вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"22" квітня 2026 р. Справа№ 910/13134/25
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Сковородіної О.М.
суддів: Колесника Р.М.
Тищенко А.І.
секретар судового засідання Фурсов Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України"
на рішення Господарського суду міста Києва від 15.01.2026 (суддя - О.М. Спичак, повний текст складений 15.01.2026)
у справі за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України"
про скасування оперативно-господарських санкцій та стягнення 542846,85 грн,
за участю представників:
від позивача: Ганченко М.О.,
від відповідача: Мясков О.Є.,
Акціонерне товариство "Укртрансгаз" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" про скасування оперативно-господарських санкцій та стягнення 542846,85 грн
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.11.2025 відкрито провадження у справі №910/13134/25, вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 15.01.2026 у справі №910/13134/25 позов задоволено у повному обсязі: скасовано оперативно-господарську санкцію у повідомленнях №ТОВВИХ-23-15376 від 30.10.2023, №ТОВВИХ-23-16976 від 27.11.2023, №ТОВВИХ-23-16977 від 27.11.2023, №ТОВВИХ-24-309 від 08.01.2024, №ТОВВИХ-24-558 від 12.01.2024, №ТОВВИХ-24-2060 від 12.02.2024 на загальну суму 542846,85 грн, застосовані Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" до Акціонерного товариства "Укртрансгаз" по Договору про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" грошові кошти у розмірі 542 846,85 грн, які були утримані на підставі оперативно-господарських санкцій №ТОВВИХ-23-15376 від 30.10.2023, №ТОВВИХ-23-16976 від 27.11.2023, №ТОВВИХ-23-16977 від 27.11.2023, №ТОВВИХ-24-309 від 08.01.2024, №ТОВВИХ-24-558 від 12.01.2024, №ТОВВИХ-24-2060 від 12.02.2024.
Не погоджуючись із вказаним рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" 02.02.2026 у встановлений процесуальний строк через електронний кабінет подало апеляційну скаргу, у якій просить скасувати оскаржуване рішення в повному обсязі та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
За змістом апеляційної скарги, заявник вказує, що оскільки позивач надав послуги, з порушенням строків встановлених Договором, тим самим порушивши умови Договору, то в силу вимог Цивільного кодексу України та умов Договору зобов'язаний був сплатити на користь замовника нараховані штрафні санкції, які добровільно не сплатив, внаслідок чого Відповідачем у встановленому порядку застосовано оперативно-господарські санкції.
Сторонами було визначено граничні дати надання послуг для об'єктів. При цьому послуги надано з простроченням строку, що стало підставою для застосування оперативно-господарських санкцій.
Рішенням суду №910/6482/24, чітко було визначено в межах яких строків Виконавець повинен надати послуги та відповідно встановлено обставину неналежного виконання умов договору.
У справі №910/6482/24, ТОВ «Оператор ГТС України» звертався до суду з позовною заявою про стягнення штрафних санкцій по Договору від 21.06.2022 №4600006264 у зв'язку з порушенням АТ «Укртрансгаз» умов Договору про закупівлю послуг.
Предметом справи №910/6482/24 були акти наданих послуг, які прийняті Виконавцем з порушенням строків надання послуг, та ТОВ «Оператор ГТС України» не було застосовано оперативно-господарські санкції.
У справі №910/13134/25, Позивач намагається скасувати оперативно-господарські санкції та стягнути кошти по наданим послугам, по яким дійсно є прострочення строків надання, в обґрунтування намагається привести обставини, які жодним чином не впливають на правову природу застосування оперативно-господарських санкцій визначених умовами Договору.
25.02.2026 через систему «Електронний суд» позивачем був наданий відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просить суд відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Вказує, що спірні послуги були надані відповідачу, в порядку, на умовах та у строки визначені договором про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022, а тому позивач вкотре стверджує про відсутність правових підстав, як для нарахування Відповідачем штрафних санкцій за Етапами 1 та 2 Послуг і вимог(-и) про їх сплату, так і для застосування оперативно-господарських санкцій.
Не прийняття Відповідачем послуг за Етапами 1/2 у строк(-и) дату(-и) визначені зазначеним Додатком А до Додатку 1 до Договору є відповідною дією Відповідача, як Замовника, яку він зобов'язаний вчинити (або утриматися від її вчинення в разі наявності підстав передбачених Договором чи законодавством України), а не дією зі збігом якої наступає відповідальність АТ «Укртрансгаз».
Предметом позову у справі №910/6482/24 були матеріально-правові вимоги ТОВ «Оператор ГТС України» до АТ «Укртрансгаз», яка стосувалася спірного Договору та була пов'язана зі стягненням на підставі ст.ст.546, 549 ЦК України, п.9.2. Договору, неустойки (пені та штрафу), що не є тотожними з предметом даної справи.
У судове засідання 22.04.2026 з'явились представники сторін.
Представник відповідача (апелянта) просив суд скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 15.01.2026 з підстав викладених у апеляційній скарзі.
Представник позивача просив суд відмовити у задоволенні скарги, а оскаржуване рішення залишити без змін.
У відповідності до статті 269 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом - ГПК України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Колегія суддів апеляційного господарського суду, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, заслухавши пояснення представників сторін, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду слід скасувати з наступних підстав.
21.06.2022 між Акціонерним товариством "Укртрансгаз" (далі за текстом - виконавець або позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (далі за текстом - замовник або відповідач) укладено Договір про закупівлю послуг №4600006264 (далі за текстом - Договір), відповідно до умов якого виконавець зобов'язується за завданням замовника надати послуги з технічного огляду та випробовувань (Діагностування переходів газопроводів через водні перешкоди (без водолазного обстеження), а замовник зобов'язується оплатити такі послуги.
Згідно з п.1.2 Договору про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022 технічні вимоги до надання послуг, включаючи якісні та кількісні характеристики, а також перелік об'єктів, на яких надаються послуги, наведені в Додатку №1 до цього договору.
Пунктом 1.3 Договору про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022 встановлено, що вартість послуг наведена в Прейскуранті вартості послуг з технічного огляду та випробовувань (Діагностування переходів газопроводів через водні перешкоди (без водолазного обстеження) (Додаток 2 до цього Договору).
Результатом надання послуг за цим договором є технічний звіт, виконаний згідно з вимогами Додатку 1 до цього Договору (далі за тестом - Технічний звіт) (п.1.4 Договору про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022).
Ціна Договору становить 26515868,40 грн. з ПДВ, в тому числі ПДВ (20%) - 4419311,40 грн. (п.2.1 Договору про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.202у в редакції додаткової угоди №3 від 14.09.2023).
Пунктом 3.1 Договору про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022 встановлено, що оплата послуг за цим договором проводиться поетапно, за фактом надання послуг, на підставі підписаного уповноваженими представниками сторін Акту наданих послуг за Етапом 1 та Акту надання послуг за Етапом 2 для кожного з об'єктів діагностування.
Оплата після прийняття замовником послуг за Етапом 1 - "Підготовчі роботи, польові роботи, надання звіту з польових робіт" становить 60% вартості послуг (п.п.3.1.1. п.3.1. Договору про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022).
Оплата після прийняття замовником послуг за Етапом 2 - "Складання Технічного звіту" становить 40% вартості послуг (п.п.3.1.2. п.3.1. Договору про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022).
Пунктом 3.2 Договору про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022 встановлено, що оплата наданих послуг здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок виконавця, зазначений в розділі 17 цього Договору, не раніше 20 (двадцяти) календарних днів та не пізніше 30 (тридцяти) календарних днів з дня підписання уповноваженими представниками сторін Акту наданих послуг.
Замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати за надані послуги (п.п.6.1.1 п.6.1. Договору про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022).
Відповідно до пункту 4.1. Договору передбачені Договором послуги Виконавець надає етапами на об'єктах перелік, яких наведений в Додатку 1 до цього Договору (Додаток №1 до Додаткової угоди №2 від 23.12.2022):
Етап 1 послуг - «Підготовчі роботи, польові роботи, надання звіту з польових робіт».
Етап 2 послуг - «Складання Технічного звіту».
Пунктом 4.3. Договору передбачено, що граничні дати надання Послуг Виконавцем по кожному підводному переході згідно з етапом 1 (приймання послуг Замовником) наведені в Додатку А до Додатку 1 (в редакції Додатку № 1 до Додаткової угоди № 3 від 14.09.2023).
Відповідно до пункту 4.4. Договору Виконавець протягом 60-ти календарних днів з дати підписання Замовником Акту наданих Послуг за Етапом 1 формує та офіційним листом передає Замовнику Технічний звіт за результатами діагностування по кожному з Об'єктів, виконаний у відповідності до вимог Додатку 1.
Згідно з пунктом 5.7. Послуги по кожному Об'єкту вважаються наданими в повному обсязі з моменту підписання Акту наданих Послуг за Етапом 2 обома Сторонами цього Договору.
Відповідно до пункту 6.3.1. Договору Виконавець зобов'язаний своєчасно, якісно, в повному обсязі своїми силами і Граничний термін надання усіх Послуг по Договору - до 31.12.2024 (п.4.5 Договору про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022 в редакції додаткової угоди №3 від 14.09.2023 до Договору).
Відповідно до п.12.1 Договору про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022 (в редакції додаткової угоди №3 від 14.09.2023 до Договору), цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до " 31" грудня 2024 року (включно). В частині гарантійних зобов'язань договір діє до закінчення гарантійного строку, а в частині розрахунків - до їх повного виконання.
31.10.2023 на електронну адресу Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" (далі за текстом - ВЦТД "Техдіагаз") АТ "Укртрансгаз" надійшла вимога Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" №ТОВВИХ-23-15096 від 24.10.2023 (далі за текстом- вимога від 24.10.2023) про сплату штрафних санкцій в загальній сумі 40273,39 грн (згідно доданого до Вимоги від 24.10.2023 розрахунку), як неустойки (пені та штрафу) по Договору за порушення строків надання послуг за Етапом 2 та повідомлено, що в разі незадоволення зазначеної вимоги у строк до 27.10.2023, ТОВ "Оператор ГТС України" будуть застосовані до АТ "Укртрансгаз" оперативно-господарські санкції відповідно до п.п.9.8.1 п.9.8 Договору про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022.
Позивач листом №1001ВИХ-23-9440 від 05.12.2023 повідомив відповідача, що оскільки вимога від 24.10.2023 не відповідає нормам чинного законодавства України, то вона не підлягає розгляду, а отже і задоволенню.
31.10.2023 на електронну адресу ВЦТД "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" надійшло повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" №ТОВВИХ-23-15376 від 30.10.2023 про застосовування відповідачем до ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" оперативно-господарських санкцій, передбачених п.п.9.8.1. п.9.8. Договору, у зв'язку з невиконанням позивачем Вимоги від 24.10.2023 та утримання суми штрафних санкцій:
- у розмірі 25365,11 грн із суми грошових коштів 237057,12 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №17-6264-ЧДД від 29.09.2023;
- у розмірі 14908,28 грн із суми грошових коштів 145762,56 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №16-6264-ЧДД від 29.09.2023.
Загальний розмір утримання суми штрафної санкції становить 40273,39 грн.
З огляду на розміри утриманих відповідачем згідно з Повідомленням №ТОВВИХ-23-15376 від 30.10.2023 сум штрафних (оперативно-господарських) санкцій за надані позивачем послуги, відповідачем здійснено їх часткову оплату, а саме:
- за актом здачі-приймання наданих послуг №17-6264-ЧДД від 29.09.2023 на суму 237057,12 грн у розмірі 211692,01 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №193877 від 31.10.2023;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №16-6264-ЧДД від 29.09.2023 на суму 145762,56 грн у розмірі 130854,28 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №193876 від 31.10.2023.
Отже, загальна сума наданих позивачем відповідачу послуг по актах №17-6264-ЧДД від 29.09.2023 та №16-6264-ЧДД від 29.09.2023 становить 382819,68 грн.
Однак, загальна сума сплачених відповідачем наданих позивачем послуг по актах від №17-6264-ЧДД від 29.09.2023 та №16-6264-ЧДД від 29.09.2023 становить 342546,29 грн.
Недоплата становить 40273,39 грн, яка обумовлена застосуванням до позивач оперативно-господарських санкцій.
22.11.2023 на електронну адресу Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" надійшла вимога Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" №ТОВВИХ-23-16696 від 21.11.2023 (далі за текстом - Вимога від 21.11.2023) про сплату штрафних санкцій в загальній сумі 148765,88 грн (згідно доданого до Вимоги від 21.11.2023 розрахунку), як неустойки (пені та штрафу) по Договору за порушення строків надання Послуг за Етапом 1 та повідомлено, що в разі незадоволення зазначеної вимоги у строк до 23.11.2023, відповідачем будуть застосовані до позивача оперативно-господарські санкції відповідно до п.п.9.8.1. п.9.8. Договору.
В свою чергу, позивач листом №1001ВИХ-23-9441 від 05.12.2023 повідомив відповідача, що оскільки Вимога від 21.11.2023 не відповідає нормам чинного законодавства України, то вона не підлягає розгляду, а отже і задоволенню.
28.11.2023 на електронну адресу ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" надійшло повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" №ТОВВИХ-23-16976 від 27.11.2023 про застосовування відповідачем до ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" оперативно-господарських санкцій, передбачених п.п.9.8.1. п.9.8. Договору, у зв'язку з невиконанням позивачем Вимоги від 21.11.2023 та утримання суми штрафних санкцій, а саме:
- у розмірі 102073,66 грн із суми грошових коштів 865031,04 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №14-6264- КТЦ від 18.10.2023;
- у розмірі 14356,37 грн із суми грошових коштів 121664,16 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №15-6264- КТЦ від 18.10.2023;
- у розмірі 24574,16 грн із суми грошових коштів 208255,68 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022 на підставі Акту приймання наданих послуг №16-6264- КТЦ від 18.10.2023;
- у розмірі 7761,69 грн із суми грошових коштів 65777,04 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №17-6264-КТЦ від 18.10.2023.
Загальний розмір утримання суми штрафної санкції становить 148 765,88 грн.
З огляду на розміри утриманих відповідачем згідно з Повідомленням №ТОВВИХ-23-16976 від 27.11.2023 сум штрафних (оперативно-господарських) санкцій, за надані позивачем послуги, відповідачем здійснено їх часткову оплату, а саме:
- за актом здачі-приймання наданих послуг №14-6264-КТЦ від 18.10.2023 на суму 865031,04 грн у розмірі 762957,38 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №202001 від 23.11.2023;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №15-6264-КТЦ від 18.10.2023 на суму 121664,16 грн у розмірі 107307,79 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №202002 від 23.11.2023;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №16-6264-КТЦ від 18.10.2023 на суму 208255,68 грн у розмірі 183681,52 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №202003 від 23.11.2023;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №17-6264-КТЦ від 18.10.2023 на суму 65777,04 грн у розмірі 58015,35 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №202004 від 23.11.2023.
Отже, загальна сума наданих позивачем відповідачу послуг по актах №14-6264-КТЦ від 18.10.2023, №15-6264-КТЦ від 18.10.2023, №16-6264-КТЦ від 18.10.2023 та №17-6264-КТЦ від 18.10.2023 становить 1260727,92 грн.
Однак, загальна сума сплачених відповідачем наданих позивачем послуг по актах №14-6264-КТЦ від 18.10.2023, №15-6264-КТЦ від 18.10.2023, №16- 6264-КТЦ від 18.10.2023 та №17-6264-КТЦ від 18.10.2023 становить 1111962,04 грн.
Сума недоплати відповідачем грошових коштів за надані позивачем послуги по актах №14-6264-КТЦ від 18.10.2023, №15-6264-КТЦ від 18.10.2023, №16-6264-КТЦ від 18.10.2023 та №17-6264-КТЦ від 18.10.2023 становить 148765,88 грн.
Недоплата становить 148 765,88 грн, яка обумовлена застосуванням до позивач оперативно-господарських санкцій.
22.11.2023 на електронну адресу Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" надійшла вимога Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" №ТОВВИХ-23-16710 від 21.11.2023 (далі за текстом - Вимога 2 від 21.11.2023) про сплату штрафних санкцій в загальній сумі 92188,26 грн (згідно доданого до Вимоги 2 від 21.11.2023 розрахунку), як неустойки (пені та штрафу) по Договору за порушення строків надання послуг за Етапом 2 та повідомлено, що в разі незадоволення зазначеної вимоги у строк до 23.11.2023, відповідачем будуть застосовані до позивача оперативно-господарські санкції відповідно до п.п. 9.8.1. п.9.8. Договору.
Позивач листом №1001ВИХ-23-9442 від 05.12.2023 повідомив відповідача, що оскільки Вимога 2 від 21.11.2023 не відповідає нормам чинного законодавства України, то вона не підлягає розгляду, а отже і задоволенню.
28.11.2023 на електронну адресу ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" надійшло повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" №ТОВВИХ-23-16977 від 27.11.2023 про застосовування відповідачем до ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" оперативно-господарських санкцій, передбачених п.п.9.8.1. п.9.8. Договору, у зв'язку з невиконанням позивачем Вимоги 2 від 21.11.2023 та утримання суми штрафних санкцій, а саме:
- у розмірі 5548,49 грн із суми грошових коштів 212036,64 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №18-6264-КТЦ від 20.10.2023;
- у розмірі 13664,42 грн із суми грошових коштів 435768,00 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №19-6264-КТЦ від 20.10.2023;
- у розмірі 36135,55 грн із суми грошових коштів 269284,80 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №15-6264-УДД від 20.10.2023;
- у розмірі 36839,80 грн із суми грошових коштів 223547,04 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №14-6264-УДД від 20.10.2023.
Загальний розмір утримання суми штрафної санкції становить 92188,26 грн.
З огляду на розміри утриманих відповідачем згідно з Повідомленням №ТОВВИХ-23-16977 від 27.11.2023 сум штрафних (оперативно-господарських) санкцій, за надані позивачем послуги, відповідачем здійснено їх часткову оплату, а саме:
- за актом здачі-приймання наданих послуг №18-6264-КТЦ від 20.10.2023 на суму 212036,64 грн у розмірі 206488,15 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №202005 від 23.11.2023;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №19-6264-КТЦ від 20.10.2023 на суму 435768,00 грн у розмірі 422103,58 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №202006 від 23.11.2023;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №15-6264-УДД від 20.10.2023 на суму 269284,80 грн у розмірі 233149,25 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №202007 від 23.11.2023;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №14-6264-УДД від 20.10.2023 на суму 223547,04 грн у розмірі 186707,24 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №202008 від 23.11.2023.
Загальна сума наданих позивачем відповідачу послуг по актах №18-6264-КТЦ від 20.10.2023, №19-6264-КТЦ від 20.10.2023, №15-6264-УДД від 20.10.2023 та №14-6264-УДД від 20.10.2023 становить 1140636,48 грн.
Загальна сума сплачених відповідачем наданих позивачем послуг по актах №18-6264-КТЦ від 20.10.2023, №19-6264-КТЦ від 20.10.2023, №15-6264-УДД від 20.10.2023 та №14-6264-УДД від 20.10.2023 становить 1048448,22 грн.
Таким чином, загальна сума недоплати відповідачем грошових коштів за надані позивачем послуги по актах №18-6264-КТЦ від 20.10.2023, №19-6264-КТЦ від 20.10.2023, №15-6264-УДД від 20.10.2023 та №14-6264-УДД від 20.10.2023 становить 92188,26 гривень.
Недоплата становить 92188,26 гривень, яка обумовлена застосуванням до позивач оперативно-господарських санкцій.
26.12.2023 на електронну адресу Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" надійшла вимога Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" №ТОВВИХ-23-18678 від 26.12.2023 про сплату штрафних санкцій в загальній сумі 255367,79 грн (згідно доданого до Вимоги від 26.12.2023 розрахунку), як неустойки (пені та штрафу) по Договору за порушення строків надання послуг за Етапом 2 та повідомлено, що в разі незадоволення зазначеної вимоги у строк до 01.01.2024, ТОВ "Оператор ГТС України" будуть застосовані до АТ "Укртрансгаз" оперативно-господарські санкції відповідно до п.п.9.8.1. п.9.8. Договору.
В свою чергу, АТ "Укртрансгаз" листом №1001ВИХ-24-465 від 19.01.2024 повідомило відповідача, що оскільки Вимога від 26.12.2023 не відповідає нормам чинного законодавства України, то вона не підлягає розгляду, а отже і задоволенню.
09.01.2024 на електронну адресу ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" надійшло повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" №ТОВВИХ-24-309 від 08.01.2024 про застосовування відповідачем до ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" оперативно-господарських санкцій, передбачених п.п.9.8.1. п.9.8. Договору, у зв'язку з невиконанням позивачем Вимоги від 26.12.2023 та утримання суми штрафних санкцій, а саме:
- у розмірі 170,63 грн із суми грошових коштів 42657,64 грн, які підлягають сплаті на користь ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" за умовами Договору №4600006264 від 21.06.2022 на підставі Акту приймання наданих послуг №16-6264-УДД від 23.11.2023;
- у розмірі 15260,19 грн із суми грошових коштів 118133,28 грн, які підлягають сплаті на користь ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №17-6264-УДД від 08.12.2023;
- у розмірі 29205,16 грн із суми грошових коштів 186448,32 грн, які підлягають сплаті на користь ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №18-6264-УДД від 14.12.2023.
Загальний розмір утримання суми штрафної санкції становить 44 635,98 грн.
З огляду на розміри утриманих відповідачем згідно з Повідомленням №ТОВВИХ-24-309 від 08.01.2024 сум штрафних (оперативно-господарських) санкцій, за надані позивачем послуги, відповідачем здійснено їх часткову оплату, а саме:
- за актом здачі-приймання наданих послуг №16-6264-УДД від 23.11.2023 на суму 42657,60 грн у розмірі 42486,97 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №211631 від 26.12.2023;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №17-6264-УДД від 08.12.2023 на суму 118133,28 грн у розмірі 102873,09 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №212689 від 28.12.2023;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №18-6264-УДД від 14.12.2023 на суму 186448,32 грн у розмірі 157243,16 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №213714 від 04.01.2024.
Загальна сума наданих позивачем відповідачу послуг по актах №16-6264-УДД від 23.11.2023, №17-6264-УДД від 08.12.2023 та №18-6264-УДД від 14.12.2023 становить 347239,20 грн.
Однак, загальна сума сплачених відповідачем наданих позивачем послуг по актах №16-6264-УДД від 23.11.2023, №17-6264-УДД від 08.12.2023 та №18-6264-УДД від 14.12.2023 становить 302 603,22 грн.
Таким чином, загальна сума недоплати відповідачем грошових коштів за надані позивачем послуги по актах №16-6264-УДД від 23.11.2023, №17-6264-УДД від 08.12.2023 та №18-6264-УДД від 14.12.2023 становить 44635,98 гривень.
12.01.2024 на електронну адресу ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" надійшло повідомлення ТОВ "Оператор ГТС України" №ТОВВИХ-24-558 від 12.01.2024 також про застосовування відповідачем до ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" оперативно-господарських санкцій, передбачених п.п.9.8.1. п.9.8. Договору, у зв'язку з невиконанням позивачем Вимоги від 26.12.2023 та утримання суми штрафних санкцій, а саме:
- у розмірі 9262,43 грн із суми грошових коштів 80597,76 грн, які підлягають сплаті на користь ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №19-6264-УДД від 22.12.2023;
- у розмірі 2022,57 грн із суми грошових коштів 197917,92 грн, які підлягають сплаті на користь ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №22-6264-ЧДД від 28.12.2023;
- у розмірі 53075,20 грн із суми грошових коштів 300811,20 грн, які підлягають сплаті на користь ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №20-6264-УДД від 22.12.2023;
- у розмірі 7165,37 грн із суми грошових коштів 62854,08 грн, які підлягають сплаті на користь ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №21-6264-УДД від 22.12.2023;
- у розмірі 40764,70 грн із суми грошових коштів 240762,72 грн, які підлягають сплаті на користь ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №22-6264-УДД від 29.12.2023;
- у розмірі 12181,56 грн із суми грошових коштів 406052,16 грн, які підлягають сплаті на користь ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №21-6264-ЧДД від 22.12.2023;
- у розмірі 29506,27 грн із суми грошових коштів 401076,96 грн, які підлягають сплаті на користь ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №20-6264-ЧДД від 26.12.2023;
- у розмірі 5247,38 грн із суми грошових коштів 48141,12 грн, які підлягають сплаті на користь ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №24-6264-ЧДД від 26.12.2023;
- у розмірі 11578,14 грн із суми грошових коштів 217345,44 грн, які підлягають сплаті на користь ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №23-6264-УДД від 25.12.2023.
Загальний розмір утримання суми штрафної санкції становить 170 803,62 грн.
З огляду на розміри утриманих відповідачем згідно Повідомлення №ТОВВИХ-24-558 від 12.01.2024 сум штрафних (оперативно-господарських) санкцій, за надані позивачем послуги, відповідачем здійснено їх часткову оплату, а саме:
- за актом здачі-приймання наданих послуг №19-6264-УДД від 22.12.2023 на суму 80597,76 грн у розмірі 71335,33 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №218298 від 23.01.2024;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №22-6264-ЧДД від 28.12.2023 на суму 197917,92 грн у розмірі 195895,35 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №220286 від 30.01.2024;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №20-6264-УДД від 22.12.2023 на суму 300811,20 грн у розмірі 247736,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №218297 від 23.01.2024;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №21-6264-УДД від 22.12.2023 на суму 62854,08 грн у розмірі 55688,71 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №216491 від 16.01.2024;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №22-6264-УДД від 29.12.2023 на суму 240762,72 грн у розмірі 199998,02 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №216490 від 16.01.2024;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №21-6264-ЧДД від 22.12.2023 на суму 406052,16 грн у розмірі 393870,60 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №216486 від 16.01.2024;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №20-6264-ЧДД від 26.12.2023 на суму 401076,96 грн у розмірі 371570,69 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №216488 від 16.01.2024;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №24-6264-ЧДД від 26.12.2023 на суму 48141,12 грн у розмірі 42893,74 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №216489 від 16.01.2024;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №23-6264-УДД від 25.12.2023 на суму 217345,44 грн у розмірі 205767,30 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №216487 від 16.01.2024.
Отже, загальна сума наданих позивачем відповідачу послуг по актах №19-6264-УДД від 22.12.2023, №22-6264-ЧДД від 28.12.2023, №20-6264-УДД від 22.12.2023, №21-6264-УДД від 22.12.2023, №22-6264-УДД від 29.12.2023, №21- 6264-ЧДД від 22.12.2023, №20-6264-ЧДД від 26.12.2023, №24-6264-ЧДД від 26.12.2023, №23-6264-УДД від 25.12.2023 становить 1 955 559,36 грн.
Однак, загальна сума сплачених відповідачем наданих позивачем послуг по актах №19-6264-УДД від 22.12.2023, №22-6264-ЧДД від 28.12.2023, №20-6264-УДД від 22.12.2023, №21-6264-УДД від 22.12.2023, №22-6264-УДД від 29.12.2023, №21- 6264-ЧДД від 22.12.2023, №20-6264-ЧДД від 26.12.2023, №24-6264-ЧДД від 26.12.2023, №23-6264-УДД від 25.12.2023 становить 1 784 755,74 грн.
Таким чином, загальна сума недоплати відповідачем грошових коштів за надані позивачем послуги по актах №19-6264-УДД від 22.12.2023, №22-6264-ЧДД від 28.12.2023, №20-6264-УДД від 22.12.2023, №21-6264-УДД від 22.12.2023, №22-6264-УДД від 29.12.2023, №21- 6264-ЧДД від 22.12.2023, №20-6264-ЧДД від 26.12.2023, №24-6264-ЧДД від 26.12.2023, №23-6264-УДД від 25.12.2023 становить 170803,62 гривень.
Відповідач у вимозі від 26.12.2023 вимагав у АТ "Укртрансгаз" сплати штрафних санкцій в загальній сумі 255367,79 грн (згідно доданого до Вимоги від 26.12.2023 розрахунку), як неустойки (пені та штрафу) по Договору за порушення строків надання Послуг за Етапом 2 по Договору.
Згідно з розрахунком ТОВ "Оператор ГТС України", доданого до його Вимоги від 26.12.2023, відповідач вимагав сплати позивачем штрафних санкцій за Етапом 2 в тому числі по Об'єктах №№ 26, 51, 48, 49, 50, 32, 34, 38, 47, 59, 60, 67, 69, 80, 82, 95, 7, 58 в загальній сумі 39928,19 грн.
Так, за надані позивачем послуги по наведеним вище об'єктам, відповідачем здійснено їх часткову оплату, а саме:
- за актом здачі-приймання наданих послуг №20-6264-КТЦ від 26.02.2024 на суму 51840,48 грн у розмірі 45826,99 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №237598 від 26.03.2024;
- за актом здачі-приймання наданих послуг №21-6264-КТЦ від 26.02.2024 на загальну суму 803942,88 грн у розмірі 770028,18 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №237599 від 26.03.2024.
Отже, загальна сума наданих позивачем відповідачу послуг по актах №20-6264-КТЦ від 26.02.2024, №21-6264-КТЦ від 26.02.2024 становить 855783,36 гривень.
Однак, загальна сума сплачених відповідачем наданих позивачем послуг по актах №20-6264-КТЦ від 26.02.2024, №21-6264-КТЦ від 26.02.2024 становить 815855,17 гривень.
Таким чином, загальна сума недоплати відповідачем грошових коштів за надані позивачем послуги по актах №20-6264-КТЦ від 26.02.2024, №21-6264-КТЦ від 26.02.2024 становить 39928,19 грн.
Недоплата загалом становить 255 367,79 гривень, яка обумовлена застосуванням до позивача оперативно-господарських санкцій.
09.01.2024 на електронну адресу ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" надійшла вимога ТОВ "Оператор ГТС України" №ТОВВИХ-24-308 від 08.01.2024 про сплату штрафних санкцій в загальній сумі 7 092,04 грн (згідно доданого до Вимоги від 08.01.2024 розрахунку), як неустойки (пені) по Договору за порушення строків надання Послуг за Етапом 2 та повідомлено, що в разі незадоволення зазначеної вимоги у строк до 12.01.2024, ТОВ "Оператор ГТС України" будуть застосовані до позивача оперативно-господарські санкції відповідно до п.п.9.8.1. п.9.8. Договору.
АТ "Укртрансгаз" №1001ВИХ-24-466 листом від 19.01.2024 повідомило відповідача, що оскільки Вимога від 08.01.2024 не відповідає нормам чинного законодавства України, то вона не підлягає розгляду, а отже і задоволенню.
29.01.2024 на електронну адресу ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" надійшла аналогічна за змістом Вимозі від 08.01.2024, друга вимога ТОВ "Оператор ГТС України" №ТОВВИХ-24-1273 від 26.01.2024 про сплату штрафних санкцій вже в загальній сумі 6 251,53 грн (згідно доданого до Вимоги від 26.01.2024 розрахунку), як неустойки (пені) по Договору за нібито допущенні АТ "Укртрансгаз" порушення строків надання Послуг за Етапом 2 та повідомлено, що в разі незадоволення зазначеної вимоги вже у строк до 02.02.2024, ТОВ Оператор ГТС України" будуть застосовані до позивача оперативно-господарські санкції відповідно до п.п.9.8.1. п.9.8. Договору.
Також, у Вимозі від 26.01.2024 повідомлялося про те, що ТОВ "Оператор ГТС України" просить АТ "Укртрансгаз" вважати недійсною Вимогу від 08.01.2024.
В свою чергу, АТ "Укртрансгаз" листом №1001ВИХ-24-1093 від 15.02.2024 повідомило відповідача, що оскільки Вимога від 26.01.2024 також не відповідає нормам чинного законодавства України і умовам Договору, то вона не підлягає розгляду, а отже і задоволенню.
07.02.2024 на електронну адресу ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" надійшло повідомлення ТОВ "Оператор ГТС України" №ТОВВИХ-24-1779 від 07.02.2024 про застосовування відповідачем до ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" оперативно-господарських санкцій, передбачених п.п.9.8.1. п.9.8. Договору, у зв'язку з невиконанням позивачем Вимоги від 26.01.2024 та утримання суми штрафних санкцій, а саме:
- у розмірі 811,09 грн із суми грошових коштів 81109,44 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №22-6264-КТЦ від 22.01.2024;
- у розмірі 1388,36 грн із суми грошових коштів 138837,12 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №23-6264- КТЦ від 22.01.2024;
- у розмірі 131,55 грн із суми грошових коштів 43851,36 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №24-6264- КТЦ від 22.01.2024;
- у розмірі 3920,53 грн із суми грошових коштів 576687,36 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №24-6264- КТЦ від 22.01.2024.
Загальний розмір утримання суми штрафної санкції становить 6251,53 грн.
13.02.2024 на електронну адресу ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" надійшло аналогічне за змістом Повідомленню від 07.02.2024 №ТОВВИХ-24-1779, друге повідомлення ТОВ "Оператор ГТС України" від 12.02.2024 №ТОВВИХ-24-2060 (далі - Повідомлення від 12.02.2024 №ТОВВИХ-24-2060) також про застосовування відповідачем до ВЦТД "Техдіагаз" АТ "Укртрансгаз" оперативно-господарських санкцій, передбачених п.9.8.1. п.9.8. Договору, у зв'язку з невиконанням позивачем Вимоги від 26.01.2024, та утримання суми штрафних санкцій, а саме:
- у розмірі 811,09 грн із суми грошових коштів 81 109,44 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №22-6264-КТЦ від 22.01.2024;
- у розмірі 1388,36 грн із суми грошових коштів 138 837,12 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №23-6264- КТЦ від 22.01.2024;
- у розмірі 131,55 грн із суми грошових коштів 43851,36 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №24-6264- КТЦ від 22.01.2024;
- у розмірі 3920,53 грн із суми грошових коштів 576687,36 грн, які підлягають сплаті на користь Виробничого центру технічної діагностики "Техдіагаз" Акціонерного товариства "Укртрансгаз" за умовами Договору на підставі Акту приймання наданих послуг №25-6264- КТЦ від 22.01.2024.
Загальний розмір утримання суми штрафної санкції становить 6251,53 грн.
Також, у Повідомленні від 12.02.2024 №ТОВВИХ-24-2060 ТОВ "Оператор ГТС України" просить АТ "Укртрансгаз" вважати недійсним Повідомлення №ТОВВИХ-24-1779 від 07.02.2024.
З огляду на розміри утриманих відповідачем згідно Повідомлення №ТОВВИХ-24-2060 від 12.02.2024 сум штрафних (оперативно-господарських) санкцій, за надані позивачем послуги, відповідачем здійснено їх часткову оплату, а саме:
- згідно з актом здачі-приймання наданих послуг №22-6264-КТЦ від 22.01.2024 на суму 81109,44 грн у розмірі 80298,35 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №227548 від 20.02.2024;
- згідно з актом здачі-приймання наданих послуг №23-6264-КТЦ від 22.01.2024 на суму 138837,12 грн у розмірі 137448,76 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №227549 від 20.02.2024;
- згідно з актом здачі-приймання наданих послуг №24-6264-КТЦ від 22.01.2024 на суму 43851,36 грн у розмірі 43719,81 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №227550 від 20.02.2024;
- згідно з актом здачі-приймання наданих послуг №25-6264-КТЦ від 22.01.2024 на суму 576687,36 грн у розмірі 572766,83 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №227551 від 20.02.2024.
Отже, загальна сума наданих позивачем відповідачу послуг по актах №22-6264-КТЦ від 22.01.2024, №23-6264-КТЦ від 22.01.2024, №20-6264- КТЦ від 22.01.2024, №25-6264-КТЦ від 22.01.2024 становить 840 485,28 гривень.
Однак, загальна сума сплачених відповідачем наданих позивачем послуг по актах №22-6264-КТЦ від 22.01.2024, №23-6264-КТЦ від 22.01.2024, №20-6264- КТЦ від 22.01.2024, №25-6264-КТЦ від 22.01.2024 становить 834233,75 гривень.
Таким чином, загальна сума недоплати відповідачем грошових коштів за надані позивачем послуги по актах №22-6264-КТЦ від 22.01.2024, №23-6264-КТЦ від 22.01.2024, №20-6264- КТЦ від 22.01.2024, №25-6264-КТЦ від 22.01.2024 становить 6251,53 гривень.
Недоплата становить 6251,53 гривень, яка обумовлена застосуванням до позивач оперативно-господарських санкцій.
Загальна сума недоплати за Договором про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022 становить 542846,85 грн, яка виникла внаслідок застосування відповідачем оперативно-господарських санкцій до позивача.
Звертаючись з даним позовом до суду першої інстанції, позивач вказував на те, що послуги за Договором були надані ним у строки та у порядку, які передбачені вказаним договором, у зв'язку з чим відсутні підстави застосовувати та нараховувати позивачу спірні оперативно-господарські санкції.
Проаналізувавши передбачені Договором про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022 зобов'язання сторін, суд дійшов висновку, що укладений між сторонами Договір про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022 за правовою природою є договором підряду, правовідносини щодо якого регулюються положеннями, зокрема, § 1 Глави 61 Цивільного кодексу України (далі за текстом - ЦК України).
Також, при розгляді апеляційної скарги колегія суддів застосовує норми Господарського кодексу України (далі за текстом - ГК України), оскільки, він був чинний на момент виникнення спірних правовідносин.
За змістом положень статей 626, 627, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти) визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частиною 1 статті 837 ЦК України передбачено, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Згідно з частиною 1 статті 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). При цьому положення частини 7 статті 193 ГК України і статті 525 ЦК України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами статті 629 ЦК України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.
Відповідно до частини 1 статті 846 ЦК України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.
Відповідно до п. 9.2 Договору за порушення граничних термінів надання Послуг по кожному Об'єкту наведених в Додатку А до Додатку 1, або термінів визначених з врахуванням вимог пунктів 4.4 та 4.5 цього Договору, Виконавець сплачує на користь Замовника пеню в розмірі 0,1% вартості Послуг, за якими допущено прострочення надання, за кожний день прострочення, а за прострочення понад 30 (тридцять) календарних днів Виконавець додатково сплачує штраф у розмірі 7% від вартості ненаданих у строк Послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, всі штрафні санкції у загальній сумі 542846,85 грн були нараховані Товариством з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» за прострочення виконання позивачем певних робіт, які передбачені в Додатку А до Додатку 1.
Підставою для задоволення позовних вимог було те, що відповідальність підрядника у виді штрафних санкцій (пені, штрафу) настає за прострочення виконання підрядних робіт у цілому, а не за прострочення у виконанні окремих етапів робіт у межах основного зобов'язання.
Судом першої інстанції застосований підхід викладений у постановах Верховного Суду від 18.02.2025 у справі №910/3385/24, від 07.12.2018 у справі №910/22058/17, від 23.07.2019 у справі №911/2076/18, від 24.01.2020 у справі №910/3362/18, від 12.09.2019 у справі №911/2360/18, від 25.02.2020 у справі №910/3920/18, в тому числі з посиланням на те, що такі висновки Верховного Суду зроблені не зважаючи на наявність в укладених між сторонами договорах умов про застосування штрафних санкцій за прострочення виконання окремих етапів робіт, а не всіх робіт в цілому.
Проте, судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки, не можно вважати вказану практику Верховного Суду релевантною до спірних правовідносин.
Дійсно, Верховний Суд у своїх постановах (зокрема, у постановах від 18.02.2025 у справі №910/3385/24, від 07.12.2018 у справі №910/22058/17, від 23.07.2019 у справі №911/2076/18, від 24.01.2020 у справі №910/3362/18, від 12.09.2019 у справі №911/2360/18, від 25.02.2020 у справі №910/3920/18) послідовно дотримується висновку, що відповідальність підрядника у виді штрафних санкцій (пені, штрафу) настає за прострочення виконання підрядних робіт у цілому, а не за прострочення у виконанні окремих етапів робіт у межах основного зобов'язання.
В судовому засіданні в апеляційній інстанції апелянт категорично наполягав на тому, що роботи за договором хоча і мають назву «етапи», але вони жодним чином не є пов'язаними між собою послідовними роботами, фактично кожний етап є самостійним по відношенню до іншого (інших), а виконання підрядних робіт виконувалося на різних об'єктах, за різними адресами.
Вказані доводи апелянта не були спростовані позивачем.
Як вказувалось вище, за п. 9.2. Договору відповідальність у вигляді неустойки передбачена за порушення граничних термінів надання послуг по кожному об'єкту, наведеному в Додатку А до Додатку 1.
Отже, встановлюючи прострочення виконання зобов'язань по кожному окремому об'єкту, відповідач (апелянт), через застосування оперативно-господарських санкцій, утримував суму неустойки.
Застосування ОГС за етапом 1 у відповідності до вимоги надісланої листом №ТОВВИХ-23-16696 від 21.11.2023 та повідомлення №ТОВВИХ -23-16976 від 27.11.2023.
Додатком А до додатку 1 до Договору (колонка 16) було визначено граничні дати надання послуг для об'єктів з порядковим номером №199-206, 234-239, 210, 217, 214-216, 218 - 30.08.2023. При цьому послуги надано 18.10.2023, що підтверджується актами №14-6264- КТЦ від 18.10.2023, 15-6264-КТЦ від 18.10.2023, 16-6264-КТЦ від 18.10.2023, 17-6264-КТЦ від 18.10.2023.
Застосування ОГС за етапом 2 у відповідності до вимоги надісланої листом №ТОВВИХ-23-16710 від 21.11.2023 та повідомлення №ТОВВИХ -23-16977 від 27.11.2023.
Виконавцю було направлено вимогу №ТОВВИХ-23-16710 від 21.11.2023 про сплату штрафних санкцій до 23.11.2023. Оскільки Виконавець не сплатив штрафні санкції згідно з вимогою, Виконавцю було направлено повідомлення №ТОВВИХ -23-16977 від 27.11.2023 про застосування ОГС та утримано відповідні суми штрафних санкцій з актів наданих послуг по другому етапу 18-6264-КТЦ від 20.10.2023, 19-6264-КТЦ від 20.10.2023, 15-6264-УДД від 20.10.2023, 14-6264-УДД від 20.10.2023.
Застосування ОГС за етапом 2 у відповідності до вимоги надісланої листом №ТОВВИХ-23-18678 від 26.12.2023 та повідомлення №ТОВВИХ-24-309 від 08.01.2024.
Актами наданих послуг по першому етапу (номера та дати наведені у колонках 5 та 6 розрахунку доданого до вимоги №ТОВВИХ-23-18678 від 26.12.2023 - №9-6264-УДД від 26.06.2023 та №10-6264-УДД від 30.08.2023) встановлено початкові дати відліку термінів для надання Технічних звітів у відповідності до п.4.4 Договору.
Позивач порушив кінцеві терміни надання Технічних звітів (зазначені в колонці 7 розрахунку до вимоги №ТОВВИХ-23-18678 від 26.12.2023), що підтверджується листами, номера та дати яких наведені в колонках 2 та 3 розрахунку до вимоги №ТОВВИХ-23-18678 від 26.12.2023 для об'єктів діагностування під номерами 130, 151, 152, 158, 167, 150, 153, 154, 156, 157, 166.
Застосування ОГС за етапом 2 у відповідності до вимоги надісланої листом №ТОВВИХ-23-18678 від 26.12.2023 та повідомлення №ТОВВИХ-24-558 від 12.01.2024.
Актами наданих послуг по першому етапу (номера та дати наведені у колонках 5 та 6 розрахунку доданого до вимоги №ТОВВИХ-23-18678 від 26.12.2023 - №15-6264-ЧДД від 30.08.2023, №13-6264-УДД від 30.08.2023, 19-6264-ЧДД від 30.08.2023, 18-6264-ЧДД від 30.08.2023, 8-6264-УДД від 26.06.2023, 17-6264-ЧДД від 30.08.2023, 12-6264-УДД від 30.08.2023, 11-6264-УДД від 30.08.2023) встановлено початкові дати відліку термінів для надання Технічних звітів у відповідності до п.4.4 Договору.
Позивач порушив кінцеві терміни надання Технічних звітів (зазначені в колонці 7 розрахунку до вимоги №ТОВВИХ-23-18678 від 26.12.2023), що підтверджується листами, номера та дати яких наведені в колонках 2 та 3 розрахунку до вимоги №ТОВВИХ-23-18678 від 26.12.2023 для об'єктів діагностування під номерами 118, 119, 120, 121, 122, 136,137,141-143, 146, 149, 155, 159-165, 171, 185-187, 226, 229-231, 174, 176, 177, 180, 181, 183, 184, 173, 168-170, 178, 179, 182.
Застосування ОГС за етапом 2 у відповідності до вимоги надісланої листом №ТОВВИХ-23-18678 від 26.12.2023 та повідомлення №ТОВВИХ-24-3949 від 13.03.2024
Актами наданих послуг по першому етапу (номера та дати наведені у колонках 5 та 6 розрахунку доданого до вимоги №ТОВВИХ-23-18678 від 26.12.2023 № 13-6264-КТЦ від 30.08.2023, 11-6264-КТЦ від 28.07.2023, 12-6264-КТЦ від 30.08.2023) встановлено початкові дати відліку термінів для надання Технічних звітів у відповідності до п.4.4 Договору. Разом з тим, Позивач порушив кінцеві терміни надання Технічних звітів (зазначені в колонці 7 розрахунку до вимоги №ТОВВИХ-23-18678 від 26.12.2023), що підтверджується листами номера та дати яких наведені в колонках 2 та 3 розрахунку до вимоги №ТОВВИХ-23-18678 від 26.12.2023 для об'єктів діагностування під номерами 7, 26, 32, 34, 38, 47-51, 58- 60, 67, 69, 80, 82, 95.
Застосування ОГС за етапом 2 у відповідності до вимоги надісланої листом №ТОВВИХ-24-1273 від 26.01.2024 та повідомлення №ТОВВИХ-24-2060 від 12.02.2024.
Актами наданих послуг по першому етапу (номера та дати наведені у колонках 5 та 6 розрахунку доданого до вимоги №ТОВВИХ-24-1273 від 26.01.2024, №14-6264-КТЦ від 18.10.2023, 17-6264-КТЦ від 18.10.2023, 15-6264-КТЦ від 18.10.2023, 16-6264-КТЦ від 18.10.2023) встановлено початкові дати відліку термінів для надання Технічних звітів у відповідності до п.4.4 Договору. Разом з тим, Позивач порушив кінцеві терміни надання Технічних звітів (зазначені в колонці 7 розрахунку до вимоги №ТОВВИХ-24-1273 від 26.01.2024), що підтверджується листами, номера та дати яких наведені в колонках 2 та 3 розрахунку до вимоги №ТОВВИХ-24-1273 від 26.01.2024 для об'єктів діагностування під номерами 210, 217, 214, 215, 216, 218, 199-206, 234-239.
Тобто, матеріали справи свідчать, що підрядником виконано роботу по Додатку А до Додатку 1 з порушення строку, що підтверджується вищевказаними актами наданих послуг.
Водночас, посилання апелянта на встановлення певних преюдиційних обставин в межах справи №910/6482/24 відхиляються судом апеляційної інстанції з огляду на таке.
У справі №910/6482/24, ТОВ «Оператор ГТС України» звертався до суду з позовною заявою про стягнення штрафних санкцій по Договору від 21.06.2022 №4600006264 у зв'язку з порушенням АТ «Укртрансгаз» умов Договору про закупівлю послуг.
Рішенням суду у справі №910/6482/24, чітко було визначено в межах яких строків Виконавець повинен надати послуги та відповідно встановлено обставину неналежного виконання умов договору.
Таким чином, суд вважає, що не має місце встановлення преюдиційних обставин у справі №910/6482/24 щодо спірних правовідносин, які розглядаються в даній справі, оскільки судом надавалось правове тлумачення умов договору, а не власне обставинам, які мають місце між сторонами за даним позовом.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно частиною 1 статті 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов'язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Відповідно до частини 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Пунктом 3 частини 1 статті 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Штрафними санкціями у Господарського кодексу України (далі за текстом - ГК України) визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити в разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання (частина перша статті 230 ГК України).
Згідно з частиною 1 статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пунктом п. 9.2 Договору за порушення граничних термінів надання Послуг по кожному Об'єкту наведених в Додатку А до Додатку 1, або термінів визначених з врахуванням вимог пунктів 4.4 та 4.5 цього Договору, Виконавець сплачує на користь Замовника пеню в розмірі 0,1% вартості Послуг, за якими допущено прострочення надання, за кожний день прострочення, а за прострочення понад 30 (тридцять) календарних днів Виконавець додатково сплачує штраф у розмірі 7% від вартості ненаданих у строк Послуг.
За змістом частини 1 статті 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Частинами 1, 2 статті 217 ГК України передбачено, що господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.
Частинами 1, 2 статті 235 ГК України визначено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.
До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Згідно з частинами 1, 2 статті 237 ГК України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.
Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.
За змістом частини 1 статті 236 ГК України видами оперативно-господарських санкцій, які сторони можуть передбачати у господарських договорах, є: 1) одностороння відмова від виконання свого зобов'язання управненою стороною, із звільненням її від відповідальності за це - у разі порушення зобов'язання другою стороною; відмова від оплати за зобов'язанням, яке виконано неналежним чином або достроково виконано боржником без згоди другої сторони; відстрочення відвантаження продукції чи виконання робіт внаслідок прострочення виставлення акредитива платником, припинення видачі банківських позичок тощо; 2) відмова управненої сторони зобов'язання від прийняття подальшого виконання зобов'язання, порушеного другою стороною, або повернення в односторонньому порядку виконаного кредитором за зобов'язанням (списання з рахунку боржника в безакцептному порядку коштів, сплачених за неякісну продукцію, тощо); 3) встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо; 4) відмова від встановлення на майбутнє господарських відносин із стороною, яка порушує зобов'язання.
Частиною 2 статті 236 ГК передбачено, що перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у ч.1 цієї статті, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.
Виходячи з аналізу положень статті 237 ГК України особливістю оперативно-господарських санкцій є те, що, на відміну від штрафних, до яких вдаються виключно за рішенням суду, вони застосовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку, тобто без попередження заздалегідь. Оперативно-господарські санкції застосовують безпосередньо самі суб'єкти господарських відносин в оперативному порядку, тобто без звернення до судових або інших уповноважених органів, і без згоди іншої сторони зобов'язання - це, зокрема, є головною умовою застосування сторонами таких санкцій, про що має бути пряма вказівка в договорі. При цьому до суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, які передбачено договором. Наведена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.08.2018 у справі № 905/2464/17, постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2020 р. у справі № 910/17955/17.
Оперативно-господарські санкції можуть полягати в односторонній відмові від господарського зобов'язання (повністю або частково) або в односторонній зміні його умов. Оперативно-господарські санкції застосовуються відповідною особою - стороною зобов'язання в односторонньому порядку, а їх перелік та порядок вжиття визначаються виключно положеннями договору, укладеного між сторонами. Мета застосування зазначених санкцій - припинення або запобігання повторенню порушень зобов'язання шляхом оперативного впливу на правопорушника. Оперативно-господарські санкції застосовуються виключно за рішенням управненої сторони й спрямовані на корегування подальшої поведінки порушника господарського зобов'язання в майбутньому. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20.08.2018 р. у справі № 905/2464/17, від 04.11.2019 р. у справі № 905/975/18, від 20.10.2020 р. у справі № 905/267/19.
Водночас колегією суддів враховано, що відповідно до пункту 3 частини 1 статті 3 ЦК України однією із загальних засад цивільного законодавства є свобода договору, за змістом якої сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).
Принцип свободи договору полягає у наданні особі права на власний розсуд реалізувати:
- можливість укласти договір (або утриматися від укладення договору);
- можливість визначити зміст договору на власний розсуд, враховуючи при цьому зустрічну волю іншого учасника договору та обмеження щодо окремих положень договору, встановлені законом.
З моменту, коли сторони досягнули усіх істотних умов Договору, він вважається укладеним (частина перша статті 638 ЦК України) та є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Сторонами за взаємною згодою, що ґрунтується на принципі свободи договору, в п. 9.8.1 договору узгоджено умову щодо можливості застосування до підрядника оперативно-господарських санкцій. А саме: замовник має право отримати суму нарахованих штрафних санкцій та збитків, заподіяних невиконанням та/або неналежним виконанням договору підрядником, з сум, які підлягають виплаті Виконавцю. Оперативно-господарська санкція застосовується до виконавця після того, як він не сплатив у визначений строк штрафні санкції та/або збитки згідно з розрахунком штрафних санкцій та/або збитків, направленого на його адресу. Про застосування оперативно-господарської санкції замовник зобов'язаний письмово повідомити Виконавця.
Отже, у названому пункті правочину сторони погодили, що замовник має право в односторонньому безумовному порядку (у тому числі після закінчення строку дії договору) застосовувати до виконавця оперативно-господарську санкцію, виражену в утриманні сум пред'явленнях виконавцю неустойки та розрахованих збитків із належних до сплати сум, у тому числі за виконані роботи, шляхом направлення виконавцю повідомлення із зазначенням утриманої суми неустойки та розрахованих збитків.
Матеріалами справи підтверджується, що у зв'язку з неналежним виконанням Виконавцем своїх зобов'язань відповідачем на адресу позивача надіслані вимоги: №ТОВВИХ-23-15096 від 24.10.2023 про сплату штрафних санкцій в загальній сумі 40273,39 грн; №ТОВВИХ-23-16696 від 21.11.2023 про сплату штрафних санкцій в загальній сумі 148765,88 грн; №ТОВВИХ-23-16710 від 21.11.2023 про сплату штрафних санкцій в загальній сумі 92188,26 грн; №ТОВВИХ-23-18678 від 26.12.2023 про сплату штрафних санкцій в загальній сумі 255367,79 грн; №ТОВВ.ИХ-24-308 від 08.01.2024 про сплату штрафних санкцій в загальній сумі 7 092,04 грн
Оскільки позивач у визначені у вимогах строки і порядку не здійснив перерахування відповідачу нарахованих штрафних санкцій, відповідачем застосовано оперативно-господарські санкції, що за взаємною згодою сторін визначена в пп. 9.8.1. договору.
Отже, виходячи із аналізу змісту умов договору та представлених до матеріалів справи доказів у їх сукупності, суд вважає, що у цих конкретних правовідносинах і порядок застосування, і зміст оперативно-господарської санкції, що визначено сторонами у договорі, розуміється як право замовника отримати суму нарахованих штрафних санкцій, право на які виникає після неналежного виконання зобов'язання. Тобто за своїм змістом оперативно-господарська санкція, передбачена пп. 9.8.1. договору, нерозривно пов'язана із штрафними санкціями, передбаченими пунктом 9.2. цього ж договору, та має похідний характер.
Поряд з цим, апеляційна інстанція звертає увагу на те, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, а Суд не має права їх змінювати та втручатися в правовідносини сторін. В цій справі заявлено вимогу про скасування застосованої відповідачем оперативно-господарських санкцій, питання недійсності зазначеної умови договору позивачем не порушувалось.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що у зв'язку з неналежним виконанням позивачем умов договору відповідач правомірно застосував до позивача оперативно-господарські санкції, передбачені умовами договору, і за наслідками перерахування замовником грошових коштів в сумі, яка підлягає сплаті виконавцю після утримання неустойки, вказаних в повідомленні, вважаються виконаними у повному обсязі.
Правомірність утримання відповідачем згідно з п. 9.8.1. договору грошових коштів, що підлягали перерахуванню позивачу, на суму 542 846,85 грн - є таким, що засновано на нормах закону та при вірному дослідженні матеріалів справи, що є підставою для скасування оскаржуваного рішення.
Таким чином, апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" підлягає задоволенню, а рішення Господарського суду міста Києва від 15.01.2026 у справі №910/13134/25 - скасуванню, позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" про: скасування оперативно-господарських санкцій у повідомленнях №ТОВВИХ-23-15376 від 30.10.2023, №ТОВВИХ-23-16976 від 27.11.2023, №ТОВВИХ-23-16977 від 27.11.2023, №ТОВВИХ-24-309 від 08.01.2024, №ТОВВИХ-24-558 від 12.01.2024, №ТОВВИХ-24-2060 від 12.02.2024 на загальну суму 542846,85 грн, застосовані Товариством з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» до Акціонерного товариства «Укртрансгаз» по Договору про закупівлю послуг №4600006264 від 21.06.2022 та стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» на користь Акціонерного товариства «Укртрансгаз» грошових коштів у розмірі 542846,85 грн, які були утримані на підставі оперативно-господарських санкцій №ТОВВИХ-23-15376 від 30.10.2023, №ТОВВИХ-23-16976 від 27.11.2023, №ТОВВИХ-23-16977 від 27.11.2023, №ТОВВИХ-24-309 від 08.01.2024, №ТОВВИХ-24-558 від 12.01.2024, №ТОВВИХ-24-2060 від 12.02.2024, не підлягає задоволенню.
Суд додатково зазначає, що при складанні вступної та резолютивної частин постанови від 22.04.2026, було допущено описку та не вказано абзац шостий та сьомий резолютивної частини наступного змісту:
« 6. Стягнути з Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, м. Київ, Кловський узвіз, буд. 9/1; ідентифікаційний код: 30019801) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» (03065, м. Київ, просп. Любомира Гузара, буд. 44; ідентифікаційний код: 42795490) витрати по оплаті судового збору за звернення з апеляційною скаргою в розмірі 13 404,84 грн.
7. Доручити Господарському суду міста Києва видати відповідний наказ.».
Відповідно до ст.243 Господарського процесуального кодексу України, суд може з власної ініціативи або за заявою учасників справи виправити допущені в рішенні чи ухвалі описки чи арифметичні помилки, питання про внесення виправлень вирішується без повідомлення учасників справи.
Апеляційний суд вважає за необхідне виправити допущену описку в цьому процесуальному документі.
Керуючись статтями 129, 232-241, 243, 275-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" на рішення Господарського суду міста Києва від 15.01.2026 у справі №910/13134/25 - задовольнити.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 15.01.2026 у справі №910/13134/25 - скасувати.
3. Ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову Акціонерного товариства "Укртрансгаз" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" про скасування оперативно-господарських санкцій та стягнення 542846,85 грн - відмовити.
4. Судові витрати за розгляд апеляційної скарги покладаються на позивача.
5. Матеріали справи №910/13134/25 повернути до суду першої інстанції.
6. Стягнути з Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, м. Київ, Кловський узвіз, буд. 9/1; ідентифікаційний код: 30019801) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» (03065, м. Київ, просп. Любомира Гузара, буд. 44; ідентифікаційний код: 42795490) витрати по оплаті судового збору за звернення з апеляційною скаргою в розмірі 13 404,84 грн.
7. Доручити Господарському суду міста Києва видати відповідний наказ.
Повний текст постанови складено та підписано 11.05.2026.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом 20 (двадцяти) днів до Верховного Суду відповідно до статей 287-291 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя О.М. Сковородіна
Судді Р.М. Колесник
А.І. Тищенко