11 травня 2026 року м. Дніпросправа № 160/31385/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року (суддя С. В. Прудник)
у справі № 160/31385/25
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо внесення відомостей відносно позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття на військовий облік 18.06.2025;
- зобов'язати відповідача внести відомості про виключення позивача з військового обліку у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що дії відповідача щодо внесення відомостей відносно позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття на військовий облік 18.06.2025 є протиправними, адже позивач 05.06.2023 ВЛК територіального центру комплектування та соціальної підтримки на підставі статті 5А, 3Б, 52Б, графи ІІІ Розкладу хвороб до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби), затвердженого наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008, визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджується довідкою № 12/2487 від 05.06.2023. Про вказане, у паперовому військовому квитку позивача від 08.01.2013 була зроблена відповідна відмітка. Також із паперової копії скріншоту із додатку Резерв+ вбачається, що інформація про виключення з військового обліку позивача була внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зазначений статус військового обліку «Виключений з військового обліку», категорія обліку не військовозобов'язаний. Проте, з незрозумілих для позивача підстав, 21.06.2025 через додаток Резерв+ він виявив інформацію, що його було взято на військовий облік як військовозобов'язаного, датою взяття на військовий облік є 18.06.2025.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року адміністративний позов задоволено:
- визнано протиправними дії відповідача щодо внесення відомостей відносно позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття на військовий облік 18.06.2025;
- зобов'язано відповідача внести відомості про виключення позивача з військового обліку у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Судом першої інстанції зазначено, що у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України.
Суд з'ясував, що рішенням військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 № 12/2487 від 05.06.2023 позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Зазначена довідка ВЛК № 12/2487 від 05.06.2023 є чинною та прийнята відповідно до діючого на той час Положення № 402.
Суд дійшов висновку, що позивач не належить до жодної з зазначених у ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» категорій, зокрема, не є військовозобов'язаним, не перебуває в запасі, оскільки виключений з обліку 05.06.2023 за станом здоров'я. Оскільки позивач був саме виключений з військового обліку, то повторному взяттю на такий облік він не підлягає.
Суд зауважив, що відповідач, як територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, не вчинив жодних активних дій щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку, дії, які вчинені раніше і полягали у внесенні відомостей відносно позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття його на військовий облік 18.06.2025 є протиправними.
Суд зазначив, що з метою поновлення прав позивача, належним способом захисту порушеного права позивача буде саме зобов'язати відповідача внести відомості про виключення позивача з військового обліку у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ІНФОРМАЦІЯ_2 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Скаржник вказує, що непридатність до військової служби стосовно офіцерів запасу визначається Свідоцтвом про хворобу, яке має бути затверджена. Свідоцтво про хворобу в спірному випадку відсутнє, позивач виключений з військового обліку з порушеннями, а отже в спірному випадку дії відповідача є правомірними.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач 05.06.2023 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі статті 5А, 3Б, 52Б, графи ІІІ Розкладу хвороб до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби), затвердженого наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008, визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджується довідкою № 12/2487 від 05.06.2023.
Про вказане у паперовому військовому квитку позивача від 08.01.2013 зроблена відповідна відмітка.
Інформація про виключення з військового обліку позивача внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що підтверджується паперовою копією скріншоту із додатку Резерв+. Так, в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно позивача зазначений статус військового обліку «Виключений з військового обліку», категорія обліку - не військовозобов'язаний.
21.06.2025 через додаток Резерв+ позивач виявив інформацію, що відповідачем його взято на військовий облік як військовозобов'язаного та, як вбачається із розширених даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, датою взяття на військовий облік є 18.06.2025.
01.09.2025 адвокат Дзюба Л.В. звернулася до відповідача із адвокатським запитом № 102 від 01.09.2025 щодо надання надати інформації, на якій підставі уповноважені особи відповідача внесли в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про постановку (поновлення) на військовий облік позивача, та з вимогою внести в такий Реєстр інформацію про виключення з військового обліку позивача.
Станом на 30.10.2025 жодної відповіді від відповідача ані позивач, ані адвокат не отримали. Також, інформація про виключення з військового обліку позивача в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів внесена не була.
Вважаючи протиправними такі дії відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Закон України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць.
Згідно ст.1 та 2 цього закону Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
В силу положень ст. 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно ст.8 Закону №1951-VIII до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи).
Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Приписи ст. 1 цього Закону передбачають, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно приписів ч.6 ст. 37 Закону №2232-XII (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які зокрема визнані непридатними до військової служби.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Зі змісту матеріалів справи вбачається, що позивач 05.06.2023 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, довідка ВЛК № 12/2487 від 05.06.2023. У паперовому військовому квитку позивача від 08.01.2013 зроблена відповідна відмітка.
Отже, фактично відомості військового квитка позивача про виключення його з військового обліку ґрунтуються на довідці ВЛК № 12/2487 від 05.06.2023.
Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджено наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.
Згідно цього Положення військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Пункт 2.1 глави 2 розділу I Положення №402 визначає, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Приписами п.22.5 глави 22 розділу II Положення №402 встановлено, що свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:
на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.
Пунктом 22.6 глави 22 розділу II Положення №402 визначено, що свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню у воєнний час на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).
Судом апеляційної інстанції з'ясовано, що позивач станом на 05.06.2023 був офіцером запасу, мав звання молодший лейтенант, а отже у разі визнання його непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку ВЛК мала скласти постанову - Свідоцтво про хворобу, яке у подальшому в силу вимог п. 22.6 глави 22 розділу II Положення №402 мало затвердити ВЛК регіону.
В спірному випадку матеріали справи не містять постанову ВЛК - Свідоцтво про хворобу, зокрема від 05.06.2023, затверджену ВЛК регіону. А відповідно до наведеного вище правового регулювання (п.22.5 та 22.6 розділу II Положення №402) довідка ВЛК № 12/2487 від 05.06.2023 не є належною постановою для підтвердження визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Отже, суд апеляційної інстанції вважає, що оскільки відомості про визнання позивача 05.06.2023 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, які наявні в військовому квитку позивача від 08.01.2013, зроблені фактично на підставі довідки ВЛК № 12/2487 від 05.06.2023, такі відомості не можуть підтвердити правомірність визнання позивача 05.06.2023 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Інші належні докази, які б підтверджували наведені позивачем обставини, покладені в основу позовних вимог, позивачем не подані, в матеріалах справи відсутні.
Стосовно взяття позивача на військовий облік суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що приписи законодавства, зокрема Закону №2232-ХІІ, не передбачають необхідності отримання від позивача згоди для взяття на військовий облік.
Відтак, взяття на військовий облік військовозобов'язаних позивача та внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є правомірним.
Суд першої інстанції під час розгляду справи не в повному обсязі дослідив обставини, які мають значення для справи, неправильно застосував норми матеріального права, що у відповідності до статті 317 КАС України є підставою для скасування рішення суду та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. 311, 315, 317, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2025 року у справі № 160/31385/25 - скасувати, ухвалити нове рішення.
В позові відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко
суддя А.В. Суховаров