Рішення від 11.05.2026 по справі 420/13386/24

Справа № 420/13386/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

І. Зміст позовних вимог.

До суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач-1, ГУ ПФУ в Одеській області) та Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач-2, ГУ ПФУ в Харківській області), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 19.04.2024 № 204450012770 про відмову в проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком, з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2019-2021 роки) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 01.03.2023 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 , перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2019-2021 роки) у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2024 року.

II. Позиція позивача та заперечення відповідача

На обґрунтування вказаних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та з 15.05.2022 отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV. Позивач 11.04.2024 звернувся через веб-портал Пенсійного фонду України до ГУПФУ в Харківській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 01.03.2023 року та у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» починаючи з 01.03.2024 року. Проте, рішенням ГУПФУ в Одеській області від 19.04.2024 № 204450012770 було відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, що стало підставою звернення до суду з даним позовом.

27.05.2024 судом зареєстровано від ГУ ПФУ в Одеській області відзив на позов, яким заперечує проти його задоволення, вказуючи, зокрема, ОСОБА_1 з 15.05.2022 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а відтак рішення № 204450012770 від 19.04.2024 про відмову у перерахунку пенсії є правомірним, оскільки після первинного звернення (22.06.2022) не минуло 2 роки та немає 24 місяців страхового стажу, що відповідає ч. 4 ст. 42 Закону № 1058. Щодо вимоги про зобов'язання здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, то відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 Позивачу проводились перерахунки пенсії із встановленням щомісячної доплати з 01.03.2023 -100,00 грн., при цьому звертає увагу суду, що відсутні підстави застосування Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185, оскільки обчислення призначених пенсій з 01.01.2020 по 31.12.2023 застосовувався показник середньої заробітної плати в Україні, який перевищує 7405,03 грн. Крім того, зауважує на порушенні позивачем строку звернення до суду, передбаченого ч.2 ст. 122 КАС України, оскільки звернувшись до суду 29.04.2024, при цьому позовні вимоги стосуються зобов'язання Головне управління здійснити перерахунок пенсії починаючи з 01.03.2023, що виходить за межі шестимісячного строку, встановленого ст.122 КАС України.

03.06.2024 судом зареєстровано від представника позивача відповідь на відзив, якою стверджує, що ОСОБА_1 протиправно не проведено перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнтів збільшення показника заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2019-2021 роки) у розмірі 1,197 з 01.03.2023 року та у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 року, оскільки положення постанов Кабінету Міністрів України №№ 168, 185 не свідчать про те, що пенсії, призначені за зверненнями які надійшли до 31 грудня відповідного року, не підлягають перерахунку. Вказаними нормами врегульовано виплату щомісячних доплат до пенсій, у випадку нездійснення підвищення пенсій за зверненнями, що надійшли до 31 грудня відповідного року. А самі випадки нездійснення перерахунку пенсії, визначаються Порядком № 124. Крім того, всупереч застосованому ГУПФУ в Одеській області тлумаченню норм постанов Кабінету Міністрів України № № 168, 185 перерахунок (індексація) пенсій на підставі частини другої статті 42 Закону № 1058-IV здійснюється шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Даний показник щороку визначається Кабінетом Міністрів (у спірному випадку постановами № № 168, 185). Будь-якого іншого способу проведення індексації норми статті 42 Закону № 1058-IV, постанови Кабінету Міністрів України № № 168, 185 не містять, зокрема і обмежень проведення індексації особам, середньомісячний заробіток яких для обчислення пенсії перевищував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для проведення перерахунку на відповідний рік, що підтверджується судовою практикою. Щодо строку звернення до суду, то про неможливість усунути порушення соціальних прав без звернення до суду, позивач дізнався з рішення ГУПФУ в Одеській області № 204450012770 від 19.04.2024. Таким чином, шестимісячний строк для звернення до суду з цим адміністративним позовом не пропущено.

04.06.2024 відповідачем на виконання ухвали суду від 14.05.2024 р. надано належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача, зокрема, рішення/протокол про призначення пенсії, рішення/протоколи про перерахунок пенсії за спірний період.

20.05.2024, 12.08.2024 та 04.02.2025 судом зареєстровано від представника позивача клопотання про долучення судової практики і спірного питання.

ГУ ПФУ в Харківській області не скористався правом на подання відзиву на позов.

ІІІ. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 06.05.2024 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 14.05.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Цією ухвалою зобов'язано відповідачів надати суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача, зокрема: заяву позивача щодо призначення пенсії за віком та додані до неї документи ( у разі їх не надання позивачем разом з позовом), рішення, прийняте за результатами розгляду вказаної заяви позивача, докази, які вплинули на його прийняття, пояснення з доказами та нормативно-правовим обґрунтуванням підстав прийняття оскаржуваного рішення.

Ухвалою суду від 08.04.2026 року заяви представника ОСОБА_1 від 24.12.2025 р. та 17.03.2026 р. про збільшення позовних вимог повернуто заявнику без розгляду.

Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та з 15.05.2022 отримує пенсію за віком, призначену згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, що підтверджується матеріалами пенсійної справи № 204450012770.

11.04.2024 ОСОБА_1 звернувся через веб-портал Пенсійного фонду України до ГУПФУ в Харківській області із заявою в якій просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 01.03.2023 року та у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» починаючи з 01.03.2024 року.

Відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (надалі по тексту Порядок № 22-1), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - ГУ ПФУ у Одеській області, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

19.04.2024 ГУ ПФУ в Одеській області рішенням № 204450012770 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, оскільки після первинного звернення (22.06.2022) не минуло 2 роки та немає 24 місяців страхового стажу, покликаючись на положення частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

Вважаючи протиправним дане рішення відповідача-1, позивач звернувся до суду з цим позовом.

V. Норми права, які застосував суд.

Конституцією України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР передбачено, зокрема.

- органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. (частина 2 статті 19 Конституції України)

- громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. ( стаття 46 Конституції України)

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначено Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, (далі - Закон № 1058-IV, в редакції чинній на час виникнення та існування спірних правовідносин), яким визначено, зокрема,

- пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом. ( стаття 1 Закону № 1058-ІV)

- відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. ( частина перша статті 9 Закону № 1058-ІV)

- призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. ( абзац другий частини першої статті 44 Закону № 1058-ІV)

- документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. ( абзац перший частини 5 Закону № 1058-ІV)

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України за №22-1 від 25.11.2005р., (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846(надалі Порядок №22-1), яким передбачено, зокрема

- заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. ( пункт 4.1 розділу IV Порядку №22-1).

- право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. (пункт 4.7 розділу IV Порядку №22-1).

VI. Оцінка та висновок суду.

Аналіз наведених вище норм права свідчить про те, що у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення/перерахунку пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення щодо призначення або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалів пенсійної справи, позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області, яким на підставі рішення № 204450012770 від 06.07.2022 року призначено Позивачу з 15.05.2022 пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV.

11.04.2024 ОСОБА_1 звернувся через веб-портал ПФУ з заявою здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 01.03.2023 року та у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» починаючи з 01.03.2024 року.

За принципом екстериторіальності, вказана заяву позивача була розглянута Відділом перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ в Одеській області та прийнято рішення від 19.04.2024 № 204450012770 про відмову в перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-IV після первинного звернення (22.06.2022) не минуло 2 роки та немає 24 місяців страхового стажу.

Надаючи правову оцінку вказаному рішенню ГУ ПФУ в Одеській області, суд зауважує, що предметом звернення позивача до органів ПФУ був перерахунок його пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV з метою забезпечення щорічної індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії

Натомість, зі змісту оскаржуваного рішення ГУ ПФУ в Одеській області про відмову позивачу в перерахунку його пенсії вбачається, що розгляд вказаної заяви Позивача здійснений з урахуванням норм ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, а саме положеннями частини 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, які регулюють питання щодо підстав перерахунку пенсії пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії, продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) незалежно від перерв у роботі або продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу.

З огляду на вказане та враховуючи, що у спірних правовідносинах заява позивача не була обумовлена бажанням здійснення перерахунку пенсії за положеннями частини 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, про що фактично прийнято оскаржуване рішення ГУ ПФУ в Одеській області про відмову позивачу в перерахунку його пенсії, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 від 11.04.2024 про здійснення перерахунку пенсії на підставі частини відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV не розглянута ГУ ПФУ в Одеській області по суті, висловлених у ній питань.

Щодо доводів ГУ ПФУ в Одеській області, висловлених у відзиві на позов, про відсутність підстав для перерахунку пенсії Позивача за віком, з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2019-2021 роки) у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796 відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 та постанови КМУ від 23.02.2024 № 185, то суд зауважує на тому, що вказані питання були предметом неодноразового розгляду Верховним Судом.

Так, Верховний Суд у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 16.04.2025 у справі № 200/5836/24 не знайшов підстав для відступу від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований, і дійшов такого висновку:

- « при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020- 2023 роках згідно з Законом № 1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168.

- « Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV»

- « З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV положень пункту 5 Порядку № 124, є протиправним.»

- « З врахуванням вищевикладеного, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.».

- « За таких обставин, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав не знайшла підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований.»

Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020-2024 роках згідно з Законом №1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону №1058-IV, який в даному випадку становить 7763,17 грн.

Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24.02.2023 №168, "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" від 24.02.2024 №185.

Порядок №124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постановах від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23, від 27 січня 2025 року у справі № 200/422/24, від 28 січня 2025 року у справах № 400/4663/24, № 120/1483/24, від 20.05.2025 у справі № 420/30027/24, від 12.08.2025 року у справі № 140/3866/25, від 13 лютого 2026 року у справі № 520/35897/24.

Статтею 9 КАС України передбачено що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Підсумовуючи вищевказане та враховуючи, що за результатами розгляду заяви позивача від 11.04.2024 про здійснення перерахунку пенсії Головним управлінням прийнято рішення №204450012770 від 19.04.2024 про відмову у перерахунку пенсії без урахування підстав та обставин, яким обумовлено вказане звернення Позивача, що свідчить про неналежний розгляд поданої заяви і документів, суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Одеській області №204450012770 від 19.04.2024.

За положеннями пункту 19 частини 1 статі 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Частиною 3 статті 245 КАС України передбачено, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

З метою ефективного захисту порушених прав позивача, позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.04.2024 року про перерахунок пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 42 Закону України №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із прийняттям за результатом її розгляду рішення про перерахунок або відмову в перерахунку пенсії.

Щодо підстав визначення належного органу Пенсійного фонду, яким має вчиняти дії та здійснювати розгляд заяви позивача з урахуванням висновків суду у даній справі, суд зазначає наступне.

Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846 (далі Порядок №22-1).

Відповідно до абз.13 п.4.2 вказаного Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до п.4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Відповідно до п.4.10 Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

Оскільки під час розгляду справи судом встановлено, що розгляд заяви позивача про перерахунок його пенсії за віком здійснювало ГУ ПФУ в Одеській області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п.4.2 Порядку №22-1, проте прийняло неправомірне рішення про відмову у такому перерахунку, то саме даний територіальний орган Пенсійного фонду України має вчиняти дії та здійснювати розгляд заяви позивача.

З огляду на вищевказаний висновок суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог, заявлених до ГУ ПФУ в Харківській області.

Щодо дотримання позивачем строку звернення до суду.

Так, відповідно до частин 1, 2, 3 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як встановлено судом, предметом оскарження у даній справі є рішення ГУ ПФУ в Одеській області від 19.04.2024 № 204450012770 про відмову Позивачу в проведенні перерахунку пенсії за віком.

При цьому, до суду з даним позовом позивач звернувся 30.04.2024 року, а відтак шестимісячний строк звернення до суду не є пропущеним.

У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. ( ч. 2 ст. 77 КАС України).

Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для часткового задоволення позову.

VII. Розподіл судових витрат.

Частиною третьою статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

Як вбачається з матеріалів справи, при звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 968,96 грн., що підтверджується платіжним документом від 08.05.2024 р.

Враховуючи, що позов задоволено частково через обранням судом більш ефективного способу захисту порушених прав позивача, ніж той, що був визначений ним у позові, тому сплачений судовий збір за подачу цього позову, внаслідок його задоволення, підлягає компенсації за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, а саме ГУ ПФУ в Одеській області в повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, ЄДРПОУ 20987385), до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м-н. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344), про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 19.04.2024 № 204450012770 про відмову в проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.04.2024 року про перерахунок пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 42 Закону України №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із прийняттям за результатом її розгляду рішення про перерахунок або відмову в перерахунку пенсії.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 968,96 грн. ( дев'ятсот шістдесят вісім грн. 96 коп.) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його підписання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна