465/1667/26
3/465/1376/26
про повернення адміністративних матеріалів
11.05.2026 м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Чорний І.Я., розглянувши матеріали, які надійшли з ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
за ч.1 ст. 156 КУпАП, -
в проваджені Франківського районного суду м. Львова перебуває справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 156 КУпАП, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВБА № 212575 від 22.02.2026.
Із фабули протоколу встановлено, що 22.02.2026 о 17:13 год. адресою: м. Львів, вул. Наукова 35А, магазин SMOK, ОСОБА_1 здійснив продаж нікотину з вмістом рідини, що використовується в електронних сигаретах без марок акцизного податку. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані як порушення ЗУ 3817-іх від 18.06.2024 абз 2 ч.2 ст.23, тобто вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КпАП України.
Представник особи, що притягається до відповідальності адвокат Войтенко К.В., вказала на ряд процесуальних порушень при складанні протоколу про адміністративне правопорушення. Звертає увагу суду, що складення протоколу про порушення податкового законодавства відбулося за відсутності свідків та потерпілого, без роз'яснення прав на отримання правової допомоги та без надання можливості реалізувати надані права, які передбачені 256, 268 КУпАП. Отже, невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Працівники поліції не були присутні під час події, натомість протокол складено і слів ОСОБА_2 , який немає жодного процесуального статусу у даній справі. В матеріалах справи відсутній розрахунковий документ, що має підтвердити продаж нікотину. Вилучення рідини відбулось у ОСОБА_2 , у ОСОБА_1 жоден товар вилучено не було. Крім того, в матеріалах справи відсутній протокол вилучення виручки від продажу товару. Просить повернути матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 для доопрацювання
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу для належного оформлення органу, який його склав, з наступних підстав.
За змістом ст.ст. 9-12, 280 КУпАП, підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за нормами КУпАП є встановлення в діянні цієї особи всіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого відповідною нормою КУпАП, зокрема об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення. Приймаючи до уваги, що суд здійснює оцінку вже зібраних та наявних в матеріалах справи доказів, зазначення всіх ознак складу правопорушення має бути належно здійснене в протоколі про адміністративне правопорушення у відповідності до ст. 256 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність задане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Суть правопорушення зазначеного в протоколі повинна бути конкретизована і в ній повинні бути відображені всі елементи складу правопорушення та факти, які мають значення для притягнення особи до відповідальності.
Відповідно до чинного законодавства України протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчинення правопорушення, його кваліфікацію, дані про потерпілих, свідків, якщо вони є. Саме протокол про адміністративне правопорушення є документом, в якому формулюється суть правопорушення.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст.251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Разом з тим, в протоколі ВБА № 212575 від 22.02.2026 не вказано яку саме речовину було збуто правопорушником, вартість такої речовини та чим це підтверджується. В протоколі вказано, що ОСОБА_1 здійснив продаж нікотину з вмістом рідини, що використовується в електронних сигаретах без марок акцизного податку.
Так, до протоколу долучено світлину на якій зображено Чек від 22.03.2026 № М-254-3550 (касир 3233) про придбання товару, а саме:Chaser Lux Ultra-Ароматизатор Ise Latte (холодне Латте): 299,грн. та Гліцерин: 100 грн., сума всього 399,00 грн.
Тобто, в протоколі не вказано який саме продукт, що вказаний в чеку від 22.03.2026 № М-254-3550 є нікотином з вмістом рідини. Крім цього, посилань на чек чи інший документ, яким підтверджено купівлю вказаної рідини протокол також не містить.
Частиною 1 ст.156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Об'єктивна сторона правопорушення за ч. 1 ст.156 КУпАП передбачає дії суб'єкта підприємницької діяльності щодо порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами без ліцензії або марок акцизного збору.
Норма ст. 156 КУпАП є бланкетною, тобто такою, яка лише описує саме правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, проте яка саме норма передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення уповноваженою особою не вказано.
Водночас, протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги і лише в межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин поставленого особі за провину адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд. Під час проведення правової кваліфікації діяння необхідно обов'язково встановити, який саме нормативно правовий акт, яка саме норма та у якій редакції був чинним на момент вчинення конкретного правопорушення та встановлював порядок здійснення діяльності, який особа, що притягається до відповідальності, порушила, в чому полягає невідповідність її дій закону.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.
Оскільки усунути зазначену неповноту і неправильність, допущені при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, у судовому засіданні неможливо, і вказані недоліки унеможливлюють розгляд справи по суті, оскільки при розгляді справи суд повинен, відповідно до вимог ч.1 ст.268 КУпАП з'ясувати всі конкретні обставини справи і з урахуванням досліджених доказів постановити в справі належне рішення, однак при зазначених вище обставинах у суду немає цієї можливості.
Згідно роз'яснень, викладених в п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23.12.2005, якщо протокол про адміністративне правопорушення складено без додержання вимог ст. 256 КУпАП, вказаний протокол вмотивованою постановою судді має бути повернений відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Таким чином, проаналізувавши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, оцінюючи зібрані по справі докази, в їх сукупності, суд вважає, що матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.156 КУпАП необхідно повернути для належного оформлення органу, який його склав.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст.247, 278, 283, 294 КУпАП, суддя
матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.156 КпАП України повернути ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області для належного оформлення.
В найкоротші строки скерувати матеріали справи для подальшого розгляду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Чорний Ігор Ярославович