Україна
Донецький окружний адміністративний суд
08 травня 2026 року Справа№200/1113/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (юридична адреса: 85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, 11, код ЄДРПОУ 44790232) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо не прийняття рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за заявою ОСОБА_1 від 30.11.2025 року № 3В-30.11.2025-276168 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна; 2) зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області під час найближчого засідання комісії прийняти рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна (1/2 будинка АДРЕСА_2 ) за заявою ОСОБА_1 від 30.11.2025 року № 3В-30.11.2025-276168, з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування позову зазначено, що 30 грудня 2015 року у додаток Дія позивач отримав повідомлення про те, що розгляд його заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за заявою від 30.11.2025 року № 3В-30.11.2025-276168 зупинено, у зв'язку із тим, що проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.
02 березня 2026 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Представник Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області надав суду відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому просив відмовити йому у задоволенні позовних вимог, зазначивши наступне.
Розпорядженням начальника Покровської міської військової адміністрації від 09.02.2024 року № 185рг створена Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, затверджено склад та Положення про неї.
З метою реалізації визначених законом повноважень Комісії та порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, Кабінетом Міністрів України 30.05.2023 року прийнято постанову № 600 «Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна» (далі Постанова № 600), відповідно до якого Комісія здійснює розгляд заяв відповідно до статей 6, 7, ч. 4-6 ст. 8 Закону № 2923.
Частиною першою статті 7 Закону № 2923 передбачено, що підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є: 1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону; 2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України.
З набранням чинності Наказа Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» (далі - Наказ), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року № 380/43786, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, відповідно до якого Покровську міську територіальну громаду Покровського району Донецької області віднесли до території активних бойових дій. Через постійні обстріли та загострення безпекової ситуації в м. Покровськ та Покровській міській територіальній громаді Покровського району Донецької області, перебування на території громади небезпечно та пов'язане завідомо з загрозою для життя людини.
Абзацом 2 п. 15 Постанови № 600 передбачено право Комісії, окрім підстав передбачених ст. 7 Закону № 2923, зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна, якщо проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Позивач подавав заяву в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), то відповідне повідомлення надійшло йому у вказаний додаток.
Отже, представник відповідача зазначає, що розгляд заяви в надані компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, на підставі абз. 2 п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року № 600, було зупинено у зв'язку з неможливістю проведення обстеження об'єкта з міркувань безпеки.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , на праві приватної власності належить 1/2 житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 , про що свідчить рішення Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 10 листопада 2023 року у справі № 204/7722/23, та підтверджує витяг з Державного реєстру речових прав № 393452735 від 04.09.2024 року.
У червні 2025 року було зруйновано будинок АДРЕСА_2 .
26 листопада 2025 року, ОСОБА_1 через портал ДІЯ надіслав повідомлення про зруйноване майно, яке було зареєстровано за № ІП-26.11.2025-650529
Крім того, позивач подав заяву про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, через портал ДІЯ, заява була зареєстрована 30.11.2025 року за № ЗВ-30.11.2025-276168.
Повідомлення про зруйноване майно, яке зареєстроване 26.11.2025 року та заява від 30.11.2025 року про виплату компенсації за зруйноване майно, яка зареєстрована 30.11.2025 року за № ЗВ-30.11.2025-276168, автоматично була направлена на розгляд Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території, тобто до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області.
30 грудня 2025 року у додаток ДІЯ позивач отримав повідомлення наступного змісту: «Розгляд призупинено. Комісія зупинила розгляд заяви. Очікуйте на дзвінок для уточнення даних. Свої питання можете поставити за номером 1545, кнопка 2. Номер заяви: 3В-30.11.2025-276168. Об'єкт нерухомості: Приватний будинок/Донецька обл., м. Покровськ, пров. Мегловця Володимира, буд. 11 / 1426547614132. Причина зупинки розгляду: Проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки»
Отже заява ОСОБА_1 була передана Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, яка 30.12.2025 року зупинила розгляд заяви позивача, зазначивши причину: Проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки
Отже, позивач вважає дії Комісії щодо зупинення розгляду його заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна незаконним, у зв'язку із чим звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України» від 23.02.2023 року № 2923-IX (далі - Закон № 2923) визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 2102-IX, а також правові засади створення та ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.
Відповідно до п. а ч. 1 ст. 2 Закону № 2923 отримувачами компенсації за пошкоджені/знищені об'єкти нерухомого майна (далі - отримувачі компенсації) є фізичні особи - громадяни України, які є власниками пошкоджених/знищених об'єктів нерухомого майна.
За змістом ч.ч. 1, 2, 4 ст. 3 Закону № 2923 для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.
Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами.
Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації:
1) надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсації;
2) здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, у тому числі:
а) приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна;
б) приймає рішення про наявність/відсутність у спадкодавця правових підстав для отримання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, яке надається протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту від спадкоємця або нотаріуса, який завів спадкову справу;
3) заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб'єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції;
4) одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації);
5) утворює для виконання покладених на неї завдань тимчасові робочі групи (за потреби);
6) проводить наради, здійснює інші заходи та вирішує питання, що належать до її компетенції;
7) виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 4 Закону № 2923, заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об'єкт нерухомого майна.
Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об'єкта нерухомого майна окремо.
Заява про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути подана до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації:
1) в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
2) у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону № 2923 строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.
За рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна може бути продовжено на 30 календарних днів, якщо знищений об'єкт нерухомого майна знаходиться на території територіальної громади, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону № 2923 підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є:
1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;
2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України.
Відповідно до ч. 2 вказаної статті, комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.
Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Розгляд заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна поновлюється на підставі рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації про відновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна у разі усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду такої заяви. Зазначене рішення приймається протягом п'яти робочих днів з дня отримання Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації відомостей про усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Перебіг строку розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна продовжується з моменту усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, з урахуванням часу, що минув до його зупинення (ч. 3 ст. 7 Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року № 600 затверджено Порядок надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна (далі Порядок № 600, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).
Порядок прийнято відповідно до ст. 8 Закону № 2923 та визначає механізм надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна та її використання відповідно до вказаного Закону.
За змістом п. 15 Порядку № 600 розгляд заяви здійснюється Комісією відповідно до статей 6, 7, частин четвертої - шостої статті 8 Закону.
Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки.
Суд зазначає, що відповідно до абз. 2-4 п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 року № 600, для підтвердження факту знищення об'єкта нерухомого майна Комісія перевіряє наявність в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна таких відомостей:
акт комісійного обстеження, проведеного відповідно до пункту 8-1 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 року № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981);
та/або звіт з технічного обстеження, проведеного відповідно до пункту 9 зазначеного Порядку;
або акт дистанційного обстеження, проведеного відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 року № 815.
Закон № 2932, як передбачено у його преамбулі, визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, з дня набрання чинності Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 64/2022.
Тобто саме положення цього закону, як нормативно-правового акта вищої юридичної сили, відносно Постанови № 600 установлюють основні принципи регулювання правовідносин щодо надання компенсації за пошкоджене та знищене внаслідок збройною агресією російської федерації проти України.
Так, ч. 1 ст. 7 вказаного закону визначено лише дві підстави для зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна:
1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;
2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України.
Інших підстав Законом № 2932 не передбачено.
Натомість постанова КМУ, яка прийнята на виконання цього закону й реалізацію його положень, не може звужувати чи змінювати права, передбачені Законом.
Суд трактує надане п. 15 Порядку № 600 комісії право зупинити розгляд заяви щодо знищених об'єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об'єкта є неможливим з міркувань безпеки, як звуження прав особи. Більш того невизначення часових меж такого зупинення у комбінації з необмеженою дискрецією у цьому питанні не відповідає ключовим ознакам принципу верховенства права, а саме: юридичній визначеності та заборонні свавілля, яке породжується через таку необмежену дискрецією.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 року у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 року у справі № 160/1088/19).
У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
07 липня 2025 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 815 «Деякі питання проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій» (далі Постанова № 815, в редакції Постанови КМ № 1041 від 26.08.2025 року).
Відповідно до абз. 5 пп. 2 п. 5 ст. 15 Закону № 2932 Кабінет Міністрів України постановив затвердити особливості проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях можливих бойових дій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, для яких не визначена дата завершення бойових дій, що додаються.
Також Постановою № 815 затверджено Зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до яких у Постанові Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 року № 473 Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд:
1) пункт 3 викладено в такій редакції:
3. Установити, що акт обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією російської федерації (акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації), складений відповідно до пункту 8-1 Порядку, затвердженого цією постановою, та/або звіт з технічного обстеження, складений відповідно до пункту 9 Порядку, затвердженого цією постановою, є документами, що підтверджують факт пошкодження або знищення нерухомого майна внаслідок збройної агресії російської федерації для цілей реалізації положень пунктів 8-11 розділу IV Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про споживче кредитування і Закону України Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України;
2) у Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженому зазначеною постановою:
пункт 6-1 викладено в такій редакції:
6-1. З метою фіксації факту знищення об'єктів, які розташовані на територіях активних бойових дій, активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінрозвитку, для яких не визначена дата завершення бойових дій, проводиться обстеження:
1) за відсутності безпосередньої загрози життю та здоров'ю людей під час проведення обстеження, зумовленої воєнними (бойовими) діями, та за умови наявності можливості дотримання заходів, передбачених пунктом 8 цього Порядку, - шляхом комісійного обстеження, що проводиться відповідно пункту 8-1 цього Порядку, та/або технічного обстеження, що проводиться відповідно пункту 9 цього Порядку;
2) в інших випадках - шляхом проведення комісією, утвореною відповідно до пункту 8-1 цього Порядку, дистанційного обстеження відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2025 року № 815.
Рішення щодо проведення обстеження знищених об'єктів приймається уповноваженим органом на підставі пропозицій комісії, утвореної відповідно пункту 8-1 цього Порядку, та повинне містити інформацію про вид обстеження (комісійне, дистанційне або технічне). При цьому план робіт не складається.
Отже, на час розгляду справи Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 року № 473 Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд (далі - Постанова № 473) передбачена можливість фіксації факту знищення об'єкту, який розташований на територіях активних бойових дій, шляхом проведення комісією дистанційного обстеження відповідно до особливостей проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об'єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2025 року № 815, для цілей реалізації положень Закону № 2923-ІХ.
Відповідно до ч. 5 ст. 3 Закону 2923-IX, комісія з розгляду питань щодо надання компенсації має доступ та право на отримання документів та/або інформації з інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації або про відмову в її наданні, перевірки відомостей, зазначених у заявах про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо зупинення розгляду заяви позивача від 30.11.2025 № 3В-30.11.2025-276168 про надання компенсації за знищене майно: 1/2 будинка № 11 по провулку Мегловця Володимира у місті Покровськ, Донецької області, із посиланням на положення Порядку № 600 є протиправними, а зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.11.2025 року про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна - квартиру за адресою: АДРЕСА_3 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-30.11.2025-276168) є не законним, а отже наявна бездіяльність органу владних повноважень щодо не прийняття рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за заявою ОСОБА_1 від 30.11.2025 року № 3В-30.11.2025-276168 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону 2923-IX для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, як консультативно-дорадчий орган, затверджує положення про роботу такої Комісії та начальник Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області затверджує рішення, що виносяться даною комісією, та безпосередньо бере участь в її засіданнях в якості голови комісії.
Згідно ч. 3, 4 ст. 4 Закону № 2923, Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації: заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб'єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції; одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації).
Відповідно до ч. 5 ст. 3 Закону № 2923, Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації має доступ та право на отримання документів та/або інформації з інформаційно-комунікаційних систем державної та комунальної форм власності, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації або про відмову в її наданні, перевірки відомостей, зазначених у заявах про надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна.
Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається дуже великий обсяг прав та обов'язків у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації при вирішенні питання про надання компенсації за знищені та пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен використовувати всі передбачені законом повноваження задля повного та об'єктивного розгляду заяви про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна, виходячи з тих обставин, що склалися.
Отже, порушене право позивача повинно бути поновлено шляхом зобов'язання Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області під час найближчого засідання комісії прийняти рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна (1/2 будинка № 11 по провулку Мегловця Володимира у місті Покровськ, Донецької області ) за заявою ОСОБА_1 від 30.11.2025 року № 3В-30.11.2025-276168, з урахуванням висновків суду
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, є такими що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 1064,96 грн (квитанція № 2658-6785-9312-8557 від 24.02.2026 року).
Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 1064,96 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (юридична адреса: 85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, 11, код ЄДРПОУ 44790232) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (юридична адреса: 85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, 11, код ЄДРПОУ 44790232) щодо не прийняття рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна за заявою ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 30.11.2025 року № 3В-30.11.2025-276168 про надання компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна.
Зобов'язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області (юридична адреса: 85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, 11, код ЄДРПОУ 44790232) під час найближчого засідання комісії прийняти рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об'єкт нерухомого майна (1/2 будинка № 11 по провулку Мегловця Володимира у місті Покровськ, Донецької області ) за заявою ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 30.11.2025 року № 3В-30.11.2025-276168, з урахуванням висновків суду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (юридична адреса: 85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, 11, код ЄДРПОУ 44790232) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1064 (одна тисяча шістдесят чотири) грн 96 коп.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.М. Тарасенко