Ухвала від 11.05.2026 по справі 420/12889/26

Справа № 420/12889/26

УХВАЛА

11 травня 2026 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення:

- від 16 жовтня 2025 року №1617848-2409-1505-UA51040050000073907, яким Позивачу визначено грошове зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2022 рік у сумі 2 241 (дві тисячі двісті сорок одна) гривня 93 коп.;

- від 16 жовтня 2025 року №1617849-2409-1505-UA51040050000073907, яким Позивачу визначено грошове зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2022 рік у сумі 5 956 (п'ять тисяч дев'ятсот п'ятдесят шість) гривень 50 коп.;

- від 16 жовтня 2025 року №1617850-2409-1505-UA51040050000073907, яким Позивачу визначено грошове зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2022 рік у сумі 3 494 (три тисячі чотириста дев'яносто чотири) гривні 78 коп.;

- від 16 жовтня 2025 року №1617851-2409-1505-UA51040050000073907, яким Позивачу визначено грошове зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за

2022 рік у сумі 22 858 (двадцять дві тисячі вісімсот п'ятдесят вісім) гривень 91 коп.;

- від 16 жовтня 2025 року №1617863-2409-1505-UA51040050000073907, яким Позивачу визначено грошове зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2023 рік у сумі 2 132 (дві тисячі сто тридцять дві) гривні 67 коп.;

- від 16 жовтня 2025 року №1617864-2409-1505-UA51040050000073907, яким Позивачу визначено грошове зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2023 рік у сумі 5 666 (п?ять тисяч шістсот шістдесят шість) гривень 20 коп.;

- від 16 жовтня 2025 року №1617865-2409-1505-UA51040050000073907, яким Позивачу визначено грошове зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2023 рік у сумі 3 324 (три тисячі триста двадцять чотири) гривні 45 коп.;

- від 16 жовтня 2025 року №1617866-2409-1505-UA51040050000073907, яким Позивачу визначено грошове зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2023 рік у сумі 21 744 (двадцять одна тисяча сімсот сорок чотири) гривні 84 коп.;

- від 16 жовтня 2025 року №1617867-2409-1505-UA51040050000073907, яким Позивачу визначено грошове зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2024 рік у сумі 2 241 (дві тисячі двісті сорок одна) гривня 43 коп.;

- від 16 жовтня 2025 року №1617868-2409-1505-UA51040050000073907, яким Позивачу визначено грошове зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2024 рік у сумі 5 955 (п'ять тисяч дев'ятсот п'ятдесят п'ять) гривень 18 коп.;

- від 16 жовтня 2025 року №1617869-2409-1505-UA51040050000073907, яким Позивачу визначено грошове зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2024 рік у сумі 3 494 (три тисячі чотириста дев'яносто чотири) гривні 00 коп.;

- від 16 жовтня 2025 року №1617870-2409-1505-UA51040050000073907, яким Позивачу визначено грошове зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2024 рік у сумі 22 853 (двадцять дві тисячі вісімсот п'ятдесят три) гривні 83 коп.

Відповідно до п.п.3, 5 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає така позовна заява вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 цього Кодексу, а також чи подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1, абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 122 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оцінка судом обставин, з яких учасник справи пропустив строк, на предмет того, чи були вони непереборною перешкодою для його звернення до суду у встановлений законом строк, повинна ґрунтуватися на нормах процесуального права, зокрема на нормах статті 8 КАС, згідно з якими усі учасники судового процесу є рівними перед законом та судом.

Судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 11 жовтня 2019 року у справі № 640/20468/18 (адміністративне провадження № К/9901/16396/19) виснувала, що спеціальні строки для звернення до суду з позовом про скасування рішень контролюючих органів, що не пов'язані з нарахуванням грошових зобов'язань, зокрема рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН та зобов'язання її зареєструвати, після проведення процедури адміністративного оскарження та отримання рішення про залишення скарги без задоволення, нормами ПК України не визначені, тому інші рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов'язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України), оскаржуються в судовому порядку в такі строки: а) тримісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято та вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу; б) шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги не було прийнято та/або вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України.

Предметом розгляду даної справи є визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління Державної податкової служби в Одеській області від 16.10.2025 року, натомість позивач звернувся до суду 04.05.2026 року.

При цьому, позивачем використана процедура адміністративного окарження.

Частиною 6 ст. 161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Положення ст.ст.161,123 КАС України свідчать про те, що до позову додається заява про поновлення строку звернення до суду із зазначенням поважності причин його пропуску та відповідними доказами цієї поважності.

Заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску в частині вищезазначених позовних вимог позивач до позовної заяви не додав.

Згідно з частинами першою, третьою статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.

При цьому, суд вважає за доцільне зазначити, що у разі своєчасного виконання ухвали суду, та направлення необхідних документів засобами поштового зв'язку, позивачу з метою попередження повернення судом позовної заяви з підстав не виконання вимог Ухвали суду про залишення адміністративного позову без руху, необхідно завчасно повідомити суд відповідними засобами зв'язку (телефон, факс, електрона пошта, тощо) про надіслання матеріалів, оскільки згідно з п. 1 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28 листопада 2013року № 958, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014 року за № 173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): місцевої - Д+2; у межах області та між обласними центрами України - Д+3, пріоритетної - Д+1, де Д день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 2, 3 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.

Керуючись ст.ст.160, 161, 169, 171, 248, 294 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути, визначені даним судовим рішенням недоліки, та роз'яснити, що у разі не усунення у визначений судом термін недоліків, позов буде повернуто позивачеві відповідно до приписів п.1 ч.4 ст.169 КАС України.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя Ю. В. Харченко