Справа № 120/10869/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Чернюк Алла Юріївна
Суддя-доповідач - Кузьмишин В.М.
11 травня 2026 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьмишина В.М.
суддів: Сушка О.О. Сапальової Т.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
І. Описова частина.
1. Короткий зміст позовних вимог.
1.1 Позивач звернувся до суду із позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області № 208702-2415-0223-UA05120150000069474 від 10.04.2024 року про зобов'язання сплати орендної плати за землю в розмірі 107236,43 грн.
1.2 В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у нього, як у фізичної особи, немає у користуванні земельної ділянки кадастровий номер №0524883300:04:001:0261 площею 21,1792 га, оскільки її землекористувачем є юридична особа Фермерське господарство «СОКІЛ - АГРО». Позивач вважає, що він не мав обов'язку сплачувати орендну плату за період 2024 року за земельну ділянку, оскільки фермерським господарством, як фактичним землекористувачем, вже сплачено орендну плату за вищевказану земельну ділянку, що, у свою чергу, свідчить про необґрунтованість та протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, а також про необхідність його скасування.
2. Фактичні обставини справи, встановлені судом першої інстанції.
2.1 Розпорядженням Хмільницької районної державної адміністрації Вінницької області № 575 від 04.10.2011 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 за рахунок земель запасу Крижанівської сільської ради для ведення фермерського господарства.
2.2 11.10.2011 року між Хмільницькою районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого: п. 1 Договору: Орендодавець, керуючись розпорядженням голови Хмільницької районної державної адміністрації № 575 від 04.10.2011 року, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель запасу, що знаходяться на території Крижанівської сільської ради (за межами населеного пункту Хмільницького району Вінницької області). п. 14 Договору: земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.
2.3 ОСОБА_1 є засновником Фермерського господарства «СОКІЛ - АГРО» (код ЄДРПОУ 38657777), яке зареєстроване 08.11.2013. Основним видом господарської діяльності ФГ «СОКІЛ - АГРО» є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД: 01.11).
2.4 19.02.2018 року між Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області (Орендодавець) та ОСОБА_1 укладено додаткову угоду № 125 відповідно до якої Стронами внесено зміни до договору оренди землі від 11.10.2011 року та узгоджено: п. 1 додаткової угоди: Орендодавець відповідноо до наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 16.02.2018 року № 2-2187/15-18-СГ «Про внесення змін до договору оренди землі» надає (вносить зміни), а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером: 0527883300:04:001:0261, яка розташована на території Крижанівської сільської ради (за межами населеного пункту) Хмільницького району, Вінницької області. п. 14 додаткової угоди: земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.
2.5 Відповідно до відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно вбачається, що за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна № 1492845405248 містяться наступні відомості: об'єкт нерухомого майна - земельна ділянка дата реєстрації - 23.02.2018 року опис об'єкта: площа (га) - 21.1792 кадастровий № 0524883300:04:001:0261 адреса: Вінницька область, Хмільницький район, с/рада Крижанівська. Додаткові відомості про об'єкт містять запис про реєстрації речового іншого речового права за № 24975412, а саме: підстава для державної реєстрації - додаткова угода до договору оренди землі №125 від 19.02.2018 року: вид іншого речового права - право оренди земельної ділянки опис предмета іншого речового права - В оренду передається земельна ділянка загальною площею 21.1792 га відомості про суб'єктів - Фермерське господарство «СОКІЛ - АГРО», код ЄДРПОУ: 386657777 - Орендар.
Зазначена ділянка відображалась у всіх податкових деклараціях, які подавало фермерське господарство «СОКІЛ - АГРО» за минулі роки і відповідно за всі попередні роки господарством здійснювалась оплата орендної плати.
2.6 Головним управління ДПС у Вінницькій області відносно позивача прийнято податкове повідомлення - рішення № 208702-2415-0223-UA05120150000069474 від 10.04.2024 року за платежем орендна плата з фізичних осіб за 2024 рік.
2.7 Вважаючи зазначене рішення протиправним, позивач звернувся до суду.
3. Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції.
3.1 Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року, позов задоволено.
3.2 Визнано протиправним та скасовано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області № 208702-2415-0223-UA05120150000069474 від 10.04.2024 року.
3.3 Суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем безпідставно було сформовано стосовно позивача податкове повідомлення - рішення форми № 208702-2415-0223-UA05120150000069474 від 10.04.2024 року за платежем орендна плата з фізичних осіб за 2024 рік, тому воно є протиправними і підлягає скасуванню.
4. Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву на неї.
4.1 Відповідач просить скасувати рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року та ухвалити постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
4.2 Як на підстави для апеляційного оскарження рішення суду, відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального та неправильне застосування норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
4.3 Позивач не скористався правом подати відзив на апеляційну скаргу.
ІІ. Мотивувальна частина.
1. Позиція апеляційного суду
Апеляційний суд перевірив правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права у межах доводів апеляційної скарги та погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
1.1 Статтею 16 Податкового кодексу України (ПК України) встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
1.2 Підпунктом 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
1.3 Згідно з пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
1.4 Пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
1.5 Відповідно до п. 269.1 ст. 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України, це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності.
1.6 Згідно п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
1.7 Відповідно до п. п. 288.1, 288.2, 288.3 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
1.8 Пунктом 288.4 статті 288 ПК України встановлено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
1.9 Плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати (пункт 288.6 статті 288 ПК України).
1.10 Таким чином, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується орендарем з дня виникнення права користування земельною ділянкою, тобто з дня державної реєстрації права оренди відповідно до договору оренди земельної ділянки. Сплата орендної плати є обов'язком орендаря, яке кореспондується з його правом користування земельною ділянкою.
1.11 Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 № 973-IV фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства відповідно до закону.
1.12 Згідно ч. 1 ст. 5, ч. 1 ст. 7 вказаного Закону право на створення фермерського господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та виявив бажання створити фермерське господарство. Надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому ЗК України. Фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою (стаття 8 Закону України «Про фермерське господарство»).
1.13 У постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.06.2020 року у справі № 922/989/18, на яку, зокрема, робила посилання Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 13.06.2024 року у справі №320/6885/23, визначено, що можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов'язана з наданням (передачею) такій фізичній особі земельних ділянок для ведення фермерського господарства, що є обов'язковою умовою для державної реєстрації фермерського господарства. Фермерське господарство (у будь-якій його формі) ініціюється для подальшої діяльності з виробництва товарної сільськогосподарської продукції, її переробки та реалізації на внутрішньому і зовнішньому ринках з метою отримання прибутку, що відповідає наведеному у статті 42 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначенню підприємництва як самостійної, ініціативної, систематичної, на власний ризик господарської діяльності, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Формування програми діяльності, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, використання яких не обмежено законом, є складовими здійснення підприємницької діяльності в розумінні статті 44 ГК України. При цьому можливість реалізації громадянином права на здійснення підприємницької діяльності у вигляді фермерського господарства безпосередньо пов'язана з наданням (передачею) громадянину земельних ділянок відповідного цільового призначення. Ураховуючи законодавчі обмеження у використанні земельної ділянки іншим чином, ніж це передбачено її цільовим призначенням, а також правові наслідки від використання чи невикористання земельної ділянки не за її цільовим призначенням, що надана громадянину у встановленому порядку для ведення фермерського господарства, земельна ділянка в силу свого правового режиму є такою, що використовується виключно для здійснення підприємницької діяльності, а не для задоволення особистих потреб. Суб'єктом такого використання може бути особа - суб'єкт господарювання за статтею 55 ГК України.
1.14 У пунктах 6.22 та 6.23 постанови від 30 червня 2020 року у справі № 927/79/19 Велика Палата Верховного Суду вказала, що нормами Закону України «Про фермерське господарство» запроваджений механізм, за яким земельна ділянка спочатку надається в оренду громадянину з метою здійснення підприємницької діяльності (для ведення фермерського господарства), проте останній може використовувати її лише шляхом створення фермерського господарства як форми здійснення своєї підприємницької діяльності. Таке фермерське господарство створюється після отримання громадянином земельної ділянки в оренду. З моменту створення цього фермерського господарства та його державної реєстрації до нього переходять права й обов'язки орендаря такої земельної ділянки за договором оренди землі. В цьому випадку не відбувається відчуження орендарем права на оренду земельної ділянки, а здійснюється встановлений нормами перехід прав та обов'язків орендаря земельної ділянки від громадянина до створеного ним фермерського господарства. При цьому такий перехід відбувається в силу вищенаведених норм Закону України «Про фермерське господарство» та не потребує вчинення сторонами орендних правовідносин будь-яких додаткових дій, у тому числі укладення додаткових угод.
1.15 Усталена практика Великої Палати Верховного Суду пов'язує момент набуття фермерським господарством прав та обов'язків орендаря земельної ділянки саме з моментом державної реєстрації фермерського господарства. Після такої реєстрації відбувається фактична заміна орендаря і саме з цього часу обов'язки землекористувача земельної ділянки здійснює фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась.
1.16 Колегія суддів вважає, що у разі створення фермерського господарства саме останнє має й нести обов'язки щодо сплати відповідного земельного податку. В інакшому випадку поглиблюється правова невизначеність, адже всі права та обов'язки щодо відповідної земельної ділянки правомочне реалізовувати фермерське господарство, однак плату вносить засновник цього господарства.
1.17 ФГ «Сокіл-Агро» подано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю за 2024 рік, у якій розраховано річну суму орендної плати за землю. Дані декларації прийнято податковим органом, про що свідчить відповідна квитанція.
1.18 Матеріалами справи встановлено, що станом на 2024 рік користувачем спірної земельної ділянки є ФГ «СОКІЛ - АГРО», що свідчить про відсутність у позивача обов'язку зі сплати земельного податку з фізичних осіб за земельну ділянку з кадастровим номером № 0524883300:04:001:0261 площею 21.1792 га.
1.19 Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що прийняте відповідачем оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
2. Висновок суду за результатами розгляду апеляційної скарги
2.1 Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
2.2 Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
2.3 Відповідно до ч. 6 ст. 139 КАС України понесені сторонами судові витрати новому розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Вінницькій області залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Кузьмишин В.М.
Судді Сушко О.О. Сапальова Т.В.