Рішення від 12.05.2026 по справі 925/240/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2026 року м. Черкаси Справа № 925/240/26

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Вовчанській К.Ю., без участі представників сторін, розглянувши в приміщенні суду в м. Черкаси справу за позовом Акціонерного товариства “Черкасиобленерго» в особі відокремленого структурного підрозділу "Черкаські районні енергетичні мережі" Акціонерного товариства “Черкасиобленерго» до Приватного акціонерного товариства Черкаського обласного підприємства “Агротехсервіс» про стягнення 163394 грн 49 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Акціонерне товариство “Черкасиобленерго» в особі відокремленого структурного підрозділу "Черкаські районні енергетичні мережі" Акціонерного товариства “Черкасиобленерго» звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до Приватного акціонерного товариства (далі - ПрАТ) Черкаського обласного підприємства “Агротехсервіс» (далі - відповідач), в якому просить суд стягнути, на підставі акту про порушення № 002902 від 11.06.2025, 163394 грн 49 коп. вартості необлікованої електричної енергії та відшкодування судових витрат.

Позов мотивовано порушенням відповідачем вимог чинного законодавства у сфері енергетики щодо вчинення порушення пп.2 п.8.4.2 ПРРЕЕ, виявленого позивачем, а саме: відсутності пломби з відбитками тавра оператора системи розподілу, яка була встановлена на захисному кожусі до облікових кіл РУ-0,4 кВ, що надає можливість доступу до облікових кіл схеми обліку за адресою: с.Мошни, Черкаський район, ПрАТ ЧОП «Агротехсервіс», ТО-7 «Автопарк», внаслідок чого позивачем був складений акт №002902 від 11.06.2025 про встановлення факту безоблікового споживання електричної енергії за період з 12.12.2024 по 11.06.2025.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 02.03.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №925/240/26 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, без виклику, запропоновано учасникам справи у встановлені строки подати суду заяви по суті справи, клопотання з процесуальних питань (за їх наявності) у відповідності до норм ст.ст. 165-167 ГПК України.

Відповідач в особі свого представника подав 20.03.2026, через систему «Електронний суд», відзив на позов (вх. №4711/26, а.с.51-55) за змістом якого просив суд у задоволенні позову відмовити повністю посилаючись на те, що зазначений акт складений із істотними порушеннями процедури, встановленої ПРРЕЕ, а саме: без участі представника споживача, без належного повідомлення споживача про проведення перевірки, без підтвердження повноважень особи, яка нібито надала доступ до електроустановок, а також у матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що відповідач був належним чином повідомлений про складання Акту.

Позивач в особі свого представника подав 25.03.2026, через систему «Електронний суд», відповідь на відзив (вх. № 502/26, а.с. 75- 78), в якій заперечив твердження відповідача, викладені у відзиві на позов, вказав на обґрунтованості позовних вимог, належному повідомленні відповідача щодо проведення перевірки об'єктів позивачем, дати розгляд акту про порушення, правомірності застосування позивачем формули розрахунку обсягу спожитої електричної енергії, просив позов задовольнити повністю.

31.03.2026 відповідач в особі свого представника подав, через систему «Електронний суд», заперечення на відповідь на відзив (вх.№ 5346/26, а.с. 86-87), в якому просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Згідно з ч.ч. 4, 5 ст. 240 ГПК України, судом підписано рішення без його проголошення, датою ухвалення рішення є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши наявні у справі № 925/240/26 письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє повністю з таких підстав.

28.02.2013 позивач - Публічне акціонерне товариство «Черкасиобленерго», від імені якого діяв Черкаський РЕМ (в подальшому змінено організаційно-правову форму товариства на Акціонерне товариство «Черкасиобленерго» від імені якого діє відокремлений структурний підрозділ «Черкаські енергетичні мережі» АТ «Черкасиобленерго»), як постачальник, та відповідач - Приватне акціонерне товариство Черкаське підприємство “Агротехсервіс», як споживач, уклали договір про постачання електричної енергії №86 (далі - Договір, а.с.14), відповідно до п.1.1 якого постачальник зобов'язався продавати електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача в межах дозволеної потужністю (кВт), величини якої по об'єктах споживача визначені в п.6 додатку «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», а споживач зобов'язався оплачувати постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього Договору.

У Договорі його сторони погодили всі істотні умови, зокрема, домовилися про таке:

п.1.2. - точки продажу електричної енергії зазначені в п. 7 додатку «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії». Приєднана потужність у точці підключення по кожному об'єкту зазначена в п. 6 додатку «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії»;

п.2.1. - під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ);

п.2.2.2. - постачальник зобов'язується: постачати споживачу електроенергію як різновид товару:

- в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього Договору (додаток «Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу»);

- згідно з категорією струмоприймачів Споживача відповідно до ПУЕ та гарантованого рівня надійності електропостачання схем електропостачання, визначених додатком «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін»;

- із дотриманням граничних показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами;

п.2.3.2. - споживач зобов'язується: дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 цього Договору та режиму роботи електроустановок відповідно до додатків «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» та «Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу».

Договір підписаний його сторонами та скріплений їхніми печатками.

Позивач - Акціонерне товариство «Черкасиобленерго», з урахуванням Закону України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13.04.2017, що набрав законної сили 11.06.2017, здійснює розподіл електричної енергії в межах закріпленої території, в тому числі Черкаської області, виконує функції, має права та обов'язки оператора системи розподілу.

30.12.2018 сторонами укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, шляхом підписання відповідачем заяви - приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (а.с.16).

Умови Договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312, та є однаковими для всіх споживачів (пункт 1.2. публічного договору приєднання).

Додатком №1 до заяви - приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є - Перелік об'єктів споживача Приватного акціонерного товариства Черкаське підприємство “Агротехсервіс», що містить 10 об'єктів, в тому числі п. 6 є об'єкт точка обліку - 7 (далі - ТО-7) «Автопарк», ЕІС-код 62Z669710390304Y, що знаходиться в селі Мошни (а.с. 16 на звороті).

Згідно Актів технічної перевірки засобів обліку № 86 та пломбування вузла обліку № 86 від 30.08.2023 (а.с. 21-22) уповноваженими працівниками позивача, за участі представника відповідача інженера-енергетика Малінкіна В.В. проведено технічну перевірку засобів обліку на об'єкті відповідача: ТО-7 «Автопарк», ТП - 432, за адресою: Черкаський район, с. Мошни, вул. Соборна, встановлено пломби № М 9590637, № А 11050538, № А 11050539, № А 11050540, № А 11050571, № А 11050572.

Позивач вказав, що відповідальність за збереження і цілісність комерційного засобу обліку електричної енергії та пломб покладено на працівника відповідача - Малінкіна В. В. (інженера - енергетика) на підставі наказу підприємства № 35К від 14.04.2023 (а.с.20).

11.06.2025 уповноваженими працівниками позивача, за участі представника відповідача - електромонтера Коваленка В.М., проведено контрольний огляд на об'єкті відповідача та виявлено порушення ним ПРРЕЕ на об'єкті - ТО-7 «Автопарк» в селі Мошни, внаслідок чого складено Акт № 002902, яким зафіксовано порушення підпункту 2 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме: відсутня пломба з відбитком тавра оператора системи розподілу, яка була встановлена на захисному кожусі до облікових кіл РУ - 0,4 кВ., що надає можливість доступу до облікових кіл схеми обліку (а.с.23-25) у якому також зазначено:

п.1 - лічильник заводський №8044881типу NІК2303KL;

п. 2 - кка+оп - № НОМЕР_1 не пошкоджена; кв - № НОМЕР_2 не пошкоджена; зах. екран -№ НОМЕР_3 не пошкоджена; ТС - № А 11050540 не пошкоджена; з.е. -№ А 11050571 - відсутня; Індикатор дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів корпус лічильника М9590637 не спрацьований;

п. 5 - споживач не надав паспортні дані всіх струмоприймачів;

п. 9 - заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення - опломбовано захисний екран.

У зв'язку з виявленими порушеннями споживача повідомлено, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 17.07.2025 о 10 год 00 хв. за адресою: м. Черкаси, вул. Надпільна, 51. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки його на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої особи. До акту про порушення додаються: відеофіксація та фотозйомка (а.с. 39-40). Акт підписано перевіряючими особами і представником споживача, без зауважень до акту представника споживача. Також представниками позивача 11.06.2025 складено: акти технічної перевірки та пломбування №016562 з додатком №1(а.с.27), акт про пломбування засобів комерційного обліку електричної енергії до 1000 В(а.с.28).

26.06.2025 позивачем на поштову адресу відповідача: 18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, 169 направлено повідомлення вих. № 1092/29/2025 від 24.06.2025 про призначення засідання з розгляду актів про порушення №002902 від 11.06.2025 на 10 год 00 хв 31.07.2025 (а.с.29, докази направлення а.с. 29 на звороті), однак повернуте поштовим відділенням позивачу із довідкою причин повернення: «неправильно зазначена адреса (індекс)» і «за закінченням терміну зберігання». Також дане повідомлення з актом про порушення направлено відповідачу засобами електронної пошти на його електронну адресу 27.06.2025 (а.с.30).

31.07.2025 комісією з розгляду акту про порушення прийнято рішення, оформлене протоколом засідання перенести засідання з розгляду акту про порушення № 002902 від 11.06.2025 на 10 год 30 хв 04.09.2025 у зв'язку з неявкою представника споживача на засідання комісії (а.с. 31, докази направлення ас. 31 на звороті). Вказаний протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення № 002902 від 31.07.2025 направлено на поштову адресу відповідача 04.08.2025, але повернено позивачу з відміткою пошти причини повернення: «неправильно зазначена (відсутня) адреса» і «за закінченням терміну зберігання». Також протокол засідання комісії від 31.07.2025 направлено відповідачу засобами електронної пошти на його електронну адресу 07.08.2025 (а.с.32).

04.09.2025 за результатом розгляду Акта про порушення № 002902 від 11.06.2025, інших документів долучених до акта, керуючись вимогами положень ПРРЕЕ комісією позивача прийнято рішення про правомірність складення акта про порушення № 002902 від 11.06.2025, відповідно до положень п.п. 2 п. 8.4.2, п. 8.4.5, п.п. 1 н. 8.4.8, п. 8.4.9, п. 8.4.10 ПРРЕЕ проведено розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії за період з 12.12.2025 по 11.06.2025 (за шість календарних місяців) виходячи з величини договірної потужності 80 кВт та застосувати згідно умов Договору та ПРРЕЕ відповідні режими роботи із чинними тарифами. Обсяг та вартість не облікованої електричної енергії становить 17194 кВт.год на суму 163394 грн 49 коп. (а.с. 33). Відповідач не був присутній при розгляді Акта про порушення від № 002902 від 11.06.2025.

Розрахунок вартості не облікованої електричної енергії є додатком до протоколу №002902/1, з якого вбачається, що обсяг та вартість не облікованої електричної енергії складає 17 194 кВт*год., на суму - 163 394 грн 49 коп. (а.с.34).

У зв'язку з відсутністю представника відповідача на засіданні комісії з розгляду Акта про порушення № 002902 від 11.06.2025, позивач на поштову адресу відповідача направив повідомлення № 1560/29/2025 від 18.09.2025 про розгляд акту про порушення з додатками: протоколом засідання комісії № 002902/1 від 04.09.2025, розрахунком обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, рахунком - фактурою № 86 від 04.09.2025, які отримано представником відповідача - 01.10.2025, згідно даних рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.36, докази направлення а.с. 36 на звороті).

У зв'язку з несплатою відповідачем вартості необлікованої електричної енергії, 27.10.2025 позивач звернувся до відповідача з Претензію про відшкодування вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (а.с.37), в якій запропонував добровільно, протягом місяця оплатити її вартість 163 394 грн 49 коп., у разі несплати - повідомив про намір звернення до суду з відповідним позовом (а.с. 37, докази направлення, отримання а.с.37 на звороті - 38). Відповідач претензію відповідача отримав 05.11.2025, вартість необлікованої електричної енергії у розмірі 163 394 грн 49 коп не сплатив.

14.11.2025 відповідач листом №80 повідомив позивача (а.с. 58, докази направлення а.с. 58 на звороті) про незаконність вимог претензії, необізнаність з наявністю акта про порушення № 002902 від 11.06.2025 та засіданнями комісії з розгляду акта через неправильний індекс у відправленні позивача та не зазначення номеру телефону одержувача.

Також відповідач у листі №2 від 08.01.2026 підтвердив отримання від позивача пакету документів у спірних правовідносинах, однак заперечив правомірність доступу представників позивача до засобу обліку електричної енергії об'єктів відповідача (а.с. 59, докази направлення а.с. 59 на звороті).

Таким чином, предметом позову у справі, що розглядається, є вимога позивача, як оператора системи розподілу, до відповідача про стягнення необлікованої електроенергії внаслідок порушення ним пп.2 п.8.4.2 ПРРЕЕ через відсутність пломби з відбитками тавра оператора системи розподілу, яка була встановлена на кожусі до облікових кіл РУ-0,4 кВ, що надала можливість доступу до облікових кіл схеми обліку на об'єкті за адресою: с.Мошни, Черкаський район, ПрАТ ЧОП «Черкаситехсервіс», ТО-7 «Автопарк».

Спірні господарські правовідносини сторін виникли із укладеного ними договорів про постачання електричної енергії №86 від 28.02.2013, споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 30.12.2018, за правовою природою віднесені до договірних зобов'язань постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу, загальні положення про купівлю-продаж визначені параграфом 1 глави 54, особливості постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу - параграфом 5 глави 54 ЦК України, загальні положення про правочини визначені розділом IV книги 1 ЦК України, про зобов'язання і договір розділами І і ІІ книги 5 ЦК України. Крім того, спірні правовідносини сторін перебувають у сфері регулювання Закону України «Про ринок електричної енергії», Кодексу комерційного обліку електричної енергії, Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, які з урахуванням предмету даного господарського спору, є спеціальними нормативними актами.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.

Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов'язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов'язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

За змістом з ст.ст. 11, 15, 16 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини; кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов'язку в натурі, відшкодування збитків та іншим способом відшкодування майнової шкоди або іншим способом, що встановлений договором або законом.

Закон України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон № 2019-VIII) визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажом, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище. Цим Законом встановлено, що:

учасник ринку електричної енергії (далі - учасник ринку) - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом (ст. 1 ч. 1 п. 96);

несанкціонований відбір електричної енергії - відбір електричної енергії за відсутності укладеного та діючого договору про постачання електричної енергії або у разі самовільного підключення до електричних мереж оператора системи передачі або розподілу поза розрахунковим засобом комерційного обліку споживача (ст. 1 ч. 1 п. 110);

основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема: 1) правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг; 2) правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку; 3) кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу; 4) кодексом комерційного обліку; 5) правилами роздрібного ринку; 6) іншими нормативно-правовими актами (ст. 2 ч. 1 п.п. 1-6);

учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори,про надання послуг з розподілу (ст. 4 ч. 1 п. 7);

постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку (ст. 56 ч.ч. 1, 6);

споживач зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів (ст. 58 ч. 3 п. 3);

учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо (ст. 77 ч.ч. 1, 2 п.п. 2, 4, 6, 14).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 311 затверджено Кодекс комерційного обліку електричної енергії (далі - ККОЕЕ), яким визначено, зокрема, наступне:

цей Кодекс визначає основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов'язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об'єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії (п.1.1.1. Розділу І);

дія цього Кодексу поширюється на відносини у сфері забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також усіх учасників ринку електричної енергії, адміністратора комерційного обліку та постачальників послуг комерційного обліку електричної енергії (далі - ППКО) (п.1.1.2. Розділу І);

комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку;

лічильник електричної енергії (лічильник) - ЗВТ, що здійснює вимірювання та реєстрацію кількості електричної енергії та, опціонально, величини електричної потужності, параметрів якості електричної енергії та безперервності її розподілу, інших фізичних параметрів електричної енергії в точці вимірювання;

перевірка даних - процедура перевірки повноти, точності та достовірності результатів вимірювання та даних комерційного обліку;

покази лічильника - значення вимірюваної величини, отримані за допомогою лічильника та подані візуальним або кодовим сигналом вимірювальної інформації (п. 2.1.1. Розділу І);

електроустановки споживачів та інших учасників ринку мають бути забезпечені повіреними, введеними в експлуатацію та прийнятими до розрахунків (введеними в облік) вузлами обліку, а також (за потреби) засобами для контролю та реєстрації параметрів якості електричної енергії, частоти та тривалості перерв в електропостачанні. Установлені у споживачів вузли обліку мають вимірювати та відображати інформацію про їхнє фактичне споживання (п. 5.2.1. Розділу V);

власники (користувачі) електроустановок, об'єктів або окремих елементів об'єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проектом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів) (п. 5.5.1. Розділу V);

з метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують (п.5.16.1 Розділу V);

пломби з тавром оператора системи мають бути встановлені також (за можливості) на кришках, боксах та інших пристроях вузла обліку та дооблікових колах, які закривають: первинні та вторинні (після вимірювальних трансформаторів) дооблікові кола живлення ЗВТ; кришки важелів та кнопок управління комутаційних апаратів і захисних автоматичних вимикачів, встановлених у колах вимірювальних трансформаторів; двері комірок вимірювальних трансформаторів напруги; клемні кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, апаратних інтерфейсах зв'язку ЗВТ; клемні кришки, встановлені у дооблікових силових колах комутаційних апаратів та захисних автоматичних вимикачів; відкриті дооблікові силові кола живлення; усі інші місця доступу до сигнальних і відкритих дооблікових струмоведучих частин (п.5.16.3 Розділу V);

пломбування ЗВТ та інших пристроїв вузла обліку здійснюється із забезпеченням можливості (за наявності опломбованих захисних конструкцій, які закривають доступ до сигнальних та дооблікових силових струмоведучих частин) виконання заходів щодо експлуатації та технічного обслуговування електроустановок, доступу до пристроїв регулювання напруги, важелів (приводів) і кнопок управління комутаційних апаратів та захисних автоматичних вимикачів, візуального контролю всіх установлених пломб, а також зчитування показів лічильників без застосування спеціальних інструментів та порушення цілісності встановлених пломб (п.5.16.5 Розділу V);

після пломбування/розпломбування ЗВТ та пристроїв вузла обліку на об'єкті складається акт пломбування/розпломбування, що підтверджує факт установлення/зняття пломб та індикаторів на/у ЗВТ (зокрема передбачених виробником ЗВТ), відповідність їх стану (неспрацьований/спрацьований), а також передачі встановлених ЗВТ та інших складових вузла обліку, пломб та індикаторів на збереження. Акт пломбування/розпломбування має також містити інформацію про місце кожної пломби/індикатора, найменування суб'єкта, який встановлює/знімає пломбу/індикатор, і суб'єкта, відповідального за збереження та цілісність пломби/індикатора (п.5.16.15 Розділу V);

акт пломбування/розпломбування складається в необхідній кількості примірників представниками оператора системи у присутності замовника (учасника ринку/споживача) та власника електроустановки, об'єкта або окремого елемента об'єкта, території, приміщення, де встановлюється/встановлений вузол обліку, або уповноважених ними осіб (п.5.16.16 Розділу V);

акт пломбування/розпломбування підписується представниками сторін, які брали участь у процедурі пломбування/розпломбування. Кожному підписанту надається по одному примірнику акта пломбування/роз пломбування (п.5.16.17 Розділу V);

учасники ринку та споживачі несуть відповідальність відповідно до законодавства за використання електричної енергії без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов'язкове) або вплив на роботу ЗКО, пошкодження ЗКО, пошкодження або зрив установлених на них пломб, пломбувального матеріалу та індикаторів, порушення схеми комерційного обліку чи в будь-який інший спосіб, що має явні або підтверджені результатами експертизи ознаки втручання в роботу ЗКО (п.6.4.1. Розділу VІ).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила, ПРРЕЕ). Ці Правила розроблені у відповідності до законів України «Про ринок електричної енергії» та «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг». Цими Правилами встановлено, що:

ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами (п. 1.1.1.);

у цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях (1.1.2.):

акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил;

договірна величина споживання електричної енергії - узгоджена в договорі між електропостачальником і споживачем величина обсягу електричної енергії на відповідний розрахунковий період;

засіб вимірювальної техніки - технічні засоби, які використовуються для вимірювання обсягів та/або якості електричної енергії в точці вимірювання відповідної точки комерційного обліку і мають нормовані метрологічні характеристики;

засоби комерційного обліку електричної енергії - узагальнена назва засобів, які використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (засоби вимірювальної техніки, допоміжне обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до процедур, визначених Кодексом комерційного обліку;

контрольний огляд засобу комерційного обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, індикаторів впливу електричного/електромагнітного полей, зняття показів засобів комерційного обліку (у разі виконання функцій постачальника послуг комерційного обліку), а також з метою виявлення самовільних підключень без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів;

необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно;

середньодобовий обсяг споживання - середня величина обсягу електричної енергії, яка спожита протягом однієї доби, визначена на підставі фактичного споживання за певний період часу;

оператор системи зобов'язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок (п. 2.1.2.);

ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач (п. 2.1.3.);

відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник (п. 2.3.4);

оператор системи розподілу має право на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору (п.п.4 п.5.1.1);

споживач електричної енергії зобов'язаний: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об'єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії (п.5.5.5).

Розділом VIII Правил встановлено порядок розгляду звернень, скарг, претензій та актів про порушення цих Правил, зокрема:

учасники роздрібного ринку під час здійснення діяльності з розподілу, передачі, постачання (продажу) електричної енергії споживачу, надання послуг комерційного обліку мають дотримуватись вимог чинного законодавства та укладених договорів. Якщо між сторонами відповідного договору виникає спірне питання, сторони мають вжити усіх заходів, які застосовуються для врегулювання спірного питання, шляхом ініціювання проведення між сторонами переговорів щодо спірного питання, запропонувати можливі способи його вирішення. Під час проведення переговорів сторони мають спільно визначити найбільш прийнятне рішення для врегулювання спірного питання (п. 8.1.1.);

у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу (п. 8.2.4.);

у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки (абз. 1, 10 п. 8.2.5);

акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків (абз. 1, 2, 6, 12 п. 8.2.6.);

кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом. Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення (п. 8.2.7).

Главою 8.4 розділу VIII встановлено порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил, зокрема:

оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави (абз. 1 п. 8.4.1);

визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акту про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб) (п.п.2 п.8.4.2);

у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 2 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови наявності доступу до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку, про що зазначається в акті про порушення, та у частині щодо пошкодження/відсутності пломби, якщо з моменту встановлення пломби до моменту виявлення факту її пошкодження/відсутності минуло не більше шести років (п.8.4.5).

розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з: вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год); величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт·год); кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день) (п.8.4.7.);

кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення (п.п.1 п.8.4.8);

у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця) має бути зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії (п.8.4.9);

у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою: Wдоб = Р·tдоб · Kв (п.8.4.10).

Відповідно до викладених обставин справи суд вбачає наступне.

Судом встановлено, що 28.02.2013 між позивачем та відповідачем укладений договір про постачання електричної енергії №86, відповідно до умов якого постачальник зобов'язався продавати електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача в межах дозволеної потужністю (кВт), величини якої по об'єктах споживача визначені в п.6 додатку «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії», а споживач зобов'язався оплачувати постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Відповідно п.2 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 відповідач приєднався до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії № 86 від 28.02.2013, шляхом підписання заяви - приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії - 30.12.2018. Умови Договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312, та є однаковими для всіх споживачів (пункт 1.2. публічного договору приєднання).

Об'єктом відповідача (споживача), до якого здійснювалося постачання електричної енергії, а в подальшому надавалися послуги з розподілу електричної енергії є точка обліку - 7 «Автопарк», ЕІС-код 62Z669710390304Y, що знаходиться в селі Мошни, Черкаського району, Черкаської області.

30.08.2023 представниками позивача, за участі представника відповідача - Малінкіна В.В., на об'єкті відповідача ТО-7 «Автопарк», ТП (точка приєднання) - 432, місцезнаходження: вул.Соборна, с. Мошни Черкаського району встановлено пломби № М 9590637, № А 11050538, № А 11050539, № А 11050540, № А 11050571, № А 11050572 про що зазначено в Актах технічної перевірки засобів обліку № 86, пломбування вузла обліку №86.

11.06.2025 уповноваженими працівниками позивача, за участю представника відповідача - електромонтера Коваленка В.В. на об'єкті ТО-7 «Автопарк», за адресою: вул.Соборна, с. Мошни Черкаського району, складено акт про порушення № 0029092, яким виявлено порушення п.п. 2 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: відсутня пломба (№ А 11050571) з відбитком тавра оператора системи розподілу, яка була встановлена на захисному кожусі до облікових кіл РУ - 0,4 кВ., що надає можливість доступу до облікових кіл схеми обліку. Вказане порушення зафіксовано фото, відеоматеріалами, які містяться в матеріалах справи. Акт підписано перевіряючими особами і представником споживача, без зауважень до акту представника споживача.

26.06.2025, 04.08.2025 позивач на поштову адресу відповідача: 18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, 169 направляв повідомлення вих. № 1092/29/2025 від 24.06.2025 про призначення засідання з розгляду акта про порушення №002902 від 11.06.2025 на 10 год 00 хв 31.07.2025 та у зв'язку з неявкою відповідача призначення засідання з розгляду акту про порушення № 002902 від 11.06.2025 на 10 год 30 хв 04.09.2025, однак вказані поштові відправлення повернені позивачу відмітками причин повернення: «неправильно зазначена адреса (індекс)» і «за закінченням терміну зберігання», «неправильно зазначена (відсутня) адреса» і «за закінченням терміну зберігання». Разом з тим, вказані повідомлення позивачем також продубльовані відправленням на електронну адресу відповідача. Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження відповідача: 18000, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Смілянська, 169.

04.09.2025 за належного повідомлення відповідача та за його відсутності відбулось засідання комісії ВСП «Черкаські районні електричні мережі» АТ «Черкасиобленерго» на якому розглянуто Акт про порушення ПРРЕЕ № 002902 від 11.06.2025 і прийнято рішення, оформлене протоколом №002902/1. Цим рішенням комісія позивача визнала правомірність складення акта про порушення № 002902 від 11.06.2025, проведення розрахунку обсягу та вартості не облікованої електроенергії за період 12.12.2025 по 11.06.2025 (за шість календарних місяців) виходячи з величини договірної потужності 80 кВт та застосувати згідно умов Договору та ПРРЕЕ відповідні режими роботи із чинними тарифами - 17194 кВт.год на суму 163394 грн 49 коп на підставі положень п.п. 2 п. 8.4.2, п. 8.4.5, п.п. 1 н. 8.4.8, п. 8.4.9, п. 8.4.10 ПРРЕЕ.

Суд зауважує, що при здійсненні розрахунку обсягу спожитої електричної енергії позивачем правомірно застосовано відповідну формулу, передбачену п.8.4.10 ПРРЕЕ, оскільки споживачем не надано паспортних даних струмоприймачів (п.5 Акта про порушення), що унеможливлювало визначення потужності відповідно до підпункту 1 цього пункту. Крім того, під час проведення технічної перевірки засобів комерційного обліку та складання акту про порушення зафіксовано, що споживач не забезпечив включення наявного обладнання на повну потужність, що виключає можливість визначення потужності за підпунктом 2. Тому позивачем обґрунтовано застосовано порядок визначення потужності виходячи з дозволеної потужності для точки комерційного обліку відповідно до підпункту 3, що повністю відповідає вимогам чинних ПРРЕЕ.

Суд враховує правову позицію, викладену в постановах Верховного Суду від 31.07.2019 у справі № 911/1776/18, від 19.08.2020 у справі № 923/896/19 від 26.05.2022 у справі № 908/1618/21 про те, що відповідно до п. 1.2.1 розділу І Кодексу комерційного обліку електричної енергії, вузол обліку електричної енергії - це сукупність засобів вимірювальної техніки та допоміжного обладнання, змонтованих і з'єднаних між собою за визначеною схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії. До складу такого вузла, окрім лічильника, входять трансформатори струму, трансформатори напруги, вторинні (дооблікові) кола, а також інші допоміжні засоби, що забезпечують належне функціонування та захист схеми обліку. Відповідно до п. 8.4.2 Правила роздрібного ринку електричної енергії, порушенням є, зокрема, пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи розподілу чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки, їх складових, а також на пристроях (шафах обліку, захисних панелях тощо), які закривають доступ до струмоведучих частин схеми обліку. Таким чином, норми ПРРЕЕ прямо передбачають, що шафа обліку є елементом, на якому встановлюються пломби з метою обмеження доступу до складових вузла обліку, а отже, вона функціонально входить до складу вузла обліку як допоміжне обладнання. Твердження позивача про те, що порушення пломбування шафи обліку не впливає на облік електричної енергії, є помилковим, оскільки саме через шафу забезпечується доступ до вторинних (дооблікових) кіл та трансформаторів струму, втручання в які безпосередньо впливає на достовірність обліку. Крім того, відповідно до п. 8.4.2 ПРРЕЕ, для кваліфікації порушення достатнім є сам факт пошкодження або відсутності пломб у місцях, що унеможливлюють доступ до елементів схеми обліку, незалежно від встановлення факту вчинення споживачем дій стосовно без облікового споживання електричної енергії.

Факт відсутності або пошкодження встановленої пломби, що захищає доступ до струмоведучих частин вузла обліку, є самостійним порушенням ПРРЕЕ. Для кваліфікації порушення як відсутності пломб, встановлених на пристроях, що закривають доступ до струмоведучих частин, не вимагається додаткове встановлення факту втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки. Таке обґрунтування узгоджується з правовою позицією, викладеною Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 05.10.2022 у справі № 906/513/18, якою встановлено, що пошкодження або відсутність пломб є окремим порушенням, а можливість несанкціонованого доступу створює умови, в яких без облікове споживання складно зафіксувати. У таких випадках розрахунок вартості необлікованої енергії застосовується без необхідності проведення відповідної експертизи.

Отже, сам по собі факт відсутності пломби, незалежно від обставин та можливості безоблікового споживання електроенергії, є достатньою правовою підставою для нарахування вартості необлікованої електричної енергії та не потребує додаткового встановлення факту вчинення споживачем дій стосовно без облікового споживання електричної енергії.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що відсутність пломби № А 11050571 створила технічну можливість безперешкодного доступу до дооблікових кіл схеми комерційного обліку електричної енергії, що в свою чергу уможливлює несанкціоноване втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, зміну їх показів або вплив на коректність обліку спожитої електричної енергії, і такий стан об'єкта створює умови для безоблікового споживання електричної енергії.

Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

За порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.

Підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.

Твердження відповідача про неповідомлення його як споживача про перевірку, недоведеність відсутності пломби № А 11050571 на захисному кожусі шафі обліку вимірювальної техніки, необізнаність з засіданнями комісії ВСП «Черкаські районні електричні мережі» АТ «Черкасиобленерго» суд оцінює критично, враховуючи наявні у справі докази та присутність представника електромонтера Коваленка В.В. на об'єкті ТО-7 «Автопарк», за адресою: вул.Соборна, с. Мошни Черкаського району -11.06.2025.

Відповідач володіючи інформацією про наявність складеного акту про порушення № 002902 від 11.06.2025, фактичної наявності всіх документів щодо спірної події з 05.11.2025, наявності заперечень щодо фактів вказаних у акті про порушенні та протоколі комісії з розгляду актів про порушення №002902/1від 04.09.2025 свідомих дій щодо оскарження рішення комісії позивача не вчинив, доказів оплати вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії у сумі 163 394 грн 49 коп не надав, що вказує на обґрунтованість вимог позивача та наявність підстав для задоволення позову.

Всі інші доводи сторін, судом розглянуті та відхилені як такі, що не впливають на результат вирішення даного спору.

Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 6 «Про судове рішення», рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору. Господарський суд у прийнятті судового рішення керується (та відповідно зазначає у ньому) не лише тими законодавчими та/або нормативно-правовими актами, що на них посилалися сторони та інші учасники процесу, а й тими, на які вони не посилалися, але якими регулюються спірні правовідносини у конкретній справі (якщо це не змінює матеріально-правових підстав позову).

Враховуючи положення ч. 1 ст. 9 Конституції України, беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7, 11 до Конвенції, прийняття Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.

Зокрема, Європейський суд з прав людини у справі «Проніна проти України» у рішенні від 18.07.2006 та у справі «Трофимчук проти України» у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Нормами Господарського процесуального кодексу України, зокрема, встановлено, що:

учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);

кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);

належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);

обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);

достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);

наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);

учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);

суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 86).

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Зі змісту статей 13, 15, 16 ЦК України слідує, що право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право. Суд вправі застосувати способи захисту цивільних прав, які випливають із характеру правопорушень, визначених спеціальними нормами права, а також повинен враховувати критерії «ефективності» таких засобів захисту та вимоги частин 2-5 ст. 13 ЦК України щодо недопущення зловживання свободою при здійсненні цивільних прав особою.

З урахуванням викладеного суд позов визнає обґрунтованим, доказаним і задовольняє повністю. Доводи відповідача, наведені у запереченнях проти позову суд відхиляє з мотивів їх невідповідності викладеним обставинам справи і приписам законодавства.

Оскільки суд заявлені позовні вимоги задовольнив повністю, то відповідно до приписів ст.129 ГПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати на оплату судового збору у розмірі 3328 грн.

Керуючись ст.ст. 129, 236-240, 255, 256 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства Черкаського обласного підприємства “Агротехсервіс»; ідентифікаційний код юридичної особи: 03563548, місцезнаходження: 18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд. 169, на користь Акціонерного товариства “Черкасиобленерго» в особі відокремленого структурного підрозділу “Черкаські районні енергетичні мережі» Акціонерного товариства “Черкасиобленерго», ідентифікаційний код юридичної особи 25204488, місцезнаходження: 18031, м.Черкаси, вул. Надпільна, буд. 51, - 163394 грн 49 коп., вартості необлікованої електричної енергії.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства Черкаського обласного підприємства “Агротехсервіс». ідентифікаційний код юридичної особи: 03563548, місцезнаходження: 18000, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.169 на користь Акціонерного товариства «Черкасиобленерго», ідентифікаційний код юридичної особи 22800735, місцезнаходження: 18002, м.Черкаси, вул. Гоголя, буд. 285 - 3328 грн витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 12.05.2026.

Суддя Грачов В.М.