04.05.2026 Справа №607/9639/26 Провадження №3/607/3167/2026
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Багрій Т.Я., з участю секретаря судового засідання Новосад С.В., прокурора Нюні А.Л., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
ОСОБА_1 будучи лікарем-невропатологом поліклінічного відділення Комунального некомерційного підприємства «Тернопільська комунальна міська лікарня №2», яка є членом експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, та відповідно до пп. ґ п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст.172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, а саме 09.03.2026 о 17:35 год. подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП визнала, просила суворо не карати.
Прокурор Нюня А.Л. в судовому засіданні пояснив, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тому її слід притягнути до адміністративної відповідальності.
Відповідно до наказів директора КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» від 04.12.2024 №143-2 «Про затвердження Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи та Переліку адміністраторів, що забезпечують роботу експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи» та від 24.01.2025 №14-2 «Про внесення змін до наказу №143-2 від 04.12.2024», затверджено перелік лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд в КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2», до якого включено лікаря-невропатолога ОСОБА_1 .
Таким чином, ОСОБА_1 , яка перебуває у складі лікарів-спеціалістів КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2», що є членами експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, є суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до п. 4 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи затвердженого постановою КМУ від 15.11.2024 року №1338, експертні команди у своїй роботі керуються Конституцією України, Законом України «Про запобігання корупції», іншими законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами.
Частиною 1 статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції N? 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Таким чином, суб?єкти декларування зобов?язані були подати щорічну декларацію за 2024 рік до 31.03.2025.
У роз?ясненнях Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 щодо фінансової доброчесності застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) (з наступними змінами та доповненнями) зазначено, що особам, яких включено до переліку лікарів ЕКОПФО до 31.12.2024 (включно) необхідно подати щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2024 рік - до 31.03.2025 включно.
Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 зобов?язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік до 00:00 год. 01.04.2025.
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, лише 09.03.2026 о 17:35 год., тобто несвоєчасно.
ОСОБА_1 , як лікар-невропатолог експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи в КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2», була належним чином ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції. Зокрема, останній під особистий підпис, доведено вимоги наказу директора КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» від 04.02.2025 №18-5 «Щодо ознайомлення членів ЕКОПФО з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції»», котрим, в тому числі, затверджено Пам?ятку стосовно дотримання вимог антикорупційного законодавства для членів експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, у якій також зазначено і про адміністративну відповідальності за порушення ст. 172-6 КУпАП «Порушення вимог фінансового контролю» щодо несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Також, про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування неодноразово повідомлялось на сайті НАЗК та публікувалось у засобах масової інформації.
Пунктом 5 розділу ІІ Порядку передбачено, що суб?єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб?єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб?єкта декларування.
Відповідно до роз'яснень, викладених в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Поважних причин щодо несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, у ОСОБА_1 судом не встановлено.
Крім визнання ОСОБА_1 вини в судовому засіданні, факт вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується наступними доказами:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №174 від 29 квітня 2026 року;
- фотокопіями даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування»;
- рапортом т.в.о. начальника 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Тернопільській області ДСР НПУ Гадупяка А. від 20 квітня 2026 року;
- копією наказу Тернопільської комунальної міської лікарні №2 від 17.03.2011 №38-К. про прийняття на роботу ОСОБА_1 ;
- копією Статуту КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» затвердженого рішенням Тернопільської міської ради №8/38/11 від 19.04.2024;
- копією наказу КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» від 04.12.2024 №143-2 «Про затвердження Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи та Переліку адміністраторів, що забезпечують роботу експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи»;
- копією наказу КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» від 24.01.2025 №14-2 «Про внесення змін до наказу №143-2 від 04.12.2024»;
- копією наказу КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» від 04.02.2025 №18-5 «Щодо ознайомлення членів ЕКОПФО з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції», з додатками (список лікарів, пам'ятка стосовно дотримання вимог антикорупційного законодавства).
Проаналізувавшиматеріали справи, суд приходить до переконання про наявність в матеріалах справи належних, достатніх і переконливих доказів, які б, поза розумним сумнівом, підтверджували, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, тому приходжу до переконання, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави.
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, необхідно стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 665,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 23, 34, 35, 172-6, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 665 гривень 60 копійок.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуючий суддяТ. Я. Багрій