про прийняття адміністративної справи до провадження
11 травня 2026 року Київ № 320/2783/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «БІОАЛЬЯНС-ЕНЕРГІЯ» до Головного управління ДПС у Київській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «БІОАЛЬЯНС-ЕНЕРГІЯ» (09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Фастівська, буд. 23, офіс 703, код ЄДРПОУ 41809596) звернулося до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Київській області (03151, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, буд. 5А, код ЄДРПОУ 43141377), Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, буд. 8, код ЄДРПОУ 39292197), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Київській області № 1189357/41809596 від 10.06.2019 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «БІОАЛЬЯНС-ЕНЕРГІЯ» у реєстрації податкової накладної від 21.05.2019 № 2;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Київській області № 1441228/41809596 від 20.01.2020 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «БІОАЛЬЯНС-ЕНЕРГІЯ» у реєстрації податкової накладної від 24.12.2019 № 30;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну від 21.05.2019 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного отримання Державною фіскальною службою України, а саме 30.05.2019;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну від 24.12.2019 № 30 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного отримання Державною фіскальною службою України, а саме 14.01.2020;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Київській області прийняти рішення про виключення Товариства з обмеженою відповідальністю «БІОАЛЬЯНС-ЕНЕРГІЯ» (код ЄДРПОУ 41809596) з переліку ризикових суб'єктів (платників податків).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.03.2020 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.04.2020 року поновлено Товариству з обмеженою відповідальністю «БІОАЛЬЯНС-ЕНЕРГІЯ» строк звернення до суду з позовом до Головного управління ДПС у Київській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії. Відкрито провадження в адміністративній справі, яку ухвалено розглядати суддею ОСОБА_1 одноособово за правилами загального позовного провадження.
У зв'язку із звільненням судді ОСОБА_1 у відставку на підставі Рішення Вищої ради правосуддя № 411/0/15-24 від 13.02.2024 року «Про звільнення ОСОБА_1 з посади судді Київського окружного адміністративного суду у зв'язку з поданням заяви про відставку» та відрахуванням зі штату Київського окружного адміністративного суду призначено повторний автоматизований розподіл даної справи.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Київського окружного адміністративного суду матеріали адміністративної справи №320/2783/20 передано на розгляд судді Парненко В.С.
Частиною 14 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що у разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно з частиною 2 статті 35 КАС України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно з пунктом 4 частини дев'ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначається за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Отже, визначення форми адміністративного судочинства, за правилами якого буде розглядатися справа, є обов'язковою умовою нового процесуального законодавства.
Згідно з частиною другою статті 12 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Приймаючи до уваги предмет позову та суб'єктний склад учасників, суд вважає за необхідне здійснювати розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що відповідачем у справі є Державна фіскальна служба України, з огляду на що суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України», було утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Установлено, що Державна податкова служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок);
Новостворена Державна податкова служба України відповідно до вказаної постанови Уряду від 18.12.2018 № 1200 є правонаступником прав та обов'язків Державної фіскальної служби України у відповідних сферах.
Відповідно до змісту розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р «Питання Державної податкової служби», Уряд погодився з пропозицією Міністерства фінансів України щодо можливості забезпечення здійснення ДПС України покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 "Про затвердження Положення про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень ДФС України.
Державна фіскальна служба до часу утворення центральних органів виконавчої влади, зазначених у цьому пункті, має повний доступ до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, інших реєстрів, банків і баз даних, ведення яких покладено законодавством на Державну податкову службу та Державну митну службу.
Відповідно до інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, 17.05.2019 року зареєстровано юридичну особу - Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393), запис №10741350000085321.
Державна фіскальна служба України (код ЄДРПОУ 39292197) з 17.05.2019 року перебуває в стані припинення у зв'язку з внесення рішення засновників щодо припинення ЮО в результаті реорганізації, запис № 10741270008050011.
Наведе вище у сукупності свідчить про те, що функції і повноваження Державної фіскальної служби України, яка знаходиться в стані припинення, передані Державній податковій службі України, яка розпочала свою діяльність.
Отже, Державна податкова службу України є правонаступником Державної фіскальної служби України у сфері виконуваних функцій та обов'язків.
Поряд з цим, відповідачем у справі також є Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377).
Проте Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» постановлено, зокрема, ліквідувати Головне управління ДПС у Київській області.
Територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
Відповідно до абзацу 3 пункту 2 Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять до Державної податкової служби та її територіальним органам у межах, визначених положенням про ДПС та її територіальні органи.
Згідно з відомостей наявних в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377) з 19.10.2020 року перебуває в стані припинення у зв'язку з внесення рішення засновників щодо припинення ЮО в результаті ліквідації, запис № 1000731780011040770.
30.09.2020 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис про реєстрацію відокремленого підрозділу Державної податкової служби України - Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 44096797).
У свою чергу відповідно до наказу Державної податкової служби України від 24.12.2020 №755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» розпочато з 01.01.2021 року здійснення територіальними органами ДПС своїх повноважень.
Відповідно до пункту 7 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227, ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).
Відповідно до Положення про Головне управління ДПС у Київській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643, ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377).
Враховуючи викладене, наявні підстави для заміни відповідачів у справі на їх правонаступників, а саме Державну фіскальну службу України на її правонаступника - Державну податкову службу України, Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377) на - Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 44096797), утворене як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України.
Статтею 52 КАС України, передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.
Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 52, 171, 241, 243, 248, 257, 259-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Прийняти адміністративну справу №320/2783/20 до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С.
Справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Замінити відповідача Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197) в адміністративній справі на її правонаступника Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393).
Замінити відповідача Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377) в адміністративній справі на його правонаступника Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 44096797).
Розгляд справи розпочати спочатку.
Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України. Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, з документом, що підтверджує його надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив до суду, з направленням її копії іншим учасникам справи, а також доказів його направлення (надіслання) вручення.
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
Попередити відповідача, що відповідно до частини 4 статті 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Парненко В.С.