Україна
Донецький окружний адміністративний суд
11 травня 2026 року Справа№200/332/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Аляб'єва І.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі по тексту - відповідач 1, ГУ ПФУ в Донецькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач 2, ГУ ПФУ в Харківській області) в якому просить
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо заниження з 01.03.2025 року на 739,71 грн мінімального розміру пенсії, встановленого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2025 року згідно статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
- визнати протиправним та скасувати Рішення № 914270322386 від 12.11.2025 року, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області за заявою ОСОБА_1 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком від 03.11.2025 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком від 03.11.2025 року, зарахувавши до пільгового стажу на підземних роботах за Постановою КМУ №202 періоди з 08.09.2003 по 14.09.2003, з 15.09.2003 по 12.10.2003, з 04.07.2005 по 26.07.2005, з 27.04.2006 по 02.05.2006, з 04.02.2008 по 12.03.2008, з 01.05.2008 року по 07.05.2008; зарахувати до провідної професії “гірник очисного вибою» періоди з 19.04.2008 по 28.10.2008 та з 09.02.2009 по 03.11.2025 рік із розрахунку кожен повний рік роботи гірником очисного вибою як один рік 3 місяця згідно Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8.
Судовий збір стягнути з відповідачів на користь позивача.
В обґрунтування позову зазначає, що позивач 2016 року отримував пенсію по інвалідності в Головному управлінні ПФУ в Донецькій області. На теперішній час позивачем встановлено порушення його прав з боку пенсійного органу, а саме: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протиправного обмежив індексацію пенсії на «-739.71 грн». На виконання рішення суду у справі № 200/7291/24 відповідачем здійснено перерахунок пенсії з урахуванням 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який після перерахунку склав 21715,52 грн.
Після цього Відповідач прийняв Рішення від 13.10.2025 року (вид перерахунку : Індивідуально (масовий).Індексація заробітку), з якого вбачається застосування обмеження індексації з 01.03.2025 року “- 739.71 грн». В результаті прийняття Рішення від 13.10.2025 року розмір пенсії зменшений з 01.03.2025 року та складає 20975,81 грн, а не 21715.52 грн ( 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).Отже відповідачем 1 протиправно зменшено розмір пенсії позивача.
Крім того, 03.11.2025 позивач звернувся до ПФУ із заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, оскільки позивач набув 25 років пільгового стажу за Постановою КМУ №202 (згідно ч.3 ст.114 Закону 1058).
До заяви додатково подано Клопотання наступного змісту: «При розгляді моєї заяви про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах прошу врахувати документи, що є в пенсійній справі ( в тому числі рішення судів) та врахувати наступне: 1) Після призначення пенсії по інвалідності я пропрацював більше 24 місяців, тому прошу під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосувати середню заробітну плату (дохід), визначену частиною другою статті 40 Закону 1058 для призначення пенсії. 2)При розрахунку пільгового стажу на підземних роботах за частиною 3 статті 114 Закону 1058 застосувати Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення №8 від 20.01.1992 року».
Головне управління ПФУ в Харківській області (надалі -Відповідач 2) розглянуло заяву позивача від 03.11.2025 за принципом екстериторіальності та відмовило у перерахунку пенсії з підстави - недостатності пільгового стажу - Рішенням про відмову у перерахунку пенсії № 914270322386 від 12.11.2025 року. Відповідач 2 нарахував: Страховий стаж ОСОБА_1 становить 43 роки 06 місяців 28 днів, в тому числі робота на підземних і відкритих гірничих роботах (при необхідних 25 роках), що дає право для призначення пенсії за віком складає 21 рік 6 місяців 27 днів (з урахуванням періоду знаходження на інвалідності від трудового каліцтва). Розрахунок стажу викладено у Формі РС-право. Із вказаним рішенням позивач не погоджується. Вважає, що відповідач 2 протиправно не врахував частину стажу, не визначив періоди роботи, що відносяться до провідних посад, не застосував Роз'яснення №8.
Ухвалою суду від 21.01.2026 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін до судового засідання. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області усі матеріали за результатами розгляду заяви про перехід з одного виду пенсії на інший, розрахунок стажу, письмові пояснення стосовно того, які періоди не зараховані до пільгового та страхового стажу з зазначенням підстав не зарахування таких періодів, надати довідку форми ОК-5, РС-право.
До суду надійшло клопотання позивача про витребування доказів. В обгрунтування клопотання зазначає, що при розгляді моєї заяви про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах прошу врахувати документи, що є в пенсійній справі ( в тому числі рішення судів) та врахувати наступне: 1)Після призначення пенсії по інвалідності я пропрацював більше 24 місяців, тому прошу під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосувати середню заробітну плату (дохід), визначену частиною другою статті 40 Закону 1058 для призначення пенсії. 2)При розрахунку пільгового стажу на підземних роботах за частиною 3 статті 114 Закону 1058 застосувати Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення №8 від 20.01.1992 року.
Як вбачається з Розрахунку заробітної плати, Відповідачем 2 не враховано, що позивач працював більше 24 місяці після призначення пенсії по інвалідності, оскільки розрахунок заробітної плати зроблено до 2016 року. Також позивач працював на провідних посадах.
У Рішенні ГУ ПФУ в Харківській області про відмову у призначенні пенсії за віком від 12.11.2025 року № 914270322386 не зазначено жодного аргумента про розгляд питань, що містяться у моєму клопотанні та про позицію відповідача2 з приводу цих питань. Також відповідач у відзиви нічого не зазначив з приводу розгляду мого Клопотання, що подано з заявою про перехід на пенсію за віком. Це впливає на розмір позовних вимог. Зокрема, якщо відповідач2 в цілому заперечує, наприклад, про можливість розрахунку мого заробітку згідно абзацу третього частини третьої статті 45 Закону 1058, то я міг би відразу у цьому позові викласти відповідні позовні вимоги, тим самим уникаючи подання нового (повторного ) позову, що стосується розгляду однієї й тієї ж заяви про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, поданої мною 03.11.2025 року. З урахуванням того, що відповідач2 у відзиві не надав своєї позиції щодо поданого мною разом із заявою від 03.11.2025 року Клопотання, з метою повного та належного встановлення всіх обставин по справі та з'ясування позиції відповідача 2 з усіх спірних питань.
Ухвалою суду від 09.02.2026 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області пояснення з приводу заперечення/погодження можливості при розгляді заяви про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах згідно ч.3 статті 114 Закону 1058 розрахунку розміру заробітку згідно абзацу третього частини третьої статті 45 Закону 1058, а також застосування Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення №8 від 20.01.1992 року.
Відповідач 1 позов не визнав, надав до суду відзив на позовну заяву в якому просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.12.2024 по справі №200/7291/24, яке набрало законної сили 31.07.2025 (далі - рішення суду) за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 14.09.2024 проведено перерахунок пенсії відповідно до вимог абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На виконання рішення суду розмір пенсії ОСОБА_1 з 14.09.2024 обчислено виходячи із 80% розрахунку заробітної плати (доходу), який склав 19475,81 грн. Рішення суду виконано в межах покладених судом зобов'язань.
По пенсійній справі ОСОБА_1 з 01.03.2025 проведено перерахунок пенсії “Індексація заробітку» шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на коефіцієнт збільшення 1,115 відповідно до постанови КМУ від 25 лютого 2025 року №209 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році». З 01.03.2025 середній заробіток за три попередні роки (за 2014-2016) становить 8913,83 (7994,47 х 1,115). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 27144,40 (8913,83 х 3,04520 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення).
Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1- 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. При проведенні перерахунку загальний розмір збільшення пенсії склав 2239,71, у зв'язку з чим застосовано обмеження в індексації з 01.03.2025 в сумі - 739,71. Таким чином розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 становить 20975,81 грн. Розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено відповідно до вимог діючого законодавства.
Головне управління зазначає, що право особи на звернення за перерахунком пенсії є складовою права на соціальне забезпечення, гарантованого Конституцією України (стаття 46) та законодавством у сфері пенсійного забезпечення. Незважаючи на формальні вимоги до заяви, визначені Порядком № 22-1, її зміст має відігравати ключову роль при оцінці дійсного волевиявлення особи. З огляду на те, що позивач не звертався до відповідача 1 з заявою про перерахунок пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вважає, що в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити в повному обсязі.
ГУ ПФУ в Харківській області надало до суду відзив на позовну заяву в якому зазначає, що 03.11.2025 позивач звернувся з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах. Заява ОСОБА_1 розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області за принципом екстериторіальності.
Рішенням Головного управління від 12.11.2025 №914270322386 ОСОБА_1 відмовлено в переведенні з пенсії по інвалідності на пільгову пенсію за віком по Списку №1, згідно ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Розглянувши надані Позивачем документи, Головне управління встановило, що страховий стаж ОСОБА_1 становить - 43 роки 06 місяців 28 днів, в тому числі робота на підземних і відкритих гірничих роботах, що дає право для призначення пенсії за віком складає 21 рік 06 місяців 27 днів, з урахуванням періоду знаходження на інвалідності від трудового каліцтва (при необхідних 25 роках).
За доданими документами до пільгового стажу на підземних роботах не враховано наступні періоди:
- з 08.09.2003 по 14.09.2003, оскільки згідно із пільговою довідкою від 15.04.2016 №192 у зазначений період відсутні спуски в шахту;
- з 15.09.2003 по 12.10.2003, з 04.07.2005 по 26.07.2005, з 04.02.2008 по 12.03.2008, оскільки згідно із наявною в електронній пенсійній справі трудової книжки серії НОМЕР_2 від 12.08.2003 заявника було направлено на курси підземних горноробочих робіт з відривом від виробництва (записи № 4, 7, 13);
- з 27.04.2006 по 02.05.2006, з 01.05.2008 по 07.05.2008 (можливо зарахувати до пільгового стажу, які не впливають на визначення права щодо призначення пенсії на пільгових умовах); - з 04.02.2008 по 12.02.2008, оскільки згідно із пільговою довідкою від 15.04.2016 №192 Позивача направлено на курси за професією «горноробчий очисного забою». За матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 враховано до пільгового стажу роботи періоди з 19.04.2008 по 30.04.2008, з 08.05.2008 по 28.10.2008, 09.02.2009 по 20.02.2009, з 21.02.2009 по 09.04.2016, з 10.04.2016 по 14.09.2024.
Додатково повідомляємо Суд, що для розрахунку РС-право згідно заяви Позивача від 03.11.2025 період з 15.09.2024 по 31.10.2025 враховано для обчислення пільгового стажу роботи з урахуванням періоду знаходження на інвалідності від трудового каліцтва. На підставі вищезазначеного, право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 у ОСОБА_1 відсутнє, відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058 через відсутність необхідного пільгового стажу.
Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12.11.2025 №914270322386 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії (перехід на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1) винесене на підставі положень чинного законодавства, є правомірним та законним, а отже відсутні підстави для скасування такого рішення.
17.02.2026 представник відповідача 2 на виконання ухвали суду від 09.02.2026 надав пояснення в яких зазначено наступне. Відповідно до роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8 працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього: кожного повного року гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці; кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців. Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №1058, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Головне управління звертає увагу суду, що роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року №8 не є нормативним актом, а тому не є обов'язковими для застосування органами Пенсійного фонду України при розрахунку стажу громадян, які звертаються із заявами про призначення пенсії.
Таким чином, позовні вимоги про призначення пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року №8 не підлягають задоволенню. Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12.11.2025 №914270322386 про відмову ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності на пільгову пенсію за віком по Списку №1, винесене на підставі положень чинного законодавства, є правомірним та законним, а отже відсутні підстави для скасування такого рішення.
Згідно з частиною третьою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_3 .
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 та серії НОМЕР_5 ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно.
ОСОБА_1 , є особою з інвалідністю 3 групи з 17.03.2016 року, яка пов'язана із трудовим каліцтвом, що підтверджується копією Довідки до акта огляду МСЕК серії АВ № 0715042 та Довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності серії 10 ААА № 124762 від 17.03.2016 року, якою було встановлено 50% втрати професійної працездатності. Інвалідність встановлена на строк до 01 квітня 2017 року.
Трудове каліцтво підтверджується актом №85 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом від 12 грудня 2015 року за Формою Н-1 та Актом розслідування нещасного випадку за Формою Н-5, який стався 09.12.2015 року в ПАТ «ШУ «Покровське».
Після отримання інвалідності Позивач неодноразово проходив МСЕК, що підтверджується довідками серії 12 ААА №098953 та серії 12 ААВ №217671 від 30.03.2023 року, якими підтверджено 3 групу інвалідності внаслідок трудового каліцтва та встановлено 50% втрати професійної працездатності. Зазначено, що може працювати на поверхні слюсарем-ремонтником без перебування на висоті. Інвалідність встановлена на строк до 01 квітня 2026 року.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (дислокація - м. Покровськ) та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV з 17.03.2016. Вказана обставина не є спірною та не заперечується Відповідачем.
Згідно записів в трудовій книжці серії НОМЕР_2 , Позивач в спірний період працював:
09.02.2009 року прийнятий гірником очисного забою підземним з повним робочим днем у шахті на ВАТ «Вугільна компанія» Шахта «Красноармійська-Західна №1»;
20.04.2016 року переведений учнем слюсаря-ремонтника на час практики;
27.07.2016 року переведений слюсарем-ремонтником;
11.09.2024 року звільнений за власним бажанням у зв'язку з переїздом на нове місце проживання.
Згідно довідки про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній №406 від 19.05.2016 року, Позивач працював повний робочий день на підземних роботах в період з 21.02.2009 року по 19.04.2016 року гірником очисного забою підземним, з 20.04.2016 року по теперішній час (на дату складання довідки) учнем слюсаря-ремонтника виконувались у виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою видобутку вугілля за професією гірник очисного забою підземний, що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1.1а. Підстави: постанова КМУ №162 від 11.03.1994, №36 від 16.01.2003, наказ про атестацію №176 від 21.04.1997, накази №1166 від 16.04.2002, №216/1 від 16.04.2007, №60/1 від 16.04.2012. Оплата праці виконувалась за підземними тарифними ставками, отримував вислугу років, користувався відпусткою як підземний робітник, роботи на поверхні виконував.
14.09.2024 року Позивач за допомогою сервісу вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся до Пенсійного органу із заявою про призначення/перерахунок пенсії, в якій просив призначити пенсію. Вид пенсії: зміна виду розрахунку. Інші відомості, необхідні для призначення, (перерахунку, поновлення) пенсії, переведення з одного виду на інший: Кількість утриманців: 2. Пенсія на іншій підставі, державна допомога, виплата на дитину, страхові виплати: Не призначалась. На сьогодні: не працює. Визнаний особою з інвалідністю III групи з 17.03.2016 по 31.03.2026.
Листом Головного управління ПФУ в Донецькій області від 14.10.2024 року вих. № 28157-26368/С-02/8-0500/24 Позивачу було повідомлено, що він отримує пенсію по інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, призначену відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).
14.09.2024 він надав заяву на перерахунок пенсії зміна виду розрахунку відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону №1058, непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону.
Після проведеного перерахунку пенсії відповідно до ст. 33 Закону №1058 його страховий стаж складає 35 років 14 днів, додаткові роки за Список 1 - 12 років, в тому числі: робота за Списком №1 - 12 років 06 місяців 18 днів, який враховано по 29.02.2024. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу складає 0,35000. Вам змінено вид розрахунку пенсії, з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком з 14.09.2024 року. Розмір пенсії склав - 8520,67 грн.
Вказане також підтверджується рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 914270322386 від 14.10.2024 року про перерахунок пенсії. В якому зокрема зазначено: Вид пенсії - пен. по інв (в р. пен. за в.). Дата перерахунку, вік, ознака роботи - 14.09.2024, 40 р. 5 м. 1 д. Не працює. Група інвалідності, причина: Третя група, Трудкалiцтво/профзахворювання (з актом Н1/П4).
Відповідно до наданого розрахунку стажу Форма РС-право, період трудової діяльності Позивача з 10.04.2016 року по 29.02.2024 року було зараховано до страхового стажу, період з 01.03.2024 року по 14.09.2024 року взагалі не зараховано до стажу. Періоди роботи до 10.04.2016 року зараховано до пільгового стажу за Списком №1 (Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в).
Згідно відомостей в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування індивідуальні відомості про застраховану особу відносно Позивач працював до 11.09.2024 року в ПрАТ "Шахтоуправління "Покровське" код 13498562.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23.12.2024 у справі №200/7291/24 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання противоправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області при розгляді заяви ОСОБА_1 від 14 вересня 2024 року про перерахунок пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, щодо не зарахування до його пільгового стажу на підземних роботах за Списком № 1 та Постановою КМУ №202 періоду перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 10.04.2016 року по 14.09.2024 рік;
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі заяви від 14 вересня 2024 року зарахувавши до його пільгового стажу на підземних роботах за Списком № 1 та Постановою КМУ №202 період перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 10.04.2016 року по 14.09.2024 рік.
Відмовлено у задоволенні іншої частини позовних вимог.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 400,00 грн.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2025 у справі №200/7291/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишено без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 р. у справі № 200/7291/24 скасувати в частині відмови у задоволені позовних вимог в частині нарахування та виплати пенсії відповідно до ст.8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 14 вересня 2024 року.
Прийняте нове судове рішення у цій частині.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , з 14 вересня 2024 року, з порушенням абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 14 вересня 2024 року відповідно до вимог абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 р. у справі № 200/7291/24 залишено без змін.
На виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2025 у справі №200/7291/24 у справі ГУ ПФУ в Донецькій області з 14.09.2024 проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до вимог абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На виконання рішення суду розмір пенсії ОСОБА_1 з 14.09.2024 обчислено виходячи із 80% розрахунку заробітної плати (доходу), який склав 19475,81 грн.
З 01.03.2025 позивачу проведено перерахунок пенсії “Індексація заробітку» шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на коефіцієнт збільшення 1,115 відповідно до постанови КМУ від 25 лютого 2025 року №209 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
З 01.03.2025 середній заробіток за три попередні роки (за 2014-2016) становить 8913,83 (7994,47 х 1,115). Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 27144,40 (8913,83 х 3,04520 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення).
При проведенні перерахунку загальний розмір збільшення пенсії склав 2239,71, у зв'язку з чим застосовано обмеження в індексації з 01.03.2025 в сумі - 739,71. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 становить 20975,81 грн.
03.11.2025 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про переведення на інший вид пенсії (за віком Список №1). До заяви про переведення з пенсії по інвалідності на пільгову пенсію за віком по Списку №1 позивачем додано клопотання в якому просив при розгляді заяви про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах прошу врахувати документи, що є в пенсійній справі ( в тому числі рішення судів) та врахувати наступне: Після призначення пенсії по інвалідності я пропрацював більше 24 місяців, тому прошу під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосувати середню заробітну плату (дохід), визначену частиною другою статті 40 Закону 1058 для призначення пенсії. При розрахунку пільгового стажу на підземних роботах за частиною 3 статті 114 Закону 1058 застосувати Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення №8 від 20.01.1992 року.
Рішенням Головного управління від 12.11.2025 №914270322386 ОСОБА_1 відмовлено в переведенні з пенсії по інвалідності на пільгову пенсію за віком по Списку №1, згідно ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. В рішенні зазначено, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 43 роки 06 місяців 28 днів, в тому числі робота на підземних і відкритих гірничих роботах (при необхідних 25 роках), що дає право для призначення пенсії за віком складає 21 рік 6 місяців 27 днів (з урахуванням періоду знаходження на інвалідності від трудового каліцтва).
З довідки РС-право від 03.11.2025 вбачається, що до пільгового стажу позивача на підземних роботах за Постановою КМУ №202 не зараховано періоди роботи з 08.09.2003 по 14.09.2003, з 15.09.2003 по 12.10.2003, з 04.07.2005 по 26.07.2005, з 27.04.2006 по 02.05.2006, з 04.02.2008 по 12.03.2008, з 01.05.2008 по 07.05.2008. Також, не зараховано як провідна професія - гірник очисного вибою - періоди з 19.04.2008 по 28.10.2008, з 09.02.2009 по 03.11.2025.
Трудова книжка позивача серії НОМЕР_2 містить наступні записи:
Запис №1-2: з 01.09.2000 по 30.06.2003 позивач навчався у професійно-технічному училищі №91 смт.Петропавлівка;
Запис №3: 08.09.2003 - прийнятий учнем підземного гірника з повним робочим днем в шахті на УШТ;
Запис №4: 15.09.2003-направлений на курси підземних гірників з відривом від виробництва;
Запис №5: 13.10.2003 - переведений учнем підземного гірника з повним робочим днем в шахті на УШТ на час практики;
Запис №6: 06.11.2003 переведений на посаду підземного гірника 2 розряду з повним робочим днем в шахті;
Запис №7: 04.07.2005- направлений на курси підземних гірників з ремонту гірничих виробків з відривом від виробництва;
Запис №8: 27.07.2005 - переведений учнем підземного гірника з ремонту гірничих виробків з повним робочим днем в шахті на ВШТ на час практики;
Запис №10: 24.09.2005 присвоєно кваліфікацію гірника з ремонту гірничих виробків та направлений на колишнє місце праці;
Запис №11: 08.04.2006 переведено на посаду підземного гірника 3 розряду з повним робочим днем у шахті УШТ;
Запис №12: переведений підземним гірником 3 розряду з повним робочим днем у шахті на дільниці №3;
Запис №13: 04.02.2008 - - направлений на курси гірників підземних очисного забою з відривом від виробництва
Запис №14: 13.03.2008 - переведений учнем гірника підземного очисного забою з повним робочим днем в шахті на час практики на дільницю №3;
Запис №15: 19.04.2008 переведений гірником підземним очисного забою з повним робочим днем в шахті на дільниці №3;
Запис №16: 28.08.2008 позивача звільнено за власним бажанням;
Запис №17: 09.02.2009 року прийнятий гірником очисного забою підземним з повним робочим днем у шахті на ВАТ «Вугільна компанія» Шахта «Красноармійська-Західна №1»;
Запис №18: 20.04.2016 року переведений учнем слюсаря-ремонтника на час практики;
Запис №19: 27.07.2016 року переведений слюсарем-ремонтником;
Запис №20: 12.11.2016 переведено слюсарем ремонтником 5 розряду;
Запис №21: 01.12.2022 переведено слюсарем ремонтником 6 розряду;
Запис №22: 11.09.2024 року звільнений за власним бажанням у зв'язку з переїздом на нове місце проживання.
Надаючи оцінку вимогам позивача, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом врегульовано Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-IV).
Частиною другою статті 42 Закону №1058-IV визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115. Установлено, що з 1 березня 2025 р. розміри пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2024 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.
Відповідно до пункту 3 Постанови №209 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» № 345 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно з ч.ч. 1 та 2статті 10 Закону № 345 цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. Дія частини першої статті7і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
За статтею 8 цього Закону мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно достатті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини 1статті 28 Закону1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Отже, дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Верховний Суд у справах №345/4616/16 (постанова від 20.11.2018), №345/4570/16-а (постанова від 06.02.2019), №345/4462/16-а (постанова від 05.12.2019), №345/3954/16-а (постанова від 11.07.2019) дійшов висновку, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Суд ураховує, що Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не запроваджено окремий вид пенсії, а лише встановлено додаткову соціальну гарантію щодо мінімального розміру пенсії осіб, на яких поширюється його дія, тому право на призначення пенсії з урахуванням його приписів слід нерозривно тлумачити у системному взаємозв'язку із положеннями Закону №1058-IV, на підставі якого призначається пенсія.
Таким чином, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленомуз акономпорядку розміру відповідної пенсії за віком, у тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, за вимогами законодавства, мінімальний розмір пенсії вказаній категорії осіб після проведенні всіх перерахунків не може становити менше ніж 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Отже, якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.
Доплата шахтарям до мінімального розміру це різниця між мінімальним розміром пенсії (у тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до ст. 27, із врахуванням ст.28, 42 Закону № 1058-IV.
До розміру пенсії після перерахунку (тобто, понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв'язку із закриттям ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.
З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.
При цьому, законодавством не передбачено зменшення мінімального розмірі пенсії у наслідок проведення її перерахунку.
Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.01.2020 у справі № 345/882/17, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).
Отже, відповідачем обмежено, гарантований статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», основний розмір пенсії, що не є тотожним обмеженню максимального розміру індексації на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України.
Так, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», проведено перерахунки пенсії з 01.03.2025.
Внаслідок перерахунку пенсії розмір пенсії позивача, склав 11807,81 гривень (27144,40 грн (середньомісячний заробіток) х 0.43500(коефіцієнт стажу)), доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 8 років) 188,88 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 9718,83 грн, сума пенсії по Закону № 345 (80% від 27144,44 грн) 21715,52 грн, Сума обмеження в індексації з 01.03.2025 року (-739,71 грн).
Суд зазначає, що як вбачається з матеріалів справи, відповідачем обмеження в індексації застосовані після нарахування доплати до пенсії по Закону № 345, тобто, до мінімального розміру пенсії визначеного ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058, що не відповідає приписам законодавства.
Як зазначалось, основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат, індексації та застосований до них обмежень щодо розміру, після чого формується розмір доплати шахтарю.
Таким чином, відповідач протиправно обмежив розмір індексації позивачу після нарахування мінімального розміру пенсії, визначеного ст. 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058.
Виходячи з наведеного, позовні вимоги в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо заниження з 01.03.2025 року на 739,71 грн мінімального розміру пенсії, встановленого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2025 року згідно статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягають задоволенню.
Щодо протиправних дій Головного Управління ПФУ в Харківській області суд зазначає наступне.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно з п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право виходу на пенсію за віком на пільгових умовах не залежно від віку, мають працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Частиною 5 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Пунктом 4 частини 1статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Відповідна гарантія встановлена і положеннями частини 4 статті 9 Закону України «Про охорону праці», якою передбачено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.
Отже, законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до абз. 10 ч. 3ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Таким чином, час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням як до, так і після 1 січня 2004 року зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Відповідно до ст. 62 Закону № 1788-XIIосновним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
При цьому, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 у справі №234/13910/17 та від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17.
Трудова книжка позивача серії НОМЕР_2 містить наступні записи:
Запис №1-2: з 01.09.2000 по 30.06.2003 позивач навчався у професійно-технічному училищі №91 смт. Петропавлівка;
Запис №3: 08.09.2003 - прийнятий учнем підземного гірника з повним робочим днем в шахті на УШТ;
Запис №4: 15.09.2003-направлений на курси підземних гірників з відривом від виробництва;
Запис №5: 13.10.2003 - переведений учнем підземного гірника з повним робочим днем в шахті на УШТ на час практики;
Запис №6: 06.11.2003 переведений на посаду підземного гірника 2 розряду з повним робочим днем в шахті;
Запис №7: 04.07.2005- направлений на курси підземних гірників з ремонту гірничих виробків з відривом від виробництва;
Запис №8: 27.07.2005 - переведений учнем підземного гірника з ремонту гірничих виробків з повним робочим днем в шахті на ВШТ на час практики;
Запис №10: 24.09.2005 присвоєно кваліфікацію гірника з ремонту гірничих виробків та направлений на колишнє місце праці;
Запис №11: 08.04.2006 переведено на посаду підземного гірника 3 розряду з повним робочим днем у шахті УШТ;
Запис №12: переведений підземним гірником 3 розряду з повним робочим днем у шахті на дільниці №3;
Запис №13: 04.02.2008 - - направлений на курси гірників підземних очисного забою з відривом від виробництва
Запис №14: 13.03.2008 - переведений учнем гірника підземного очисного забою з повним робочим днем в шахті на час практики на дільницю №3;
Запис №15: 19.04.2008 переведений гірником підземним очисного забою з повним робочим днем в шахті на дільниці №3;
Запис №16: 28.08.2008 позивача звільнено за власним бажанням;
Запис №17: 09.02.2009 року прийнятий гірником очисного забою підземним з повним робочим днем у шахті на ВАТ «Вугільна компанія» Шахта «Красноармійська-Західна №1»;
Запис №18: 20.04.2016 року переведений учнем слюсаря-ремонтника на час практики;
Запис №19: 27.07.2016 року переведений слюсарем-ремонтником;
Запис №20: 12.11.2016 переведено слюсарем ремонтником 5 розряду;
Запис №21: 01.12.2022 переведено слюсарем ремонтником 6 розряду;
Запис №22: 11.09.2024 року звільнений за власним бажанням у зв'язку з переїздом на нове місце проживання.
Наказом Мінфіну від 14.04.2015 №435 (наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів № 814 від 28.12.2020}) затверджено довідник кодів підстав для обліку Пенсійним фондом України стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.
Згідно зазначеного довідника код підстави ЗПЗ014А2 це працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників,- за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого.
Щодо не зарахування до пільгового стажу на підземних роботах за Постановою КМУ №202 періоди з 08.09.2003 по 14.09.2003, з 15.09.2003 по 12.10.2003 року , з 04.07.2005 по 26.07.2005, з 27.04.2006 по 02.05.2006, з 04.02.2008 по 12.03.2008, з 01.05.2008 по 07.05.2008 суд зазначає наступне.
В рішенні ГУ ПФУ в Харківській області № 914270322386 від 12.11.2025 не міститься жодних підстав для не зарахування зазначених періодів роботи позивача.(не зазначено, що певні періоди роботи позивача не зараховані до пільгового стажу роботи позивача).
Проте, у відзиві на позовну заяву відповідач 2 зазначає, що за доданими документами до пільгового стажу на підземних роботах не враховано наступні періоди:
- з 08.09.2003 по 14.09.2003, оскільки згідно із пільговою довідкою від 15.04.2016 №192 у зазначений період відсутні спуски в шахту;
- з 15.09.2003 по 12.10.2003, з 04.07.2005 по 26.07.2005, з 04.02.2008 по 12.03.2008, оскільки згідно із наявною в електронній пенсійній справі трудової книжки серії НОМЕР_2 від 12.08.2003 заявника було направлено на курси підземних горноробочих робіт з відривом від виробництва (записи № 4, 7, 13);
- з 27.04.2006 по 02.05.2006, з 01.05.2008 по 07.05.2008 (можливо зарахувати до пільгового стажу, які не впливають на визначення права щодо призначення пенсії на пільгових умовах); - з 04.02.2008 по 12.02.2008, оскільки згідно із пільговою довідкою від 15.04.2016 №192 Позивача направлено на курси за професією «горноробчий очисного забою».
За матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_1 враховано до пільгового стажу роботи періоди з 19.04.2008 по 30.04.2008, з 08.05.2008 по 28.10.2008, 09.02.2009 по 20.02.2009, з 21.02.2009 по 09.04.2016, з 10.04.2016 по 14.09.2024.
З довідки РС-право від 03.11.2025 вбачається, що період з 15.09.2024 по 31.10.2025 враховано для обчислення пільгового стажу роботи з урахуванням періоду знаходження на інвалідності від трудового каліцтва.
Відповідно до п.«д» ст.56 Закону №1788-XII до стажу роботи зараховується також: навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Згідно зі ст.38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» від 10.02.1998 року №103/98 (далі - Закон №103/98) час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
За положенням ст.3 Закону, професійна (професійно-технічна) освіта є складовою системи освіти України. Професійна (професійно-технічна) освіта є комплексом педагогічних та організаційно-управлінських заходів, спрямованих на забезпечення оволодіння громадянами знаннями, уміннями і навичками в обраній ними галузі професійної діяльності, розвиток компетентності та професіоналізму, виховання загальної і професійної культури. Професійна (професійно-технічна) освіта здобувається у закладах професійної (професійно-технічної) освіти.
Професійне (професійно-технічне) навчання - складова професійної (професійно-технічної) освіти. Професійне (професійно-технічне) навчання передбачає формування і розвиток професійних компетентностей особи, необхідних для професійної діяльності за певною професією у відповідній галузі, забезпечення її конкурентоздатності на ринку праці та мобільності, перспектив її кар'єрного зростання впродовж життя.
Відповідно до ст.5 Закону, професійна (професійно-технічна) освіта здобувається громадянами України в державних і комунальних закладах професійної (професійно-технічної) освіти безоплатно, за рахунок держави, а у державних та комунальних акредитованих вищих професійно-технічних навчальних училищах та центрах професійної освіти - у межах державного та/або регіонального замовлення безоплатно, на конкурсній основі.
За змістом статті 17 Закону України «Про професійно-технічну освіту», професійно-технічний навчальний заклад - це заклад освіти, що забезпечує реалізацію потреб громадян у професійно-технічній освіті, оволодінні робітничими професіями, спеціальностями, кваліфікацією відповідно до їх інтересів, здібностей, стану здоров'я.
Статтею 18 вказаного Закону визначено, що до професійно-технічних навчальних закладів належать: професійно-технічне училище відповідного профілю; професійне училище соціальної реабілітації; вище професійне училище; професійний ліцей; професійний ліцей відповідного профілю; професійно-художнє училище; художнє професійно-технічне училище; вище художнє професійно-технічне училище; училище-агрофірма; вище училище-агрофірма; училище-завод; центр професійно-технічної освіти; центр професійної освіти; навчально-виробничий центр; центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів; навчально-курсовий комбінат; навчальний центр; інші типи навчальних закладів, що надають професійно-технічну освіту або здійснюють професійно-технічне навчання.
Згідно з ч.4 ст.19 вказаного Закону, професійно-технічні навчальні заклади незалежно від форм власності та підпорядкування розпочинають діяльність, пов'язану з підготовкою кваліфікованих робітників та наданням інших освітніх послуг, після отримання ліцензії. Ліцензія видається у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Отже, вказаною нормою передбачено, що до професійно-технічних навчальних закладів належать інші типи навчальних закладів, що надають професійно-технічну освіту або здійснюють професійно-технічне навчання.
Аналогічний висновок щодо зарахування періоду навчання позивача в технікумі до пільгового стажу міститься в постанові Верховного Суду від 04 березня 2020 року у справі №367/945/17.
Таким чином, період навчання може бути зараховано до стажу роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників. Умовами такого зарахування визначено зарахування на роботу за набутою професією у строк, що не перевищує трьох місяців між днем закінчення навчання і днем зарахування на таку роботу.
Тобто, періоди перебування позивача в учбових відпустках були зараховані відповідачем йому тільки до загального страхового стажу при чому не було зараховано до пільгового стажу за Списком №1 та роботи «підземні» за ст.14 постанови КМУ №202.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що підставами не зарахування спірних періодів навчання було перебування позивача на навчання.
Так, відповідно до листа Міністерства соціального захисту України від 05.11.1993 № 02-82орг, відповідно до якого - періоди навчання робітників підземним професіям зараховується до пільгового стажу у разі наявності відповідних записів у трудовій книжці, проходження навчання на протязі повного робочого дня та з урахуванням оплати праці зазначених робітників за час навчання за тарифними ставками, передбаченими для робітників відповідних професій, яким вони навчаються.
З цього приводу суд зауважує, що матеріалами справи підтверджується той факт, що в трудовій книжці позивача є відповідні записи про його роботу на відповідних посадах, а саме підземних професіях та наявними довідками підтверджується те, що в період навчання позивача йому нараховувалась оплата праці виходячи із середнього заробітку, як підземного робітника.
Доказів протилежного матеріали справи не містять, а відповідачем по справі суду надано не було.
Таким чином, відповідач протиправно не зарахував учбові відпустки до пільгового стажу позивача, в тому числі за провідною професією.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до його спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону № 1058-IV (Списком №1 та роботи «підземні» за ст.14 постанови КМУ №202) періоди з 08.09.2003 по 14.09.2003, з 15.09.2003 по 12.10.2003 року , з 04.07.2005 по 26.07.2005, з 27.04.2006 по 02.05.2006, з 04.02.2008 по 12.03.2008, з 01.05.2008 по 07.05.2008.
Щодо не зарахування до пільгового (провідного) стажу роботи періодів роботи позивача з 19.04.2008 по 28.10.2008 та з 09.02.2009 по 03.11.2025 на посаді гірника очисного забою суд зазначає наступне.
Згідно з довідкою РС-право періоди роботи з 19.04.2008 по 30.04.2008, з 08.05.2008 по 28.10.2008, з 09.02.2009 по 14.09.2024 зараховані як провідні ст.14, Пост 202, підземні, сп.1, р.1, п-р 1, п.а-в.
Отже, період роботи з 01.05.2008 по 07.05.2008 та період з 15.09.2024 по 31.10.2025 не зараховані як провідні професії за Постановою КМУ №202.
Як встановлено судом, нещасний випадок на виробництві підтверджений актом №85 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом від 12 грудня 2015 року за Формою Н-1 та Актом розслідування нещасного випадку за Формою Н-5, який стався 09.12.2015 року в ПАТ «ШУ «Покровське».
Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії АВ № 0715042 та Довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності серії 10 ААА № 124762 від 17.03.2016 року встановлено, що ОСОБА_1 з 17.06.2016 року встановлена ІІІ група інвалідності, ступень втрати працездатності 50%.
З довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги серії 12 ААА №098953 та довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №217671 від 30.03.2023 року встановлено, що ОСОБА_1 з 30.03.2023 року встановлена ІІІ група інвалідності, ступень втрати працездатності 50%. Зазначено, що може працювати на поверхні слюсарем-ремонтником без перебування на висоті. Інвалідність встановлена на строк до 01 квітня 2026 року.
Отже позивач з 17.06.2016 року є особою з інвалідністю, на час розгляду справи йому встановлена третя група інвалідності.
Як вже встановлено судом, позивачу призначено та він отримує пенсію по інвалідності від нещасного випадку на виробництві.
Крім того, суд зазначає, що відповідач не заперечує факт перебування позивача на інвалідності, у зв'язку з нещасним випадком на виробництві.
Матеріалами справи підтверджено, що інвалідність позивача є наслідком трудового каліцтва, отриманого під час роботи гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті, тобто за професією, що передбачена Списком № 1 та постановою КМУ № 202, і дає право на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до ст. 114 Закону № 1058, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в, що підтверджено записами в трудовій книжці.
Факт роботи позивача, під час отримання трудового каліцтва, за професією передбаченою Списком № 1 та постановою КМУ № 202, підтверджується трудовою книжкою серії НОМЕР_2 , довідкою про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній №406 від 19.05.2016 року та розрахунком стажу Форма РС-право.
Отже, позивач має право на зарахування періоду перебування на інвалідності з 10.04.2016 року по 03.11.2025 року до його стажу роботи для призначення пенсії (страхового стажу), а також до спеціального (пільгового) стажу на підземних роботах ст. 114, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в.
Слід зазначити, що відповідно до частини 3 статті 9 «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII за працівниками, які втратили працездатність у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, зберігаються місце роботи (посада) та середня заробітна плата на весь період до відновлення працездатності або до встановлення стійкої втрати професійної працездатності. У разі неможливості виконання потерпілим попередньої роботи проводяться його навчання і перекваліфікація, а також працевлаштування відповідно до медичних рекомендацій.
Статтею 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII визначено, що з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Суд зазначає, що, абзац 4 частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» прямо не пов'язує право особи з інвалідністю на зарахування (не зарахування) до пільгового стажу періодів роботи коли він працював, маючи при цьому групу інвалідності, пов'язану з нещасним випадком на виробництві. Відтак, право особи з інвалідністю працювати на інших посадах не впливає на застосування частини 5 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Таке правозастосування відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним в постановах від 05.12.2019 року у справі № 185/8539/16-а, від 08.07.2021 року у справі № 212/1743/17-а.
Стосовно доводів відповідача про те, що період перебування на інвалідності не може бути зараховано до пільгового стажу, оскільки позивач продовжив працювати на поверхні суд вважає безпідставним, та наголошує, що чинним законодавством не обмежено право особи з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва продовжувати працювати на будь якій посаді, якщо має змогу продовжувати працювати. При цьому, законодавець чітко визначає право особо на зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
З огляду на викладені обставини, суд приходить висновку, що Відповідачем протиправно не було зараховано до пільгового стажу Позивача, передбаченого Списком №1 та постановою КМУ № 202, час перебування позивача на інвалідності з 15.09.2024 по 03.11.2025, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до ч.3 ст. 114 Закону № 1058.
Що стосується зарахування спірних періодів з урахуванням Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 №8.
Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:
кожного повного року гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці;
кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
Згідно частини 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» 05.11.1991 № 1788-ХІІ працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Тобто, відповідно до роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 № 8, основною умовою для взаємозаліку пільгового трудового стажу роботи є наявність 10-річного стажу роботи.
Згідно з роз'ясненням Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченою зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього кожного повного року роботи прохідником - за 1 рік роботи 3 місяці.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148-УІІІ внесено зміни до Прикінцевих положень «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пункт 16 цих положень передбачає, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії. Статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено умови призначення пільгових пенсій.
Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики щодо застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Міністерство соціальної політики розглянуло звернення Пенсійного фонду України щодо застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «;Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
У листі Міністерства соціальної політики України №12281/0/2-18/21 від 26.06.2018 року зазначено, що пунктом 5 постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 року №1931-XII «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788), обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України. Згідно вказаного листа, у зв'язку з тим, що роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечений» втратило чинність і право та порядок призначення пенсій на пільгових умовах працівникам, зайнятим на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії визначаються відповідно до частини третьої ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», немає підстав зараховувати позивачу до стажу кожного повного року роботи гірничим очисного забою - за 1 рік роботи 3 місяці.
Листом від 02.10.2018 року № 19997/0/2-18 Міністерство соціальної політики України відкликало свій лист від 26.06.2018 року № 12281 /0/2-18-21 та зазначило про доцільність застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «;Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно листа Міністерства соціальної політики України №1209-27 від 12.09.2018 року, до законодавчого врегулювання питання внесення змін до статті 114 Закону № 1058, органи Пенсійного фонду України при призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058-ІV враховують роз'яснення №8.
Із зазначеного слідує те, що роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 № 8 підлягає врахуванню органами Пенсійного фонду України при призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058.
Оскільки стаж роботи позивача згідно з трудовою книжкою на посаді гірника очисного забою з повним робочим днем в шахті (провідні професії - 20) складає значно більше ніж 10 років - а саме 20 років 5 місяців 9 днів, як зазначено в роз'ясненні Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 № 8, то відповідач 2 повинен застосувати вказане вище роз'яснення та зараховувати позивачу до стажу кожного повного року роботи на посадах гірника очисного забою - за 1 рік роботи 3 місяці.
Отже, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з наведеного позовні вимови підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовольнити позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо заниження з 01.03.2025 року на 739,71 грн мінімального розміру пенсії ОСОБА_1 , встановленого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84116, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2025 року згідно статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 12.11.2025 року№ 914270322386, прийняте за заявою ОСОБА_1 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком від 03.11.2025 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, Харківська область, місто Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, ЄДРПОУ 14099344) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком від 03.11.2025 року, зарахувавши до пільгового стажу на підземних роботах за Постановою КМУ №202 періоди з 08.09.2003 по 14.09.2003, з 15.09.2003 по 12.10.2003, з 04.07.2005 по 26.07.2005, з 27.04.2006 по 02.05.2006, з 04.02.2008 по 12.03.2008, з 01.05.2008 року по 07.05.2008; з зарахунком до провідної професії “гірник очисного забою» періоди з 19.04.2008 по 28.10.2008 та з 09.02.2009 по 03.11.2025 рік із розрахунку кожен повний рік роботи гірником очисного забою як один рік 3 місяця згідно Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84116, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ), судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1064,96 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, Харківська область, місто Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ), судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1064,96 грн.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено і підписано 11.05.2026 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв