Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
12 травня 2026 року Справа № 520/10682/26
Суддя Харківського окружного адміністративного суду - Полях Н.А., розглянувши позовну заяву та додані до неї документи ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся представник позивача з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу у зв'язку з мобілізацією;
- скасувати наказ командира Військової частини в частині зарахування ОСОБА_1 до особового складу військової частини;
- зобов'язати військову частину виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини.
Ухвалою від 30 квітня 2026 р. позовну заяву було залишено без руху, з наданням позивачу строку для усунення недоліків позову, шляхом надання до суду:
- належним чином оформленої позовної заяви, в якій вказати:
повне найменування усіх відповідачів, до яких заявлено позов, їх місцезнаходження, поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги до кожного з відповідачів;
- оригіналу або копії оскаржуваного наказу військової частини, а у разі його відсутності - клопотання про його витребування;
- оригіналу квитанції про доплату судового збору у розмірі 1331,20 грн.;
- власного письмового підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цих самих відповідачів з тим самим предметом та з тих самих підстав.
06.05.2026 до суду надійшов уточнений адміністративний позов, в якому представник позивача просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 то соціальних послуг в частині призову ОСОБА_1 на військову службу у зв'язку з мобілізацією;
- витребувати від відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_3 то соціальних послуг копії документів, на підставі яких ОСОБА_1 було знято з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 і поставлено на облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 , відеозапис з бодікамер співробітників групи оповіщення під час спілкування групи оповіщення ІНФОРМАЦІЯ_3 то соціальних послуг з ОСОБА_1 , копії наказів про зарахування ОСОБА_1 до особового складу військової частини;
- після отримання доказів - наказу про зарахування до особового складу військової частини, яка позивачу не відома на теперішній час,- долучити в якості співвідповідача відповідну військову частину і скасувати наказ про зарахування позивача до особового складу військової частини і зобов'язати військову частину виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини.
Також, представником позивача до матеріалів справи надано квитанцію про доплату судового збору у розмірі 1331,20 грн. від 06.05.2026.
Відповідно до п.6 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною 2 ст.159 КАС України визначено, що позовна заява є заявою по суті справи.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
В розумінні статті 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача (п.9 ч.1 ст.4 КАС України).
Отже, відповідачем може бути суб'єкт при здійснені ним владних управлінських функцій на основі законодавства (у тому числі без статусу юридичної особи), предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів/осіб, суб'єктів), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Визначення відповідача у справі є виключним процесуальним правом позивача.
Частина третя статті 48 КАС України передбачає можливість залучення до участі у справі співвідповідача до ухвалення рішення у справі за клопотанням позивача.
Як убачається з матеріалів справи, позивач на виконання вимог ухвали від 30.04.2026 надав уточнений адміністративний позов, в якому в якості відповідача зазначив ІНФОРМАЦІЯ_6 (код 09643716).
Разом з тим, шляхом перевірки у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 09643716 відсутні записи про реєстрацію як юридичної особи - ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Крім того, в уточненому адміністративному позові представником позивача одночасно використовуються різні найменування суб'єкта, дії та рішення якого оскаржуються, а саме: « ІНФОРМАЦІЯ_6 », « ІНФОРМАЦІЯ_7 », « ІНФОРМАЦІЯ_8 », що свідчить про невизначеність позивача щодо належного відповідача у справі.
Частиною третьою статті 48 КАС України передбачено право суду залучити співвідповідача за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі.
Проте, визначення відповідача, предмета та підстав позову є виключним процесуальним правом позивача.
Крім того, у поданому уточненому адміністративному позові представник позивача фактично просить суд після витребування доказів самостійно визначити військову частину, до якої було зараховано позивача, залучити її до участі у справі як співвідповідача та лише після цього вирішувати питання щодо позовних вимог про скасування наказу про зарахування до особового складу та виключення зі списків особового складу військової частини.
Однак, такий спосіб формулювання позовних вимог не відповідає положенням статей 160, 161 КАС України, оскільки на момент звернення до суду позивач повинен чітко визначити суб'єкта, до якого звернені відповідні позовні вимоги, зазначити його найменування, ідентифікаційні дані та викласти обставини, якими обґрунтовуються вимоги саме до такого відповідача.
Суд зауважує, що позивачем фактично заявлено вимоги до невизначеної особи, оскільки у прохальній частині уточненого позову міститься клопотання у майбутньому «долучити в якості співвідповідача відповідну військову частину», яка на даний час позивачу невідома.
Водночас чинні положення КАС України не допускають пред'явлення позову до невизначеного кола суб'єктів або до особи, яку позивач просить встановити суд у майбутньому.
Суд також зазначає, що право на звернення до суду не є абсолютним та реалізується з дотриманням процесуального порядку, встановленого законом. Саме на позивача покладено обов'язок належного оформлення позовної заяви та визначення осіб, до яких звернені позовні вимоги.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що недоліки позовної заяви у частині визначення належних відповідачів позивачем не усунуті.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до ч. 2 та 3 ст. 121 КАС України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Враховуючи, що позивач у встановлений судом строк на виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху подав заяву про усунення недоліків, однак не визначив належних відповідачів, суд вважає за можливе продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
З огляду на викладені обставини, з метою виконання завдань адміністративного судочинства, а також з метою забезпечення прав позивача на доступ до правосуддя, суд дійшов висновку про необхідність продовження позивачу строку для усунення недоліків адміністративного позову, шляхом надання суду належним чином оформленої позовної заяви, в якій чітко визначити усіх відповідачів, до яких звернені позовні вимоги; зазначити повне найменування відповідачів, їх місцезнаходження, поштовий індекс, ідентифікаційний код та інші відомості, передбачені п.2 ч.5 ст.160 КАС України; визначити зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; у разі заявлення вимог щодо військової частини - зазначити конкретну військову частину, наказ якої оскаржується, її реквізити та обставини прийняття такого наказу.
Керуючись статтями 121, 122, 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Продовжити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків адміністративного позову.
Надати позивачу термін - п?ять календарних днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви, в якій:
- визначити усіх відповідачів, до яких звернені позовні вимоги; зазначити вірне та повне найменування відповідачів, їх місцезнаходження, поштовий індекс, ідентифікаційний код та інші відомості, передбачені п.2 ч.5 ст.160 КАС України;
- визначити зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- у разі заявлення вимог щодо військової частини - зазначити конкретну військову частину, наказ якої оскаржується, її реквізити та обставини прийняття такого наказу.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.А. Полях