07 травня 2026 рокуСправа №160/4296/26
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «ДФ Солютіон» до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України про визнання протиправними дій та скасування рішення,-
24 лютого 2026 року представник товариства з обмеженою відповідальністю «ДФ Солютіон» через систему «Електронний суд» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України, в якій просить:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13553905/44103018 від 07.01.2026 року.
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №87 від 18.08.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що відповідно до приписів пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, товариством з обмеженою відповідальністю «ДФ Солютіон» було складено: податкову накладну №87 від 18.08.2025 року на суму 41 000,00 грн., в тому числі ПДВ - 6833,33 грн., яка була направлена на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
11.09.2025 року товариством з обмеженою відповідальністю «ДФ Солютіон» отримано квитанцію №9276557648, в якій вказано, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК №87 від 18.08.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена: Обсяг постачання товару/послуги 49.41 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку), крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
07.01.2026 року Комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення за №13553905/44103018 про відмову в реєстрації податкової накладної №87 від 18.08.2025 року на суму 41000,00 грн., підставою для відмови зазначено: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДФ Солютіон» вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за №13553905/44103018 від 07.01.2026 року про відмову в реєстрації податкової накладної №87 від 18.08.2025 року, оскільки позивачем були надані контролюючому органу всі необхідні документи, що підтверджують правомірність складання спірної податкової накладної, у зв'язку з чим представник позивача звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.02.2026 року для розгляду адміністративної справи №160/4296/26 визначено суддю Олійника В.М.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.03.2026 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
10.03.2026 року на адресу суду від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача-1 з позовними вимогами не погоджується, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
ТОВ «ДФ Солютіон» (код ЄДРПОУ 44103018) обліковується як платник податків за основним місцем обліку (стан: 0) в 462, ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛ., ДІНПРОВСЬКА ДПІ, основний вид діяльності: 46.90 - Неспеціалізована оптова торгівля.
Згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних позову ТОВ «ДФ Солютіон» подано на реєстрацію податкову накладну: №87 від 18.08.2025 року на адресу отримувача (покупця) послуги/ товару: Державне підприємство "Конярство України", філія "Дібровський кінний завод №62" ДП "Конярство України" (код ЄДРПОУ 37404165) на суму 41000,00 грн., в т.ч. ПДВ 6833,33 грн., з номенклатурою товару - Транспортні послуги.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної №87 від 18.08.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена: Обсяг постачання товару/послуги 49.41 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку), крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачеві було запропоновано надати копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/ або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» було подано повідомлення від 09.12.2025 року №09-12 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної № 87 від 18.08.2025 року, реєстрацію якої зупинено, до якого було надано 22 документа.
За результатами розгляду Комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області документів, наданих платником з Повідомленням від 09.12.2025 року № 09-12 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної № 87 від 18.08.2025 року (в електронному вигляді) ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області було направлено «Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 29.12.2025 року №13538204/44103018 до податкової накладної № 87 від 18.08.2025 року.
Відповідно до форми, наведеної у Додатку 2 до Порядку №520, у вищевказаному Повідомленні від 29.12.2025 року № 3538204/44103018 до податкової накладної № 87 від 18.08.2025 року, відповідачем зазначено які саме первинні документи необхідно додати ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» для прийняття Комісією рішення про реєстрацію податкових накладних, а саме: копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, зокрема проставлено відмітки у таких графах:
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних;
- первинних документів щодо: придбання товарів, зберігання продукції;
- складських документів;
- інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Також зазначено Додаткову інформацію у Повідомленні від 29.12.2025 року №13538204/44103018 до податкової накладної №87 від 18.08.2025 року: «Надати документи щодо придбання пального, зберігання, ліцензію на зберігання та відповідно акти списання».
ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» не було подано повідомлення про надання додаткових пояснень та копій документів щодо податкової накладної №87 від 18.08.2025 року, реєстрацію якої зупинено у відповідь на «Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Відповідно до інформації, наявної в інформаційно-комунікаційній системі ДПС, позивач 06.01.2026 року сформував та направив повідомлення про подання додаткових пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 9000344224 до податкової накладної № 87 від 18.08.2025 року.
06.01.2026 року ДПС було сформовано та направлено позивачу квитанцію №2, відповідно до змісту якої, результат обробки Повідомлення: «ДОКУМЕНТ НЕ ПРИЙНЯТО».
07.01.2026 року Комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення за №13553905/44103018 про відмову в реєстрації податкової накладної №87 від 18.08.2025 року на суму 41000,00 грн., підставою для відмови зазначено: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Відповідно до пункту 56.23 статті 56 Податкового кодексу України, Рішенням від 23.01.2026 року № 1695/44103018/2 скаргу було залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін з підстав: «ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних».
З урахуванням викладеного, представник відповідача-1 просив відмовити в задоволенні позовних вимог ТОВ «ДФ Солютіон».
13.03.2026 року на адресу суду від представника Державної податкової служби України надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача-2 з позовними вимогами не погоджується, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Державна податкова служба України звертає увагу Суду на те, що квитанція про зупинку податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних - не є рішенням Головного управління ДПС у Дніпропетровській області ні за суб'єктністю, оскільки квитанція надсилається в автоматичному режимі від імені ДПС України, ні процесуально.
Пункт 12 Порядку 1246 встановлює, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200.1.3 і 200.1.9 статті 200.1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Тобто, Порядок 1246 визначає критерії, яким повинна відповідати податкова накладна, та в обов'язковому порядку повинна пройти перевірки у разі її надходження до ЄРПН.
Для ухвалення рішення про зобов'язання ДПС зареєструвати податкову накладну, суд повинен перевірити саме той факт, що податкова накладна, яка була подана позивачем, відповідає всім критеріям, відповідно до пункту 12 Порядку 1246 її можливо зареєструвати у ЄРПН.
При цьому така перевірка здійснюється податковим органом автоматично і судом не може бути проведена.
Отже, суд у разі ухвалення рішення про зобов'язання податковий орган зареєструвати податкову накладну, фактично візьме на себе повноваження суб'єкта владних повноважень (відповідача у справі), до компетенції якого, у даному випадку, віднесено розгляд пояснень та документів, здійснення автоматичної перевірки податкових накладних та/або розрахунку коригування в ЄРПН.
З урахуванням викладеного, представник відповідача-2 просив відмовити в задоволенні позовних вимог ТОВ «ДФ Солютіон».
13.03.2026 року на адресу суду від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшло клопотання, в якому представник відповідача-1 просить визнати такими, що не підлягають розгляду в якості доказу:
Товарно-транспортна накладна № 24041314 від 24.04.2025 року; Товарно-транспортна накладна №04051411 від 04.05.2025 року; Товарно-транспортна накладна № 06051324 від 06.05.2025 року; Товарно-транспортна накладна № 09051131 від 09.05.2025 року; Договір оренди транспортного засобу №П-20-ORUM від 14.01.2025 року між ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» та ТОВ «Торговий Дім Лідерпартс»; Договір оренди транспортного засобу № Т-19-MAN від 14.Договір оренди транспортного засобу №Т-19-MAN від 14.01.2025 року між ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» та ТОВ «Торговий Дім Лідерпартс»; Договір оренди транспортного засобу MAN від 28.04.2025 року між ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» та ОСОБА_1 ; Договір оренди транспортного засобу EVERLAST від 28.04.2025 року між ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» та ОСОБА_1 ; Договір оренди транспортного засобу № 277 від 01.03.2025 року між ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» та ТОВ «Торговий Дім Лідерпартс»; Договір оренди транспортного засобу № Tis-110 від 01.03.2025 року між ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» та ТОВ «Торговий Дім Лідерпартс»; Договір купівлі-продажу пального № 01/08/24-1 від 01.08.2024 року між ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» та ТОВ «Імпульс»; Договір купівлі-продажу пального № 01/08/24-2 від 01.08.2024 року між ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» та ТОВ «Євромост-ЛС»; Видаткова накладна №РН-0000844 від 31.05.2025 року; Видаткова накладна № РН-0000397 від 31.05.2025 року; Посвідчення водія ОСОБА_2 № НОМЕР_1 від 18.10.2018 року; Посвідчення водія ОСОБА_3 № НОМЕР_2 від 20.02.2018 року; Наказ про прийняття на роботу ОСОБА_4 № 1308 від 13.08.2024 року; Наказ про прийняття на роботу ОСОБА_2 №1104-1 від 11.04.2025 року; Наказ про прийняття на роботу ОСОБА_3 № 1104-2 від 11.04.2025 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.03.2026 року в задоволенні заяви представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про розгляд адміністративній справи №160/4296/26 за правилами загального позовного провадження та про розгляд справи за правилами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні з повідомленням сторін - відмовлено.
19.03.2026 року на адресу суду від представника ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» надійшли ідентичні відповіді на відзив вх.№1621/26 та вх.№16213/26, в яких представник позивача вважає доводи відповідачів помилковими та необґрунтованими, з урахуванням наступного.
Згідно з пунктом 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Пунктом 13 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» на підтвердження реальності господарських операцій було надано до контролюючого органу (як комісії регіонального рівня, так і відповідної комісії м.Києва) необхідні документи, що підтверджується повідомленнями про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено.
Отже, щодо позивача було встановлено критерії оцінки ступеня ризиків, проте не було враховано надані позивачем документи на усунення вказаних ризиків.
При цьому ТОВ «ДФ Солютіон» не внесений до переліку ризикових контрагентів.
Станом на дату направлення квитанції від 11.09.2025 року до податкової накладної №87 від 18.08.2025 року контролюючий орган не зазначив про зупинення реєстрації вказаної накладної з підстав придбання товарно-матеріальних цінностей, невластивих при ведені задекларованого виду діяльності, а зазначив як підставу зупинення реєстрації податкової накладної - відповідність податкової накладної п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, оскільки обсяг постачання товару/послуги 49.41, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, тобто підстава зупинення реєстрації податкової накладної, зазначена у квитанції про зупинення та в оспорюваному рішенні - не є тотожними та є різними за змістом.
При цьому, законодавець встановлює перелік обов'язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної інформації. Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою.
Верховний Суд неодноразово вказував на протиправний характер формулювання податковими органами підстави для зупинення реєстрації податкової накладної без вказівки на конкретні документи, які слід надати, оскільки у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні саме суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної (постанова Верховного Суду від 30.09.2022 року у справі №600/332/21-а).
Натомість, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної та в подальшому в оспорюваному рішенні не зазначено чіткого переліку документів, необхідних для реєстрації податкової накладної, що у свою чергу поставило позивача у стан правової невизначеності та позбавило можливості надати необхідний для реєстрації податкової накладної (в розумінні відповідачів) пакет документів. Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів.
Попри те, що орієнтований перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено Порядком №520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема, від змісту господарської операції, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Отримана товариством з обмеженою відповідальністю «ДФ Солютіон» квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної позивача містила загальну пропозицію щодо надання пояснень та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію.
Контролюючим органом пропозиція надання документів викладена без конкретизації їх переліку.
Однак, позивачем подано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено та до якої додано копії договорів та первинних документів, оформлених позивачем в рамках господарських відносин із контрагентом, складених у відповідності до вимог законодавства, які засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов'язань.
Документи, надані позивачем разом з повідомленням про надання пояснень, засвідчують реальний рух активів.
Проте, не дивлячись на те, що невідповідність вимог контролюючого органу в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимог комісії, останньою було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
З урахуванням викладеного, представник позивача просить задовольнити позовні вимоги ТОВ «ДФ Солютіон».
23.03.2026 року на адресу суду від представника ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» надійшло клопотання, в якому представник позивача просить долучити до матеріалів справи докази направлення податковому органу документів зазначених у додатках, які вказані відповідачем-1 у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДФ Солютіон» (код ЄДРПОУ 44103018) обліковується як платник податків за основним місцем обліку (стан: 0) в 462, ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛ., ДІНПРОВСЬКА ДПІ, основний вид діяльності: 46.90 - Неспеціалізована оптова торгівля.
Згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ «ДФ Солютіон» подано на реєстрацію податкову накладну: №87 від 18.08.2025 року на адресу отримувача (покупця) послуги/ товару: Державне підприємство "Конярство України", філія "Дібровський кінний завод №62" ДП "Конярство України" (код ЄДРПОУ 37404165) на суму 41000,00 грн., в т.ч. ПДВ 6833,33 грн., з номенклатурою товару - Транспортні послуги.
Відповідно до умов договору Сторони узгодили всі істотні умови як-то умови, порядок, строки надання послуг, строки та умови оплати наданих послуг, а саме:
- п.1.1 договору передбачає зобов'язання сторін - замовник замовляє, а перевізник надає послуги з організації і виконання перевезень мінеральних добрив автомобільним транспортом;
- п.1.2 договору визначено, що кількість та ціна перевезень вантажу вказуються у специфікаціях до договору, які є невід'ємними додатками цього договору;
- п.1.3 договору - протягом перевезення вантажу право власності на нього належить замовнику;
- п.2.1.3 договору - на вантаж, який надається для перевезення, замовник своєчасно організовує розвантажувальні роботи і забезпечує оформлення товарно-транспортних накладних та інших супроводжувальних документів в залежності від виду вантажу і його особливостей;
- розділом 4 визначено строки, порядок та умови розрахунків між сторонами. Так, визначено, що розрахунки здійснюються у безготівковій формі у національній валюті України шляхом переведення коштів з розрахункового рахунку замовника на розрахунковий рахунок перевізника після здійснення перевезення, але в будь-якому разі оплата здійснюється не пізніше 31.12.2025 року;
- п. 9.1 договору визначає термін дії договору, а саме до 31.12.2025 року.
Відповідно до умов договору, перевізник ТОВ «ДФ Солютіон» виставив замовникові рахунок на оплату № 15 від 18.04.2025 року на загальну суму 205 000,02 грн., в тому числі ПДВ 34166,67 грн., на оплату транспортних послуг в кількості 5 шт.
Даний рахунок оплачено замовником 18.08.2025 року у повному обсязі, що підтверджується платіжною інструкцією № 6793 від 18.08.2025 року.
На виконання умов договору, перевізник - ТОВ «ДФ Солютіон» надав замовнику послуги з перевезення вантажу на загальну суму 164 000,00 грн., в тому числі ПДВ, а саме транспортні послуги щодо перевезення мінеральних добрив від вантажовідправника - ТОВ «Агрохімічна компанія Гросдорф» вантажоодержувачу-замовнику - Державне підприємство "Конярство України" в особі Філії "Дібровський кінний завод №62" Державного підприємства "Конярство України".
Факт надання транспортних послуг в кількості 4 шт. підтверджується підписаними між сторонами актами наданих послуг №73 від 24.04.2025 року, №74 від 04.05.2025 року, №77 від 06.05.2025 року, №78 від 09.05.2025 року та товарно-транспортними накладними до них № 04051411 від 04.05.2025 року, №06051324 від 06.05.2025 року, №09051131 від 09.05.2025 року, №24041314 від 24.04.2025 року.
Отже, станом на дату формування спірної податкової накладної №87 від 18.08.2025 року у замовника залишилась переплата (тобто сформувалась попередня оплата за послуги, що надаватимуться в майбутньому) в сумі 41 000,00 грн., в тому числі ПДВ, для декларування якої податковому органу подано вищевказану спірну податкову накладну № 87 від 18.08.2025 року.
Відповідно до договору оренди № АП 15/02-1 від 15.02.2021 року, укладеного між ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН», як орендарем, та Товариством з обмеженою відповідальністю «ГК Лідер», як орендодавцем, постачальник використовує у власній діяльності офісне приміщення загальною площею 26,9 кв. м, яке розташоване за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, смт. Слобожанське, вул. Жасминова, б.27.
Згідно договору оренди № СП 15/02 від 15.02.2021 року, укладеного між ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН», як орендарем та товариством з обмеженою відповідальністю «ГК Лідер», як орендодавцем, постачальник використовує у власній діяльності складське приміщення загальною площею 50,00 кв. м, яке розташоване за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, смт. Слобожанське, вул. Жасминова, б. 27.
Постачальник орендує транспортні засоби різної тоннажності, що підтверджується договорами оренди (додаються). Транспортні засоби використовуються для надання послуг з перевезення (транспортування) вантажів контрагентам та доставки й перевезення власного товару й вантажу.
Про наявність об'єктів основних фондів, в тому числі орендованих, товариство подало податковому органу форму 20-ОПП.
Право оптового продажу пального за відсутності місць оптової торгівлі, підтверджується ліцензією з терміном дії з 09.08.2024 року до 09.08.2029 року, виданою Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.
Пальне для можливості здійснення перевезень та надання транспортних послуг ТОВ «ДФ Солютіон» закуповує:
- у ТОВ "Торгівельна Компанія "Імпульс" на підставі договору поставки №01/08/24-1 від 01.08.2024 року;
- у ТОВ «Євромост-ЛС» на підставі договору поставки № 01/08/24-2 від 01.08.2024 року.
Даними договорами врегульовано всі істотні умови для таких видів договорів.
Факт закупівлі пального у квітні-травні 2025 року підтверджується видатковими накладними.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної №87 від 18.08.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена: Обсяг постачання товару/послуги 49.41 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку), крім того, запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачеві було запропоновано надати копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/ або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» було подано повідомлення від 09.12.2025 року №09-12 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної № 87 від 18.08.2025 року, реєстрацію якої зупинено, до якого було надано 22 документа.
За результатами розгляду Комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області документів, наданих платником з Повідомленням від 09.12.2025 року № 09-12 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної № 87 від 18.08.2025 року (в електронному вигляді) ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області було направлено «Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 29.12.2025 року №13538204/44103018 до податкової накладної № 87 від 18.08.2025 року.
Відповідно до форми, наведеної у Додатку 2 до Порядку №520, у вищевказаному Повідомленні від 29.12.2025 року № 3538204/44103018 до податкової накладної №87 від 18.08.2025 року, відповідачем зазначено які саме первинні документи необхідно додати ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН» для прийняття Комісією рішення про реєстрацію податкових накладних, а саме: копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, зокрема проставлено відмітки у таких графах:
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних;
- первинних документів щодо: придбання товарів, зберігання продукції;
- складських документів;
- інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зазначено Додаткову інформацію у Повідомленні від 29.12.2025 року №13538204/44103018 до податкової накладної №87 від 18.08.2025 року: «Надати документи щодо придбання пального, зберігання, ліцензію на зберігання та відповідно акти списання».
06.01.2026 року ТОВ «ДФ Солютіон» сформував та направив повідомлення про подання додаткових пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 9000344224 до податкової накладної № 87 від 18.08.2025 року.
06.01.2026 року ДПС було сформовано та направлено позивачу квитанцію №2, відповідно до змісту якої, результат обробки Повідомлення: «ДОКУМЕНТ НЕ ПРИЙНЯТО».
07.01.2026 року Комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення за №13553905/44103018 про відмову в реєстрації податкової накладної №87 від 18.08.2025 року на суму 41000,00 грн., підставою для відмови зазначено: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Відповідно до пункту 56.23 статті 56 Податкового кодексу України, Рішенням від 23.01.2026 року № 1695/44103018/2 скаргу позивача було залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін з підстав: «ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних».
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДФ Солютіон» вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за №13553905/44103018 від 07.01.2026 року про відмову в реєстрації податкової накладної №87 від 18.08.2025 року, оскільки позивачем були надані контролюючому органу всі необхідні документи, що підтверджують правомірність складання спірної податкової накладної, у зв'язку з чим представник позивача звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 197.1 статті 197 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Аналогічні приписи наведені у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165, який набрав чинності з 01.02.2020 року.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/ розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/ розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/ розрахунку коригування зупиняється.
Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Так, реєстрацію податкової накладної позивача зупинено з тих підстав, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг відсутні в таблиці даних податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
У вказаній квитанції запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Оцінюючи наведені в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної підстави контролюючого органу, суд зазначає, що у додатку 3 до Порядку №1165, визначено критерії ризиковості здійснення операцій, зокрема, відповідно до пункту 1 відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
З урахуванням положень наведених норм, суд звертає увагу, що у разі зупинення реєстрації податкових накладних на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.
Таким чином, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності.
Як вбачається зі змісту квитанції про зупинення реєстрації складеної позивачем податкової накладної, контролюючий орган вказав, що господарська операція платника податків відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Суд зазначає, що зупинення реєстрації ПН/РК за пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відбувається у разі одночасного дотримання трьох умов: відсутність товару в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару, що на постійній основі постачається; обсяг постачання дорівнює або перевищує товарні залишки; переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Натомість, надіслана позивачеві квитанція містить вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
Таким чином, під час зупинення реєстрації податкової накладної відповідач-1 застосував критерії ризиковості здійснення операцій до податкових накладних, що не відповідає приписам пунктів 6, 7 Порядку №1165 та свідчить про відсутність обґрунтованих підстав для зупинення реєстрації податкової накладної.
Крім того, суд зазначає, що відповідачем-1 не підтверджено факт виявлення під час моніторингу об'єктивних ознак неможливості здійснення позивачем операцій з постачання товару, дані про який зазначено в податкових накладних, та/або ймовірності уникнення позивачем виконання свого податкового обов'язку, які б свідчили про ризик порушення ним норм податкового законодавства.
Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 року за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктами 6, 7 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 11 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Пунктом 13 Порядку №520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Таким чином, судом встановлено, що позивачем подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №87 від 18.08.2025 року, щодо якої заявлено позовні вимоги.
ГУ ДПС у Дніпропетровській області за наслідком проведеного моніторингу зупинено реєстрацію зазначених податкових накладних та запропоновано позивачеві надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Суд під час вирішення спору по суті враховує наступне.
Згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних позову ТОВ «ДФ Солютіон» подано на реєстрацію податкову накладну: №87 від 18.08.2025 року на адресу отримувача (покупця) послуги/ товару: Державне підприємство "Конярство України", філія "Дібровський кінний завод №62" ДП "Конярство України" (код ЄДРПОУ 37404165) на суму 41000,00 грн., в т.ч. ПДВ 6833,33 грн., з номенклатурою товару - Транспортні послуги.
Відповідно до умов договору Сторони узгодили всі істотні умови як-то умови, порядок, строки надання послуг, строки та умови оплати наданих послуг, а саме:
- п.1.1 договору передбачає зобов'язання сторін - замовник замовляє, а перевізник надає послуги з організації і виконання перевезень мінеральних добрив автомобільним транспортом;
- п.1.2 договору визначено, що кількість та ціна перевезень вантажу вказуються у специфікаціях до договору, які є невід'ємними додатками цього договору;
- п.1.3 договору - протягом перевезення вантажу право власності на нього належить замовнику;
- п.2.1.3 договору - на вантаж, який надається для перевезення, замовник своєчасно організовує розвантажувальні роботи і забезпечує оформлення товарно-транспортних накладних та інших супроводжувальних документів в залежності від виду вантажу і його особливостей;
- розділом 4 визначено строки, порядок та умови розрахунків між сторонами. Так, визначено, що розрахунки здійснюються у безготівковій формі у національній валюті України шляхом переведення коштів з розрахункового рахунку замовника на розрахунковий рахунок перевізника після здійснення перевезення, але в будь-якому разі оплата здійснюється не пізніше 31.12.2025 року;
- п. 9.1 договору визначає термін дії договору, а саме до 31.12.2025 року.
Відповідно до умов договору, перевізник ТОВ «ДФ Солютіон» виставив замовникові рахунок на оплату № 15 від 18.04.2025 року на загальну суму 205 000,02 грн., в тому числі ПДВ 34166,67 грн., на оплату транспортних послуг в кількості 5 шт.
Даний рахунок оплачено замовником 18.08.2025 року у повному обсязі, що підтверджується платіжною інструкцією № 6793 від 18.08.2025 року.
На виконання умов договору, перевізник - ТОВ «ДФ Солютіон» надав замовнику послуги з перевезення вантажу на загальну суму 164 000,00 грн., в тому числі ПДВ, а саме транспортні послуги щодо перевезення мінеральних добрив від вантажовідправника - ТОВ «Агрохімічна компанія Гросдорф» вантажоодержувачу-замовнику - Державне підприємство "Конярство України" в особі Філії "Дібровський кінний завод №62" Державного підприємства "Конярство України".
Факт надання транспортних послуг в кількості 4 шт. підтверджується підписаними між сторонами актами наданих послуг №73 від 24.04.2025 року, №74 від 04.05.2025 року, №77 від 06.05.2025 року, №78 від 09.05.2025 року та товарно-транспортними накладними до них № 04051411 від 04.05.2025 року, №06051324 від 06.05.2025 року, №09051131 від 09.05.2025 року, №24041314 від 24.04.2025 року.
Отже, станом на дату формування спірної податкової накладної №87 від 18.08.2025 року у замовника залишилась переплата (тобто сформувалась попередня оплата за послуги, що надаватимуться в майбутньому) в сумі 41 000,00 грн., в тому числі ПДВ, для декларування якої податковому органу подано вищевказану спірну податкову накладну № 87 від 18.08.2025 року.
Відповідно до договору оренди № АП 15/02-1 від 15.02.2021 року, укладеного між ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН», як орендарем, та Товариством з обмеженою відповідальністю «ГК Лідер», як орендодавцем, постачальник використовує у власній діяльності офісне приміщення загальною площею 26,9 кв. м, яке розташоване за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, смт. Слобожанське, вул. Жасминова, б.27.
Згідно договору оренди № СП 15/02 від 15.02.2021 року, укладеного між ТОВ «ДФ СОЛЮТІОН», як орендарем та товариством з обмеженою відповідальністю «ГК Лідер», як орендодавцем, постачальник використовує у власній діяльності складське приміщення загальною площею 50,00 кв. м, яке розташоване за адресою: Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, смт. Слобожанське, вул. Жасминова, б. 27.
Постачальник орендує транспортні засоби різної тоннажності, що підтверджується договорами оренди (додаються). Транспортні засоби використовуються для надання послуг з перевезення (транспортування) вантажів контрагентам та доставки й перевезення власного товару й вантажу.
Про наявність об'єктів основних фондів, в тому числі орендованих, товариство подало податковому органу форму 20-ОПП.
Право оптового продажу пального за відсутності місць оптової торгівлі, підтверджується ліцензією з терміном дії з 09.08.2024 року до 09.08.2029 року, виданою Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.
Пальне для можливості здійснення перевезень та надання транспортних послуг ТОВ «ДФ Солютіон» закуповує:
- у ТОВ "Торгівельна Компанія "Імпульс" на підставі договору поставки №01/08/24-1 від 01.08.2024 року;
- у ТОВ «Євромост-ЛС» на підставі договору поставки № 01/08/24-2 від 01.08.2024 року.
Даними договорами врегульовано всі істотні умови для таких видів договорів.
Факт закупівлі пального у квітні-травні 2025 року підтверджується видатковими накладними.
Проте, в порушення наведених вимог законодавства, оскаржуване рішення містять лише загальне твердження про ненадання платником податку копій документів складених із порушенням законодавства без конкретизації, які саме документи складено з порушенням законодавства, які документи не надано, що не дозволяють приймати їх до податкового і бухгалтерського обліку та не конкретизовано, які саме документи не надано на підтвердження яких операцій.
Рішення суб'єкта владних повноважень не містить чіткого визначення підстав та мотивів для прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, що свідчить про їх необґрунтованість.
Таким чином, оскаржуване рішення є необґрунтованим, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують підставу для реєстрації податкової накладної, а отже контролюючий орган не мав правових підстав для відмови позивачеві в реєстрації податкової накладної №87 від 18.08.2025.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних реєстрації №13553905/44103018 від 07.01.2026 року про відмову в реєстрації податкової накладної №87 від 18.08.2025 року, прийняте не в спосіб визначений законом, а отже, є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну №87 від 18.08.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.
Так, відповідачем-2 у відзиві на позовну заяву вказано, що вимоги щодо зобов'язання зареєструвати податкові накладні є дискреційними повноваженнями відповідача.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Тобто, законодавець передбачив обов'язок суду змусити суб'єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
При цьому, суд зазначає, що дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.
Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
У разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.
Відповідно до Рекомендацій Ради Європи №R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятих Кабінетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він уважає найкращим за конкретних обставин, та яке захистить або відновить порушене право.
Водночас, адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції.
Відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.
Згідно з абзацом 3 пункту 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі», суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду.
Крім того, суд зазначає, що Постановою Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року №21-1465а15 встановлено, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Положеннями Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
У разі задоволення позову суду надано право прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
З викладеного вбачається, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
Крім того, суд зазначає, що Податковим кодексом України визначено правові наслідки відсутності факту реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Така податкова накладна не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних, у свою чергу, є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Отже, відсутність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правовий стан платників податків. Покупець товарів позбавляється права на формування податкового кредиту за рахунок відповідних сум, а продавець може зазнати небажаних для нього наслідків у вигляді проведення його позапланової перевірки.
Таким чином, законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов'язання ДПС зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, порушеного оскаржуваними рішеннями.
У даному випадку, задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання ДПС зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №87 від 18.08.2025 року є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
При цьому, відповідно до пунктів 19 та 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до Державної фіскальної служби відповідного рішення суду).
У разі надходження до Державної фіскальної служби рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому, датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).
Таким чином, для відновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне, зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №87 від 18.08.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного отримання.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення адміністративного позову.
Щодо розподілу судових витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до адміністративного суду з позовною заявою сплачено суму судового збору в розмірі 3328,00 грн., що документально підтверджується двома платіжними інструкціями АТ "Ощадбанк" від 10.02.2026 року.
А отже, суд приходить до висновку про стягнення на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ДФ Солютіон» (код ЄДРПОУ 44103018) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 3328,00 грн.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ДФ Солютіон» до відповідача-1: Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, відповідача-2: Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13553905/44103018 від 07.01.2026 року про відмову в реєстрації податкової накладної №87 від 18.08.2025 року.
Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №87 від 18.08.2025 року, складену товариством з обмеженою відповідальністю «ДФ Солютіон» (код ЄДРПОУ 44103018), датою її подання.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ДФ Солютіон» (код ЄДРПОУ 44103018) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3328,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М. Олійник