Постанова від 12.05.2026 по справі 120/14470/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/14470/25

Головуючий у 1-й інстанції: Бошкова Юлія Миколаївна

Суддя-доповідач: Капустинський М.М.

12 травня 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Капустинського М.М.

суддів: Сапальової Т.В. Шидловського В.Б.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25 березня 2026 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку. Рідний брат позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , загинув (помер) ІНФОРМАЦІЯ_4 під час проходження військової служби. Захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. Вказане підтверджується Витягом з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 11 Регіональної військово-лікарської комісії Протокол № 2091 від 23 липня 2024 року та довідкою про обставини травми № 2408 від 14.09.2023, видана командиром військової частини НОМЕР_1 . У зв'язку з чим, позивач до 12 вересня 2025 року мав відстрочку на підставі п. 4 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що підтверджується відповідною довідкою від 29.08.2025 року № 6865. Проте, з повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачу стало відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідно до рішення, ухваленого протоколом від 12.09.2025 р. № 34, скасовано надану ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Підстава скасування згідно Витягу з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 11 Регіональної військово-лікарської комісії Протокол № 2091 від 23 липня 2024 року - захворювання солдата ОСОБА_2 пов'язане з проходженням військової служби.

Позивач вважає, що вказане рішення про скасування наданої йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації є протиправним і необґрунтованим, тому він звернувся до суду з цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 25 березня 2026 року у задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на його необґрунтованість, просить суд апеляційної інстанції рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25 березня 2026 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що згідно з пунктом 4 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти за особливих обставин під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

Вказує, що на момент смерті брат позивача мав тяжкі травми та поранення, отримані під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, які підлягали подальшому лікуванню, що підтверджується довідкою про обставини травми № 2408 від 14.09.2023 року, виданою Військовою частиною НОМЕР_2 та довідкою № 1229 від 17.04.2024 року. Відповідно до довідок № 1229 від 17.04.2024 року та № 2626 від 25.09.2024 року про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України, виданих Військовою частиною НОМЕР_2 , загиблий (померлий) солдат ОСОБА_2 дійсно брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Запорізькій області та н.п. Новованівка, Оріхів, Новопавлівка, Новоданилівка Запорізької області. Також вказано, що ця довідка (№ 2626 від 25.09.2024 року) є підставою для надання особі статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 . Рідний брат позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , загинув (помер) ІНФОРМАЦІЯ_4 під час проходження військової служби. Захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. Вказане підтверджується Витягом з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 11 Регіональної військово-лікарської комісії Протокол № 2091 від 23 липня 2024 року та довідкою про обставини травми № 2408 від 14.09.2023, видана командиром військової частини НОМЕР_1 .

Відповідно до довідки № 6865 від 29.08.2025 позивачу надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п. 4 ч. 3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (брат загинув) на строк дії відповідних законних підстав.

Відповідно до повідомлення № 6963 від 12.09.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідно до рішення, ухваленого протоколом від 12.09.2025 р. № 34, скасовано надану ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Підстава скасування згідно з Витягом з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 11 Регіональної військово-лікарської комісії Протокол № 2091 від 23 липня 2024 року - захворювання солдата ОСОБА_2 пов'язане з проходженням військової служби.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що в ході судового розгляду справи не підтверджено обставини загибелі брата позивача під час перебування у зоні виконання завдань із захисту та оборони Батьківщини, отже підстави надання позивачу відстрочки від призову під час мобілізації, передбачені пунктом 4 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відсутні. Відтак, відповідач, в межах наданих повноважень, дотримуючись вимог Порядку №560, під час моніторингу та перевірки законності надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації виявлено надання відстрочки позивачу за відсутності на те підстав, та правомірно прийнято рішення у вигляді протоколу від 12.09.2025 № 34, яким скасовано надану позивачу відстрочку від призову під час мобілізації на особливий період.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон № 2232-XII.

Згідно із частинами 1-3 статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає:

підготовку громадян до військової служби;

взяття громадян на військовий облік;

прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу;

проходження військової служби;

виконання військового обов'язку в запасі;

проходження служби у військовому резерві;

дотримання правил військового обліку.

За змістом частини першої статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з частиною 6 статті 2 Закону №2232-XII передбачено такі види військової служби, зокрема: базова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти), а також закладів фахової передвищої військової освіти; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 введено на території України воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Надалі дія воєнного стану неодноразово продовжувалася та діє станом на момент розгляду даної справи.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 “Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначені Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII).

За визначенням, що міститься в абзаці 4 статті 1 Закону № 3543-XII, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Згідно з абзацами 1-7 частини третьої статті 22 Закону № 3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися :

військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;

резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;

військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;

військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;

особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Відповідно до абзацу 1 частини 5 статті 22 Закону № 3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Підстави відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації передбачені статтею 23 Закону № 3543-XII.

Так, зокрема, пунктом 4 частини третьої статті 23 Закону № 3543-XII передбачено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти за особливих обставин під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

За приписами частин 7-9 статті 23 Закону № 3543-XII перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.

Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів забезпечується неможливість надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації більше ніж одному військовозобов'язаному з підстав, зазначених у пунктах 9-14 частини першої цієї статті.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

За змістом пункту 7 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до положень п.9 Положення № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:

ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;

розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Згідно з пунктом 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (далі - Порядок № 1487).

Відповідно до пункту 20 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 “Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1234).

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Згідно з підпунктом 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів Додатку 2 до Порядку № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Аналіз наведених норм свідчить про те, що з метою реалізації права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації особа повинна надати особисто паспорт громадянина України, військово-обліковий документ та інші документи, за результатами розгляду яких військовими органами комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку приймається рішення про наявність або відсутність у особи права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Рішення (видача довідок, внесення відміток та записів у військово-облікові документи) органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, приймаються по відношенню до громадян України (призовників, військовозобов'язаних), які перебувають на військовому обліку у відповідних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та підпорядкованих відділах та особисто подали документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку. Рідний брат позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , загинув (помер) ІНФОРМАЦІЯ_4 під час проходження військової служби. Захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, ТАК, повязане з проходженням військової служби. Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. Вказане підтверджується Витягом з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 11 Регіональної військово-лікарської комісії Протокол № 2091 від 23 липня 2024 року та довідкою про обставини травми № 2408 від 14.09.2023 видана командиром військової частини НОМЕР_1 .

З огляду на зазначене вище, позивач до 12 вересня 2025 року мав відстрочку на підставі п. 4 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що підтверджується відповідною довідкою від 29.08.2025 року № 6865.

Родинні зв'язки позивача з ОСОБА_2 (рідні брати) підтверджуються свідоцтвами про народження серії НОМЕР_3 та серії НОМЕР_4 .

Однак, Комісією ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідно до рішення, ухваленого протоколом від 12.09.2025 р. № 3, скасовано надану ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Підстава скасування згідно Витягу з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 11 Регіональної військово-лікарської комісії Протокол № 2091 від 23 липня 2024 року захворювання солдата ОСОБА_2 пов'язане з проходженням військової служби.

Колегія суддів зауважує, що як встановлено з матеріалів справи, сповіщенням сім'ї № 4772 від 17.11.2023 року матір позивача сповістили, що солдат ОСОБА_2 помер в місці розташування підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Згідно Витягу з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 11 Регіональної військово-лікарської комісії Протокол № 2091 від 23 липня 2024 року захворювання солдата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , отримане ним під час проходження військової служби, що підтверджено витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 02.04.2024 року № 97: "Гостра легенево-серцева недостатність. Двобічна полісегментарна пневмонія ", послужило причиною його смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджено лікарським свідоцтвом про смерть № 7756, виданим 16.11.2023 року КЗ "Запорізьке обласне бюро судово-медичної експертизи" та свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_5 , виданим 24.11.2023 року. Захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. Солдат ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , отримав 11.07.2023 поранення (мінно-вибухову травму правого передпліччя та кисті з ураженням серединного та ліктьового нервів, повне пересічення ліктьової артерії, множинні поранення передньої черевної стінки, множинні уламкові поранення стегон, проникаюче склеральне поранення з випадінням внутрішніх оболонок, травматична катаракта лівого ока) під час виконання ним обов'язків військової служби за обставин безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях, під час захисту Батьківщини. Вказане підтверджується довідкою про обставини травми № 2408 від 14.09.2023 року, виданою Військовою частиною НОМЕР_2 .

Відповідно до довідки № 2626 від 25.09.2024 року загиблий (померлий) солдат ОСОБА_2 , в період з 26.06.2022 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 10.08.2022, з 21.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.2022 по 31.12.2022, з 01.02.2023 по 28.02.2023, з 01.03.2023 по 31.03.2023, з 01.04.2023 по 11.04.2023, з 24.04.2023 по 30.04.2023, 3 01.05.2023 по 31.05.2023, з 01.06.2023 по 30.06.2023, з 01.07.2023 по 10.07.2023 дійсно брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Запорізькій області та н.п. Новованівка, Оріхів, Новопавлівка, Новоданилівка Запорізької області. Вказане також підтверджується довідкою № 1229 від 17.04.2024 року. При цьому, у зв'язку з отриманими 11.07.2023 року пораненнями за обставин безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України ОСОБА_2 проходив лікування в стаціонарі КНП «Запорізької обласної клінічної лікарні» ЗОР з 11.07.2023 року по 14.07.2023 року та з 14.07.2023 року по 27.07.2023 року виписки № 12531 від 14.07.2023 року. З 27.07.2023 року по 01.08.2023 року згідно , ОСОБА_2 проходив лікування в стаціонарі КНП «Дніпропетровської обласної клінічної офтальмологічної лікарні» повний діагноз: Мінно-вибухова травма (травма бойова 11.07.23 біля н.л. Оріхове, Запорізька обл). Проникаюче поранення склери (стан після ПХО 11.07.2023 у м. Запоріжжя), іридодіаліз, травматична катаракта, гемофтальм, ВОСТ лівого ока, що підтверджується випискою № 2060 від 01.08.2023 року.

Згідно перевідного епікризу № 5819 від 02.08.2023 року ОСОБА_2 проходив лікування в стаціонарі Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону України (м.Вінниця) з 02.08.2023 року по 21.08.2023 року , основний діагноз: Вибухова травма (11.07.2023р), тяжкої важкості: акубаротравма у ви двобічної під гострої двобічної нейросенсорної приглухуватості з розривом барабанних перет обох вух; вогнепальне наскрізне осколкове сліпе проникаюче корнеосклеральне поранення, іридодіаліз, травматична катаракта, гемофтальм, внутрішньоочне сторонне тіло лівого ока; множ сліпі осколкові поранення правої верхньої кінцівки, з вогнепальними переломами нижньої тре-ліктьової та гороховидної кісток без зміщення відламків, та пошкодженням ліктьової артерії в діл променево-запястного суглобу з наявністю множинних металевих осколків в м'яких ткан передпліччя та кисті; множинні вогнепальні дотичні поранення обох нижніх кінцівок, післятравматична нейропатія правих серединного та ліктьового нервів. Стан після хірургічної обрі (11.07.2023р.) вогнепальних ран; хірургічної обробки (11.07.2023р.) проникаючого поранення скле випадінням внутрішніх оболонок, рваної рани кон'юнктиви лівого ока, хірургічної обробки рв рани кон'юнктиви, видалення глибоких сторонніх тіл кон'юнктиви правого ока, хірургічної обро рваної рани скроневої ділянки праворуч; повторної хірургічної обробки (13.07.2023р.) вогнепаль ран правої верхньої кінцівки, перев'язки ліктьової артерії на рівні променево зап'ястного сугл часткове видалення металевих осколків. Діагноз (супутній): Астено невротичний розлад ситуативно обумовлений.

Згідно виписного епікризу № 2661 від 26.09.2023 року Військової частини НОМЕР_6 , ОСОБА_2 проходив лікування в стаціонарі ВМКЦ ЦР з 21.08.2023 року по 26.09.2023 року . З довідки ВЛК № 1264 від 26.09.2023 року A7366 вбачається, що ОСОБА_2 встановлено діагноз та причинний зв'язок захворювання: Стан після вибухової травми (11.07.2023): акубаротрави з суботальною перфорацією обох барабанних перетинок, двобічним посттравматичним отитом, у вигляді гострої двобічної нейросенсорної приглухуватості зі сприйняттям шепітної мови на 1 метр на обидва вуха; вогнепального, осколкового сліпого проникаючого корнеосклерального поранення лівого ока з випадінням внутрішніх оболонок з наявністю внутрішньоочного стороннього тіла, іридодіалізу, травматичної катаракти, гемофтальму, відшарування сітківки; вогнепального осколкового сліпого поранення лівого ока з розривом кон'юнктиви та наявністю сторонніх тіл кон'юнктиви правого ока; множинних вогнепальних осколкових сліпих поранень правої верхньої кінцівки, з пошкодженням ліктьової артерії в ділянці променево-зап'ясткового суглобу, наявністю сторонніх тіл (металевої щільності) в м'яких тканинах передпліччя та кисті, з вогнепальними переломами нижньої третини ліктьової та гороховидної кісток без зміщення уламків; множинних вогнепальних осколкових дотичних поранень м'яких тканин обох нижніх кінцівок, лікованої оперативно: первинна хірургічна обробка проникаючого поранення склери з випадінням внутрішніх оболонок, рваної рани кон'юнктиви лівого ока, рваної рани скроневої ділянки праворуч, видалення глибоких сторонніх тіл кон'юнктиви правого ока (11.07.2023); повторна хірургічна обробка вогнепальних ран правої верхньої кінцівки, перев'язка ліктьової артерії на рівні променево-зап'ясткового суглобу (13.07.2023); повторна хірургічна обробка вогнепальних ран правого передпліччя, ультразвукова кавітація, часткове видалення металевих осколків (04.08.2023); повторна хірургічна обробка вогнепальних ран правого передпліччя, ультразвукова кавітація, монтаж VAC-системи, факоемульсифікація катаракти з імплантацією інтраокулярної лінзи, закрита іридопластика лівого ока (11.08.2023); повторна хірургічна обробка вогнепальних ран правого передпліччя, ультразвукова кавітація, демонтаж VAC-системи, аутопластика раньових дефектів розщепленими шкірними клаптями по Тіршу, ревізія передньої камери лівого ока (15.08.2023), У вигляді артифакії, субатрофії лівого ока зі стійким порушенням функції лівого ока та післятравматичної невропатії правих серединного, ліктьового нервів з тимчасовим порушенням. Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини, що підтверджується довідкою про обставини травми № 2408 від 14.09.2023 виданою командиром військової частини НОМЕР_1 .

Згідно Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров?я України № 370 від 04.07.2007, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 07.08.2007 за N?902/14169 травма відноситься до тяжких.

На підставі статті 81 графи ІІ Розкладу хвороб та Таблиці додаткових вимог - графи потребує відпустки для лікування після травми на 30 (тридцять) календарних днів. У зв'язку з чим, з 01 жовтня 2023 року по 30 жовтня 2023 року ОСОБА_2 перебував у відпустці. Відповідно до Консультаційного висновку спеціаліста, виданого 02.11.2023 року КНП «ЗОКЛ» ЗОР, ОСОБА_2 встановлено діагноз: J34.2 - Зміщена носова перегородка, S09.2 - Травматичний розрив барабанної перетинки. При цьому зазначено, що пацієнт потребує хірургічного лікування в об'ємі септопластики та вазотомії 06.12.2023 як перший етап до тимпанопластики.

Як зазначає скаржник, у зв'язку з поганим станом здоров'я після отриманого 11.07.2023 року поранення та тяжких травм, направлення на ВЛК йому не дали, він 14 днів перебував у частині та ІНФОРМАЦІЯ_4 загинув (помер).

Відтак, з наявних доказів вбачається, що на момент смерті брат позивача мав тяжкі травми та поранення, отримані під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України , які підлягали подальшому лікуванню, що підтверджується довідкою про обставини травми № 2408 від 14.09.2023 року, виданою Військовою частиною НОМЕР_2 та довідкою № 1229 від 17.04.2024 року. Відповідно до довідок № 1229 від 17.04.2024 року та № 2626 від 25.09.2024 року про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України, виданих Військовою частиною НОМЕР_2 , загиблий (померлий) солдат ОСОБА_2 дійсно брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Запорізькій області та н.п. Новованівка, Оріхів, Новопавлівка, Новоданилівка Запорізької області.

Також вказано, що ця довідка (№ 2626 від 25.09.2024 року) є підставою для надання особі статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.

Матері загиблого ОСОБА_2 та позивача ОСОБА_3 - ОСОБА_4 10.10.2024 року видано посвідчення (серії НОМЕР_7 ) члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника України на підставі п. 5 ч. 1 ст. 10-1 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту. Посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) захисника України є основним документом, який підтверджує статус члена сім'ї загиблого внаслідок воєнної агресії та дозволяє отримати відповідні пільги.

Колегія суддів зауважує, що посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця є основним документом, який підтверджує статус члена сім'ї загиблого внаслідок воєнної агресії та дозволяє отримати відповідні пільги.

При цьому, сукупність наведених вище обставин свідчить про те, що фактично, законодавцем поняття «загиблий» та «померлий» внаслідок воєнних дій військовослужбовець ототожнюються, про що свідчить формулювання - «загиблий (померлий)».

Введення законодавцем відповідної підстави для звільнення від мобілізації колегія суддів розцінює, як розуміння необхідності забезпечення певної міри соціальної справедливості для сімей, які вже втратили близьких внаслідок війни, під час якої їх близькі захищали Батьківщину.

Інше трактування закону було б несправедливим проявом правового пуризму і нівелювало б роль суду в суспільстві, яка полягає в справедливому та неупередженому захисті прав громадян.

З огляду на вказане, колегія суддів вважає, що позивач беззаперечно відноситься до кола осіб, на яких розповсюджується дія пункту 4 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Окрім того, при прийнятті даного рішення колегія суддів враховує останню практику Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 28 квітня 2026 року по справі №160/13713/25, яка підлягає урахуванню в силу положень частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Так, у даній справі Верховний Суд вказав наступне:

45. Так, посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця є основним документом, який підтверджує статус члена сім'ї загиблого внаслідок воєнної агресії та дозволяє отримати відповідні пільги.

46. Варто зазначити, що введення законодавцем відповідної підстави для звільнення від мобілізації дійсно розцінюється як розуміння необхідності забезпечення певної міри соціальної справедливості для сімей, які вже втратили близьких внаслідок війни, під час якої їх близькі захищали Батьківщину.

Інше трактування закону було б несправедливим проявом правового пуризму і нівелювало б роль суду в суспільстві, яка полягає у справедливому та неупередженому захисті прав громадян.

50. Натомість у цій справі розглядається питання щодо надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, адже його рідний брат був військовослужбовцем, смерть якого настала під час проходження військової служби та в силу Закону № 3543-XII вказана підстава для звільнення від мобілізації має розцінюватися як розуміння необхідності забезпечення певної міри соціальної справедливості для сімей, які вже втратили близьких внаслідок збройної агресії.

Враховуючи зазначене вище в сукупності, колегія суддів дійшла висновку про необґрунтованість відмови ІНФОРМАЦІЯ_1 у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 4 частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а відтак рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , ухвалене протоколом від 12.09.2025 р. № 34 є протиправним та підлягає скасуванню.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд виходить з такого.

Як вказано вище, позивач просить зобов'язати відповідача відновити попередній стан ОСОБА_1 шляхом поновлення йому скасованої відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 4 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» на строк дії відповідних законних підстав.

В силу пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, (далі - Положення про ТЦК та СП) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з абзацом дев'ятим пункту 11 Положення про ТЦК та СП передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Таким чином, враховуючи, що позивач має право на відстрочку на підставі п. 4 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», то належним способом захисту порушеного права позивача, на думку суду, є зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_8 відновити попередній стан ОСОБА_1 шляхом поновлення йому скасованої відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 4 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» на строк дії відповідних законних підстав.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, не відповідають обставинам справи, судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.

Оскільки ця справа є справою незначної складності у розумінні частини шостої статті 12 КАС України, розглянута за правилами спрощеного позовного провадження та не відноситься до справ, які відповідно до КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.

На користь позивача відповідно до абзацу першого частини першої статті 139 КАС України суд стягує судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25 березня 2026 року скасувати.

Прийняти постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , ухвалене протоколом від 12.09.2025 р. № 34, яким скасовано надану ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 відновити попередній стан ОСОБА_1 шляхом поновлення йому скасованої відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 4 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» на строк дії відповідних законних підстав.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору в загальному розмірі - 2422,40 грн.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст. 328, 329 КАС України.

Головуючий Капустинський М.М.

Судді Сапальова Т.В. Шидловський В.Б.