Ухвала від 08.05.2026 по справі 200/8579/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення

08 травня 2026 року Справа №200/8579/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши в порядку письмового провадження звіт військової частини НОМЕР_1 щодо виконання рішення суду

за позовом ОСОБА_1

до військової частини НОМЕР_1

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

24 січня 2025 року Донецьким окружним адміністративним судом було прийнято рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 за період з 03.03.2022 року по 19.05.2023 року грошового забезпечення та грошової допомоги на оздоровлення за 2022 та 2023 рік, з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», на 01 січня 2022 року, та Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 за період з 03.03.2022 року по 19.05.2023 року грошового забезпечення та грошової допомоги на оздоровлення за 2022 та 2023 рік, з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», на 01 січня 2022 року, та Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнано протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо неврахування під час складання грошового атестату ОСОБА_1 виплату розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», на 01 січня 2022 року, та Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, за період з 03.03.2022 по 30.06.2023 року.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 виготовити та направити ОСОБА_1 новий грошовий атестат, виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», на 01 січня 2022 року, та Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, за період з 03.03.2022 року по 30.06.2023 року.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2025 року апеляційну скаргу військової частини НОМЕР_1 залишено без задоволення, а рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року у справі № 200/8579/24 залишено без змін.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 липня 2025 року задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю та надання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі № 200/8579/24.

Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 протягом місяця з дня отримання даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року по справі № 200/8579/24, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України та попереджено командира військової частини НОМЕР_1 , що відповідно до ч. 10 статті 382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2025 року задоволено частково клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень за неподання звіту про виконання рішення суду.

Встановлено військовій частині НОМЕР_1 новий місячний строк з моменту отримання копії ухвали для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року по справі № 200/8579/24, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України.

09 січня 2026 року на адресу суду від військової частини НОМЕР_1 надійшов звіт щодо виконання рішення суду в якому зазначено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду помічником командира військової частини НОМЕР_1 з правової роботи було подано на ім'я командира військової частини НОМЕР_1 рапорт про виконання рішення суду. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду начальником фінансово-економічної служби - головним бухгалтером військової частини НОМЕР_1 03 грудня 2025 року, було підготовлено та подано на ім'я начальника забезпечувального фінансового органу розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішення судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А1275. 19 грудня 2025 року на адресу військової частини НОМЕР_1 від військової частини НОМЕР_2 надійшло погодження розрахунку суми коштів на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/8579/24. Відповідно до даного розрахунку, було замовлено кошти з державного бюджету на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.01.2025 року по справі № 200/8579/24 у сумі 119882,56 гривень. 08 січня 2026 року було підготовлено та подано на ім'я начальника забезпечувального фінансового органу розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішення судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення НОМЕР_1 , проте, грошові кошти на рахунок військової частини не надійшли. Наголошував, що військовою частиною НОМЕР_1 вжиті усі заходи щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.01.2025 року по справі №200/8579/24 та гарантував здійснення виплат на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.01.2025 року по справі №200/8579/24 на користь ОСОБА_1 при отриманні відпов

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2026 року прийнято звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення в адміністративній справі № 200/8579/24 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії. Встановлено військовій частині НОМЕР_1 новий тримісячний строк з моменту отримання копії ухвали для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року по справі № 200/8579/24, у частині виплати доплати перерахованого грошового забезпечення за період з 03 березня 2022 року по 19 травня 2023 року в сумі 119882,56 гривень, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України. Направлено Міністерству оборони України і ІНФОРМАЦІЯ_1 копію даної ухвали для вирішення питання щодо фінансування військової частини НОМЕР_1 для виконання судового рішення у справі 200/8579/24, у частині виплати ОСОБА_1 доплати перерахованого грошового забезпечення за період з 03 березня 2022 року по 19 травня 2023 року в сумі 119882,56 гривень. Міністерство оборони України і ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомити суд про виділення фінансування військовій частині НОМЕР_1 для виконання судового рішення у справі 200/8579/24 протягом двомісячного строку з моменту отримання копії ухвали.

20 квітня 2026 року на адресу суду від військової частини НОМЕР_1 надійшов звіт щодо виконання рішення суду в якому зазначено, що 08 січня 2026 року, 10 лютого 2026 року, 11 березня 2026 року та 10 квітня 2026 року було підготовлено па подано на ім'я начальника забезпечувального фінансового органу (відповідальному за бюджетну програму) розрахунок потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішення судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення НОМЕР_1 , однак, грошові кошти на рахунок військової частини так і не надійшли.

Наголошує, що військовою частиною НОМЕР_1 вжиті усі заходи щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.01.2025 року по справі №200/8579/24 та гарантує здійснення виплат на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.01.2025 року по справі №200/8579/24 на користь ОСОБА_1 при отриманні відповідних коштів за видатками по КЕВ 2800 «Інші поточні видатки».

Відповідно до наказу Донецького окружного адміністративного суду, суддя Голубова Л.Б. перебувала у відпустці, у зв'язку з чим звіт військової частини НОМЕР_1 розглядається судом протягом десяти днів після виходу судді з відпустки.

Розглянувши наданий військовою частиною НОМЕР_1 звіт щодо виконання рішення суду, суд зазначає таке.

З 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, який станом на 08 травня 2026 року продовжує діяти.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року № 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Донецький окружний адміністративний суд розташований в м. Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, системних ракетних обстрілів населених пунктів області, у тому числі м. Слов'янськ, які в свою чергу створюють суттєву загрозу життю та здоров'ю людей, керівництво Донецької обласної державної адміністрації через засоби масової інформації закликало мешканців області евакуюватись до більш безпечних регіонів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації роботи державних службовців та працівників державних органів у період воєнного стану» від 12 квітня 2022 року №440 відповідно до статті 60-2 Кодексу законів про працю України, статті 12-1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та статті 17 Закону України «Про державну службу» Кабінетом Міністрів України установлено, що у період воєнного стану для державних службовців та працівників державного органу, які перебувають на території України, за рішенням керівника державної служби в державному органі може запроваджуватися дистанційна робота у разі наявності організаційних і технічних можливостей для виконання їх посадових обов'язків.

Згідно з п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

В таких умовах керівництвом Донецького окружного адміністративного суду задля збереження життя та здоров'я працівників та відвідувачів суду прийнято рішення про подальшу організацію роботи установи в дистанційному режимі.

При цьому, ураховуючи рекомендації Ради суддів України від 02.03.2022, у зв'язку з введенням воєнного стану, постійними обстрілами міста Слов'янська та веденням активних бойових дій на території Донецької області, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю і безпеці учасників справи:

- на час існування небезпеки для учасників справи, пов'язаної з перебуванням останніх у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, судові засідання за особистої участі учасників судового процесу не проводяться.

Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про можливість розгляду звіту у письмовому провадженні.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що однією з основних засад здійснення судочинства є обов'язковість судового рішення.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Судові рішення відповідно до статті 124 Конституції України є обов'язковими до виконання на всій території України. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до частин другої та третьої статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

При цьому, частина перша статті 370 КАС України передбачає, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Зазначені приписи чинного законодавства свідчать, що судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.

Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому ст. 8 Конституції України принципу верховенства права.

Згідно з ч. 2 ст. 382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

Частиною 3 ст. 382-2 встановлено, що до звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Судом встановлено, що звіт військової частини НОМЕР_1 відповідає вимогам ч. 2 та ч. 3 ст. 382-2 КАС України та поданий у встановлений судом строк.

Згідно з ч. ч. 1-5 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Відповідно до ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Як вбачається зі звіту військової частини НОМЕР_1 та доданих до нього матеріалів, ОСОБА_1 проведено перерахунок грошового забезпечення із застосування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом, відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 та здійснено розрахунок суми доплати за період з 03 березня 2022 року по 19 травня 2023 року в сумі 119882,56 гривень. Сума доплати обліковується в фінансово-економічній службі.

Військова частина НОМЕР_1 з метою забезпечення своєчасного розрахунку по боргових зобов'язаннях і виділення коштів на виплату заборгованості за судовим рішенням у справі № 200/8579/24 спрямувало до фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_1 рапорт від 16.07.2025 року з метою виконання рішення суду. Крім того, на ім'я начальника забезпечувального фінансового органу 08 січня 2026 року, 10 лютого 2026 року, 11 березня 2026 року та 10 квітня 2026 року було подано основну заявку-розрахунок у потребі в коштах, зокрема для виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення А1275 на січень-квітень 2026 року, однак фінансування на виконання судового рішення військовою частиною так і не отримано.

Військова частина НОМЕР_1 посилається на те, що судове рішення не виконано виключно у зв'язку відсутності бюджетного фінансування потреб військової частини за КЕКВ 2800. У випадку надходжень до військової частини бюджетник коштів для виконання рішення суду, відповідні кошти буде перераховано позивачу.

Суд на адресу Міністерства оборони України надсилав ухвалу суду від 19 січня 2026 року, в якій просив вирішити питання щодо фінансування військової частини НОМЕР_1 для виконання судового рішення у справі 200/8579/24, у частині виплати ОСОБА_1 доплати перерахованого грошового забезпечення за період з 03 березня 2022 року по 19 травня 2023 року в сумі 119882,56 гривень.

Міністерство оборони України на адресу суду направило заяву, в якій зазначає, що на виконання вимог ухвали суду Департамент соціального забезпечення Міноборони направив лист до ІНФОРМАЦІЯ_2 у якому зазначено про необхідність надання військовою частиною НОМЕР_1 заявки-розрахунку на фінансування для виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішень судів за напрямом грошового забезпечення до забезпечувального фінансового органу. Військовою частиною НОМЕР_1 було повідомлено Департамент юридичного забезпечення та соціального забезпечення Міноборони про надання заявок-розрахунків до забезпечувального фінансового органу та надано їх копії. На адресу Східного територіального юридичного відділу від Департаменту соціального забезпечення Міноборони надано правову позицію по цій справі та повідомлено, що військова частина НОМЕР_1 безпосередньо не перебуває на фінансовому забезпеченні та не отримує бюджетні асигнування від Міноборони. Бюджетні асигнування в межах наявних асигнувань помісячно відкриваються ІНФОРМАЦІЯ_2 (розпоряднику коштів другого рівня), де військова частина НОМЕР_1 знаходиться на фінансовому забезпеченні. У 2025 році ІНФОРМАЦІЯ_3 для виконання судових рішень, які набрали законної сили відкрито асигнування в сумі 15,7 млн гривень, у 2026 році 8,1 млн гривень. Подальший розподіл асигнувань між розпорядниками коштів третього рівня, які перебувають на фінансовому забезпеченні у Командуванні ВМС здійснюється розпорядником коштів другого рівня. У Міноборони виконання рішень судів чи судових наказів організовано відповідно до процесуального законодавства України, Закону України «Про виконавче провадження» та інших нормативно-правових актів, а фінансування видатків на виконання судових рішень у Міноборони здійснюється відповідно до наданих розпорядниками коштів нижчого рівня заявок у межах наявного фінансового ресурсу та затвердженого помісячного плану асигнувань. У зв'язку з значним зростанн

Міністерство оборони України зазначає, що після збільшення відповідних бюджетних призначень Міноборони, Департамент підготує пропозиції щодо відкриття додаткових асигнувань розпорядникам коштів нижчого рівня, відповідно до заявленої ними потреби.

Таким чином, у матеріалах справи та наданому звіті відсутні докази, які свідчать про повне виконання рішення суду, а саме в частині виплати доплати перерахованого грошового забезпечення за період з 03 березня 2022 року по 19 травня 2023 року в сумі 119882,56 гривень.

Враховуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.01.2025 року по справі № 200/8579/24 не виконано в повному обсязі, а отже суд дійшов висновку про відмову у прийнятті звіту.

Разом з тим, суд зазначає, що військова частина НОМЕР_1 як бюджетна установа виконує функції оборони держави, що визначені Законом України «Про Збройні Сили України», є розпорядником бюджетних коштів третього рівня, тобто найнижчого рівня у військовій структурі. Фінансування військової частини НОМЕР_1 зі сторони розпорядника бюджетних коштів першого та другого рівнів (Міністерство оборони та ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 )) залежить від прийняття рішення цими органами, а виконання судового рішення в частині виплати перерахованого грошового забезпечення - фактичного надходження коштів на рахунки військової частини від розпорядників бюджетних коштів першого та другого рівнів.

З огляду на наведене, саме Міністерство оборони України, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері грошового забезпечення військовослужбовців та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки».

Отже, виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника військової частини ІІ та ІІІ рівня розпорядника бюджетних коштів.

Згідно з положеннями пунктів 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

Таким чином, матеріали справи підтверджують вчинення командиром військової частини НОМЕР_1 дій спрямованих на виконання судового рішення, проте внаслідок відсутності бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень судове рішення залишається невиконаним в частині виплати перерахованого грошового забезпечення.

Суд зазначає, що військовою частиною НОМЕР_1 у відведений судом строк надано до суду звіт про виконання судового рішення та окремо зазначено про причини невиплати доплати перерахованого грошового забезпечення за період з 03 березня 2022 року по 19 травня 2023 року в сумі 119882,56 гривень, які не залежать від відповідача, оскільки на рахунках військової частини НОМЕР_1 за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» відсутні кошти для виплати на виконання рішень судів, у зв'язку із цим згідно абз. 2 ч. 5 ст. 382-3 КАС України командир військової частини НОМЕР_1 підлягає звільненню від сплати штрафу.

Частиною 5 ст. 382-3 КАС України встановлено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Відтак, враховуючи обставини справи та пояснення відповідача, з огляду на положення абз.2 ч.5 ст.382-3 КАС України, суд доходить висновку про звільнення командира військової частини НОМЕР_1 від сплати штрафу відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення.

Разом з тим, суд вважає, що військовій частині НОМЕР_1 необхідно звернутися до Міністерства оборони України і ІНФОРМАЦІЯ_2 (військовій частині НОМЕР_2 ) з проханням надати додаткове фінансування для виплати заборгованості по рішенню суду у справі № 200/8579/24.

Відповідно до ч. 2 ст. 382-1 КАС України, за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч. 3 ст. 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Враховуючи викладене, а також загальновідомі обставини щодо триваючого протистояння України проти навали російської федерації, руйнування інфраструктури, підприємств галузевого сектору України, яке має негативний вплив на економіку України, суд дійшов висновку про встановлення нового тримісячного строку з моменту отримання копії ухвали для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року по справі № 200/8579/24, у частині виплати доплати перерахованого грошового забезпечення за період з 03 березня 2022 року по 19 травня 2023 року в сумі 119882,56 гривень, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України.

Попередити командира військової частини НОМЕР_1 , що відповідно до ч. 10 статті 382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

З огляду на викладене вище і те, що військовою частиною НОМЕР_1 у встановлений судом строк не виконано судове рішення та у зв'язку з відсутністю можливості військовою частиною НОМЕР_1 самостійно формувати бюджет, оскільки виділення коштів із державного бюджету на фінансування військових частин (зокрема щодо виплати грошового забезпечення за рішеннями судів) не залежить безпосередньо від військових частин, суд вважає за необхідне направити дану ухвалу до Міністерства оборони України і ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) для вирішення питання щодо фінансування військової частини НОМЕР_1 для виконання судового рішення у справі 200/8579/24.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 295, 297, 370, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у прийнятті звіту військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року по справі № 200/8579/24, у частині виплати доплати перерахованого грошового забезпечення за період з 03 березня 2022 року по 19 травня 2023 року в сумі 119882,56 гривень.

Встановити військовій частині НОМЕР_1 новий тримісячний строк з моменту отримання копії ухвали для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 січня 2025 року по справі № 200/8579/24, у частині виплати доплати перерахованого грошового забезпечення за період з 03 березня 2022 року по 19 травня 2023 року в сумі 119882,56 гривень, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України.

Направити Міністерству оборони України і ІНФОРМАЦІЯ_2 (військовій частині НОМЕР_2 ) копію даної ухвали для вирішення питання щодо фінансування військової частини НОМЕР_1 для виконання судового рішення у справі 200/8579/24, у частині виплати ОСОБА_1 доплати перерахованого грошового забезпечення за період з 03 березня 2022 року по 19 травня 2023 року в сумі 119882,56 гривень.

Міністерство оборони України і ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) повідомити суд про виділення фінансування військовій частині НОМЕР_1 для виконання судового рішення у справі 200/8579/24 протягом двомісячного строку з моменту отримання копії ухвали.

Повний текст ухвали складено та підписано 08 травня 2026 року.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Суддя Л.Б. Голубова