегії управління профспілковим майном в інтересах людини праці, затвердженої постановою Ради ФПУ від 12.03.2009 № Р-6-5, згідно з якою суб'єкти господарювання основної діяльності та допоміжні структурні підрозділи, які працюють більш ефективно, конкурентоспроможні, забезпечують основну частину доходів та прибутку майнового комплексу, які віднесені до І групи підприємств, не підлягають відчуженню в найближчій перспективі, а частина туристичного комплексу «Поділля» (приміщення готелю літ. «А» - загальною площею 3868.0 м2, котельні літ. «Б» - загальною площею 202.5 м2, огорожі № 2, 3, мостіння 1), що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, згідно з додатком 1 до цієї Стратегії належав до підприємств цієї групи, ОСОБА_28 та інші учасники злочинної організації вирішили вжити заходів до розтрати частини об'єкта нерухомого майна цього готелю, щоб обійти в такий спосіб заборони щодо відчуження майна, що містились у відомчих нормативно-методичних документах ФПУ, та в подальшому отримати відповідні дозволи та погодження на його відчуження з метою створення видимості законності вчинюваних дій.
Так, ОСОБА_4 , діючи у складі злочинної організації, реалізуючи свій злочинний умисел на розтрату чужого майна, що перебувало у віданні підконтрольного йому суб'єкта господарської діяльності ПрАТ «Вінницятурист», а саме 339/500 часток туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, вирішив відчужити таке майно шляхом укладання ряду правочинів, зокрема: договорів позики, на підставі якого залучити кошти для ПрАТ «Львівтурист» у ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО», поруки та іпотечного договору з метою забезпечення зазначеного договору позики, узгодивши такі дії з іншими учасниками злочинної організації.
ОСОБА_4 , діючи у складі злочинної організації, узгодив з іншими учасниками злочинної організації план щодо продажу в завуальованій формі 339/500 часток туристичного комплексу «Поділля» (приміщення готелю літ. «А» - загальною площею 3868.0 м2, котельні літ. «Б» - загальною площею 202.5 м2, огорожі № 2, 3, мостіння 1), організував незаконну схему, в ході виконання якої Голова Правління ПрАТ «Львівтурист» ОСОБА_14 , як учаснику злочинної організації, діючи у змові з невстановленими особами, які представляли інтереси ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО», відповідно до розподілу ролей, на виконання незаконної вимоги ОСОБА_4 повинен залучити грошові кошти ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО», уклавши договір позики, сума якої відповідає вартості, зазначеній у Звіті про оцінку нерухомого майна на загальну суму 26 006 607 грн., який не підлягав виконанню.
ОСОБА_13 , діючи у складі злочинної організації та на виконання вказаного злочинного плану, з метою забезпечення зазначеного договору позики, створюючи для ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» підстави стягнути борг у вигляді нерухомого майна, а саме: 339/500 часток туристичного комплексу «Поділля» (приміщення готелю літ. «А» - загальною площею 3868.0 м2, котельні літ. «Б» - загальною площею 202.5 м2, огорожі № 2, 3, мостіння 1), повинен був від імені ПрАТ «Вінницятурист» укласти з ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО», договір поруки та іпотечний договір, на підставі яких 339/500 частки туристичного комплексу «Поділля» (приміщення готелю літ. «А» - загальною площею 3868.0 м2, котельні літ. «Б» - загальною площею 202.5 м2, огорожі № 2, 3, мостіння 1), перейде у власність ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» у разі невиконання зазначеного договору позики, які заздалегідь умисно не планував виконувати.
Так, на виконання злочинного плану, діючи умисно та скоординовано злочинною організацією, 05.07.2021 Голова Правління ПрАТ «Львівтурист» ОСОБА_14 , перебуваючи у приміщенні ПрАТ «Львівтурист» за адресою: м. Львів, просп. Шевченка, 7, склав та підписав документ - лист № 01/86/1 ПрАТ «Львівтурист» до ПрАТ «Укрпрофтур» про прийняття рішення щодо необхідності залучення позики для ПрАТ «Львівтурист» від ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» для продовження проведення планових ремонтних робіт готельного комплексу «Турист» ПрАТ «Львівтурист».
За результатом опрацювання вказаного листа, з метою укриття слідів кримінального правопорушення та маскування причетності конкретних осіб з кола співучасників вчинення злочину до його вчинення, з метою створення уявної видимості правомірності відчуження об'єкта нерухомого майна, шляхом прийняття органами управління ПрАТ «Укрпрофтур» та Федерації професійних спілок України відповідних колегіальних рішень, що потягли за собою відчуження державного майна, намагаючись таким чином уникнути у майбутньому кримінальної відповідальності, питання про розгляд вказаного листа ПрАТ «Львівтурист» 16.07.2021 винесено на засідання Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» під головуванням ОСОБА_12 , за результатами якого, на виконання плану діяльності злочинної організації, цього ж дня ОСОБА_12 у приміщенні ПрАТ «Укрпрофтур» за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, 2, підписав постанову Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» № П-175-3, відповідно до якої погоджено залучення для ПрАТ «Львівтурист» коштів у ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» в розмірі 26 006 607 грн. та постанову Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» № П-175-5 від 16.07.2021, якою уповноважив представників акціонера ПрАТ «Укрпрофтур», діючих за дорученням Президента Товариства, представляти корпоративні права ПрАТ «Укрпрофтур» на позачергових Загальних зборах акціонерів ПрАТ «Львівтурист» та ПрАТ «Вінницятурист», в порядку, встановленому чинним законодавством України, а також доручив представникам Товариства, зазначеним у пункті 1 даної Постанови, голосувати пакетом акцій, що належать ПрАТ «Укрпрофтур», з питань порядку денного Загальних зборів ПрАТ «Львівтурист», в інтересах та на користь Товариства й акціонерів в цілому, в тому числі про надання згоди на залучення позики для ПрАТ «Львівтурист» від ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» - голосувати «За».
Цією ж постановою ОСОБА_12 доручив представникам Товариства, зазначеним у пункті 1 даної Постанови, голосувати пакетом акцій, що належать ПрАТ «Укрпрофтур», з питань порядку денного Загальних зборів ПрАТ «Вінницятуристтурист», в інтересах та на користь Товариства й акціонерів в цілому, в тому числі про надання згоди на передачу у заставу (іпотеку) нерухомого майна та земельної ділянки ПрАТ «Вінницятурист» - голосувати «За».
ОСОБА_4 , діючи у складі злочинної організації, на виконання злочинного плану, спрямованого на розтрату чужого майна, що перебувало у відданні підконтрольного йому суб'єкта господарювання ПрАТ «Вінницятурист», а саме 339/500 часток туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, розуміючи необхідність залучення для ПрАТ «Львівтурист» у ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» та не маючи наміру їх повертати, виніс на розгляд Наглядової ради ПрАТ «Львівтурист», яке відбулось 22.07.2021 під його головуванням, за адресою: місто Київ, вул. Раїси Окіпної, 2, питання про скликання позачергових Загальних зборів ПрАТ «Львівтурист» 09.08.2021, на якому розглядатиметься питання на яких розглядатиметься питання залучення позики для ПрАТ «Львівтурист» у ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО».
Цього ж дня, на засіданні Наглядової ради ПрАТ «Львівтурист», перебуваючи у своєму службовому кабінеті за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, 2, заслухавши Голову Наглядової ради ПрАТ «Львівтурист» ОСОБА_4 про необхідність проведення позачергових Загальних зборів ПрАТ «Львівтурист», члени Наглядової ради ПрАТ «Львівтурист» проголосували одноголосно про скликання позачергових Загальних зборів
ПрАТ «Львівтурист» 09.08.2021, на яких розглядатиметься питання залучення позики для ПрАТ «Львівтурист» у ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО».
У подальшому, ОСОБА_4 підписав підготовлений та підписаний членом злочинної організації ОСОБА_15 протокол № 76 засідання Наглядової ради ПрАТ «Львівтурист» від 22.07.2021, на якому обговорювалось питання та приймалося рішення, в тому числі про скликання позачергових Загальних зборів ПрАТ «Львівтурист» 09.08.2021, на яких розглядатиметься питання залучення позики для ПрАТ «Львівтурист» у ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО».
Після зазначеного засідання Наглядової ради ПрАТ «Львівтурист», ОСОБА_4 , перебуваючи у своєму службовому кабінеті за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, 2, підписав підготовлений ОСОБА_15 проект постанови Наглядової ради ПрАТ «Львівтурист» № ПР-76-1, якою скликано позачергові Загальні збори ПрАТ «Львівтурист» на 09.08.2021, на яких розглядатиметься питання залучення позики для ПрАТ «Львівтурист» у ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО».
Разом з цим, ОСОБА_4 , діючи у складі злочинної організації, на виконання злочинного плану, спрямованого на розтрату чужого майна, що перебувало у відданні підконтрольного йому суб'єкта господарювання ПрАТ «Вінницятурист», а саме 339/500 часток туристичного комплексу «Поділля» за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, виніс на розгляд Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», яке відбулось 22.07.2021 під його головуванням, за адресою: місто Київ, вул. Раїси Окіпної, 2, питання про скликання позачергових Загальних зборів ПрАТ «Вінницятурист» 10.08.2021, на якому розглядатиметься питання на яких розглядатиметься питання залучення позики для ПрАТ «Львівтурист» у ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО».
Цього ж дня, на засіданні Наглядової ради ПрАТ «Львівтурист», перебуваючи у своєму службовому кабінеті за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, 2, заслухавши Голову Наглядової ради ПрАТ «Львівтурист» ОСОБА_4 про необхідність проведення позачергових Загальних зборів ПрАТ «Львівтурист», члени Наглядової ради ПрАТ «Львівтурист» проголосували одноголосно про скликання позачергових Загальних зборів ПрАТ «Львівтурист» 09.08.2021, на яких розглядатиметься питання надання згоди на передачу в заставу (іпотеку) нерухоме майно та земельну ділянку ПрАТ «Вінницятурист».
У подальшому, ОСОБА_4 підписав підготовлений та підписаний членом злочинної організації ОСОБА_15 протокол № 163 засідання Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» від 22.07.2021, на якому обговорювалось питання та приймалося рішення, в тому числі про скликання позачергових Загальних зборів ПрАТ «Вінницятурист» 10.08.2021, на яких розглядатиметься питання надання згоди на передачу в заставу (іпотеку) нерухоме майно та земельну ділянку ПрАТ «Вінницятурист».
Після зазначеного засідання Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист», ОСОБА_4 , перебуваючи у своєму службовому кабінеті за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, 2, підписав підготовлений ОСОБА_15 проект постанови Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» № ПР-163-2, якою скликано позачергові Загальні збори ПрАТ «Вінницятурист» на 09.08.2021, на яких розглядатиметься питання надання згоди на передачу в заставу (іпотеку) нерухоме майно та земельну ділянку ПрАТ «Вінницятурист».
Разом з цим, Президентом ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_4 05.08.2021 надано довіреність № 24-д, видану начальнику управління маркетингу та розвитку туризму ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_16 , якою уповноважено останнього представляти корпоративні інтереси ПрАТ «Укрпрофтур» 09.08.2021 на позачергових Загальних зборах акціонерів ПрАТ «Львівтурист» з правом участі на цих Зборах та голосувати 100 відсотками пакету акцій ПрАТ «Укрпрофтур» з питань порядку денного цих Зборів у порядку: брати участь у голосування з усіх питань, вносити пропозиції щодо організаційних питань їх проведення та приймати відповідні рішення.
Так, 09.08.2021 на позачергових Загальних зборах акціонерів ПрАТ «Львівтурист» ОСОБА_16 , на виконання злочинного плану, будучи учасником злочинної організації, проголосував «За» надання згоди на залучення ПрАТ «Львівтурист» залучення коштів у ТОВ «Готель поділля ПРО» та підписав Рішення позачергових Загальних зборів акціонерів ПрАТ «Львівтурист» № Р-36-5 від 09.08.2021, яким надано згоду ПрАТ «Львівтурист» на залучення коштів ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» в розмірі 26 006 607 грн.
Після цього, 10.08.2021 Головою правління ПрАТ «Львівтурист» ОСОБА_14 , який діяв на підставі Статуту Товариства, (Позичальник) та директором ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» ОСОБА_29 (Позикодавець) укладено договір позики на суму 26 006 607 грн., згідно з яким позика підлягає поверненню у шестимісячний термін з дня укладання даного договору, а саме до 09.02.2022.
Поряд з цим, Президентом ПрАТ «Укрпрофтур» 05.08.2021 надано довіреність № 23-д, видану начальнику управління маркетингу та розвитку туризму ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_16 , якою уповноважено останнього представляти корпоративні інтереси ПрАТ «Укрпрофтур» 10.08.2021 на позачергових Загальних зборах акціонерів ПрАТ «Вінницятурист» з правом участі на цих Зборах та голосувати 100 відсотками пакету акцій ПрАТ «Укрпрофтур» з питань порядку денного цих Зборів у порядку: брати участь у голосування з усіх питань, вносити пропозиції щодо організаційних питань їх проведення та приймати відповідні рішення.
Так, 10.08.2021 на позачергових Загальних зборах акціонерів ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_16 , на виконання злочинного плану, будучи учасником злочинної організації, проголосував «За» надання згоди ПрАТ «Вінницятурист» виступити майновим поручителем перед ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО», а також на передачу ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» у заставу нерухоме майно та земельну ділянку, підписав Рішення позачергових Загальних зборів акціонерів ПрАТ «Вінницятурист» № Р-35-4 від 10.08.2021, яким надано згоду ПрАТ «Вінницятурист» виступити майновим поручителем перед ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО», а також на передачу ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» у заставу нерухоме майно та земельну ділянку ПрАТ «Вінницятурист».
Згодом, 12.08.2021 Головою правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 , достовірно знаючи що ПрАТ «Львівтурист» не виконуватиме вимоги договору позики від 10.08.2021, діючи на підставі Статуту Товариства, (Поручитель) та директором ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» ОСОБА_29 (Кредитор) укладено договір поруки, відповідно до якого ПрАТ «Вінницятурист» (Поручитель) зобов'язується відповідати перед ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» (Кредитор) за виконання Боржником (ПрАТ «Львівтурист») своїх зобов'язань в розмірі 26 006 607 грн.
У подальшому, 16.08.2021 Головою правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 , достовірно знаючи що ПрАТ «Львівтурист» не виконуватиме вимоги договору позики від 10.08.2021, з метою доведення злочинного плану, пов'язаного з розтратою чужого майна, що перебувало у відданні підконтрольного йому суб'єкта господарювання ПрАТ «Вінницятурист», шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, організованою групою в особливо великому розмірі, тобто з відчуженням туристичного комплексу «Поділля», діючи на підставі Статуту Товариства, (Іпотекодавець) та директором ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО» ОСОБА_29 (Іпотекодержатель) укладено іпотечний договір, відповідно до якого забезпеченням викладених у договорі позики від 10.08.2021 зобов'язань Боржника (ПрАТ «Львівтурист») є нерухоме майно ПрАТ «Віннцятурист»:
- 339/500 частки нежитлових будівель і споруд туристичного комплексу «Поділля» під номером 4, що знаходиться в місті Вінниця, по вул. Пушкіна;
- 33/100 частки земельної ділянки, під номером 4, загальною площею 0,0541 га, кадастровий номер якої 0510100000:02:055:0135, яка розташована в місті Вінниця, по вулиці Пушкіна.
Зобов'язання з боку Боржника (ПрАТ «Львівтурист») та Поручителя (ПрАТ «Віннцятурист») виконані не були, що стало підставою стягнення в обхід заборони щодо відчуження майна, що містились у відомчих нормативно-методичних документах ФПУ на користь Кредитора (ТОВ «ГОТЕЛЬ ПОДІЛЛЯ ПРО») нерухомого майна ПрАТ «Віннцятурист»:
- 339/500 частки нежитлових будівель і споруд туристичного комплексу «Поділля» під номером 4, що знаходиться в місті Вінниця, по вул. Пушкіна;
- 33/100 частки земельної ділянки, під номером 4, загальною площею 0,0541 га, кадастровий номер якої 0510100000:02:055:0135, яка розташована в місті Вінниця, по вулиці Пушкіна.
Пізніше, 06.10.2022 державним реєстратором Шаргородської міської ради Вінницької області ОСОБА_30 внесено зміни про державну реєстрацію прав на нерухоме майно за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, а саме: 339/500 частки будівель та споруд туристичного комплексу «Поділля» (приміщення готелю літ. «А» - загальною площею 3868.0 м2, котельні літ. «Б» - загальною площею 202.5 м2 , огорожі № 2, 3, мостіння 1, за ТОВ «Готель Поділля Про».
Таким чином, за вказаних обставин ОСОБА_4 , як службова особа, своїми умисними діями, вчиненими з корисливими мотивом та метою, у складі злочинної організації, до якої увійшли інші її учасники: Голова ФПУ ОСОБА_8 , Голова Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_12 , керівник управління економіки та корпоративних прав департаменту корпоративних прав та майна ФПУ ОСОБА_10 , Голова правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 , Голова правління ПрАТ «Львівтурист» ОСОБА_14 , начальник відділу майнових питань ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_15 , начальник управління маркетингу та розвитку туризму ПрАТ «Укрпрофтур» ОСОБА_16 , вчинив розтрату нерухомого майна - 339/500 частки туристичного комплексу «Поділля» (приміщення готелю літ. «А» - загальною площею 3868.0 м2, котельні літ. «Б» - загальною площею 202.5 м2, огорожі № 2, 3, мостіння 1), туристичного комплексу «Поділля», розташованого за адресою: Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4, ринкова вартість складає 49 186 593 грн., що в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення та завдало збитки державі в особі Фонду державного майна України в особливо великих розмірах.
Таким чином, ОСОБА_4 будучи службовою особою, обґрунтовано підозрюється у розтраті чужого (державного) майна, яке перебувало у його віданні, шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчиненій повторно, за попередньою змовою групою осіб, у складі злочинної організації та в особливо великих розмірах, тобто у скоєнні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого частиною п'ятою статті 191 (в редакції Закону від 05.04.2001 № 2341-III) КК України.
29.04.2026 року в порядку ст.ст. 276-278 КПК України ОСОБА_4 повідомлено про те, що він підозрюється у:
- керівництві створеної ним злочинної організації з метою вчинення особливо тяжких злочинів, а також участі у ній та у злочинах, вчинюваних такою організацією, тобто у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 255 (в редакції Закону від 05.04.2001 № 2341-III) КК України.
- розтраті чужого майна, що перебувало у його віданні шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, організованою групою в особливо великому розмірі, у розтраті чужого майна, що перебувало у його віданні шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненій повторно, організованою групою в особливо великому розмірі, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною 5 статті 191 (в редакції Закону від 05.04.2001 № 2341-III) КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Слідчий суддя на вказаному етапі досудового розслідування не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винуватою чи невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів, визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі Нечипорук та Йонкало проти України від 21 квітня 2011 року термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (також рішення від 30 серпня 1990 р. у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» (Fox, Campbell and Hartley v. the United Kingdom), п. 32, Series А, № 182).
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень підтверджується зібраними матеріалами кримінального провадження, що долучені до матеріалів клопотання: лист (заява) Голови правління ЗАТ «Вінницятурист» ОСОБА_31 . Про реєстрацію об'єктів нерухомого майна № 144 від 22.06.1999; рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради № 1736 від 30.12.1999 Про оформлення права колективної власності на туристичний комплекс по вул. Пушкіна, 4 за Вінницьким обласним закритим акціонерним Товариством по туризму та екскурсіях «Вінницятурист»; свідоцтв про право власності від 30.12.1999 на туристичний комплекс по вул. Пушкіна, 4, у м. Вінниця; лист (заява) Голови правління ЗАТ «Вінницятурист» ОСОБА_31 . Про реєстрацію об'єктів нерухомого майна № 133 від 18.07.2005; рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради № 1582 від 28.07.2005 Про оформлення права власності на будівлі та споруди туристичного комплексу по вул. Пушкіна, 4; свідоцтво про право власності від 28.07.2005 на будівлі та споруди туристичного комплексу «Поділля»; Договір найму нежитлових будівель та споруд ТК «Поділля», укладений між ПрАТ «Вінницятурист» та ТОВ «Готель Поділля Про» від 04.05.2017; Лист Голови правління ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 № 240 від 29.05.2017 щодо розгляду питання про реалізацію ресторанного блоку за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4; Постанова Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» № П-138-10 від 07.06.2017 Про відчуження ресторанного блоку за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4; Лист Президента ПрАТ «Укрпрофтур» № 396 від 09.06.2017 Про відчуження ресторанного блоку за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4; Постанова Президії Федерації професійних спілок України № П-9-16 від 22.06.2017 Про надання згоди на відчуження ресторанного блоку за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4; Постанова Наглядової ради «Вінницятурист» № 124-1 від 29.06.2017 Про затвердження ринкової вартості 8/25 часток туристичного комплексу «Поділля»; Постанова Наглядової ради «Вінницятурист» № 124-2 від 29.06.2017 Про скликання позачергових Загальних зборів ПрАТ «Вінницятурист»; Постанова Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» № П-139-4 від 06.07.2017 Про уповноваження представників Товариства представляти корпоративні інтереси ПрАТ «Укрпрофтур»; Рішення позачергових Загальних зборів акціонерів ПрАТ «Вінницятурист» № Р-29-4 від 02.08.2017 Про надання згоди на реалізацію ресторанного блоку за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4; Лист Голови правління ПрАТ «Вінницятурист» № 262 від 02.08.2017; Постанова Наглядової ради «Вінницятурист» № 126-1 від 08.08.2017 Про затвердження ТОВ «Готель Поділля ПРО» покупцем ресторанного блоку за адресою: м. Вінниця, вул. Пушкіна, 4; Договір купівлі-продажу частки туристичного комплексу «Поділля» № 2322 від 05.09.2017; Лист ПрАТ «Вінницятурист» ОСОБА_13 № 248 від 01.11.2017; Постанова Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» № ПР-130-2 від 08.11.2017 Про надання згоди на відчуження частки туристичного комплексу «Поділля»; Договір купівлі-продажу від 10.11.2017; Лист ПрАТ «Вінницятцрист» № 9 від 09.06.2020 з пропозицією щодо реалізації частки туристичного комплексу «Поділля»; Лист ПрАТ «Укрпрофтур» № 221 від 09.06.2020 з пропозицією щодо реалізації частки туристичного комплексу «Поділля»; Постанова Президії Федерації професійних спілок України № П-24-15 від 23.06.2020 Про надання згоди на відчуження частки туристичного комплексу «Поділля»; Лист заступника Голови ФПУ № 11/01-29/645 від 18.09.2020; Постанова Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» № П-175-3 від 16.07.2021 Про погодження залучення позики ПрАТ «Львівтурист» у ТОВ «Готель поділля ПРО» Постанова Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофтур» № П-175-5 від 16.07.2021 Про визначення представництва на позачергових загальних зборах ПрАТ «Львівтурист» та ПрАТ «Вінницятурист»; Постанова Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» № ПР-163-1 від 22.07.2021 Про затвердження ринкової вартості частки туристичного комплексу «Поділля»; Постанова Наглядової ради ПрАТ «Вінницятурист» № ПР-163-2 від 22.07.2021 Про проведення позачергових Загальних зборів ПрАТ «Вінницятурист»; Постанова Наглядової ради ПрАТ «Львівтурист» № ПР-76-1 від 22.07.2021 Про проведення позачергових Загальних зборів ПрАТ «Львівтурист»; Рішення Загальних зборів акціонерів ПрАТ «Львівтурист» № Р-36-5 від 09.08.2021 Про надання згоди на залучення ПрАТ «Львівтурист» коштів у ТОВ «Готель поділля ПРО»; Договір позики від 10.08.2021 на суму 26 006 607 грн.; Рішення позачергових Загальних зборів акціонерів ПрАТ «Вінницятурист» № Р-35-4 від 10.08.2021 Про надання згоди на передачу у заставу майна ПрАТ «Вінницятурист» майновим поручителем; договір поруки від 12.08.2021; іпотечний договір від 16.08.2021; висновком експерта за результатом проведення судової оціночно-будівельної експертизи від 18.12.2025 № 1008/25-21, відповідно до якого ринкова вартість 8/25 частки туристичного комплексу «Поділля» станом на 05.09.2017 може становити 13 658 097 грн., ринкова вартість 1/500 частки туристичного комплексу «Поділля» станом на 10.11.2017 може становити 624 162 грн., ринкова вартість 339/500 частки туристичного комплексу «Поділля» станом на 06.10.2022 може становити 49 186 593 грн.
Виходячи з наявних в матеріалах даних, слідчий суддя дійшов висновку про обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиною 1 статті 255 (в редакції Закону від 05.04.2001 № 2341-III) КК України, частиною 5 статті 191 (в редакції Закону від 05.04.2001 № 2341-III) КК України.
При цьому, докази на вказаній стадії кримінального процесу на їх допустимість відповідно до ст. 89 КПК України слідчим суддею не оцінюються.
Разом з тим, вищенаведеним висновком про обґрунтованість підозри не констатується наявності в діях ОСОБА_4 вини у вчиненні кримінальних правопорушень.
Вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної, слідчий суддя враховує вимоги п.п. 3 і 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватися виключно на підставі суворості можливого судового рішення, а це слід робити з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику, або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може служити підставою для запобіжного ув'язнення.
Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя вважає, що дані, які вказують на обґрунтовану підозру, у сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів щодо можливого вчинення підозрюваним ОСОБА_4 інкримінованих йому кримінальних правопорушень, містяться в їх сукупності в матеріалах, здобутих в ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, копії яких долучені до клопотання.
Приймаючи вказані дані з точки зору належності, допустимості, достовірності, а їх сукупність з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, вважаю їх достатніми для визначення поняття обґрунтованої підозри щодо ОСОБА_4 . Крім того, вищенаведені обставини підтверджуються поясненням прокурора наданим під час розгляду цього провадження, а також доказами, долучених стороною обвинувачення до клопотання.
Вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної, слідчий суддя враховує вимоги п.п. 3 і 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватися виключно на підставі суворості можливого судового рішення, а це слід робити з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику, або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може служити підставою для запобіжного ув'язнення.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім, ніж до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років.
Так, відповідно до ст. 12 КК України, інкриміновані громадянину України ОСОБА_4 кримінальні правопорушення віднесено до категорії особливо тяжких.
Вирішуючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя враховує тяжкість покарання у разі визнання вини, особу підозрюваного, його вік, сімейний та майновий стан, сталість соціальних зв'язків, та доходить висновку, що докази та обставини, на які посилається прокурор у клопотанні, дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний, перебуваючи на волі, усвідомлюючи тяжкість вчиненого злочину та реальність покарання, може переховуватися від органів досудового розслідування або суду; незаконно впливати на свідків, експертів, спеціалістів у кримінальному провадженні; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Також слідчий суддя, з урахуванням матеріалів клопотання та пояснень сторін у судовому засіданні, вбачає наявними ризики, визначені ч. 1 ст. 177 КПК України з таких підстав.
Відповідно до ст. 177 КПК України метою застосування підозрюваному ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:
- переховуватися від органів досудового розслідування та суду, оскільки підозрюваний ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні особливо тяжких кримінальних правопорушень, останній може виїхати за межі України, володіє доступом до нерухомого майна за кордоном, чи іншим чином переховуватися з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинене діяння, що свідчить про неможливість запобігання цьому ризику шляхом застосування іншого, більш м'якого запобіжного заходу, не пов'язаний із триманням під вартою.
Окрім того, Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів країни № 57 від 27.01.1995 регламентовані обмеження для виїзду осіб призовного віку за межі України на час дії воєнного стану. Наведені обставини свідчать, що ОСОБА_4 може безперешкодно перетнути державний кордон.
У розумінні практики Європейського суду з прав людини, тяжкість ймовірного покарання не є самостійною підставою для утримання особи, проте у справі «Ілійков проти Болгарії» ЄСПЛ зазначає, що «суворість передбаченого покарання» є суттєвим елементом при оцінюванні «ризиків переховування або повторно вчинення злочинів» та у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту.
- знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки підозрюваний ОСОБА_4 тривалий час працював в системи Федерації профспілок України та створених нею суб'єктів господарювання, користуючись своїм авторитетом серед колишніх колег та можливих співучасників розслідуваних злочинів, наявні обґрунтовані підстави вважати що існує ризик спотворення, знищення та приховування ще не здобутих документів, які не перебувають у володінні сторони обвинувачення та є у розпорядженні ФПУ, ПрАТ «Укрпрофтур», ПрАТ «Вінницятурист» та інших володільців. Крім того, під час тривалих слідчих дій не вдалося відшукати типові документи діяльності ПрАТ «Укрпрофтур», ПрАТ «Вінницятурист», в тому числі кадрові документи ОСОБА_4
- незаконно впливати на свідка, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, оскільки підозрюваний ОСОБА_4 тривалий час працював в системи Федерації профспілок України та створених нею суб'єктів господарювання, користуючись своїм авторитетом серед колег та можливих співучасників розслідуваних злочинів, наявні обґрунтовані підстави вважати що існує ризик, що він може застосовувати вплив до працівників та користувачів відчуженого майна, нотаріусів, осіб, які не допитані в кримінальному провадженні, з метою викривлення слідів кримінального правопорушення тощо.
Разом з цим, слід врахувати що суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК України, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (частина 4 статті 95 КПК). Тобто, ризик впливу на свідків існує на початковому етапі кримінального провадження, як при зібранні доказів, так і до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.
Разом з цим, суд вважає, що слідчим у клопотанні та прокурором у судовому засіданні не доведено наявність ризиків того, що ОСОБА_4 може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення, оскільки вони жодним чином не підтверджені, а у клопотанні зроблено тільки формальне посилання на них.
Таким чином, в судовому засіданні підтверджується наявність ризиків, передбачених п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Фактичні обставини злочину, інкримінованого підозрюваному свідчать про наявність конкретного суспільного інтересу, який, незважаючи на презумпцію невинуватості, превалює над принципом поваги до свободи особистості та кореспондуються з визначеними КПК України конкретними підставами і метою запобіжного заходу.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.
Метою застосування на стадії досудового розслідування запобіжного заходу відповідно до положень ч. 1 ст. 177 КПК України є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам вчинити дії, про які зазначав прокурор у клопотанні.
З огляду на встановлення наявності обґрунтованої підозри, доведеність існування передбачених ст. 177 КПК України ризиків, особу підозрюваного та конкретні обставини правопорушень, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_4 , його активну роль у вчиненні кримінального правопорушення, слідчий суддя вважає, що будь-який більш м'який запобіжний захід, зокрема і домашній арешт, не зможе запобігти встановленим в провадженні ризикам та забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного ОСОБА_4 , а тому наявні підстави для задоволення клопотання слідчого та застосування до нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 183 КПК України слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, вчиненого із застосуванням насильства або погрозою його застосування.
Однак, вирішуючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя враховує тяжкість кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 обставини вчинення злочину, його наслідки і суспільну небезпеку, особу підозрюваного, сімейний стан, стан здоров'я, його роль у вчиненні кримінальних правопорушень, розмір завданої шкоди, а також те, що докази та обставини, на які посилається слідчий у клопотанні, дають достатні підстави вважати про наявність ризиків, передбачених п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Слідчий суддя бере до уваги, що заявлені органом досудового розслідування ризики, передбачені п.п. 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду, а тому суд оцінює їх критично, визнає недоведеним та такими, які зазначені у клопотанні лише формально.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 183 КПК України слідчий суддя при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов'язаний визначити розмір застави, достатній для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Отже, задовольняючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя вважає за необхідне визначити підозрюваній розмір застави, а також покласти на підозрюваного обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, необхідність покладення яких вбачається з наведеного в обґрунтування даного клопотання.
Згідно ч. 4 ст. 182 КПК України розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави визначається у таких межах:
1) щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні нетяжкого злочину, - від одного до двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
2) щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, - від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні особливо тяжкого злочину, - від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов'язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно.
Виходячи з практики Європейського суду з прав людини, уповноважені органи влади повинні приділити визначенню суми застави стільки ж уваги, скільки і вирішенню питання про необхідність тримання обвинуваченого під вартою. Визначаючи суму застави, суди повинні брати до уваги ризик того, що підозрюваний може ухилитися від покарання, обставини особистого життя та тяжкість злочину, у вчиненні якого підозрюється особа. Розмір застави повинен визначатися тим ступенем довіри, при якому перспектива втрати застави, буде достатнім стримуючим засобом, щоб відбити у особи, щодо якої застосовано заставу, бажання будь-яким чином перешкоджати встановленню істини у кримінальному провадженні.
Враховуючи те, що, на переконання слідчого судді, застава у зазначених межах, не здатна забезпечити виконання підозрюваним, передбачених законом обов'язків під час досудового розслідування у кримінальному провадженні, враховуючи конкретні обставини та тяжкість та специфіку правопорушення, у яких підозрюється ОСОБА_4 , даних про особу підозрюваного, розмір ймовірної шкоди, майнового стану підозрюваного, вважаю із врахуванням принципів розумності і співмірності необхідним вийти за максимальну межу розміру застави, що передбачена п. 3 ч. 5 ст. 182 КПК України, та визначити заставу у розмірі у межах 6000 (шість тисяч) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що відповідно становить 19 968 000, 00 (дев'ятнадцять мільйонів дев'ятсот шістдесят вісім тисяч) грн., у разі внесення якої він підлягає звільненню з-під варти, оскільки на підставі досліджених матеріалів, внесення застави саме в такому розмірі може гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків та не є завідомо непомірною для нього.
Враховуючи положення ч. 3 ст. 182 КПК України, Такий розмір застави відповідатиме практиці ЄСПЛ, зокрема у рішенні від 20 листопада 2010 року у справі «Мангурас проти Іспанії» суд зазначив, що перспектива втрати застави чи дій проти поручителів у випадку відсутності появи на суді буде достатнім стримуючим засобом, щоб відбити у особи, щодо якої застосовано заставу, бажання будь-яким чином перешкоджати встановленню істини у кримінальному провадженні.
Питання доведеності вини підозрюваного у скоєнні інкримінованих злочинів, з чим сторона захисту не погоджується, слідчим суддею під час розгляду зазначеного клопотання не вирішувалися, оскільки це є предметом дослідження досудового розслідування і судового розгляду справи по суті.
Окрім цього, обираючи відносно підозрюваного альтернативний запобіжний захід у виді застави, вважаю за необхідне відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на нього такі обов'язки: прибувати за першим викликом до слідчого, прокурора або суду ; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками, потерпілими щодо обставин кримінального провадження; здати на зберігання до відповідного територіального підрозділу ДМСУ за місцем проживання свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Що стосується скарги сторони захисту на незаконне затримання в порядку ст. 208 КПК України, слідчий суддя зазначає наступне.
Особливий режим кримінального провадження в умовах воєнного стану визначено ст. 615 КПК України.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 615 КПК України, у разі введення воєнного стану та якщо наявні випадки для затримання особи без ухвали слідчого судді, суду, визначені статтею 208 цього Кодексу, або виникли обґрунтовані обставини, які дають підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні злочину, - уповноважена службова особа має право без ухвали слідчого судді, суду або постанови керівника органу прокуратури затримати таку особу. Строк затримання особи без ухвали слідчого судді, суду чи постанови керівника органу прокуратури під час дії воєнного стану не може перевищувати двохсот шістнадцяти годин з моменту затримання, який визначається згідно з вимогами статті 209 цього Кодексу.
З протоколу затримання від 29.04.2026 вбачається, що ОСОБА_4 був затриманий на підставі п. 4 ч. 1 ст. 208 КПК України та абз. 6 ч.1 ст. 615 КПК України, а саме: під час здійснення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні виникли обґрунтовані обставини, які дають підстави вважати, що можлива його втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності, як особи, підозрюваної у вчинені злочину, передбаченого ч. 1 ст. 255, ч. 5 ст. 191 КК України.
У протоколі затримання особи, підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, від 29.04.2026 складеному стосовно ОСОБА_4 , слідчим зазначено час складання такого протоколу, фактичний час затримання, а також підстави затримання. Крім цього, із даного протоколу слідує, що слідчим під особистий підпис роз'яснено затриманому права, передбачені ст. 42 КПК України, копія протоколу затримання була вручена затриманому та його захисникам.
Враховуючи викладене, оскільки з протоколу про затримання вбачається, що затримання ОСОБА_4 відбувалось за участі його адвокатів, слідчим суддею встановлено, що затримання ОСОБА_4 здійснено на підставі п. 4 ч. 1 ст. 208 КПК України, п.6 ч.1 ст.615 КПК України, строки затримання особи не перевищені, а тому, підстав для звільнення затриманого немає. Затримання ОСОБА_4 відбулось у спосіб та в порядку, встановленим чинним кримінально-процесуальним законодавством.
Керуючись ст. 177-179, 181, 193, 194, 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання - задовольнити.
Застосувати у кримінальному провадженні № 62025000000000389 від 10.04.2025 відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в межах строку досудового розслідування на 60 днів, тобто до 27 червня 2026 року.
Строк тримання під вартою підозрюваного рахувати з моменту фактичного затримання підозрюваного, тобто з 18 год. 31 хв. 29.04.2026.
Одночасно визначити альтернативний запобіжний захід у вигляді застави для забезпечення виконання обов'язків, визначених КПК України.
Розмір застави визначити у межах 6000 (шість тисяч) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що відповідно становить 19 968 000, 00 (дев'ятнадцять мільйонів дев'ятсот шістдесят вісім тисяч) грн.
Сума застави у національній грошовій одиниці може бути внесена як самим підозрюваним так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на депозитний рахунок:
Отримувач ТУ ДСАУ у м. Києві
ЄДРПОУ банку: 26268059;
р/р UA128201720355259002001012089
Банк одержувача: Державна казначейська служба України м. Київ.
МФО 820172;
Застава за …(П.І.П., дата народження особи за яку вноситься застава), згідно ухвали … (назва суду), від …(дата ухвали), по справі № …, внесені …(П.І.П. особи, що вносить заставу).
Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою протягом дії ухвали.
У разі внесення застави покласти на підозрюваного такі обов'язки: прибувати за першим викликом до слідчого, прокурора або суду ; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками, потерпілими щодо обставин кримінального провадження; здати на зберігання до відповідного територіального підрозділу ДМСУ за місцем проживання свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Строк дії обов'язків, покладених судом, у разі внесення застави визначити до 29.06.2026 року.
У разі внесення застави та з моменту звільнення підозрюваного з-під варти внаслідок внесення застави, підозрюваний зобов'язаний виконувати покладені на нього обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
З моменту звільнення з-під варти у зв'язку з внесенням застави підозрюваний вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
Роз'яснити заставодавцю обов'язок із забезпечення належної поведінки підозрюваного, обвинуваченого та його явки за викликом, передбачені ч. 8-11 ст. 182 КПК України.
Скаргу сторони захисту на незаконне затримання підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишити без задоволення.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії ухвали.
Слідчий суддя ОСОБА_1